Kerk Samenleving Nederlandse jurist vindt doel als priester in Albanië 1/ 'Wie alleen voor zichzelf kiest is egoïst, geen ur VRIJDAG 21 MEI 1999 REDACTIE AAD RIETVELD. 07| VANDAAG 21 De Brandaris vuurtoren op Terschelling is ver noemd naar de vandaag vereerde Ierse heilige en schutspatroon van de schippers, Brandaan (circa 484-580 Na Christus). Zijn roem heeft hij te danken aan een negen jaar durende tocht over zee met tachtig geestelijken. Het gezelschap kwam terug met won derlijke verhalen over aanvallen van de duivel met gloei ende stenen, zeemonsters, en bergen van vuur. Daarnaast hadden ze een kluizenaar ontmoet op een drijvend eiland je en niemand minder dan Judas, de man die Jezus had verraden. Omdat Brandaan zijn metgezellen tijdens de reis behoedde voor het vuur van de hel, wordt hij ook als pa troon aangeroepen tegen brand, loden vieren vandaag en morgen Shavouth, of 'Hag Ha Shavuot', het wekenfeest. In de tijd dat de tempel van Je ruzalem nog bestond kwamen, zeven weken na Pasen, alle volwassen joodse mannen naar de heilige stad om hun tempeloffer te brengen. Het offer bestond uit de eerste krop van de fruitoogst. De eigenlijke reden van de viering is, dat God op deze dagen in de oudheid de Thora aan de mensheid gaf. Volgens de overlevering versliepen de Israë lieten zich op de ochtend dat God de berg Sinaï bezocht om de Thora te brengen. Onderdeel van Shavouth is dan ook een nacht waken, om die fout goed te maken. Daar naast eten joden vandaag en morgen alleen zuivelproduc ten, en houden ze gebedsdiensten. Pinksterdorp op Walibi-Flevo biddinghuizen Op Walibi-Flevo komen vandaag tienduizenden christenen samen voor de pinksterconferentie Opwekking '99. Zo'n tweehonderd vrijwilligers hebben op het terrein in Bid dinghuizen een 'Pinksterdorp' gebouwd, compleet met tele fooncentrum, vuilnisdienst en geldautomaten. Ruim 10.000 kampeerders hebben zich gemeld voor de jaarlijkse bijeen komst. De organisatie verwacht zo'n 20.000 dagjesmensen. Een zeven meter hoog houten kruis, dat 's avonds wordt verlicht, markeert het verlangen deze keer het christelijke symbool cen traal te stellen. ..Uit welke kerk we ook komen, wij kunnen el kaar treffen bij het kruis van de Here Jezus Christus. Daar vallen alle geschillen weg", zegt directeur P. Vlug van Opwekking. Madonna laat dochter katholiek dopen new york De Amerikaanse zangeres Madonna heeft haar doch ter Lourdes katholiek laten dopen. De popster moet zelf niets van de Rooms-Katholieke Kerk hebben. De zangeres bezoekt synagogen en bestudeert het hindoeisme. Madonna zei be gin dit jaar in een televisie-in terview, dat ze meer tijd wil gaan besteden aan de opvoe ding van haar intussen 2-jaar oude dochter Lourdes Maria Ciccone Leon. Het popfeno meen liet eerder weten haar dochter christelijke waarden te willen aanleren. „Zij zal ze ker het katholicisme leren kennen. Ik wil dat mijn doch ter de bijbel leest, maar ik zal haar uitleggen dat het om ver halen gaat die mensen heb ben verzonnen om anderen iets te leren." foto reuters Paus mogelijk dit jaar naar Irak Vaticaanstad De paus gaat waarschijnlijk voor het einde van het jaar naar Irak. Bronnen in Vaticaanstad melden dat Johan nes Paulus II onder meer een bezoek wil brengen aan Ur, de ge boorteplaats van Abraham. Omdat de paus niet alleen religieus leider is, maar ook staatshoofd van Vaticaanstad, ligt er wellicht ook een ontmoeting met president Saddam Hussein in het ver schiet. De Iraakse regering zal de paus waarschijnlijk warm ont halen. Hij veroordeelde de luchtacties van de Verenigde Staten boven Irak en uitte kritiek op het VN-embargo tegen het land. Actie voor bijbel in Rusland moskou 'De teruggave van Het Boek'. Onder deze slogan vindt in Rusland een actie plaats om bibliotheken in het hele land weer in het bezit te laten komen van een bijbel. De organisato ren, waaronder het Russisch Bijbelgenootschap, stellen 4000 bijbels beschikbaar. Onder het communisme was het bezit van de bijbel verboden en was deze ook niet in een Russische bi bliotheek te vinden. De bijbels die wel voor handen waren, wer den het land binnen gesmokkeld. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt: voor Den Ham. C H Bax te Ede Teruggegeven: door L.M Jongejan te Schoonrewoerd. het beroep (toez van Opheusden. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Nieuwlande-Geesbrug. mw A R van der Honing, kandidaat uit Huizen, die dit beroep heeft aangenomen GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Alblasserdam, B van der Heiden te Kampen. TIRANA ANP Hij is afgestudeerd als jurist in Gronin gen, maar vorig jaar als priester gewijd in Albanië. Don Henry Veldkamp is de secretaris van de aartsbisschop van Al banië, Rrok Mirdita. De katholieke kerk mag dan in Albanië zwaar in de minderheid zijn, hulp aan de ont heemde Kosovaren heeft momenteel de grootste prioriteit. De kerk heeft ei gen kampen in beheer, en de parochi anen worden ingezet voor opvang van de ontheemde Kosovaren. „Maar het blijft een druppel op een gloeiende plaat", zegt Veldkamp. Officieel is hij priester, maar de aartsbisschop voegde hem toe aan zijn staf als secretaris. „Ik hoopte een pa rochie in Durres te krijgen. Maar de bisschop bepaalt wat ik hier doe", zegt hij. Veldkamp coördineert veel vluch telingenhulp. Zeven jaar verblijft hij al in Albanië, na een uit de hand gelopen correspondentie met een Duitse non. Als jurist heeft hij nooit gewerkt. „Ik ben afgestudeerd in Groningen, maar vond het rechtssysteem weinig aanknopingspunten hebben met het echte leven. Er zat naar mijn idee wei nig gerechtigheid in. Ik voelde me in die wereld absoluut niet thuis. In Ne derland voorzag ik in mijn onderhoud door te werken in een melkfabriek bij Groningen en in de tuinbouw in het Westland." De zin v^n het leven vond de Neder lander pas in Albanië. Met de kerk had hij thuis in Bredevoort niet heel veel op. „In de periode dat de Beatles en de Rolling Stones de wereld veranderden, gebeurde dat met mij ook. Ik heb over al gezocht, ben als pelgrim de wereld rondgetrokken. Vertwijfeld op zoek naar de schone zaken van het leven. Op een van die voetreizen naar Jeruza lem in 1985 ontmoette ik in Kosovo een Duitse non. Daar heb ik zeven jaar mee gecorrespondeerd. Uiteindelijk heb ik haar op advies van anderen maar bezocht. In Albanië voelde ik me direct thuis." Liefde op het eerste gezicht zorgde ervoor dat hij bleef en in contact kwam met de Albanese aartsbisschop. Door zijn baas werd hij voor een stu die theologie naar New York gestuurd. Zelf vond hij het een onzinnige inves tering, achteraf is Veldkamp er blij mee. „Zeker nu ik dit allemaal mee maak. De ellende is enorm. Albanezen hebben zelf al heel weinig, maar zijn bereid alles te delen. Het is ongewoon, dat ondanks het ineenstorten van de economie iedereen toch heel positieve toekomstverwachtingen heeft." Albanezen keken vroeger op naar de rijke Kosovaren, maar echte vrienden waren het niet. Nu de buurtgenoten echter in nood verkeren, is de hulp groot en enthousiast, is de mening van Veldkamp. Door het hele land heeft de katholieke kerk opvangcentra. ten zijn hoog. Naast de voedsel ten worden de parochianen die dak bieden aan vluchtelingen nancieel in beperkte mate sch gesteld. Hulp is er met name ui land, Oostenrijk, Zwitserland e rika. Uit Groningen heeft hij drag van 5000 gulden toegezeg gen. „Dat heb ik alleen nog nie: ze rekening teruggevonden.' Inmiddels spreekt hij uitstel banees. In de jungle van corruf minaliteit en armoede heeft Vd zijn plaats gevonden. „Ik blijfh eeuwig. Ik heb mijn roeping den", zegt de 46-jarige Neder „Ik ben hier op mijn plaats." ore Adriaan van Geest is voorzitter van het Hu manistisch Verbond in Leiden en omstreken. Tot vorig jaar was hij fractieleider van D66 in Alphen aan den Rijn. De in 1954 in Utrecht geboren zoon van een boekhandelaar is altijd de boekenwe reld trouw gebleven. Hij is directeur van de openbare bibliotheek in Hoofddorp, en zes vestigingen in de Haarlemmermeer. Het uitge versvak ziet hij als 'gentleman's profession', waarin maatschappelijke verantwoordelijkheid zich uit door het beschikbaar maken van een breed spectrum van zowel succesvolle als min der succesvolle boeken. „En daar zit mijn link met het humanisme", legt Van Geest uit. „Maatschappelijke verantwoordelijkheid en de mogelijkheid voor iedereen tot individuele ont plooiing te komen." Ik ben begin 1998 gestopt met de lokale politiek. Bijna direct daarna kreeg ik een belletje van de se- cretaris van het Humanis tisch Verbond, waar ik al jaren 'slapend' lid van was. Het werd een lang gesprek. Aan de ene kant sprak het mij wel aan om actief te wor den in het Verbond. Want met name in de gemeentepolitiek gaat het vaak om heel praktische zaken: stoeptegels, straten, leidingen, boomwortels, ruim telijke ordening, juridische zaken en zovoort. Vanuit die achtergrond had ik wel behoefte ook eens met meer af stand, in levensbeschouwelijke zin, naar de wereld om mij heen te kijken. Misschien heeft dat ook iets met mijn leeftijd te maken. Ik ben nu 45, en dan schijn je meer contemplatieve gedachten te krijgen. Anderzijds had ik wel een druk leven, als gemeenteraadslid, met het werk, drie kinderen en een echtgenote. Dus echt veel voor tijd voor andere dingen was er niet. Ik heb er lang over nage dacht en uiteindelijk toch toegestemd om actief te worden binnen het Hu manistisch Verbond. Leiden en om streken is één van de grotere en actie vere afdelingen, met ongeveer vier honderd leden. Ik ben voorzitter ge worden net na het 50-jarig jubileum feest. Mijn opdracht is om richting te geven aan de organisatie, en ons daarbij Adriaan van Geest: „Bij ons thuis werd gezegd: Wij zijn niks." foto henk bouwman goed te oriënteren op de vraag hoe je als Humanistisch Verbond de volgen de eeuw in moet gaan. Levensbe schouwelijke organisaties hebben het op dit moment niet makkelijk. Er is een toename van het geestelijk leven, en toch hebben de meeste kerken nog steeds te maken met een terugloop in kerkbezoek. Een organisatie als het Humanistisch Verbond heeft daar ook last van. Het is tegenwoordig niet meer vanzelfsprekend om voor je levensbe schouwelijke inzichten, lid te worden van een club. Ook wij zullen hieraan moeten werken. Het is leuk om vier honderd leden te hebben, maar een feit is wel dat de meerderheid van die leden boven de vijftig jaar is. De vraag is hoe je in een studenten stad als Leiden de categorie jongeren kan interesseren voor onze beweging. Waarom zou iemand honderd gulden per jaar aan contributie willen beta len? Hij kan van dat geld ook drie keer naar de bioscoop of er een paar mooie boeken voor kopen. Het Humanistisch Verbond werd ruim vijftig jaren geleden opgericht. Truttig heid was in die jaren na de oorlog troef in Nederland. De verzuiling was zo erg, dat katholieken niet naar de Vara mochten luisteren op de radio. Vrou wen hadden nog weinig zelfbeschik kingsrecht. Mijn moeder wilde in 1958 een televisie kopen en kreeg van de verkoper de vraag voorgelegd of 'haar man dat wel goed vond'. Dat zijn de zaken waar het Humanistisch Verbond zich sterk tegen heeft verzet. In die tijd ben ik groot geworden. Voor mij is daarom het belang van een Humanis tisch Verbond duidelijk. En voor ons ligt er de uitdaging dat belang ook aan jongeren duidelijk te maken. We zijn er nog niet uit hoe we dat pre cies gaan doen. Maar het samenleven met engagement voor je omgeving en je eigen positie daarin, is tenslotte ook nu nog belangrijk. Hoewel mijn ouders een grote invloed op mijn latere weg in het leven hebben gehad, heb ik toch in veel gevallen mijn eigen keuzes gemaakt. Noch mijn vader, of mijn moeder zijn ooit lid ge weest van het Humanistisch Verbond. Ze zijn wel eens naar lezingen geweest van Jaap van Praag, de oprichter van het HV, maar hebben zich niet bewust humanist genoemd. Bij ons thuis werd gezegd: wij zijn 'niks'. Een van de eerste dingen die ik als raadslid heb gedaan is mijn per soonskaart opzoeken: want je wilt toch weten wat daar op staat. Er stond dus achter de categorie geloofsovertuiging inderdaad een klein streepje. Niks dus. Ik heb daar toen 'HumV' achter laten zetten. In heel Alphen aan de Rijn wa ren maar zo'n vijftien mensen als Hu mV ingeschreven. Er zijn in het alge meen maar weinig mensen die zich bewust humanist noemen. Dat is toch raar. Het feit dat je voor jezelf, en de medemens kiest, is dus 'niks'. Achter de komma van dat voor jezelf kiezen, staat overigens altijd 'en mijn verantwoordelijkheid in de samenle ving'. Vergeet dat niet. Iemand die al leen voor zichzelf kiest is een egoïst, geen humanist. Over zaken die alleen jezelf aangaan, ligt de absolute macht bij het individu voor humanisten. Maar voor de samenleving als geheel geldt, dat die individuen samen, op democratische wijze tot oplossingen moeten komen. Het is misschien moeilijker om niet God, maar je eigen of humanistische uitganspunten te gebruiken bij de vra gen omtrent goed en kwaad. Tóch is dat de weg en levensfilosofie die mij het meeste aanspreekt. Ook in de poli tiek. Je moet je continu afvragen of wat ent je doet juist is voor het groten waarin je leeft, en voor jezelf, boekenvak, of je nu boekverki bliotheekdirecteur of uitgever heb je ook een maatschappelj antwoordelijkheid: namelijk zorgen dat informatie voor beschikbaar en toegankelijk is Ik ben erg beïnvloed door een van Stanley Unwin, dat heet' verij in haar ware gedaante', noemt uitgeven een 'gentlemi fession', omdat iedere uitgeve moet zorgen dat je met de pende auteurs de minder i pende financiert. Winstmaxii alleen mag niet het uitgangsp Je hebt ervoor te zorgen dat ie teur de mogelijkheid krijgt zid zijn eigen individuele grenzen wc/1 ontwikkelen. Hetzelfde geldt voor ieder me samenleving. Iedereen moet; soonlijk kunnen ontplooien e in en voor de maat schappij vervullen. En daarmee is de circel rond, want die gedachte is één van de peilers on der het humanisme. ONNO VAN T KLOOSTER eide ,fti WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Vandaag in het zuiden geleide lijk meer bewolking en een enke le bui. Elders zonnige perioden en droog. Morgen ook in het mid den meer bewolking en af en toe regen. Maxima vandaag tussen 17 en 22 graden, morgen in het midden en zuiden lager. Zweden: Flinke zonnige perioden en droog. Vandaag in het zuiden meer bewolking en kans op een bui. Morgen geleidelijk overal wolkenvelden en enkele buien. Middagtemperatuur vandaag 18 tot 22 graden, morgen dalend naar 12 tot 17 graden. Denemarken: Perioden met zon, maar ook een enkele bui. Middagtemperatuur dalend tot 15 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zonnige perioden, met soms een lokale bui. Wel een stevige wes ten- tot noordwestenwind. Maxi ma van 14 graden in Schotland tot 20 bij Londen. België en Luxemburg: Perioden met zon en vandaag waarschijnlijk droog. Morgen kleine kans op een bui. Maxima dalend tot rond 16 graden. Noord- en Midden-frankrijk: Zonnige perioden met plaatselijk een bui. Middagtemperatuur 16 tot 20 graden. Portugal: Flink wat zon en droog. Middag temperatuur tussen 25 en 30 graden. Madeira: Zonnige perioden met soms een stevige wind. Droog. Maxima rond 21 graden. Spanje: Vrij zonnig en droog. Maxima tussen 28 en 35 graden, langs de kust van Biscaje rond 21. Canarische Eilanden: Zonnig, maar ook wat wolken. Droog. Maxima tussen 22 en 26 graden. Marokko: Westkust: flink wat zon en droog. Maxima van 23 in het noorden tot boven de 30 in het zuiden. Tunesië: Zowel zon als enkele wolken. Droog. Middagtemperatuur 25 tot 35 graden. Zuid-Frankrijk: Vrij zonnig, maar toch lokaal een bui. Op beide dagen in het Rho- nedal de Mistral. Maxima oplo pend naar 20 tot 25 graden. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig en overwegend droog. Maxima rond 23 graden. Italië: Vandaag nog een enkele bui, maar ook perioden met zon. Mor gen op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur tus sen 21 en 26 graden. Corsica en Sardinië: Vrij zonnig en waarschijnlijk droog. Maxima tussen 20 en 24 graden. Vooral op Corsica soms veel wind. Malta: Vandaag een enkele bui, maar ook flink wat zon. Morgen droog en overwegend zonnig. Middag temperatuur ongeveer 25 gra den. Griekenland en Kreta: Veel zon, maar in het binnenland kans op een bui. Middagtempe- ZATERDAG 22 MEI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05.37 Zon onder 21 35 Maan op 13.05 Maan onder02.54 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 10.04 22.46 23.37 22.19 Laag 05.20* 18.14 05.01 17.55 Klagenfurt regen Kopenhagen halt bew. Las Palmas hall bew. Weerrapporten 21 mei 08 u Mallorca onbew. nw8 23 11 0.0 station weer wind temp neersl Malta onbew. wnw 7 25 16 0.0 max min mm Moskou zwaar bew no 3 14 4 0.0 Amsterdam half bew. w 4 19 11 0.1 München regen w6 12 10 23.0 Oe Bilt zwaar bew. nw2 20 11 0.1 Nice licht bew ono 2 19 11 0.0 Deelen zwaar bew. w 4 20 10 0.1 Oslo onbew. ol 25 11 0.0 Eelde zwaar bew. w 3 20 8 0.4 Parijs zwaar bew. nw5 13 12 0.0 Eindhoven zwaar bew. ver. 1 19 11 0.3 Praag regen no4 22 13 19.0 Den Helder zwaar bew. wnw 3 19 10 0.1 Rome zwaar bew w.s 0 22 16 0.1 Rotterdam licht bew. w3 16 9 19.0 Split half bew. zo 6 0,0 Twente mist w 4 21 8 0.1 Stockholm onbew. zo 4 15 2 0.0 Vlissingen licht bew. wzw2 15 12 30 Warschau onbew. 06 19 10 0.0 Maastricht zwaar bew. wzw4 19 11 0.1 Wenen zwaar bew. zzo 4 21 14 24.0 Aberdeen half bew. zzo 10 17 10 0.0 Zürich zwaar bew. w4 11 0.4 Athene licht bew. zzw2 24 16 0.0 Bangkok half bew. zo 3 32 24 0.0 Barcelona onbew. n5 24 13 0.0 Buenos Aires licht bew. w.s.0 15 3 0.0 Berlijn half bew. no 2 23 14 0.0 Casablanca onbew w.s.O 21 14 0.0 Boedapest zwaar bew. z3 25 15 8.0 Johannesburg licht bew. w.s.0 19 13 60 Bordeaux zwaar bew. wnw 3 13 12 0.0 Los Angeles zwaar bew. z2 16 14 0.0 Brussel half bew. wzw 2 18 9 0.3 New Orleans onbew. z2 27 22 0.0 Cyprus licht bew. nno 1 27 17 0.0 New York onbew. nnw4 21 14 o:o Dublin regen zw9 19 12 0.2 Tel Aviv onbew. wnw 2 30 15 0.0 Frankfurt zwaar bew. nw3 17 12 0.0 Tokyo onbew z5 28 17 0.0 Genève regenbui w 1 15 1,1 14.0 Toronto onbew. nnw3 21 7 0.0 Helsinki onbew z5 14 *4 00 Tunis licht bew wzw 5 25 17 0.0 Innsbruck ,<ge» r»2 18 9 17.0 Vancouver half bew. nnw2 17 8 0.1 ratuur iets dalend tussen 20 en Maxima vandaag iets boven de O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) cea bewolkt onweer ~w~ warmtefront regen cCQ sneeuw -r- koufront opklaringen hagel L lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur -1000- luchtdruk in hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres' Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F Blok, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas. chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden en o emer EN .G •HF TELEFAX Advertenties: 071 - 5323 50l! Familieberichten- 023- 5311 023- 5320 216 Redactie. 071- 5321 921 Hoofdredactie 071- 531591 eeri ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTEI Maandag t/m vrijdag 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging' het automatisch afschrijven van W 8 abonnements-geld, ontvangen jl "DW betaling. tnH. VERZENDING PER PO! sbergl Voor abonnementen die per posl) worden verzonden geldt een toedi aan portokosten per verschijndag LEIDSCH DAGBLAD OP CASS H N Voor mensen die moeilijk leze'* hebben of blind zijn (of een and leeshandicap hebben), is een l van het regionale nieuws uit M "Her Dagblad op geluidscassette bed C.T.J informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken LectJ er Auteursrechten voorbJ*'2v Dagbladuitgeverij W 'a 25 graden. Turkije en Cyprus: Droog en veel zon. Morgen in het westen kleine kans op een bui. Maxima tussen 25 en 35 graden. Duitsland: Perioden met zon, maar ook en kele regen- of onweersbuien. 20, morgen er iets onder. Zwitserland: Vandaag enkele stevige regen en onweersbuien, met name aan de noordzijde van de Alpen. Mor gen droger en veel meer zon. Maxima 20 tot 25 graden. Oostenrijk: Op beide dagen kans op regen of onweer. Vooral morgen ook zon nige perioden. Middagtempera tuur rond 20 graden. Polen: In het westen enkele buien, soms met onweer. Elders nog flink wat zon en voorlopig droog. Maxima 21 tot 26 graden. Tsjechië en Slowakije: Wisselend bewolkt en buien, soms met onweer. Maxima 20 tot 25 graden. Hongarije: Wisselend bewolkt en enkele re gen - of onweersbuien. Morgen wat meer zon. Middagtempera tuur 18 tot 22 graden. K N H U I Z ongevallen dienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezondl l»c. feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum tel. 071-5269111. Paster Mano Abbi

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14