,eiden Regio Een mooie mei voor monumenten Vkkoord over litwerking Halmarktplan Leiden merkt het al na een uur' wmémm. Licht verschil Draverij in Leidse binnenstad afgelast VVD stapt na zomer uit Kamerspreekuur duinreü IpAC 21 MEI 1999 I WEGMAN, 071-5356414. PLV-CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-5356430 [ertraging na noodlottig ongeval Egj. Een noodlottig ongeval op de spoorwegovergang bij de Ejerskade leidde gisteren in de spits tot vertragingen in het linverkeer tussen Leiden en Alphen. Omdat de bij de aanrij- Kjg betrokken trein de spoorwegovergang vanaf 17.00 uur ge- Ti blokkeerde, zette de NS op het traject bussen in. Ook het jrkeer ter plekke moest omgeleid worden. Rond 19.35 uur gaf politie de overgang weer vrij. Joekema de boer op Het Kamerlid Ian Hoekema van D66 geeft morgen op de ÊrkTtekst en uitleg aan wie dat maar wil omtrent de crisis tod het kabinet en het standpunt dat zijn partij daarbij in tent. Hoekema doet dat vanuit het kraampje dat de plaatselij- ■afdeling van D66 elke zaterdag op de Leidse warenmarkt be- |jnt in het kader van de promotieactiviteiten. Ook wethouder 'xander Pechtold en andere Leidse partijgenoten van Hoeke- Ezijn van 12.00 tot 14.00 uur ter plekke om antwoorden te Luieren. jectontwikkelaar MAB'mag doorgaan met de verdere irerking van de plannen voor het gebied rond de Aal- rkt. De politiek gaf gisteren tijdens de vergadering van commissie ruimtelijke ordening in meerderheid haar en aan het voortgaan op de ingeslagen weg. e«« Li waarbij de sloop van monu mentale panden onvermijdelijk is. Maar de vier collegepartijen waren toch vooral vol lof over het voorstel om de plannen ver der uit te laten werken. Dat bij na iedereen wel wat op te mer ken had over een onderdeeltje, kon aan de algemene tevreden heid geen afbreuk doen. D. van der Bosch (GroenLinks) vroeg aandacht voor de fietsers en gaf nogmaals aan dat zijn fractie liever geen parkeergarage aan de Boommarkt ziet verrijzen, maar om die reden niet het hele plan af zal schieten. O. Welling (D66) wilde zo snel mogelijk 'stedebouwkundige uitgangs punten' opstellen De PvdA'er R. Hillebrand constateerde dat de MAB-plan- nen op het punt van de bevoor rading van de grote winkels aan de Aalmarkt nog altijd een on voldoende scoort. Hij drong aan op een onderzoek naar de mogelijkheid van ondergrondse bevoorrading van onder andere V&D. Wëthouder Van Rij wilde graag toezeggen dat de moge lijkheden van ondergronds transport heel goed zullen wor den bekeken. Op die manier leid van de geplande par- kan worden voorkomen dat de 'arage. LWG/De Groenen vrachtwagens die hun waren af kleine christelijke partijen moeten leveren bij Vroom 071 aarden zich principieel te- Dreesmann straks over de Bree- 55533 ander van de plannen straat moeten gaan rijden. je 'verkennende studie' die jaar is uitgevoerd, begint de 'haalbaarheidsfase' van project. De grote opknap- van de binnenstad komt mee een klein stapje dich- al is over een groot aantal ijke zaken niet meer be- n dan dat er nog eens goed moet worden gekeken, grote aantal open eindjes it vooral de SP'er Vergeer in de rand van de wan- ,YVat besluiten we wan- we instemmen met de ig van het vorige MAB- nt? Daarin werden drie iten gepresenteerd. Als we lit geen keuze maken, ge- we MAB alle ruimte om te Ifj wat ze wil doen", hield hij puder Van Rij voor. Vol de SP'er moet de politiek een fundamentele keuze DO uujen tussen de varianten dat de MAB weer aan de kan. ik M. Maas Geesteranus dat er nog te veel ondui- was om nu een besluit te len nemen. Zij wilde vooral informatie over de bereik- leiden De Botermarkt ondergaat momenteel een gedaan teverandering. De stoep wordt verbreed, de straat ver smald en parkeerplekken verdwijnen. De bomen hebben tijdelijk een beschermend jasje van hout gekregen. Eigen lijk wordt de Botermarkt een kopie van de tegenovergele gen Nieuwe Rijn waar soortgelijke werkzaamheden al zijn uitgevoerd in het kader van Binnenste Beter de plannen om het centrum op te kalefateren. Eén ding is opvallend. Er staan op de Botermarkt verschillende lantaarnpalen. Op de ene helft oude Anton Pieck-achtige lichtmasten. Op de andere helft lantaarnpalen met een antiek onderstel maar een lichtkap die nergens op lijkt in een historisch centrum. Nu de straat toch op de schop is een mooie gelegenheid om uniformiteit aan te brengen in de straatverlichting. FOTO TACO VAN DER EB Reiniging houdt met frisse tegenzin stiptheidsactie ied IIS n Leidi Dlad LEIDEN ESTHER BARFOOT „Je hoeft maar twee zakken vuilnis leeg te gooien of de hele straat ligt bezaaid met rom mel", zegt Fons Delemarre, voorlichter van de Dienst Mi lieu en Beheer. „Vanavond gaan de kroegen uit. Dan is het leuk om tegen de zakken aan te schoppen. Vervolgens komt er een hond langs die er wat door heen scharrelt. Maar dat is de kracht van onze stiptheidsac ties. Een uur na de start, merkt de bevolking het al... Daarom is het juist de gemeentereini gingsdienst die actie voert na mens alle gemeenteambtena ren." Tijdens de stiptheidsacties die tot volgende week vrijdag zul len duren, worden in het cen trum waar vuilnis nog in zak ken wordt opgehaald, alleen dichtgeknoopte zakken met het KOMO-keurmerk door vuilnis wagens meegnomen. Open staande vuilniszakken, Hoog- vliettassen of andere, dunnere merken vuilniszakken worden geweigerd. In de andere wijken waar de nieuwe minicontainers zijn ingevoerd, moeten deze met de kam naar de weg staan, aan de juiste kant van de weg en op de plek waar de tijdelijke groene streep stond. Grofvuil mag niet meer dan twee kuub bevatten, niet langer zijn dan twee meter en niet zwaarder wegen dan 30 kilo. Vuil dat op of naast de wijkcontainers slin gert, blijft voorlopig rondslinge ren. GFT moet echt GFT zijn. Bedrijfsvuilnis is uitgesloten van de acties. Echt blij zijn de vuilnisman nen er niet mee dat zij de kolen uit het vuur moeten halen voor alle ambtenaren. Van Driest, vuilnisman in het centrum van de stad: „Ik vind het verwar rend. Opruimen is je werk. Nor maal gesproken als je de straat uitrijdt en je kijkt achterom, is het netjes. Nu blijft er rommel liggen." Maar zelf hebben ze toch ook belang bij de acties. Piet van Vechten, vuilnisophaler en ka derlid van vakbond Abvakabo: „Er bestaan allerlei mythische verhalen over het loon van de vuilnisman vanwege de vuil-en zwaarwerk toelagen, maar uit eindelijk is dat ook maar ge middeld 450 gulden per maand. Een vuilnisman verdient maar tussen de 2200 en 2700 per maand inclusief toelage. Daar bij zijn vuilnismannen nog al traditionele lui. De meesten on derhouden met hun loon een heel gezin." leiden eric-jan berendsen De renpaarden keren voorlo pig niet terug in de Leidse binnenstad. De korte- baandraverij die gepland was op vrijdag 9 juli en een vast onderdeel van de Lakenfees- ten had moeten worden, komt organisatorisch niet van de grond. Eén van de mensen achter het evenement, sport ambtenaar Aad van der Luit hoopt nu volgend jaar de ede le dieren wèl naar Leiden te kunnen halen. In november gingen namens de Lakenfeesten-organisatie de vergunningaanvragen de deur uit naar de gemeente. Ook werd contact gezocht met de Bond van Harddraver ijverenigingen en -Belangen in Nederland. Als snel bleek echter dat qua organisatie het evenement meer voeten in aarde had dan verwacht. De Stichting Kortebaandraverij in oprichting kwam niet van de grond. Bovendien had de harddraverijbond de jaarka lender al vastgesteld en eiste de bond een garantie voor vijf jaar lang een kortebaandrave rij in Leiden. „En dat is op dit moment financieel niet haal baar", aldus Aad van der Luit. „Vergeet niet dat een korte baandraverij 60.000 gulden per keer kost. Dat betekent dat we drie ton hadden moe ten ophoesten. Een veel te groot risico ten opzichte van andere evenementen tijdens de Lakenfeesten." Van der Luit is overigens vol goede moed dat het in 2000 wel lukt. „We proberen het opnieuw en kijken wel hoe het loopt. We hebben nu in ieder geval veel langer de tijd om te onderhandelen met de harddraverijbond. Die men sen zijn ons goed gezind dus ik ben hoopvol op een goede afloop." Tot halverwege de jaren vijftig was Leiden het decor van paardenrennen. Het Le vendaal was toen plaats van handeling. Voor 1999 was het oog gevallen op de Breestraat. Lang, mooi breed, vrijwel recht en bovendien een straat die iedereen kent. Daarnaast kon het viervoeter-festijn mooi samenvallen met het lustrum van studentenvereni ging Minerva dat in juli haar jaarlijkse Ascot-dag op Duin digt in Wassenaar houdt. it U het blad Monumenten? is mei een uitgelezen id om eens kennis te ma- met dit fraai geïllustreerde ift. Dat, als het u bevalt Is u vervolgens besluit dem meteen een abonnement len, voor de somma van Iden daarna nog negen per jaar bij u in de bus en u informeert over alles in Nederland te maken met historie en met mo- tenten. fd, maar waarom moet u trekend deze maand Mo- tenten bij de bladenman Ie kop tikken? Welaan, om- 'iet meinummer in zijn ge- Igewijd is aan de mooie Leiden, aan zijn lange en 'ogen geschiedenis en de meer dan 1300 rijksmo- nenten die daar tot op de m SMQ1 dag van vandaag van getuigen. Van de voorpagina tot en met de slotbladzijde (43); het is lou ter Leiden wat de klok slaat. Een heus themanummer. En dat voor nog geen tientje. Dat bedrag kon Alexander Pechtold in zijn zak houden toen hij vanmiddag in sociëteit De Burcht het eerste nummer in ontvangst nam uit handen van hoofdredacteur Walter Kramer. De wethouder van cul tuur kreeg het blad voor niks. Hij kon zich er voor die absolu te bodemprijs meteen van ver gewissen dat zijn ambtenaren op Bouw Woning niet aan hun bureau hebben liggen sla pen. Althans, zeker niet de laat ste tijd. Zij. van de afdeling Monumen- tënzorg, waren het namelijk die het blad van A tot Z volschre ven, dit samen met enkele lo- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad kale journalisten. Van de redac tie van Monumenten zelf geen letter. Een thuiswedstrijd der halve voor Jan Vellekoop en zijn team van specialisten en kenners. En nogmaals, ze heb ben zich daar aan de Lange- gracht perfect van hun taak ge kweten. Een mooier stukje Lei- den-promotie kun je je haast niet voorstellen. Wat je je ook niet kunt voor stellen is dat de stad Leiden die reclame helemaal gratis en voor niks krijgt van Monumen ten. Maar dat moet haast wel, want de uitgever van het blad is een stichting. Die, volgens het colofon, ook nog eens samen werkt met een vijftigtal andere stichtingen die allemaal iets met 'behoud' te maken heb ben. Zoals bijvoorbeeld de Stichting Vrienden van de Stolp, om er eens eentje te noe men. Omdat het wezen van een stichting is gelegen in het feit dat er geen sprake is van winst bejag moet loeiden dus een voordelige deal hebben ge maakt. Misschien hooguit een bijdrage geleverd in de kosten of zo, dat zou kunnen. Hoe dan ook, een mooie mei. Voor mo numenten. Y penburg-monument Het ging er heet aan toe op 10, 11 en 12 mei 1940 op en rond Ypenburg. Er werd verbeten gevochten tussen de Neder landse verdedigers en de Duit se agressor. De overmacht was echter te groot en de strijd was snel beslist. Er vielen aan Ne derlandse kant 95 dodelijke slachtoffers. De bezetting kwam vijf jaar later tot een eind. Vervolgens werd Ypen burg als 'slapend' militair vlieg veld gebruikt tot de jaren tach tig. Leden van regeringen en van ons vorstenhuis landden er vaker dan militairen. Inmiddels staan er huizen op Ypenburg. Uitbreidingsgebied voor onder meer Den Haag, Rijswijk, Leidschendam, Voor burg, Nootdorp en Pijnacker. Maar om het vliegveld niet he lemaal verloren te laten gaan èn uit respect voor de gevalle nen in de meidagen van 1940 is Leidenaar A. Abcouwer (74) in actie gekomen. Abcouwer is oprichter en voor zitter van de Stichting Ypen burg. Hij zat in het verzet, is ge pensioneerd en gedecoreerd militair en zeker geen onbeken de in Leiden. Zo was hij onder meer actief in de politiek, ou derenbond. ondernemersver eniging en stichting 5 mei. Ab couwer wil het oude stations gebouw inclusief verkeerstoren van Ypenburg dat behouden is gebleven, inrichten als stilte centrum. Voor de ingang daar van moet een monument ko men met de namen van de 95 gesneuvelden. De drie basis scholen die de wijk Ypenburg inmiddels rijk is, zijn bereid het monument te adopteren. Op 10 mei 2000 moet de gedenksteen worden onthuld. Abcouwer heeft echter één héél groot probleem. Om de namen van de 95 gevallenen in het monument te mogen graveren, is toestemming van nabestaan den nodig. En die zijn 59 jaar na dato niet altijd even makke lijk te vinden. Toch is de initia tiefnemer er van overtuigd dat er in of rond Leiden nog een groot aantal nabestaanden moet wonen. Want een niet onaanzienlijk deel van de troe pen dat in de meidagen van '40 op en rond Ypenburg vocht, w.as afkomstig uit de Mor- spoortkazerne in Leiden. Het waren zogenoemde depottroe- pen. Geen frontsoldaten maar militairen die waren achterge bleven om een eventuele vijfde colonne bestrijden. Die solda ten waren vaak nog maar vijf of zes weken in dienst. Met het feit dat de Duitsers massaal pa rachutisten dropten, was geen rekening gehouden. Para's wa ren in de meidagen een vrijwel onbekend fenomeen. Abcouwer is niet alleen op zoek naar nabestaanden van geval lenen. Ook nog in leven zijnde militairen die bij Ypenburg hebben gevochten en daarover willen praten, kunnen contact met hem opnemen. A. Abcou wer. Jacob van Campenlaan 8, 2321 GC Leiden. Tel: 5317178 ad van kaam eric-jan berendsen DEN HAAG/LEIDEN hans jacobs Philippe Brood (WD) doet na de zomer niet meer mee met het inloopspreekuur van drie paarse Kamerleden in het Leid se stadhuis. Volgens de liberaal heeft het wekelijkse spreekuur in de huidige opzet weinig zin. „Het is gewoon onhandig om daar te zitten op een tijd dat de meeste mensen werken", vindt Brood. Jan Hoekema (D66), jaren ge leden één van de initiatiefne mers van het praatuurtje, rea geert boos. „Laat ik maar niet te veel zeggen. Het is niet correct en weinig collegiaal van Brood dat ik dit van de krant moet ver nemen. Hij had het toch eerst aan zijn collega's kunnen mel den." Hoekema zal zich dit weekeinde met PvdA-collega Gerrit Jan van Oven beraden over de toekomst van het vra genuurtje. Van Oven zelf was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. De drie paarse Kamerleden zijn bij toerbeurt iedere week op maandagmorgen aanwezig in het stadhuis. De belangstel ling voor het spreekuur is altijd matig geweest. De Kamerleden hebben zich dan ook al regel matig beraden over voortzet ting. Brood heeft nu voor zich zelf een besluit genomen. „Ik heb de afgelopen maan den wel wat voor mensen die langskwamen kunnen doen. Het is geen verloren tijd," aldus Brood gisteren in de Tweede Kamer. „Misschien moeten we een ander tijdstip kiezen. Ik wil wel contact houden met de kie zers, maar niet op deze ma- Voorlichtingsbijeenkomsten HARA maandag 2 juni is er een voor lichtingsbijeenkomst over bek keninstabiliteit. Beide bijeen komsten hebben plaats in het gezondheidscentrum HARA, Bonairestraat 4 Leiden, 19.45- 22.00 uur. Voor meer informa tie: 5213959. Vrouwengezondheidscentrum HARA houdt in mei en juni twee voorlichtingsbijeenkom sten. Maandag 31 mei is er een bijeenkomst over het thema 'Van stress naar burnout?'. Op MET PINKSTEREN NAAR ATTRACTIEPARK DUINRELL!

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13