VINEX: een omstreden project ZATERDAG 22 MEI 1999 De drieëenheid huisje-boompje- beestje boet maar niet in aan aantrekkingskracht. De belangstelling voor een eigen plek onder de zon is zo groot dat er - bij voorbeeld - tot 2004 in Haarlemmermeer 17.400 huizen worden gebouwd. Onder de aspirant-kopers bevinden zich volgens monitorgegevens relatief veel woningzoekenden uit de Leidse regio en iets minder uit de Bollenstreek. Ze kunnen binnenkort onderdak vinden ten westen van Nieuw Vennep in de nieuwbouwwijk Getsewoud, maar binnenkort ook nabij Hobfddorp. Daar gaat volgende week de eerste spade de grond in voor Floriande. In een later stadium wordt de ene na de mdere straat uit de klei getrokken nabij Vijfhuizen en in Toolenburg-Zuid. Het bouwplan maakt onderdeel uit van een veel grotere bouwgolf in Nederland die als VINEX bekend staat. Dit plan van aanpak wordt hinderlijk levolgd door de Leidse hoogleraar prof. dr. H. Priemus, die beducht is voor gesjoemel en gebrek aan kwaliteit. Haarlemmermeer probeert ruimer te denken. Aan het eind van de dag schuiven bouwvakkers een fors hekwerk een van de zanderige toegangswegen naar Getsewoud-West op. Werk in uitvoering, geen toegang voor on bevoegden. Vlak achter hun rug klauteren hun maten van de stei gers van nieuwbouwhuizen die de laatste lik verf krijgen. Nog iets verderop, in de Beethovenlaan wonen Mare Miranda en de Fam. Van Dop al weer wekenlang naar tevredenheid in de jongste, westelijke uitbreiding van Nieuw- Vennep. De woonwijk oogt clean en een tikje pre-fab. Laat Alex van Warmerdam hier twee weken kamperen en hij schrijft een hila risch filmscenario. De openings scène zou hij bij binnenkomst van de wijk kunnen optekenen: de pakjesbezorger van TNT bestu deert minutenlang de enige actue le, maar incorrecte plattegrond. VINEX staat voor Vierde Nota Ruimtelijke Ordening Extra, een lijvig document waarmee het de- partement van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening aan het eind van de jaren tachtig de wo ningnood te lijf wilde gaan. Tot 2004 dienen er in Nederland 634.000 huizen te verrijzen. Niet door lukraak de overgebleven na tuurgebieden op te spuiten of de Randstad te laten vergroeien tot Haarlemmermeer probeert ruimer te denken helft van deze eeuw hebben alle hun sporen achtergelaten op de plattegrond. De VINEX-golf ont wikkelt echter satellietsteden, hele woonwijken die in hun doen en een aaneengeschakeld stedelijk laten afhankelijk zijn van andere gebied, maar door nieuwbouwwij ken vlak naast bestaande steden op te trekken. Dat zou aanmerke lijk schelen in woon-werkverkeer, milieubelasting en ruimtebeslag - zo was de grondgedachte - en toch de steden versterken. Steden lijken altijd evenwichtig en langs natuurlijke weg in grootte te zijn toegenomen. Maar net als bij de groei van ieder kind ver loopt de ontwikkeling van de wo ningbouw in Nederland in schok golven. De Vlaamse invasie aan het eind van de zestiende eeuw, de komst van Franse Hugenoten, de Industriële Revolutie en de stadsuitbreidingen uit de eerste dorps- en stadskernen. De nieuwe inwoners van Getsewoud worden verondersteld hun boodschappen te doen in het centrum van Nieuw-Vennep. Het jonge grut uit Floriande gaat straks (na 2001) in Hoofddorp-Overbos naar school. In 1995 zette een twintigtal ge meentebesturen waaronder die van Nijmegen, Utrecht, Den Haag en Haarlemmermeer hun handte kening onder de contracten (de zogeheten VlNEX-uitvoeringscon- venanten) van het ministerie van VROM. De bouwstroom kwam met horten en stoten op gang. Sommige satellietsteden zoals Leidsche Rijn, goed voor 70.000 Amsterdam INFOGRAPHIC GEMEENTE HAARLEMMERMEER inwoners nabij Utrecht, worden momenteel uit de grond gestampt zonder dat in deugdelijk openbaar vervoer voorzien is. Grove aan loopproblemen, maar dat is nog niets vergeleken bij de forse prijs opdrijving die op VINEX-locaties plaatsgrijpt. Het Centraal Planbu reau rekende kort geleden in het rapport 'De Grondmarkt' voor waarom aspirant-huizenkopers inmiddels gemiddeld 315.000 gul den neertellen vpor hun gloed nieuwe optrekje. De stringente af bakening van locaties speelde eerst de oorspronkelijke grondbe zitters (niet zelden de boeren) in de kaart en vervolgens de gemeen telijke overheden zelf. Een grond prijs van 500 gulden per vierkante meter grond komt regelmatig voor. De CPB becijfert dat een ka vel van 200 vierkante meter niet zelden tachtig mille 'teveel' kost. Kritiek Toch vliegen de VINEX-woningen in Haarlemmermeer als warme broodjes over de toonbank en niet alleen daar. Het noopt de Leidse hoogleraar prof. dr. H. Priemus van het Delftse onderzoeksbureau OTB tot een evaluatie van de VI NEX met behulp van een groots opgezette studiedag voor planolo gen en architecten in Rotterdam. Hij is de overheid een slag voor: volgens de afspraken moet het rijk de woningbouw volgend jaar zelf ook evalueren. Priemus zet twee stellingen voor het komende debat in de week. Ten eerste: het depar tement van Volkshuisvesting prijst de dag voordat de avond is geval len. Hij beweert dat met behulp van VINEX-woningen het woning tekort in Nederland juist niet wordt ingelopen. Priemus vindt dat er bovendien in onvoldoende mate wordt gebouwd voor de ver anderende woonbehoefte. In Haarlemmermeer screent de ambtelijke top de vraag vanuit de markt nou juist wel zorgvuldig. In Floriande komen de eerstvolgende jaren zo'n 7.000 woningen tot stand. Samen met de projectont wikkelaars heeft de gemeente een 'vriendenkring voor Floriande' sa mengesteld, waarvoor een nieuwsbrief is ontwikkeld. Leo van der Holst, programma-manager VINEX-locaties Haarlemmermeer, spreekt van 'monitoring', een voortdurend marktonderzoek. Hij stelt vast dat de helft van de aspi rant-kopers van Floriande afkom stig is uit Haarlemmermeer zelf. Verder constateert hij een forse aanwas van woningzoekenden uit Leiden, het Haarlemse Schalkwijk, Amstelveen en - in mindere mate - de Bollenstreek. Van der Holst, die sinds najaar 1997 de bouwstroom in de Meer langzamerhand op koers heeft ge kregen, constateert dat er licht gloorde tussen de vraag uit de markt en de bouwplannen in de Meer. „We zien dat veel tweever dieners reageren. Die hebben be hoefte aan meer luxe dan een doorsnee gezinswoning biedt. Dan proberen we het bouwproces bij te sturen en in te spelen op de vraag naar een dubbele garage. Met de algemene kritiek op de VI- NEX-woning dat die standaard zou zijn - ook vanuit de Tweede Kamer hoor je dat - ben ik het dan ook niet eens. De belevingswereld van mensen die nu al in Getse woud wonen is een heel andere. Dat wordt een kleurige, groene wijk vol afwisseling. In Floriande denken we nog ge varieerder te kunnen bouwen. Daar zetten we jonge architecten aan het werk naast toppers uit het vak. Wij denken de kwaliteit van de nieuwe wijken verder op te schroeven door extra gelden te in vesteren in de infrastructuur en de openbare ruimte. Zo hebben de verantwoordelijke wethouders Van der Linden en Spijkers veel geld gestoken in de verbindings- bruggen in Getsewoud. De politiek is hier voor de nieuwbouw gaan staan. Ze beseft dat VINEX meer is dan woningbouw. Het is een kans voor de hele Haarlemmermeer. We zetten de komende tijd fors in op ontsluiting: een verbindings weg naar de A4, Nieuwerkerker- tocht, de N22, de Zuid-Tangent. Je moet voorkomen dat je duizenden mensen in nieuwbouw opsluit." Waarschuwing Het tweede verwijt van Priemus is ernstiger. Zijn onderzoeksbureau houdt zelf de bouwstroom in de VINEX-regio Haaglanden nauwlet tend in het vizier. Volgens de Leid se prof realiseren projectontwik kelaars rondom Den Haag door slim te verkavelen niet de voorge nomen 42.500 huizen, zoals afge sproken in de contracten uit 1995, maar in totaal 45.000 nieuwbouw woningen. De onderliggende waarschuwing: pas op, want voor je het weet maken ze de kaveltjes nog krapper dan ze aanvankelijk gepland waren. „De opmerkingen van Priemus slaan eigenlijk op de betrouwbaar heid van onze partners, de bouw ondernemingen", Zegt Leo van der Holst. Hij noemt kwaliteitsbe waking zijn kerntaak. „Je moet in dit proces niet alleen maar op el kaar vertrouwen. Wij hebben in de overeenkomsten met onze part ners heel veel aspecten betreffen de de bouw hard neergelegd. In termen van bouwvolume, de tijd waarin de woningbouw wordt ge realiseerd, maar ook de kwaliteit waaraan de huizen moeten vol doen is vastgelegd, wat betreft ka velgrootte, prijzen, zelfs beukma- ten - de breedtematen van de wo ningen. Het zijn door de gemeen teraad vastgestelde kaders en die bewaken wij angstvallig. Soms wordt er slim verkaveld, zodat er meer woningen op het beschikbare terrein kunnen wor den geplaatst dan je zelf grof had voorberekend. Sterker nog, in Flo riande doet zich nu een ontwikke ling voor waarbij meer ruimte ont staat, onder meer door een veran derde infrastructuur in de toe komstige wijk. Die vrijkomende ruimte zal niet worden ingevuld met meer woningen, maar worden benut om de wijk meer groen en ruimte te geven. In Getsewoud is dat nog niet gelukt, maar je leert van het proces. Je moet niet alles keihard achter elkaar willen invul len." Henny Boschman, hoofd huis vesting van de gemeente Haarlem mermeer, houdt er van om de ge leidelijkheid van de bouwontwik- kelingen in de Meer te onderstre pen. Wie nu door Hoofddorpse buitenwijken rijdt, ziet in dat er continu gebouwd is sinds de vroe ge jaren zestig. „Ook na 2005 zal in de polder een behoorlijke bouw productie overeind blijven. Waar elders in Nederland de woning markt al aardig verzadigd raakt, blijft de vraag hier erg hoog. Als je de afzetcijfers van de VINEXloca- ties in het hele land op een rijtje zet, zie je dat de markt hier het sterkst is." Boschman lacht om de kritiek die regelmatig vanuit het Neder landse Verbond Ondernemers Bouwbedrijf opklinkt. „Er zou te veel hetzelfde soort VINEX-hokjes worden gebouwd. Dat is achter haalde kritiek: we zijn er hier in geslaagd flexibiliteit in het bouw programma te brengen en te rea geren op veranderde woonwen sen. We constateren een grote be langstelling voor de luxueuzere woningen die op de eilanden in Floriande en later bij Vijfhuizen worden gerealiseerd. Er komen echt parels tot stand. Kortgeleden stonden de eerste advertenties voor VINEX-panden van een mil joen in de krant. Wie m'e dat een aantal jaren geleden had voor speld, had ik voor fantast uitge maakt. Nee, pas als de projectont wikkelaars niet meer klagen, gaan we ons zorgen maken."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 47