Verrassende keuze voor verguisde spits Mark Huizinga geeft het goede voorbeeld Sport Spaar Select minder groot dan verwacht omario niet tegen Oranje :Jan Kins, De Heiden en De Roode trijden om de Leidse voetbaleer Vainsteins verrast sprintelite Een arbeidzaam leven IUDAG21 MEI 1999 chef willem spierdil J -CHEF IANET VAN DIJK, 071 A.lS.vl itletico wil Sunday Oliseh erdam Sunday Oliseh vertrekt waarschijnlijk naar Atletico idrid. Ajax en de Spaanse club hebben al enkele gesprekken >erd over de transfer. De Amsterdammers zullen een over- w niet blokkeren. De Nigeriaanse verdediger heeft Atletico teld veel zin te hebben in een nieuw avontuur. Oliseh speel- itwee seizoenen voor de Amsterdammers. Bij Atletico moet iNigeriaan de vervanger worden van Jugovic, die naar Inter in vertrekt. 'Adriaanse een gefrustreerde man' gsTi Nee, hij zal geen acties ondernemen tegen Co Adriaanse. iKNVB evenmin. „Deze man heeft een bepaalde woede in hen hij is gewoon gefrustreerd", zei bondscoach Frank Rijk- ,ard in een reactie op de kritiek die de trainer van Willem II her- laaldelijk op hem uitte. Adriaanse weigerde twee jaar geleden jjkaard stage te laten lopen bij Willem II, omdat hij het bela- fcelijk vond dat die de versnelde trainerscursus mocht volgen, iaanse noemde hem de voorbije dagen zelfs een 'beunhaas'. iard: „Leuk is anders, maar ik sta er echt boven. Adriaanse It zichzelf flink naar beneden met dit soort acties." ichenk moet volgend jaar weg warden Wim Schenk mag nog een jaar in dienst blijven bij jeKNSB. De voorzitter van de schaatsbond moet daarna het d mimen. Een meerderheid van de schaatsgewesten en sec- is in het land hadden liever gehad dat de preses per direct zijn ctie neerlegt. Maar om de continuïteit te waarborgen blijft fcij nog een jaar. Schenk had de afgelopen winter in de ogen van Je schaatsgewesten beter zijn best moeten doen om Ids Postma Ifebruari alsnog aan het WK allround te laten deelnemen. Bo- pndien ligt Schenk niet goed bij tal van sponsoren van de ond. In mei 2000 volgt Hans Schripsema hem op. pvolger voor Amsterdam-serie ;rdam Het toernooi heeft een nare, Engelstalige naam ge- jen en een duidelijk commerciële opzet, maar The Amster- am Tournament is in feite de opvolger voor de serie Amster- i-toernooien uit de jaren zeventig en tachtig. Het nieuwe loetbalevenement is voor de komende drie jaar gegarandeerd. Ie deelnemers van The Amsterdam Tournament 1999 zijn Ajax, leukst azio Roma, Atletico Madrid en het Braziliaanse Santos. De ;te tiji peeldagen zijn zaterdag 31 juli en zondag 1 augustus. Ajax s; peelt tegen Santos en Lazio. loeti Irnstige rellen in België ?n te leijns htwerpen Bij rellen tijdens en na de voetbalwedstrijd in de •t uitt elgische tweede klasse tussen Antwerp en Turnhout (1-3) zijn Klei] sieravond ten minste dertien politieagenten gewond geraakt, in wie twee ernstig. Zes hooligans zijn aangehouden. De onge- 37.50 igelheden braken vlak voor het laatste fluitsignaal uit. Suppor- t onj rs van Antwerp reageerden hun frustraties over het tegenval- sting nd resultaat af op de omheining. De raddraaiers troffen op jonge an route allerlei bouwmaterialen aan. Die werden gebruikt als at we unitie tegen de politie die de rust probeerde te herstellen, ij hief |asketbalsters beginnen met zege sta mere De Nederlandse basketbalsters zijn het kwalificatie- lemooi voor het EK in 2001 goed begonnen. De ploeg van ondscoach Meindert van Veen had in Almere niets te stellen iet de afvaardiging van Luxemburg. Oranje zegevierde met 79- na een ruststand van 45-13. leeuwarden johann aaast peter van der hulst De leden van de kernploegen van de KNSB komen vandaag voor het eerst bijeen, maar het is nog steeds niet duidelijk wel ke schaatsers de bond trouw blijven en welke niet. Duidelijk is inmiddels wel dat Spaar Se lect niet zo veel schaatsers heeft ingelijfd als het had aan gekondigd te zullen doen. De privésponsor, die al wel de sprinters Jan Bos en Erben Wennemars bij de KNSB weg plukte, heeft bijvoorbeeld nog geen enkele schaatsster onder contract staan. Omdat de ploeg kleiner uitvalt dan de bedoe ling was is er geen plaats meer voor trainster Ingrid Haringa. KNSB-trainer Henk Gemser kan vandaag bij de eerste bij eenkomst op het trainingscen trum in Papendal in ieder geval rekenen op Ids Postma, Carl Verheijen en Jelmer Beulen- kamp. Het is nog niet bekend hoe de samenstelling is van het team van Gerard Kemkers, de andere coach. „Ik weet niet op wie ik mor gen mag rekenen", zei Kem kers gisteren lachend. De on langs door de schaatsbond aangetrokken coach wees er op dat tal van schaatsers op dit moment nog niet weten hoe hun toekomst er uit ziet. Die si tuatie is niet nieuw. In voor gaande jaren namen toppers als Annamarie Thomas en Tonny de Jong pas laat een be sluit. De twee Friezinnen wachten ook nu nog af. Thomas heeft aanbiedingen in beraad van het commerciële team van haar vriend Bart Veldkamp en van Unit 4. De houdster van het wereldrecord op de 1500 meter sloeg een aanbod van Spaar Select af. Het team van haar vroegere trainer Peter Mueller heeft na het aantrekken van de sprinters Jan Bos, Erben Wennemars en Jakko Jan Leeuwangh ('Ik moet nog wel een contract tekenen') voorlopig niet voldoende mid delen om meer topschaatsers te contracteren. De stayers Gianni Romme en Bob de Jong maken ook deel uit van Spaar Select. Zij moeten het wel doen zonder de inbreng van coach Ingrid Haringa. „Hel is niet zo n grote groep, dus het mag duidelijk zijn dat ik niet meer als trainer/coach optreed. Er wordt naar oplossing gezocht", aldus de trainster, die verder weinig over de kwestie kwijt wil. Annamarie Thomas vond het bod dat ze van Spaar Select kreeg te karig. „Ze hebben niet genoeg geboden", aldus Tho mas. „Ik wil alles goed op een rij zetten voordat ik een beslis sing neem." De schaatsster uit Bantega is met de bond nog in onderhall deling over de salariëring, maar acht de kans groot dat ze blijft Thomas benadrukt dat geld niet het belangrijkste criterium is bij haar keuze. „De facilitei ten zijn bij de bond misschien wel het best. Dat vind ik heel belangrijk." Oranje een raar hoofdstuk in drama Van Hooijdonk de janeiro rtr ia ivaller Romario ontbreekt in de nationale selectie van Brazilië i ir de twee duels tegen Oranje op 5 en 8 juni in Salvador en Go- e"vrie 1 Bondscoach Wanderley Lüxemburgo kan niet over de oud- ortcr i rer beschikken door het drukke en belangrijke programma van 10ej|jj) Braziliaanse competitie. Romario, die sinds kort in het nationa- I, eam weer een succesvol aanvalskoppel met Ronaldo vormt, is de enige speler die ontbreekt. „Ik kan niet beschikken over de ste spelers die in de Braziliaanse competitie uitkomen", treurt bondscoach. De Braziliaanse internationals uit de Europese 13OM 'petities zijn wel allemaal weer van de partij, hap ,ik hel KNVB Frank Rijkaard zorgt voortdurend voor verrassende keu zes. Tot die ontdekking is Pierre van Hooijdonk gisteren ook gekomen. De bij Nottingham Forest volledig in het slop geraakte spits, die na het WK nooit meer werd gese lecteerd en het meest dramatische voetbaljaar uit zijn carrière achter de rug heeft, is opgeroepen voor de twee meest prestigieuze oefeninterlands van Oranje in de aanloop naar het Europees kampioenschap. Iers waren. Hij werd op het veld volkomen genegeerd en ook niet gefeliciteerd op het mo ment dat hij weer scoorde voor de club. Toen hij een paar we ken geleden door manager Ron Atkinson werd gepasseerd, kwam het een dag later op het trainingsveld tot een frontale botsing tussen de twee en stond voor Van Hooijdonk vast dat hij ten koste van alles moet zien weg te komen uit de Mid lands. In totaal heeft Van Hooijdonk dit seizoen slechts negentien keer het shirt van Forest gedra gen en maakte hij zeven doel punten. Niet genoeg om de club in de Premier League te behouden, voor Frank Rijkaard wel voldoende om hem een jaar na de wereldtitelstrijd in Frank rijk weer uit te nodigen voor het Nederlands elftal. „Hij is het in elk geval nog niet verleerd", zei Rijkaard gisteren in Zeist. „Pier re heeft een raar seizoen achter de rug, waarin een heleboel is gebeurd. Maar in het verleden heeft hij bewezen een superpo- sitieve speler te zijn in de groep en heeft hij zich met zijn hele ziel en zaligheid aan elke klus van Oranje gewijd. Ik weet ze ker dat ik geen groot risico met hem neem." Rijkaard denkt dat de nieuwe uitverkiezing voor Van Hooijd onk een stimulans is om zijn zeist marcel van der kraan Van Hooijdonk maakt, evenals eenmalig international Frank Verlaat, deel uit van Rijkaards 21-koppige selectie die over tien dagen afreist naar Zuid- Amerika voor twee interlands tegen Brazilië. In Engeland werd gisteravond met verba zing gereageerd op de uitver kiezing van de boomlange spits. Nottingham Forest-manager Ron Atkinson zei de terugkeer van Van Hooijdonk in Oranje niet te kunnen geloven. Nottingham degradeerde vo rige maand al op papier uit de Premier League. Daarna wenste de Britse club al geen beroep meer te doen op de man die in de eerste helft van dit seizoen maanden in Nederland ver bleef, omdat hij weigerde nog langer uit te komen voor zijn tot degraderen gedoemde werkgever. Omdat in Engeland door de managers onderling werd afgesproken dat niemand Van Hooijdonk zou kopen, was hij gedwongen terug te keren. Dat ging niet van harte, mede omdat zijn collega's volgens de toenmalige trainer Harry Basset hadden gedreigd 'zijn kop van zijn romp te slaan' vanwege alle beledigingen. Zover kwam het niet, maar Van Hooijdonk voelde daarna hoe haatdragend zijn medespe- carrière weer de juiste richting uit te duwen. „Toen ik hem aan de lijn kreeg, was hij heel opge lucht en zei hij er helemaal klaar voor te zijn. Eindelijk weer iets positiefs, vond Pierre." Bij Nottingham Forest rekent men voor volgend seizoen niet meer op de Nederlander. Er is voldoende belangstelling voor hem vanuit Duitsland. Schal- ke'04, Kaiserslautern en VfB Stuttgart hebben hun interesse kenbaar gemaakt, maar ook Vi tesse en Feyenoord houden de ontwikkelingen in de gaten voor het geval Nikos Machlas of Julio Cruz alsnog zouden ver trekken. Nottingham verlangt een afkoopsom van 10 miljoen gulden, maar de uiteindelijke prijs zou daar wel eens een mil joen of drie onder kunnen zit ten. Van Hooijdonk is mede in beeld gekomen omdat het Ne derlands elftal in Brazilië niet kan beschikken over Dennis Bergkamp (vliegangst), Michael Mols (gaat op 9 juni trouwen) en Jerrel Hasselbaink (kniebles sure). De laatste had zich al een paar keer afgevraagd waarom hij na het WK niet meer in beeld kwam bij de technische staf in Zeist, temeer daar hij dit seizoen topscorer van Engeland is geworden. Rijkaard: „We hebben Has selbaink wel degelijk gevolgd en eigenlijk hadden we hem voor de vorige interland tegen Ma rokko al opgeroepen. Toen moest hij afzeggen door een kwetsuur en een slepende bles sure aan zijn knie zit hem nu ook weer dwars. Voor Mols heb ik begrip, want die had zijn hu welijk gepland voordat de reis naar Brazilië bekend was. De laatste keer dat Frank Ver- Rijkaard zegt zeker te weten dat hij met Pierre van Hooijdonk geen groot risico neemt. laat werd geselecteerd was in februari 1995. Onder Guus Hid- dink kwam de libero van VfB Stuttgart toen in actie tegen Portugal. Verlaat vervangt Jaap Stam, die zoveel hinder van zijn achillespeesblessure onder vindt dat hij meteen rust moet nemen na de Champions Lea gue-finale, volgende week in Bartelona „ik heb met Alex Ferguson overleg gehad en hij heeft me uitgelegd hoe de za ken liggen. Ik heb daar wel be grip voor, want Jaap staat altijd te trappelen om voor Oranje uit te komen. Die finale is voor hem de bekroning op zijn sei zoen bij United. Als hij die even kan spelen, moet hij dat doen." I)e selectie*: Van der S.u, Westerveld I rank de Boer, Van Hintum, Verlam, Van Wonderen, Ooijer, Rcizigci en Konterman; Cocu, Scedort. Ronald de d de n SHO den loman leefmans jerebat ierom irtin van Kins (w Noord- ccmba jk), Michael de Roode lefenn ijnsburgse Boys) en Dave de t dati iden (UVS) zijn genomi- cvind. erd voor Leids Voetballer hij m i het Jaar. De driekoppige DOM y deelde dat gistermiddag y vver tde. Wie uiteindelijk met de agkami rgaat strijken, wordt vrijdag [gehele juni bekend gemaakt tijdens ijds va üAmstel Voetbalfestijn in de lte. „O tonius-zalen aan de Lange evoeli ire. Daar worden ook de ompei ijzen verdeeld in een reeks izeg dere categorieën zoals ta- igrijksa it, club en vrijwilliger van hebb tjaar. >n bel* De broers Kees en Wim van ijn dei livenbode organiseren voor c is fa vierde keer de uitverkiezing doen i arbij doorgaans de fine fleur ?n wei ii het Leidse voetbal aanwe- is. Na In Casa en twee keer iliday Inn is het evenement, pavoor bijna vierhonderd rien zijn verkocht, dit keer tgestreken aan de Lange bovengenoemd trio 1 alleen de 25-jarige doel- n De Heiden eerder op het "ium. Hij moest het vorig Jafleggen tegen Arthur van Mgen (ARC). Eerdere win- s waren Marco Akerboom VS) en Kees van Tongeren igdunum). Voor Van Kins van kampioen Noordwijk het de eerste kennismaking UVS-doelman Dave de Heiden is opnieuw genomineerd voor de ti- het voetbalfeest, omdat de ttnalige Leiderdorper pas maanden in Leiden int. De Roode (23) werd al B genomineerd, bij de cate- Talent van het Jaar. ttvoor zijn dit* keer Paul ötagne (UVS), Jeroen van ten (A-jeugd ADO Den en Fasal Bounif (Quick is) in de running. De laatste e hebben ooit voor UVS ge- dd, terwijl Montagne af- is van Roodenburg. Slingerland van Rijns- e Boys won vorig jaar de- tofee. De derde hoofdcate- is die van Trainer van het tel Voetballer van het Jaar. Jaar. Daarvoor komen in aan merking: Ruud de Groot (WSB), Gerard Désar (Voor schoten '97) en Arie Lagendijk (Ter Leede). De jury bestaat uit de oud- Spartanen Wout Holverda en Bert Jansen en LD-verslagge- ver Karim Idrissi. Naast speler, talent en coach zijn er nog di verse 'Leidse voetbal-oscars' te verdelen. De jury benadrukte in haar rapport dat de keuze voor de genomineerden een buitengewoon lastige taak was, FOTO HENK BOUWMAN maar nergens was de keuze zo moeilijk als bij de Club van het Jaar. Alleen de zatefdagtak van Lugdunum werd kampioen, maar verder was geen enkel Leids vlaggenschip echt suc cesvol, al hebben FC Rijnland, Roodenburg en VCL (za. én zo.) in de nacompetitie nog wel mooie uitzichten. Omdat bij deze categorie niet alleen prestaties op het veld tellen, zei de jury hiervoor toch een terechte winnaar te hebben gevonden. foggia/perpignan Romans Vainsteins heeft de zesde etappe van de Ronde van Italië op zijn naam geschreven. De Let achterhaalde in de slot fase van de rit van Lauria naar Foggia de zevenhonderd meter voor de Finish ontsnapte Missa- glia, die uiteindelijk derde werd. Blijlevens eindigde als Na de zware bergetappe van woensdag leek de vlakke rit van Lauria naar Foggia een prooi voor de beste sprinters uit het peloton. Nadat de drager van de groene trui Bettini tevergeefs probeerde weg te komen, leek de Saeco-ploeg zijn sprinter Ci- pollini in een zetel naar de eindstreep te begeleiden. 'Mooie Mario' moet echter nog even wachten op zijn 27ste etappezege in de Giro. Het was zijn landgenoot Missaglia, die de plannen van de Saeco-ploeg en Cipollini verstoorde. De Ita liaan profiteerde van een onbe waakt moment en sprong ze venhonderd meter voor de eindstreep weg uit het peloton. Cipollini zat te ver weg om hem te achterhalen en zijn ploeggc noten hadden te veel werk vei richt voor een hernieuwde krachtinspanning. Fabrizio Guidi had nog wel adem over. I lij kreeg Missaglia vlak voor de finish te pakken maar moest zijn eerste zege in de Giro aan Vainsteins laten. bratislava gus van oosten Kalm, koel en met de borst vooruit bestreed favoriet Mark Huizinga gisteren op de eerste dag van het Europees kampi oenschap judo in Bratislava de druk die op zijn schouders rust te. De 25-jarige judoka uit Vlaardingen won zijn drie par tijen in de voorronde met een vol punt en nam tussen de be drijven door ontspannen plaats op de tribune om video-opna men van zijn tegenstanders te maken. Huizinga is deze week in Slo wakije lichamelijk, geestelijk en judotechnisch volmaakt in ba lans. De Europees kampioen van '96, '97 en '98 in de klasse tot 90 kilogram vormde gisteren een uitzondering op de overige leden van de Nederlandse equi pe die meer teleurstellingen der dit jaar, raakte gisteren ver stijfd door de spanning. De 23- kreeg te verwerken dan hen lief jarige zwaargewicht uit Bloe- was. In zeven van de achtge wichtsklassen die bij de man nen en vrouwen al aan bod zijn gekomen (vandaag volgen de andere acht) is de Nederlandse jacht op goud al beëindigd en heeft alleen Huizinga nog uit zicht op een finaleplaats. De uitschakeling van Peter Star mans in de klasse tot 60 kilo gram was nog het minst verras send. Dennis van der Geest, win naar van drie A-toemooien eer- mendaal herstelde zich in de herkansingsronde en doet daarom morgen nog mee om het brons. Voor Van der Geest volgt vandaag nog kans op goud, want als enige Nederlan der komt hij uit in twee ge wichtsklassen: 100+ en alle ca tegorieën. Ben Sonnemans ging in de eerste ronde in de klasse tot honderd kilogram, na een goed begin, door een vlaag van licht zinnigheid hard op zijn rug te gen de Portugees Pedro Soares, FOTO QPD wiens verlies in de tweede ron de de Nederlander uit de her kansing hield. De 27-jarige Haarlemmer gaf de winst 52 se conden voor het einde onpro fessioneel uit handen. Drie van de vier vrouwelijke judoka's uit de ploeg van bondstrainer Marjolein van Unen zijn op de eerste dag van het Europees kampioenschap uitgeschakeld. Nyncke Klopstra (-48 kilo), Karin Kienhuis (-78 kilo) en Jessica van der Spil (+78 kilo) overleefden de voorron den niet. Claudia Zwiers (-70 ki lo) keert morgen als enige vrouw terug op de mat. Jan de Leeuw 1898-1999 In het jaar dat UVS zijn 85-ja- rig jubileum viert, overleed de langst levende mede-oprich- ter van de Leidse club. Na meer dan 101 jaar is eergiste ren een einde gekomen aan het leven van Jan de Leeuw. De Leidenaar was behalve mede-oprichter ook erelid van UVS, maar vervulde nooit een bestuursfunctie binnen de club. Kleermaker De Ix?euw maakte zelf de voetbalkleding voor de eerste UVS'ers. De laatste jaren verscheen hij nog geregeld op recepties en reü nies. Zo maakte hij bij het 75- jarige bestaan van de club grote indruk met een speech die helemaal op rijm was ge schreven. Hij stelde toen ook een beker beschikbaar voor de jeugd. De jeugdelftallen van UVS hebben eenmaal om die beker gestreden. Jan de Leeuw werd op 10 fe bruari 1898 geboren, ais een van een drieling. Zijn werkza me leven begon al toen hij ne gen jaar oud was en na schooltijd hielp met het ma ken van sigaren. Als kleerma ker maakte hij lange dagen - werkweken van zeventig uur waren normaal -, en na de oorlog koos hij voor een meer geregeld leven en de zeker heid van een vast salaris. Hij solliciteerde als portier bij het I.eidsch Dagblad en werkte in het gebouw aan de Witte Sin gel tot zijn pensionering in 1964. Vorig jaar werd Jan de I.eeuw ter gelegenheid van zijn hon derdste verjaardag - dat met een groot feest in zijn flat aan de Apollolaan werd gevierd - geïnterviewd door Ruud Paauw, voormalig adjunct- hoofdredacteur van hel I^idsch Dagblad. „Leef sober, leef je eigen leven en: elke dag drie borreltjes voor het avond eten. Nooit overslaan", noem de hij het geheim van een lang leven Jan de Leeuw woonde tot het einde van zijn leven nog zeil standig, zonder telefoon, want:,.Waarom moet ik een telefoon hebben? Dat kost maar geld. Als ze iets van me willen, komen ze maar bij me aan de deur." Zijn 80-jarige zoon Jan de Leeuw junior kwam dagelijks bij hem langs. De Leidenaar stond bekend als een vrolijke, opgeruimde man, die nog midden in het leven stond. Hij was buitenge woon handig. Een van zijn hobby's was het maken van honden- en kippenhokken, die hij vervolgens in vrolijke kleuren schilderde. „Natuurlijk, er waren ups en downs, maar ik ben dankbaar dat ik dit leven heb mogen lei den. Ik heb altijd alles zo goed mogelijk gedaan, wat het ook was", zei hij. terugkijkend op zijn lange en arbeidzame le ven. Jan de Leeuw wordt dinsdag begraven op de begraafplaats Rhijnhof. janet van ddk

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23