HEARS Toerisme STROEF 9 RDAG 22 MEI 1999 ;rs. va; Tl 14.0) 'T 26-383 Muziek uit de jaren twintig krast door de bus. Een blikken stem meldt wetenswaardigheden tijdens de rit ik rant 80 bergopwaarts. „Rechts de kooien voor de beren die hij hield, hier reden de gasten paard, beneden is de lan- igsbaan te zien waar ze per vliegtuig aankwamen." 154^1 Een laatste bocht en dan doemt het op: Hearst Castle, sprookjesdomein van een even beroemde als beruchte lerikaan. Mediamagnaat William Randolph Hearst verwezenlijkte zijn droom in de wolken van de Santa Lucia Mountains in Californië, niet ver van de ver maarde Highway 1. Op La Cuesta Encantada, de beto verde heuvel, met uitzicht op de Stille Oceaan, bouwde hij zijn eigen luchtkasteel. Slotmuren om een unieke verzameling antiek, nu een historisch monument van 571" monstrueuze rijkdom en een toeristische attractie. schelmenstreken. Toch 'groot' geworden in de Amerikaanse krantenbusiness nadat hij in 1883 na lang zeuren de San Francisco Examiner van zijn pa had gekregen. Uitvinder van yellow journa lism, genoemd naar het strip verhaal Yellow Kid, de sensatie- journalistiek die maar één doel had: lezers trekken en ze via 'vervolgverhalen' binden. Was er geen nieuws meer, dan maakte Hearst het gewoon zelf. Hij koos met zijn kranten de kant van de massa, niet voor de massa maar voor zijn kranten. Op zijn toppunt eigenaar van 94 zelfstandige ondernemin gen, waaronder 26 kranten, tal van tijdschriften, radiostations en een filmbedrijf. Democratisch politicus, die Congreslid was 7 dgn asten noemden het never- land. 'Never seen such a before, never see such a again' (nooit zo'n plek ge- nooit zullen we zo'n plek in), riepen ze bewonde- a een weekendje tennis- jaardrijden, zwemmen, n en filmkijken in Hearst Het waren niet de eerste A rut die dat verkondigden, e beroemdheden uit de helft van de eeuw aasden uitnodiging om een a lagen door te brengen op overde heuvel in Califor- rganj uropese royalty, polidci, al vers. atleten, filmsterren - ■en allemaal diep onder oor [ruk als ze er geweest wa- ■Jjj* If ze nu Windsor, Chur- Shaw, ,4# win, Til- Chaplin tCasde is ^ok enig in ^x>rt in de )lge- dmet an- ebouwd de kaanse 1 _0, dljonairs nkzij hun nkonden wat ze William )lph deed het ivan al- Rijk ge- in via een en een nimperi- ouwde hij imet de ecte Julia tn tussen n 1947 en eenmaal een gooi deed naar het president schap. Maar als dat hem beter uitkwam, koos hij even gemak kelijk voor de Republikeinen. Manipulator. Via heftige campagnes in zijn bladen sti muleerde hij het uitbreken van de Spaans- Amerikaanse oorlog (1898) om de zelfstan digheid van Cuba en hij werd door zijn tegenstanders verantwoorde lijk gehouden voor het uitlok ken van de William Randolph Hearst met zijn moord op pre- iesin I let res hondje Helen, dat een speciaal plaatsje had op de voorste rij in zijn huisbioscoop. IESF EL 'al"ld VCi, jplaa trji it resul- die werkzaamheden du onder Californisch be- Irieëneenhalve kilometer lorden van San Simeon te voor een miljoen bezoe- jaar. Bij de drie gasten- akenl jven in moorse stijl en de 15j Grande, het kathedraal huis met 115 kamers, wa- ezich in een Spaans berg- Maar dan wel in een uze uitvoering, compleet tnnisbanen, binnen- en iksei ïzvvembaden, een bio- i, fraaie tuinen en een exo- dierentuin. in één dag niet eens te rat zich allemaal op het oed bevindt. Sinds het in werd overgedragen aan de Californië zijn zelfs vier indleidingen en een Tra 'tour nauwelijks voldoen- alle kunstschatten ter te aanschouwen, maar den wel allemaal een aar- 'j| lik in het leven dat Hearst sident McKin- ley. Op latere leef tijd weggegaan bij zijn vrouw Millicent, die hij met vijf zoons achterliet voor de jonge actrice Marion Davies. Trok met haar naar Californië, om daar op ge- erfde grond (met 100.000 hecta re zo groot als een provincie) zijn eigen bergkasteel te bou wen. Naar analogie van bejaar de optrekjes die hij in Europa had gezien, toen hij als tienjari ge door zijn moeder was mee genomen op een anderhalf jaar durende trip door de Oude We reld. Daar werd zijn passie voor antiek gewekt. Typerende vraag van de jonge Hearst tijdens die reis: 'Ma, koop je het Louvre voor me?' The Ranch Samen met Julia Morgan, de eerste vrouw die een architec tenstudie had afgerond aan de Ecole des Beaux Arts in Parijs, öi Randolph Hearst (29-4- 14-8-1951), dus. find van een schatrijke va- pie latere senator George P. die als self-made man pnogen verdiende in de Njnen - en een toegeeflij- fcder. Verwend tot op het weggeschopt van scholen pde universiteit van Har- pnwege ongehoorde De entree van de vergaderzaal in Hearst Castle. De Wiersse Op 23 en 24 mei is buitenplaats De Wiersse tussen Vorden en Ruurlo van 10 tot 18 uur weer opengesteld voor het pu bliek. In de bijzondere landschapstuin bloeien de voorjaars- planten volop. Er is de afgelopen maanden flink gesnoeid en gekapt om jonge aanplant meer licht en ruimte te geven. Zelfs de vertrouwde dubbele beukenrij langs de oprijlaan is verdwenen. Er kwamen (prille) eiken voor in de plaats. Informatie: WV Vorden, telefoon 0575.55.32.22. Derde man Die citer, die zich rond een afvoer-rooster krommende vin gers van de hoofdpersoon en Orson Welles sluipend door de halfduistere riolen van Wenen. Wie de film 'The Third Man' heeft gezien, vergeet die beelden nooit meer. Net zomin als die melodie trouwens. Vanaf 31 mei keert 'de derde man' te rug in de stad waar hij beroemd werd. Vanaf de Karlsplatz leidt hij virtueel en met een arsenaal aan spannende lichtef fecten en akoestische signalen een rondleiding door de on derwereld van de Weense hoofdstad. Bijna een half uur duurt de reis die uitmondt in een spannende achtervolging. Er val len zelfs schoten... Informatie en reserveringen: telefoon (vanuit Nederland) 0043.1.79514.93119. Popta Slot In het niet ver van Leeuwarden gelegen Marssum kan in het weekeinde van 29 en 30 mei de vermaarde Heringastate wor den bezichtigd. Zaterdag zijn de deuren van 11 tot 17 uur ge opend; zondag van 13 tot 17 uur. De State, ook wel het Popta Slot genoemd, is vooral bekend door de tuin en het hofjesach- tige Gasthuis. Op de binnenplaats worden koffie, thee en vruchtensappen geschonken. Informatie: Helleen Dingemanse, telefoon 058.250.17.45. verly Hills, in Mexico. Duits an tiek was bestemd voor Wyn- toon, zijn op Beierse leest ge schoeide dorp in noord-Califor- nië, het zilverwerk ging naar St. Donats, zijn 14e-eeuwse kasteel in Wales: Spaanse en Italiaanse kunstschatten werden in een constante stroom de betoverde heuvel bij San Simeon opgere den. Die 20.000 objecten tellende verzameling bleef intact. Door financiële tegenslag moest Hearst in de crisisjaren wel veel van de hand doen, maar de col lectie van San Simeon was 'm heilig. Die bevatte veel religieus getint werk. Niet omdat Hearst zo gelovig was, maar omdat de Italiaanse/Spaanse renaissan- ce-kunst een devoot thema had. En die vormde de grootste bulk van de verzameling achter de kathedraalachtige toegangs deur van het grote huis met de twee torens. Naast de 14 woon kamers, verspreid over vier ver diepingen, een schoonheidssa lon, twee bibliotheken en een bioscoop, bevat het ook een binnenzwembad. Daar is het best te zien dat Hearst in zijn geld zwom. In bad, wanden en plafond zijn anderhalf miljoen tegeltjes uit Venetië verwerkt, ingelegd met 20 karaats goud. Voor het nageslacht van de man die model stond voor de beroemde Orson Welles-film Citizen Kane, was het overigens niet alles goud wat blonk. Zijn vijf zoons bleken over dezelfde verzamelwoede als hun vader te beschikken en hadden in to taal 16 vrouwen. En zijn klein dochter Patty werd in 1974 gekidnapt door leden van het revolutionaire Symbionese be vrijdingsleger, sloot zich daarbij aan en nam al dan niet geher senspoeld deel aan een bank overval. Ze werd gearresteerd, tot zeven jaar veroordeeld, maar na twee jaar vrijgelaten. Tegenwoordig is ze getrouwd, heeft ze twee kinderen, woont ze in New York en slaagt ze erin buiten de publiciteit te blijven. Die kans zou ze in de tijd van haar grootvader vermoedelijk niet hebben gekregen. Sinds de officiële opening voor het publiek in 1958 is Hearst Castle een van de gro te trekpleisters van de Central Coast van Californië. Gesitu eerd halverwege de vermaar de Highway 1 (San Fransico - Los Angeles), ruim drie kilo meter ten noorden van het plaatsje San Simeon, trekt het kasteel tegenwoordig bijna een miljoen bezoekers per jaar. Die worden aan de voet van de 1488 meter hoge heu vel waarop het kasteel staat, 'opgevangen' in een centrum dat in 1987 werd geopend en waarin onder meer films en permanente tentoonstellin gen te zien zijn over het leven van Hearst en de constructie van zijn Hearst Castle. Vanaf het Visitor Center is het met de bus een kwartier rijden naar het 8 kilometer verderop gelegen kasteel. Behalve op Thanksgiving Day, met kerst en op nieuw jaarsdag zijn er dagelijks rondleidingen, die bijna twee uur duren. Van de lente tot de herfst kan er bovendien een aparte 'avondtour' worden gemaakt. Het leven in de ja ren twintig in het kasteel wordt dan nagespeeld. Die rondleiding kost 25 dollar, voor de andere betalen vol wassenen 14 dollar (kinderen van 6-12 jaar 8 dollar). Er is een rondleiding voor mensen in een rolstoel (op z'n minst tien dagen van tevoren reser veren via telefoonnummer 805.92.72.02.0.) Er zijn ook doventolken aanwezig. In Rotterdam wordt op 1 juni 'De Majesteit' in gebruik geno men, Europa's grootste raderstoomboot. Het uit 1926 stam mende schip, dat tot aan 1982 op de Rijn voer, werd geheel gerenoveerd en zal onder meer vaartochten gaan maken vanaf een niet ver van zwemparadijs Tropicana gelegen steiger, aan de Rotterdamse Maasboulevard. Er kunnen tegelijk 600 pas sagiers worden meegenomen. Ik heb het niet zo op carauanners. üa's geen nieuws; ik schreef het al eerder. De boze reacties die ik toen kreeg, koester ik. Ze ge ven haarfijn weer wat voor mensen caravanners ongeveer zijn. 'Wat voor mensen dan?' vraagt mijn vrouw. 'Nou', zeg ik, 'van die mensen die hun caravan drie weken lang voor ons huis op straat laten staan.'Klets niet', antwoordt ze, 'jij zette je tent ook wel eens een hele dag op in het plantsoentje om hem te laten drogen. 'Accoord', probeer ik, 'maar ik nam nooit een tv-antenne mee om in Frankrijk André van Duin te kunnen zien'. 'Maar wel een radio om de godsganse middag naar de Tour de France te kunnen luisteren,' riposteert ze. Ten einde raad pak ik het mei-nummer van 'De Kampioen'en declameer een kwaaie brief van meneer W. Pol uit Norg: 'Ik las laatst een verhaal, dat iemand met zijn auto met caravan in het buitenland minder benzine verbruikte dan in eigen land. Hij dacht dat de Nederlandse benzine misschien van mindere kwaliteit was. Nu heb ik ook een dergelijke ervaring met de ca ravan. Volgens mij ligt het aan het as falt. Ik denk dat de rolweerstand hier hoger is, waardoor de motor meer 3 moet presteren om dezelfde snelheid te houden. Op die manier kan de overheid extra accijnzen uit de brand stofhalen 'Ja. juist', zegt mijn vrouw eindelijk het licht ziend, 'nu begrijp ik wat je bedoelt'. Hearst Castle, monument van monstrueuze rijkdom. ontwierp hij zijn slot bij San Si meon. Het werd door Hearst consequent aangeduid als the ranch omdat hij het verblijf al daar altijd als kamperen bleef beschouwen. Maar in de prak tijk van de jaren twintig, dertig en veertig was het een onge kend luxueus lustoord, waar de krantenkeizer veel van de kunstschatten onderbracht die hij grootscheeps aankocht. Geld speelde daarbij geen enke le rol en aan specialisatie deed hij niet: Hearst wilde gewoon alles hebben wat hij mooi vond - van sarcofaag tot plafond, van oude kast tot schilderij, van bed .tot beeld - en gaf een halve eeuw lang een miljoen dollar per jaar uit om 't te krijgen. Hij kocht twee hele middeleeuwse Spaanse kloosters, liet ze steen voor steen afbreken en over brengen naar de VS, waar de spullen vervolgens in kisten bleven staan. Het andere antiek gebruikte hij om zijn stulpjes mee in te rich ten. Net als de Rockefellers en de Vanderbilts, om nog maar eens een paar grote verzame laars uit die tijd te noemen, die op 'moderne' wijze een link wilden leggen naar de tradities van Europa. Dat bevestigde hun goede smaak en gaf status, vooral als de kunst later werd geschonken aan musea. Aankoopwoede Genoemde families vestigden daarmee hun naam, maar ze konden niet in de schaduw staan van Hearst, die een onge kende aankoopwoede ten toon spreide. De man had dan ook wel een paar stulpjes om in te richten: in Manhattan, aan het strand in Santa Monica, in Be- FEITEN CIJFERS Indo China Cruise Travel organiseert vanaf 3 oktober aanstaande 8-daagse cruises door Indo China. Er wordt gevaren op de Superstar Europa en aangedaan worden onder meer Ho Chi Min Stad (het voormalige Saigon) in Vietnam en Ko Samui in Thailand. Bij dezelfde reder kunnen ook 14-daagse rivier- -cruises over de Yangtsekiang in China worden geboekt. Informatie: Cruise Travel, telefoon (034D.371.137 Landschap lezen Het dit jaar een eeuw bestaande Staatsbosbeheer gaat onver droten door met het organiseren van allerlei evenementen. Zo is tot en met aan het einde van dit jaar in diverse bezoekers centra (zoals Schoorl, Drouwen, Nunspeet, Nijverdal en Os- senzijl) de tentoonstelling 'Veranderend Landschap' te zien. Daar wordt onder meer een film gedraaid, die een beeld geeft van datgene wat Staatsbosbeheer in de loop van deze eeuw met het landschap heeft gedaan. Vervolgens kan aan de hand van een speciale kaart (1 gulden) een 5 kilometer route wor den afgelegd. Langs het traject staan speciale kijkers die, als je er doorheen kijkt, laten zien hoe het landschap op die plek er uitzag en hoe hij er uit zal gaan zien. Raderstoomboot ns. N nkomst in het bezoekers- de I um, kan de toerist alleen at R'i us de acht kilometer lange voord ar(je heuveltop maken. ial no^met e'8en aut0 is strikt verboden vanwe- dieren die op het land leven, al zijn de tijgers, de nsU ïhs en de beren allang n'den ^nen. Eenmaal boven de bezoekers via het 'bad - de Neptune pool gd door een Griekse tem- een authentieke Romein engang - de wereld van Ibinnen. Ze komen niet 'massaal af op de unieke tie, maar zijn ook en 'nieuwsgierig naar de sa- oler.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 29