'Luchtruim Europa deze zomer chaos' Zware boetes VS voor Europees vitaminekartel Economie Ponypark op hoog niveau Hollandse Nieuwe: later en vetter Kledingindustrie werkt aan digitale kleermaker Jitzendwereld klaar voor overnamegolf 'RIJDAG 21 MEI 1999 Binnenvaart tegen vaarbelasting itterdam Plannen om de binnenvaart te laten betalen voor de kosten van de infrastructuur zijn in strijd met het beleid om schone vervoerstechnieken te bevorderen. Dit voornemen van demissionair minister Netelenbos van verkeer en waterstaat past daarom niet bij de beleidsuitgangspunten van het kabinet. Dat zei voorzitter J. Terlouw van de Koninklijke Schippersver eniging Schuttevaer vanmorgen in Rotterdam tijdens de bijeen komst ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de organi satie. Als Netelenbos demissionair haar plannen doorzet, leidt dat tot een kostenstijging met vier procent voor het wegvervoer, dertien procent voor de binnenvaart en 36 procent voor het mor. Proef met eompostering oude marken awDERKESEEComposteerbedrijf Vollmer-Heuer uit het Noord- Duitse Ganderkesee heeft 60 miljoen markt aan oude bankbil jetten gekregen voor een proef. De biljetten, stuk voor stuk tot achthonderd kleine stukjes vermalen, worden toegevoegd aan een mengsel van aardappelschillen, klokhuizen, dierlijke uit werpselen, gras, verlepte kool en rottende wortels. Bij de komst van de euro blijft Duitsland met niet minder dan 2.600 ton bankbiljetten zitten. Verbranden vervuilt en versnipperd dum pen kost te veel. Daarom wordt nu een proef gedaan met eom postering. Numico koopt bedrijven in Azië oetermeer Numico vergroot de productie van zuigelingenvoe ding in Azië. Het Zoetermeerse voedingsconcern neemt in Chi na en India zuivelbedrijven over die zich concentreren op baby- roeding voor de lokale markt. Het gaat om het Chinese Qihe Corporation dat 215 werknemers telt en jaarlijks zeven miljoen omzet, en in India de zuivelpoot van Hindustan Lever (300 werknemers en een omzet van 40 miljoen. Recessie Zuid-Korea lijkt voorbij fOUL' De economie van Zuid-Korea lijkt de recessie achter de ug te hebben. Het bruto binnenlands product (omzet aan pro ducten en diensten) was in het eerste kwartaal van dit jaar 4,6 irocent groter dan in dezelfde periode van 1998, aldus de Cen trale Bank van Zuid-Korea gisteren. De groei is zowel te danken ran een grotere binnenlandse vraag als aan een toename van de xport. Over het afgelopen jaar kromp de economie nog als ge- olgvan de crisis in het Verre Oosten met 5,8 procent ten op- ichte van 1997. Sligro koopt versgroothandel echel Groothandel Sligro koopt collega V&S Food, een bedrijf net een omzet van 12 miljoen en 25 werknemers. Het bedrijf is especialiseerd in verse producten, een tak waarin Sligro zich lil versterken. Sligro nam in dit kader recent ook Van der Leer ji J. Smit vishandel over. V&S Food is vooral actief in de regio uid-Limburg. Het bedrijf richt zich op horeca en grootverbui- ers in de catering. )eense transportgiganten gaan samen muiden/kopenhagen DFDS, onder meer eigenaar van de tussen Imuiden en Newcastle varende rederij Scandinavian Seaways, leemt DanTransport Holding over van FLS Industries voor 2 liljard kroon (600 miljoen). Door de aankoop groeit de jaarom- etvan het Deense transportconcern DFDS met 8 miljard kroon Dt 19 miljard kroon (5,6 miljard) en stijgt het aantal werkne- lers met 4.000 tot 12.000. Grootste olieconcern van Oost-Europa >rschau In Polen is het grootste olieconcern van Oost-Euro- igevormd door een fusie van raffinagebedrijf Petrochemia ock en benzineverkoper Centrala Produktow Naftowych :PN). De nieuwe onderneming gaat Polski Koncern Naftowy eten en krijgt een jaaromzet van 18,3 miljard zloty (10 miljard tlden). Onder de groep valt driekwart van de raffinagecapaci- it in Polen en zestig procent van de benzineverkoop (bijna DOO stations). Er komen 12.000 mensen te werken. aab 'waarschijnlijk' volledig van GM ickholm Het Amerikaanse autoconcern General Motors IM) wordt waarschijnlijk volledig eigenaar van het Zweedse lab. GM kocht in 1989 een belang van vijftig procent in Saab m de investeringsmaatschappij Investor en kreeg toen een op- eom in de tweede helft van dit jaar de overige vijftig procent ter te nemen. De Amerikanen zullen die optie vermoedelijk itoefenen, zo heeft de Zweedse zakenkrant FinansTidningen meld op basis van informatie van Investor en vakbonden. ichiphol leent miljard bij banken Wphol De luchthaven Schiphol is met een aantal banken een lereenkomst aangegaan voor het lenen van maximaal 500 mil- enEuro (1,1 miljard gulden). In opdracht van Schiphol heeft ein Londen gevestigde financiële instelling Lehman Brothers iternational een zogenoemd Euro Medium Term Note-pro- amma gelanceerd. Behalve enkele buitenlandse banken ne- len ook de ABN Amro en ING-bank deel. De schuldbewijzen orden genoteerd aan de Amsterdamse en Londense beurs. De lereenkomst geeft Schiphol een betere toegang tot de kapi- almarkt. De luchthaven investeert alleen dit jaar al een miljard ilden in verbeteringen en uitbreidingen. slagharen Een werknemer van het Ponypark Slagharen legde gisteren de laatste hand aan de Sky Tower, de nieuwste attractie van het park. Deze hoogvlieger gunt bezoekers een panoramablik op de wijde om geving. Een platform brengt bezoekers naar een hoogte van veertig meter en draait daarna rondom de mast. Eerste pinksterdag gaat de aanwinst van het ponypark open voor het publiek. foto anp scheveningen ed blaauw Dit jaar begint het haringseizoen pas in cle eerste week van juni. Natuurlijk had de haring ook in de laatste week van mei aan wal kunnen worden ge bracht, maar volgens visserijbioloog B. Keus van het Produktschap Vis is de kans op voldoende aanbod van maatjesharing met het juiste vetper centage door het uitstel juist groter geworden. De verlate komst - een herenakkoord van de taillisten, reders en groothandel - heeft mede te maken met 'natuurlijke oorzaken'. De 'Neder landse haring' werd altijd gevangen voor de Scandinavische kust, waar steeds meer Noorse vissers hun gezicht laten zien. Daardoor zijn veel Nederlandse vissers naar noordelijker gelegen gebieden uitgeweken. Daar is gemiddeld pas la ter genoeg plankton, waarmee haringen zich vol vreten om naar paaigebieden af te reizen. Om tij dig de 'maatjeskwaliteitte halen is haring afhan kelijk van beschikbare voedingsstoffen, (zon)licht en watertemperatuur. En dat kan per gebied ver schillen. ,,Het is een hele kunst om haring van de juiste kwaliteit op te sporen. Dat ligt aan de erva ring en het vakmanschap van de visser", aldus Keus. „De voortekenen zijn bijzonder goed", vertelde Luc Ouwehand, voorzitter van het Nederlands Visbureau. „De eerste haringen die zijn gevan gen, hebben een vetpercentage dat gemiddeld vijf procent hoger ligt dan vorig jaar." Dit jaar is het haringquotum verhoogd van 254.00 naar 265.000 ton. „Een teken dat de biolo gen positief zijn over het haringbestand", weet Ouwehand. Van die hoeveelheid wordt tussen de 30.0000 en 35.000 ton gebruikt voor Hollandse Nieuwe. Haring is een vissoort waar vissers ver geleken met andere soorten een hoge prijs voor krijgen. „Daarom maken wij ons geen zorgen over de aanvoer. Naar verwachting keren de Nederlandse ha ringschepen eind volgende week met de eerste vangsten terug. Op dinsdag 1 juni begint in Sche- veningen het seizoen traditiegetrouw met de vei ling van het eerste vaatje haring. Vorig jaar bracht dat vaatje 83.000 gulden op. De opbrengst van dit jaar is bestenul voor de Kankerbestrij ding. Topman Europese vliegmaatschappijen luidt noodklok londen/amstelveen De komende zomer zal een chaos in de Europese lucht vaart ontstaan door een gebrek aan coördinatie bij de verkeersleiding. ,,Het zal zeer, zeer dramatisch worden", voorspelt topman Karl-Heinz Neumeister van de organi satie van Europese luchtvaartmaatschappijen (AEA). Ook de KLM voorziet grote problemen. „Het zal een hete zomer worden", aldus een woordvoerder. „Er zijn steeds meer vertragingen en elke ver traging heeft weer invloed op andere vluchten." Volgens de KLM wordt het hoog tijd dat er voor de verkeersleiding in Eu ropa één krachtige instantie komt, zoals in de VS. Neumeister verwacht dat de situatie deze zomer net zo ern stig wordt als in 1989. Toen moesten vakantiegangers uren De vertragingen lopen steeds meer op doordat afzonderlijke landen vasthouden aan de con trole over hun eigen luchtruim. Het ontbreekt volgens de AEA- topman nog steeds aan een in stantie die effectief kan optre den. Voor coördinatie van het luchtverkeer is weliswaar Euro control in Brussel opgericht, maar die organisatie heeft niet de macht de naleving van be sluiten af te dwingen. Centimeter wordt ingeruild voor de body-scanner den haag anp Een maatpak zonder dat er een kleerma ker aan te pas komt. Volgens de geza menlijke Nederlandse kledingmerken is dat de toekomst. De kostuumzaken moeten de centimeter inruilen voor een 'body-scanner', die met laserstralen nauwkeurig het blote lichaam van de klant aftast. De klant gaat in zijn onderbroek in een hokje staan, zo schetst de branche organisatie Fenecon de toekomst en de scanner stelt de maten vast. Die worden on-line doorgegeven aan het naaiatelier in het buitenland, waar een machine de patronen automatisch op de lappen stof spuit. Fenecon bundelt de Nederlandse kle dingindustrie. Deze industrie bestaat voornamelijk uit ontwerpers en inko pers. Het naaien en breien zelf gebeurt praktisch nooit in Nederland. Nederland heeft al een digitale kleer maker, al was dat geen initiatief van de kledingindustrie maar van een mode winkel uit Brabant. In Uden heeft Hout- brox de primeur. Sinds maart zijn al honderd 'goedkope' maatpakken (vanaf 1.000 gulden) verkocht met het appa raat. Houtbrox gaat nu ook de winkels in Eindhoven en Utrecht voorzien van zo'n toestel. Fenecon wil samenwerken met Stork en TNO om als industrie de digitale kleermaker te introduceren. Nog dit jaar moet dat tot een proefproject leiden. Voor dure pakken heeft de Nederlandse In ateliers kan straks in plaats van een standaardconfectiepak een passend maatkostruum worden vervaardigd dankzij de 'bodyscanner' consument inmiddels geld genoeg, zo valt af te leiden uit het jaarverslag van Fenecon. Vorig jaar spendeerden de Ne derlanders 19,3 miljard gulden aan bo venkleding, tien procent meer dan een jaar eerder. 1996 en 1997 waren ook al jaren van groei. Per persoon gaf de Nederlander 1.240 gulden uit aan kleding. Het slechte jaar 1994, toen de bestedingen tot onder de duizend gulden waren gezakt, is daar mee vergeten. Niet langer is Nederland de voddenbaal van Europa, hoewel Oos tenrijkers, Italianen, Duitsers en Belgen nog altijd meer besteden aan mode. Fenecon pleit niet alleen voor het op maat maken van pakken. Ook de con fectiematen voor de overige kleding moeten worden aangepast, vindt de ver eniging. De laatste keer dat de branche de gemiddelde maten van de Nederlan der heeft vastgesteld, is inmiddels vijf tien jaar geleden. De consument is sindsdien breder en langer geworden. bivakkeren in vertrekhallen. In 1989 vertrok 24 procent van de vluchten met een vertraging van meer dan een kwartier. Na verbetering van de samenwer king tussen nationale autoritei ten daalde het percentage tot 13 in 1993, maar vorig jaar had al weer 23 procent van de vluchten vertraging. Volgens nog niet gepubliceer de cijfers van de AEA was in maart van dit jaar zelfs eender de van de vluchten in Europa vertraagd, bijna het dubbele van het percentage in dezelfde maand van 1998. De situatie in de zomer kan extra dramatisch worden als de Kosovo-crisis dan nog voortduurt. De NAVO- luchtacties leggen beperkingen op aan het civiele vliegverkeer. Hogere winst CSM ondanks slechte oogst amsterdam anp Een goede gang van zaken bij vrijwel alle overige onderdelen heeft de winstdaling bij de sui kerdivisie van CSM goedge maakt. Het concern (suiker, suikerwerk en snoep, ingredi ënten) zag in de eerste zes maanden van het gebroken boekjaar de nettowinst met 12,2 procent stijgen tot 125,7 mil joen gulden. De omzet kwam uit op 2,1 miljard, een stijging met 7,6 procent. De suikeroogst viel afgelopen najaar flink tegen door het nat te weer. Daardoor bleef de pro- ductie steken op 319.000 ton. tegen 384.000 ton vorig jaar. I)e merkartikelen van CSM deden het zeer goed. Aan Venz, De Ruijter, Roosvicee, Oryza, Hak en aan tal van andere merken verdiende CSM 33 procent meer. Het bedrijfsresultaat van deze divisie kwam uit op 43,9 miljoen op een omzet van 676 miljoen Bij de bakkerij-ingrediënten steeg de omzet, onder meer door overnames, met 28,2 pro cent tot 1,01 miljard. Het resul taat steeg minder snel (5,1 pro cent tot 63 miljoen) .omdat re organisatiekosten en wissel koersen de cijfers drukten. ,05 O 100,00 79,00 59,05 49,00 zendketens in binnen- en nland zijn volop bezig hun snie veilig te stellen. Zelf- dig kunnen de bureaus, giganten als Randstad, ipower en Adecco, nauwe- groter groeien. Het opslok- 'van kleinere bedrijven is de 12,6» ge uitweg. Daarom lonken in 3.3;- e| Europa uitzendketens naar 'a73Ö 'ooral in gespecialiseerde ken van de markt is veel te fi, voorspelt H. Westerhof 11.38! i FNV Bondgenoten. „De van werkgelegenheid daar immens, soms met tiendui- ■den banen tegelijk." En dat beroering op alle fronten. ndstad, in Nederland met iaandeel van veertig procent letwist marktleider, sloeg ig jaar al zijn vleugels uit. ft het Amerikaanse Strategix |en de Nederlanders 1,6 mil- gulden neer. De grootste "name uit de Randstad-ge- fedenis. aankoop paste in de idstad-strategie om een - "aanstaande positie te ver dag id ^n in de VS en Europa, de belangrijkste uitzend- M «ten. In Nederland zijn de m gelijkheden voor de uitzend- 2a5 6,1 beperkt, ziet Westerhof. ei marktaandeel is zo groot 'er al snel een conflict dreigt met de mededingingsautoriteit NMa.". Die beperking biedt andere bedrijven volop kansen hun koophonger te stillen. Het Frans-Zwitserse uitzendketen .Adecco, het grootste in zijn soort ter wereld, kondigde vorig jaar al aan te mikken op de tweede stek in Nederland. Randstad wordt de eerste plaats gegund, maar Adecco wil daar direct achter zitten. Voor het Amerikaanse Manpower geldt hetzelfde. Autonome groei is niet vol doende om de ambities te ver wezenlijken, stelt Adecco-di- recteur I. Six. Dus ligt het over namepad open. „De uitzend- branche is niet een bedrijfstak die op het geld zit", constateert FNV'er Westerhof. De ontwik kelingen gaan zo snel, dat haast is geboden. „Hoe langer we wachten, hoe groter het risico is zelf gegeten te wordenzegt bestuursvoorzitter G. Smit van ex-Vendex-dochter Vedior. De eters zijn wel kieskeurig. Miljoeneneis voor Content naarden anp De drie aandeelhouders die vorig jaar studentenuitzend bureau ASA verkochten aan Content Beheer, eisen een na betaling van miljoenen gul dens. Zij hebben een claim van naar verluidt twintig mil joen ingediend nu Content op zijn beurt in handen komt van het Belgische uitzendconcern Creyf s. De voormalige aandeelhou ders, de Nederlandse Partici patie Maatschappij (NPM), participatiemaatschappij Al- pinvest en voormalig direc teur-eigenaar R. van der Stok, beroepen zich op een clausule in de overname-overeen komst die de verkopende par tij compenseert als het bedrijf binnen korte tijd zelf voor een hogere prijs wordt verkocht. In dit geval zei Creyfs 33 euro te willen betalen per aan deel Content. Dat is een over namepremie van vijftig pro cent. Het bod geldt tot 2 juni. Op die datum gaat de claim van de drie aandeelhouders gelden. Volgens Alpinvest is vorig jaar afgesproken dat de koop prijs voor ASA kan worden verhoogd als Content voor 1 januari wordt overgenomen. Content betwist de aanspra ken. Zo liet Adecco vorig jaar uit zendbureau Content aan zich voorbij gaan - te duur volgens Six - en palmde het in Neder land vooral kleinere, gespeciali seerde bedrijven in. Content als zelfstandig bedrijf bestaat in middels al niet meer. Het Belgi sche Creyf s greep dit voorjaar het pronkjuweel van opricht ster en oud-eigenaresse Sylvia Toth. Ook Vedior bereidt zich voor op een offensief. Gisteren ver kocht het al zijn schoonmaak- activiteiten; met de opbrengst spekte Vedior zijn oorlogskas tot 1,5 a 2 miljard gulden. „Prioriteit blijft versterking van de positie in Europa", schetst topman Smit. „In eerste in stantie denken we aan Enge land en Duitsland. Maar ook in Spanje. Frankrijk en Nederland moeten de marktaandelen om hoog." Buiten Europa richt Ve dior zich op de VS. Doelstelling is wereldwijd de derde plaats, na Adecco en Manpower. In Nederland laat Vedior op nieuw zijn oog vallen op Start. Eerdere gesprekken in 1998 lie pen op niets uit. FNV'er Westerhof verwacht verder veel van de Duitse en Spaanse markt. Maar ook Noord-Europa wordt steeds in teressanter. Met name Manpo wer roert zich flink in Scandi- Griekenland verwacht forse groei toerisme amsterdam anp Griekenland denkt dit jaar meer dan 600.000 Nederlandse toe risten te verwelkomen. Dat is een recordaantal, veroorzaakt door een groei van tien tot der tien procent. Veel toeroperators hebben door de enorme vraag extra ingekocht, zegt directeur S. Ioannidis van het Grieks ver keersbureau. Die vraag wordt voor een groot deel veroorzaakt door de problemen in Turkije. Uit angst voor aanslagen door de PKK mijden toeristen dit land. „Griekenland is een goed alternatief', zegt G. Couvreur van de reisorganisatie ANVR. Ook Spanje profiteert van de si tuatie in Turkije. Vergeleken met dezelfde pe riode vorig jaar zijn er 34 pro cent meer reizen naar Grieken land geboekt, blijkt uit tellingen van de ANVR. Toeristische be stemmingen als Rhodos, Kreta, Kos en Korfu zijn bijzonder in trek. De oorlog in Kosovo belem mert weinig Nederlanders bij het kiezen van een vakantiebe stemming. De Balkan was de laatste jaren al geen topattractie meer. Couvreur vreest wel dat Kroatië en Slovenië de dupe worden van de oorlog. Vanwege prijsafspraken Roche, BASF en Rhöne-Poulenc new york afp-krf-ap Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft het Zwitserse farmacieconcern Roche en het Duitse BASF boetes opgelegd van vele honderden miljoenen guldens. Beide bedrijven maakten tussen 1990 en febru ari van dit jaar afspraken over de prijzen van vitamines en verdeling van de Amerikaanse markt. De Amerikaanse autoriteiten deden al een jaar onderzoek naar beschuldigingen dat de ondernemingen geregeld bij eenkwamen om afspraken te maken. Ook het Franse con cern Rhóne-Poulenc en enkele kleinere Amerikaanse en Ja panse ondernemingen waren daarbij betrokken. De giganten op de farmacie- markt bespraken onder meer welke prijzen er zouden wor den berekend aan bepaalde grote klanten en hoe de markt zou worden verdeeld. Verder zouden er bedrijven zijn opge kocht om de concurrentie in de kiem te smoren en zou er zwijggeld zijn betaald. Roche moet 500 miljoen dollar (ruim 1 miljard gulden) beta len en BASF 225 miljoen dollar (bijna 466 miljoen gulden). De twee bedrijven kunnen door het betalen van de boetes strafrechterlijke vervolging voorkomen. Rhóne-Poulenc ontspringt die dans, omdat het heeft meegewerkt aan het Amerikaanse onderzoek. Door de afspraken zouden de prijzen voor kunstmatig ge fabriceerde vitaminesoorten in de hele wereld zijn opgedre ven. Het gaat om de vitaminen A, B2, B5, i en bete iaroi een, die in voedingssupple menten voor mens en dier worden gebruikt. De Amerikaanse markt daar voor heeft een waarde van ruim zes miljard gulden per jaar. De drie genoemde hedrij ven hebben daarvan driekwart in handen. Roche heeft een marktaandeel van veertig pro cent, BASF twintig procent en Rhóne-Poulenc vijftien pro cent. Roche zei in een reactie spijt te hebben van de prijsmanipu- latie. Volgens het farmaciecon cern is inmiddels een einde gemaakt aan deze 'illegale praktijken'. Twee managers zijn op staande voet ontslagen. Het gaat om het hoofd van de divisie vitamines en fijne che micaliën, R. Broennimann en de vroegere marketingchef van deze divisie en latere directeur van Givaudan Roure, K. Som- mer. De onderneming is ook nog in een reeks civiele proce dures gedaagd. BASF liet we ten de boetes te accepteren en spijt te hebben van de wets overtredingen. De leider van de anti-kartelaf deling van het Amerikaanse ministerie van justitie, J. Klein, noemde het vitaminekartel 'de meest verbreide en schadelijk ste kartelsamenzwering die ooit aan het licht is gebracht'. Minister Reno zei dat daarmee het bewijs is geleverd dat de VS niet toestaat 'dat interna tionale kartels consumenten in onze geglobaliseerde econo mie het vel over de oren ha len'.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9