s A Wostelen met inwendige warmte Multi Media Een dwaze tovenaar en klassieke sprookjes WEBDESIGN IN DE MATEN XS-S-M-L-XL (f ffedrijvig.nl eolukt ERDAG 22 MEI 1999 HNK BUURMAN kt deel land fe. -urn. 1252 irategiespellen met non-stop actie, allemaal afgeleid de succesvolle producten van Westwood, zoals ed Alert, zijn er in overvloed. Een softwarehuis dat >n nieuwe variant op dit thema op de markt brengt :oet dus met een heel erg goed spel komen om de uncurrentie nog te kunnen aftroeven. Pumpkin Studi es daar in geslaagd met Warzone 2100, een oorlogs- lel dat qua beeld, bediening en opzet een absolute pper is in dit populaire genre, et verhaal achter Warzone 2100 is dat van een apoca- ptische wereld na een atoomoorlog. Slecht een slor- ige miljoen mensen heeft de nucleaire ramp over- tefd. De mensheid heeft zich in het jaar 2100 verenigd splintergroeperingen die proberen de verloren tech- o] ulogie terug te vinden. Om elkaar vervolgens daarmee te troeven in hectische veldslagen, natuurlijk. Overi- :ns is het wel wat verwonderlijk dat de strijdende par- beschikken over geavanceerde transportschepen, naar toch opnieuw moeten uitzoeken hoe een simpel inon of een vlammenwerper in elkaar zit. speler begint met een basis en een fabriekje in een er bergachtig terrein. Om geld binnen te krijgen wet er naar olie worden gezocht. Dat is snel gevon- ?n. en dan is het een kwestie van een jaknikker' neer- tten met een constructiewagentje en de dollars stro- :en binnen. In het begin heeft de speler alleen de be- hikking over wagentjes met mitrailleurs, maar bij el- t geslaagde aanval op de vijand kan diens technologie orden overgenomen. De vijand verschanst zich stal in een compleet fort en heeft altijd betere wa rns, dus het is een kwestie van heel veel troepen bou ten en maar blijven stormen. Zodra een nieuwe tech- ologie is gevonden kan de speler naar de ontwerpfó- een nieuw type romp, wat rupsbanden er onder en en sterk kanon er op, en zie daar: je hebt er weer een ie tank bij. Ook kan je steeds meer gebouwen neer- etten, zoals bunkers met raketlanceerders, muren met gebouwde kanonnen en installaties die eenheden re- areren. lijs: 99 gulden. Beschikbaar gesteld door Atollsoft/Eidos tractive/Grip Communications. SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN IAN V Problemen voor fabrikanten van notebooks PAUL HOUKES Warmte bestrijden. Dat is de be langrijkste taak waar fabrikanten van notebookcomputers zich voor gesteld zien. Want warmte, dat is de grootste vijand in het inwendi ge van zo'n kleine, draagbare computer. De miniaturisering die nodig is om heel kleine ma chientjes te maken waar je net zo veel op kunt doen als op een vol wassen desktop-pc, vergt op dit punt zijn tol. In een kloeke pc-kast is ruimte genoeg voor verkoelende luchtstromen, maar in een note book zijn alle componenten zó dicht op elkaar gepakt dat het heel moeilijk is om de zaak koel te hou den. Hoe groot het probleem in werke lijkheid is, is goed te zien als je rondkijkt in de assemblagefabrie ken van notebookfabrikanten. Het bouwen van een notebook is te vergelijken met het vrijwel tot de rand toe vullen van een doosje met componenten, die er maar nèt in passen. De marktleider op het gebied van draagbare computers, Toshiba, nodigde onlangs een aantal jour nalisten uit de Benelux uit om rond te kijken in Regensburg, het historische Duitse stadje aan de Donau, waar voor de hele Europe se markt de notebook- en desk topcomputers van Toshiba wor den gebouwd. De fabriek in Re gensburg is uiterst modern van opzet. Er is geen sprake van lopen de banden waaraan verveelde handen telkens hetzelfde schroefje aandraaien alvorens het ding waar ze aan werken verder wordt ge transporteerd. Toshiba werkt vrij wel uitsluitend met werkplekken waar telkens vier mensen samen verantwoordelijk zijn voor het complete bouwproces, inclusief de kwaliteitscontrole die daar op volgt. Gemechaniseerde assembla ge komt er niet aan te pas. Christian Schiller, manager kwali teitscontrole van de fabriek: „Mensen zijn veel flexibeler dan robots. En die flexibiliteit heb je hard nodig als je regelmatig nieu- Een aanval op de grootste vijand van het notebook: warmte we modellen wilt bouwen. Het op nieuw programmeren van een ro bot kost veel meer tijd dan men sen aanleren om een nieuw model te assembleren." In de fabriek in Regensburg wor den momenteel zo'n 90.000 note- book-pc's per maand geassem bleerd. Ongeveer de helft van die machines is al deels in Japan sa mengesteld en wordt hier voorzien van de juiste software en andere aanpassingen. De rest wordt hele maal in Regensburg gebouwd. In de fabriek worden ook moeder borden gefabriceerd. Het warmteprobleem wordt vol gens Schiller alleen maar groter, naarmate de notebooks zelf al maar compacter worden. Het is een van de redenen waarom de draagbare computers het qua ver werkingskracht toch nog moeten i tegen de desktop-pc. Hogere snelheid De warmte speelt bijvoorbeeld een rol bij het overschakelen op moe derborden met een zogenaamde bus - de verbinding tussen proces sor en andere componenten - die op een hogere snelheid werkt. De zogenaamde 100 MHz bus, die op de pc langzamerhand als stan daard kan worden beschouwd, le vert in notebooks weer extra koe- lingsproblemen op. Ook de over schakeling op snellere geheugen soorten gaat met extra warmte ge paard. Het warmteprobleem speelt ook een rol bij de ontwikkeling van nieuwe batterijen. Zo werkt Toshi ba aan accu's van lithiumpoly- meer, die aanzienlijk langer mee gaan en die verder als voordeel hebben dat ze in elke gewenste vorm kunnen worden gegoten. De nieuwe batterijsoort is echter nog niet productierijp, omdat het ding tijdens het opladen veel en veel te heet blijkt te worden. In de labora toria van Toshiba wordt met man en macht aan gewerkt om daar een oplossing voor te vinden. De vraag naar notebookcomputers blijft onveranderd groot. Volgens Inno Frencken, product manager van Toshiba Benelux, ziet het er zelfs naar uit dat de markt voor notebooks in de komende tijd nog aanzienlijk zal groeien. Kantoor werkers worden steeds mobieler, en ze willen ook onderweg kunnen beschikken over dezelfde facilitei ten als op 'de zaak'. Toshiba verwacht dat het zoge naamde Bluetooth-initiatief, waar in wordt samengewerkt door een aantal fabrikanten van notebook computers en andere mobiele ap paratuur, een verdere groei van de markt zal stimuleren. Bluetooth staat voor een snelle radiografi sche communicatie van note books onderling en met gsm-tele- foons, netwerken en tal van ande re voorzieningen. Met de techno logie is het niet meer nodig om ka beltjes te gebruiken om dergelijke apparatuur op elkaar aan te slui ten. De communicatie vindt plaats op zeer hoge radiofrequenties in de zogenaamde 2.45 GHz-band. De verbinding die daarmee kan wor den opgebouwd, heeft een reik wijdte van ongeveer tien meter. Draadloos De eerste Bluetooth-producten worden eind dit jaar verwacht. Er komen onder andere PCCards op de markt, die de radiografische communicatie verzorgen. Overi gens zijn deze insteekkaartjes uit eindelijk niet meer nodig. Toshiba heeft bijvoorbeeld al plannen om de Bluetooth-communicatie stan daard in te bouwen op de moeder borden van de toekomstige note bookcomputers. Op dat moment is zo'n systeem dus zonder verde re voorziening in staat om draad loos met zijn omgeving te commu niceren. Toshiba werkt ook hard aan nieu we soorten beeldschermen die in de toekomst in notebook-pc's worden ingebouwd. Een veelbelo vende ontwikkeling is het polysili- con tft-scherm. Dergelijke schermen geven een nog helderder beeld in veel hogere resoluties dan nu met tft-scher- men mogelijk is. Ook wordt met polysilicon-tft het probleem geëli mineerd van 'dode' beeldpunten, die nu op tft-schermen nogal eens voorkomen. ransport rij uniek is het feit dat de speler niet steeds opnieuw n basis hoeft te bouwen, maar zijn huidige basis be- oudt en uitbreidt en vandaar uit acties onderneemt, moeten regelmatig troepen per transportschip naar in ander gebied worden gebracht om daar een op- acht uit te voeren. Ook doet de vijand incidenteel n tegenaanval op de basis en het is dus zaak om zelf Dk een fort te bouwen. En de oliebronnen moeten be- :hermd worden. ijzonder handig is de commandotank, die kan wor- ;n gekoppeld aan een groep eenheden. De comman- fc int richt een soort laser op een doel, waarna zijn een- I eden gecoördineerd de aanval inzetten: de tanks en e cyborgs voorop, de kwetsbare mortieren veilig een ar eel uk daarachter, terwijl ze hun granaten van grote af- and op het doel laten ploffen. Zo hoefje dus bij een ^^Bnval alleen maar de commandotanks orders te geven ^^^ior een optimaal effect. Eenheden doen verder erva- j op en kunnen steeds worden opgewaardeerd: zo ntstaan er echte elitetroepen. ïarzone 2100 heeft indrukwekkende driedimensiona- tbeelden, een aardige verhaallijn en een verslavende leelstijl. Ook in een netwerk met menselijke tegen- anders loopt het programma als een trein. Het zal Dor de concurrentie (Tiberian Sun van Westwood en arth 2150 van Topware) niet makkelijk zijn dit spel te 'ertreffen. uüm NOERWERK JAN VAN DER NAT VALERIUSLAAN 84. 1985 EX. DRIEHUIS TEL. 0255 540 144 FAX 0255 540 146 E-MAIL: INFO@BEDRIJVIG.NL Als een succesvol goochelaar iets niet kan hebben, dan is het wel dat zijn geheugen hem in de steek gaat laten. Dat nu is precies wat er gebeurt met de oom van Dennis. Teleurgesteld trekt hij zich terug in de kelder van zijn huis en leeft in eenzaamheid. Tot Dennis en zijn ouders bij hem intrekken. Dennis maakt veel lawaai en zijn oom er gert zich groen en geel. Dan'moet je natuurlijk oppassen en al hele maal als je te maken hebt met een goochelaar.Het huis verandert door toedoen van oom in een merkwaardige plek, waar de gekste dingen gebeuren. Het allergekste is de verdwijning van Dennis. En dië moet je gaan zoeken. Maar dat is niet zo simpel als het lijkt. De dwaze tovenaar en het geheim van het vermiste jongetje is een bijzonder vermakelijk adventure, dat zeer geschikt is voor kinderen uit de bovenbouw van de basis school, maar dat ook door jongere kinderen, die een beetje logisch kunnen nadenken, prima is te spe len. De basis is, zoals in feite bij elk adventure, het voortdurende aanklikken van allerlei voorwerpen en dan maar zien wat er gebeurt. Het door A.W.Bruna op de markt gebrachte Savannah-spel bestaat uit 25 verschillende spelletjes en zit vol met grappige lied jes en aardige animaties. Min.systeemeisen: pc 486/66, Windows 3.11 of 95/98,16 Mb ram-geheu- gen, 256 kleuren, 4-speed cd-ronspeler, geluids kaart. Prijs: 59.95 gulden. Beschikbaar gesteld door A.W. Bruna. Het is natuurlijk geen ge heim dat Disney zich bij het maken van de grote succesfilms vaak baseert op zeer oude sprookjes van de grote verhalenver tellers uit deze en zelfs de vorige eeuw. Het Haarlemse bedrijf PMR speelde daar een tijdje geleden al zeer handig op in door een weekje voor de première van Mulan met een aantrekkelijk geprijsd schijfje te ko men, waarop het origi nele avontuur staat plus tal van leuke spel letjes en activiteiten. In het verlengde daar van en aangemoedigd door het succes ver schenen er onlangs nog drie van dit soort cd-roms met verhalen, die vooral bekend werden door de films van het entertainment-bol- werk uit Florida, maar die bijzon der aardig zijn voor kinderen die net een beetje leren om te gaan met een computer. Vanaf 4 jaar wordt gesteld en dat is zondermeer waar. Ze kunnen er een aantal jaren mee vooruit, te beginnen met het simpel alleen maar kijken naar de tekenfilm. Dat is namelijk de basis. 50 minuten liefst en op elk moment af te bre ken en af te wisselen met een spelletje (memory of een schuifpuzzel), een kleurplaat of een legpuzzel. En er is voor alle 'smaken' iets. Voor indianenlief- hebbers Pocahontas, voor stoere ridders Camelot en voor romatische zwijme- laars in de dop Anas- tasia. De cd-roms draaien behoorlijk op elke pentium-machine, maar voor het beste beeld bij de teken film wordt een Penti um 100 aangeraden. Min.systeemeisen: Pentium 100, Windows 95, 30 Mb vrije ruimte op de harddisk, 16 Mb ram- -geheugen. Prijs: 24,95. Beschik baar gesteld door PMR. Strategiespellen zijn er natuurlijk in overvloed, maar de meeste zien er bloedserieus uit en zijn meestaai daardoor niet echt ge schikt voor kinderen. Met Skull Caps van Ubi Soft is er nu wel een spel in dit genre te koop, dat ook leuk is voor kinderen. Die moeten wel wat ouder zijn, want echt een voudig is het natuurlijk niet om een oorlog te Een wekelijkse rubriek waarin ongeveer vijf websites worden belicht die nieuw of origineel zijn, dan wel inspelen op de actualiteit. winnen, waarin ondermeer ont ploffende koeien worden ingezet als wapens. Het gaat om een oorlog tussen de Skullies (de Kalen) en de Hairies (de Be haarden). De Skullies vor men een vreedzaam volkje, dat ei genlijk aleen maar rustig wil vissen. De be haarde tegen standers heb ben het voorzien op de vangst. Dat is het verhaal van dit spel, dat zich afspeelt in een cartoonachtige we reld. Er kan op 40 niveaus worden gespeeld en het aardige is dat er nog een tien oefenlevels aan zijn toegevoegd. Een soort soldaatje spelen, voor je de echte oorlog in gaat dus. Min.systeemeisen: Pentium 133, Windows 95/98,16 Mb ram-ge- heugen. Prijs: 79,95 gulden. Beschikbaar gesteld door Ubi Soft/MVSP. ten, maar wel in de hele wereld. Voor aanbiedingen en combi naties moet toch nog even con tact worden opgenomen. www.montys.nl Volgende week zaterdag gaat zangeres Marlayne proberen de Nederlandse eer hoog te hou den tijdens het Eurovisie Song festival in Jeruzalem. Dat gege ven is natuurlijk 'One good Re ason' om even een kijkje te ne men op haar eigen site. Het is ook aardig om te kijken wie haar concurrenten zijn en om te luisteren hoe bijvoorbeeld de Turkse inzending klinkt. Dat kan (ook instrumentaal) dus al lemaal op de speciale site van het songfestival. Een mooie pa gina en leuk om te luisteren (met Real Audio). www.marlayne.nl www.worldonline.nl/sites/song festival Wie geheel zelfstandig een vliegreis wil boeken heeft nu via het Haarlemse reisbureau Monty's Travel een unieke gele genheid dat te doen. Je kunt op veel plekken op het net reizen boeken, maar op deze site kruip je achter de computer, waar de meneer of mevrouw van het reisbureau haar informatie van daan haalt en uw vlucht kan boeken. Je ziet dus op elk ge wenst moment of een een plaatsje in het toestel is en je kunt direct met een creditcard betalen. Doe je dat, dan vinden ze in Haarlem de volgende dag een mededeling en een ticket, dat vervolgens wordt opge stuurd. Het gaat hier voorlopig alleen om de standaardvluch- IRvilt kijken hoe het er ter plekke uitziet, is Geo- graphia een leuk uitgangspunt. Een Amerikaanse site met heel veel informatie van allerlei lan den (behalve de VS). Uitge breid, goed voorzien van nutti ge informatie en niet te veel fo to's, zodat de informatie rede lijk snel tevoorschijn komt. Met Real Audio zijn ook leuke gelui den te beluisteren. www.interknowledge.com Geen paraplu, waarmee je zichtbaar aantoont dat je NIET hebt gewonnen, geen rode, blauwe en groene ballen en ook geen Francois Boulangé. En dan toch Lingo kunnen spelen. Het kan op het internet en niet alleen in het Nederlands, maar ook in het Duits of Engels. Je speelt met een tijdslimiet en dat valt niet altijd mee. people.a2000.nl/dange Om de kleine een half uurtje bezig te houden is een bezoekje aan de vernieuwde site van Se samstraat een aanrader. Het complete decor van de populai re kinderserie is te bekijken en daar kun je virtueel doorheen wandelen. Een duidelijke ver betering van de site, die al een aantal jaren bestaat. Veel audi- ofragmenten, korte filmpjes, verhaaltjes van Dikkie Dik, enz. Voor veel zaken heb je hulppro gramma's nodig (Real Audio, enz.), maar die kunnen simpel worden binnengehaald via een overzichtelijke helppagina. www.nps.nl/sesamstraat Optische muis Microsoft komt met een ge heel nieuw ontwerp van de computermuis. Op de Ameri kaanse computerbeurs Comdex presenteert de on derneming een muis die zon der balletje aan de onderkant door het leven gaat. Het in- voerappai aat werkt optisch: de muis 'kijkt' zelf naar zijn positieveranderingen en geeft die met een nauwkeurigheid van 18 miljoen keer per se conde door aan het compu tersysteem. Een gewone muis verwerkt 'slechts' anderhalf miljoen instructies per secon de. De IntelliMouse Explorer heeft een oplichtende rode onderkant en een staartlicht. Het rode licht dat door de muis wordt uitgezonden speelt een rol in de IntelliEye- techniek, waarmee de muis bewegingen worden gevolgd. Het heen en weer bewegen Design Studio De forse instructieboeken die veel 'doe-het-zelf-program ma's vergezellen, schrikken nogal wat gebruikers af. Dat het ook anders kan bewijst Easy Disk al enige tijd met een serie software voor, zoals het bedrijf zelf zegt, iedereen en voor elke pc. De ontwerpserie van het Haagse bedrijf werd re centelijk uitgebreid met Design Studio, waarmee de (be)druk- ker van briefkaarten, visite kaartjes, briefpapier en zelfs T-shirts op slag werkloos wordt gemaakt. Nu zijn er tal van dit soort programma's, maar Easy Disk doet de naam eer aan. De moeilijkste toeters en bellen zijn weggelaten en met een boekje van niet meer dan 16 pagina's is het hele ver haal verteld. De cd-rom, die op een dubbeltje na voor 60 gul den in de winkel ligt, wordt van het aanwijsapparaat kan op praktisch elk oppervlak ge beuren. Je hebt dus ook geen muismatje meer nodig om het apparaat soepel te kunnen be wegen. Ook worden er niet langer broodkruimels, stofdeeltjes en papiervezels in het inwendige verzameld, zoals met gewone muizen wel het geval is. Deze vervuiling zorgt bij de gewone computermuis nogal eens voor storingen. De Explorei -uitvoering heeft twee functieknoppen die de gebruiker zelf kan program meren. De muis krijgt een ver koopprijs in de buurt van de 150 gulden. Er komt ook een model zonder extra knoppen, dat rond de 110 gulden gaat kosten. Geïnteresseerden moeten nog wel even wachten. De muizen komen pas in september op de markt. verkocht met een extra doos om direct aan de slag te kun nen. In die doos diverse soor ten speciaal papier, envelop pen en zelf een (wit) T-shirt. Een 'vooroorlogse' 386'er met Windows 3.1 en 4 Mb ram is voldoende om dit programma te kunnen draaien. Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: Tibetaans rund; 5. vleesnat; 7. soort vlees; 10. landbouwwerktuig; 12. Ja- inse parelduikster; 14. op deze wijze; 15.flink; 17. roofdier; 19. voorzet- *1: 20. Japans bordspel; 21.wijnsoort; 23. gekheid; 25. waterstand; 26. wiel; 28. bijwoord; 31. toestemmend antwoord op een huwelijksaanzoek; B straalvliegtuig; 34. soort papegaai. VERTICAAL: Voertuig; 3. deel v.h. hoofd; 4. levenslucht; 5. draagwerktuig; 6. klein tind 8. scheidsrechter; 9. hoofddeksel; 11 persoonlijk vnw.; 12. ternau wernood: 13. idool: 14. persoonlijk vnw16. strijdpaard: 18. vlaktemaat: rivier in Siberië; 24 muzieknoot; 27. dwergbuffel: 29. dandy; 30. woon schip: 31. persoonlijk vnw.: 32. lidwoord. ij Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 1. Karossen: 5. navieren; 6. kast; 8. snee: 10. rumba: 12. stelt. Verticaal: 1. Kennis; 2. ravage; 3. sterk; 4. ezels; 7. armee: 9.Eros; 11. alt.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27