ra Tuinhortensia J I 1 1 Rijp en Groen Het vijvergebeuren Hamsteren van wilde hamsters vraag en antwoord Gras maaien overdwars 7 VRIJDAG 21 MEI 1999 REDACTIE: MARCOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-51! Een mens moet meegaan met zijn tijd. Vandaar de titel van dit stukje. Een foute titel want de vijver gebeurt niet. Maar in de vijver gebeurt wel veel en heel veel dat interessant is, maar he laas ook veel waar de nieuwko mers in vijverland geen weg mee weten, omdat ze geen weet hebben van het allerbeste hulp middel en dat is...geduld. Een ieder die er prijs op stelt een heldere vijver te bezitten dient geduld te hebben. Geduld om te wachten op de juiste tempe ratuur om de vijver te beplan ten, geduld om te wachten tot het moment dat de zuurstof planten hun werk doen en de vijver vanzelf helder wordt, omdat voldoen de zuurstof de zogenaamde drijfalgen geen kans geeft. Ge duld ook met de uitgezette waterslakken die zich bij góe de temperatuur razendsnel ver menigvuldigen en overtollige algen als menu hebben. Mochten er, jjwKay ondanks al het postbusTo geduld, toch 3002 pa haari nog draadalgen ontstaan in de vijver dan kan men die gemakkelijk met een stokje verwijderen. Helaas heb ben veel tuinliefhebbers moeite met het begrip geduld en vallen ze van de ene verkooptruc in de andere, stoppen de meest uit eenlopende chemicaliën in het water met als eindresultaat het gevreesde erwtensoep water en een lege beurs. Daarom hier een paar simpele standaardre- gels voor een gezonde vijver. Die moet om te beginnen zo liggen dat hij 's zomers vijf uur zonlicht krijgt. Verder is een diepte van minimaal 75 cm ge wenst, vooral als men vissen of andere levende have goed wil laten overwinteren. Ook is het nodig om geregeld al het drij vende vuil en bladeren onmid dellijk te verwijderen zodat ze niet kunnen vergaan en daar door het water te voedselrijk maken. GREET BUCHNER Behalve een tekort aan zuur stof werkt ook een teveel aan voedsel het ontstaan van drijf algen in de hand. Daarom moet men bij de aanleg van een vij ver ook toezien dat de rand iets hoger komt te liggen dan de grond eromheen anders is er kans dat met eventueel regen water ook voeding, bestemd voor gras en planten, de vijver in komt.De zuurstofplanten spelen een grote rol in een ge zonde vijver. Ze zijn nu in elk tuincentrum te koop en men rekent op ongeveer vijf bosjes per kubieke meter. Gewoon in het water laten drijven, ze vin den zelf hun weg wel. Rest nog de veelbesproken Ph, een aanduiding voor de zuurgraad. Die moet in de buurt van zeven lig gen. Is de Ph te laag dan zal men vijver kalk te hulp moeten nemen. Gewoon met kleine schepjes tegelijk in het water op laten lossen tot de Ph goed is. Denk er wel aan dat er helaas ook slechte Ph meters in de handel zijn. Dus contro leer eerst of deze goed werkt. Tot slot nog iets over vissen. Beter is het om in een natuurlijke vijver i geen vissen te hebben. Maar het oog wil ook wat. Houd het dan op twee vis sen van tien centimeter lang per vierkante meter. Teveel vis sen geven teveel vervuiling en dus algen. Datzelfde geldt ook voor teveel voer voor de vissen die bovendien alleen maar eten als het water goed op tempera tuur is. Ook hier weer een kwestie van geduldig wachten op warm weer. Tot slot nog over de vissensoorten. Over het algemeen voldoen goudwindes beter dan goudvissen omdat ze niet woelen in de grond en de reiger kan geweerd worden met het uitzetten van plastic nepvis- jes die met een draad aan een steen zijn bevestigd. In tuincen tra te koop onder de naam rei gerkrijger of iets van dien aard. Een grote reiger langs de kant houdt alleen mannelijke soort genoten op afstand. Vrouwtjes trekken zich er niets van aan. Het beestje lijkt veel op de hamster die we allemaal wel kennen als troeteldier, maar de ze hamster is wild. En met zijn bonte vacht (waarvan vroeger inderdaad bont werd gemaakt) net zo aandoenlijk. In de afge lopen week bleek een aantal bekende Nederlanders bereid om de nacht door te brengen op een Zuid-Limburgse akker teneinde de wilde hamster te gen ongewenst gespuis, zoals honden, te verdedigen. Sinds dien mag worden verondersteld dat het dreigende lot van de wilde hamster (meestal gewoon hamster geheten en anders ook wel veldhamster) aan iedereen bekend is. De wilde hamster dreigt on danks zijn officiële status van beschermde diersoort uit te sterven, althans in Nederland. Natuurbeschermers wisten dat al langer, maar waar precies een jaar geleden nog werd uit gegaan van een resterende po pulatie van 'een paar honderd' moet worden gevreesd dat ze nu te tellen zijn op de vingers van één of hooguit allebei de handen. De Vereniging Das en Boom wil dat die laatste exem plaren worden gevangen om ermee te fokken en hun nage slacht weer terug te geven aan de natuur. Hamsteren in een nieuwe betekenis. Fokken lukt wel, maar voor een succesvolle herintroductie in het wild is meer nodig. Onder haar bijna een miljoen leden zamelt de Vereniging Na tuurmonumenten al een tijdje geld in om de wilde hamster voor de Nederlandse natuur te behouden. Tot nu toe bedraagt de opbrengst van de actie 'Laat de korenwolf blijven' (koren wolf is dus al de vierde naam, aardwolf zelfs de vijfde) 1,8 mil joen gulden. Voor de helft daar van zijn al akkers aangekocht als hamsterreservaten. Natuur monumenten beheert in Zuid- Limburg al een aantal van zulke terreinen en daar is tot nu toe ooit één hamsterburcht aange troffen. Ook andere organisaties span nen zich in voor de wilde ham ster. Met een nog klein aantal Een zwaargewonde hamster werd vorige week in een akker even buiten Maastricht aangetroffen tijdens een veldbezoek van medewerkers Das &Boom. Gezien het lage aantal hamsterburchten in Nederland, maakt Das&Boom zich grote zorgen over het voorbestaan. FOTO BURO DAS/BOOM boeren sloot de provincie re centelijk overeenkomsten af voor een 'hamstervriendelijk' agrarisch beheer. Want zoals ouderwets beheerde weilanden weidevogels opleveren, zo pro duceren ouderwetse akkers, waar het graan nog in schoven te drogen wordt gezet en waar het rood-wit-blauw van klap roos, kamille en korenbloem de ogen streelt, korenwolven. Schemerings- en nachtdieren overigens, die je maar moeilijk te zien krijgt. Hun kostje is plantaardig, op een enkele veldmuis, regenworm, kikker of slak na. De minister (Apotheker) en zijn staatssecretaris (Faber) die voor het natuurbehoud verantwoor delijk zijn, hebben al laten we ten dat zij voor een speciaal plan ter bescherming van de hamster zijn. Tweede-Kamerle den van alle fracties willen nu van hen weten wat ze precies denken te doen met het initia tief om de laatste hamsters ge vangen te nemen. Het idee is uit eigen kring afkomstig: van RPF-collega Dick Stellingwerf. Die werd onlangs nog door de anti-jachtclub Faunabescher ming (het voormalige Kritisch Faunabeheer) uitgeroepen tot Dierenbeschermer van 1998, dus de steun voor de korenwolf is wel heel breed. De wilde hamster, ongeveer zo groot als een eekhoorn, maar wel een beetje lomper, verkiest gebieden met een betrekkelijk lage waterstand en daarboven een bodem die stevig genoeg is om een burcht te bouwen. In Nederland komen daardoor al leen de löss- en leemgronden in Midden- en Zuid-limburg in aanmerking. In het aanpalende versprei dingsgebied, over de grenzen met België en Duitsland en ver der weg tot in Midden- en Oost-Europa toe, is de dicht heid echter een stuk groter dan in Nederland. En daarmee wordt meteen duidelijk dat in het Zuid-Limburgse land het zelfde euvel toeslaat als in ove rig Nederland: intensivering van de landbouw, monocultu res, maïs in plaats van veldjes met afwisselend tarwe, haver, gerst en rogge, bestrijdingsmid delen, bemesting en (zéér Ne derlands) versnippering dool wegen en bebouwing. Als in die omstandigheden de boer zijn graan in slechts een paar dagen van het land haalt, krijgt de ko renwolf niet voldoende tijd om een wintervoorraad (wel vijftien kilogram) bij elkaar te hamste ren. Bij Natuurmonumenten is men geschrokken van het feit dat de Zuid-Limburgse populatie de afgelopen winter zo slecht is doorgekomen. De vereniging wil zo snel mogelijk met alle be trokkenen overleggen. Bij één daarvan, projectontwikkelaar Avantis die tussen Heerlen en Aken een grensoverschrijdend bedrijventerrein aan het ont wikkelen is, heeft de 'hamster- wake' een dubbel gevoel opge wekt. Voor 'natuurcompense- rende' maatregelen is in no vember nog een bedrag van ne gen miljoen gulden uitgetrok ken. Waarvoor dan wel? Voor de wilde hamster, waarvan nu ineens wordt gezegd dat er al leen op een enkele akker bij Maastricht nog maar een hand jevol zit? Zo te zien mag de financiering van het plan om die allerlaatste wilde hamsters te vangen en voor kleine hamstertjes te laten zorgen geen probleem meer zijn. Bezige kamerplant Impatiens wordt vlijtig liesje genoemd. Het heeft de naam te dan ken aan het feit dat als het plantje buiten staat het alleen maar zachtjes hoeft te worden aangeraakt om de zaadjes met de wind mee te laten voeren. Het 'Liesje' vermeerdert zich dus vlijtig. De Impatiens vindt zijn oorsprong in Oost-Afrika, van Mozambi que tot Tanzania. In 1896 is hij voor het eerst naar Engeland ge bracht door de Britse naturalist John Kirk. De Impatiens heeft ste vige donkergroene bladeren, de lieflijke bloemetjes geven de plant een zachte uitstraling. De Impatiens is verkrijgbaar in de kleuren, rood, oranje, zalm, lichtrose, rose wit, violet- en lavendelblauw, maar er zijn er ook met tweekleurige bloemetjes met stervormig patroon. Door de jaren heen is deze plant een van de populairste kamerplanten geworden. Een vraag over de Phalenopsis, een orchidee. De vraag is af komstig van mevrouw De Vries Koen uit Hoofddorp. In de praktijk is deze orchidee een plant die het redelijk goed doet in de kamer, mits de tempera tuur goed is. Omdat we tegen woordig meestal centrale ver warming hebben lukt dat wel want deze orchidee verdraagt slecht temperaturen onder de 20 graden C. Wat het water ge ven aangaat: gewoon gekookt water is goed omdat eventuele zouten na het koken zijn neer geslagen. Het water is dan ge schikt om de plant te begieten. Doe het pas als het bovenste laagje grond is uitgedroogd en liefst 's morgens, dan is er de minste kans op schimmel vor ming. Laat vooral geen drup pels op het blad vallen, dat kan zwarte vlekken geven. Dat vochtige lucht van groot belang is mag als bekend worden ver ondersteld. Velen zetten derge lijke planten op een verhoging in een bak met een laagje water. Ten aanzien van het probleem snijbloem. Uw eigen ervaring heeft geleerd dat even afsnijden beter is. Doen dus. Mevrouw Kop-Leerdam uit Oegstgeest heeft problemen met de toverhazelaar. Die stak kerd werd drie maal verplant en wreekt zich nu door snel veel zaad te vormen en dat kost na tuurlijk kracht. Verder heeft hij geen zwarte vlekken maar ge woon een schimmel die op de uitwerpselen van de luis leeft, we noemen het roet. Hij heeft het dus helemaal niet naar zijn zin want aantasting van welke aard ook duidt doorgaans op gebrekkige groeiomstandighe- den. Daarom hier in het kort de beste verzorging van deze mooie struik: voedzame, voch tige grond die doorlatend moet zijn en een beetje zuur. Een la ge Ph in vaktermen, nog simpe ler: nimmer kalk geven wel veel turf. Verder zaadvorming voor komen door meteen bij vrucht zetting de beginnende zaad doos af te plukken want zaad zetting kost veel energie. En een flinke laag turf rond de wortels zou ik op goed geluk willen zeg- JÊ (Hydrangea macrophylla) O 95 gm verschillende kleuren - ca. 5 bloemknoppen y m GELDIG T/M 28 MEI OF ZOLANG DE VOORRAAD STREKT Biezenweg 70. Santpoort (N), Tel. 023 - 537 61 90 HET ADRES VOOR AL UW TUINPLANTEN gen want ik ken de samenstel ling van de tuingrond niet, maar turf is een beetje zuur Mevrouw V.d. Weiden uit Heemstede heeft veel last van mieren die het huis in komen, er zijn momenteel gelukkig veel milieuvriendelijike middelen in de handel om mieren te bestrij den, o.a. Fourmier van Ecosty- le, Mierenstop, AA Mierenweg. Maar persoonlijk heb ik altijd weer succes met een schaaltje stroop en een evengrote hoe veelheid gist die erin oplost. De mieren snoepen ervan, brengen het naar het nest en voeren de koningin en de larven met dit voor mieren giftige middel. Bin nen veertien dagen zijn ze weg. Het kan ook met stroop waarin wat borax (verkrijgbaar bij de drogist). Komen ze uitsluitend van buiten dan kan men de in tocht ook stoppen door kaneel, koffie of naftaline te strooien op de plaats waar ze binnen ko men. Ik ken zelfs mensen die gewoon een rijtje koperen stui vers op hun weg leggen en ook dan schijnen ze weg te blijven. Mogelijkheden genoeg dus om mieren op een voor de natuur niet schadelijke wijze kwijt te raken. Boeken over tuinen en planten zou je in twee ca tegorieën kunnen indelen: de kijkboeken en de leer boeken. In het eerste soort vind je vooral voor beelden van tuinen in op tima forma, op het meest gunstige tijdstip gefoto grafeerd. Doorgaans gaat het ook over tuinen waar van de afmeting in geen enkel opzicht lijkt op die van de eigen tuin. Het zijn dus boeken om bij weg te dromen, net als mode plaatjes vers uit Parijs met mannequins maatje 34 en twee meter lang. Heel an ders zijn de leerboeken. Die zién er vaak wat saai uit, maar bieden wel een schat aan goed bruikbare informatie. Laat het boek Tuinieren in de praktijk nu zowel een leer- als een kijkboek zijn. Liefst twaalfhonderd duidelijke kleurenafbeeldingen verleven digen de tekst die zowel voor de beginner als ook voor de gevor derde tuinliefhebber een schat aan bruikbare informatie biedt. Kortom een boek dat in elke boekenkast van tuinierende lie den thuishoort. Alleen bij het hoofdstuk ziekten en plagen gaat Hamilton, de auteur een beetje de mist in. Hoewelhij schrijft in zijn eigen tuin bijna geen last te hebben van plagen, geeft hij toch adviezen aan hen die niet zo gelukkig zijn (waar schijnlijk omdat ze planten minder goed behandelen als Hamilton) en die adviezen zijn helaas niet altijd milieuvriende lijk. Overslaan dus dat hoofd stuk, al zijn de diverse kleurige afbeeldingen van plaaginsekten wel mooi.Hier nog een paar handige tips uit het boek: gras maaien elke keer in een andere richting geeft een mooier resul taat omdat elke grasmaaier wel wat halmen plet en niet af snijdt. Bollen planten in de herfst zonder nog precies te weten waar de oude bollen staan. Geen enkel probleem, zet de bollen voorlopig in potten en laat ze op een beschut plaatsje in de tuin staan tot de oude garde zichtbaar wordt. Graag wat meer vogels of zelfs vleermuizen in de naaste om geving? Het boek geeft aller hande tips. Ook wordt er een oplossing geboden voor het snel zelf maken van een vervan gende koude bak waarin gestekt kan worden. Verder voorbeel den voor zelf te maken nest kastjes. Zo zou ik nog wel een tijdje door kunnen gaan: kijk het boek zelf maar door voor eventuele aankoop. Tuinieren in de praktijk door Geoff Hamilton, uitgever Terra Lannoo, 59 gulden GREET BUCHNER Knusse zomeravonden Met de barbecue is steeds meer te doen. De zogenoem de Sunbu Moonwalker bij voorbeeld is naast barbecue ook te gebruiken als steengrill en buitenhaard. Deze stalen, bolvormige combi-tuinhaard beschikt over een rooster en een Fins spekstenen steen- grill-plaat. Om de buren niet met rook lastig te vallen en de trek te verbeteren, heeft het exemplaar een vrij hoge af voerpijp met regenkap. Prak tisch zijn de drie in hoogte verstelbare poten waardoor de buitenhaard zelfs op een on gelijke grond toch stabiel kan blijven staan. De Sunbu Moonwalker weegt veertig ki lo, heeft een diameter van ze ventig centimeter en is een kleine drie meter hoog. Hij wordt inclusief vuurrooster, doos stookhout en gebruiks aanwijzing voor maar liefst 3250 gulden aan huis afgele- FOTO verd. Voor meer informatie: Wess Buddingh, Den Haag, telef 070-325.1713. Nederlandse wildernis Koról en Jantér, Russische namen voor twee net geboren Amurtf gers, betekenen in het Nederlands: Koning en Amberkleurig. FOTO PR/ROB DOOLM Koról en Jantar zijn de namen van de twee mannelijke welp- jes, die anderhalve maand ge leden in het Ouwehands Die renpark zijn geboren. Het zijn nakomelingen van Amba en Vanilka, de twee Amurtijgers die in het twee jaar geleden geopende Tijgerbos leven. De twee kleine welpen gaan eind juni ook in dat bos wonen, waar de natuurlijke leefomge ving van de dieren zo dicht mogelijk wordt benaderd. Bo men, riviertjes, schuiplaatsen, rotsen en een waterval staan üi deze wildernis van zo'n 4000 vierkante meter. De Amurtijger is een sterk be dreigd diersoort. In het wild leven naar schatting nog maar zo'n 400 exemplaren rond de rivier de Amur, in het Russi sche Verre Oosten. Dierentui nen spelen een belangrijke rol om een gezonde soort in stand te houden. In Europi het EEP-bureau actief dati Europese programma vooi het behoud van bedreigde diersoorten uitvoert. In si menwerking met de Europ coördinator wordt per be dreigde diersoort een fokpi gramma opgesteld om geiï tisch waardevolle dieren te fokken. Ouwehands Diere park ondersteunt natuurb schermingsprojecten in ht genlijke leefgebied van de Amurtijger. Een voorbeeld |q hiervan is de samenwerkii met Global Survival Netwi (GSN). Deze organisatie is voorbeeld actief met antks perij-brigades in het Ru sche Verre Oosten met de naam AMBA. Deze teams beren de tijgers te beschei men tegen de Russische n fia, Chinese smokkelaars e: professionele stropers. Voor sier en pluk v Het is vrij kostbaar, maar het oogt wel chic: teakhout. Met dit materiaal worden allerlei producten gemaakt zoals tuinstoelen en -tafels en pluk- mandjes. Die plukmandjes kunnen dienen als fruitschaal of gewoon als tuindecoratie. Ln Engeland, waar vele ferven te tuiniers wonen, zijn pluk mandjes al jarenlang populair. Ook Nederlanders moeten hiervoor warm worden ge maakt, zo meent althansi leverancier van deze pn ten, en brengt daartoe tw exemplaren op de markt Dj zogenoemde Cottage Tm; medium meet 40 bij 29 c« meter en kost 175 gulden. Voor de grotere uitvoerin moet 225 gulden worden taald. Voor meer informal Brinks Teak Garden Bilt, 030-220.2157. OG Dl Cryptogram HORIZONTAAL: 1. Wagen met vee tussen de rijtui gen (8): 5. Achteraf latenschieten op het feest (8). 6. Meubel groter dan een televisie (4);8. Plakwond (4): 10. Wordt gedanst door wie niet van drankhoudt (5): 12. Men neemt aan dat het hoog oploopt (5). VERTICAAL: 1. Hier buiten is men bewusteloos (6); 2. Volgens de zonnegod een on duidelijke puinlipop (6): 3. Onwaar schijnlijk geconcentreerd (5); 4. Die domoren kan de schilder gebruiken (5): 7. Voertuig met drank in het le ger (5); 9. Daarvoor een rund uit liefde (4); 11. Oudduitse Zangeres (3). Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Repetitie: 9. aval: 10. Deen: 11. ka: 12. are:14. Po; 15. ineen: 17. non: 19. ohm: 21. reu: 22. ere: 23. eer:25. ink; 27. thema: 30. va: 32. ene; 33. do; 34. eter: 36. emoe:38. nesteling. Verticaal: 1. Raken: 2. eva: 3. pa; 4. clan; 5. idee: 6. te; 7. iep;8. enorm: 13. ree; 15. inert: 16. noria; 18. ore; 20. hen; 23.erven; 24. ren: 26. kroeg: 28. hert: 29. meel: 31. Ate; 33. don: 35. es; 37. mi. 1 2 3 4 5 8 L 10 11 12 OS STOACACE*/ ZStZ&EAJ OAT ZE NO& ESA/ AcOA/ W/UEM A-OSESV.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10