ultuur Kunst 'Een feest voor geest en buik' Sterren en debutanten naar het LAK-theater Het spijt me, maar Boeijen heeft zich ontwikkeld' -id.se kunstenaars eisen 9 0 'ier ton van Vlaams stadje tolf Delfos speelt werk Ivan Abdullah Ibrahim Schone Schijn 'Mondriaans' ontdekt achter plafond Getij: pijnlijk plat en krachteloos P.F. Thomése Ierdag 22 mei -is L JAN RUSDAM. 071-5356444. PLV CHEF ANNET VAN AARSEN 071-5356443 '-Orr.èr. LIER WIM KOEVOET S-deurs Leidse kunstenaars O jen m tilstra en A. Lakke van v.h. ^Fundatie eisen van de Bel- che gemeente Lier een jadevergoeding van zo'n 5.000 gulden. De burge- eester van dit stadje gelastte 1997 een door de twee op groei zette optocht, de zoge- .risch lemde Reuzenomgang, af. 3urvei ett'it Proïect wilde De Fun- tie de vijftigste sterfdag van Lierse schrijver Felix Tim ermans herdenken. De bur- :ester, Marleen Vander en, was van oordeel dat 'gewenste serene klimaat' 23.0ö§u ontbreken tijdens de op- Ilic.C Schilstra en Lakke vinden de ivering van de burgemees- erg cryptisch. De twee wil- eindelijk eens weten waar hun manifestatie geen jang mocht vinden. Ze len dat De Fundatie door de annulering ernstig is ge schaad. Niet alleen omdat een half jaar intensieve voorberei ding teniet is gedaan, maar vooral ook door een reeks on juiste berichten en smadelijke verdachtmakingen in de Vlaamse en Nederlandse pers. Pogingen om tot een schik king te komen zijn tot dusver mislukt. Schilstra en Lakke wilden zelf in hun Reuzenomgang ac te de présence geven in de uniformen van De Fundatie. De gemeente Lier vatte dit op als een verwijzing naar het verleden van de Belgische schrijver. De uitvoerige jubel zangen van Timmermans op de natuur vonden destijds weerklank bij de Duitse bezet ter. Timmermans liet zich die bewondering uit dubieuze hoek gretig aanleunen. De Mechelse rechter doet over enkele weken uitspraak. )0 kiïf Programma seizoen 1999/2000 van Leidse Schouwburg Een feest voor de geest en de buik. Zo kenschetste gister middag in de Leidse Schouwburg directeur B. van Mos sel het seizoenprogramma 1999-2000. In het Schouw burgrestaurant De Bonbonnière kan rondom de voor stellingen worden gegeten, vandaar. Het motto van de menukaart is 'eten op maat', zei hij. De veelheid aan pu blieksgroepen die Van Mossel zijn theater in wil lokken, moet ook culinair aan zijn trekken komen. komt ook." MUZIEK RECENSIE KEN VOS Brand Project Gezien op 20 rt de Burcht, Leiden jr de onhandige aankondi- L 'Dollar Brand/Rolf Del- dacht een enkele muziek- hebber dat de Zuid-Afri- nse pianist Abdullah Ibra- l weer onder eigen naam [gaan optreden en wel on- zijn oude artiestennaam, bfonist Rolf Delfos was er ,maar dan als leider van het lar Brand Project, een sextet Ier zijn leiding dat stukken ideze musicus speelt, lollar Brand,-of liever Abdul- Ibrahim, wordt als compo- nogal onderschat omdat i stukken verraderlijk een- dig klinken en makkelijk in gehoor liggen. Dat was dan voor Delfos, vooral bekend de Houdini's, de aanleiding met een dergelijk program- de podia langs te gaan. In sextet zitten zowel oude kenden, zoals pianist Erwin wrweg en drummer Bert unsteeg, als veelbelovende hgelingen als trompettist Jan Duykeren, trombonist Wil- Kievit en bassist Aram |rsbergen. ssentiëel voor Ibrahims |rk is dat bij het voordragen de thema's meteen een bdelijke sfeer wordt gesugge- prd. Daarbij hoort een lyri sche dynamiek die in de meer gedragen melodieën, zoals 'Hamaba Khale' of 'Ntyilo Ntyilo' een bijna religieuze ernst uitademen. Juist dat as pect weet het sextet met de ar rangementen van Delfos goed te presenteren. Composities met hogere tempi, bijvoorbeeld de oude hit 'Manenberg Revisi ted' of 'Ekaya' vragen om een open, spaarzame en ontspan nen ritmische invulling, iets waar het sextet iets meer moei te mee heeft. Technisch valt er nauwelijks iets af te dingen op de solisti sche prestaties van Jan van Duykeren en Willem Kievit, die beiden een mooie, stevige toon in huis hebben, maar soms ook op de automatische piloot lij ken over te schakelen. Ondanks het puntige spel van bassist Kersbergen wordt het ritmisch af en toe onnodig zwaar op de hand, zodat de muziek iets te veel het karakter van doorsnee- bop krijgt. Jammer was het dat pianist Hoorweg in het grand café niet zo goed te horen was, zodat zijn aandeel niet goed op waarde was te schatten. Dit neemt niet weg dat de muziek van Abdullah Ibrahim inder daad aan een herwaardering toe is. Het kosmpoliete karakter van Kaapstad komt daarin als geen andere kunstvorm tot ui ting, een typisch mengsel van Afrikaanse, Amerikaanse, Euro pese en Aziatische invloeden. LEIDEN WIM KOEVOET En dus kunnen opa en oma, die door pa en ma zijn ingehuurd als kinderoppas, met de klein kinderen pannenkoeken eten voor het doek opgaat voor de speciale kinder- en familievoor stellingen. Aangepast aan de theatervoorstelling zijn er ver der Schouwburgdiners (twee- of drie gangen met kaarslicht), theaterschotels (op mediterra ne wijze" aan lange tafels, met vooraf Italliaans lauidenbrood) of een buffet. Het programma voor het nieuwe seizoen is het eerste van Van Mossel, die nu ruim een half jaar de scepter zwaait in het drie eeuwen oude gebouw aan de Oude Vest. Er zit niet zo iets als een rode draad in, Van Mossel richt zich niet specifiek tot enkele publieksgroepen: ie dereen moet aan zijn trekken kunnen komen. Eenieder, on geacht welke leeftijd of voor keur is vlak voor welke voorstel ling dan ook, het moment van ogenschijnlijke rust en onder huidse spanning gegund. Voor Van Mossel zelf, zei hij, is dat moment - „Er gaat wat gebeu ren" - een van zijn grootste drijfveren. „Fantasieën, dro men en illusies komen hier uit. Hier bestaat tolerantie voor de gekte en wordt wat niet kan tij delijk werkelijkheid. Het is voor iedereen een feest om naar de Schouwburg te gaan. Ik heb ge zocht naar het evenwicht tus sen diep en breed progamme- ren, tussen amusement en ar tisticiteit. En ja, Youp van Hek Van 't Hek komt aan het ein de van dit jaar z'n oudejaars conference uitproberen. Zijn show is een van de zo'n 180 voorstellingen die de Schouw burg biedt. Er zitten vijf pre mières tussen, van onder ande ren Linda van Dyck en Jules Croiset ('De onverwachte man'), Van Muiswinkel Van Vleuten ('Mannen op de maan'). Nog een paar namen, die Van Mossel niet eens alle maal noemde: Het Nationale Toneel (Met o.a. Will van Kra lingen), Karin Bloemen, Adele Bloemendaal, Acda De Mun- nik, Robert Long en Bert Vis- scher, Scapino en het Neder lands Danstheater II. What's in a name?', lijkt de Schouwburg-directeur zich af te vragen. In plaats van een lan ge opsomming van de theater sterren die komen optreden, noemde hij wel de activiteiten. „We gaan hiphoppen, rappen en skatedancen. Maar ook het 22ste cabaretfestival wordt hier gehouden. En er is ruimte ge maakt voor kleinschalige opera producties en musicals." Qua kaartenverkoop veran dert er het een en ander. Zo gaan de kassa's voor grote pu bliekstrekkers op een paar za terdagen open. „Dan hoeven mensen niet meer in de nacht van zondag op maandag met een slaapzak voor de deur te gaan liggen." Het Seizoenprogramma 1999- 2000 is vanaf vandaag ver krijgbaar, onder andere bij de Schouwburg. Het Nationale Toneel speelt in het nieuwe seizoen 'Het geheugen LEIDEN ANDRE VANHAELEN Directeur Roland Helmer van het LAK-theater presen teerde gisteren met trots een eigen brochure voor het nieuwe seizoen dat 11 september 1999 van start gaat. Vorig jaar besloeg de agenda van het LAK nog vijf bladzijden in het programmaboekje van de Leidse Schouwburg. Maar vanaf nu komt het LAK-theater met een eigen jaarlijkse brochure die dit jaar al 40 bladzijden telt. HeJmer: „Het was er gewoon tijd voor. We hopen met dit eigen boekje de mensen nog beter te informeren over wat het LAK-theater te bieden heeft." Speciale aandacht vraagt Helmer voor de vijf 'Feest dagen in het LAK-theater' die wederom voor eind de cember op het programma staan. Met het naderende millennium is ervoor gekozen om tal van bekende musical-melodieën uit de twintigste eeuw, nogmaals ten gehore te brengen, nu onder de noemer 'Musical van de Eeuw'. De nummers zullen worden gezongen door musical-sterren Bill van Dijk (Cyrano de Berger ac, Evita), Brigitte Nijman (The Sound of Music, Grea se) en voormalig Frizzle Sizzle-zangeres Laura Vlas blom, die onder meer te zien was in de musical 'Jeans'. Het nieuwste op het gebied van dans en theater laat op zich wachten tot eind oktober. Vanaf 27 oktober 1999 zal er elke maand een nieuwe voorstelling te zien zijn. De zes theatergroepen die vorig jaar debuteerden in het LAK, te weten Dood Paard, Adhoc, De Federa tie, Het Oranjehotel en De Wetten van Kepler, zetten hun programma voort. Alleen theatergroep Het Barre Land stapte uit en zal worden vervangen door het Bel gische toneelgezelschap Stan. Naast toneel presenteert het LAK diverse dans- en muziekvoorstellingen. Het programma-overzicht is onder andere verkrijgbaar bij het IAK-theater, de Openbare Bibliotheek Leiden, de VW-kantoren en di verse boekhandels. Van der Naait: onderhoudend, maar vrij vlak THEATER RECENSIE WUNAND ZEILSTRA 'Dunk', soloprogramma van en door Reinder van der Naait Gezien 21/5, schouwburg Leiden De computer is overal goed voor, dus ook voor het cabaret. Bovendien moet een mens wat doen om de concurrentie een streepje voor te blijven. Reinder van der Naait poogt met deze techniek zijn programma een virtuele dimensie mee te gev.en. Met behulp van digitaal opge slagen geluidseffecten kan hij zijn verhalen kracht bijzetten. Zo speelt hij bijvoorbeeld een virtueel spelletje tennis tegen een evenzo virtuele tegenstan der. Een leuk ideetje dat het moet hebben van een zorgvul dige uitwerking en een goede timing. Vap der Naait doet dat: hij reageert perfect op de ge- luidsklappen en hij verwerkt daarin enkele aardige vondsten. Het is één van de meest in het oog springende scènes van het hele programma dat verder weinig of geen uitschieters meer kent en vrij vlak verloopt. Van der Naait die onderhou dend kan vertellen, behoort tot de onderste regionen van het babbelcabaret. Hij lijkt meer op de collega van je werk die zo geestig uit de hoek kan komen dan op een gedreven cabaretier die een ambitieus theaterpro gramma wil bieden. Op zichzelf valt zo'n aanpak te billijken, maar het genre komt de laatste jaren zo ontzettend vaak voor. Op den duur zal zich deze bab belcultuur. die overigens al weer op zijn retour lijkt te zijn, tegen de nog altijd ongekende bloei van het cabaret keren. Ar tistieke bevlogenheid blijft Van der Naait beperkt tot enkele niet onaardige persiflages, losse grapjes en kleine anekdotes. Bij aanvang horen we een ovationeel applaus. Ook virtu eel natuurlijk, want hij heeft nog geen woord gezegd en op grote naamsbekendheid kan deze veertiger nog niet bogen. Even later confronteert hij ons met het Winschoter applaus. Dat is nog maar mondjesmaat. Misschien getuigt zoiets van een groot zelfrelativerend ver mogen. Het heeft echter ook iets pijnlijks: de kans op een ovationeel applaus voor Rein der van der Naait lijkt voorals nog erg klein - bij gebrek aan grootse ideeën en bij gebrek aan een uitverkochte zaal. In zijn programma refereert hij zelf aan de grote concurrentie in het cabaretwereldje en be weert weinig te voelen voor alle stress die een grootse door braak vereist. Waarvan akte. de bus, op straat, in het win- centrum, in de trein en langs lijn: overal klinkt de roep om :er toezicht. Het wordt de ögste tijd dat de Stadsge- orzaal ook in deze discussie *dt betrokken. De directie en istadsbestuur gaan er te ge- ikkelijk vanuit dat het domi- inte klerikale paars waarin de mcertzaal is gestoken, af- «nde is. Op de loonlijst staan irhalve geen zaalwachten, ippoosten, stewards of us- js. ninderdaad, voorzover be nd, zijn er voor, tijdens en na incerten nog geen gewonden vallen, hoefde er nog nimmer m ME-peloton in te grijpen en ffft burgemeester J. Postma Jg geen bezoekers, net voor- n ze de draaideur instapten, 'eventief laten oppakken op nnd van een of ander rekbaar ttsartikel. ioktober van het vorige jaar *len er wel klappen. Aanlei- iigwas een omstreden Teekbeurt van een omstreden ime, Fezeh Hashemi, lid van ft Iraanse parlement en doch- van de ex-president van dat od. Het uitzonderlijke ind ent vormde voor de Stadsge- >orzaal geen reden om het 'meer blauw in en buiten ;zaal' te agenderen, groeit de behoefte aan plan van aanpak van vor- *n van cultuurbarbarisme die Th echt ook in de Stadsge- torzaal de kop opsteken Dat to nog niet wordt ingezien, is mdat de Stadsgehoorzaal b.v. :zelf (nog) geen last van heeft, kar het grootste deel van het "bliek, zeg maar: de klant, kl- Meerderheden hebben De man schrijft romans waarin het ene feit met een roestvrijstalen logica door het andere wordt opge volgd, waarin alles op een haast wiskundig exacte wijze met elkaar samenhangt. De man is zo cool en collected, om niet te zeggen ijdel, dat hij nadat de bazuinen van de dag des oordeels klinken nog kans zou zien ijskoud een kam door zijn haar te halen. Dat zegt Reve althans over Harry Mulisch. Is het schijn, is Mulisch toch misschien een heel klein beetje zenuwpees? Is hij een kettingroker? Zie hier wat nervositeit bij de uitreiking van een Librisprijs kan veroorzaken. In deze momentop name van Mulisch' plaatsje aan de dis - hij is net even weg om zijn ton op te halen - zijn onder an dere te zien: een half opgerookte havana, twee (twee?) pijpen van het merk 'papafumeunepipe', een aansteker én een aansteekstokje. (Het laatste oordeelkammetje viel helaas net buiten het foto kader). FOTO OLAF KRAAK echter de neiging om te zwijgen en goeden om onder de kwa den te lijden. Zij kunnen dan ook weinig on dernemen tegen buurmannen en buurvrouwen die de sfeer van een concert weigeren aan te voelen en daaraan nog met veel ruchtbaarheid uiting geven ook. Zo lang dergelijk wange drag met publieksparticipatie wordt verward, staan ze mach teloos. Als er een malloot met een mes een statement komt maken in een museum met Picasso's, ligt de zaak wél in één keer luid en duidelijk op tafel. Maar wat nu als Frank Boeijen, die al sinds een jaar of vijf zowel op het po dium als op de plaat pure luis- termuziek maakt, door een groepje heikneuters wordt aan gezien voor een jukebox? Het gaat hier om het type con certganger dat eist dat de lied jes live net zo klinken als uit de speakers thuis. Dat de artiest al le nummers speelt - bij voor keur ook in de volgorde - van het greatest-hits-album, dat hij voor een geeltje bij de drogist heeft gekocht. Het type dat als hij ook maar een zweem van een ritme meent te horen, di rect begint te stampvoeten en te klappen en dat persoonlijk contact wil met de zanger en daarom na elk nummer gaat staan en 'Frankie!' roept. Het type dat per se zwetend de zaal wil verlaten omdat zijn idool het podium immers ook niet droog heeft verlaten. Het type dat, eenmaal neergestreken in een skybox in de Arena, infor meert of Krajicek vanavond nog speelt (bedankt Youp). Dat type moet worden opge voed - en lukt dat niet - ge weerd. De Stadsgehoorzaal kan hier aan een bijdrage leveren, vooral in preventieve zin. Zo hadden woensdag de posters van René Froger, die twee dagen voor Boeijen had geconcerteerd, niet meer in de gangen mogen han gen. De bezoekers van een ve- ganistische manifestatie willen toch ook niet de barbecuedam- pen van een slagerscongres van twee dagen eerder opsnuiven? En verder zou naast de kaarten- verkoper een lid van de FBI - zo heet de fanclub van Boeijen - plaats moeten nemen. Die kan de concertganger waarschu wen. „Nee. Frank speelt 'Linda' niet, Nee, 'Zeg me dat het niet zo is' staat ook niet op de set list. Het spijt me, maar Boeijen heeft zich ontwikkeld. U wilt toch een kaartje: noem dan de titels van zijn laatste drie pla ten. Die kent u niet? Jammer. Nee, Froger is al geweest. Bor- sato ook. ja." WIM KOEVOET AMSTERDAM ANP In een ruim honderd jaar oud huis in Amsterdam zijn twee plafondschilderijen ontdekt, waarvan er één is gesigneerd met P. Mondriaan. De doeken, een groot ovaal van ongeveer 4,5 bij 8 meter en vier ldeinere panelen (met een totale oppervlakte van 12 vierkante meter), werden ontdekt bij de verwijdering van het plafond. Joop Joosten, me desamensteller van de grote Mondriaan-catalo- gus, vindt het 'heel goede, boeiende schilderijen' maar is er nog niet van overtuigd dat het echte Mondriaans zijn. Volgens Joosten kan alleen Ro bert Welsch, gespecialiseerd in het vroege, figu ratieve werk van de kunstenaar met gezag de werken al dan niet aan Mondriaan toeschrijven. De Canadees heeft de schilderingen nog niet ge zien. Hij komt pas in juli weer deze kant op. TONEEL* RECENSIE SUSANNE LAMMERS Voorstelling. Zog van Peer Wittenbols door Het Geti| Regie Arie de Rooi) Spel Arie de Rooij, Edith Schuurman. Kees Wouters ea Gezien 21/5, Snouck Hur- gronjehuis, Leiden Nog te zien 22/5, al daar Aanvang 20.00 uur Op bijzondere locaties spelen wordt steeds gewoner. Het Ge tij, een half-professionele thea tergroep uit Leiden, speelt Zog van de veel bejubelde Peer Wit tenbols op plekken die je asso cieert met macht: vergaderza len, bestuurskamers. Want Zog gaat over de Griekse goden, die met de wereld omgaan alsof het hun privé-onderneming is. De première vond plaats in de suite van het Snouck Hur- gronjehuis, de zetel van het LUF, en dat is een plek waar je wel wat vaker zou willen vertoe ven. Alleen wens je je daar an der gezelschap bij dan Het Ge tij. Het begint aardig in de sche merige achterkamer. Dikbuiki ge en roodharige regisseur Arie de Rooij castte zichzelf fraai als Helios de zonnegod en hij be gint met een poëtische natuur beschouwing waarin de para dijselijkheid van de wereld zo benadrukt wordt, dat je meteen nattigheid voelt. Dan volgt, aangezet door de macho-praat jes van Zeus, de roof van De- meters dochter Kore door Ha- des. de god van de onderwe reld. Dit leidt tot verwoesting van de aarde; Demeter. de go din van de landbouw en alles wat groeit en bloeit, rouwt en ze sleept de hele aarde mee. De slimme oplossing die de mythe geeft - man en moeder krijgen om beurten de dochter - laat Wittenbols achterwege. Bij hem zijn slechts verliezers. De moe der is haar kindje kwijt en krijgt een volwassen vrouw terug, Ha- des blijft alleen achter en Zeus blijkt de beroerdste crisis-ma nager denkbaar. Wittenbols legt daarbij hinderlijk puberaal het accent op de seksuele frustra ties van de goden en dat boven dien in een zogenaamd barok gymnasiasten-proza. Het Getij deed een aardige vondst met de vergelijking tus sen goden en managers en de ecologische dimensies worden mooi terloops aan de orde ge steld. Maar daarmee is al het positieve wel zo'n beetje ge noemd. Arie de Rooij is nog het prettigst om naar te kijken. Hij speelt de bemiddelende, aarze lende Helios met voldoende nuance om te kunnen overtui gen. Maar blijkbaar had hij daar zijn handen vol aan, want aan regie van de overige spelers is hij niet meer toegekomen. Jo- han Verheij moddert zich als Mades door het stuk heen, Kees Wouters als Zeus bezit de gave elke spanning meteen lek te prikken en de Demeter van Edith Schuurman wil ook niet echt tot leven komen. Zog is een overambitieus stuk, dat schreeuwt om ruimte en afstand. Het Getij speelt het pijnlijk plat en krachteloos. Dat voel je des te duidelijker omdat je er zo met je neus boven op signeert, spreekt en wordt geïnterviewd over zijn nieuwe historische roman: Aanvang 20 00 u Toegang: gratis. Het zesde bedrijf mi portret van Etta Palm (1743-1799) 7T Kooyker Ginsberg 1.5. m. Qtterido Begane Grond, Breestraat 93, Leiden

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23