Gezwets in de ruimte i TV- WEER Ahmmmckmü MycopmuK nonetmt B HALLI KOCMOC HA XAJlflBY f Te vroeg voor cynisme Komst soaps leidt tot eetstoornissen Unieke treinreis naar Japan om historische band te vieren ZATERDAG 22 MEI 1999 COMMENTAAR Wat doen we hier nog, was de eerste vraag die de Tweede Kamer zich stelde na de Nacht van Wiegel. Toch leek er even nog één lichtpuntje te zijn bij het uitglijden van het kabinet over de bana nenschil van het referendum: de discussie over het Bijlmerrapport zou wat minder krampachtig hoeven te verlopen. De paarse frac ties zouden ietsje uit hun egelstellingen rondom hun bedreigde bewindslieden Borst, Jorritsma en Kok kunnen kruipen. Die waren immers toch al afgetreden. Die hoop is ijdel gebleken. Commissievoorzitter Meijer kon praten als Brugman, de paarse fracties toonden zich Oost-Indisch doof voor welke kritiek op hun ministers dan ook. Volgende week wordt het debat voortgezet, maar het lijkt wel zeker dat ook dat volgens de geijkte politieke lijnen zal verlopen: veel gemor van de opposi tie, maar zonder enig resultaat. De verklaring daarvoor is eenvoudig. Borst mag dan niet meer te rugkomen, voor Jorritsma en Kok geldt dat ze nog langer mee moeten (en willen) draaien aan de top in Den Haag. En als het niet lukt om de zaak te lijmen, komen ej nieuwe verkiezingen. De WD moet de campagne al in met een door een eigen partijcoryfee in de rug gestoken lijsttrekker en heeft weinig trek om daar een bescha digde vice-premier naast te zetten. De PvdA heeft met Kok nog al tijd een sleutel tot succes en wenst die onder geen beding uit han den te geven. Daarmee volgt ook deze enquête het vaste patroon. Als er slechts pionnen hoeven te worden geofferd, zoals bij de paspoortaffaire, het visserijbeleid, de bouwsubsidies en het IRT, durven regerings fracties voor een consequente opstelling te kiezen. Maar als de ko ning en de dame worden bedreigd, is de belangrijkste taak van de lopers en torens om de cruciale stukken het tot uiterste te verdedi gen. Toch is het onterecht en te vroeg om te constateren dat de enquête zinloos is geweest. Onterecht, omdat de enquête hoe dan ook een erkenning is van de verontrusting van de Bijlmerbewoners. Te vroeg, omdat het verleden heeft geleerd dat de politiek óók lessen kan trekken uit gemaakte fouten zonder dat dat gepaard gaat met politiek vuurwerk. Want al duurde dat soms lang, uiteindelijk heb ben bijvoorbeeld de enquêtes rond het RSV-concern, de bouwsub sidies en de sociale zekerheid wel degelijk geleid tot ingrijpende beleidswijzigingen zonder dat er politieke kopstukken sneuvelden. Natuurlijk is na de afgelopen week cynisme verleidelijk en wellicht voor de hand liggend. Maar of het ook terecht is, kan pas de toe komst leren. Leven met de vijand Het blijft verwonderlijk dat de mooiste programma's vaak zijn ge baseerd op heel simpele ideeën. Hoewel de omschrijving 'mooi' misschien toch niet zo heel toepasselijk is voor de BBC-serie 'Le ven met de vijand' die de RVU de afgelopen weken uitzond. Want de beelden, en vooral de dialogen, waren af en toe gruwelijk. Maar fascinerend was het wel. In 'Leven met de vijand' - een keurige vertaling overigens van de oorspronkelijke titel 'Living with the Enemy' - worden vertegen woordigers bij elkaar gebracht uit groepen die normaal gesproken niets van elkaar moeten hebben. In de eerste uitzending was een Tory-dame met een knots van een landhuis, die bij de door haar zo verafschuwde woonwagenbewoners werd gestopt. Vervolgens mocht een militante dierenrechtenactivist een weekje meehobbe- len met een fervent jagende boer. Boeiende confrontaties leverde dat op. Maar.de mooiste, of de hef tigste in elk geval, was afgelopen week. Twee rugbyende super macho's gingen een weekje uit logeren bij een homostel. Nu moet er bij worden gezegd dat de programmamakers er in waren ge slaagd om uit het rijke arsenaal rugbyende supermacho's in het Verenigd Koninkrijk nou net de twee domsten en platsten te selec teren. Het leven van de twee macho's leek louter te bestaan uit rugby, drank en vrouwen, constateerde een van de twee homo's al snel. Wat niet helemaal waar was, want de twee sporters besteed den ook heel veel tijd aan vuilbekkerij, stompzinnige grappen en schaamteloos gedrag. De rugbyers stonden 's ochtends windenlatend op, verwelkomden de lunch met een stevige boer, en trokken daarna al snel een reu- zenblik bier open. Ze deden hun best om het homostel niet te be ledigen, maar de rugbyers waren van nature zo grof dat ze die van zelf wel intimideerden. Vraagje van een van de homo's: 'Wat vin den jullie vrouwen ervan dat je hier logeert'. Antwoord: 'Nou, best. Als ik maar met een kurk in slaap.' Hun gastheren werden het uiteindelijk zo zat dat een van hen woest tegen hen uitviel en daarna niets meer met ze te maken wil de hebben. De ander sleepte ze nog een dag of wat met zich mee, maar was zichtbaar opgelucht toen ze opkrasten. 'Ik zal het portier voor je openhouden', zei hij toen de taxi was gekomen om de lo gees op te pikken. Om er venijnig aan toe te voegen: 'Want dan ben ik je nóg sneller kwijt.' Boeiende serie. En ook in Nederland simpel te maken. Stuur Thom de Graaf uit logeren bij Hans Wiegel in diens nieuwe woonboerde rij in Drente, camera erbij, en de eerste vijf, zes afleveringen zijn rond. Perioden met zon De Pinksterstorm van 1860 behoort zonder enige twijfel tot één van de meest verwoestende zomerstormen van de afgelopen eeu wen. In grote delen van het land woedde een zware zuid tot zuid westerstorm met orkaanstoten van meer dan 120 kilometer per uur. Zo werd in Den Helder een uitschieter gemeten van 130 en in Vlissingen zelfs 151 km/uur. De gevolgen waren verschrikkelijk. De stoomboot van Rotterdam naar Capelle Langstraat viel op het Hollandsch Diep in tamelijk ondiep water ten prooi aan het geweld van wind en golven. Van de 52 opvarenden konden er slechts tien worden gered. Ook de Scheveningse gemeenschap werd hard getroffen. Van de zeventig yisserspinken vergingen er 22 met man en muis en bij Texel ver ging een schip zonder dat men ooit te weten is gekomen waar het vandaan kwam. De schade op het land was eveneens enorm. In de Haarlem mermeer werden 19 boerderijen door het orkaangeweld plat gewalst, in Hoorn verging een boot met dertig schapen en in Edam een boot met schipper en koeien. Het orkaangeweld werd uitgelokt door een secundaire depressie (randstoring) van de ter hoogte van Shetlandeilanden gelegen hoofd depressie. Op een bepaald moment bedroeg het druk- verschil tussen Groningen en Maastricht maar liefst 23 hPa. Dit jaar wel een actieve depressie op de weerkaart (kerndruk 975 hPa) maar geen vrees voor onstuimige condities, want het systeem leeft zich uit tussen IJs land en Noorwegen. Na de passage van een nach- telijk regengebied blijft het vandaag droog met gere- geld zon. Alleen in het noorden is er kans op een bui. De temperaturen zijn maximaal 15 tot 19 graden wel wat lager dan de laatste dagen. De wind waait uit weste lijke richtingen en is meest matig, aan de kust vrij krach- j tig. I Morgen in de ochtend wolkenvelden van een frontale storing bij Schotland maar later meer zon en 18 graden. Op maandag perioden met zon en temperaturen oplo pend tot waarden tussen 18 en 23 graden. jan visser Dubieuze Britse zakenman nog altijd niet naar MIR De omstreden Britse zakenman Peter Llewellyn die zo graag een bezoek wil brengen aan het oude Russi sche ruimtestation MIR, is in Moskou. Maar hij is nog niet in het kosmonautencentrum Sterrenstad even buiten de Russische hoofdstad gesignaleerd. En of hij, zoals de plannen zijn, in augustus naar MIR zal vliegen, staat in de sterren geschreven. Voorlopig is het begin van de training uitgesteld wegens de niet al te beste gezondheidstoestand van de 51-jarige Welshman, deelde een woordvoerder van Sterrenstad mee. Heymejiu omnpaeKa aeanmmpucma na cmaniiuio «Mup» - eduncmeenHbLÜ cnocoó cnycmu KocMuaecKym Poccuu? Voorpagina van de Komsomolskaja Pravda: Gagarin (de eerste ruimtevaarder) is afgebeeld met een sticker op zijn helm waarop staat: Verkocht! Hoofdkop: 'Britse vuilnisman vliegt naar de ruimte op andermans kos ten'. FOTO GPD Het ruimtestation MIR. FOTO REUTERS Llewellyn heeft aangekondigd dat hij MIR zal redden, nu de Russische regering in augustus de geldkraan dichtdraait. Een paar weken geleden kwamen RKK Energija, de bouwer van MIR, en Llewellyn met het sen sationele nieuws dat de Brit een paar honderd miljoen wil vrij maken voor de exploitatie van het 14 jaar oude ruimtestation. De eerste 20 miljoen zou hij cash komen brengen. In ruil daarvoor mag hij in augustus een dag of tien in MIR door brengen. Journalisten die uitzochten wie meneer Llewellyn nu eigenlijk was, kwamen met verhalen over een spoor van schulden die hij over de hele wereld had achtergelaten. Hij zou zijn mil joenen onder meer verdienen met het op dubieuze wijze ver werken van afval. Van zijn cur riculum vitae, waarin onder meer staat dat hij admiraal bij de Britse vloot was en agent van Scotland Yard, bleef na het journalistieke speurwerk niets over. Maar Energija, koortsachtig op zoek naar sponsors, heeft hem het voordeel van de twijfel ge gund. Er stond zelfs een officië le delegatie op het Moskouse vliegveld toen de Brit vorige week arriveerde. Het massablad Komsomolskaja Pravda was ook van de partij. „Een dikke, kalende man met een klein baardje, een vale spijkerbroek en een shirt van hooguit 20 dol lar. Niet iemand die eruit ziet alsof hij vele miljoenen heeft", schreef het blad. Of hij een kof fer vol bankbiljetten bij zich had, wisten de wakkere verslag gevers niet te achterhalen. In Sterrenstad en bij Energija hul len ze zich in stilzwijgen. Over het financiële aspect zei plaats vervangend directeur Grigorijev van Energija alleen: „Ik geloof het pas als we het geld heb ben." Komsomolskaja Pravda is zeer sceptisch over de dromen van Llewellyn en Energija. Het plan is volgens de krant om met het lanceren van Peter Llewellyn, een vijftiger in een slechte con ditie, aan te tonen dat de Rus sen iedereen de sensatie van de gewichtloosheid kunnen bie den. De hoop van de wanhopig naar geld zoekende ruimte vaartinstanties is dat in navol ging van Llewellyn rijke avontu riers zich zullen melden. Als illustratie bij het verhaal drukte de krant een foto af van de eerste man in de ruimte, Joeri Gagarin, met op zijn helm een sticker 'Verkocht'. Als kop op de voorpagina staat: „Britse vuilnisman vliegt op ander mans kosten in onze ruimte." Mocht Peter Llewellyn werkelijk naar MIR vertrekken, dan is hij in ieder geval de slechtst voor bereide ruimtereiziger aller tij den. De training duurt meestal jaren. Om politieke redenen is in Sovjettijden wel eens een uit zondering gemaakt. Zo vloog een Afghaanse gastkosmonaut na een training van een half jaar, maar dat was wel een ge trainde gevechtsvlieger. Komsomolskaja Pravda schrijft dat specialisten in Sterrenstad verbijsterd zijn. Niet alleen over de risico's die met Llewellyn worden genomen, maar ook omdat het een breuk is met alle tradities in Rusland. De Russen zijn er altijd trots op geweest dat hun ruimtevaar ders een perfecte opleiding achter de rug hadden voordat ze werden gelanceerd. De Komsomolskaja Pravda citeert bronnen binnen Sterrenstad die stellen dat Llewellyn als de reis doorgaat, hooguit wat Rus sische woorden kan begrijpen als 'zit', 'ga staan' en 'niet aan die knoppen komen'. Helemaal somber ziet het er volgens deze experts uit als - zoals geregeld is voorgekomen - de techniek faalt en de ruimtecapsule hand matig aan MIR moet worden gekoppeld. Oud-kosmonaut Tsiblijev, plaatsvervangend directeur van het trainingscentrum in Ster renstad, ziet het allemaal min der somber. „In principe is drie maanden genoeg om te leren hoe je voor jezelf moet zorgen, bijvoorbeeld hoe je aan boord de wc gebruikt en je eten klaar maakt", zei hij. Hij voegde er aan toe: „Hij wil de ervaring van gewichtloosheid meema ken, laat hem." Maar voor het zo ver is zal Peter Llewellyn niet alleen flink moe ten afvallen en aan zijn conditie werken, maar ook zullen de Russen een beste stapel dollars willen zien. hans hoogendijk Sinds de komst van televisie vier jaar geleden, lijden aanzienlijk meer tie nermeisjes op de Fiji-eilanden aan eetstoornissen. Door het slanke uiter lijk van vrouwelijke soapsterren in se ries als Melrose Place en Baywatch voelen jonge vrouwen zich gedwon gen te gaan lijnen. Dat blijkt uit een deze week gepubliceerd onderzoek van de Amerikaanse antropologe Becker. Volgens de hoogleraar antropologie aan de Harvard Universiteit voelt bij na driekwart van de Fijische meisjes zich momenteel te dik. In gesprekken met de tieners bekende 15 procent van hen over te geven in een poging slanker te worden, meldde het Britse Vijf fouten Hebben ze me bedrogen? En nog wel op mijn eigen gebied: het maken van televisie-opnamen? Hier in Belgie zijn de menin gen verdeeld. Oordeel zelf. Dit zijn de feiten. Met mijn vrouw, mijn zussen - ik heb er vijf - en wat aangetrouwde familie logeer ik in België. In deze tijd van het jaar is de halve Bel gische kust voor een prik te huur. Doë het niet, het is allemaal Bijl mermeer aan zee. behalve het plaatsje Oostduinkerke en daar zitten wij natuur lijk. Afgelopen zondag werd hier een vlieger toernooi ge organiseerd. Ik had een kindervliegertje gekocht. Ik heb wel in geen vijftig jaar zón ding aangeraakt maar na een dag of wat ga je je persbureau WENN gisteren. Becker denkt dat het traditionele vo luptueuze schoonheidsideaal op de eilandenstaat in de Stille Oceaan aan het verdwijnen is. Tot tien jaar terug volgde niemand op Fiji een dieet, zo merkt de antropologe op. Becker vergelijkt de introductie van televisie met de komst van de Britten naar Fiji in de vorige eeuw. „De Brit ten brachten de mazelen met zich mee, wat tot een enorme ramp leid de. De televisie is voor Fiji de virus ziekte van de twintigste eeuw, die zorgt voor westerse waarden en beel den in de hoofden van de mensen." Dertig dagen en 15.000 kilometer per spoor naar Japan in Oriënt Express-stijl. Voor de ware liefhebber komt volgend na jaar een droom binnen handbereik. De Nederlandse Spoorwegen en het Japanse Kyushu Railways herdenken in 2000 met een unieke treinreis vier eeuwen van Ne derlands-Japanse handelsbetrekkingen. In 1600 legde het Rotterdamse schip „De Liefde" de eerste handelscontacten met Japan. Vanaf dat jaar waren de Hollanders tot 1868 de enige buitenlanders die han del mochten drijven met Japan. Maximaal tachtig spoorfanaten, veertig Nederlan ders en veertig Japanners, krijgen nu de kans van hun leven om transcontinentaal het land van de rijzende zon te bereiken. Een deel van de route loopt via de histori sche Zijderoute door Centraal-Azië. .De treinreis, in historische Pullmann- en slaaprijtuigen uit de jaren twintig, voert door Duitsland, Tsjechië, Polen, Wit-Rus- land, Rusland, Kazachstan, Oezbekistan, China en Japan. Na een rit van een maand is het eindpunt het „Nederlandse" attractiepark bij Nagasald, waar onder meer replica's van Huis ten Bosch en de Dom staan. Liefhebbers voor de trip moeten wel flink in de buidel tasten. Een maandje Neder land-Japan kost ze rond de 25.000 gulden. vervelen in O. en dan zoek je bezighe den. Op zondagochtend ging ik met die vlie ger het strand op. Toen ik hem losliet in de wind begon hij om zijn eigen as te draaien en dook daarna het zand in. Staartproblemen. Aan hoongelach van vrouw en zussen geen gebrek. Gelukkig zat een eindje verderop een oude heer aan de touwtjes te trekken van een pa pieren zeppelin. Aan die zeppelin wap perde een vlag met de letters N.C.B. De heer wenkte mij. Hij bleek de secretaris van de N.C.B. wat staat voor Nouveaux Cerf-volistes Beiges, Nieuwe Belgische Wegeraars. Ik vroeg me af of deze club een afsplitsing was van de Oude Belgi sche Wegeraars. er is overal ruzie maar ik durfde het niet te vragen. De secreta ris raadde mij aan om een klein plastic zakje aan de staart te binden. De lucht die door de wind in dat zakje zou ko men zou voor de juiste balans tussen vlieger en staart zorgen. Ik scharrelde zón zakje op en verdraaid: even later steeg mijn vliegertje loodrecht ten he mel Ik keek meteen trots om mij heen maar vrouw en zusters waren natuur lijk verdwenen. Toen maakte ik een fout. Ik vroeg of ik in kon schrijven voor de wedstrijd. De secretaris keek vreemd op. Er was hele maal geen wedstrijd, zei hij. De beste vliegeraars uit heel Belgie kwamen hun kunsten demonstreren met de mooiste vliegers, mciar van een wedstrijd was geen sprake. Ook niet voor beginners, vroeg ik bijna smekend. Nee nee, hij wilde mij wel leren vliegeren maar om dan meteen al....Nou ja. het werd alle maal nogal gênant. Op dat moment naderde een cameraman van de televi sie in volle wapenrusting. De secretaris praatte even met hem in rap frans dat ik niet verstond. Daarna wendden de heren zich rot mij: als ik wilde mocht ik met mijn vlieger op de buis! Ik maakte mijn tweede fout: ik zei gretig ja. Ik ben, ik weet niet hoe vaak op de televisie ge weest maar toch liet ik zo trots als een pauw mijn rode Donald Duck vliegertje weer ten hemel stijgen. De cameraman deed zijn werk en zei dat de uitzending diezelfde avond plaats zou vinden op het regionale nieuws van zeven uur. Mijn derde fout viel om 18.55 uur die zelfde dag te noteren. Ik zei in de fami liekringdat we voor het eten even naar het nieuws konden kijken 'voor het weer'. Ik schakelde de regionale zender in. En jawel: Nieuws van de kust. Een tentoonstelling (James Ensor) in Oost ende, surfivedstrijden bij de haven van Nieuwpoort en het jaarlijkse vliegerfes tival in Oostduinkerke. Je zag prachtige vliegers, de vlag van de N.C.B. maar van mijn Donald Duckjegeen spoor. Hebben ze me belazerd? Deed die came raman of hij filmde om mij zoet te hou den? Zoals je een kind foto's laat nemen met een fototoestel zonder filmrolletje? Toen ik deze traag voorlegde aan vrouwen zussen - fout, had ik niet moeten doen - steeg er een hoongelach op. Ze geloofden zelfs niet dat mijn vlie ger ooit de lucht in was geweest. Laat staan dat er opnames waren gemaakt. Maar u gelooft toch in mijn vUegerkiva- liteiten? Daar reken ik vast op. Mijn laatste fout waarschijnlijk. Nog 224 dagen en he nieuwe millennium b aan. Reden voor deze om in een dagelijkse terug te kijken op bei rijke gebeurtenissen) plaatsgrepen op corn ponderende data ind gelopen 1000 jaar. D week: 17 mei 1792:^ Street opgericht: 18 r 1899: Opening eerste desconferentie: 19 nu 1906: Renbaan Duim T open; 20 mei 1927: Ij fH bergh vliegt van New naar Parijs; 21 mei IS f" Wereldvoetbalbond I opgericht: 22 mei 192 Charles Aznavour gd 22 MEI 1924 Met een vleugje weemot z'n stem verwijst R. Tab; cultureel attaché van de ambassade, naar de tijdi chansons nog dagelijks Nederlandse radio ware luisteren. „Jullie waarde liederen van Edith Piafe les Aznavour bijzonder, 1 vertegenwoordigers vani met genre dat nu helaas nain weS' meer te horen is in Nede bep« Tabarant dicht Aznavom &e vandaag jarig is, een bijz uur rol toe. „Hij heeft Frank langrijk gepromoot". Sb Aznavourian, geboren ui naar Parijs gevlucht Arm Bitü echtpaar, viert op 3-jarig mot tijd zijn debuut in de Sail drijf Sociélés Savantes, waar! net 1 een Armeense avond Ooi laal gedichten reciteert. Z'nc vee> al snel veranderd - de do hee' braak komt later. De tenj gestalte, die zingt met ee floerste, enigszins heses belicht het leven van geu mensen en de vergankeli EQE van de liefde. „Vooral gei aan deerd door mensen diei op e vijftig zijn gepasseerd",! zich barant spijtig. Maar wiel vas< dat het Franse lied er nie hav is, heeft het mis, zegt del de c op dit gebied, Hans terB g'a- „De goede, moderne zan 8en uit Frankrijk zijn er nogv gelijk. De liedjes worden niet gedraaid. Er is genoe wordt tijd voor mooie, s' ke programma' met die r sons." henk ruul* op di Tw Va De Ki JOOST PRINSEN De Italiaanse tenor PAVAfi (63) lijkt voorlopig niet tel nen trouwen met NICQLEr MANTOVANI (29). De hu| echtgenote van Pavarotti.l (62), eist voor de scheidirij bedrag van niet minder di miljard lire ofwel omgerek! 228 miljoen gulden. Hetsl leeft sinds drie ja^j geschei na een huwelijk van ruimd jaar. Dat heeft althans het meinse blad II Messaggero ren uit niet officiële bron.i drag is volgens het blad ze voor 'Big Luciano' te veel.i schoon hij alleen al vorigj< omgerekend 110 miljoen] verdiende. Het geheimzinnige duo •SHANKS AND BIGFOOT zig om in snel tempo de p< re band Boyzone van deel plaats in de Britse hitpara verdringen. In twee dager verkochten de artiesten 100.000 singels van hunl 'Sweet like Chocolate'. Hj leen een raadsel wie Sható Bigfoot zijn. In de videocli het nummer zijn alleen tel filmfiguren te zien. Op uitl gingen van het Britse muz gramma Top of the Pops de publiciteitsschuwe zan? ook niet ingaan. Als de veil van hun platen zo doorgaat overen Shanks en Bigfoot* mend weekeinde de eerste plaats in Groot-Brittannié. nu toe is het mysterieuzet» nog niet op de Nederlandse lijsten gesignaleerd

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2