Moordaanslag op jurist schokt Italië Woning van Zwitserse ambassadeur geraakt NAVO overweegt een gevechtspauze Nieuwe schietpartij op school in VS Buitenland Honderden vermisten na cycloon Surinamers sturen voedsel en medicijnen VRIJDAG 21 MEI 1999 Doodstraf voor tweede PKK-man ankara' Semdin Sakik, de voormalige tweede man van de Koer dische Arbeiderspartij (PKK), is gisteren in Turkije ter dood ver oordeeld. Sakik was aangeklaagd wegens verraad en separatis me. Het vonnis duidt er op dat Abdullah öcalan, de leider van de PKK, waarschijnlijk dezelfde straf wacht. Sakik wordt verant woordelijk gehouden voor 191 geweldsmisdrijven, waarbij 283 mensen de dood vonden. De broer van Sakik, Arif, werd even eens ter dood veroordeeld. De broers hebben hun eigen verde diging gevoerd, omdat hun advocaten met de dood werden be dreigd. Sakik wil getuigen in het proces tegen öcalan, dat eind mei begint. Zo hoopt hij zijn doodvonnis om te zetten in le venslang. In Turkije worden overigens sinds 1984 geen execu ties meer uitgevoerd. NAVO steunt Donauschippers niet roekarest Roemeense schippers proberen tevergeefs steun te krijgen bij de NAVO en de EU voor de financiële schade die zij lijden. De scheepvaart op de Donau -de 2800 kilometer lange waterweg van Duitsland naar de Zwarte Zee- is gestremd door het puin van de Donaubruggen die de NAVO in Joegoslavië ka pot heeft geschoten. Een maand geleden hebben de schippers bij de twee instanties om bijstand gevraagd. De Roemeense Bond van Scheepseigenaars en Havenfunctionarissen schat dat de schippers per maand 27 miljoen gulden verlies lijden. De bond heeft laten weten „desnoods wapens voor de NAVO te vervoeren". FARC krijgt eigen grondgebied gocoTAPresident Pastrana van Colombia heeft een grondge bied van 42.000 vierkante kilometer in het zuiden van het land ter beschikking gesteld aan de Marxistische verzetsbeweging FARC. In het gebied wonen naar schatting 90.000 mensen. De gewapende strijdkrachten hadden het gebied ter grootte van Zwitserland al geruime tijd in handen. In een overeenkomst tussen de FARC en de regering is nu bepaald dat de FARC volle dige zeggenschap in het gebied heeft, zolang de vredesbespre kingen tussen beide partijen gaande zijn. De zone geldt ook als toevluchtsoord voor vrijheidsstrijders. De rooms-katholieke kerk in Colombia heeft de FARC ervan beschuldigd jonge jon gens onder druk te zetten om de wapens op te pakken. In het gebied zijn volgens de kerk tal van militaire trainingskampen in gericht. De gewapende strijd in Colombia heeft aan naar schat ting al aan 35.000 mensen het leven gekost. Crisis Noord-Ierland verergert londen-belfast Bij een bomaanslag in de de katholieke wijk van het Noord-Ierse stad Belfast zijn vannacht drie mensen ge wondgeraakt. Eerder op de dag raakten pogingen om de vredes overeenkomsten voor Noord-Ierland van Pasen 1998 in de praktijk te brengen in een diepe crisis. De unionistische (pro- Britse) voorman David Trimble kwam niet eens opdagen in Londen voor overleg met de Britse premier Blair. Trimble eist dat het Ierse Republikeinse Leger (IRA) begint met het overdra gen van hun wapentuig. De Sinn Fein, de politieke tak van de IRA, betwist dat dit in het akkoord staat. De sfeer in Noord-Ier- land wordt grimmiger doordat de jaarlijkse protestantse op tochten voor de deur staan. Dinsdag vielen er al gewonden in Portadown bij een protestantse mars. Verdachte OPEC-aanslag uitgeleverd frankfurt Frankrijk heeft gisteren Hans-Joachim Klein, een van de verdachten van een aanslag op het OPEC-hoofdkantoor in Wenen waarbij in 1975 drie doden vielen, uitgeleverd aan Duitsland. De Duitser Klein werd in september - na 23 jaar voortvluchtig te zijn geweest - in Frankrijk gearresteerd. Hij zal vandaag worden voorgeleid aan de rechter in Frankfurt. De aanslag op het hoofdkantoor van de OPEC, de organisatie van olieproducerende landen, werd naar wordt aangenomen ge pleegd in opdracht van Carlos de jakhals, die in Frankrijk een levenslange gevangenisstraf uitzit wegens een driedubbele moord. Vrees voor nieuwe terreuraanslagen Rode Brigades Italië is gisteren opgeschrikt door wat de eerste terroristische moordaanslag in tien jaar tijd lijkt te zijn. De jurist en regeringsadvi seur Massimo D'Antona (51), een naaste medewerker van minister van arbeid Antonio Bassolino, werd even buiten het stadscentrum van Rome op klaarlichte dag doodgeschoten. meinse krant II Messagero is bezorgd, het meest serieus. De Kosovo-oorlog zou de reden zijn voor de hervatting van hun activiteiten, volgens de Itali aanse televisie-zender RAIUNO. In de brief, die de politie geheim houdt, zouden ook de namen voorko men van andere politici die mogelijk rome anp-gpd/hans geleunse correspondent Zowel een links- als een rechtsextre- mistische organisatie stelde zich ver antwoordelijk voor de moord. De poli tie neemt een brief van de beruchte linkse Rode Brigades die bij de Ro- doelwit zijn. De brigades terroriseer den het land in de jaren zeventig en tachtig en vermoordden onder andere premier Aldo Moro in 1978. Sinds 1988 leken ze uitgeschakeld. Het parlement is na de moord speci aal bijeengekomen. Minister van Bin nenlandse Zaken, Rosa Russo Jervoli- no, zei dat de regering 'met maximale inzet informatie probeert te krijgen' en alle mogelijke veiligheidsmaatregelen neemt rond potentiële slachtoffers of doelen. Premier D'Alema, gisteren op be zoek bij de NAVO in Brussel, zei 'zeer bezorgd' te zijn over de brute moord, bare voedingsbodem waren vqor link: maar vermeed het beladen woord ter- terrorisme. Armando Cossutta, de lei rorisme. Maar in het parlement toon- der van de orthodox-marxistische Ita den sommige politici zich overtuigd liaanse Communisten zocht het echte van een nieuwe terroristische gewelds- in rechts terrorisme. golf. Fractievoorzitter Mussi van rege ringspartij Democraten van Links (DS) verwees naar recente aanslagen op kantoren van zijn partij, waarbij overi gens de schade beperkt bleef en geen gewonden vielen. Oppositieleider Berlusconi meende dat het 'steeds extremer wordende po litieke klimaat en de golf van anti- Amerikanisme in ons land' een vrucht- Een mogelijkheid is ook dat de Ca rnorra, de Napolitaanse maffia, eet 'waarschuwing' aan de minster van ar beid, Antonio Bassolino, heeft willet afgeven. De minister is tevens burge meester van Napels en heeft sinds zijt aantreden daar in 1994 verscheiden! malen geprobeerd de gcorganiseerdt misdaad de kop in te drukken. brussel-londen gpd-anp De NAVO lijkt een pauze in de bombardementen te overwe gen. Secretaris-generaal Solana zei gisteren dat het 'goed moge lijk' is dat het Italiaanse voorstel daartoe wordt overgenomen. Maar de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Made leine Albright zei dat er geen sprake kan zijn van pauze in bombardementen. De NAVO-top sprak gisteren met de Italiaanse premier D'Alema over zijn vredesplan. D'Alema bepleit een gevechts pauze van circa 72 uur, die zou moeten ingaan zodra in de VN- Veiligheidsraad overeenstem- .ming is bereikt over een ont- werp-resolutie over Kosovo. De pauze is volgens Rome nodig om steun van Rusland en China voor een definitieve resolutie te verwerven. De NAVO zei het Italiaanse voorstel 'zeer serieus' te ne men. „Het staat niet haaks op onze ideeën," zei Solana. Zijn woordvoerder Shea weigerde te antwoorden op de vraag of de NAVO belangrijke eisen heeft ingeslikt. „Wanneer wij stoppen met bombarderen, is een spe culatieve vraag", zei hij. De Italiaanse premier vindt dat op het diplomatieke front recent 'bijzonder veelbelovende vooruitgang' is geboekt. Woensdagavond bereikten de Russische gezant Tsjernomyr- din en Milosevic op hoofdlijnen overeenstemming over de 'principes' van een vredesrege ling, zoals neergelegd in een verklaring van de zeven grote industrielanden plus Rusland, de G8. Maar over belangrijke kwesties, zoals de samenstel ling van de internationale vre desmacht en de vraag of Joego- slavië al zijn troepen uit Kosovo moet terugtrekken, bestaan nog verschillen van mening. Het overleg in Moskou tussen de Russische gezant Tsjerno- myrdin, de Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Za ken Talbott en de Finse presi dent Ahtisaari is verdaagd tot begin volgende week. Taliban hangen tegenstanders op peshawar anpkendgemaakt. Muttaki zei dat 'samenzweerders' met de hulp van Iran overheidsgebouwen wilden bezetten. Ze zouden wa pens uit Iran hebben gekregen. De Taliban, die vrijwel geheel Afghanistan in hun macht heb ben, krijgen steun van Saudi - Arabië en Pakistan. Iran helpt tegenstanders van het regime. De radicaal-islamitische Tali ban, die in Afghanistan de dienst uitmaken, hebben vijftig tegenstanders vermoord en een aantal lijken aan lantaarnpalen opgehangen. Dit heeft de mi nister van Informatie Amir Khan Muttaki, vandaag be- atlanta rtr/dpa/anp Atlanta zijn gisteren gewond iraakt, toen een 15-jarige me- ïscholier vlak voor de school 30.000 begon te schieten. Juist gisteren 100 ooc aemc*e Amerikaanse Senaat 32*003 met tegen 50 stemmen voor 4500) e?n wet die het mogelijk maakt 4300) scherper te controleren wie wa- gJJ lens koopt. Een maand geleden brachten twee jongens in Littleton twaalf innooo medeleerlingen, een docent en iioooc dchzelf om het leven. Het nieu- 9600) we incident vond plaats voor 102.00J schooltijd in het stadje Cony- s, vlakbij Atlanta in de staat eorgia. Een meisje werd in kritieke toestand naar een ziekenhuis 55001 Wsrgeviogen, waar zij een 52.000 spoedoperatie onderging. Ze is i stabiele toestand opgeno- w ten. De verwachting is dat de -17T0» zes slachtoffers van hun ver mort wondingen herstellen. De jongen droeg een auto- latisch geweer (.22) en een 52oa Magnum-revolver (.357). De «vort leerling begon in het wilde weg 240rt 0m zzch heen te schieten. Hij au vier tot zes schoten hebben lost. Het motief voor de 630o: Amerikanen willen minder wapenbezit washington Tweederde van de Amerika nen is voor de inperking van het vuurwapenbezit. Vergele ken met zes jaar geleden is er vooral onder Republikeinse vrouwen meer steun voor maatregelen tegen de ver spreiding van vuurwapens, zo blijkt uit een peiling van het Pew-onderzoekscentrum. Verwacht wordt dat het recht op vuurwapenbezit een van de thema's wordt bij de pre sidentsverkiezingen van vol gend jaar. Traditioneel zijn het vooral Republikeinse kandidaten die het vuurwapenbezit ver dedigen, maar uit de Pew- peiling blijkt dat inmiddels 53 procent van de partijaan- hang voor strengere wetten is. Zes jaar geleden was dat nog 47 procent. Het verschil wordt vooral door vrouwen veroorzaakt. Het onderzoek is een steun in de rug voor Elizabeth Dole, die haar basis heeft on der Republikeinse vrouwen en als enige Republikeinse presidentskandidate tegen het wapenbezit ijvert. Dole hoopt de nodige stemmen te trekken van gematigde De mocraten, juist met dergelij ke thema's. Uit de peiling blijkt dat driekwart van de Democraten voor strengere vuurwapenwetten is. schietpartij zou liefdesverdriet te steken. Vervolgens gaf hij zijn geweest. zich over aan het assistent- Toen de jongen het vuur schoolhoofd, opende, probeerden zijn mede- De scholier stond bekend als leerlingen zich in paniek in vei- zeer rustig en was lid van de ligheid te brengen. Volgens padvinderij. Volgens een klas ooggetuigen deed de jongen genoot is het 'geen jongen alsof hij zelfmoord wilde plegen waarvan je zou verwachten dat door de revolver in zijn mond hij zoiets zou doen'. De open- 102.W karachl* Een cycloon raasde gisteren over de Pakistaanse zuidkust en zorgde voor gigan tische vloedgolven. Naar schatting zevenhonderd men- sen worden vermist, veel van hen zijn waarschijnlijk ver dronken. De zwaarst getroffen delen van het gebied, dat iets ten oosten Karachi ligt, waren vanmorgen door de aanhou dende regen en wind nog niet toegankelijk, maar volgens een inwoner van Gharo, een plaats in de buurt van het getroffen j gebied, werden honderden dorpen weggevaagd. Veel Kustdorpen bestonden uit le nen hutten met rieten daken, die werden bewoond door vis sers. foto afp aamir qureshi bare aanklager heeft aangekon digd mogelijkheden te zoeken om de minderjarige jongen te vervolgen op grond van het vol wassenenstrafrecht. President Clinton stond juist op het punt een bezoek te brengen aan Littleton toen de schietpartij plaatsvond. In een reactie verklaarde hij geschokt te zijn. „We moeten de cam pagne tegen geweld op scholen doorzetten", aldus Clinton. In de nieuwe wet die gisteren in de Senaat werd aangenomen en waarvoor Clinton zich sterk heeft gemaakt, worden verko pers op wapenshows verplicht te onderzoeken of hun klanten minderjarig, gestoord of crimi neel zijn. De wet betekent vol gens juristen een forse tegen valler voor de invloedrijke Na tional Rifle Association. Het Amerikaanse Nationale School Safety Centre heeft een lijst opgesteld waarop ouders en docenten moeten letten bij kinderen om drama's zoals in Littleton en Conyers te voorko men. Kinderen met weinig vrienden, een obsessie voor ex plosieven en regelmatig terug kerende woedeaanvallen, moe ten extra in de gaten worden gehouden. Een Joegoslavische soldaat verwijdert een bed uit een ziekenhuis in Belgrado dat gisteren door NAVO-bom- men werd getroffen. foto »ap» belgrado-stockholm-brussel» afp/dpa/rtr De bombardementen van de NAVO hebben van nacht de woning van de ambassadeur van Zwit serland in Belgrado beschadigd. De aanval was gericht tegen een brandstofdepot. In de woning was een diplomatieke receptie gaande, maar er vielen geen gewonden. De Zweedse regering heeft gisteren een fel pro test aangekondigd tegen de NAVO, omdat de re sidentie van de Zweedse ambassadeur in Belgra do is beschadigd door NAVO-bombardementen in de nacht van woensdag op donderdag. Toen liepen ook de woningen van de ambassadeurs van Noorwegen, Spanje, Libië, Hongarije, Pakis tan en Israël schade op. De Zweedse minister van Buitenlandse Zaken, Anna Lindh, bekritiseerde de enorme explosiekracht van de bommen, waarmee de NAVO een deel van Belgrado heeft bestookt waar een ziekenhuis stond. In het zie kenhuis kwaihen volgens Servië zeker vier men sen om, drie patiënten en een bewaker. Het neutrale Zweden heeft in tegenstelling tot de meeste westerse landen zijn ambassade in de Joegoslavische hoofdstad niet gesloten. Het land behartigt daar nu de diplomatieke belangen van verschillende landen, waaronder die van Neder land en de Verenigde Staten. Servische bronnen meldden meerdere hevige explosies in de voorsteden van Belgrado. In de 20 kilometer van de Hongaarse grens gelegen indu striestad Sombor raakten volgens de Servische televisie twee mensen gewond toen bij NAVO- bombardementen een huis werd getroffen. Britse pedofielen vrijwillig de cel in londen harm harkema correspondent Gevaarlijke pedofielen die hui gevangenisstraf hebben uitge zeten, mogen in Groot-Brittan nië vrijwillig in de gevangeni? blijven wonen. In de gevange nis in Nottingham worder daartoe enkele kantoorgedeel ten tot appartementjes ver bouwd. De bewoners krijger sleutels en zijn vrij om te gaar en te staan waar zij willen. Er is begeleiding en er komer regels waaraan zij zich diener te houden. Wordt het projec een succes, dan züllen ook ir andere gevangenissen dergelij ke voorzieningen worden ge troffen. Het ministerie van bin nenlandse zaken heeft dat gis teren bekendgemaakt. Het ministerie hoopt met he plan twee vliegen in één klap ti slaan. Ten eerste kunnen vrijge laten pedofielen zo beter in dt gaten worden gehouden. Ter tweede kunnen vrijgelaten pe dofielen tegen volksgerichter worden beschermd. Misdadigers die kinderer hebben misbruikt, worder sinds twee jaar geregistreerd Ook geeft de politie sindsdier informatie aan gemeenten scholen, wijkraden en kinder dagverblijven over de woon plaats van een geregistreerde pedofiel. In de praktijk blijkt da de betreffende buurten meesta weinig begripvol reageren. Ver schillende malen hebben a volksopstanden gedreigd. Zo bleek het de 71-jarige Sid ney Cooke vorig jaar on moge lijk om huisvesting te vinden Cooke, die er negen jaar gevan genisstraf op had zitten wegen? een lustmoord op een veertien jarige jongen, werd in elke ge meente geweigerd. Toen er ten slotte een kamer voor hem ge vonden was in Bristol, kwamcr de omwonenden in opstand. Cooke vond tenslotte tijdelijk onderdak in een politiehureai en zou een goede kandidaat zijn voor het nieuwe project Het eerste appartementje wordt waarschijnlijk deze zomer a betrokken door Lenny Smith een lid van een gewelddadige groep misbruikers van kinde ren. Hij komt binnenkort vrij na zes jaar cel. President Havel naar ziekenhuis praag anp De Tsjechische president Havel is gisteren opgenomen in een ziekenhuis. Volgens zijn woord voerder kampt de 62-jarige pre sident al sinds dinsdag met een virusinfectie aan de luchtwe gen. De gezondheid van Havel was eerder reden tot grote zorg en ongerustheid. Zo balanceer de hij vorig jaar op hel randje van de dood na een ingrijpende darmoperatie. utrecht erik van schaik charlotte huisman Bics Raghoebir merkt in zijn Amerfoortse winkel dat het slecht gaat met Suriname. Surinamers versturen deze'dagen tientallen dozen met voedsel, kleding, speelgoed en medicamenten naar hun familie. Van de meeste Surinaamse families woont een deel in Nederland en een deel in Suriname. De familie in Suriname belde vroeger al leen als er iets dringends was. Raghoebier: „Mensen bellen nu veel vaker om spullen, zoals schoolschriften voor de kinderen. Omdat velen dat collect call doen, zodat de ontvanger de kosten van het gesprek be taalt, krijgen veel Surinamers in Nederland aan het einde van de maand een dubbele telefoonrekening." Dat zorgt voor grote spanningen over en weer. „Sommigen leg gen de hoorn al neer als ze een collect call krijgen. Ze kunnen al die extra spoedpak- kelten en telefoonkosten niet meer beta len." Raghoebir, die behalve wipkelier ook voorzitter van de organisatie van hindoe- stanen in Amersfoort is, kwam vóór de on afhankelijkheid naar Nederland. „Het is heel pijnlijk wat er nu in Suriname ge beurt," vindt hij. Zijn klanten zeggen dat het beter was toen Suriname nog onder Nederlands bestuur was. „Toen was er ten minste rechtszekerheid. Een enkeling spreekt nog wel van de tijd dat de Neder- Traangas tegen demonstranten paramaribo anp De politie in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo heeft gisteren traangas ge bruikt om een grote groep demonstran ten uiteen te drijven. Voor de derde ach tereenvolgende dag waren er honderden Surinamers op de been bij het gebouw van het parlement om te demonstreren tegen de forse stijging van de kosten voor levensonderhoud. De betoging begon vreedzaam, maar de sfeer werd al snel grimmiger. Bij een aantal overheidsgebouwen trokken be wakers uit voorzorg hun wapen om de monstranten af te schrikken. De politie vyerd bekogeld met stenen en rotte eie ren- De hogere prijzen voor veel eerste levensbehoeften hangen samen met de recente koersval van de Surinaamse gul den. landers 'meesters' waren en wij 'slaven'. Maar nu is Suriname eigen meester en zijn onze mensen opnieuw slaven. Dat is nog veel pijnlijker." Voor de jongeren, die Suriname alleen uit een prille kindertijd kennen, speelt de penibele situatie in hun moederland be duidend minder. „Ik ga er wel eens heen op vakantie, maar ik hou me niet echt bezig met de politiek daar. Wij denken aan onze toekomst hier", aldus de 24-jarige Nausad Ramdasin. Raghoebier ziet hier echter voldoende goed opgeleide, jonge mensen die klaar staan om in Suriname de handen uit de mouwen te steken. „Die willen Ook garan ties hebben dat het werk daar iets oplevert. Dat zou kunnen als er wordt samengewerkt met bevriende landen, zoals Nederland, om in overleg met Surinaamse deskundi gen het land weer op poten te zetten. Je kunt nog zoveel goud in je grond hebben zitten, als je niet weet hoe je het eruit moet halen, schiet je er niets mee op." Maar het einde is voorlopig zoek, vindt hij „Het hele land is verziekt door corruptie en in groot verval geraakt, op allerlei gebie den: infrastructuur, werkloosheid, mentali teit van de mensen." Onlangs was Raghou bir zelf nog in Paramaribo. „Ik merk dat het er onveiliger is geworden. Vroeger kon je gewoon je deuren openlaten, nu zie je win kels met tralies voor de ruiten en loketjes waar je alleen je handen door kunt steken." Toch is niet alles kommer en kwel. „Veel Surinamers hier zijn blij dat er eindelijk be wustwording is, dat mensen de straat op durven gaan en zich niet meer laten tegen houden. 'God heeft ze de kracht gegeven,' zei een vrouw hier vanochtend."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7