Mnkpop handhaaft succesformule Nederland krijgt eigen Sissi Raz roept met weinig middelen veel sfeer op 3 Met Circus Renz in 140 minuten de wereld rond Cultuur Kunst Avonti 52 Star Wars breekt record D. iosANGELES_i De nieuwe Star Wars-film The Phantom Menace ^eeft op zijn eerste dag in bijna 3000 Amerikaanse bioscopen omgerekend ruim 57 miljoen gulden opgebracht. Het hoogste bedrag ooit in de Amerikaanse filmgeschiedenis, aldus distribu- leur 20th Century Fox. Jurassic Park was in 1997 goed voor ruim 52 miljoen gulden tijdens de eerste dag. De film ging woensdag fén minuut na middernacht Amerikaanse tijd in première. De uim 230 miljoen gulden kostende productie kreeg nogal wisse- ende recensies, maar de vele duizenden fans stonden soms iren in de rij om een toegangsbewijs voor de voorstelling te be- nachtigen. Kenners verwachten dat The Phantom Menace in Ie wereld zo'n twee miljard gulden zal opbrengen. De film gaat eind september in Nederland in première. icteur Henry Jones overleden angeles Acteur Henry Jones is maandag op 86-jarige leeftijd jde Verenigde Staten overleden. Jones speelde in meer dan lertig films en 350 televisieseries. In de VS werd hij bekend met pjn rol als rechter Johathan Dexter, de schoonvader van 'Phyl- js' in de gelijknamige televisiereeks. In de jaren zeventig en achtig was hij geregeld te zien in series als Codename: Foxfire, alcon Crest en I married Dora. Op het witte doek was de acteur nder meer te bewonderen in Vertigo, Butch Cassidy and the undance Kid, Dick Tracy en The Grifters. Hoewel Jones' mo- ioloog in Alfred Hitchcocks thriller Vertigo uit 1958 slechts vier unuten duurde, werd de scène later gekozen tot één van de jen beste optredens ooit van een acteur in een bijrol. 'Miss Saigonopgevolgd door musical 'Elisabeth chef jan rijsdam, 071-5356444, plv chef annet van aarsen 071 -5356443 Theo Schelhaas: archivaris in de branding wenen hans visser Nederland krijgt zijn eigen Sissi. Op 21 no vember gaat in het Scheveningse Circus theater de Nederlandse versie van de musi cal 'Elisabeth' in première, het op muziek gezette verhaal over de legendarische laat ste Oostenrijkse keizerin, beter bekend on der haar koosnaam Sissi. De voorstelling komt in de plaats van 'Miss Saigon'. Om deze nieuwe productie van Joop van den Ende voor het Nederlandse publiek zo toegankelijk mogelijk te maken zal op een aantal punten worden afgeweken van de oorspronkelijke versie die in 1992 in Wenen zijn wereldpremière beleefde. Regisseur Eddy Habbema heeft in ver band daarmee tekstschrijver Michael Kun- ze en componist Sylvester Levay een aantal wijzigingen en aanvullingen voorgesteld, die nu worden uitgewerkt. Seth Gaaikema, die eerder voor Van den Ende een groot aantal andere musicals vertaalde, maakt ook voor 'Elisabeth' de Nederlandse tekst. De titelrol wordt gezongen en gespeeld door Pia Douwes die ook tijdens de wereld première Elisabeth speelde. Ryan van den Akker, die eerder de vrouwelijke hoofdrol speelde in 'Cyrano, de musical', zal een aantal voorstellingen van haar overnemen. Jeroen Phaff gaat straks de rol spelen van haar man, de laatste Oostenrijkse keizer Franz Joseph. De ldassieke sopraan Wilma Driessen is straks te zien als zijn moeder. Addo Krui- zinga, die eerder in 'West Side Story' in de rol van Tony was te zien, gaat nu Sissi's zoon Rudolf spelen. Een belangrijke rol is ook die van de man die Elisabeth in 1998 vermoordde: de anarchist Luigi Euchini. Hij wordt gespeeld door Wim van den Driessche. Elisabeth, die als keizerin een ongelukkig leven leidde en zelf een soort doodsverlangen zou hebben gevoeld, wordt neergezet als een vrouw die een spel speelde met de dood. Een beeld dat zicht baar wordt gemaakt door Stanley Burleson die als 'De Dood' in de voorstelling een be langrijke rol heeft. Net als Pia Douwes heeft hij nu nog een belangrijk aandeel in de musical 'Chicago', waaruit beide over drie maanden vertrek ken. Zijn rol van de advocaat wordt dan overgenomen door Tony Neef, nu nog te zien als Chris in 'Miss Saigon'. Elisabeth' wordt gespeeld door in totaal 34 zangers, dansers en acteurs. De muzikale leiding heeft Maurice Luttikhuis. 'Elisabeth' is een aantal jaren in Wenen te zien geweest. Londen en New York, de grote musicalcentra van de wereld, hebben tot dusver geen belangstelling voor de show getoond, omdat deze te Europees zou zijn. Niettemin heeft Joop van den Ende als Europees producent met voet op Broadway toestemming om daar te onderzoeken in hoeverre de nieuwe, Nederlandse versie de voorstelling toegankelijk kan zijn voor het Amerikaanse publiek. -fvang mnisatie 30ste editie gaat veelvuldig op herhaling iiayU een megapopspektakel als Pinkpop komen veel toe houwers niet eens voor de muziek. Zij komen voor wat ii gemakshalve heet 'de sfeer' of om nog vagere rede- n zoals 'mijn vriendjes en vriendinnetjes' gaan ook. >r kmöa blijkt, hoe verrassend dat ook voor de doorgewin- rde Pinkpopganger mag lijken, wel degelijk het pro- ma een rol te spelen bij de overweging wel of geen artje te kopen. dcraaf jan hensels Da* nt boekingbureau Mojo en °'f o Pinkpop weten inmiddels hoe ze de festivalweide vol >nd4 leten krijgen. Een festival zwijgt allemaal vooruitstrevende, mieuwende en anderszins stiek verantwoorde en poli- correcte acts is tenslotte maar mogelijk ook met- de doodsteek. Namen als ibie Williams, Skunk Anan- en Alanis Morissette moet je ■too mwoordig wel op het affiche iben wil je het grote publiek eiden tot een retourtje dgraaf. Pinkpopbaas Jan tets onderstreepte onlangs de voorverkoop dankzij der- ke bekende namen beter jeff en dan vorig jaar. eze namen voor de duide- ïeid, worden verguisd door 'serieuze muziekliefhebber', zijn de acts, die zoals eer de Haagse zangeres Anouk, jtion - si meeste gevaar lopen op een van eieren of groente en waarvan de uiterste houd- rheidsdatum is verstreken, ibie Williams is bij velen park Art lacht omdat hij deel uit- jwe ontJ [kte van de aalgladde jon- "S™ igroep Take That. Maar vo- nï tijdens Parkpop in Den loeg hij niet eens een 72 - 4471 ht figuur. Skunk Anansie bij sommigen ook allergi- reacties op. De opzichtig edoste zangeres Skin van jbject U die band heeft fervente voor- en tegenstanders. Veel (vrou welijke) middelbare scholieren zien in de militante zangeres een vrouw waarmee ze zich kunnen identificeren. Pop en verzet, weet je wel. De Canadese Alanis Moris sette is een publiekslieveling die een brug slaat naar het ou dere publiek. De veertigers en vijftigers die zijn blijven hangen bij de Beatles en de Stones, kunnen de verrichtingen van deze dame wél waarderen. Ze past in ieder geval in de singer- songwriterstraditie zoals die eind jaren zestig ontstond en ze heeft genoeg jeugdige uitstra ling om ook zoon- en dochter lief te boeien. Tot de echte top pers hoort ook Lauryn Hill die met The Fugees hiphop voor een breed publiek maakte. Op haar soloplaat toont zij aan dat populaire muziek nog altijd ook heel smaakvol opgedist kan worden. De Limburgse publieksfavo rieten Rowwen Hèze en De Heideroosjes gaan op herha ling. Jammer voor die vele ijve rige bandjes in de regioDie krijgen amper een kans, ook al mag traditiegetrouw een Lim burgse act het festival openen. Maar ja wat moet je als organi satie? Boek Rowwen Hèze en punktrots De Heideroosjes en de zaal verandert in een kolken de, feestende massa. dans recensie maarten baanders n gaand Wee danseressen nemen 3d Mi elegante houding aan. et lijkt of ze poseren voor en foto. Een derde danse- ezig n*t B betreedt de dansvloer, laar mond beweegt alsof ze ireekt, maar iets verstaan oen we niet. Het is een ka- akteristiek begin van del- "eliquie' van Dansgroep het nieuwste deel uit de 2, Den h« Mie 'Casa del Sogno', waar- i choreograaf Hans Tuer- igs zich laat inspireren het ais van de Italiaanse dich- i D'Annunzio. delle Re- t)uie' is weer een voorbeeld tnTuerlings' gave met wei- tig middelen veel sfeer op te Johnn luen iwwave.1 "P' l Ais decor heeft hij alleen mi houten vloer eu een tor keukenstoelen nodig, e rest doet hij louter met en astroM begingen. Deze zijn mooi, g van act Miijk en afwisselend en la- topiudt n een spannende wissel- net nart erking tussen de drie dan- jt rs en de drie danseressen Ml Ze stralen een onge- *ongenheid uit die ken nend is voor de sfeer van *nsen in de mooiste tijd s an hun leven: speels, indi- dualistisch, bewust van "n uiterlijk, erotisch gela- en stijlvol. Je ziet dat ze een pose aannemen, maar dat heeft niets van een hol gebaar. De charme die ervan uitgaat is ontwape nend en heerlijk om te zien. Opvallend zijn de passa ges waarin vertraagd bewo gen wordt. Net als de po seerhoudingen scheppen deze het gevoel dat het alle maal ver weg is, voorbij, een eindeloze herinnering. Her inneringen aan mooie tijden "kunnen uiterst gedetailleerd zijn. Dit geldt ook voor de bewegingen die variëren van swingend en bruisend tot verstild, intiem, introvert. De muziek van Eddy de Clercq, uiteenlopend van dwingend ritmisch tot ly risch. sluit hier prachtig op aan. Slechts één keer roept de voorstelling een vraagteken op, namelijk in de scène waarin de drie dansers een discussie uitbeelden. Het lijkt even of er een wending komt, een soort verhaal, ook doordat deze scène er een beetje sketch-achtig uitziet. Maar die wending komt niet. De conflictloze dans gaat door. Even voel je je hierdoor op het verkeerde been gezet. delle Reliquie' is een sterke choreografie, waarin de mooie bewegingen nog eens extra mooi worden doordat ze uitgevoerd wor den door mensen die zich zichtbaar in deze dans thuisvoelen. Lauryn Hill. De vele herhalingsoefenin gen, onder meer Luka Bloom, Red Snapper, Faithless, Kula Shaker en Heather Nova geven ook wel een beetje blijk van ar moede. Een organisatie die op safe speelt slaagt er blijkbaar niet in andere aansprekende acts neer te zetten. Pinkpop legt verder de na druk op gitaarpop en zangers foto reuters Alanis Morissette. en zangeressen waarbij 'het liedje' centraal staat. Zeker op de maandag is dat het geval. Het aandeel van met name de vrouwelijke popsterren op Pinkpopmaandag is overigens opvallend groot met onder an dere Jewel, Ilse DeLange, Heather Nova en Lauryn Hill. De sector dance is vrijwel ge heel verbannen naar de zon dag. De in het genre grote na men, zoals Underworld, horen eigenlijk op de slotdag thuis. Het stevigst gaat het er mor gen aan toe met onder meer System of a Down, Nashville Pussy en Right Direction. De wat meer alternatieve acts staan dus vooral op zaterdag en zon dag geprogrammeerd. Een an dere trend is het aandeel van de alternatieve Belgische scene: Die Anarchistische Abendun- terhaltung, Zita Swoon en Soul- wax. Het klinkt wat blasé om nu al te moeten concluderen dat de 30ste Pinkpop amper verras singen zal tellen. Maar daar gaat het de meeste van de tien duizenden bezoekers ook niet om. Die willen gewoon lekker drie dagen uit je dak gaan. Het tamelijk uitvoerige Leidse collegeprogramma 'op koers naar 2002' kent slechts een be scheiden paragraaf over cul tuur. Het zo belangrijke eigen organ isatieonderdeel Gemeen te- archief wordt in dat program ma zelfs niet genoemd. Nu is het maar de vraag of het voor een instelling zo erg is, als de poli tiek haar overslaat. Indien poli tici zich met een instelling gaan bemoeien, kiezen zij - met veel omhaal van woorden - in essen tie altijd voor één van de vol gende vier modelredeneringen. A: Het gaat slecht en daarom moe ten we er meer aan doen. B: Het gaat slecht en daarom kunnen we het maar be ter afbouwen. C: Het gaat goed en daarom kan het wel met wat minder. D: Het gaat goed en daarom moeten we deze sterkte verder uitbou wen. Voor het Gemeentearchief is natuurlijk mogelijkheid D het goede ant woord. Maar an ders dan bij een echte multiple choicevraag, be staat het risico dat de politiek een ander ant woord tot het juiste uitroept. Nationaal geniet het Leidse Gemeentearchief groot prestige. Zowel om zijn bezit, als om de kwaliteit van zijn archiefzorg. Het Leidse archief heeft een ster ke traditie opgebouwd van opti male dienstverlening aan ge bruikers en bezoekers. Ik vond dat vanzelfsprekend in de jaren dat ik namens de Leidse Raad in de Commissie voor het Gemeen tearchief mocht zitten. Pas toen ik in mijn Deventer-tijd lid van de Archief raad werd en de ar chiefwereld beter leerde kennen, zag ik scherper hoe bijzonder de klantgerichtheid van het Leidse Gemeentearchief is. De landelij ke archiefwereld laat zich pri mair leiden door het centrale thema van het vernietigen van stukken. (Aan het gebruik van de term vernietigen in plaats van bewaren herken je direct de echte archiefdeskundigen). Door modieuze organisatie theorieën te volgen, hebben raadsleden zich de leuke genoe gens van commissies als die voor het Gemeentearchief en ook voor bijvoorbeeld De Laken hal) laten afnemen. Nu heerst teveel het afgrijselijk misver stand dat het gemeenteraads werk niet leuk mag zijn. Geluk kig zijn er altijd weer Leidse po litici die zelf ontdekken hoe in teressant het Gemeentearchief is meentearchief drastisch werd gemoderniseerd en uitge breid. Het gereedkomen van de (ver)nieuw(d)e huisvesting is één van de hoogtepunten in de ambtsperiode van gemeentear chivaris mr T. N. Schelhaas. Op 26 mei a.s. neemt hij na 14 jaar archivariaat afscheid. In ver band hiermee vindt onder an dere die dag in de Lokhorstkerk het symposium 'Een archivaris in de branding' plaats. Theo Schelhaas trok bij het bezoek van de toenmalige presi dent van de Verenigde Staten George Bush lande lijk de aan dacht met een staaltje vakman schap. Hij vond in de archieven dat Bush Nederlan ders onder zijn voorou ders telde. Naast vak man is Theo Schelhaas een inspire rende initi ator. Soms is voor het publiek het effect van zijn initia tief nog niet zichtbaar. Zoals bij het project nieuwe ge schiedschrijving van de stad Leiden. Wel waarneembaar is het be staan van de Vereniging Jan van Hout. Tien jaar geleden richtte Theo Schelhaas deze vereniging op, genoemd naar stadssecreta ris (maar toen ook archivaris) Jan van Hout (1542 - 1609). De vereniging heeft zich ontwikkeld tot een bloeiende club van vrienden van het Leidse Ge meentearchief. De oplettende le zers van deze krant zullen zich herinneren dat de Vereniging Jan van Hout enige maanden geleden bij haar tienjarig be staan vier bijzondere perka menten oorkonden aan het Leidse archièf schonk. De Ver eniging Jan van Hout heeft ook een restauratiefonds. Typerend voor de betrokkenheid van Theo Schelhaas bij het archief en de Vereniging Jan van Hout tot en met zijn afscheid, is de cadeau - tip: versterk het restauratiefonds van de Vereniging Jan van Hout! CEES WAAL op de staat waarin hij het Leidse Gemeentearchief achterlaat. De leiding kan hij met een gerust hart overlaten aan zijn al be noemde opvolgster, drs A. 11. (Ariela) Netiv, na Annie Ver sprille de tweede vrouwelijke ge meentearchivaris van Leiden. De Leidse politici zetten de tra- en hun nek voor het archief ditie van het benoemen van be duiven uit te steken. Ik noem Hennie Koek, die midden jaren kwame gemeentearchivarissen voort. Zolang dat het geval is, is negentig als PvdA-wethouder het niet zo erg dat de Leidse po- het politiek voor elkaar kreeg, dat de huisvesting van het Ge- leiden sabine van den berg Het circus is in de stad. Met meer dan vijftig vrachtwagens vol dieren, tentzeil en een bloedstollende trapeze strijkt een internationaal gezelschap tot en met maandag neer op het terrein bij de Groenoord- hallen. Nederlands nationaal circus Herman Renz maakt een reis om de wereld in 140 minu ten. In de voetsporen van twee paar flapschoenen eindig je bij het bolaspel in het onweer staanbaar warmbloedige Ar gentinië. De Dancing Devils tik ken met stokken op hun drums en slaan vurige ritmes met flit sende andere instrumenten; bola's, lasso's met kogels aan de uiteinden. Hun handen grij pen het midden van deze snoe ren en laten de bolletjes tegen de grond ketsen. Een uitgebrei de lichtshow versterkt het ef fect, verhoogt de snelheid van de act. Wat een pit, wat een bravoure. Buiten ruik je popcorn. Bin nen geurt het verse zaagsel. In de piste acht glanzende paar den die de dresseur niet nodig lijken te hebben. Als vanzelf draaien ze hun rondes. De grijs gekreukte huid van twee grote olifanten komt heel dichtbij. Al leen om de tijgers wordt een hek gezet. Poezelig zacht is hun vacht. Om te aaien. Tijger Bian- ca is witter dan de rest. Een zeldzame soort. En nog slim ook. Met haar poot duwt zij het deurtje van de kooi open als haar kunstje klaar is. Tijd om te gaan. Twee clowns stappen jolig tussen de acts door en doen vooral leuk voor de allerklein sten. De kortste. Milko, heeft geschminkte lachrimpels. En de grootste, Christaan, draagt een rooie wipneus. Ze kiezen graag wat mensen uit het publiek. Bij sommige nummers heb je nu eenmaal assistentie nodig. De kinderen in de tent lachen zich rot om de grote kinderwagen waaruit een parmantig water straaltje spuit. Uit Australië ko men de trapezewerkers die zonder net in de nok hangen. Spieren als koorden op hun rug. Een beetje magnesium voor een betere grip. Het duo Glawatzki lijkt geen vrees te kennen. Het Hongaarse Trio Tirano concentreert zich op de salto mortale. Twee mannen dragen horizontaal de Russische stang; een doorbuigende evenwichts- balk waar de kleinste op landt na zijn fabuleuze drievoudige salto. Aan één stuk door speelt het zevenkoppig circusorkest onder leiding van Robert Rzez- nik instrumentale begeleidings- muziek. Tango, "Banger hart' van Rob de Nijs, een covertje van Whitney Houston. De mu zikanten staan opgesteld boven het rode glittergordijn met de goudgele franje waarachter de artiesten wachten vlak voor zij aan de beurt zijn. Spreekstalmeester Robert Ronday heet iedereen welkom aan boord van Renz Airlines. Eén van de vier bevallige ste wardessen zal later in een hoe pel opgehesen worden. Zij doet een Russische acrobatenact. Ei genlijk helemaal niet vreemd dat al die internationale sterren hun liefde voor het circus de len. Het brengt wat romantiek: gisteren in Gouda, vandaag in Leiden. Kortgeleden in Parijs. Je zou zo instappen. In één van die vrachtwagens van de familie Renz. Al was het alleen maar om alle paarden een klontje te mogen geven. Circus Renz is nog te zien (op het terrein bij de Groenoord- h allen): vandaag 16.30 en 19.30 uur, morgen 15.00 en 19.30 uur, zo en ma 14.00 uur. litici zich afzijdig houden van het Gemeentearchief. Onwaarschijnlijke toeren in Fata Morgana THEATER RECENSIE maarten baanders Voorstelling: 'Fata Morgana' door Cor pus. Gezien 20/5 Leidse Schouwburg. Corpus kondigt zichzelf aan als 'acrobatie dance theatre'. Deze woorden geven inderdaad weer wat deze groep brengt: acroba tiek, dans en theatrale elemen ten. 'Fata Morgana' is een fan tasiemythe over de aarde en over het ontstaan van levende wezens met als eindpunt de mens. Het oergevoel dat bij dit soort verhalen hoort, wordt op geroepen door enorme doeken, een doorzichtige vulkaan, rook en wind. Veruit het meest indrukwek kende element in deze voorstel ling is de acrobatiek. De meest onwaarschijnlijke toeren volgen elkaar op. De twee vrouwen en drie mannen voeren ze zo moeiteloos en vlekkeloos uit, dat je soms bijna vergeet dat hier enorme prestaties geleverd worden. Ook het tweede aspect, de theatereffecten, fascineren van af het begin. Twee mythische Atlas-figuren komen het toneel op, niet met een zware aardbol op hun schouder, maar met een ongewoon grote ballon. (Jit de hemel komt nog een ballon afzakken, met een vrouw erin. Het is zeer bijzonder om te zien. 'Fata Morgana' is vooral een voorstelling van effecten, zowel in de acrobatiek als in het decor. Een veel minder geslaag de kant vormt de dans. De ge baren zijn eigenlijk niet meer dan een versiering rondom de rest. Maar voor het overige is 'Fata Morgana' een voorstelling met de grootsheid die bij een mythe past, en met een verras sende afloop.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21