Verjongingskuur Madonna (Boerderij De Olm definitief geen monument kholieren kruipen in huid van gehandicapte Onderzoek naar bedrijventerrein Groenendijk Rijn Veenstreek Leimuidenaren met volle tassen naar Wit-Rusland Weinig animo voor een kinderboerderij in Oude Wetering Hogere subsidie peuterspeelzalen niet afhankelijk van tijdstip fusie /RIJDAG 21 MEI 1999 chef tim brouwer de koning. 071-5356417, plv -chef marieta kroft, 071-5356411 Joseph Custers bij vakantiespel iiphen aan den run De spraakmakende artiest Joseph Custers doet op 13 augustus de afsluitende act van het 41ste vakantie- spel in Alphen aan den Rijn. Begin jaren '90 maakte hij vele kin derprogramma's met het toenmalige Circus Custers en scoorde hij hits zoals Monica, In de zomer en Verliefd. In de zomer van 1994 trad hij met zijn collega Herman Elbe ook al op tijdens het Vakantiespel. Dit jaar trekt hij met een nieuwe partner door het land en komt onder de naam Custers Co in augustus naar Al phen. De voorinschrijvingen voor het Vakantiespel beginnen morgen. Kinderen die eerder hebben meegedaan krijgen een formulier thuisgestuurd. Anderen kunnen dat ophalen bij de Al- phense VW of op school. Het Vakantiespel is van 9 tot en met 13 augustus. Proef met bruggen alleen in de spits tiphen aan den rijn De proef met de draaitijden van de bruggen in Alphen geldt alleen tijdens de spitsuren. De provincie Zuid- Holland heeft ingestemd met de proef, die van 1 juni tot en met 31 augustus duurt. De bruggen'over de Oude Rijn (de Albert Schweizerbrug, de Julianabrug, de Alphense brug en de Swaenswijkbrug) draaien dan beperkt voor de pleziervaart. Tus sen 7.45 en 9.00, 12.00 en 14.00 en tussen 16.30 en 18.00 moeten plezierjachten wachten voor de eerste en de laatste brug. Zij unnen dan in konvooi door het centrum om het verkeer over kort mogelijk te hinderen. De boten moeten maxi maal een half uur wachten. In september volgt een evaluatie. Daaruit moet blijken of de spitsuurregeling in het hoogseizoen definitief wordt ingevoerd. Huren in Alphen stijgen beperkt alphen aan den run De huren in Alphen stijgen dit jaar minder dan in 1998. De gemiddelde huurstijging van de Woningstich ting Alphen aan den Rijn (WSA) bedraagt 3,25 procent, een avart procent minder dan vorig jaar. De huren van de huizen van Stichting Woningbouw St. Jozef stijgen een half procent minder dan vorig jaar: gemiddeld 3,4 procent. De huurprijs van populaire woningen van St. Jozef stijgt meer dan die van min der geliefde woningen. Ook de WSA past verschillende huurstij- gingen toe, tot maximaal 5 procent, om de kwaliteit en de huur- ~'0K' prijs van de woningen meer in evenwicht te brengen. Bij be- ok! paalde huizen stijgt de huur daardoor helemaal niet. De veran- eringen gaan in juli in. Controle asbestplaten in Groene Dorp ooo. hphen aan den run» De gemeente Alphen gaat steekproefsgewijs .ontroleren of de afspraken over het werk aan de asbestplaten m in het Groene Dorp zijn nagekomen. Vorige maand ontstond 0M< onrust in die wijk. Volgens de bewonerscommissie was bij °™0| werkzaamheden aan de cv-ketels in 144 woningen mogelijk as- )mi iest vrijgekomen. De commissie meende dat er asbestplaten varen verwijderd door een niet-gespecialiseerd bedrijf. De ommotie bleek voor niets. Volgens de Woningstichting Alphen an den Rijn (WSA) was het werk naar behoren verricht, zonder ooi levaar voor de gezondheid van de bewoners. In de communi- atie daarover had de WSA echter gefaald, gaf een woordvoer der toe. Voor de zekerheid gaan medewerkers van de afdeling o« louwen en Wonen van de gemeente binnenkort controleren of iderdaad geen loszittende of onbeschermde asbestplaten :r zitten. Geen plaats meer voor oudere stamgasten Het Alphense jongerencentrum Madonna moet zich meer richten op 12- tot 18-jarigen. Het centrum is onbe doeld een kroeg voor oudere stamgasten geworden. Dat moet veranderen, vindt de gemeente. Naar een laagd rempelig ontmoetings- en informatiepunt voor een jon gere doelgroep. doen, is het antwoord: nee. Daarom gaan we nu aan de slag." Dales wil dat er in het jaar 2000 een jongeren informatie punt (JIP) is in Alphen, bij voor keur in Madonna. Verder wil hij dat jaar verschillende plekken voor groepen hangjongeren verwezenlijken en moet er saskia buitelaar Wethouder F. Dales presenteer de gisteren de nieuwe plannen voor het jongerenwerk in Al phen. ,,We barsten van de on derzoeken, nota's en gegevens. Maar als je aan jongeren vraagt of we in Alphen wat voor hen structureel geld zijn voor twee parttime jongerenwerkers die de doelgroep op straat opzoe ken. In het Europapark in Kerk en Zanen komen extra voorzie ningen. De jongerencentra Madonna en het Kasteel krijgen een dui delijke eigen functie. ,,Het Kas teel moet een poppodium zijn, een uitgaansgelegenheid voor alle leeftijden. Madonna een jongerencentrum, alcohol- en drugsvrij. Waar scholieren na schooltijd kunnen napraten. Bedoeld voor de groep die in het Alphense uitgaansleven niets te zoeken heeft." Volgens de wethouder heeft het bestuur van Madonna al ideeën over een verjongingskuur. Om er zeker van te zijn dat naar de wensen van jongeren geluisterd wordt, zoekt de ge meente hen na de zomervakan tie op. „We gaan de scholen be zoeken met de vraag: wat mis je in Alphen. Anders wordt er van uit het stadskantoor weer iets geregeld waar de jongeren hele maal niet op zitten te wach ten." Dales wil voor de nieuwe plannen 400.000 gulden uittrek ken. Dat bedrag komt bovenop de 1,5 miljoen die Alphen jaar lijks al uitgeeft aan jeugd- en jongerenwerk. leimuiden Tassen met ca deaus en hulpgoederen voor kinderen in het Wit-Russische Chausy stapelen zich op in het hartje van Leimuiden. Veertig Leimuidenaren vertrokken vanochtend vroeg met de bus naar hun pleegkinderen die vorig jaar bij hen logeerden. In Chausy bezoeken de 'pleegou ders' de school van de kinde ren en bekijken ze op welke manier ze het ingezamelde geld het best kunnen beste den. Misschien gaan de Lei muidenaren meteen aan de slag met wat gereedschap en wat kwasten. Zij gaan immers niet naar Wit-Rusland om uit te rusten, maar om verbeterin gen in het plaatsje tot stand te brengen. Volgende week zon dag worden ze vroeg in de avond weer thuis verwacht. FOTO ENGEL LAMEIJER uwkoop ivo pommerel overblijfselen van de karakteristieke Wl ,rma''8e boerderij 'De Olm' in Ui emvkoop worden geen rijksmonu- int. De Rijksdienst voor de Monu- 0* mtenzorg heeft dit besloten. De Bond emschut, die de status van monu- :nt had aangevraagd voor het voor lis, gaat niet in beroep tegen het be- ut. Ook de Nieuwkoopse initiatief iep voor het behoud legt zich neer bij (besluit. )e voormalige hoeve De Oliji aan de 'luwveenseweg staat aan de rand van uitdijend industrieterrein. De grond :op de boerderij staat, is door de ge rente al enige tijd geleden bestemd tot bedrijfsterrein. De gemeente Nieuw koop, die eigenaar van het pand is, ver kocht de grond aan een ondernemer en verleende een sloopvergunning voor De Olm. Van de hoeve is inmiddels niet meer over dan het kleine voorhuis en de oprij laan. Het grootste deel, de boerderij zelf, is vorig jaar al gesloopt. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg bestempelde het voorhuis, na onderzoek, als een 'ty pologisch curiosum' omdat De Olm een kaaskamer mist die aan elke andere boerderij uit dezelfde periode wel werd toegevoegd. Volgens de rijksdienst maakt dit De Olm echter niet interessant genoeg voor behoud. De gemeenteraad, de provincie en het Rijk bleken alle te gen behoud van de voormalige hoeve. Het belangrijkste argument voor de rijksdienst om de monumentenstatus niet te verlenen was echter dat De Olm noch door het Monumenten Inventari satie Project noch door het Monumen ten Selectie Project was opgemerkt. Voor de rijksdienst was dit wel een voorwaar de. Een Nieuwkoopse initiatiefgroep kwam vorig jaar nog met het plan om De Olm een tweede leven als paviljoen te geven. Midden op het bedrijventer rein zou de hoeve dan kunnen dienen als vergaderplek of historische expositie ruimte. De Nieuwkoopse ondernemers liepen echter niet warm voor dit plan, volgens woordvoeder M. van Capel. Ook verplaatsing van de boerderij, wat ruim zes ton zou kosten, stuitte op de onwil van de gemeente. Van Capel. die tevens voorzitter is van het Historisch Genootschap Nieuwkoop: „Het is jam mer, maar we hadden het wel verwacht. Wat kunnen we doen? Wij hebben geen middelen om nog in beroep te gaan, als dat al zin had." J. van der Haagen van de Bond Heem schut legt zich ook neer bij de uitspraak van de rijksdienst. „We zien af van be roep omdat we daarmee slechts een kort uitstel kunnen bereiken. Bovendien ver moed ik dan dat een rechter op verzoek van de gemeente Nieuwkoop al tijdens zo n beroepsprocedure de schorsing van de sloopvergunning zou opheffen. Tachtig uur werken voor bijstandsfraude alphen aan den run eciale sportdag slaat aan in Alkemade lofarendsveen een geblindeerde skibril op :n de scholieren met hun iterhand de muur van de (thai af. Nagels breken op stenen en de huid wordt ge- lafd. De drie medewerkers de Sportraad Zuid-Holland ledigen de kinderen aan. loorlopen jongens en blijf je iènteren met je rechterhand." scholieren van vier Alkema- se basisscholen spelen 'ge- ndicapte' en dat valt niet Maar ze vinden het span- nd én leerzaam om te erva- hoe gehandicapten door leven gaan. >e kinderen van de basis- lolen Regenboog, Gerardus, Jderbrug en Elckerlyc zijn housiast over de speciale «tdag die Stichting Platform «andicaptenbeleid Alkema- 'heeft georganiseerd. Ook de madese politiek vindt het lovenswaardig initatief en armde het voorstel van het i lege om de sportdagen te h Kidiëren. Wethouder 1 Nagtegaal sloeg gisteren te uur de verrichtingen van scholieren gade. „Hij zou ;n' komen kijken", meldt 8 Bocxe van het platform r7„ «derend. Hij vindt het fan- 0 - 611 K,„, iscn dat het evenement zo p: pfc tó'aat Iedere school in Ne- fland zou er kennis mee *ten maken, meent hij. mderen steken er zo veel van tn hebben zo veel lol. 'isteren doorliepen of -rol- 11 de scholieren uit de twee Dgste groepen van Elckerlyc Regenboog de circuits die de 'rtraad voor hen had uitge- Vandaag waren de andere scholen aan de beurt. De tfige Alkemadese scholen Sen over een jaar. De oudste dingen van De Schakel de- 1 vorig jaar al mee aan de tfeditie. Door de gemeente- j E subsidie van 2000 gulden ~Ji het evenement jaarlijks te- 47100 persbureau cerberus Voor bijstandfraude is een 39- jarige vrouw uit Alphen aan den Rijn gisteren door de Haagse politierechter, mr. F. van der Berg veroordeeld tot een werk straf van tachtig uur. De onbe taalde arbeid komt in de plaats van een celstraf van zes weken. De ex-vriend van de vrouw moet voor het meeprofiteren van de uitkering een celstraf van zeven weken uitzitten. Om dat de man niet bij de strafzaak aanwezig was, kan hij zijn straf niet omzetten in onbetaalde ar beid. De straffen zijn gelijk aan de eis van officier van justitie, mevrouw mr. L. Horstink. De vrouw verzweeg op de in lichtingenbriefjes van de sociale dienst dat zij tussen februari 1997 en mei vorig jaar samen woonde. Daardoor ontving zij bijna 19.000 gulden aan uitke ring waarop zij geen recht had. Eveneens declareerde zij jaren lang te veel kosten voor een op pas voor haar twee kinderen. De sociale dienst gaf de vrouw een vergoeding voor de oppas om haar de kans te geven part time te werken. Zij declareerde echter zesduizend gulden te veel. Inmiddels betaalt de vrouw maandelijks een deel van het bedrag terug aan de so ciale dienst. Beheer is grote struikelblok oude wetering marun kramp Of er een kinderboerderij aan de Watergang in Oude Wete ring komt, is hoogst onzeker. De gemeente Alkemade had haar hoop gevestigd op Wo ningbouwvereniging Alkema de, maar die kan volgens wet houder D. Nagtegaal haar be lofte niet waarmaken. Het be heer van de kinderboerderij is een struikelblok. Noch de ge meente noch de woning bouwvereniging acht het haar taak om de boerderij te onder houden. Nagtegaal ging er tot voor kort nog van uit dat de wo ningbouwvereniging de die renweide zou gaan beheren. Volgens Nagtegaal heeft de raad van commissarissen het bestuur echter teruggefloten. Die vindt de verzorging van dieren en het onderhoud van hokken geen taak voor een woningbouwvereniging. De woningbouwvereniging wil wel een behoorlijke financiële bijdrage leveren aan de aanleg van een dierenweide op het terrein naast het Historisch Centrum Alkemade aan de Saskia van Uylenburchlaan. Burgemeester en wethou ders vinden dat het beheer ook niet tot de taken van een gemeente behoort. De ko mende maanden gaat de ge meente onderzoeken aan wie zij het onderhoud van een kinderboerderij kan uitbeste den. Daarnaast onderzoekt het college de mogelijkheid om een wandelpad aan te leg gen op het terrein. Volgens de directeur van de woningbouwvereniging A. Beljaars, trekt de wonig- bouwvereniging geen belofte in. „Dat is te sterk uitgedrukt. Wij hebben in een optimisti sche bui eens tegen de ge meente gezegd dat wij op die plek wel een kinderboerderij willen hebben. We hebben vervolgens uitgezocht wat dat kost en hoe dat met het be heer en onderhoud moet. Het bleek duur te zijn en de wo ningbouwvereniging vindt zichzelf niet de aangewezen instantie voor het beheer van de dierenweide, dat lijkt ons meer iets voor de plantsoe nendienst. Daar is onze raad van commissarissen overigens niet aan te pas gekomen. Het bestuur heeft zichzelf terugge floten." Rijnwoude en Zoeterwoude willen meebetalen runwoude/zoeterwoude marieta kroft Rijnwoude en Zoeterwoude zijn alsnog bereid om mee te wer ken aan de ontwikkeling van het bedrijventerrein Groenen dijk in Hazerswoude- en Zoe- terwoude-Rijndijk. Beide ge meenten overwegen mee te be talen aan een haalbaarheidson derzoek. Volgens de Rijnwoud- se wethouder F. Uljee liggen de zaken nu anders, omdat het terrein mogelijk toch via het ge bied van Fleineken kan worden ontsloten. De twee buurge meenten stellen als harde eis dat de ontsluiting niet via de Rijndijk mag lopen. Twee maanden geleden schreef Rijnwoude de provincie nog aan niets te voelen voor een bedrijventerrein in de buurtschap Groenendijk, om dat het verkeer van en naar het bedrijventerrein via de ver keersluwe Rijndijk zou worden geleid. B en W gaven aan in de zelfde brief aan de voorkeur te geven aan het revitaliseren van het bedrijventerrein Hoog- ewaard in Koudekerk aan den Rijn. Nu bierbrouwer Heineken bereid is toch mee te denken over transport over zijn eigen terrein (mogelijk via een weg langs het spoor), komt er weer schot in de ontwikkeling van het 51 hectare grote gebied, waarvan bijna 19 hectare voor uitgifte aan bedrijven in de Leidse regio beschikbaar is. Naast Rijnwoude en Zoeter woude nemen ook de provincie Zuid-Holland, het Regionaal Economisch Overleg, de Gront- mij en bierbrouwerij Heineken deel aan het haalbaarheidson derzoek. I lel onderzoek kost in totaal 92.500 gulden. Het ge meentebestuur van Rijnwoude besluit volgende week of het rond de vijftien mille bijdraagt. De politiek in Zoeterwoude buigt zich dinsdag over het col legevoorstel om achttien mille beschikbaar te stellen. De an dere partijen betalen het reste rende bedrag. Behalve de ontsluiting via het Heineken-terrein onderzoekt de Grontmij ook hoe Groenen dijk als een duurzaam bedrij venterrein kan worden ontwik keld. Zo wordt bekeken of de bedrijven die zich er vestigen gebruik kunnen maken van de restwarmte die bij Heineken vrijkomt. Fietspuzzelrit door Groene Hart alphen aan den run Fietsen en puzzelen door het Groene Hart in de omgeving van Al phen aan den Rijn kan op maandag 24 mei. De drie beste teams worden na afloop van de fietspuzzelrit met een taart beloond. De organisatie is in handen van Speeltuin- en Buurtvereniging Vreugdeoord. De start is tussen tien en twaalf uur in de speeltuin aan de Vorselenburgstraat in AJphen. Mammoefen Peuterhof moeten praten Scholieren uit Alkemade hebben de grootste moeite om de bal te bemachtigen tijdens een partijtje rolstoelbasketbal. FOTO MARK LAMERS rugkeren, zodat alle leerlingen in Alkemade ooit een keer mee doen. Het circuit waar scholieren geblindeerd langs de muur moeten lopen is een uitdaging voor de kinderen. Zeker als twee medewerkers van de sportraad door een stok op te houden doen alsof de stoep is opgebroken. Een meisje raakt de muur kwijt. Na enkele me ters verdwaasd te hebben rond gelopen trekt ze de skibril maar af. Ze staat tot haar verbazing midden in de zaal. De andere scholieren gaat het beter af, maar ook zij lopen regelmatig tegen iets aan of bonken tegen de muur. Verderop in de hal mogen ze in een rolstoel een parcours af leggen. Een smalle doorgang tussen twee banken is de kassa bij de supermarkt. Pionnen zijn hondenpoep en twee spring planken doen dienst als stoep- helling. Met de banken en pionnen hebben de kinderen weinig moeite, maar de spring planken oprollen is lastiger. Meerdere scholieren kieperen tot grote hilariteit van de ande ren achterover. In de tweede hal is er voor de leerlingen een levend ganzen bordspel uitgezet. Daar kunnen ze Ieren hoe je met één hand een knoopje aanzet, met een blindenstok loopt of met een spiegelbril liggend kunt lezen. Mark Pathuis van de Regen boog vindt de opdrachten leuk. „Je komt er achter dat dingen die voor ons simpel zijn moei lijk zijn voor gehandicapten. Bijvoorbeeld in de supermarkt. Hoe komt iemand in een rol stoel bij de hoogste schappen." Het rolstoelbasketbal is po pulair bij de scholieren. Lisette, Milou en Joyce zouden de sport het liefst altijd rollend willen beoefenen. „Normaal is het al tijd zo'n gebeuk op het veld", vindt één van hen. „Met rol stoelen kan dat niet. Je kunt dan hooguit tegen elkaar rijden. Aan elkaar trekken of iemand omver duwen is er niet bij." Het 'blindenparcours' vinden de meiden leuk en spannend. De route had zelfs nog wel lan ger mogen zijn. „Maar ook weer niet al te lang hoor. Want ik zou, denk ik, op een gegeven moment in de war raken en dat lijkt mij eng." .marun kramp De gemeente Alkemade wil bij de subsidie voor de peuter speelzalen Mammoef en Peu terhof voortaan uitgaan van de CAO-welzijn en niet meer van het minimumloon. Om deze verhoging van ruim 20.000 gul den per jaar te krijgen hoeven de instellingen niet voor 1 janu ari 2000 te fuseren. Wel moeten de peuterspeelzalen voor die datum beginnen met fusiebe sprekingen. Als de instellingen samen verder gaan houden zij een onderkomen in Roelof- arendsveen en Rijpwetering. Het is nog onduidelijk wan neer de Mammoef in Roelof- arendsveen en Peuterhof in Rijpwetering meer subsidie krij gen. Burgemeester en wethou ders stellen voor om dat met in gang van volgend jaar te laten ingaan. Een ruime meerderheid van de leden van de commissie welzijn is echter van mening dat het al met terugwerkende kracht over 1999 moet. Dit jaar zijn peuterspeelzalen immers verplicht gesteld om de lonen uit te betalen volgens de CAO, motiveerde WD-er A. van Velzen zijn voorstel. Het CDA deelt de mening van Van Velzen en ook het PvdA kan zich in het voorstel vinden. Wel toonde fractievoorzitter F. Schoonderwoerd zich ver baasd dat een WD-er met het voorstel kwam. „De CAO is er al jaren en ik herinner mij dat het beleid was van CDA en WD om niet meer subsidie te geven dan strikt noodzakelijk. Dus op ba sis van het minimumloon en al leen over de uren dat de peu terspeelzaal open is." Wethouder D. Nagtegaal houdt vooralsnog vast aan het standpunt van het college maar bespreekt het tegenvoorstel van de commissie in het college voordat het voorstel in de raadsvergadering op 31 mei wordt behandeld. Nagtegaal kan zich wel vinden in de kri tiek van de commissieleden op de fusie. De tijd die het college de peuterspeelzalen daarvoor geeft is veel te krap. Ook de woordvoerders van de instellingen keken op van deze voorwaarde. Ze staan wel iswaar welwillend tegenover een fusie maar hebben daqr over nog nooit met de gemeen te gepraat. Binnen een half jaar lukt hen dat niet. Het voorstel om 70.000 gul den per jaar beschikbaar te stel len voor een 'peuterplusgroep' in peuterspeelzaal Mammoef die onder andere de taalachter stand onder peuters gaat aan pakken, trok het college in Voordat burgemeester en wet houders dit bedrag willen toe kennen moet eerst duidelijk zijn wat de gemeente verder wil doen op het gebied van jonge renbeleid en taalontwikkeling. Schoonderwoerd betreurt dit besluit. Hij gelooft niet dat er volgend jaar wel geld voor is. „Als wij de nota jeugd- en jon gerenbeleid willen uitvoeren en een plusgroep nodig hebben moet er geld bij. Dat moeten we ervoor over hebben."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19