Een droom op wielen Haagse Diana: een miss met smaak TV WEER Fabrikanten ontmaskerd VRIJDAG 21 MEI 1999 COMMENTAAR Dat een standwerker bij het aanprijzen van een product de waar heid enigszins geweld aandoet, accepteren we meestal grif. Iets anders is het, wanneer eenmaal thuisgekomen de inhoud van een verpakking substantieel afwijkt van wat er op staat. Dat leidt bij de meeste mensen doorgaans tot grote boosheid. De consumentenbonden van Nederland en België hebben forse kritiek op de witgoedfabrikanten. Bij onderzoek naar het energie verbruik van witgoed (wasmachines, koelkasten en droogtrom- mels) blijkt dat de meeste producenten de waarheid 'haast syste matisch' geweld aandoen door via het label een lager stroomver bruik te suggereren dan het toestel werkelijk heeft. Uiteraard is dat nooit de bedoeling geweest, toen de EU indertijd afsprak dat apparaten vanaf 1996 een energielabel moesten heb ben. Daaraan moest af te lezen zijn of de nieuwe wasmachine of koelkast zeer zuinig (klasse A) was of juist een energievreter (G). Uit recent onderzoek van de Nederlandse Consumentenbond (koelkasten) en dat van de Belgische evenknie (wasmachines, droogtrommels én koelkasten) blijkt dat de meeste fabrikanten meer beloven dan ze waarmaken. Terecht zijn de consumentenorganisaties ontstemd over deze mis leiding, de enkele accurate fabrikant niet te na gesproken. Het is tegelijk treurig dat de sector zich op deze wijze in de kaart laat kij ken. De consument heeft er immers recht op dat de verplichte la bels een waarheidsgetrouwe aanduiding geven van het verwachte energieverbruik. Officieel zijn de fabrikanten niet strafbaar. Onderdeel van de Euro pese afspraken is namelijk een geaccepteerde foutmarge van vijf tien procent. Wanneer je echter merkt, dat de meeste fabrikanten zich - binnen die marge - altijd maximaal in hun eigen voordeel 'vergissen', dan is het volstrekt terecht en logisch dat de Consu mentenbonden om maatregelen vragen en de afgesproken fouten marge ter discussie stellen. De Consumentenbonden dringen aan op onafhankelijke tests in Europees verband. Ze willen vervolgens adequate straffen als fa brikanten de waarheid geweld aandoen. De Nederlandse bond heeft daarnaast de Economische Controle Dienst gevraagd om ac tie te ondernemen. De overheid vraagt de consument immers re gelmatig om zuinig te zijn met energie. Als fabrikanten op dit vlak hun gang mogen gaan, wordt het moeilijk het publiek te vragen bewuster met energie om te gaan. Cliniclowns in ziekenfonds We zijn toch op de wereld om mekaar, om mekaar, te hellupu nie- waar", zongAdèle Bloemendaal in de serie Het Schaap met de Vijf Poten. En dat ene zinnetje heeft het nu, zoveel jaren later, warempel geschopt tot titel en onderwerp van een Tros-serie. Tv-makers heb ben niet veel nodig om tot een nieuw programma te komen. Victor Deconinck, ex-Studio Sport, presenteert het. In de beste tradi tie van de Tros, én van Ivo Niehe, wiens productiemaatschappij het programma heeft bedacht: zouteloos braaf en met een voortdurend herhaald beroep op het goede in ons allen. Een programma dat heel goed past bij 'de grootste familie van Nederland'.Mensen helpen mensen. Mensen hebben mensen nodig. Om te lachen, te huilen en te delen." In We zijn toch op de wereld om mekaar..: belicht Deconinck elke week een andere hulporganisatie. Gisteravond was dat de Stichting Cliniclowns. En elke week mag een andere bekende Nederlander zeggen, waarom juist die organisatie hem zo aan het hart gaat. Jac- co Eltingli, Liz Snoyink en Willeke van Ammelrooy staan voor de komende weken op het menu. Gisteravond zat mimespeler Hakim Traïda, bekend van Sesamstraat, in de studio. Er waren mooie beelden. Van de opleiding van de cliniclowns, en van de 'roodneuzen'aan het werk op de kinderafdeling van het zie kenhuis. Kleine kinderen met kale koppies en een infuus in hun arm lagen te schateren in hun ziekenhuisbed. Mijn hart brak. „De Stichting Cliniclowns is afhankelijk van giften. Bel nu!", sprak een commentaarstem en er kwam een telefoonnummer in beeld. Die oproep werd later in het programma nog twee keer herhaald. Mensen helpen mensen, was immers het motto? De Amerikaanse dokter Hunter 'Patch' Adams, die school maakt met op de opvatting dat humor en liefde het genezingsproces bevor deren, werd geïnterviewd door een cliniclown. Het verhaal van Adams klonk heel logisch, 't Zijn ook een oude volkswijsheden: la chen is gezond, humor is het beste medicijn. De clinicowns doen goed werk. Dat liet Deconinck zien. Maar bij dat alles liet de presentator, met al die deskundigen in de studio, één voor de hand liggende vraag achterwege. Als lachen zo'n goed medicijn is, als humor ernstig zieke kinderen even uit hun ellende kan halen, waarom zitten de cliniclowns dan niet in het zieken fonds? Aangepaste camper biedt kinderen met spierziekte kans op vakantie Ze vreesde van tevoren dat ze het niet droog zou houden. Vroeg zich hardop af wat ze mee zou nemen: „Een zakdoek of een laken." Ze had geen van beide nodig. Op het moment dat de aangepaste camper voor jonge ren met een spierziekte gisteravond werd onthuld, had Marijke Sentges geen tijd voor emotie. De voorzitter van de stichting 'On Wheels', die zich inzet voor kinderen met de ziekte van Duchenne, had het te druk met het aannemen van cadeaus tijdens een gala voor sponsors en donateurs in Maasdijk. In de afgeladen sport hal in het dorpje in het Westland kreeg ze onder meer twee scootermobielen van de sponsors en een cheque van 25.000 gulden van het Nationaal Revalidatiefonds aangeboden. De voetbalbroers Ronald en Frank de Boer wierpen zich officieel op als beschermheren van haar twee zoontjes met Duchenne en de plaatselijke voetbalclub beloofde een actie voor 'haar' stichting te houden. Toen na een spectaculaire lasershow het doek werd weggetrokken dat de kampeerwagen bedekte, was Sentges te overdonderd om te huilen. Maar ze kreeg nog wel 'kippenvel'„Want hij is zo mooi. Het is mijn tweede huis en mijn derde kindje." 'Een hotel op wielen' voor kin deren met een spierziekte, het was dè droom die Marijke Sent ges (39) koesterde sinds zij en haar man Roel de stichting On Wheels in december 1997 op richtten. „Om die kinderen en hun familie ook eens gewoon op vakantie te kunnen laten gaan." De Westlandse tomaten- plukster zette er alles voor opzij en stopte met haar baan. Belan geloos en vol overgave stortte ze zich op het werk voor de stichting die zich niet richt op onderzoek en de toekomst, maar op het heden. Kinderen met Duchenne leven niet lang, dus moet je ze nu iets geven, luidt de simpele filosofie van de geboren Maasdijkse. Op de op richtingsavond van de stichting begon ze met een aantal vrijwil ligers meteen een loterij-actie om haar eerste doel te verweze- lijken. Gisteravond werd dat be reikt. Mede dankzij de steun van al lerlei sponsors staat er nu een aangepaste camper ten dienste van de stichting. Kosten: rond de tweeënhalve ton. Met een elektrische lift aan de buiten kant, een tillift aan het plafond, verwijderbare stoelen, een dou che en een complete inrichting is de wagen volledig klaar voor leengebruik door gezinnen met kinderen met een spierziekte die zich in een rolstoel moeten voortbewegen. Dat er grote vraag naar is, blijkt wel uit het feit dat de camper vanaf 15 juni tot en met oktober al bezet is. ,,Het is dan ook de eerste in Ne derland die zo is uitgerust", al dus Marijke Sentges voor de spectaculaire gala-avond die werd opgeluisterd met optre dens van Koos Alberts („grandi oos wat zij heeft bereikt"), Frans Bauer („grote klasse wat hier gebeurt") en Anita Meyer. „En het was nodig dat die cam per er kwam, want kinderen met een spierziekte leven vaak in een sociaal isolement. Als hun ouders ergens met ze op bezoek gaan of op vakantie wil len, moeten ze zich altijd zor gen maken over aangepaste toi letten of accommodaties. Dat hoeft nu niet meer, want met Marijke Sentges (midden) voor de camper: „Mijn derde kindje." FOTO Buro Frank Hanswijk-John de Pater deze camper hebben ze die bij zich." Ze weet er zelf alles van hoe het is om met gehandicapte kinde ren op vakantie te gaan. Zeven jaar geleden kreeg ze te horen dat haar zoons Nikky (nu 13) en Jessy (nu 8) de ziekte van Du chenne hadden. Een fatale, er felijke aandoening die wereld wijd voorkomt bij een op de 3500 kinderen, voornamelijk bij jongens. De eerste levensjaren is er weinig te merken. Daarna worden de spieren gaandeweg zoveel zwakker, dat het kind tussen het zesde én twaalfde le vensjaar in een rolstoel moet. Uiteindelijk worden ook de ademhalingsspieren en de hartspier aangetast. Kinderen met de ziekte worden meestal niet ouder dan twintig jaar. Die geringe levensverwachting voor hun zoons stimuleerde Marijke en Roel Sentges tot de oprichting van de stichting. Na tuurlijk stortte hun wereld in na de dubbele klap, maar op de bodem vonden ze de vechtlust om hun eigen, en andere kin deren een zo 'normaal moge lijk' leven te bieden en 'toch een beetje kind te laten zijn'. Met zoveel mogelijk sociaal ver keer, nu en dan valcantie, en sport. De stichting On Wheels, dre allerlei acties voert om het een en ander te bekostigen („want de ouders staan al voor enorme uitgaven"), heeft intus sen een rolstoelhockeyteam op gericht. Ook wil de stichting graag een eigen locatie voor bij eenkomsten voor kinderen en hun ouders, die nog te vaak op onbegrip en bureaucratie stui ten. In dat pand zou dan even eens het beheer, onderhoud en de verhuur van elektrische rol stoelen en ander aangepast ma teriaal kunnen plaatsvinden. „Er is nog zoveel te doen dat 'On Wheels' uit de jas dreigt te groeien", zegt Marijke Sentges, die samen met haar man, gla zenwasser van beroep, nauwe lijks nog tijd heeft voor andere zaken. „En het is allemaal lief dewerk oud papier, maar ik doe het graag. Als ik straks mijn kin deren niet meer heb, heb ik al tijd nog de stichting die we met ze begonnen zijn." PAUL DE TOMBE Structureel 'te warm' Eerder deze week werden ook in het noorden van het land de eerste 'twintigers' van het seizoen geregistreerd. In Den Helder steeg de tem peratuur dinsdag tot bijna 21 graden. In onze regio werd al aan het be gin van de maand april de eerste warme dag genoteerd. Op 2 april, Goede Vrijdag, steeg het kwik in Bloemendaal aan Zee tot 21,6 gra den. Dat er tussen het noorden en de rest van het land zoveel tijd verstrijkt voor de eerste 'twintiger' een feit Is, komt maar weinig voor. Het heeft vooral te maken met de noord- tot noordoostenwinden die de afgelo pen weken dikwijls waaide. Overigens is het wel structureel te warm. Na april is ook mei momenteel minstens een graad warmer dan nor maal. Toch staat de eerste zomerse dag op een officieel waarnemings- punt van het KNMI nog niet in de boeken. De tot dusver hoogste waar de bedraagt 24,6 graden in Hoek van Holland. Op enkele amateursta tions in het Rijnmondgebied werden woensdag wel hogere temperatu ren gemeten. In Maasluis werd het 26,1 graden. Het betreft hier even wel waarnemingen op meetpunten die tamelijk beschut staan opge steld. Een bijzondere meimaand maakten we mee in 1992. Toen steeg de temperatuur in De Bilt op twaalf dagen (een record) tot 25 graden of hoger. Hoge temperaturen zijn tijdens het pinksterweekeinde niet aan de or de. Rond een actieve depressie in de wateren tussen Schotland, IJs land en Noorwegen circuleren koele luchtmassa's. Aan de achterzijde van het koufront van de depressie, dat de komende nacht met enige regen over Nederland trekt, wordt morgen lucht aangevoerd waarin het kwik 's middags bij circa 17 graden blijft steken Het blijft wel droog en de zon laat zich geregeld zien. Op zondag is er aanvankelijk meer be wolking maar ook dan valt er geen regen en dat is ook op maandag het geval. Dan zou het kwik alweer de 20 graden kunnen bereiken. In de loop van volgende week zet de temperatuurstijging door. JAN VISSER Diana van den Broek (22) uit Den Haag, dochter van een slager, gaat de Europe se kampioenschappen barbecuen die dit weekeinde in Raalte worden gehouden in als Miss Barbecue. Diana werd vorig jaar juni tijdens de wedstrijden in Pforz heim (Duitsland) gekozen tot Miss BBQ. „Bij die verkiezing ging het niet om de maten van de miss, maar om een goede presentatie van de gerechten", zegt Diana's vader. „Ik wist niet wat me over kwam", vertelt de Haagse. „De organisa tie zei dat we vooral nog niet weg moes ten gaan. Ik had geen flauw idee waar om. We waren al stomverbaasd dat ons team de vierde prijs in de wacht had ge sleept tussen al die toppers uit Zwitser land, Duitsland en Oostenrijk. Toen bleek ik ook nog gekozen te zijn tot Miss Barbecue. Ik moest het podium op, werd gefilmd door diverse televisieploe gen en moest interviews doen. Ik vond en vind het eigenlijk een beetje gênant." Tijdens de kampioenschappen in Raalte hoeft Diana niet in een sexy outfit aller lei representatieve verplichtingen af te werken: ze werkt gewoon mee in het wedstrijdteam van haar vader. Daar blijft ze verantwoordelijk voor de bordopmaak en de presentatie van de gerechten aan de jury. „Probeer voor de aankleding eens gebruik te maken van groenten", tipt Diana. „We komen tij dens de wedstrijd dit weekeinde bijvoor beeld met groene asperges in truffelolie, maar een spies met maiskolven en groenten is ook niet te versmaden." Diana heeft haar uitverkiezing onder meer te danken aan het feit dat ze per fect Duits spreekt. Ze studeert Duitse taal- en letterkunde aan de Rijksuniver siteit Leiden. Door deze vaardigheid kon ze de gerechten perfect toelichten aan de jury. „We hadden bijvoorbeeld een tonijnsteak geroosterd in bananenblad met verse koriander. Ik moest ze er echt vanaf houden om het blad op te eten", vertelt Diana. Zelfheeft ze nog nooit Piggeltje Piggeltje is gestorven. Ze is dertig jaar oud ge worden. Elke dag zag ik haar een paar maal als ik langs de buitenboxen van mijn buren fietste. Omdat ze maar een kleine pony was, en geen eisen stelde, was voor haar in de nooduitgang van de binnenbak een extra lig- box vervaardigd. Alle echte ligboxen waren al in beslag genomen door forse manege-paar den. In de manege van mijn buren woont nog een andere pony. Beauty. Ook zo'n leuk. klein paardje. Beauty was dolverliefd op Piggeltje. Mocht Piggeltje de wei in, dan wou Beauty ook. Ze hinnikte iedereen de kop suf tot ze bij Piggeltje russen de mjt zuring en de boterbloemen stond. Pig- f geitje liet zich die liefde graag aanleu- ÊJ nen, maar van haar kant was er op z'n best sprake van genegenheid. Verliefd was ze niet. Nu is Piggeltje dood, en Beauty ontroost baar. Laatst zag ik haar langs de buiten boxen slenteren. Zoals ze eruit zag! Ze wankelde op haar hoefjes, haar manen waren in de war, haar staart hing futloos omlaag, haar oog was dof. De eerste dagen na de dood van Piggeltje heeft ze vrijwel AARTEN 'T HART onafgebroken droevig staan hinniken. Mijn vader heeft toen hij nog als boeren knecht werkte ook eens zoiets meegemaakt. Een tamelijk klein schaap was verliefd op een koe. Waar de koe ging. ging het schaap. Het liefst stond het schaap pal onder de koe tussen diens vier poten. Het was een beetje passen en meten, maar 't kon net. De koe was er niet echt blij mee. maar lier het zich aanleunen. Op een dag werd de koe afgevoerd naar het slachthuis. Het schaap was op slag totaal de kluts kivijt. Ze at niet meer. ze dronk niet meer, en na twee weken sluimerde ze voor al tijd in. Mevrouw Connie Palmen zegt in haar roman De vriendschap: 'Geen dier verhoudt zich tot de dood. Mensen wel. Mensen hebben weet van de dood. Hebben dieren geen weet van de dood? Heeft uilskuiken Palmen ooiteen chimpansee-moe- der aanschouwd die haar jong was kwijtge raakt? Ooit een olifantenmoeder gezien van wie de baby was gestorven? Ooit gehoord van honden die nadat hun baas was overleden, geen hap meer gegeten hebben tot ze dood waren? 'Geen dier verhoudt zich tot de dood.Hoe kun je zulke ongelofelijke lulkoek uit je pen krijgen? Sommige koeien die 's morgens naar het slachthuis gebracht zullen worden, staan de hele nacht die aan hun vertrek voorafgaat, droefgeestig te loeien. Elke biefstuketer die z'n geweten wil sussen, mag zulke stupide praatjes over dieren die geen weet hebben van de dood, graag horen dan wel opschrijven. Met dat type uitspraken over dieren die ergens geen weet van hebben waar wij mensen wel weet van hebben, heb ben wij eeuwenlang ons wreed en beestachtig gedrag tegenover dieren goed gepraat. In mijn jeugd heb ik vaak gehoord: 'Een dier heeft wel pijn, maar lijdt geen pijn.'Wat een verbijste rende onzin! Al dat soort opmerkingen dient er alleen maar voor om ons barbaars en mis dadig gedrag tegenover dieren te rechtvaardi gen. Overigens komt, in geval van Connie Palmen, de ware aap elders uit de mouw. In haar boek LM. deelt ze over zichzelf mee: 'Ik, die niks op heb met dieren.Omdat ze 'niks op heeft met dierenweet ze uiteraard ook totaal niets van dieren af Maar zeg dan ook niets over dieren, onthoud je dan ook van zulke zeldzaam stu pide praatjes. dagen Nog 225 dagen en het nieuwe millennium bn aan. Reden voor dezei om in een dagelijkse 7 terug te kijken op belaieai rijke gebeurtenissen dii plaatsgrepen op corres ponderende data in de ere gelopen 1000 jaar. Dezi am week: 17 mei 1792: Wi,en Street opgericht; 18 me 1899: Opening eerste* e desconferentie; 19 mei 1906: Renbaan Duindijok open; 20 mei 1927: Lin bergh vliegt van New) naar Parijs; 21 mei 190 Wereldvoetbalbond FI r opgericht; 22 mei 1924 Charles Aznavour t 21 MEI 1904 Ze zijn er niet bij. Hoogni! wordt het voorstel naardt lenbak verwezen. En dusg h° schiedt de grondleggings rs Féderation Internationale [ajl Football Association (FIR zonder de inbreng van de vinders' van het voetbalsp Engelsen zelf. Arrogant et noemt Martin Tyler die in 'The story of football', oogkleppen blijven bijnai jaar onafgebroken op" auteur nogal zuur vast. Fi rijk, België, Denemarken. je, Zweden, Zwitserlandt wel - ook Nederland zijni r 21ste mei 1904 in Parijs v de partij. Ze zullen er gea flauw vermoeden van hel dat diezelfde FIFA vandai 1[' het 95-jarig bestaan op z'i minst een omstreden org tie genoemd mag worden in de laatste plaats dankz president Joao Havelange volgens de Engelse -- sd en voetballiefhebber Davi Yallop de populaire spon het gewone volk afpakte de rijken der aarde schon lemaal volledig kan die o: schrijving niet zijn, wam Je" eind negentiende eeuw l beeld de eerste Hollande gen een bal gaan trappen geen mens nog van de Fll weet, zijn het vooral de stelde jongelingen die dal nen doen. Havelange, 24; president, houdt de band bal-rijkdom nochtans ins Hij wordt van het spel, sti ,f Yallop, miljonair. HENK RUUL» Ide gel achter de barbecue gestaan. Dat doet haar vader altijd, een enthousiaste slager die zelf nog runderen en lammeren in koopt en zelf z'n worst maakt. Op eerste pinksterdag zijn in Raalte van af 17.00 uur de Nationale Kampioen schappen Barbecuen. Tot middernacht treden allerlei bluesbands op. Op twee de pinksterdag om 13.00 uur beginnen de Europese Kampioenschappen. Er is tevens een uitgebreid bluesprogramma. Toegang gratis. MENSELIJ] JeJ iber Supermodel KATE MOSS De aan de drank. Vijf maande kaï een geslaagde ontwenning lr bleek ze tijdens het filmfe in Cannes niet van de char 1 ne te kunnen afblijven, m an< het Britse amusementspei reau WENN. Nadat ze ure- het ene glas na het andere binnen had geslagen, slaa er nauwelijks in op de bee blijven, toen ze wenteltra; Hotel du Cap afdaalde. De rige Moss baarde in februa haa zien met het verhaal date tien jaar aan de drank was een interview gaf ze toe dl t v; die periode nooit nuchter tier catwalk had gestaan. Ma: '.C met dit verleden te hebbe 'de broken. Ze vertelde na eer ide cesvolle ontwenningskuur kliniek regelmatig bijeenk sten van de Anonieme Ak ten te bezoeken. De ex-vn van ster JOHNNY DEPPt. drinken op haar twaalfde. dieptepunt van haar versk dronk de topmannequin' gens vroeg champagne en ze de deur niet uit zonder (volle) fles wodka Het huwelijk van de Britse EDWARD en SOPHIE RH) NES is zaterdag 19 juni rei streeks op de televisie ter Volgens het gaan de opbrengsten uito koop van de televisierecht naar een liefdadigheidsfó Edward (35) en Sophie (3 derstrepen dat de bruiloft njjp een dag voor familie en vn zal zijn, en geen staatsaar genheid. Maar meer dan mensen zullen op de terrei^T rond worden ingezegend. In di ene worden camera's aangeW ing« die de één uur durende |X een heid vastleggen. toalj B a d; den üjer edig

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2