Verbouwing Hofflants' zeer onzeker Het is gewoon onmenselijk wat er hier gebeurt wittrnm Regio PINKSTER-VOORDEEL BIJ VAN TIL 'Spieken? Ik vertrouw maar liever op mezelf van tilWETCÏIR EXAMENS 14 nacf1!fn 7 Jpp toef- ITERDAG 22 MEI 1999 Ie hoogstnoodzakelijke verbouwing van het woonzorg- ;ntrum 't Hofflants Huys aan de Zeven Provinciën in oorschoten tot verpleeghuis/verzorgingshuis lijkt van baan. Het ministerie van volksgezondheid trekt niet ieer dan vijf miljoen gulden uit voor een centrum dat is hier gebeurt", zegt vader Kriege. „Hij ingepast aan de eisen van deze tijd. Het adviesbureau heeft net de middelbare agrarische wijnstra Gudde heeft echter uitgerekend dat ne- school afgemaakt. Johan is een boer in enenhalf miljoen gulden nodig is. CHEF ERNA STRAATSMA. 071 -5356437,PLV -CHEF IUDY NIHOF. 071-5356416 Boerenzoon Kriege kan Wassenaarse familie-boerderij niet voortzetten WASSENAAR/VOORSCHOTEN Over zijn eigen toekomst zit veehou der Joop Kriege (59) ook best een beet je in. Maar hij maakt zich pas echt zor gen over zijn zoon Johan, die niet de kans krijgt om de familie-boerderij aan de Wassenaarse Raaphorstlaan voort te zetten. De eigenaar van de boerde rij, de Stichting Duivenvoorde, wil de pachtovereenkomst niet overhevelen naar de 22-jarige Johan. „Het is gewoon onmenselijk wat er OORSCHOTEN JAN PREENEN N< ZIJ# En waar we die ontbrekende irenhalf miljoen vandaan ha- zou ik niet weten. Ik houd dan ook ernstig rekening e dat van uitstel afstel H-éN jmt", aldus directeur A. 5qi [useker van Stichting Zorg- *ntra Vlietlanden, waaronder t Hofflants Huys ook /dtwijck in Leiden valt. In een poging om het financi- te dichten, heeft Vliet- nden aan de bel getrokken bij fVoorschotense wethouder P. irschoor van volksgezond- eid, zijn Leidse collega H. aaijens, het Zorgkantoor oorheen Zorg Zekerheid) en »i Regionaal Bureau Gezond- sidszorg in Leiden. „Met hen egen we regelmatig overleg, wordt eerst gezocht naar de «brekende vierenhalf mil- -f ien, maar een oplossing is nog iet in zicht." .Als we dat geld niet bij el- aar kunnen sprokkelen, willen e alternatieven proberen uit te erken", vervolgt Bruseker. Sedacht wordt aan totale euwbouw op de plek waar 't offlants Huys nu staat of een tel nieuw centrum elders in gemeente. Dat gaat 15 tot 16 iljoen kosten, dus veel meer n verbouwen. We willen ech- het ministerie duidelijk ma- n dat er wel wat moet gebeu- ii en dat een verbouwing in rhouding nog meevalt." Volgens Bruseker is de situa- voor veel mensen die in 't ifflants Huys worden ver legd vrijwel onhoudbaar. „Ze lien in te kleine kamers. Voor irte tijd is dat niet zo'n pro- eem, maar als je geen uitzicht i fbt op verbetering van de situ- ie is dat natuurlijk niet goed. et is echt behelpen. We heb- m nu 26 mensen in de verple- ng en 110 in de verzorging, laar van die 110 horen er zo'n vintig eigenlijk ook op de ver- eging thuis." In 1994 zegde het ministerie Hofflants Huys nog 12,5 mil- en gulden toe voor uitbrei ding van het centrum in Voor- schoten met een afdeling ver pleging. Vooruitlopend op de verbouwing werd twee jaar la ter met verpleging begonnen. Kort daarop trok het ministerie de verklaring én de bijdrage in met als argument dat sprake was van veranderde inzichten. Bejaarden konden langer thuis blijven, waardoor in de verzor gingshuizen meer ruimte zou ontstaan voor verpleging. 't Hofflants Huys wijzigde daarop de plannen. Een van de twee vleugels werd op de teken tafel aangepast voor verpleging met grotere kamers. Het aantal plaatsen van 26 werd uitgebreid tot 50. Voor verzorging zouden daardoor nog maar 45 plaatsen overblijven. Bruseker: „De bouwplannen liggen klaar, de organisatie is rond. Het zou dus het mooiste zijn als het minis terie alsnog akkoord gaat met verbouwen, maar dan voor ne- genenhalf miljoen. Goedkoper kan echt niet." hart en nieren. Dat maakt het juist zo erg." Toen Johan nog maar drie jaar was zagen zijn ouders het al: die jon gen wordt later boer. „Als hij maar even vrij is, is-ie op de boerderij te vin den," Tot dusver hebben zes generaties Kriege de boerderij op het Voorscho- tens/Wassenaarse landgoed Duiven voorde gerund. Aan die eeuwenoude traditie lijkt nu een eind te komen. Joop Kriege heeft namelijk de pech dat hij officieel geen pachter is. De pacht overeenkomst - die dateert van circa dertig jaar geleden - staat niet op zijn naam, maar op die van zijn 65-jarige broer. Zijn broer woont ook op de boerderij. Joop Kriege is er geboren en opgegroeid, maar is na zijn trouwen in Voorschoten gaan wonen. Hij leidt de boederij samen met zijn broer. Volgens de pachtovereenkomst kan de boerderij niet over gaan op een af stammeling van iemand die niet offici eel pachter is. Alleen degene die direct afstamt van de 'hoofdpachter' heeft dat recht. Zo kunnen de kinderen van zijn broer, die in december stopt, het bedrijf wel over nemen. Maar die wil len niet. Johan wil wel. Dolgraag zelfs. „Maar juridisch gezien hebben ze met mij en met mijn zoon niets te maken, zeggen ze bij de Stichting Duivenvoor de". aldus Joop Kriege. Het zou een 'prachtoplossing' zijn als Johan de boerderij kon overnemen, meent zijn vader. „Dan ga ik door tot ik 65 ben. Dan kan ik afbouwen en kan Johan gaan opbouwen." Als dat niet kan, wil de veehouder zelf ook niet meer verder. Dan is het in december ook voor hem afgelopen. „Voor mij is er wel een regeling. Daar maak ik me niet zo'n zorgen over. Maar dat mijn zoon de boerderij niet mag voortzet ten: daar lig ik nachten van wakker." Als Johan de boerderij niet kan over nemen, kan hij een toekomst als boer wel vergeten. „Een huurboerderij, dat is de enige mogelijkheid. Als je een boerderij moet kópen, ben je zo mil joenen kwijt" zegt zijn vader, die het bovendien heel belangrijk vindt om de boerderij, die in 1643 werd gebouwd, in de familie te houden. Kriege is blij dat de andere (vijf) boeren op het landgoed Duivenvoorde hem daarbij steunen. Zij hebben er in een brief aan de Stichting Duivenvoorde op aange drongen om Johan een kans te geven. Bij de Stichting Duivenvoorde heeft Joop Kriege tot dusver geen gehoor ge vonden. „De voorzitter zegt steeds dat hij zich kan voorstellen dat we het er moeilijk mee hebben. Maar daar schiet ik dus niks mee op." Kriege vermoedt dat de Stichting Duivenvoorde de boerderij voor miljoenen wil verkopen aan iemand met een dikke portemon nee. „Het gaat alleen om geld. geld. geld. Ze willen gewoon een oude boer derij afstoten om het onderhoud van Kasteel Duivenvoorde te kunnen be kostigen. Want het kost ontzettend veel geld om dat kasteel mooi te hou den." Volgens voorzitter L. Boreel van de Stichting Duivenvoorde is er maar één reden waarom de boerderij naar alle waarschijnlijkheid niet opnieuw wordt verpacht aan een boer: vanwege de noodzakelijke sanering' onder de agrariërs op landgoed Duivenvoorde. „Dat is de visie van de mensen die ons adviseren. Het is een hele moeilijke af weging, maar soms moet je een boom goed snoeien zodat de andere bomen beter tot hun recht komen", trekt Bo reel de vergelijking. Het aflopen van de pachtovereen komst biedt daarvoor dé kans. De grond die vrijkomt zou verdeeld kun nen worden onder de overige boeren in het gebied. Deze kunnen dan ge zond blijven. „We hebben boeren no dig die hun pacht kunnen betalen." Boreel: „Maar het is natuurlijk af schuwelijk dat dit Joop Kriege over komt. Alleen, de stichting heeft niet al leen met hem te maken, maar ook met de andere boeren." Wat er met de 'Kriege-boerdcrij', die kampt met ach terstallig onderhoud, gaat gebeuren weet Boreel nog niet. Maar van ver koop van de boerderij is volgens hem absoluut geen sprake Verkopen mag de stichting niet. Het is ook niet nodig voor het onderhoud van het kasteel. Hiervoor ontvangt de stichting subsi dies. Ook de opbrengsten van bruilof ten en partijen gaan naar het kasteel. Boreel: „Als het pand vrijkomt, is het waarschijnlijk zo dat er iemand gaat wonen, die dan een betrekkelijk klein stuk grond tot zijn beschikking heeft. De nieuwe bewoner zal wel een ver bouwing moeten plegen, zal moeite moeten doen om de boerderij weer zoveel mogelijk in oude stijl op te knappen. Dan zul je zien dat het een beauty wordt." 1'iiiniim Aanstaande maandag, 2' Pinksterdag, is ons designcentrum van 11.00 tot 17.00 uur geopend. Geen dag als alle andere, maar een feestelijke gelegenheid om kennis te maken met onze nieuwste collectie topdesign. Bovendien profiteert u van extra 'maandag-voordeel'. Wij hebben aantrekkelijke aanbiedingen in diverse beroemde merken! Vak: Spaans leesvaardigheid vwo Gisteren was een examendag v .DESIGNCENTRUM I waarop de meeste leerlingen van scholen in de regio een rustdag hadden. Op het pro gramma stond namelijk Rus sisch, Fries en Spaans en in deze vakken wordt niet op elke school examen afge nomen. Het Da Vinei College in Leiden is de enige middelbare school in de buurt waarop - in totaal zeven tien - havo- en vwo-leerlingen examen Spaans deden. aam: Dick van der Rest eeftijd: 47 unctie: Havenmeester loeshaven in Leiderdorp l'oonplaats: Leiderdorp urgerlijke staat: Ingehuwd tilboot of motorjacht? ua schip is een klassiek, let el een klassiek zeilschip na- lurlijk het mooiste. Ik per- wnlijk vaar met een motor- oot. Maar ik hou niet van die ele grote jachten hoor, van die liegtuigen' met hele appara- in erop en eraan. Ja, het zijn lijn klanten natuurlijk, maar ersoonlijk, als ik er zo eentje winnen zet ik er morgen en bordje Te koop op. Ik heb elf een parlevinker, zo'n 'SRV- agen' voor op het water, zoals idie vroeger hadden. Dat vind nou leuk. 1 hoef u dus niet te vragen wat w hobby is. lou... Als jongen was mijn )bby inderdaad varen, maar ik heb van mijn hobby mijn erk gemaakt, hè. Je zit hier 24 ir per dag tussen de boten in, m hoor je niets anders dan oot boot boot. Nee, mijn hob- V, dat zijn oude Landrovers, lier buiten staat een nieuwe, jaar ik heb er ook eentje uit "'T dat is de eerste serie die wit is gemaakt. Ik heb nooit ïts anders gereden dan hand over. 't Is een soort verslaving, let rijdt lekker, zit lekker hoog, lat geeft je een soort vals ge- Del van veiligheid. Voorburg, dat gaat niet zo mak kelijk. Welke eigenschappen waardeert a in een mens? Sociaal bewogen en geïnteres seerd zijn. Waar heeft u zich de laatste tijd over Opgewonden? Toch wel een beetje over de HSL. Over het wispelturige ge drag van het kabinet, van de minister. Er is in het parlement een beslissing genomen voor een boortunnel onder het Groene Hart, en dan nu weer praten over een korte bak. waar ben je dan eigenlijk mee bezig? Ik vind dat je zo niet met men sen om mag gaan, als overheid mag je dat niet doen. En dat stukje veenweidegebied dat je hier nog hebt. die Ruigekade en zo, laat dat nou in godsnaam bestaan. Wat dat betreft mag ik hopen dat ze dit kabinet lijmen, stel je voor dat een nieuw kabi net weer helemaal opnieuw be gint... Zou u voorstander zijn van een referendum over de HSL? Dat is een moeilijke vraag zeg. Ik denk het niet. Ik vind de aan leg van de HSL op zich erg be langrijk. Als goede verbinding tussen Schiphol en de rest van Europa. Het Europese luchtver keer kan ook niet zo doorgaan. Maar om nou een referendum te houden, dan is het eind zoek. Je kiest niet voor niets een par lement, een volksvertegen woordiging, en om daar weer van alles aan te hangen... Ik vrees ook dat er dan helemaal niets meer van de grond komt. Ze doen nü al vijftien jaar over een stukje A4. Wat mag er in Leiderdorp nooit komen? Zeg nooit nooit! Er zijn al een hoop dingen in Leiderdorp die er eigenlijk niet hadden moeten zijn. Bepaalde industriegebie den in de polder bijvoorbeeld. Een stuk A4 dat boven de grond ligt. Voor de rest moet ik zeggen dat Leiderdorp leuk bouwt. Waar kunt u niet van slapen Over het algemeen slaap ik vrij goed. Maar je hebt wel bepaal de tijden in het jaar dat je het ontzettend druk hebt en dat je ligt van: hoe krijg ik het klaar al lemaal. Je hebt hier in je eentje ook best groot spul. Zeshon derd boten, en ik ben hier de enige die fulltime werkt. Je moet mij zien als een soort uit zendbureau. Is er een timmer man nodig of een elektricien, en dan leden bellen: joh kan jij niet een dagje helpen? Waar mogen we u 's nachts voor wakker maken? Als er een hele mooie Landro ver voor de deur staat, hahaha! Verder eigenlijk liever niet. Ik wórd namelijk 's nachts nogal eens wakker gemaakt. Heeft er eentje een hartaanval gekregen, of er is iemand in het water ge vallen. Ik ben hier op de jacht haven een dorpshoofd, hè. Je hebt hier hele categorieën men sen die in april komen en niet voor oktober weer weggaan. Die varen niet eens. of in ieder geval niet veel. Die zetten een stoeltje in het gras en zijn al ge lukkig. Met wie zou het dorpshoofd een weekje willen ruilen? (Stilte) Daar heb ik nog nooit over nagedacht. Nee, daar heb ik geen zinnig antwoord op. TEKST AFKE VAN DER TOOLEN FOTO MARK LAMERS Van deze leerlingen deden er elf het vwo-examen. „Het is prettig om in een kleine klas les te krij gen. Het is rustig en je krijgt veel aandacht", zegt VWO-er Mohamed Maghrani. Hij zit samen met Lynne van Rhijn in de zon. Bei den zien de uitslag van dit examen met vertrouwen tegemoet. Het examen bestond uit zes ver schillende teksten met onder werpen als 'de intergratie van zigeuners' en 'lectuur'. Lynne gaf destijds bij het sa menstellen van haar vakken pakket de voorkeur aan Spaans boven bijvoorbeeld tekenen en muziek. „Ik denk dat ik Spaans toch niet zo snel via een curcus zou gaan doen", zgt ze. Voor beide leerlingen is het overi gens niet zo dat ze speciaal naar het Da Vinei kwamen van wege het Spaans. „Ik kwam er pas in de tweede klas achter dat je op hier Spaans kan doen", al dus Mohamed. „Ik vind het een mooie taal. En het is voor mij wel handig, want mijn nicht woont, met haar man en kinde ren, in Spanje. Mohamed en Lynne zeggen stellig niet bijgelovig te zijn. Maar sommige dingen moet je Speeltoestellen voor Prof. Leo Kannerschool CONNIE VAN UFFELEN De Fifty-One Club Leiden heeft gistermiddag twee speeltoestel len aan de Oegstgeestse Prof. Dr. Leo Kannerschool geschon ken. De school voor zeer moei lijk opvoedbare kinderen kwam na de recente renovatie van het speelterrein geld tekort om nieuwe speeltoestellen aan te schaffen. De club heeft daarop 7300 gulden bijeengebracht via sponsors en een wijnproef avond. De toestellen, een klimrek in de vorm van een appel met daaraan een glijbaan, en een klimrek in de vorm van een au to, vallen zeer in de smaak bij de kinderen. „Ze komen vroeg naar school om achter het stuur van de auto te gaan zitten", zegt directeur P. Hooft tevre den. „Er wordt gezegd dat deze kinderen weinig verbeelding hebben, maar achter het stuur verbeelden ze zich hoe hard ze gaan en dat er geheime knop pen in de auto zitten. Je moet bij wijze van spreken opzij springen om niet overreden te worden." De Prof. Leo Kannerschool trekt leerlingen uit de gehele re gio Zuid-Holland-noord. Mohamed, Lynne, Mireila, en Masja rusten na hun examen Spaans uit in de zon. FOTO» MARK LAMER' toch niet veranderen in je exa menperiode, vinden ze. „Deze week draag ik dit", zegt Moha med wijzend op zijn gele blou se. „Om de dag wordt hij netjes gewassen en dan doe ik hem weer aan." Lynne, die tijdens het leren enorme hoeveelheden muntdrop consumeert, durft het niet aan om haar ringetje af te doen. Ze waren goed voorbereid, maar geven toe enkele vragen te hebben gegokt. Net als Masja van Reyn en Mireila Belkoski, die inmiddels ook van de zon genieten. Meerkeuzevragen bieden een uitgelezen kans om eens te kijken wat de buurman of buurvrouw over sommige vragen denkt. Maar spieken is voor geen van allen een goede optie. „Ik vertrouw maar liever op mezelf in plaats van op ie mand anders", zegt Mireila. Die er aan toevoegt dat dit niet gold voor de tijd dat ze nog wiskun de had. Er staan na Pinksteren nog wat pittige examens op het pro gramma. Het mooie weer zal Mohamed in elk geval niet ver leiden de studieboeken aan de kant te gooien. „Ik ga zaterdag werken en zondag en maadag weer leren", zegt hij vastbera den. „Het zal in de rest van de zomer ook vast wel mooi weer worden." Mohamed wil graag genees kunde studeren en hij hoort in juli of hij tot die studie kan wor den toegelaten. Lynne weet nog niet of en wat ze verder wil stu deren. Vast staat wel dat ze ko mend jaar naar het buitenland gaat. Niet naar Spanje, maar naar Frankrijk. „Ik ga met gees telijk gehandicapten werken. De vrijwilligersorganisatie waarvoor ik ga werken heeft nu eenmaal geen kantoor in Span je" LESLEY GRIETEN Uniek in Nederland; alle typen matrassen op proef! Anders Slapen biedt U: •Latex •Binnenvering •Boxspring •Pocketvering fl/le#1 l\^m Luchtmatrassen •Waterbedden p-- •Futons y "-\y/ slaapgarantie: binnen 24 uur slapen Den Haag Javastraat 267/293 telefoon (070) 365 94 84 Leiden Lammenschansplein 6 telefoon (071) 532 34 28 p.s, eventuele retourmatrassen worden met hoge kortingen verkocht. Zie retourbord in de winkel

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17