Seksueel geweld door vrouw onbekend probleem Binnenland Monsteromelet 'Kok had enquête kunnen voorkomen' Afname vakantievluchten bom onder vliegveld regio Opsporen kind via internet CDA ziet weer kansen voor gegraven HSL-tunnel 021 ME11999 j cht halveert hondenpoep j. De gemeente Utrecht is er in geslaagd om het aantal "drollen op straat met de helft terug te brengen. De hal- 5 het resultaat van een project dat tweeëneenhalf jaar ,van start ging. Honden mogen hun behoefte sindsdien l0gmaar doen in een van de driehonderd hondentoilet door de gemeente worden schoongehouden. Als ze bui toiletten hun behoefte doen, zijn de baasjes verplicht de selen op te ruimen. Vier hondenwachters geven voor- en zorgen ervoor dat de regels worden nageleefd. Inwo- (Jtrecht hebben de vermindering van de poep op igniet als zodanig ervaren. Uit de periodieke enquête Jtrechts Peil blijkt het aantal inwoners dat zich aan j straat ergert met nog geen 10 procent is afgenomen. lenking Flora-slachtoffers e.*< a De stichting Westfriese Flora houdt 28 juni een her- jsbijeenkomst voor de slachtoffers van de veteranen- )e veteranenziekte brak in maart van dit jaar uit onder ers van de Westfriese Flora, die eind februari in Boven- werd gehouden. Uiteindelijk overleden 23 Flora-bezoe- zestien van hen werd de veteranenziekte vastgesteld, lenkingsbijeenkomst is 28 juni in complex De Kloet in jente Stede Broec. Onder de aanwezigen bevinden zich onair minister Borst van volksgezondheid en Commis- nde Koningin in Noord-Holland Van Kemenade. Zowel janden als mensen die de veteranenziekte hebben ge- aeten zichzelf aanmelden bij de Stichting Westfriese Flo- yenkarspel. Door de privacywetgeving beschikt de stich- Ijjlllj tover de gegevens van deze mensen. Izaan tegen vluchtelingencentrum ate fcljNj Ongeveer de helft van de bevolking in Oostzaan is e komst van een opvangcentrum voor 350 vluchtelingen Haarle labijgelegen natuurgebied Het Twiske. Dat bleek gisteren een turbulente voorlichtingsavond voor de bevolking, as begin van de avond waren 2500 van de 3800 voorge le protestbriefjes binnen die in twee dagen tijd onder de udens in het 8700 inwoners tellende dorpje zijn ver- |Y*1 Op de meeste kaarten stonden meerdere handtekenin- Éii dat het aantal mensen dat tegen de komst van het op- itrum is rond of boven de 4000 ligt. De gemeenteraad vorige week voor de oprichting van een tijdelijk opvang- - oor 400 vluchtelingen voor de periode van maximaal r. De bewoners zijn vooral boos over de gevoerde proce- j|o,b ij zij geen enkele inspraak hebben gehad. NG teermachine ontploft lUEÜ we&wer^ers zijn gisteravond op de snelweg A50 jtevan Renkum gewond geraakt doordat een asfalteer- ontplofte. De mannen kregen teer over zich heen. an de drie wegwerkers zijn er ernstig aan toe. Rijkswater en lussen Heteren en Renkum 's nachts bezig met weg- unheden. De drie wegwerkers zaten op de machine toen J i les ontplofte. Hoe dat kon gebeuren is nog onduidelijk. nen liepen verwondingen op aan gezicht, rug en han- -rö nstuk van de machine vloog weg door de kracht van de oofHet rest nt vloog in brand. tl in Alkmaar brandt uit In Alkmaar is vannacht om drie uur een bijgebouw jan Arentszcollege volledig in de as gelegd. In het ge- aren twee leslokalen gevestigd. Omstreeks half drie ruk- laarse brandweer ook al uit naar een leegstaand fa- ïd aan de Helderseweg, hemelsbreed ongeveer vijf meter verwijderd van het uitgebrande schoolgebouw, ld was een hennepkwekerij gevestigd. Oververhitting ratuur is volgens de politiewoordvoerder de vermoe- irzaak geweest. De politie zegt geen aanwijzing te heb- twee branden verband met elkaar houden. Alkmaar lopen weken meermalen door branden getroffen. dijn politie veel gebeld atie De banenlijn van de politie voorziet duidelijk in een i. In de twee maanden dat hij bestaat is het gratis num- 100 maal gebeld. Wie belangstelling heeft voor een baan llitie, kan bij de banenlijn informatie krijgen. Naar aan- de gesprekken zijn bijna 9000 informatiepakketten aan mensen die aan de aanstellingseisen voldoen, ggeen keuze hebben gemaakt yoor een bepaalde poli- Ruim 4500 belangstellenden zijn inmiddels in contact met de wervingsafdelingen van de korpsen waarvoor eur hebben, aldus het ministerie van binnenlandse za- 1 telefoontjes zijn een reactie op de advertenties in dag bladen en radiospots. Op een topdag komen ongeveer tfoontjes binnen. De Banenlijn Politie maakt deel uit roject Personeelsvoorziening Politie, dat tot doel heeft ien in de ongeveer 2000 vacatures per jaar bij de politie. terdam wil lobbyist in Brussel 1 De gemeente Amsterdam wil een lobbyist in Brus- Dagbla jen. Eigenlijk wil de hoofdstad er een kantoor voor de Courï e steden vestigen, maar Den Haag, Rotterdam en 3X1,1 ajn nog niet van de noodzaak overtuigd. Circa 80 pro- ide EU-onderdanen woont in een grote stad. En vol- thouder Krikke van economische zaken zal de invloed iU op lokaal niveau een steeds belangrijker rol gaan Je verwacht dat mede dankzij de hervorming van het e landbouwbeleid meer geld en steun vrijkomt voor den. Een vertegenwoordiger in Brussel moet er voor lat de hoofdstad daarvan in de toekomst kan profiteren iroberen invloed uit te oefenen op nieuwe regelgeving. 3,31 14,4! '5'5i den richten Congres op In Amsterdam wordt volgende week het Koerdisch Na- 'ongres opgericht. Volgens de initiatiefnemers moet dit alle Koerden in Turkije, Iran, Irak en Syrië gaan verte- tdigen. De oprichtingsbijeenkomst begint op maandag f tot en met woensdag. De organisatie wil de locatie van tkomst geheimhouden, maar politiewoordvoerder Wil- estigt dat deze in Amsterdam is. Het Nationaal Congres a bredere basis dan het Koerdisch parlement. Dit parle- negenwoordigt het noordelijk deel van Koerdistan dat rkije wordt bezet, stelt het oprichtingscomité. Het Na- Jongres gaat alle delen van Koerdistan vertegenwoordi- de Koerden die zijn geëmigreerd. emse overlijdt na tasjesroof Een 74-jarige Arnhemse is gisteren overleden aan her- vier dagen nadat een man probeerde haar tas te ro- onbekende man viel de vrouw maandagmiddag aan in oomstraat in het centrum van Arnhem. Hij wilde haar rissen, maar de vrouw hield die stevig vast. Er volgde itpartij, waarbij de man zijn slachtoffer op de grond )p dat moment verschenen mensen om de Arnhemse t De overvaller rende zonder de tas weg. De vrouw het ziekenhuis gebracht. Ze had een gebroken arm Ondingen in haar gezicht en mocht na behandeling s In de loop van de dag ging haar conditie achteruit, alsnog opgenomen werd in het ziekenhuis. Woensdag f bejaarde vrouw in coma. Gisteren overleed zij, ver baan de gevolgen van een hersenkneuzing. arde vrouw urenlang gekneveld De politie heeft vannacht een bejaarde vrouw be- i al twaalf uur gekneveld op haar bed lag. De vrouw was toden door drie overvallers. De politie ging naar het inbraakmelding. In het huis werden de overvallers 'Jen, drie mannen van 19 en 20 jaar, en werd de 70-ja- vastgebonden op haar bed gevonden. De mannen huis al woensdagochtend te zijn binnengedrongen, g zijn vuurwapens gevonden van de overvallers. In thuis werd geconstateerd dat de vrouw blijvend letsel 'ongen heeft overgehouden aan de overval. Burgers steeds meer tevreden over politie arnhem anp Het aantal mensen dat tevre den tot zeer tevreden is over het contact met de politie, stijgt gestaag. Ook neemt het aantal burgers toe dat bereid is de politie te bellen als zij iets verdachts zien, net als het aantal mensen dat aan gifte wil doen. Dat is te lezen in de Politiemonitor 1999. De politiemonitor is een twee jaarlijkse landelijke enquête, waarin de mening over de politie en politiezaken wordt gepeild. Korpschef C. Bakker van de regiopolitie Gelder land-Midden gebruikte de cijfers van de monitor giste ren bij de presentatie van het jaarverslag 1998 van zijn korps. Hoewel ruim zestig pro cent van de ondervraagden zegt dat de politie steeds zichtbaarder wordt op straat stijgt tegelijkertijd het aantal mensen dat zich wel eens onveilig voelt van 29' naar dertig procent. Bijna zes op de duizend ondervraagden is in de afgelopen twee jaar slachtoffer geworden van be dreiging met geweld, zo blijkt uit de cijfers. De groep slachtoffers van woning- of autoinbraak of fietsendiefstal is afgenomen. Volgens Bak ker komen de cijfers van de Politiemonitor goed overeen met het beeld dat de politie organisatie van zichzelf heeft. U 1 H h I den haag De regering mag zijn gevallen, de politiek druk met lij men; allerlei demonstraties om de beleidsmakers te beïnvloeden, iets in te peperen of om anders zins een kwestie voor het voet licht te brengen, gaan gewoon door. Op Het Plein in Den Haag was gisteren de Dierenbescher ming in de weer met een reusach tige koekenpan. Daarin werd van tweeduizend scharreleieren een Mannelijke slachtojfers worden nauwelijks geloofd Seksueel geweld door vrouwen is een onderschat pro bleem. Uit het schaarse onderzoek dat hiernaar is ver richt blijkt dat mogelijk één op de vier daders van het vrouwelijk geslacht is. Tijdens een discussiebijeenkomst van hulpverleners in Amsterdam gisteravond werd dui delijk dat in Nederland nog veel te weinig aandacht is voor vrouwelijke daders van seksueel geweld. Er bestaat nauwelijks enig inzicht in de verschillen tussen manne lijke en vrouwelijke daders en de gevolgen voor hun slachtoffers. amsterdam cpd De omgeving en hulpverleners reageren meestal met ongeloof op verhalen waarin vrouwen seksueel geweld plegen. Slacht offers schamen zich vaak zo diep dat ze er nauwelijks over praten. Liever zeggen ze dat de dader een man was. dan wor den ze tenminste geloofd. Over de vrouw als dader van seksueel geweld is nog maar weinig bekend. Pas de laatste jaren wordt langzaamaan dui delijk dat seksueel misbruik niet uitsluitend is voorbehou den aan mannen. Dat ook vrouwen zich hieraan schuldig maken wordt sterk onderschat. Voor slachtoffers betekent dit dat de drempel om erover te praten hoog is. Cijfers over het aantal vrou welijke daders zijn nauwelijks voorhanden. In Nederland is hiernaar vrijwel geen onder zoek gedaan. Onderzoek in En geland en de Verenigde Staten leverde zeer uiteenlopende cij fers op, waarbij tussen de 5 en 25 procent van al het seksueel geweld wordt toegeschreven aan vrouwelijke daders. In Amsterdam spraken gister avond hulpverleners die in hun praktijk soms worden gecon fronteerd met slachtoffers van vrouwelijke daders. De bijeen komst was georganiseerd door Transact, het Nederlandse cen trum voor sekse-specifieke zorgvernieuwing en bestrijding van seksueel geweld. Beleids medewerker P. van der Linden lichtte een tipje van de sluier op. Op basis van jaarverslagen van het Landelijk Bureau Kin dermishandeling, kwam hij op 14 procent vrouwelijke plegers in 1994. Volgens deskundigen zijn de betrokken vrouwen te verdelen in drie groepen: zij die alleen hun slachtoffer misbruikten, vrouwen die dat als initiatief neemster deden samen met an deren of die samen met ande ren een ondergeschikte rol in namen. Veelal blijken de vrou welijke daders zelf ook ooit slachtoffer te zijn geweest van seksueel geweld. Commissie Bijlmer verscherpt conclusies den haag gpd De parlementaire enquêtecom missie Vliegramp Bijlmer heeft gisteren in de Tweede Kamer enkele harde conclusies uit haar eindrapport 'Een Beladen Vlucht' nog eens extra scherp neergezet. Zo zei commissie voorzitter Meijer dat als minis ter-president Kok de Bijlmer ramp op de agenda van de mi nisterraad had gezet, een parle mentaire enquête naar de ramp waarschijnlijk overbodig zou zijn geweest. Hiermee verweet hij de premier nogmaals dat hij niet de regie naar zich toe had getrokken. Het gebrek aan regie leidde er volgens Meijer onder meer toe dat ministers onnodig op elkaar hebben zitten wachten. „Zo wachtte bijvoorbeeld minister Borst (volksgezondheid) op de vrachtbrieven, terwijl minister Jorritsma (verkeer en water staat) die al had.'' Ook benadrukte Meijer de conclusie dat het aantal keren dat de Tweede Kamer onjuist, onvolledig, ontijdig en ondui delijk is geïnformeerd te groot is. „Onjuist is onjuist en ontij dig ontijdig. Dat kun je niet af doen als kleine foutjes", pareer de hij de kritiek van WD- woordvoerder Te Veldhuis, die vond dat het hierbij niet om verwijtbare fouten ging. „Als de Tweede Kamer de regering moet kunnen controleren, dan moet het de juiste informatie krijgenaldus Meijer. Volgens de voorzitter heeft het kabinet op een aantal pun ten 'cruciale' fouten gemaakt. Zo had het veel actiever moeten optreden toen bekend werd dat er relatief gezien veel men sen aan een auto-immuunziek- te leden. Ook vindt de commis sie het cruciaal dat voormalig verkeersminister Maij de Kamer verkeerd inlichtte over de aan wezigheid van verarmd urani um in het neergestorte vliegtuig en dat minister Jorritsma fou ten maakte in haar mededelip- gen aan de Kamer over de vrachtbrieven. Meijer zette ook de kritiek dat door het lakse op treden van de overheid het aan tal gezondheidsklachten in de Bijlmer is toegenomen nog eens scherp aan. PvdA'er Van Gijzel, die eerder deze week de meest beladen politieke conclusies van de commissie nog niet wilde steu nen. zei gisteren dat hij wel meer essentiële informatie had gekregen. Maar wat daar poli tiek mee wordt gedaan is nog ongewis. De parlementaire enquête commissie moest gisteren na een felle aanval van de WD en D66 erkennen dat ze ook zélf voor maatschappelijke onrust heeft gezorgd. Dit was het ge volg van de foute onthulling dat er toch gevaarlijke lading in het vliegtuig had gezeten. Daags na die onthulling kwa men er vierhonderd telefoon tjes binnen bij het AMC. „We wisten op dat moment nog niet monsteromelet gebakken als pro test tegen de legbatterijen. FOTO ANP ED OUDENAARDEN ersbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Bosnië krijgt 132 miljoen voor wederopbouw brussel anp Nederland heeft Bosnië-Her- cegovina voor dit en volgend jaar ruim 132 miljoen gulden toegezegd voor de wederop bouw van het land. Dit is be kendgemaakt op een tweedaag se donorconferentie die onder voorzitterschap van de Wereld bank en de Europese Commis sie plaatsvindt in Brussel. Bij el kaar stelden de groep donoren 1,05 miljard dollar (bijna 2.2 miljard gulden) beschikbaar. Het conflict drukt extra op het land, met een toestroom van zo'n 58.000 Joegoslavische vluchtelingen die zich vooral bevinden in de Republika Srps- ka. Carlos Westendorp, de in ternationale coördinator voor Bosnië, prees de kalme reactie van de Bosnische Serviërs op het conflict. Volgend jaar loopt het inter nationale wederopbouwpro- gramma voor Bosnië-Hercego- vina af. Met de toezegging neemt Nederland net als in voorgaande jaren ongeveer zes rocent van de financieringsl>e- hoefte van Bosnië voor zijn re kening. Een groot deel van het geld (95 miljoen) is uitgetrok ken voor cofinanciering met de Wereldbank. Verder is er geld voor bilaterale samenwerking gericht op de terugkeer van ontheemden naar hun woonge bieden. Ruim acht miljoen is voor activiteiten als verbetering van de mensenrechtensituatie, democratisering en verdere uit werking van het vredesproces. nale luchthavensaldus on derzoeker Bleumink van Buck Consultants. De deskundigen adviseren daarom onder meer andere inkomsten te zoeken, zoals verhuur of verkoop van grond. Bovendien zouden de zes regionale luchthavens in Nederland onderling meer moeten samenwerken. Ze kun nen de activiteiten onderling verdelen. Hun directie zou als een nationale onderneming moeten worden geleid. Nu kiest elk vliegveld een eigen toe komst. De luchthavens zijn nu vooral eigendom van overhe den en Schiphol NV. Beperking van vakantievluch ten van regionale vliegvelden leidt tot minder luchtpassa- giers. Een werkgroep met eco nomen. ambtenaren, onder zoekers en milieudeskundigen stellen dat het aanbod nu in ze kere zin de vraag creëert. Bij be perking van de charters reist een deel van de reizigers naar vliegvelden over de grens, maar een ander deel neemt vaker de trein of spoor. De conclusies, die gisteren in Den Haag zijn gepresenteerd, zijn van belang omdat met na me minister Pronk (Milieu) de vakantievluchten vanaf regio luchthavens wil verminderen. Hij wil zo het milieu sparen, zonder veel economische ge volgen voor de regio's. Zonder vakantievluchten ver liezen de regionale luchthavens wel een belangrijke bron van inkomsten. „De charters beta len hoge start- en landingsgel den, omdat ze zo zwaar zijn. Hun aantal is niet zo groot, maar hun belang wel. Bewinds lieden die deze vluchten willen stoppen, leggen een bom onder het voortbestaan van de regio- Noorwegen ontdekken? Dan kun je maar keter een gills bij je bekken. Vraag 'm gratis aan: de officiële Noorwegen Zomercatalogus '99. Noorwegen brochurelijn: 0900-8991170 (24 uur per «L.*/22ct. p.m.) Nou» VerUer.hu L-rLovrhu Amsterdam anp De inmiddels demissionaire minister van justitie Korthals opende in april een eigen stel sel van internetpagina's over vermiste kinderen bij de re cherchedienst, dat te vinden is op het adres 'www.rrilssingkids- nl.' De internetsite werkt vol gens hetzelfde principe als het televisieprogramma Opsporing Verzocht, dat kijkers om inlich tingen vraagt. Op de pagina's kunnen mensen foto's van de vermiste kinderen bekijken. In samenwerking met de politie begint het Amsterdamse inter net-reclamebedrijf WebArt van daag een netwerkcampagne om te helpen vermiste kinderen op te sporen. Met advertenties op internetpagina's van bedrijven en particulieren wil het recla mebureau inlichtingen verga ren over kinderen die bij de po litie als vermist staan geregi streerd. ILLUSTRATIE WIM STEVENHAGEN dat er was voorgelezen uit de verkeerde vrachtbrief." Voorzit ter Meijer zei dit te betreuren. „Achteraf gezien hadden we misschien een persbericht moeten uitgeven, waarin stond dat er nog geen zekerheid was over de aard van de lading", al dus Meijer. Het debat met de commissie wordt volgende week woensdag voortgezet. Waarschijnlijk is de week daarop de discussie met het demissionaire kabinet. heidslijn, die in 2005 klaar moet zijn, geen vertraging oploopt. Het besluit uitstellen, of over eventuele verkiezingen heentil- len, kost geld vanwege boete clausules die dan in werking treden. De kortere tunnel was nu juist bedoeld om geld te ver dienen. Het CDA is voorstander van een andere bouwwijze van de 'gekke-koeientunnel'. „Dat levert wél besparingen op", al dus Leers. „Ik ben nog steeds van mening dat het kabinet met een echt alternatief moet ko men." Wethouder Uljee van Riin- woude is het maar gedeeltelijk eens met zijn partijgenoot. „Het lijkt mij stug dat het de missionaire kabinet nog zo'n besluit voor een korte boortun- nel neemt", zegt Uljee. „Maar die gegraven variant van Leers komt er volgens mij evenmin. Want ook daarvoor geldt dat die nooit op tijd klaar is. En de boeteclaims uit België lopen ongetwijfeld in de miljoenen als het Nederlandse gedeelte van de HSL te laat klaar is. Dus houd je de lange boortunnel over en dat komt ons niet zo slecht uit. De val van het kabi net is vervelend voor het land, maar fijn voor Rijnwoude." Als het CDA het voor het zeg gen krijgt, komt er helemaal geen boortunnel onder het Groene Hart voor de hogesnel heidslijn HSL. In het geval er- deze zomer verkiezingen ko men pleit de partij opnieuw voor een gegraven tunnel in plaats van de nu gekozen, en volgens Leers geldverslindende, geboorde tunnel. „Ik neem ie dere gelegenheid te baat om het alsnog voor elkaar te krij gen. Dus het zal zeker onder werp van gesprek zijn als het CDA in de regering komt." Leers steekt geen energie meer in de kortc-tunnelvariant. Door de val van het kabinet is die tunnel volgens hem van de baan. Het demissionaire kabi net mag geen besluiten nemen over politiek gevoelige kwesties, zoals verandering van de plan nen voor de tunnel ter hoogte van Rijnwoude „Ik ga er dan ook vanuit dat de regering in de huidige omstandigheden kiest voor de lange tunnel. Dat is be staand beleid, dus dat mag", verduidelijkt Leers. Het is de enige manier waar op de aanleg van de hogesnel-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5