eiden Regio Bü OPEN itiptheidsactie laat •oren na in stad De Stemming Leiden pakt illegale bouw op het Trekvaartplein aan GEOPEND Mixjïght in Leiden genekt door vooroordelen'' jans het aderwerk Itaat stil. Sanering Noorderstraat opnieuw ter discussie 2e PINKSTERDAG Nieuws over de Burcht 'PINKSTERDAG GtOPSND tl2 MEI 1999971 l-lm wegman. 071-5356414. plv-chef herman joustra, 071-5356430 02 !WI, tC" daar stond hij dan. Hans 66 lijens, wethouder van de tij van de Arbeid. Daar stond op een actievergadering van ambtenarenbonden in het dse Stadsbouwhuis. Om als VT3 van de delegatie van de Ver ging van Nederlandse Ge enten uit te leggen, dat de rkgevers in de cao-onder- lelingen een prachtig sala- id op tafel hadden gelegd, i actievoerder met pet plakte ckers op de rug van het col- rtjasje van de PvdA-wethou- Het deerde Baaijens net zo tig als wanneer er een vlieg zijn schouder zou hebben fendeld: je voelt er niks van, 'als hij je toch hindert blaas hem zo weg. Baaijens is tkgever. We hebben een •oi bod op tafel gelegd, zei een tijd geweest dat soci- •democraten, met het rode mdel in de hand c.q. de roos de vuist het volk voorgingen de strijd om betere arbeids- istandigheden. Tegenwoor- staan ze tegenover de arbei- R. met de armen over elkaar, zeggen dat ze een alleszins eptabel bod op tafel hebben legd. Waarom de heren vuil- fmannen dat nou niet ge- accepteren? iet verbond tussen de PvdA en de arbeider is verleden tijd. D'r is voor de PvdA ook niet meer zoveel te halen in die groep, electoraal gezien. Er zijn nog maar zo weinig mensen die zich arbeider noemen. Als de ambtenarenbonden een actie vergadering houden in de kan tine van het Stadsbouwhuis hebben alleen de vuilnisman nen daar belangstelling voor De rest van de ambtenaren kauwt z'n boterhammetje en vraagt of die herrie wat minder kan. Meneer de wethouder heeft toch gezegd dat er een goed bod ligt? Maar die paar arbeiders onder de ambtenaren hebben nog wel de macht. Want als die niet werken, merkt iedereen het. Al leen al voor een stiptheidsactie doen politieke en ambtelijke top het in hun broek. Want als de vuilnismannen zich aan de regels gaan houden - en dat is wat zij van plan zijn - wordt het een zooitje in de stad. Open vuilniszakken op straat, waar baldadige jongeren tegen aan schoppen en ratten, katten en duiven in rondscharrelen. Ergernissen voor de burger: daar kunnen politici niet zo goed tegen. Dat die burger zich - als het om het aanbieden van huisvuil gaat - al jaren niet meer aan de regels houdt, daar zitten ze niet mee. En zo is er toch nog iets overge bleven uit die tijd dat sociaal democraten met het rode vaan del in de hand voorop gingen in de strijd. De vuilnismannen hebben de macht. Gans het ra derwerk staat stil, als hun machtige arm dat wil. Melkzakjes Je leest soms van die berichten die alle ellende in de wereld even doen vergeten. De oorlog in Kosovo, de crisis in Den Haag, de dreigende scheiding van Spice Girl Mel B en Jimmy uit Amsterdam - ze verdwijnen allemaal even naar de achter grond. Het nieuws dat de suikerzakjes van "Leiden, Stad van Vluchte lingen' gezelschap krijgen van zakjes melkpoeder is zo n be richt dat even een roze waas over de wereld legt. Goh, wat leuk voor die suikerzakjes, be denk je je, om je vervolgens af te vragen waarom het bijna een jaar moest duren voordat het zover was. Hoe hebben de stad genoten die hun koffie met alles erop en eraan drinken zich al die tijd moeten behelpen? Je leest verder. Naast suikerzak jes en de melkzakjes komen er ook placemats en servetten met dat leuke tekeningetje van de oude Opland. En de succesvolle t-shirts worden binnenkort her drukt. Jeempie. Dat wordt me een merchandise. Nog even zo doorgaan en ze kunnen net als Ajax en Heineken een complete Wehkamp-catalogus met hun spulletjes vullen. Maar dat blijkt tegen te vallen. Dit moet het maar zijn, vindt het bestuur van de vluchtelin- genclub. En dat is nou weer jammer. Want hoe moet dat nou met die mensen die hun koffie zwart drinken, om maar eens een achtergestelde groep te noe men. Hebben die niet recht op een koffiebeker met logo? En dan die mensen die helemaal geen koffie drinken, maar wel graag door het huis sloffen op politiek correcte pantoffels? Die 's nachts geen oog dicht doen tenzij ze onder een dekbed sla pen waarop te zien is dat er voor een vluchteling altijd wel een plekje te vinden is in het Leidse? En kunnen we al die Leidenaars die 's zomers onder een stad-van-vluchtelingen-pa- rasol van een pilsje willen ge nieten zo maar vergeten? En de baby's die dolgraag hun be hoefte willen doen in een echte Opland-luier? Hoe is het trouwens met de ba by van Mel B.? Heeft Jimmy nou al toestemming gegeven om haar naar haar moeder in Amerika te laten gaan? TEKST AAP RIEVELD EN RUUD SEP TEKENING: MAARTEN WOLTERINK leiden ruud sep Na Kamervragen WD en GroenLinks ningen uiteindelijk in een onge bruikelijke coproductie van WD en GroenLinks. Ook op een ander front is de kwestie rond de Noorderstraat weer onder het stof vandaan gehaald. De Inspectie Milieuhy giëne, die samen met de pro vincie de zaak tot voor kort als afgerond beschouwde, ziet weer aanleiding om zich in de Noorderstraat te gaan verdie pen. De inspectie gaat binnen kort weer om de tafel zitten met Ruijs. De Leidse milieu-wethouder Alexander Pechtold reageert ge laten op de hernieuwde aan dacht voor het dossier dat ook hij al meermalen gesloten ver klaarde. ,,Wat moet ik ervan zeggen? Ik begin een beetje murw te worden. We wachten maar weer braaf af', verzucht hij. Dat Ruijs er opnieuw in is geslaagd de zaak onder het stof vandaan te halen, kan hij wel plaatsen. „Het is een milieu kwestie die eventueel uit kan groeien tot een milieuschan daal. Daar durft niemand zijn vingers aan te branden. Maar ik vind het allemaal sterk overdre- De Tweede-Kamerleden Van der Steenhoven (GroenLinks) en Klein Molenkamp (WD) hebben schriftelijke vragen ge steld over de bodemsanering aan de Leidse Noorderstraat. De Kamerleden willen van mi nister Pronk weten hoe het kan dat er een reeks met opmerke lijk verschillende tekeningen over ontgraving bestaat. Daar naast vragen zijn of het gebrui kelijk is dat belanghebbenden geen bezwaar aan konden teke nen tegen het besluit van de provincie Zuid-Holland dat de sanering naar behoren was uit gevoerd. Uit het gat dat in november 1996 aan de Noorderstraat is gegraven, is op papier veel meer vervuilde grond gekomen dan er ooit in kan hebben geze ten. Jurist Paul Ruijs, die op treedt namens de vorige eige naar van het terrein, is ervan overtuigd dat de gemeente via de boekhouding van de Noor derstraat op een goedkope ma nier illegaal een partij grond heeft afgevoerd. Met de Kamervragen ligt het dossier Noorderstraat weer he lemaal open. Dat is opmerke lijk, omdat provincie en ge meente de zaak al meerdere malen gesloten hebben ver klaard. Ze hebben de afgelopen jaren al verschillende onder zoeken verricht, en kwamen telkens tot de conclusie dat er niets aan de hand is. Maar on danks alle onderzoeken blijft Ruijs het sterke vermoeden houden dat er met de sanering is gefraudeerd. Nadat de provincie begin dit jaar definitief het dossier Noor derstraat gesloten verklaarde, richtte de jurist zijn pijlen op de landelijke politiek. Diverse kop stukken werden bestookt met informatie over de zaak. Deze week resulteerden die inspan- CL VANDAAG CL> in deze krant U area 3 4-» 200 VACATURES U vindt de baan u die bij u past Wijkontwikkelingsplan officieel Het wijkontwikkelingsplan Leiden-Noord is gistermiddag tijdens het wijkcafé officieel gepresenteerd aan de bewoners. Wethouder Jan Laurier roemde het plan omdat Leiden-Noord erin niet alleen wordt neergezet als een achterstandswijk, maar ook als een wijk met een heleboel kansen. Overigens wees hij erop dat er in het plan geen sprake van is dat de Willem de Zwijgerlaan wordt omge legd, maar dat de weg die de wijk doorsnijdt wel onder de grond gewerkt moet worden. Bewoner Bram Groeneweg waarschuwde ervoor dat naast de grote sloop-, renovatie- en nieuwbouwplan- nen de meer sociale onderdelen van het plan niet mogen worden vergeten. „We moeten investeren in de jeugd en in de mensen van Leiden-Noord. We moeten ze kansen geven.'' Woonwagenbewoners op matje geroepen leiden wim wegman Leiden dwingt bewoners van het Trekvaart plein sinds kort om illegale bouwwerken en ille gaal neergezette woonwagens en caravans te verwijderen. Dat bleek gisteren tijdens een zit ting van de commissie be zwaar- en beroepschriften. Daar moest de commissie zich buigen over het bezwaar van een Trekvaartpleinbewoonster tegen de eis van de gemeente om haar woonwagen weg te ha len. Volgens gemeente-woord- voerder D. Wielenga was de vrouw de eerste in een reeks woonwagenbewoners die door de gemeente op het matje zijn geroepen. Leiden besloot in 1997 een aantal illegale standplaatsen op het woonwagenkamp te gedo gen, .in afwachting van de in richting van extra woonwagen kampen in Leiden en de herin richting van het Trekvaartplein. Nieuwe 'illegale' woonwagens zouden echter niet meer wor den geduld. Inmiddels zijn er volgens de gemeente alweer en kele bouwsels en woonwagens bijgekomen op het kamp. De bewoonster die zich giste ren verdedigde voor de com missie bezwaar- beroepschrif ten was volgens de gemeente de eerste van een aantal woon wagenbewoners die opdracht hebben gekregen illegale bouw werken of wagens weg te halen. De \touw kreeg dit voorjaar een brief van de gemeente nadat ambtenaren hadden vastge steld dat er zonder vergunning nieuw straatwerk rond haar ca ravan was neergelegd en dat die wagen zonder gemeentelijke toestemming op het riool was aangesloten. Maar bovenal: de vrouw had er ook een andere caravan neergezet. En volgens de regels mag dat niet. De bestrating weghalen vond de \touw niet zo'n probleem. Ook de aansluiting op de riole ring wilde ze nog wel ongedaan maken. Hoewel ze zich erover verwonderde dat een riolering die ooit door haar grootouders was aangelegd, nu niet meer door de beugel kon. Ze weiger de echter om haar caravan weg te halen. De vrouw voerde aan dat ze sinds 1993 op het Leidse woonwagenkamp staat en dat ze ook officieel is gedoogd door het Woonwagenschap. Volgens gemeente-woord voerder Wielenga was van die registratie bij de gemeente niets terug te vinden. Maar volgens hem was dat ook niet de kern van het probleem. De vrouw mocht eenvoudig niet zo maar een nieuwe caravan neerzetten. „Dan vervalt de oude gedoogre- geling. Ze moet een nieuwe ver gunning aanvragen en als die wordt afgewezen, moet de cara van weg. We moeten de ruimte hebben om het kamp straks te kunnen inrichten." Voorzitter Olivier van de commissie bezwaar- en be roepschriften vroeg of gedoog de woonwagenbewoners dan nooit een nieuwe wagen kun nen neerzetten. Wielenga: „Vol gens de letter van de regeling niet." Olivier: „En ook niet wanneer hun wagen zo oud is geworden dat hij eigenlijk niet meer is te gebruiken, en de her inrichting maar op zich laat wachten." Waarop Wielenga betoogde dat als de vrouw had overlegd met de gemeente, er wellicht nog iets geregeld had kunnen worden." De commissie doet op korte termijn uitspraak. i* RANZIJN LEIDERDORP »m- hoocmadtsewk 60* til 071 1 Ambtenaar E. Pluyter, die het besluit van de burgemeester in de commissie verdedigde, zei niet te weten welk advies de Leidse politie Postma heeft ge geven en of er contact is ge weest tussen de Leidse en de Amsterdamse politie. Wel hield hij vol dat het gala gezien 'on verantwoord' was, omdat ze venduizend toeschouwers wer den verwacht en de affiches in de stad een agressieve uitstra ling hadden. „Dat de stichting educatief bezig is, doet daar niet aan af." [oeveelheid zwervuil die in de stad is achtergebleven Ie stiptheidsactie van de reiniging gisteren, is aan- ilijk. Voorlichter Fons Delemarre van de dienst Mi- en Beheer zegt zelf onaangenaam verrast te zijn irde achtergebleven rommel. lotaal is zo'n tien procent het huisvuil op de stoep en staan. „Op papier lijkt i percentage wel mee te val- Maar toen ik het gistermid- met mijn eigen ogen aan- luwde, ben ik geschrokken. m k neer omdat het juist de los- f rommel is die is blijven M n Dat oogt meteen ook ^Jnatischer." de looneis van 4,5 procent ht bij te zetten, houden de Ise vuilnismannen zich Is gisteren keurig aan de re- Huisvuil dat niet op de plaats stond, niet in de e zak zat of gewoon te ir was, bleef aan de kant de weg staan. De actie was evoren duidelijk aangekon- last of uit oogpunt van hygiëne een seintje geven, komen wij vanzelfsprekend direct in ac tie." Wanneer er de komende week geen akkoord komt tussen de ambtenarenbonden en de werkgevers, duren de acties van de vuilnismannen nog tot vol- digd maar dat had dus niet totd week (jd gevolg dat Leiden zich nu mas- b saai aan de voorschriften hield. „Eigenlijk is dat nog het meest schrikbarende aspect van deze actie", vindt Delemarre. „Het blijkt dat de burgers weinig coulant zijn als het gaat om het navolgen van de regels. Ik be doel, als je dat vertaalt heeft tien procent van de bevolking gewoon maling aan het feit dat het op die manier een rotzooi wordt in de eigen stad." Gevaar voor de volksgezond heid ziet de woordvoerder nog niet één, twee, drie de kop op steken. „Er zal zeker vuil over de straat gaan. Maar daar waar dat eventueel problemen zal opleveren, grijpen GGD en brandweer natuurlijk meteen in. Als die vanwege stankover- chrispija leiden Toeristen die het fijne willen weten van de Burcht, kunnen sinds gisteren de jongste, archeo logisch juiste informatie krijgen. De afdeling Mo numentenzorg, Leiden Promotie/WV en de ANWB hebben samen voor een nieuw bord ge zorgd, dat gisteren door wethouder A. Pechtold is onthuld. Het vorige bord, dat bovenaan de trap hing en aan de buitenmuur van de tussen 800 en 1150 gebouwde Burcht was bevestigd, bleek ver ouderd. Het was achterhaald door wat het archeo logisch onderzoek van 1996 aan het licht had ge bracht. Toen bleek onder meer dat de Burcht als 'watertoren' is gebruikt. Het water liep door leidin gen naar beneden, onder de Nieuwe Rijn door, om bij de Visfontein voor het stadhuis uit te komen. Zo kon de fontein zonder druk toch spuiten.Leiden Promotie VW is van plan in de toekomst meer van zulke borden te ontwerpen. foto mark lamers AUTO HEEMSKERK bood het gala op grond van de algemene plaatselijke verorde ning (APV). De Haagse recht bank gaf hem vijf dagen later gelijk, waarmee voor het eerst in Nederland een vechtsport- evenement door de rechter is verboden. Advocaat Blaauw noemde het besluit van Postma 'ongemoti veerd'. „De beschikking be stond uit slechts één bladzijde. De burgemeester was net be gonnen in Leiden, misschien wilde hij een punt maken." Or ganisator A. Echteld ging bij de gemeente Leiden in beroep, omdat het verbod hem grote schade berokkent. Andere ge meenten zouden het Leidse voorbeeld wel eens kunnen vol gen nu dat steun heeft gekregen van de rechter. Volgens Echteld is mbcfight echter ongevaarlijk. Het is een combinatie van di verse vechtsporten zoals bok sen, judo, karate en kickboksen, die onder medische begeleiding wordt beoefend. Echteld vertel de de commissie dat hij sinds kort zelfs op drie Haarlemse scholen les geeft in mixfight als zelfverdediging. Volgens hem zijn er al zes jaar lang geregeld wedstrijden in Nederland, die nooit tot pro blemen hebben geleid. Zijn ad vocaat bestreed dan ook Post- ma's argument dat de veilig heid van deelnemers en om standers gevaar zou lopen bij het gala in de Groenoordhallen. Hij noemde het negatieve beeld dat tijdens de rechtzaak van mixfight werd geschetst, onge fundeerd. Dat er sprake zou zijn van weddenschappen, fors alcoholgebruik, onbetrouwbare ringartsen en eigen regels noemde hij 'dingen die niet waar zijn'. „Het wordt zo groots gemaakt, met informatie die niemand kan onderbouwen." Blaauw deed navraag bij de Amsterdamse sportarts Hoff man, die hem liet weten dat blessures bij mixfight in het al gemeen lichter zijn dan bij bok sen. roordelen en valse informa- lebben er voor gezorgd dat meester Postma het mix- op 13 maart in de inoordhallen heeft verbo- Dat betoogde advocaat W. Blaauw gisteren voor de com missie bezwaar- en beroep schriften van de Leidse ge meenteraad. Postma oordeelde op 2 maart dat sprake" was van commercieel geweldsamuse- ment, met grote risico's voor deelnemers en publiek. Hij ver- HALF GELDI

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13