'Ik wil laten zien dat ik geen slecht mens ben' 132 WOENSDAG 19 MEI 1999 Marco Bakker vindt zichzelf terug na drama in ArenA Bariton Marco Bakker heeft zijn carrière weer op de rails. Anderhalf jaar geleden schepte zijn wagen in de Amsterdam ArenA een 38-jarige vrouw, die later aan haar verwondingen bezweek. De populaire zanger uit Breukelen kreeg van de rechter een werkstraf opgelegd en een tijdelijke ontzegging van zijn rijbevoegdheid. Hij vreesde zijn vak nooit meer te kunnen uitoefenen. Gekweld en depressief verdween hij enkele maanden van het toneel. Inmiddels stromen de verzoeken om optredens weer binnen en werkt hij aan een nieuwe cd. Ik draai weer. Nog niet zoals het is geweest, maar het ziet er voor het komende seizoen zeer gunstig uit. Ik ben weer de oude. Met een litteken na tuurlijk, dat wel. Een heleboel mensen dachten: Marco Bakker is gestopt met zingen. Ivo Niehe zei tegen me: 'Man, ik dacht dat je al een jaar in Spanje zat.' Ik zei: 'Ik ben niet gevlucht, ik ben geble ven. Ik heb de feiten onder ogen ge zien.' Enkele weken terug heb ik een hele boel knopen doorgehakt. Ik kreeg een telefoontje van Henk Poort. 'Ze zoeken in Bern iemand voor een hoofdrol in As pects of Love. Mag ik je naam noemen?' Daar ben ik naar toe geweest. Er waren ongeveer twintig gegadigden. Ik was de tweede die aan bod was en daarna heb ben ze alle anderen naar huis gestuurd. Ze zeiden: 'Als we het financieel eens kunnen worden, willen we u dolgraag voor die rol hebben.' Ik heb een fantas tisch contract getekend. Ik vond het strategisch belangrijk zelf in de aanval te gaan. Een journalist van Privé was een van de mensen die maar. vervelend bleven schrijven over mij. Het betrof hier een oud vriendje van mij, we zijn getuigen geweest op eikaars huwe lijk, dus ik wilde dat uitpraten, er zat kennelijk oud zeer. Ik heb hem thuis uitgenodigd en daarna is de lucht opge klaard. Ik ga drie nieuwe cd's maken. Dat heb ik zelf bedacht, het is allemaal gehono reerd. Ik ben het repertoire al aan het uitzoeken, de opnames zijn in Londen. Voordat ik twee maanden naar Bern vertrek, geef ik hier nog een aantal con certen. Ik ga de Matthaus ook weer zin gen, waarschijnlijk met de Poolse Nach tegalen. Ik ga ook een kerstconcert met ze doen, daar verheug ik me bijzonder Er is een ongeluk gebeurd en aan de ge volgen daarvan is iemand overleden. Zo is het. Het is niet zo dat ik iemand heb doodgereden, anders zou ik niet verder hebben gekund met mijn leven. De aan klacht was dood door schuld, maar daar is van afgezien. Het is gewoon een tra gisch ongeval geweest. Over het ongeluk zelf praat ik niet meer, dat heb ik na het uitdienen van mijn werkstraf besloten. Ik wil er nóóit meer over praten. Niet over remmen, niet over cruisecontrol, nergens over. Ik had gedronken, ja. Dat wil ik ook niet bagatelliseren. Het is gebeurd en ik heb er verschrikkelijke spijt van. Ik had nooit in die auto moeten stappen. Het is het meest tragische dat iemand kan overkomen, zowel voor het slachtoffer en de familie als voor degene die achter het stuur zit. Buiten dat mijn schedel was bescha digd, waren alle aanhechtingen van de spieren op mijn borstbeen losgerukt en ingescheurd. Zelfs met een snelheid tussen de 37 en 46 kilometer per uur weet je niet wat je meemaakt. De eerste dagen zat ik onder de valium, de slaap pillen en de pijnstillende middelen. Ik had een shock, dus ik kon niet optre den. Daar had ik trouwens ook geen zin meer in. Toen kwam dat interview in De Tele graaf. Dat is natuurlijk helemaal fout geweest, daar heb ik ook spijt van. Maar mijn manager zei: 'Je moet een inter view geven, we hebben 21 concerten voor je geboekt.' Ik lag in bed, het is te lefonisch gebeurd, 's Middags belde Henk van der Meyden me nog een keer terug en zei: 'Kun je even je bed uitko men, want we hebben in het archief al leen maar leuke foto's van je.' Dus trok ik een jas aan. Ik zag er er niet uit, had mijn haar niet eens gekamd, mijn vrouw Willeke ook niet. We hadden net een hondje gekregen, die liet ze even uit. Bij het naar binnengaan liep ze langs me heen en de fotograaf zei: 'Ach, kom er even bij staan.' Ik legde mijn arm om haar heen en die foto stond later in de krant. Een van de vragen van Henk was: 'Voel je je schuldig?' en ik antwoordde: 'Als je bedoelt dat ik in die auto gestapt ben en achter het stuur zat, ja, in die zin wel. Maar als jij denkt dat ik doelbe wust, kwaad gasgevend weggereden ben, nee, dan niet. En dan staat er de volgende dag toch: 'Marco Bakker: ik voel me niet schuldig.' Nou, tel uit je winst. Iedereen viel over me heen. Daar is het circus begonnen. Op een gegeven moment moest ik weer optreden. Dat eerste concert in Den Ham. De hele pers, alles en iedereen was erbij. Eigenlijk had ik het niet moe ten doen. Vocaal was ik absoluut nog niet goed. Met de pianist die mij bege leidde, had ik afgesproken, als ik be paalde tonen niet haal, moet je me hel pen, speel dan maar even door of zo. Ik heb me er doorheen geslagen en daarna ook meteen een tournee ge maakt, de Sylvesterconcerten, eenen twintig stuks. Ik moést. De contracten lagen er, alles was al gepland. Het was helemaal om mij heen gebouwd, de gasten waren al uitgenodigd, in totaal werkten er zo'n 150 mensen aan mee. Een heel orkest uit Hongarije van 48 man, bij elkaar een investering van zo'n zes tot acht ton. Mijn collega's weten hoe ik me toen voelde, maar op de büh ne hebben ze niets gemerkt. Mijn gedachtengang toen was: als ik deze tournee niet maak, kan ik mijn car rière verder wel vergeten. Terwijl het veel beter zou zijn geweest als ik een jaar helemaal van het toneel was ver dwenen. Maar ik kon niet helder meer denken. Van de andere kant heb ik er toch geen spijt van. Ik heb me niet ver stopt en heb de feiten onder ogen ge zien, anders was ik er later weer mee ge confronteerd. Het jaar voorafgaand aan het ongeluk had ik 171 concerten in vier landen. Ik werd overal gevraagd, Winschoten, Ber lijn en Bologna. Van de tien uitnodigin gen kon ik er zes niet aannemen vanwe ge tijdgebrek. Dus het ging goed. Héél goed. En opeens ging alles dramatisch mis. Buiten de psychische en fysieke problemen die ik door het ongeluk kreeg, had ik ineens veel minder werk. Er werden concerten gecanceld. Dat verbaasde me niet. Er waren theaters die zeiden: 'Nou effe niet, met al die ne gatieve publicteit.' Dat kon ik me heel goed voorstellen. Ze dachten dat de zaal niet vol zou zitten. Maar dat bleek on zin. Overal waar ik tot nu toe ben ge weest, zaten de zalen helemaal vol. Meer nog dan vroeger. Zelfs de Matthaus Passion in Antwer pen werd afgezegd, terwijl ik daar al 22 jaar de Christuspartij zong. Voor een derde van mijn gage, omdat ik weet dat ze weinig geld hebben. Iemand in het bestuur zei: 'Stel je voor dat er tijdens de uitvoering boe wordt geroepen.' Nou, zoiets gebeurt natuurlijk riiet, zo iets doen mensen niet. Mijn eerste reac tie was dan ook: ik ga daar nooit maar dan ook nóóit meer zingen. Ik vond dat bestuur een beetje laf. Later heb ik be sloten toch weer te gaan. Mijn mental coach - ik noem zijn naam niet - zei: mensen moeten jou vergeven, maar jij moet ook vergeven. In hun emoties zeg gen mensen nu eenmaal dingen die ze later betreuren. Na de Sylvesterconcerten lag mijn werk een paar maanden vrijwel stil. Ik kon niet anders. Ik wilde geen mensen meer zien. Ik ging heel veel naar Zuid-Enge- land en Schotland, gewoon om te wan delen. Dat was natuurlijk niet voor niets. In Nederland was het onmogelijk om mezelf terug te vinden, want zo gauw ik mijn oprijlaan af reed, was ik weer Marco BaWcer. Ik moest weg om het te verwerken. Om de negatieve ge dachten over de toekomst weg te laten waaien. Om dicht bij de aarde zijn. In mijn eentje heb ik gewandeld in de sneeuw. Dat heeft me goed gedaan. In Engeland heb ik op Bed and Breakfast- adressen gezeten, in bars heb ik met boeren zitten praten. Zo heb ik mezelf teruggevonden. Het bekende-Nederlanderschap heb ik in die tijd vervloekt. Ik heb mijn werk straf gedaan, maar in feite ben ik dubbel gestraft. Als bekende Nederlander word je opgehangen, dat zijn de consequen ties van het vak. Er zijn verschrikkelijke dingen over mij verteld in de pers en daar heb ik vreselijke problemen mee gehad. Elke keer werd de zaak weer op gerakeld. Ook voor de familie van het slachtoffer moet dat bijzonder trauma tisch zijn geweest. Dat vond ik eigenlijk het ergste. Die mensen zaten ook in een verwerkingproces. Tijdens een concert dat ik gaf in de Grote Kerk in Gouda zat de weduwnaar met zijn twee kinderen op de eerste rij. Dat wist ik niet, dat heb ik later pas ge hoord. Dat heeft me enorm aangegre pen. Waarom ze daar zaten, weet ik niet. Vermoedelijk is het hun aangera den voor het verwerkingsproces. Con tact met mij hebben ze nooit gewild. Ik sta er wel open voor. Ik heb brieven ge schreven en heb het ze ook via de pers laten weten. Ik wil weer zingen en laten zien dat ik geen slecht mens ben, maar gewoon een vent die zijn vak altijd keurig heeft uitgeoefend en vaak hele prachtige din gen heeft gedaan en die dat graag nog een jaar of tien wil blijven doen. Ik wil de kans hebben om dat waar te maken. Er zijn een heleboel dingen die ik niet leuk vind aan mezelf, maar in wezen ben ik een goed mens. Ik heb het beste met iedereen voor. Tijdens mijn werk straf in de bossen bij Maam en later op een kwekerij heb ik heel veel mensen in mijn hart gesloten. Hooligans, messen trekkers, noem maar op. Ik had meteen goed contact met ze, omdat ik altijd Marco Bakker: „Dat interview in De TelegraafDat is natuurlijk helemaal fout geweest, daar heb ik ook spijt van." open sta voor iedereen. Als iemand mij goed behandelt, behandel ik ze ook goed. Als iemand naar me glimlacht, glimlach ik terug, zo ben ik. De fans zijn me trouw gebleven, op een paar na misschien. Als je op een ge geven moment een faux pas maakt, is dat niet alleen voor jou dramatisch, maar ook voor je fans. Dat heb ik met mijn mental coach psychologisch hele maal uitgepluisd. Duizenden brièven heb ik gekregen. Ik heb ze ook allemaal gelezen. De meeste briefschrijvers sta ken me toch een hart onder de riem, schreven dat ze me trouw bleven. Ook op straat zijn de mensen allemaal aardig gebleven. Een taxichauffeur vroeg een tijdje terug: 'Hé Bakker, je komt toch wel gauw weer terug, want we hebben je nodig hoor.' Dat soort dingen hoor ik veel. De directeur van een van de groot ste theaters in het land heeft menig keer met mijn manager gebeld en gevraagd: 'Wanneer komt Bakker weer, want we willen hem weer horen.' Dat zijn goede dingen. Van huis uit ben ik doopsgezind, net als Hans Wiegel, Seth Gaaikema en Anne- marie Jorritsma. Ik kom nooit in de kerk, al zing ik er natuurlijk wel veel. Ik heb mijn eigen interpretatie van het ge loof, daar hoef ik niet voor naar de kerk. Het gebed heeft me enorm geholpen. Ik heb gebeden om vergeving van zonden, om hulp, begrip en steun. Maar vooral kracht, dat ik het aankon, dat ik de juis te weg zou inslaan. En voor het slacht offer natuurlijk ook. Een mens is zelf verantwoordelijk voor zijn daden. Je kunt de toekomst zelf in grote lijneti bepalen. Ik zie mezelf als een wagenmenner. Je staat in zo'n grote bak, zoals in de gladiatorentijd. Je kunt bevelen geven, dus de richting die je met je leven opgaat, bepaal je zelf. Als je de leidsels naar links trekt, gaan de paarden naar links, als je de leidsels naar rechts trekt, gaan ze naar rechts, en als je ze strak houdt, ga je rechtdoor. Je kunt de paarden hard laten lopen, je kunt ze langzaam laten lopen. Soms wordt dat onderbroken door een ongeluk. Er kan iets met de paarden gebeuren of er kan iets met jou gebeu ren, bijvoorbeeld dat je van de wagen afvalt en de paarden ineens alle kanten op rennen. Dan moet je ze weer bij el kaar zien te krijgen. En daar ben ik de afgelopen maanden mee bezig geweest. Nu heb ik de paarden weer onder controle. Ik geef de be- velen en ze luisteren naar KEES VAN DER LINDEN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 49