'Natuurlijk stemde Hans Wiegel tegen' 'Referendum laat politici beter op hun tellen passen' Binnenland intra tfERDAG 22 MEI 1999 Gissen naar de drijfveren van een politicus aan de zijlijn heeft getoond. Het is enorm moeilijk om met zoveel druk niet door de knieën te gaan. Vier anderen deden dat wel". Kamminga heeft groot res pect voor de stellingname van Wiegel. „Wiegel is de laatste die een kabinet zou laten val len om iets arbitrairs als bezui nigingen. Maar dit is wat an ders. Vanaf '66 beeft hij gestre den tegen D66. Vooral de mo dernistische staatshervormin gen waren hem een doorn in liet oog. Wiegel is niet de man om na 33 jaar strijd zijn princi pes te laten varen. Machts woorden en dreigementen brengen hem niet van zijn stuk. Toen hij in de jaren '70 verketterd werd, hield hij ook stand". Van Mierlo noemde Wiegel in een eerste reactie 'een kind met een vuurwapen in zijn hand'. Alsof zijn schot onver wacht kwam. Maar zo onver wachts was Wiegels keuze he lemaal niet, zegt CDA-senatrix Minnie Luimstra-Albeda. Ze heeft geen moment getwijfeld aan Wiegel stemgedrag. Voor haar was het al weken lang duidelijk dat de liberale coryfee het kabinet zou doen vallen. „Want iedereen die goed naar Wiegel luisterde, wist waar hij stond." Drie dagen voor de stem ming heeft Wiegel zich nog openlijk tegenstander van een referendum verklaard. Maar veel mensen dachten dat Wie gel op het laatste moment het partijbelang zou laten prevale ren. Wiegels actie kan de WD voor jaren in de oppositie drin gen, meent het Friese oud- WD-statenlid Wander Blauw. Hij meent de senator goed te kennen, maar was toch min of meer verrast dat Wiegel de WD-belangen bij zijn uitein delijke beslissing minder liet meewegen. Hij kan zich slechts drie beweegredenen voorstel len. „In de eerste plaats is Wie gel natuurlijk een verklaard te genstander van het referen dum. Dat staat voorop. Maar hij is ook geen fan van dit kabi net. Anders had hij wellicht het regeringsbelang laten prevale ren. En ten slotte heeft hij nog één keer willen vlammen. Zo van: ik zal ze nog één keer laten zien wie ik ben." WD-staatsrechtspecialist Brood sluit kabinet van PvdA met CDA en GroenLinks niet uit ry van Bommel. Het in zijn eigen partij omstre den referendum leende zich echter niet voor ver bale hoogstandjes. Bij de behandeling in de Tweede Kamer moest Brood zorgen 'vooral geen brokken te maken'. Zijn redenaarstalent kwam daar bij van pas. „Een goed debater moet vooral goed kunnen luisteren en zich interesseren voor wat iemand anders zegt. Je moet gericht kunnen formuleren wat je wilt en vindt." Hans Wiegel, die zijn partij deze week naar de politieke afgrond voerde, is zelf zo'n meester in het debat. Zijn slotwoord 'tegen' zal nog lang na galmen over het Binnenhof, verwacht ook Brood. I lij acht de kans aanwezig dat de WD voor jaren buitenspel komt te staan als D66, indien het tot verkiezingen komt, 'niet met ons verder wil'. „Ik neem aan dat Wiegel dat bij zijn keuze heeft af gewogen." Volgens het Kamerlid is voortzetting van Paars na de verkiezingen denkbaar. „De vraag is alleen hoe D66 zich herstelt en of ze een gevaar blijft voor de PvdA. Dat is belangrijk. Dat zie je nu ook. De PvdA wil met D66 en Groen Links niet twee concurrerende partijen in de op positie hebben. Daarom wil de PvdA niet alleen met ons doorgaan." Brood verwacht in elk geval dat zijn partij inzet op Paars. „Als de PvdA lel heeft, doet ze dat ook. Maar ik denk niet dat ze het zal doen en er stiekem met CDA en Groen Links van doorgaat om de eigen linkervleugel te vreden te houden. Wat dat betreft komt de crisis de PvdA wel goed uit," „Ik ben niet zo bang voor nieuwe verkiezin gen," vervolgt hij. „Wij hebben Nederland wel wat te bieden. De kiezers moeten zich realiseren wat het betekent wanneer wij niet meer in de re gering zitten. Dat kan namelijk heel wat gevolgen hebben," betoogt Brood. Hij denkt aan het rekr ningrijden, dat in een mogelijk kabinet met GroenLinks zeker weer op de agenda komt. „Hei CDA wil tegen iedere prijs regeren en kan niei voldoende tegengewicht bieden aan PvdA er GroenLinks om dat tegen te houden. Belangrijl is ook de herziening van het belastingstelsel Daar hebben we nu nog invloed op. Een regering met PvdA, CDA en GroenLinks doet dat anders Dan valt de verlaging van het toptarief anders ui bijvoorbeeld." De kabinetscrisis zal zeker de Europese verkie zingen op 10 juni beïnvloeden. „Alleen is moei lijk te zeggen op welke manier. Het kan zijn da de verkiezingen een uitlaatklep of katalysator zijl voor wat er nu is gebeurd. Na de vakantie bepa len de kiezers dan hun standpunt opnieuw. He kan ook zijn dat deze verkiezingen een verster kend effect hebben op de parlementsverkiezin gen later in het jaar", filosofeert Brood. Aan ver dere bespiegelingen waagt hij zich niet. „De situ atie verandert hier van uur tot uur". De telefooi rinkelt. De partij roept. Is Hans Wiegel zo'n standvastig man als hij zelf beweert of was het zijn ijdelheid die hem tijdens de 'Nacht van Wiegel' dreef? Veel po litici zijn stomver baasd over het optre den van de WD-sena- tor. Maar degenen die hem persoonlijk ken nen, menen dat hij geen andere keus zag dan tegen te stemmen. DEN HAAG MONIQUE DE KNEGT NICO HYLKEMA Hij bestudeert het gedrag van politici, maar dat van Hans Wiegel noemt hij onverklaar baar. „Stomverbaasd" is politi coloog prof. dr. Rudy Andeweg over die ene tegenstem van Wiegel die de val van het kabi net inluidde. „Ik heb altijd re kening gehouden met tegen stemmen, maar niet die van Wiegel. Hij heeft al met al een merkwaardige dubbelrol ge speeld. Eerst heeft hij het refe rendum flink uitgekleed en vervolgens veegde hij het van tafel". Andeweg had verwacht dat Wiegel met een kwinkslag door de bocht zou gaan. Zo kent hij hem: als een flexibele man die sterk relativeert. „Het is niet iemand met een verstar de psyche. Zijn principes zijn hem niet heilig. Het partij belang heeft hij altijd scherp voor ogen gehad. In het eerste kabinet-Van Agt ging hij bij voorbeeld niet mee met minis ter van financiën Andriessen, die opstapte uit onvrede met het financieel-economische beleid". Iets anders dan principes moet Wiegel in de nacht van 18 op 19 mei hebben gedreven, meent Andeweg. Maar wat? In een dieper complot gelooft de hoogleraar niet. „Als er nu een helder verder liggend politiek doel zou zijn... Maar ik zie het niet. Dat er na vervroegde ver kiezingen een kabinet WD- CDA komt, Wiegels favoriete combinatie, is immers vol strekt onzeker". Is Wiegel mo gelijk uit op wraak? „Bolkestein heeft dit kabinet bedacht, het Bij zijn aantreden als lid van de Eerste Kamer in juni 1995 nam Wiegel het boek 'Vernieuwing en Eerste Kamer* in ontvangst. Achteraf beschouwd een omineuze titel, gezien Wiegels opnieuw gebleken geringe animo voor staatsrechtelijke vernieuwing. archieffoto anp akkoord ondertekend en de te rugkeer van Wiegel tegenge houden. Maar Wiegel is geen rancuneus persoon". IJdel heid? „Alle politici zijn ijdel, maar ijdelheid is in deze geen verklaring. De Nacht van Sch- melzer uit 1966 staat weliswaar in de geschiedenisboeken, maar heeft geen positieve na klank. En dat willen politici toch". De naamgever van de nacht van Schmelzer is zelf niet thuis om zijn visie te geven op de drijfveren van Wiegel. WD-senator Lammert Hila- rides zat dinsdagnacht achter zijn tegenstemmende fractie genoot. Hij kent hem al lang. Als gedeputeerde in Friesland leerde hij de bestuurder Wiegel kennen als commissaris der koningin en later zaten de twee weer dicht bij elkaar in de poli tieke banken van de Eerste Ka mer. „Ik had nog hoop dat hij toch mee zou stemmen, maar verbaasd dat hij dat niet deed ben ik niet. Al tientallen jaren is hij een verklaard tegenstan der van het referendum. Vanaf de oprichting van D66 heeft hij zich tegen de voorgestelde po litieke vernieuwingen gekeerd, als fractievoorzitter van de WD én als minister." Wiegels opstelling heeft alles te maken met zijn standpunt over de democratie, meent Hi- larides. „Voor hem is de verte genwoordigende democratie met gemeenten, provincies en rijk perfect. Sinds de liberale staatsman Thorbecke heeft dat in zijn ogen goed gefunctio neerd. Daar hoefde niets aan te worden veranderd, zeker niet per grondwetswijziging." Hij is ervan overtuigd dat Wiegel vooral door die grondwetswij ziging in 'gewetensnood' kwam. De oud-minister vond dat je daarmee niet voorzichtig genoeg kon zijn. „Ie kunt het moeilijk voorzichtig noemen, als slechts één stem de door slag moet geven," aldus de col lega-senator. Commissaris van de konin gin in Gelderland en partijge noot Jan Kamminga is ver baasd over de verbazing. Na tuurlijk heeft Wiegel tegen ge stemd. Niet uit rancune, niet uit ijdelheid. „Dat doet geen recht aan het karakter dat hij Kooimeerlaan 17 Alkmaar-Zuid Telefoon: 072 51 55256 Langs de ringweg richting Heiloo Q Donderdag koopavond cot-cb. £2 ccrt*scb- De telefoon is binnen handbereik. Philippe Brood moet in deze dagen van politieke com motie en verwarring in de buurt blijven van zijn fractievoorzitter Hans Dijkstal. Het Leidse Kamerlid geldt als deskundig op het gebied van staatsrecht. Hij was het ook die het referen- dumvoorstel bij de tweede behandeling voor de WD door de Tweede Kamer loodste. En ook al lijken nieuwe verkiezingen logisch, de liberalen houden Brood toch nog even achter de hand. Misschien kan er nog worden gelijmd. Philippe Brood volgde het zenuwslopende de bat in de Eerste Kamer met voorman Hans Dijk stal en andere fractieleden in het Tweede-Kamer gebouw. Korte tijd kroop hij ook op de publieke tribune van de Senaat om dichter bij het vuur te zitten en zelf de sfeer te proeven. Dijkstal, die uit eindelijk zelf ook de oversteek naar de Eerste Ka mer maakte om de dissidente senatoren te over tuigen, wilde Brood ook op dat moment dicht in zijn buurt hebben. „Voor het geval er nog staats rechtelijke vragen waren," zegt Brood. „Wij waren met zijn allen verrast door de uit slag. Zelfs toen fractievoorzitter Ginjaar de stem verklaring aan het voorlezen was, hoopten we nog op een goede afloop. Op het moment dat Wiegel zijn tegenstem uitbracht, konden we dat in eerste instantie niet eens geloven. We ver wachtten dat hij het hoog zou spelen, maar niet dat hij het zover zou laten komen. Het gebeurde dus wel." „Op dat moment dacht ik aan onze reputatie als partij. Je maakt afspraken met de coalitiepart ners. Je moet dan ook zorgen dat ze worden na gekomen. Je kunt elkaar binnenskamers alle hoe ken van de kamer laten zien, naar buiten toe moet je één front vormen." Brood noemt het re ferendum een 'nuttig instrument'. Voor politici gaat er een preventieve werking van uit. „Je moet nog beter op je tellen passenBrood ziet het an ders dan Wiegel als 'allerlaatste middel, voor wanneer de politiek echt rare dingen doet'. Pas in een later stadium dacht Brood ook aan zijn eigen toekomst. „Ik heb nog geen jaar gele den mijn bedrijf opgegeven voor de politiek. Als ik niet in de Kamer terugkom, moet ik opnieuw beginnen, maar ja. dat hoon erbij." relativeert hij zijn positie. Brood denkt overigens wel dat hij een goede kans maakt na de verkiezingen terug te keren. „Ik heb in korte tijd toch wel wat voor elkaar gekregen. Maar uiteindelijk beslist natuur lijk de partij", weet hij. Philippe Brood (34) is een 'nakomertje' in de Tweede Kamer. Dat wil zeggen dat hij met zijn 44ste plaats op de kandidatenlijst pas na de vor I "Intra Woonkunst 2e Pinksterdag geopend" woonkunst De VVD-specialist op het gebied van het staatsrecht, de Leidenaar Philippe Brood. fot> wo archief ming van het tweede Paarse kabinet, door het vertrek van de nieuwe bewindslieden, een zetel kreeg in de Kamer. De al vanaf jonge leeftijd meer dan gemiddeld in politiek geïnteresseerde Leidenaar had zich zelf niet bij de partij aange boden. Ze kwamen hem 'halen', maar de kandi- datencommissie hoefde daarna niet veel moeite te doen om Brood over de streep te trekken. Tegen die achtergrond is het dan ook opmer kelijk dat Brood nu zo dicht bij het vuur zit. „Er is kennelijk vertrouwen in mij", zegt hij bescheiden in zijn snikhete kantoortje in een zijgang van het Kamergebouw. Hij oogt ontspannen, voert zijn betoog in hemdsmouwen. Brood geldt als goed gebekt Hij heeft op radio en televisie furore gemaakt als 'de bater'. Eind februari won hij het Parlementair Debattoernooi voor nieuwe Kamerleden. De jury oordeelde dat Brood in de finale 'consistenter, rijker en logischer' was dan SP-tegenstrever Har-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5