Amsterdam steekt 282 miljoen in aanleg terminal Injecteren van mest direct verbieden KLM merkt gevolgen harde concurrentieslag oudprijs op laagste liveau in twintig jaar Economie Joh. Enschedé is moeilijke periode volledig te boven Telefoontje klaart lucht tussen AH en C 1000 Blokker gaat kletsverhalen te lijf met meer openheid jNDERDAG 20 ME11999 Woede CNV over bonussen Nedlloyd tbfcht De CNV Bedrijvenbond heeft geen goed woord over nor de bonus die Nedlloyd aan het personeel uitkeert. Die ,Drdt betaald uit de 1.7 miljard gulden, die de verkoop oplever- je van zijn landpoot (Van Gend en Loos Nedlloyd Chemical Lo etjes) aan Deutsche Post. Managers die er al vijf jaar werken, uinnen rekenen op een bonus van 30.000 tot 60.000 gulden of neer. De vierduizend gewone werknemers worden volgens de iond 'afgescheept' met 2.200 gulden bruto. Nedlloyd heeft reeds de indruk gewekt, aldus de bond, dat de bonus voor alle tfrknemers, inclusief de managers, gelijk zou zijn. Directeur Generale Bank hoofd NIB nrTFRDAM Directeur Gedopt van de Generale Bank Nederland iapi over naar de Nationale Investeringsbank (N1B). Daar «ordt hij bestuursvoorzitter. De 44-jarige Gedopt, geboren in Intwerpen, kwam in 1995 aan het hoofd van de Generale Bank jederland. Deze bank is ontstaan uit de verkoop van de Credit vonnais Bank Nederland aan de Belgische Generale Bank. De jitwerpenaar was de eerste directeur van de Nederlandse tak lc*e an'de Generale Bank. Gedopt is vanaf juni hoofd van de NIB. ekq JeNIB kwam onlangs in handen van de pensioenfondsen >CGM en ABP. De huidige baas van NIB, lonkhart, wordt hoofd anABP-PGGM Capital Holdings. Benzine morgen cent goedkoper ittcrdam Een liter benzine wordt morgen goedkoper. Super net loodvervanger, euro ongelood en super plus ongelood daalt net een cent naar respectievelijk 2,29, 2,17 en 2,23 gulden. Een diesel gaat met twee cent omlaag naar 1,464. m Damen neemt werf Roemenië over ^an' giiiNCHEM Damen Shipyards heeft een grote werf in Roemenië vccr i vergenomen. In eerste instantie koopt Damen voor een onbe- ltjes d end bedrag 51 procent van de aandelen. De komende jaren wil n, het h111011 het belang uitbreiden tot tachtig a negentig procent van estukken. De Roemeense werf Santierul Naval Galati heeft oni ijfduizend werknemers. Bij Damen zelf werken veel minder drum jensen: 1.500. De nieuwe dochter gaat onder meer casco's we ui «uwen voor Damen in Nederland. Damen heeft met de Roe- hebbfl "^nse regering afgesproken de komende jaren vijftien miljoen •el je j ^en te 'nvesteren in de werf. ^'j Overleg CAO schilders afgebroken •rden De vakbonden hebben de onderhandelingen voor elk» nieuwe voor 35.000 schilders afgebroken. Zij vinden bt de werkgevers te weinig bieden. De Bouw- en Houtbond Wen de Hout- en Bouwbond CNV dreigen met acties. De al ca ionden vragen voor twee jaar vijf procent meer loon plus prijs- ordtk ompensatie, plus een eenmalige uitkering. De werkgevers bie- vocht* 5'75' inc'usief de prijscompensatie. De werkgevers willen olgens de bonden het systeem van de automatische prijscom- an; ifnsatie aantasten. De bonden hebben ook bot gevangen met hoe! mn voorstel om winterwerk goedkoper te maken en zomerwerk e ven luurder. Veel schilders zitten 's winters zonder werk. ■e,, Provider helpt MKB met e-commerce dan iahen Internetprovider World Online wil het midden- en n moo leinbedrijf vertrouwd maken met elektronische handel, de zo- fheten e-commerce. World Online gaat hiervoor samenwer- enmet PTT Post en site-bouwer Catalog. De alliantie verzorgt e totale afwikkeling: advies voor het bouwen van de site, het ik tt negreren van e-commerce in het marketingbeleid en de afle- 'crwi ering van bestelde producten. Uit onderzoek blijkt dat tot nu n jey oezo'n veertig procent van het MKB gebruik maakt van e-com- nerce. In totaal was de handel via internet vorig jaar in Neder- 11 noi uid goed voor 362 miljoen gulden. Dit jaar wordt een omzet k I an 875 miljoen verwacht, volgend jaar het dubbele, meti md Walt Disney moet megaboete betalen angeles Het voormalige.hoofd van de Disney-studio's, Kat- •ekca enberg, heeft gisteren een klinkende overwinning behaald op Ik Lo ijn voormalige werkgever. De rechter bepaalde dat het Ameri- bibbcs aanse en amusementsconcern hem maar liefst tot een alf miljard gulden aan bonussen moet uitbetalen. Dit bedrag is '*i: en deel van de winst waar Katzenberg recht op heeft op basis an zijn werk voor de studio's totdat hij in 1994 na een me- ingsverschil opstapte. Volgens rechter Breckenridge heeft Kat- enberg met zijn ontslag niet afgezien van de bonussen over de iinst van zijn werk. Na zijn ontslag bij Disney begon Katzen- erg met cineast Spielberg en muziekuitgever Geffen de eigen immaatschappij Dreamwork SKG. pollc ïovincie int opcenten leasemaatschappij m Jtrecht spint garen bij leslissing van fiscus provincie Utrecht is na een |e nei! spraak van de Belasting- tnst ineens 25.000 auto's rij- 11 511 r. De Belastingdienst bepaal- 1 tegcs dat de Bredase leasemaat- happij Top Lease BV fiscaal ortsbfl "en n'et 'n Breda maar in irecht is gevestigd. Top Lease dochter van Fortis. Het scheelt de Utrechtse pro- neld h nciekas een slok op een bor- ichtzn ^er ntiljoen gulden aan ex- opcenten motorrijtuigenbe- ing vorig jaar en negen mil kmen en dit jaar, aldus gedeputeer- van financiën Van Bergen. ur|l|li dextra geld wordt niet direct uitgegeven, omdat de lease maatschappij beroep heeft aan getekend tegen de beslissing van de Belastingdienst. Top Lease is niet blij met de verplichte overheveling van de registratie van de auto's naar Utrecht. Noord-Brabant is een goedkopere provincie dan Utrecht, althans wat de opcen ten betreft. Volgens een woord voerder scheelt de 'verhuizing' het bedrijf twee gulden per maand per auto. Op een totaal van inmiddels 30.000 auto's be tekent dat een schadepost van 720.000 gulden per jaar. Top Lease is in grootte het derde autoleasebedrijf in Nederland. WN/ANP-KRF goudprijs is gisteren beland hei laagste niveau in twintig Op de markt voor edele talen in Londen werd een frêle prijs vastgesteld van -85 dollar per ounce (31,1 Hn). twee dollar minder dan slot van dinsdag, k prijs is deze maand onder ^e druk geraakt doordat de "k of England aankondigde tomende de jaren de helft 3 haar goudvoorraad te wil- 1 verkopen. De vrees bestaat 'andere centrale banken zui nigen. Bovendien wil het Nationaal Monetair Fonds Heel van zijn goudvoorraad 'topen om schuldverlichting 0r de armste landen te fin an- ïen. president van de Franse n'rale bank Trichet probeer de goudmarkt gisteren wat talmeren. ,,Bij mijn weten n de centrale banken van ^frijk, Duitsland, Italië en de VS niet van plan goud te ver kopen",, aldus Trichet. De vier landen behoren tot de staten met de grootste reserves. Nederland en België verkoch ten enkele jaren geleden al een deel van hun goudvoorraad. Daaraan werd pas ruchtbaar heid gegeven toen de transac ties achter de rug waren, waar door er weinig effect was op de prijs. Zwitserland kondigde een jaar geleden aan zijn reserve te halveren. Het prijspeil van gisteren werd voor het laatst genoteerd op 30 mei 1979. Aan het eind van dat jaar explodeerde de prijs naar een recordniveau 850 dollar per ounce onder invloed van de Russische inval in Af ghanistan en de gijzeling in de Amerikaanse ambassade in Te heran. Goud gold toen nog als vluchthaven voor beleggers in tijden van internationale span ningen. Die functie heeft het edelmetaal allang niet meer. Gemeenteraad unaniem akkoord met haveninvestering AMSTERDAM ANP Amsterdam trekt 282 miljoen gulden uit voor de aanleg van een nieuwe containerterminal in de Amerika-haven. De gemeenteraad ging daarmee gisteren unaniem ak koord. Met de terminal, die in 2001 klaar moet zijn, denkt exploitant Ceres uiteindelijk 600.000 containers te kunnen overslaan. Ceres-eigenaar Kritikos is verheugd over het plan waarin hij zelf 96 miljoen steekt: „Met de terminal is Amsterdam verzekerd van een aanjager van de lokale economie." Zo niet, dan volgen stappen in Brussel. ECT en het gemeen telijk havenbedrijf Rotterdam verwachten dat Amsterdam niet anders dan bodemtarieven kan rekenen om de nieuwe ter minal op een winstgevende manier te exploiteren. De Am sterdamse havenwethouder Groen ziet eventuele EU-proce- dures met het volste vertrou wen tegemoet. Volgens Groen zal er sprake zijn van een marktconforme doorbereke ning. Groen hoopt verder dat Amsterdam hoopt met de aan leg aansluiting te vinden in de snel groeiende containerover slag. Dit tot leedwezen van de Rotterdamse overslaggigant ECT, die Amsterdam al ge dreigd heeft met klachten bij de Europese Unie. ECT zal er scherp op letten dat de hoofd stad het door haar geïnvesteer de bedrag zonder concurrentie vervalsing doorberekent aan Ceres. de betrekkingen met de Rotter damse haven niet tot 'Ajax- Feyenoord-toestanden' zullen leiden. Concurrentie zal Am sterdam echter niet uit de weg gaan. De directeur van het gemeen telijk havenbedrijf Rotterdam, Scholten, vindt de Amsterdam se terminal een vreemde zaak. „Er komt een kopie van Rotter damse terminals in Amster dam, zestig kilometer ten noor den van Rotterdam. Ik denk dat het beter is dat havens hun ei gen sterke punten zoeken." Ook Rotterdamse raadsleden betwijfelen of Amsterdam de terminal nodig heeft en vol kan krijgen. „Maar we laten ze rus tig in hun eigen sop gaar koken en als de zaak is overgekookt komen we de boel wel even netjes afvegen", aldus het PvdA-raadslid Van Middelkoop. De Amsterdamse raad wil wel dat nog een risicodragende partner (voor 140 miljoen gul den) in huis wordt gehaald. Groen erkent dat de nieuwe ter minal een risicodragend project is. Vertaald in geld komt hij uit tussen de veertig en zestig mil joen. Ceres-topman Kritikos zit niet om een derde partner te springen. Volgens hem kun je als enige exploitant flexibeler opereren. Rijkswaterstaat laat voor de planstudie Zeepoort IJmond een aanvul lend economisch onderzoek uitvoeren. Dat gebeurt na kritiek van het Centraal Planbureau (CPB) en het Nederlands Economisch Instituut (NEI). Bekeken wordt wat de beste oplossing is om de zeetoegang van het Noordzeekanaalgebied te verbeteren. Een mega-sluis bij IJmuiden is één van de opties. Een nieuw onderzoek moet beter inzicht bieden in de effecten van een nieuwe sluis voor de economie. Op hét Zeeuwse eiland Tholen werd afgelopen dagen proefgedraaid met een nieuw model mestinjectiemachine. Het is de grootste in Nederland. Door de 110 centimeter brede wielen van de tractor kan de machine ook bij zeer regenachtig weer het land op. foto anp wim van vossen 'Honderdduizenden hectares weiland onleefbaar' ALKMAAR GPD Mest moet onder de grond. Dan heb je geen last van am moniak. Én dus staken loon werkers en boeren zich - na veel protest - in de schulden om met injecteurs en zodenbe- mesters de stront onder het grastapijt te vegen. Na een jaar of vijf zorgen deze technologi sche mestmonsters volgens Faunabescherming voor 'golf baanachtige graswoestijnen' waar weidevogels wegvluchten wegens voedselgebrek. Het ministerie van landbouw moet het sinds 1994 verplichte injecteren van mest onmiddel lijk afschaffen, schrijft de Fau nabescherming in een brief aan minister Apotheker. De milieu maatregel heeft dramatische gevolgen voor natuur en het land. Het bodemleven wordt vernietigd en ook de verschei denheid aan planten, insecten en kleine dieren neemt schrik barend af. Dr. ir. Jaap van Bru- chem van de landbouwuniver siteit Wageningen onderschrijft dit. „De biodiversiteit in de wei landen neemt sterk af vanwege oververzadiging met mest. Doordat alleen die soorten die bestand zijn tegen de hoge mestgift, zich kunnen handha ven, vermindert het aantal plantensoorten in de weidege bieden." Minder plantensoorten zor gen voor minder insecten en minder andere kleine dieren. Dat heeft weer gevolgen voor de rest van de keten. Faunabe scherming constateert dat door de mestinjectie 'honderddui zenden hectares weiland in middels vrijwel onleefbaar zijn gemaakt'. Voor Van Bruchem is de zaak al lange tijd zonneklaar: „De hedendaagse technologie om mest onder te werken, heeft een dodelijke uitwerking op het bodemleven. Dat injecteren moet je helemaal niet doen, want in mest zitten ook giftige stoffen. Als je mest onderwerkt, krijg je dode wormen. De bo dem gaat kapot." Van Bruchem die de stromen van voedingsstoffen bestudeert tussen bodem, planten en dier- systemen pleit voor het ouder wets uitrijden van 'goede mest'. „Goeie mest stinkt niet. Dat klinkt heel subjectief, maar door minder eiwitrijk voedsel aan de koeien te geven, krijg je andere mest. Dat laten wij zien op proefbedrijven. Daar wordt mest geproduceerd die minder ammoniak uitstoot en waarmee je evengoed hoogproductieve bedrijven kunt opzetten." Het ministerie van landbouw houdt Verlies omgebogen naar vijf miljoen winst HAARLEM RONALD FRISART Gelddrukker Joh. Enschedé in Haarlem is vorig jaar een moeilijke periode volledig te boven gekomen. In 1997 leed de onderneming door tegenvallers en herstructu reringen 5,5 miljoen gulden verlies. Het afgelopen jaar werd dat omgebogen tot een nettowinst van 5,2 mil joen. Voor dit jaar verwacht de directie dat resultaat op z'n minst te evenaren. Dat blijkt uit de vanmorgen ge publiceerde jaarcijfers. Het bedrijfsresultaat bij de producent van ondere meer bankbiljetten, postze gels, paspoorten en chip- cards verbeterde zeer sterk. Schoot het bedrijfsresultaat in 1997 nog 2,7 miljoen in het rood, vorig jaar was er een positief resultaat van 11,3 miljoen gulden Met ruim 650 werkne mers realiseerde het bedrijf een omzet van ruim 175 miljoen gulden. Dat is ne gentien procent meer dan de dik 155 miljoen uit 1997. De directie toont zich te vreden dat alle werkmaat schappijen hebben bijge dragen aan de positieve ontwikkelingen van het af gelopen jaar. Later dit jaar begint En schedé met het drukken van de Nederlandse voor raad euro-bankbiljetten. Dat gebeurt in opdracht van De Nederlandsche Bank. De Europese bank biljetten worden in 2002 in omloop gebracht. De directie van Joh. En schedé is met diverse ande re Europese drukkers in ge sprek over mogelijke vor men van samenwerking. De gesprekken zijn positief getoonzet. Concrete mede delingen wil de directie er echter nog niet over doen. nog weten dat de macht binnen het concern in Zaandam ligt. „Wij respecteren de relatieve zelfstandigheid van Schuitema, maar het heeft geen zin zo na drukkelijk rond te bazuinen hoe zelfstandig men in Amersfoort is", aldus Van der Hoeven. De wrijving ontstond toen AH-topman Van Solt vorige maand in het vakblad Foodper- sonality uithaalde naar Schuite ma en Brouwer. Schuitema zou te weinig voordelen halen uit wat het concern Ahold te bie den had en Brouwer moest eens ophouden moeder Ahold te beschimpen. Van Solt pleitte voor meer samenwerking. Gisteren onderstreepte Brou wer dat hij alles wat Ahold te bieden heeft en wat goed is voor C 1000 zal gebruiken, zo lang het maar niet het onder scheidend vermogen schaadt. Op dit moment ziet hij echter niet veel mogelijkheden tot meer synergie. AMERSFORRT ANP Een telefoontje tussen Ahold- topman Van der Hoeven en Schuitema-directeur Brouwer heeft de lucht tussen de groot aandeelhouder en de groothan delaar/supermarkteigenaar ge klaard. Tot vorige week zaten beide partijen elkaar in de ha ren. „Albert Heijn en C 1000 (Schuitema) zijn in Nederland eikaars grootste concurrenten. Dat vereist dat we onderschei dend moeten zijn en relatief zelfstandig moeten kunnen opereren. Dat zijn we elf jaar geleden, toen Ahold een meer derheidsbelang in ons nam overeengekomen en daar zijn Van der Hoeven en ik het nog steeds over eens", aldus Brou- Volgens hem was het een 'vriendelijk gesprek' en was er geen sprake van dat Van der Hoeven hem 'overhoorde'. De Ahold-topinan liet vorige week vol dat de effecten van onder werken gunstig zijn voor het milieu omdat de ammoniakuit- stoot daarmee wordt vermin derd. Siem Jan Schenk, voorzitter melkveehouderij van de Weste lijke Land- en Tuinbouw Orga nisatie: „Het wordt voor boeren ondoenlijk om op dit soort ver halen te blijven reageren." De mestinjectie heeft volgens Schenk duidelijk voordelen: minder stank en een betere ver deling en benutting van de mest door het gras. Een slach ting onder weidevogels door mestinjecteurs ziet hij niet. „Ik kom nog steeds volop grutto's en kieviten tegen op het land. Ik denk dat er zeker boeren zijn die blij zijn als ze weer ouder wets mogen uitrijden. Het zou het mooiste zijn als je mocht kiezen, maar zo werkt het niet in dit land." De Blokker Groep - onder meer Blokker en Xenos (huishoude lijke artikelen) en Bart Smit (speelgoed) - heeft zoals giste ren in deze krant gemeld voor het eerst in zijn ruim honderd jarige geschiedenis gunstige re sultaten bekendgemaakt. Lang zaam maar zeker treden niet- beursgenoteerde detaillisten uit hun schulp. Zo gingen gesloten bastions ais de Idedingconcerns C A en WE International (Hij Zij) Blokker al voor. Publicatie van de jaarcijfers is geen voorschot op een beurs gang, zegt een Blokker-woord voerder. De directie ziet het meer als antwoord op een serie over het winkelconcern in het Financieele Dagblad eerder dit jaar, waarin een 'dramatisch' beeld over het bedrijf werd ge schetst. De top stoorde zich vooral aan de suggestie dat bestuurs- Topman Van Wijk licht optimistisch door opleving in Azië AMSTELVEEN RICHARD MOOYMAN De bikkelharde concurrentie slag in de internationale lucht vaart zal de financiële resulta ten van de KLM voorlopig on der druk blijven zetten. Volgens KLM-president-directeur Van Wijk lijkt het dieptepunt van de Azië-crisis weliswaar voorbij, maar is het nog te vroeg om te spreken van een verbetering van de situatie. Hij wilde giste ren bij de presentatie van de jaarcijfers geen winstverwach ting uitspreken. Ondanks de fors teruggevallen winst toonde Van Wijk zich licht optimistisch. Hij zei dat de concurrentie op de Noord-At lantische routes wellicht zal verminderen omdat maat schappijen weer meer vliegtui gen naar Aziatische bestem mingen zullen sturen. „De KLM heeft als cyclisch bedrijf eerder economisch mindere periodes gekend. We zullen daar wel weer overheen komen", aldus de topman. Na een moeilijk jaar op het ge bied van zowel passagiers- als vrachtvervoer wil de KLM de capaciteit met vier procent gaan uitbreiden. Vooral KLM Cargo had het moeilijk. Zorgen kindje is de Noorse partner Braathens (dertig procent ei gendom van de KLM) die het afgelopen kwartaal dik in de verliezen terechtkwam. Daar naast had KLM UK volgens Van Wijk duidelijk te kampen met een zwakkere economie op de thuismarkt in Groot-Brittannië. Tevreden was Van Wijk over de prestaties van de chartermaat schappijen Transavia (honderd procent KLM) en Martinair (vijftig procent KLM). De KLM wacht nog op groen licht uit Brussel voor de aankoop van al le aandelen Martinair. Door kostenbesparingen slaag de de KLM erin om de lasten met drie procent terug te bren gen. Daarmee wist de maat schappij te voorkomen dat de netto-opbrengsten door de la gere beladingsgraad nog verder terugvielen. Van Wijk ziet niets in een nieuwe operatie om in tern de kosten verder te verla gen. „Dat is nauwelijks moge lijk. En alleen kosten besparen werkt ook niet." Van Wijk wees er op dat verdere kostenreducties wel goed mo gelijk zijn door allianties aan te gaan. De KLM werkt inmiddels samen met het Amerikaanse Northwest Airlines en het Itali- In het laadruim van een gereedstaande Boeing-747 van de KLM wordt vracht geladen van de Amerikaanse partner Northwest Airlines. foto anp ton borsboom aanse Alitalia. De drie maat schappijen willen in de toe komst met het Amerikaanse Continental Airlines een van de vier wereldwijde allianties vor men die er naar de overtuiging van de KLM-topman zullen overblijven. De KLM is nog op zoek naar een partner in Azië, maar daarover wilde hij niets kwijt. Air France wil aan het eind van het jaar een besluit nemen over toetreding tot een wereldwijde alliantie. Volgens Van Wijk is een verbintenis met de KLM en de KLM-partners een optie. „We zijn de mogelijkheden aan het onderzoeken." De topman beklemtoonde dat zal worden bekeken wat precies de toege voegde waarde zou zijn van toetreding van Air France, dat beschikt over forse groeimoge lijkheden op het Parijse vlieg veld Charles de Gaulle. Er moet volgens Van Wijk sprake zijn van een duidelijk voordeel voor alle partners. Alleen marginale verbeteringen wegen niet op te- g^n de organisatorische romp slomp die samenwerking met Air France met zich mee zou brengen. De positie van Schiphol is vol gens Van Wijk wat de KLM be treft niet in gevaar. Hij gaat er nog steeds vanuit dat de natio nale luchthaven in de toekomst zal behoren tot het selecte groepje van vier of vijf grote Eu ropese luchthavens met een draaischijffunctie. Van Wijk verwacht dat de politiek ook na het aftreden van het kabinet eind dit jaar de knoop zal door hakken over de toekomst van de Nederlandse luchtvaart. De keuze is aanleg van een vlieg veld in de Noordzee of een in grijpende aanpassing van het banenstelsel op Schiphol. cern. „En er is maar één reme die om een einde te maken aan kletsverhalen: door naar buiten te treden." Het in Hoorn als 'Goedkope Ijzer- en Houtwinkel Jb. Blok ker' begonnen concern is Neer lands bekendste, maar tegelij kertijd ook onbekendste win kelbedrijf. Elke winkelstraat is wel 'opgesierd' met een vesti ging Intertoys, Marskramer of Blokker, maar over de familie en hun ketens is weinig bekend. Blokker ging bij zichzelf te ra de of het 'geen commentaar'* beleid aanpassing behoefde. „Dit is duidelijk een signaal dat er dingen gaande zijn binnen het bedrijf." Het concern gaat nog niet zover dat het resulta ten geeft over afzonderlijke ke tens. Douane Schiphol krijgt scans voor doorlichten vracht DEN HAAG RONALD FRISART De douane op Schiphol krijgt twee moderne scanapparaten waarmee vracht op lorries en pallets kan worden doorgelicht op verdachte goederen. De eer ste scan is klaar in het eerste kwartaal van 2000, de tweede wordt later dat jaar oplevcrd. Het project kost ongeveer veer tig miljoen gulden. Een woord voerster van het ministerie van financiën, waaronder de doua ne valt, heeft dat gisteren be vestigd. De scans zijn bedoeld om de efficiëntie en kwaliteit van de controle op te voeren. Op grond van onder meer land van herkomst en ontvanger maakt de douane een risico-analyse van vracht. Op die manier gese lecteerde zendingen kunnen dan worden doorgelicht. Levert dat niets verdachts op, dan hoeft de zending niet te worden geopend. Nodeloos uit- en in- pakwerk wordt daarmee in de toekomst voorkomen. Eerder deze week stelde mi nister Zalm (financiën) op de Maasvlakte de eerste vrachtscan van de Rotterdamse douane officieel in gebruik. De ze is al twee maanden in ge bruik. Tot nu toe is met het ap paraat al heel wat contrabande gevonden: 53 miljoen sigaret ten, 60.000 liter gedestilleerd en 20.000 liter pure alcohol.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9