D66: crisis was niet te voorkomen IJzeren masker van Wim Kok vertoont barsten 'Vooral het vroege opstaan valt zwaar' I Nieuw asfalt op startbaan Binnenland Demonstranten vallen neer Veertien jaar geëist tegen bendeleider 'Taartman' Onderzoek ontvoering Boonstra op dood spoor Herstel van spoorrails bij Etten-Leur duurt dagen Keuken Kampioen MIJDRECHT: Industrieweg 38, ATERDAG 22 MEI 1999 diet HOORDWiJKKroonprins Willem-AIexander sloeg gisteren een balletje op de Noordwijkse golfbaan. Tijdens de partij miste hij op de achttiende hole de put, zoals op de foto te zien is. foto anp leo vogelenzang Twee doden na botsing met trein utrecht Twee inzittenden van een auto zijn gisteravond rond half acht in Utrecht om het leven gekomen door een botsing met een trein. Het ongeval gebeurde op een onbewaakte spoor wegovergang in Utrecht. Na de aanrijding was nog maar zeer beperkt verkeer mogelijk tussen Utrecht en Driebergen-Zeist. De NS zetten bussen in waardoor reizigers een half uur tot een uur langer over hun reis deden. Varkenspest vlakbij de grens den haag In het Duitse Wegberg, net over de grens bij Roer mond, is varkenspest uitgebroken. Rondom het getroffen be drijf is een toezichtsgebied van tien kilometer ingesteld, dat tot net over de Nederlandse grens loopt. In dat gebied geldt een to taal vervoersverbod voor alle vee, mest van varkens en pluim vee, en alle veevervoermiddelen. Het ministerie van landbouw heeft 'alle voorzorgsmaatregelen' genomen om verspreiding te voorkomen. Derde verdachte schietpartij opgepakt rotterdam De politie van Rotterdam heeft opnieuw een man aangehouden die betrokken zou zijn geweest bij een schietpartij op een discotheek in Rotterdam in april. De verdachte meldde d'\i zich donderdag bij de politie. Twee andere verdachten zitten al vast. Bij de schietpartij op de discotheek, een boot in de Wijn haven, raakte niemand gewond omdat de portiers razendsnel de deuren sloten. De kogels blevën steken in het kogelwerend 'Bi g'as van de deuren. De politie verwacht nog meer aanhoudin gen, Koraalslang op de koffie den haag Twee Haagse vrouwen hebben gisteren met een was mand een koraalslang gevangen en overgedragen aan de die renambulance. De twee vrouwen zaten in de tuin koffie te drin ken toen de giftige slang vanuit de bosjes kwam aanglijden. Het beest is niet dodelijk en wordt normaal gesproken in Nederland in een terrarium gehouden. Celstraffen voor overvallers [den haag» De Haagse rechtbank heeft gisteren celstraffen van twee tot twaalf jaar opgelegd aan een zevenkoppige overvals- I bende waarvan de meeste leden uit Krimpen aan den IJssel ko- I men. In die plaats hadden ze twee supermarkten en een woning van een alleenstaande vrouw overvallen; in Capelle aan den IJs- Isel tweemaal een benzinestation. De rooftocht begon op 27 ja- I nuari dit jaar in Apeldoorn waar een McDonald's werd overval - I len. De bende werd op 4 februari tijdens hun vlucht in de kraag igrepen na de laatste overval op een supermarkt in Noordwij- cerhout. i schiphol De Aalsmeerbaan op Schiphol krijgt een nieuwe as- I faltlaag. De werkzaamheden leiden volgens de luchthaven tot I meer lawaaihinder in Amstelveen en Amsterdam-Buitenveldert I gedurende de avonduren. Dit vanwege een intensiever gebruik I van de Buitenveldertbaan. Omwonenden in de directe omge- I ving moeten rekening houden met hinder door bouwverkeer en t herrie door het verwijderen van asfalt. De werkzaamheden be- I ginnen maandag 31 mei en duren tot donderdag 17 juni. ANP Algemeen Nederlands Persbure CPD Geassocieerde Pers Diensten den haag jaco van lambalgen Premier Kok heeft het echt geprobeerd. Tijdens zijn wekelijkse persconferentie blikt hij, zoals een staatsman betaamt, koeltjes terug op de crisis van afgelopen week. Een ijzeren Hein, van kop tot teen. Zorgvuldig vermijdt hij iemand de schuld te géven. Maar een uurtje later bij de op namen van zijn vrijdagse televisiegesprek kan de premier zich niet meer bedwingen. Hans Wiegel handelde 'echt beneden de maat.' Op de persconferentie gaat het nog zo goed. Kok verklaart voor het oog van journalistiek Ne derland koelbloedig 'allerminst geamuseerd te zijn' over het gebeurde. De ontstane situatie is 'buitengewoon ernstig'. De premier onderstreept echter dat hij zich door deze politieke hobbel niet laat weerhouden zijn karwei af te maken. De regering moet ge woon door regeren 'want er is veel belangrijk werk voorhanden'. De regering stuurt gewoon al les waar zij het over eens is naar de Kamer, waar schuwt Kok zakelijk, 'dan horen we het wel als het niet deugt'. Hij laat zich slechts met moeite overhalen in te gaan op de Nacht van Wiegel, die hij liever als 'de Nacht van de Neergang van Paars-2' betitelt. Wat zich nou precies heeft afgespeeld, is hem ook niet helemaal duidelijk, zo doet de premier voor komen. Buitenlandse collega's die hem bellen om te horen 'wie er nu precies zijn been had uitgesto ken'. legt hij uit: „Ik lig wel op de grond, maar het is een brei van spaghetti, een mengeling van oor zaken en gevolgen. Het kwam uiteindelijk slechts op één stem in de Eerste Kamer aan.'" Waarop hij losjes opmerkt dat 'als je het aan collega's kunt uitleggen het voor mij ook makkelijker wordt om het te begrijpen'. De koningin hoefde hij niet veel te verduidelijken: 'die is niet van radio en televi sie af geweest'. Hij ontwijkt echter behendig de vraag wie hij nu verwijt dat het is misgelopen als hij 's avonds in zijn bed ligt. „Wiegel of D66? Dat is ex aequo.'' Even later, gezeten voor de camera van de NOS, is er echter geen houden meer aan. Koks' ijzeren masker barst en de ware emoties worden zichtbaar: „Wiegel heeft met open ogen, willens en wetens. Paars opgeblazen."' De WD-coryfee heeft 'buitengewoon kwestieus geopereerd'. Vooral het feit dat Wiegel de premier nog de hand kwam schudden om hem te bedanken voor de wijze waarop hij de Eerste Kamer had toege sproken is Kok in het verkeerde keelgat gescho ten. Wiegel zei slechts: „Dank voor het gesprek." Hij had toen moeten zeggen dat hij toch tegen zou stemmen, dat was 'fair' geweest. Nu was diens optreden 'beneden de maat', oordeelt Kok verbeten. Partij weigert zichzelf de put in te praten Hoewel andere partijen aan het Binnenhof er niets van geloven, is de kabinetscrisis volgens D66 geen ongelukje. „Wij hebben de crisis niet gewenst, maar hij was onont koombaar", aldus D66-Kamerlid Bakker. gilze ruen Demonstranten liggen voor dood voor de poort van de vliegbasis Gilze Rijen nadat even eerder een 'luchtalarm' is afgegaan. De met 'bloed' besmeurde actievoerders protesteerden gisteren tegen de aanhoudende bombardementen op Joegoslavië en de inzet daarbij van Apache helikopters die zijn uitgerust met uraniummunitie. foto gpd marco okhuizen amsterdam anp Voor de rechtbank in Amster dam is gisteren veertien jaar cel geëist tegen een 59-jarige ban ketbakker, ook wel bekend als 'Taartman'. Hij wordt verdacht 1.600 kilo cocaïne uit België te hebben gesmokkeld, van een smokkelpoging van meer dan 10.000 kilo hasj uit Sri Lanka en het leiding geven aan twee cri minele organisaties. Taartman is één van de hoofdrolspelers uit de IRT-af faire. Hij maakte volgens Justi tie deel uit van een crimineel netwerk dat cocaïne smokkelde in vruchtensappen. De Amster damse bakker beweert echter dat hij alleen sappen impor teerde voor gebruik in zijn ei gen yoghurttaarten. Wat hij overhield verkocht hij aan an dere bakkerijen en horecabe drijven. Volgens het openbaar minis terie heeft de verdachte samen gewerkt met de twee Belgische leveranciers, die vanuit sapfa brieken in Latijns-Amerika harddrugs toeleverden. Deze twee handelaren uit Melle en Antwerpen, kregen tijdens de IRT-affaire de bijnaam Sapman 1 en 2. Het rechercheursduo Langendoen en Van Vondel van het IRT-Noord-Holland raakte in opspraak, toen bleek dat zij Sapman 1 tijdens een infiltra tieactie zonder toestemming van Justitie hadden betaald om een vruchtensapbedrijf op te zetten in Ecuador, van waaruit in drugs kon worden gehan deld. Verder zouden zij hem zwijggeld hebben betaald, om dat hij over de rol van Taart man uit de school dreigde te klappen. De Taartman werd vo rig jaar maart aangehouden, nadat hij eerder al door de Bel gische Rijkswacht was opge pakt. Justitie heeft tegen een twee de verdachte in de zaak zes jaar cel geëist wegens lidmaatschap van een criminele organisatie, de invoer van 94 kilo coke en de voorbereidingen voor een vol gend transport. Beide verdach ten ontkennen. Uitspraak 4 ju- rotterdam gpd Het onderzoek naar de ontvoering van Hansje Boonstra-Raat jes zit op een dood spoor. Het team rechercheurs is inmiddels ingekrompen tot twee personen, die de laatste tips natrekken. Volgens officier van justitie De Kimpe is nog niet besloten wanneer het werk wordt afgerond. De echtgenote van de Philips-topman werd op 13 november vorig jaar door een nog onbekend persoon in Antwerpen ont voerd. Later werd ze zwaar gewond in Hoek van Holland te ruggevonden. Verder vond de politie onder meer haar BMW terug bij NS-station Maassluis-centrum. Diverse oproepen aan het publiek leverden honderden tips op, zonder dat die leid den naar de dader. Justitie benadrukt dat de moed nog niet wordt opgegeven. „Pas als we niets meer hebben uit te zoeken, dan stoppen we ermee", luidt de uitleg. Recent nog werd er in Hoek van Hol land gespeurd naar een mogelijke dader. Ook werd er samen gewerkt met de politie in België en Groot-Brittannië. Het ver moeden bestaat dat de ontvoerder alsnog naar het buitenland is gevlucht. Het rechercheteam, aanvankelijk zestien man sterk, heeft al les uit de kast gehaald om het onderzoek tot een goed einde te brengen. Zo kwam de zaak tot twee maal toe in het program ma Opsporing Verzocht. En werden in Belgische gevangenis sen Nederlandse gedetineerden gehoord, in de hoop zo op het spoor van de ontvoerder te komen. Volgens De Kimpe gaan de laatste tips die nu nog worden nagetrokken ook over perso nen. Landmacht traint randgroepjongeren bussum thea van beek Stoer marcheren de jongens in hun soldatenkloffie over het Bussumse kazerneterrein. Tus sen hen in een brancard. Klau terend en kruipend over een schuin dak, door het kolenhok, over muurtjes, door rioolbuizen en een betonnen kuil. Tussen de vijf jongeren in ligt het 'slachtoffer' op een brancard. Nog maar een paar weken gele den waren het echte Amster damse lefgozertjes. Nu druipen de ernst en de zucht naar diplo ma's van ze af. Althans, dat is de bedoeling van het project Uitdaging 99. Het uniform werkt motiverend. In de groep leren ze respect, vertrouwen, afspraken na te komen en sa menwerken. Op 12 april begon het scho lingsprogramma van de Ko ninklijke Landmacht in de Ko lonel Palmkazerne in Bussum, op verzoek van de gemeente Amsterdam. Het project is be stemd voor Amsterdamse pro bleemjongeren, die dreigden af te glijden en al dan niet in aan- ralting kwamen met de politie. Doel is de jongeren meer per spectief te bieden en te voorko men dat ze in de criminaliteit belanden. Gisteren mocht de pers een kijkje komen nemen op het ka zerneterrein. De zes jongens die het aandurfden in de publiciteit te treden, werden letterlijk overdonderd door de media. Terwijl ze op een dak klauteren, Amsterdamse randgroepjongeren krijgen in de Palmkazerne in Bussum trainingen en opleidingen. Hier wordt ze geleerd hoe een gewonde te vervoeren. foto gpd ton kastermans zijn de cameraploegen hen al voorgegaan. „Het zijn geen crirhinele, maar kansarme jongeren die in de klem zijn geraakt", benadrukt kolonel De Koff tijdens het strak georganiseerde programma. De Koff draagt in het opleidings centrum de verantwoordelijk heid voor zijn cursisten. Van de zestien jongens die aan de op leiding begonnen, hebben vier inmiddels afgehaakt. „Het regime is voor menigeen te zwaar. De lichamelijke in spanningen en het omschake len naar een vast dagritme kan niet iedereen opbrengen", er kent hij. „We hebben urenlang met ze gepraat, maar als ze echt weg willen, kun je ze niet tegen houden. Ze zijn hier tenslotte vrijwillig." 'Soldaat' Smit (18): „Het is in derdaad zwaar. Vooral het vroe ge opstaan, om zes uur 's mor gens. valt tegen. Thuis draaide ik de dag om. Het gebeurde re gelmatig dat ik pas tegen de avond m'n bed uitkwam. De rest van de avond en nacht hing ik maar wat rond." den haag hans van soest „Van tevoren wisten we dat het moeilijk zou worden de WD in de Eerste Kamer mee te krijgen. We hebben goed met zijn allen doorgesproken dit hard te spe len. Het was absoluut niet zo dat we deze crisis niet hadden voorzien en dat we nu niet meer terug kunnen. We hebben doelbewust de boel op scherp gezet." SP-leider Marijnissen gelooft hier helemaal niets van. Vol gens hem heeft D66 een in schattingsfout gemaakt door te dreigen uit het kabinet te stap pen als de WD-senatoren niet zouden instemmen met het re ferendum. „Toen dat toch ge beurde, konden ze geen kant meer op. Ze zijn in hun eigen fuik gezwommen, waar ze op grond van hun geloofwaardig heid niet meer uit konden. Bij de verkiezingen zullen ze de prijs betalen: waarom moeten mensen nu nog bp D66 stem men? Niet meer om bestuurlij ke vernieuwing, niet meer om hun groene gezicht en niet meer om de paarse samenwer king." Ook CDA-fractievoorzitter De Hoop Scheffer denkt dat De Graaf niet meer terug kon na zijn publiekelijke dreigemen ten. „Maar eerlijk gezegd geloof ik niet dat het referendum de oorzaak is van de val van Paars- 2. Het liep al heel lang niet lek ker, het boterde niet meer on derling. Toen D66-fractievoor- zitter De Graaf vorige week vrij dag zijn dreigement uitte, voel de je aankomen dat Wiegel zich niet door een 'snotneus' als De Graaf zou laten zeggen wat te doen. De lijmpoging die nu in gang wordt gezet, zal dan ook niets opleveren. De Graaf kan niet meer terug na wat hij ge zegd heeft. Een nieuw paars ka binet lijkt me zeer onwaar schijnlijk." Marijnissen is het met hem eens: „De Graaf heeft alleen in gestemd met de lijmpoging j omdat hij de zwarte piet voor de val van het kabinet niet toe gespeeld wil krijgen. Uiteraard zal de poging niets opleveren, maar dan kan De Graaf in ieder geval zeggen dat het niet aan zijn partij lag. Maar of hij de kiezer kan overtuigen, betwijfel ik zeer. De WD is een meester om dergelijke situaties in het ei gen voordeel uit te buiten." Bij D66 is men niet zo bang voor dit effect. Bakker: „Na tuurlijk zullen veel mensen ons de schuld geven van de val van het kabinet, maar binnen onze eigen achterban is er slechts begrip voor onze keuze. Wiegel was consequent, wij zijn dat ook. Het referendum is voor D66 niet zomaar een punt; be stuurlijke vernieuwing is heel belangrijk voor ons. Niemand zou ons hebben begrepen al3 we na het wegvallen van het re ferendum niet uit het kabinet waren gestapt." De lijmpoging heeft volgens D66-partijvoorzitter Kok dan ook geen nut. „We hebben de deur op een heel klein kiertje laten staan, maar dat is eerder uit beleefdheid die past in dit soort processen, dan dat we ge loven dat er een oplossing be staat", zegt hij. De verzoenings poging is zonde van de tijd, meent ook Dittrich. „Ik ver wacht er niks van." Ook Bakker denkt dat de lijm poging op niks uitloopt. „De toezegging van de PvdA het wetsvoorstel direct weer in te dienen, was voor ons volstrekt onvoldoende", vertelt hij. „Dat zou betekenen dat het referen dum op zijn vroegst over vijf jaar weer door de Eerste Kamer moest. Niemand weet hoe de politieke verhoudingen dan lig gen. Het is nu aan de kiezers. Laten die maar duidelijk maken wat ze willen met de bestuurlij ke vernieuwing." etten leur anp Over hoe hij hier verzeild is ge raakt, zwijgt hij liever. „Ik ben in aanraking geweest met de politie. Maar dat is gebeurd en nu wil ik het liever anders doen. Vooral diploma's halen. Na die paar weken vindt iedereen me al veranderd. Ik heb nu veel meer contacten. En als ik in het weekeinde thuis ben, werk ik als vrijwilliger op een jongens landje in Amsterdam. Dat heb ik toch maar mooi opgepakt door deze cursus." Het Defensieproject moet de jongeren tussen 17 en 24 jaar meer structuur in hun leven ge ven. Het opleidingsprogramma bestaat uit bankwerken, las- en autotechniek, bedrijfshulpver lening en computergebruik. Ook sporten neemt een belang rijke plaats in. Het project wordt ondersteund door de re classering, jeugdhulpverlening en arbeidsvoorziening. Voorlopig gaat het nog om een proefproject bij de Landmacht. Afhankelijk van de resultaten komen er mogelijke soortgelijke projecten bij de luchtmacht en de marine. Het is niet de be doeling de jongeren voor te be reiden op een baan bij Defen sie, maar solliciteren staat ze vrij. Als de jongens het volhou den, hebben ze over vijf weken hun zo begeerde diploma of certificaten. „En dan wordt ik lasser, of misschien wel auto monteur", weet één van hen zeker. wagons van een lege goederen trein die 34 wagons telden. Een van de rijtuigen denderde langs een veldje waar dagelijks hon den worden uitgelaten en ram de een garage. Vlak voor eer veldje met speeltQesteller kwam het voertuig tegen eer boom tot stilstand. De overige twintig ontspoorde wagons stonden op en langs het baan vak. Niemand raakte gewond. De oorzaak van het ongeval ii nog niet bekend. Het zal nog dagen duren voor dat het treinverkeer tussen Et ten-Leur en Roosendaal zijn normale gang hervindt. De NS denken die tijd nodig te hebben om het spoor te herstellen na het ongeluk van donderdag avond. De rails zijn over een een lengte van vijfhonderd me ter beschadigd. Etten Leur is aan een ramp ontsnapt. Er ontspoorden 21 De goedkoopste ter wereld 6.O.! nsi b«l 08 Jvvrf- '-f-bnpf/ (naast Karwei) MAANDAG TOT EN HET ZATERDAG OPEN. DONDERDAG EN VRIIDAG KOOPAVOND. TELEFOON 0800-1536 U/AUIUMU I II1VI* \MV,ll,\lITjl: i!

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3