ÏNGEN "'VOORBIJGAAN i Het rustige, kleurrijke platteland van de Rode Laan Leiden Regio STADSGEZICHT ATERDAG 22 MEI 1999 CHEF WIM WEGMAN ON S1A6-1M l'l\ i. H11 HIKMAN II^ISIRA 1 1 li' ees de Groot werd op 19 april 1913 fboren aan de Zoeterwoudse Singel. Op ijarige leeftijd verhuisde hij met zijn Iers naar de Rode Laan, de huidige instraat; toen een buurt aan de rand Leiden, gelegen in een zeer landelijke omgeving, met tuinderijen. De Groot is er altijd blijven wonen en zag zijn omgeving langzamerhand veranderen. Maar de zoete herinneringeren aan vroeger zijn gebleven, ook al staat zijn huis nu midden in de stad. Leidenaars blikken terug op hun verleden roeger, in mijn jeugd, zag het hier in dit stukje Leiden )g heel anders uit. Heel lande- Weinig huizen en een hele- il land. Vanuit de achterkant ons huis keken we gewoon de Leliestraat die toen nog Witte Laan heette. Daartus- in stonden geen huizen. :e straat heette de Rode Pas later is dat Pioen- ,t geworden. Die Rode Laan vrij kort. Het laatste stuk, aan de Lammenschansweg, er nog niet. En aan de over- ït stonden helemaal geen :en, de laan was maar aan kant bebouwd. Die beken- schilder, De Windt, die mde er ook. Die heeft er nog paar prachtige schilderijen gemaakt. kon ook goed zien wat er uit jeterwoude kwam. Zoals de indelaren met hun boerenwa- ins met kaas, op vrijdag. Die tten ze dan op de Herenstraat gingen verder lopend de zitte ad in. Naar De Waag waar de las werd gewogen. En ze ronken koffie bij café Aniba, lorti aar ze volgens mij ook afre- H'U kenden met de klanten. En als dat nodig was lieten ze hun paarden beslaan op de Doeza- straat, bij Mijs meen ik, en later in de Raamsteeg. Veel van het land in de buurt van de Rode Laan was van De Graaf, een tuinder. Er werden bloemen op geteeld. En bollen: gladiolen en tulpen. Je kunt wel nagaan hoe mooi het hier was in de zomer, met al die bloe men. En heerlijk rustig. Auto's waren er nauwelijks in de stad en hier al helemaal niet. De Rode Laan was erg smal. Zo breed als nu een normaal trot toir. Daarom werd het vuilnis ook opgehaald met een kleinere kar dan normaal. Met een trek- wagen, een wagen met twee wielen die door een man werd getrokken. En er liep een man achter die de kar op zijn beurt weer duwde het pad op en af. Een pad van grind, van kolenas. Dat had je toen veel in de stad. De Jan van Goyenkade, de Rijn en Schiekade, de singels. De ge meente had een speciale vent die die wegen bijhield. Die de kuiltjes dichtgooide. Alleen in de binnenstad had je straten met stenen. Bij ons dus niet. Het was een buurt van gewone arbeidersmensen. De saamho righeid was groot. De mensen hielpen elkaar als er wat was. Als er een ziek was bijvoor beeld. En de moeder van De Windt, de bekende schilder die ook in deze straat woonde, kwam met sinterklaas het hele laantje snoep brengen, in een mandje. Daarmee kwam ze aan de deur. Dat was het dan ook wel zo'n beetje met sinterklaas. Pakjesavond had je toen nog niet. Maar mijn ouders zorgden er wel voor dat we allemaal een suikerbeest kregen. Van Kerstmis maakten we wel een gezellig huisfeest. Niet zo overvloedig als nu hoor, daar was geen geld voor. Maar er was wel een stalletje, 's Avonds aten we aardappelen, een stuk je vlees, Brussels lof en een toetje. Met zo'n kerstmaaltijd hoorde je in die tijd al bij de besten, om het zo maar eens te zeggen. Echt breed hadden de meesten het in die tijd voor de oorlog niet. In de straat woonde het perso neel van De Graaf. Landarbei ders. Maar mijn vader werkte niet voor hem. Hij werkte voor Van Vliet aan de Kanaalweg. La ter werkte hij bij een andere bollenkweker aan de Haagweg, Cor Boekee, die zelf op de Zoe terwoudse Singel woonde. Zelf heb ik ook op een tuinderij ge werkt. Schoffelen, kool poten, wieden en bollen poten met de hand. want machines die dat voor je deden, had je toen nog niet. Ik werkte op de plek waar nu de nieuwe Petruskerk staat. Om zes uur de deur uit, en werken tot zeven uur 's avonds. Behal ve op zaterdag, dan mochten we om vier uur naar huis. Elke dag een heel brood mee en een flap koffie of thee, zo heette dat. Koude koffie en koude thee, want een thermosfles had ik niet. 's Avonds had je dan geen puf meer om nog wat te doen. Het was eten, zitten, wassen en dan naar bed. Zondag was de vrije dag. Een rustdag. Dan gingen we naar de kerk. En ik ging soms met mijn vader ergens heen. Een beetje lopen. Dan wandelden we bijvoorbeeld; we Een foto van de Doezastraat van weleer. liepen de singels in de rondte of we gingen naar hofjes kijken. Op zo'n vrije dag deden we het rustig aan. Een werkweek eiste veel van onze energie. Zeker mijn vader heeft echt heel hard gewerkt. Die ging 's ochtends om vijf uur al weg en kwam er pas 's avonds om zeven uur weer in. Maar ik wil niet klagen, hoor. Zo ging dat gewoon. De bazen konden je laten werken zolang als ze wilden. Of het nou laat was of niet. Als ze zeiden: dit en dat moet nog worden afge maakt, dan deed je dat. Je had niks te zeggen. Voor de oorlog was het gewoon zo: zolang er werk was kon je blijven, maar was er geen werk dan kon je meteen weg. Een ontslagver gunning was niet nodig. Toch kan ik niet zeggen dat de bazen slecht waren voor hun mensen. Zo ging dat nu eenmaal in die tijd, zo lagen de verhoudingen. Was je 14 en kwam je in een winkel te werken, bijvoorbeeld als loopknecht, dan ging je eruit als je 16 was. Waarom? Omdat je dan te duur was. En dat is nog steeds zo, geloof ik. Toen de crisis kwam, werd mijn vader ook ontslagen. We moes ten ons maar zien te redden. Vader ontving wel steun. Veer tien gulden per week - niet veel. En stel dat ik werk had, dan werd dat gewoon verrekend in de steun van mijn vader. Dat was moeilijk, maar we waren echt niet de enigen. Heel veel mensen hadden het toen moei lijk. De periode daarvoor hadden we het toch redelijk goed ge had. Op een gegeven moment verdiende mijn vader 25 gulden per week. Dat was wat hoor, in die tijd. Hij had zich opgewerkt tot voorman op de tuinderij. Zelf heb ik niet de hele tijd in de tuinderij gewerkt. Je moet reke nen, dat ik geen vak had ge leerd. Ik had de lagere school gedaan, aan de Haarlemmer straat, en daarna moest ik wer ken. Na de oorlog heb ik tot aan mijn pensioen bij de marine in Oegstgeest gewerkt, de MEOB. Dertig jaar lang dezelfde baan. Maar vóór de oorlog heb ik dus van alles gedaan. Mijn eerste baantje kreeg ik bij Matveld aan de Prinsessekade. Ik schat in 1927, toen ik een jaar of veer tien was. Als loopjongen. Het was een zaak die boeken ver kocht, vulpennen, schriften, schoolgerei. Het was een zaak waar dokters en andere gegoe de lui spullen bestelden. Ik kwam op die manier vaak in Oegstgeest, met de tram, met kwitanties, om geld op te halen. Ik heb ook gewerkt bij melk boer Van Hooidonk op de He renstraat. Ik viel wel eens in bij melkboer Rijnsburger, vooraan de Schelpenkade, vlak bij de Witte Singel. Verder heb ik nog in een kaaspakhuis gewerkt op de Hooigracht, van Van Rijn. En ik heb een paar jaar een bloe menhandel gehad. Vlak voor de oorlog was dat, toen ik een jaar of 25 was.Toen kweekte ik dus zelf bloemen. Dat paste hier wel in de buurt, ja. De sloot voor het huis was toen al gedempt, in 1925 of zo. En daarna gingen ze het land be bouwen. Een hele buurt kwam erbij. De namen van de straten deden allemaal denken aan het verleden. Bloemennamen: Dahliastraat, Hyacinthen- straat... en de Pioenstraat, ja. Maar het uitzicht was weg. Jammer. Ik herinner me nog dat schuin tegenover ons huis, FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD aan de overkant van de sloot, die er toen nog liep, een bollen schuur stond. Waar nu de Lin destraat is, stond ook een schuur. En ter hoogte van de Zoeterwoudse singel, aan het begin van de Lammenschans weg, was een bos. 1 Iet bos van Zuiderzicht, dat later is gekapt voor de tram. Er was ook een villa, een buitenplaats, op de plek waar later de protestantse kerk is gebouwd, met 'God roept ook u' op hel dak. Ja, het was eigenlijk gewoon platte land, tot aan de spoorlijn toe. HERMAN JOUSTRA ieesten markt FOTO JAN SCHEERDER Leidsch Dagblad ARCHIEVEN ANNO 1899 Dinsdag 23 Mei LEIDEN - Bij de gisteren gehouden internatio nale schermwedstrijden in het 'Gebouw van het Sportterrein' te 's Gravenhage behaalde dë heer J.G. Groenewoud van de vereeniging 'Sparta' alhier den tweeden prijs personeel de gen. Bovendien was er aan de verschillende nummers ook een schoonheidswedstrijd voor degen verbonden, waaraan zij mochten deelne men, die gedurende den wedstrijd hadden uit gemunt door houding, stand, enz. Van de 127 deelnemers kwamen daarvoor 16 in aanmer king, waarvan niet minder dan 4 van de Leid sche Gymnastiek- en Schermvereeniging 'Sparta'. Wel een bewijs, dat het schermen in genoemde vereeniging op degelijke wijze beoe fend wordt. DEN HAAG - Bij gelegenheid van de opening der Vredesconferentie is het volgende telegram gezonden aan keizer Nicolaas van Rusland: 'Op dezen veelbelovende dag zend ik U mijn oprechte gelukwenschen met de opening der Conferentie, die het gevolg is van het verlicht en grootmoedig initiatief van Uwe majesteit' ANNO 1974 Woensdag 22 mei STOCKHOLM (AP) - Zweden heeft een onbe kende buitenlandse onderzeeër, die in de Oostzee verzeild was geraakt de gelegenheid gegeven de Zweedse territoriale wateren te ver laten. Het vaartuig werd waargenomen in de Kapelhamm Baai aan de noordkust van Got land, het grootste eiland in de Oostzee. Daarop trok de Zweedse marine al haar vaartuigen uit dit gebied terug. Toen een verkenningsvaartuig zeven uur later weer op onderzoek uitging, was de onbekende onderzeeër verdwenen. In de Kapelhamm Baai zou een manoeuvre van de marine worden gehouden. HAZERSWOUDE/LEI DEN - De Stichting Phila delphia wil tegen Hazerswoude-dorp aan een nieuw complex laten bouwen voor de verzor ging van zwakzinnigen. Het plan, dat vijfen twintig miljoen gulden vergt, zal in fasen wor den gerealiseerd. Als eerste wil men een "set" bouwen voor vijfenzeventig geestelijk- en licha melijk gehandicapten ter vervanging van het verouderde "Buitenzorg" aan de Hoge Rijndijk in Leiden. In "Buitenzorg" zijn nu veertig bed legerige gehandicapte kinderen onderge bracht. ,,Maar de wachtlijst is zo groot", vertel de secretaris Smits van de stichting, ,,dat we eigenlijk aan die vijfenzeventig bedden nog niet genoeg hebben." Aanvankelijk was er een groter bouwplan ingediend dan er nu ligt. Prin cipieel had de minister daarvoor goedkeuring verleend. Later kwam hij hierop terug. ,,We hebben nu een plan voor tweehonderd tot tweehonderdvijftig bedden, waarvan we de eer ste fase binnen een paar jaar van de grond ho pen te hebben. Als de goedkeuring van het mi nisterie afkomt, kunnen we zo aan de slag." De verwachting van secretaris Smits is, dat de ver gunning nog wel enkele maanden op zich zal laten wachten. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabcsti-ld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschriJvingskaartter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar hel leidsch Dagblad, ta.v. leidsch Dagblad Archieven, postbus f>4,2300 AH leiden of door contante betaling aan de balie van het leidsch Dagblad aan de Kooscveltstraal 82. tl ontvangt de foto binnen drie weken. LEIDERDORP - Het was gisteren feest voor de kleuters, 119 in getal, van "Op 't Meijeweidje". Onder leiding van achttien moeders en de drie leidsters Bemardine, Marijke en Regine brachten ze een bezoek aan het museum voor Volkenkunde in Leiden en bouwden op school een feest, waarbij ze speelsgewijs diverse nationaliteiten uitbeeldden. Zo fabriceerden ze o.m. een pagode. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15