PORT Koppen kon ik helemaal niet' N. V J, Een laatbloeier die omhoog schiet i&s Mr. Keane lERDAG 22 MEI 1999 BwLLEM SPIERDIJK. 071-5356464. PLV -CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 Hans Zwaan lacht de wereld nu vanaf de zijlijn toe •w" Laatst stond Hans Zwaan om drie uur zaterdagmiddag klaar bij de aftrap van het wedstrijd van het eerste van w Katwijk. Maar eigenlijk waren zijn gedachten bij Rijnsburgse Boys F6, het elftal waarin zijn zoontje speelt. Zwaan: „Die moesten om half drie spelen. Ik bedacht me dat ik eigenlijk liever bij Mike langs de lijn had gestaan." Hans Zwaan, de succesvolle spits van w Katwijk, wist dat het tijd was om te stoppen. Achter zijn bureau in box F414 van de Rijnsburgse bloemenvei ling blikt Hans Zwaan terug op zijn loopbaan. Met 250 doelpunten in de top van het amateurvoetbal en vier kampioenschappen in 15 jaar heeft hij iets om op terug te kijken. Een prachtige sportieve loopbaan achter zich, een mooie maatschap pelijke toekomst voor zich in het bedrijf waarin hij samen met zijn broer Jan vier bloemenlijnen runt. Hans Zwaan lacht de wereld altijd toe. „Maar dat heeft niets te maken met het feit dat ik hoog heb gevoet bald, of dat ik nu een eigen bedrijf heb. Ik zie altijd de zon schijnen en hoor altijd de vogels fluiten." Zwaan (34) treedt vandaag voor de laatste keer op; in een erewed- strijd voor hem georganiseerd tus sen Rijnsburgse Boys en w Katwijk, de twee clubs waarvoor hij speelde. Na 15 jaar op het hoogste amateur niveau heeft hij een prachtige ere lijst, waarmee je tevreden zou kun- nen zijn. Maar Hans Zwaan is dat niet helemaal. „Eigenlijk haci ik twee titels meer moeten hebben. Met Rijnsburgse Boys en met Kat wijk hebben we grote kansen laten liggen." Rechtsbuiten De spits weet het nog precies. „Met Rijnsburgse Boys stonden we voor op IJsselmeervogels, de latere kam pioen. We hadden die ploeg twee keer geklopt. Maar toen raakten er twee jongens geblesseerd en hussel de trainer Arie Kurver het hele elftal door elkaar, in plaats van gewoon jongens uit het tweede op de open gevallen plaatsen neer te zetten. Zo verspeelden we de titel." Katwijk had volgens Zwaan een vierde titel aan de drie kampioen schappen moeten toevoegen. „We stonden bij de winterstop voor op Scheveningen. We speelden nog steeds met ons kampioenselftal. Toen begon dat gedonder met Kees Guyt, wiens contract niet werd ver lengd. Daardoor hebben we de titel laten liggen." Rechtsbuiten Zwaan begon z'n voetballoopbaan bij Rijnsburgse Boys. In de jeugd speelde hij altijd rechtsbuiten. „Ik was een kleine, technisch vaardige spits, pas op m'n 16de ben ik de lucht in geschoten." Toen Zwaan overging naar de seni oren, zette trainer Arie Lagendijk hem spits in het derde. Een jaar la ter bekleedde hij dezelfde positie in het tweede. ,Arie zag blijkbaar dat de spitspositie voor mij ideaal was. We hebben urenlang staan oefenen. Hij gooide ballen over het doel, ik moest afronden. Hij leerde me ook koppen, want dat kon ik eigenlijk helemaal niet." Bovendien gaf Lagendijk vertrou wen aan Zwaan. „Ik speelde een oe fenwedstrijd in het eerste van Rijns burgse Boys tegen Valken'68 en ik scoorde drie keer, ik ben daarna al tijd in het elftal gebleven." Als het aan het Rijnsburgse publiek had ge legen, was dat anders geweest. „Ik werd in het eerste elftal wegge hoond door het publiek. De toe schouwers begrepen er niks van dat ik erin stond. Ik raakte ook geen bal. Arie bleef me steunen. Die zei op donderdagavond tegen de spelers groep: zaterdag maak ik de opstel ling bekend, alleen Hans Zwaan speelt zeker. Als ik Lagendijk niet was tegengekomen, was de kans groot dat ik nu in Rijnsburgse Boys 8 liep te voetballen." Sprongkracht Zelf werkte hij hard om zich te ver beteren. „Op vrijdagmiddag kreeg ik extra trainingen. Dan stond de fy siotherapeut Theo de Jong voorzet ten te geven. Ik kreeg oefeningen om m'n sprongkracht te verbeteren. Dan stond ik thuis in de bijkeuken een half uur te springen. Ik had er zelf ook veel voor over, ik heb. in mezelf geïnvesteerd. De motivatie, die gedrevenheid heeft Lagendijk op mij kunnen overbrengen." Toen Lagendijk naar UVS ging, vroeg de trainer of de spits meeging. Zwaan deed het niet en noemt dat nu de grootste fout uit z'n carrière. „Rijnsburgse Boys ging twee jaar la ter met twee spitsen spelen, en dat ligt me niet. De ene week speelde ik linkerspits, dan weer rechterspits. Bij Arie had ik me verder kunnen ontwikkelen, had ik het betaald voetbal kunnen halen. Ik heb er niet alles uitgehaald." Rijnsburgse Boys werd kampioen, maar Zwaan voelde zich er niet happy meer. Hij besloot te kiezen voor z'n maatschappelijke loop baan. „Ik was al aangenomen als gevangenenbewaarder, maar omdat het IJzeren Gordijn open ging, be sloot ik voor mezelf te beginnen als bloemenrijder. Ik moest daarom stoppen met voetballen. Maar na een paar maanden werkte ik weer op de veiling. Binnen een week hing Arie Lagendijk al aan de telefoon, of ik bij w Katwijk wilde komen spe len." Assists Bij Katwijk ontwikkelde Zwaan zich tot een completere speler. „Lagen dijk wees me erop dat ik meer moest meevoetballen. Dat het be langrijk is om doelpunten te maken, maar dat ik ook anderen in stelling moest brengen. Bij Katwijk bleef ik eigenlijk doelpunten maken, maar ik ging steeds meer assists geven." Doelpunten maken werd voor de spits, hoe gek het ook klinkt, steeds minder belangrijk. „Als je 23 bent gaat het alleen maar om scoren. Je gaat echter steeds meer nadenken over het spel. Ik kreeg meer oog voor het collectief, dat het om de teamprestatie gaat, dat je ook een medespeler vertrouwen moet geven door hem de kans te gunnen." Bij Katwijk maakte Zwaan prach tige jaren mee. Drie keer werd hij kampioen in een voor amateurbe grippen ongekend sterk elftal. De laatste jaren boekt Katwijk mindere Hans Zwaan neemt afscheid na 250 doelpunten in vijftien prestaties, maar toch gelooft Zwaan dat hij nog best meekan in de hoofdklasse. „Ik ben misschien langzamer geworden, maar ik heb ook weer meer ervaring." Toch stopt hij ermee. Zwaan wil meer bij zijn gezin zijn. „M'n schoonmoeder overleed vorig jaar, daarom wil ik meer bij mijn vrouw zijn. Dat is de hoofdreden. Boven dien denk ik dat het goed is voor de w Katwijk als ze verjongen. Ook het feit dat het afgelopen jaar niet zo leuk is geweest, speelt mee. Ik was veel geblesseerd en er was gedoe rond trainer Bob Kootwijk." Hans Zwaan laat 250 doelpunten na. Vraag hem niet wat de mooiste was, hij weet het zich niet meer te herinneren. Na enig aandringen komt hij op een curieuze treffer. „Bij Rijnsburgse Boys kreeg ik eens een voorzet waar ik finaal overheen maaide. Ik pikte de bal weer op aan HOOGDALEM de zijkant en krulde de bal in de bo venhoek. Zo maakte ik m'n eigen fout goed. Dat was een leuk doel punt." Het is het einde van het gesprek. Hans Zwaan staat op en doet voor hoe hij de traptechniek van z'n zoontje verbetert, hij vertelt dat Mi ke al met links kan dribbelen, dat hij volgend seizoen wel jeugdtraining wil geven. Het is tijd voor Zwaan om te stoppen. Leidse roeister Hadewych Jansen gaat voor plek in vrouwen acht Hadewych Jansen traint twaalf keer in de week, maar zij voelt zich geen topsporter. Als de 29-jarige Leidse haar collega-roeisters in de vrou wen acht hoort praten over de WK's die zij hebben meegemaakt, dan denkt ze: Dat is toch anders, ik ben er nog niet. Hadewych Jansen komt van ver, maar zij komt ook snel. De verrassende overwinning van de vrouwen acht het vorige weekeinde in Essen wordt voor een deel op het conto geschreven van de nationaal kampioene op de ergometer, die in Duitsland haar internationale debuut maakte in de 'acht'. Jansen roeit nog maar vier jaar serieus, en stapte pas een paar weken ge leden over van de skiff naar de vrouwen acht. Eri nu heeft ze al 'een beetje de ambitie om naar de Spelen in Sydney te gaan'. Veertien vrouwen strij den om de acht (en twee reserve-)plekken in de boot. „Het weekeinde in Essen gaf me zo'n kick, dat ik dacht: ik wil zeker niet meer uit die boot, ik wil een definitieve plek", aldus de Leidse. „Maar dat willen we natuurlijk al lemaal", zegt ze er meteen bij. Haar leven verandert snel. Jansen werkt sinds vorige week een dag min der om zoveel mogelijk trainingen op de Bosbaan in Amsterdam bij te kun nen wonen. De roeisfer, die de Pabo deed en daarna orthopedagogiek stu deerde aan de Leidse universiteit, zegde haar baan van een dag in de week bij het pedologisch instituut De Brug op. Met enige spijt, want het werken met 'moeilijke' kinderen was haar op het lijf geschreven. Maar het was ook heel zwaar. „Na zo'n dag zit je helemaal stuk." Nu werkt Jansen nog drie dagen als onderwijzeres op basisschool Lucas van Leyden in de Leidse bin nenstad. Ze is een van de weinige vrouwen van de voorlopige vrouwen acht-selectie die het roeien combineert met een baan. Het gaat nog, ze vindt het ook zelfs wel ontspannend - 'zo ben je ook wel eens niet aan het roeien'. Van de roeisters in de definitieve selectie wordt verwacht dat ze zich full time met de sport bezighouden. Die selectie zal in maart volgend jaar be kend zijn, een half jaar voor de Olympische Spelen van 2000. Ze werkt op basis van een tijdelijk contract en zou dus zonder al te veel problemen full time kunnen gaan roeien - 'graag zelfs'. De in Leiderdorp geboren roeister stapte over van de skiff (één roeister, twee riemen) naar de acht (acht roeisters, acht riemen) omdat de kansen voor een olympische kwalificatie dan groter zijn. „De skiff is een enorm technisch nummer. Je moet uitzonderlijk goed zijn om aan de top te ko men. De roeiers die het halen zijn meestal jeugdroeiers, die al jaren bezig zijn." Hadewych Jansen bedenkt vaak hoe jammer het is dat zij niet eerder met roeien begon. Maar daar is niets meer aan te veranderen, constateert ze vervolgens nuchter. Ze roeit nog maar vijf jaar serieus. Het eerste jaar bij Asopos De Vliet telt ze niet eens mee. Driemaal in de week ging zij het wa ter op. „Dat stelt niks voor, nee." Haar prestaties zijn vooral verbeterd sinds zij twee jaar geleden werd 'ge spot' door de toenmalige bondscoach Andreas Leichtfuss. Kracht had de 1 meter 87 lange roeister al, aan de techniek wordt nu flink geschaafd. De Leidse mocht twee jaar geleden al mee naar een trainingskamp in Sevilla, maar wilde niet. Ze vond dat ze tijd moest steken in haar studie (die ze een Hadewych Jansen: „Ik hou heel erg van water." foto henk bouwman half jaar geleden afrondde) en dacht bovendien dat ze er (technisch) nog niet aan toe was. „Daar heb ik veel spijt van gekregen. Ik vind dat ik er di recter en sneller op had moeten inspringen." Het roeien had wel direct haar hart. „Ik hou heel erg van water", legt ze uit. „Ik wilde ook gaan duiken, ben een paar keer op zeilkampen en kano kampen geweest. Waterpolo leek me ook wel leuk, maar ik dacht: daar word je heel breed van. Roeien vond ik een elegante sport, heel mooi om te zien. En ik voel me gewoon heerlijk in en op het water, dat merk ik als ik in de boot zit. Een zijn met de boot en het water, dat klinkt zo suf. Maar zo voelt het wel. 's Ochtends vroeg is het heel rustig en mooi op het water, 's avonds ook, vooral met ondergaande zon. En het geeft zo'n mooi geluid, je zweeft over het water, het gevoel is gewoon goed." „Ik weet niet of ik een supertalent ben. hoor", zegt ze bescheiden. „Ik ben heel erg sterk en mensen die me zagen roeien, zeiden: als je die kracht over kunt brengen op het water, dan ga je retehard. Ik ben niet heel tech nisch, maar nu ik goed gecoacht word, zit er een heel sterke lijn in mijn prestaties." Sindsdien weet ze ook dat roeien een moeilijke sport is. Het ziet er gemakkelijk uit, maar dat is het absoluut niet. „Ik kom er steeds meer achter hoeveel er in een haal zit." Het was ook een grote verandering om ineens met acht vrouwen in een boot te roeien. In de skiff zat ze alleen. „Het is wel speciaal, met alleen vrouwen in een boot. Ik denk wel eens: niet zeiken, roeien. Er moet ook wel eens wat uitgepraat worden, je moet uitkijken wat je zegt. Dat is écht an ders dan met mannen. Maar we hebben ook veel lol. Ik ben in een bestaan de groep gekomen, en het duurt even voordat je er dan ook echt in zit. Dat is een proces, maar ze doen allemaal heel vriendelijk, en langzaam maar zeker word ik steeds meer geaccepteerd." De overwinning in Essen - de eerste sinds 1995 - van de vrouwen acht verraste vriend en vijand, maar volgens Hadewych Jansen zal de boot goed mee kunnen in de internationale wateren, en is de kans op een olympische medaille helemaal niet uitgesloten. Zij wijst op het feit dat René Mijnders, dié met de mannen acht goud haalde in Atlanta, de vrouwen is gaan coa chen. Mijnders is niet iemand die begint aan een project waarin hij geen fi ducie heeft. Jansen zegt dat er nu nog vooral acht individuen in de boot zit ten, die nog niet echt een team vormen. Bovendien is er nog nauwelijks ge traind op het roeien in hoog tempo, voor de snelle (eind)sprint. „We kun nen nog veel en veel harder. We hebben een goed vermogen Over twee weken wacht een nieuwe krachtproef in Hazewinkel. Mijnders heeft gezegd dat hij wellicht nog wat veranderingen aanbrengt. „Maar ik wil absoluut ook in de boot zitten", zegt Hadewych Jansen, die tegenwoordig niet veel andere dingen meer doet dan roeien, werken, slapen en eten. Elke ochtend staat ze om zes uur op, op vrije dagen reist ze tweemaal naar Am sterdam voor de trainingen. Op woensdag- en vrijdagochtend, de dagen waarop zij moet werken, traint ze op de ergometer bij Die Leythe, waar ze een jaar geleden lid van werd. Zo traint ze even vaak als de andere vrouwen van de acht. De maandkaart voor de trein betaalt ze uit haar eigen zak, evenals de extra voeding, en de nieuwe roeikleding die ze nodig had. Op advies van de bondscoach bewaart ze alle bonnen, want misschien dat er binnenkort wat geregeld kan worden En anders gebeurt dat later, want als alles volgens plan verloopt, krijgt ze de A-status van het NOC/NSF, goed voor 2000 gulden per maand. „Er zou wel wat meer gedaan kunnen worden voor topsporters en vooral voor subtopsporters", zegt zij over het 'top sportklimaat' in Nederland. „Tijdens mijn studie merkte ik dat het moeilijk was om de dingen voor elkaar te krijgen. Ik betaalde toen ook alles zelf, van mijn boeken tot mijn gymschoenen en de treinkaartjes naar Amsterdam. Het zou heel fijn zijn als daar een potje voor was. Als je net onder de status zit van het NOC/NSF heb je het heel moeilijk." George Knobel stortte in 1974 zijn hart uit in het pulp- blaadje Deze Week; ,Ajax gaat kapot aan drank en vrouwen. De enige die kapot ging was de Ajax-trainer zelf. Op staande voet ontslagen. Jammer, dat Knobel nadien nooit zijn geluk in Engeland heeft beproefd. Je denkt aan Paul Gascoigne die in benevelde staat een vliegtuig op stelten zet, aan Tony Adams die als een dronkennmn door de straten van Londen racet, aan George Best die in een hotelbed wordt aangetroffen temidden van 12 flessen champagne (léég, wat dacht u dan?) èn Miss World, enz., enz. en je vraagt je af hoe onze vriend Knobel met échte kerels om zou zijn ge sprongen. Deze krant maakte woensdag melding van de arrestatie van Roy Keane. Achtregelig berichtje. Lage attentiewaarde. Keane was aangeschoten geweest, had een dame lastiggevallen en was in de cel beland, verder niks... Verder niks, nee. Althans, niet in deze krant. Alsof het dagelijkse kost is. We praten hier wel over de aanvoerder van Manchester United: landskampioen, beker finalist en aanstaand kampioen van Europa. (U moet weten dat de vrouw die Keane lastigviel ook een beken de Engelse is. Nu zeker). Gelukkig stond het hoofd van de Engelse pers wel naar Keane. Met de nuance dat de verdachte uit privacy-overwegingen in de serieuze pers Mr. Keane heette. the captain of Man United en in de sensatiepers voluit Roy Kea ne. Alle berichten gelezen hebbende, kom ik tot deze reconstructie: Zondag: United wint met 2 I van Spurs en is kampioen. Ma nager Alex Ferguson moedigt zijn spelers aan er een onverge telijke avond van te maken. Dit laatste lukt. ZondagavondIn gezelschap van hun vrouwen brengen de kampioenen de avond door aan de bar van het Marriott Hotel. Op kosten van de club. Voor de goede orde: de drankrekening bedraagt 15.000 pond. Dat is 50.000 gulden. Maandagochtend: Alle spelers slapen bun roes uit, behalve Roy Keane, die om 11.10 uur zijn eerste pint achterover slaat. Maandag tussen één en vijf: Keane wint in Mulligans Irish Pub met minimaal verschil een tweekamp bierdrinken van ex- prof en tegenwoordigfulltime- zuipschuit Norman Whiteside. Maandag vier uur: Twee vrou wen mengen zich ongevraagd in het inmiddels flink uitgebreide United-gezelschap. (De spelers vrouwen zijn van het toneel ver dwenen). Maandagavond half acht: Alle Mancunians (ook 'onze Jaap', die weer het heertje is) vertrek ken naar Henry's Bar en zetten daar het feest voort. Keane is bu iten u 'estenBeroepsdrin ker Whiteside heeft zich knap van zijn nederlaag hersteld. Diezelfde avond half negen Maxine Rourke, 40, echtgenote van The Smiths-gitarist Andy Rourke en Leanne Carey, 27, vriendin van Maxine en Austra lische (zie maandag vier uur) bieden zich rum Keane en Ryan Giggs (ook in verregaande staat van onjbinding) aan voor een drankje en wat er meer van komt... Wdt ervan komt is dat Keane en Giggs er niet op ingaan en dat Keane geschopt (volgens Carey) en gescholden (volgens Rourke) zou hebben en een uur later in de boeien wordt geslagen Maandagnacht: Keane kan geen boe of bah meer zeggen en kan dus ook niet worden ver hoord en moet overnachten in cle cel. Dinsdag: Great Manchester Po lice ontdekt dat Rourke en Carey maandag eerst de 'tabloids' hadden gebeld (en hun smeuïge story verkochten) en pas ddarna de politie. Keane, kunstmatig in leven gehouden met zwarte kof fie, wordt op vrije voeten ge steld. Woensdag: l)e Engelse pers meldt dat Keane in een hinder laag is gelokt door de dames, van wie één ook nog een glas op Keane's gezicht kapot heeft ge slagen. Keane had hier, een jaap van een snee boven zijn oog ten spijt, maandag niets van ge- VandaagKeane gaat ouderwets als een beest tekeer tegen New castle United. Vanavond: Keane neemt er nog ééntje, proost! Frank Snoeks is verslaggever van Studio Sport

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 35