Pinksteren >es - Internationale saté op de pinksterbarbecue Vernieuwde Jif Advertentie GOE Verschijnt wekelijks in een oplage van 2.947.520 van Den Helder tot Maastricht. IEUWS Adverteren op Goed Nieuws? E-mail: salcs@nrp.nl o.v.v. Goed Nieuws. Met Pinksteren kunnen veel mensen in Nederland weer genieten van een extra lang weekeinde. Een weekeinde waarin we bovendien veel kans maken op mooi weer, want het is alweer negen jaar geleden dat het hele pinksterweekeinde is verregend. Het is meestal de zonnigste peri ode van het jaar met zo'n acht uur zon per dag, waarbij de temperatuur oploopt tot een graad of 20. Reden voor Nederlanders (en buitenlanders) om er massaal op uit te trekken. Het bruist van de pinksterevene menten, overal in Nederland is wel wat te beleven. Een aantal van deze activiteiten is traditioneel en streek gebonden. We hebben de leukste en meest bijzondere activiteiten voor u geselecteerd, zodat u kunt kiezen voor een uitstapje bij u in de buurt of juist naar een verder weg gelegen oord. We zijn pinkstermaandag vrij, omdat het een van de officiële kerke lijke feestdagen is, maar met deze betekenis hebben de festiviteiten en tradities over het algemeen weinig te maken. Hoe u het ook viert, de redac tie van Goed Nieuws wenst u vrolijke en zonnige pinksterdagen! Wie het pinksterweekeinde cultureel wil beginnen, kan in de stad Groningen terecht bij 198 kunstenaars. Tijdens de vierde Atelier Route op zaterdag 22 en zondag 23 mei (dagelijks van 11.00 tot 19.00 uur) stellen zij hun ateliers open en geven ze tekst en uitleg bij hun werk. Een plattegrond van de route is gratis verkrijgbaar op het NS-station van Gro ningen. Informatie? Bel (050) 313 57 07. Ook in Flevoland staat Pink steren in het teken van kunst en cultuur. In ieder geval in de Noordoostpolder, waar zaterdag 22 mei de Atajantaroute is uit gestippeld. De route van zo'n 30 kilo meter voert onder meer langs een boekbinder, een edelsmid, een pottenbakkerij en verschil lende beeldend kunstenaars. Meer informatie kunt u krijgen bij de VVV/ANWB Emmcl- oord: (0527) 61 20 00. Landgoed Staniastate bij Oenkerk is ook dit jaar weer het toneel van de toonaan gevende Pinkster Fa van Friesland. Op het prachtige landgoed, dat dateert uit de "jR 16de eeuw, is van all te zien op het gebi' decoration Deze Pinkster Fair is van zaterdag 22 tot en met maandag 24 mei dagelijks geopend vanaf 10.00 uur. Voor meer informatie kunt u bellen met: telefoon (058)212 87 23. Pinksterpret in West-Nederland In het westen van het land is uitslapen op de zaterdag voor Pinksteren er voor de meesten niet bij. Langslapers worden wreed gewekt door belletje trekkende kinderen die daarbij eeuw enoude rijmpjes zin gen. Het is dan ook handiger om helemaal niet te gaan 'en, maar de luilak- of potjes- markt langs de Haarlem- e singels te bezoeken. Tij- dit nachte lijke festijn worden planten, bloemen, tuinattri- buten en lekkernijen verkocht. De luilakmarkt staat langs de Raamsingel, de Raamvest en in de Grote Houtstraat en duurt van vrijdag 21 mei, 18.00 uur tot zaterdag 22 mei, 08.00 uur. Informatie? Bel (0900) 616 16 00. Bloemen, planten en alles wat met de tuin te maken heeft, vinden we ook van vrijdag 21 tot en met maandag 24 mei rond het Kasteel van Rhoon in het gelijk namige Zuid-Hollandse plaatsje. Tijdens deze Pinkster Fair kun nen bezoekers zich in het kasteel zelf vergapen aan antiek, goud, zilver en linnengoed. Bovendien zijn er heerlijke hapjes en drankjes te verkrijgen. Geopend van 11.00 (zondag 12.00) uur tot 18.00 uur, tel. (010) 501 88 96. Het Utrechtse Kasteel Ame- rongen vormt met Pinksteren het decor voor het tiende Teddyberenfestival. Grote en kleine speelgoedberen bevolken liet kasteel en kunnen van 10.00 tot 17.00 uur worden bezichtigd. Informatie? Bel (0343) 45 42 12. Wordt dit een mooi pinkster weekend om te barbecuen? Zo ja, dan kunnen deze drie inter nationale, extra malse satévarian ten (van kip, lams- en varkens vlees) op het open vuur worden bereid. Regent het of is het koud, dan kan dat ook in een grillpan of onder de grill. Thaise kip-, Griekse lam- en Indonesische varkens saté Hoofdgerecht voor 4-6 pers. Voorbereidingstijd: ca. 20 min. Marineren: 60 min. Grillen: 3-5 min. 2 dubbele kipfilets 4 eetlepels Thaise pestosaus 4 lamshaasjes 4 eetlepels olijfolie 2 eetlepels Gyroskrtiideti l varkenshaasje 6 eetlep.els ketjap rnanis 2 eet lepels sambal brandal satéstokjes Snijd de kipfilet, de lams- en varkenshaas in dikke lange repen van 3 cm dik en 10 cm lang. Rijg ze aan satéstokjes. Leg ze tussen twee laagjes plasticfolie en sla ze plat met een deegroller. Bestrijk de kipsaté met de Thaise pesto en laat ze een uurtje trekken. Meng de Gyroskruiden met de olijfolie, bestrijk hiermee de lamshaassaté en laat ze een uurtje trekken. Meng de ketjap met de sambal, bestrijk hiermee de varkenshaassaté en laat ze een uurtje trekken. Rooster de saté op een hete barbede of grill in een paar minuten goudbruin en gaar. i' A Geef bij de Griekse saté een kant-en-klaar knoflooksausje en bij de Thaise en Indonesische saté een koud pindasausje van vers gemalen pinda's, op smaak gebracht met limoensap, ketjap manis en Thaise pestosaus of sambal. José van Mil Pinkster bibbers ,an A Bij Pinksteren denk dikke truien, ijskoude vin barbecuen. In dat weekd )e we namelijk al sinds jartn peren met vnenden die oc kinderen hebben. Soms land, vaak zijn de favoriet. Zolang het n schijnt, kom je door in de buitenlucht Aan het einde van gaan, vaste prik, de "'4Dai barbecue aansteken. Dani een druk in de weer aanblazen van kooltjes j end weigeren te gloeien, het ljnic van tomaten en komkom het uitpakken van drums shaslicks (waarvan we weer veel te veel hebbo reen slagen). Dus dan voel jet dat 't wat frisser wordt. Terwijl het eten zak wijn naar onze hoofdei öiBE blijven we lui bij elkau Hans nog gewoon in ecu meestal heb ik dan al eet iondt trui aan. En dan wordt! ^P' ker. En frisser. En vod De barbecue is i» netl( met e iterd -N 9v( it de "i Bisa doofd, dus daar hoefj unvi warmte meer van te ven luurd Ook niet van de kaarsen hebben aangestoken. TO blijft 't wel, maar dam ook weer dat ik een mom leinb kampeerder ben. Met twee truien en et om me heen, begin ik gen naar centrale verw een heet bad en m'n deU K het ergste komt dan n<K dat ik m'n slaapzak in k jn87 ken, moet ik eerst met blaas dat hele eind Jffal toiletten lopen. Tuurlijk, dit weekti we gewoon weer. Ik Lc ijnvo inde 3NC IVo Dir .ah' ehete mm Pinksterpret in Oost-Nederland Pinksterpret in Zuid-Nederland Fierljeppen klinkt leuk en is ook leuk. Niet alleen voor de beoefenaars, ook voor de toe schouwers, want er gaat wel eens wat mis. Bij het 'polsstoksloot- springen' wordt de overkant niet altijd gehaald en dat levert hilari sche taferelen op. U kunt er getuige van zijn tijdens het 21ste Fierljep-toernooi op 22 en 23 mei m het Gelderse Altforst. Het toernooiveld wordt opgesierd door een jaarmarkt en een door lopend amusementsprogramma voor jong en oud. Informatie? Bel (0344) 61 64 41. In Overijssel zet men op eerste pinksterdag de oude tra ditie van de pinksterbruidjes voort. De bruidjes, meisjes vanaf vijfjaar, gaan in groepjes dansend en zingend naar het centrum van Borne. Elke groep meisjes kent één middelpunt, Rosa genaamd. Zij loopt vooraan onder een met groene takken en gekleurde bloe men versierde boog. De meisjes bellen onderweg aan bij mensen en wachten tot ze naar buiten komen om te kijken en hen snoep of fruit te geven. Infor matie bij de VVV Borne (074) 266 65 02. Lekker in bed lig gen en toch meedoen aan een wedstrijd? Dat kan in het Drentse Eext, waar zondag 23 mei om 13.00 uur de jaar lijkse Beddenrace wordt gehouden. Wa de race wint, mag zich kampioen van Aa en Hunze noemen. Behalve supersnelle bedden zijn er in Eext oude trac toren en stationaire motoren te zien, is er muziek en zijn er kin derspelen. Informatie? Bel (0592) 26 10 81. Voor de echte liefhebber van het platteland vindt op 22, 23 en 24 mei op het Zeeuwse his torische Fort Ellewout op Zuid- Beveland, de Tweede Pinkster Countryfair Nature plaats. In de binnenruimtes presenteren be- drijtjes en in- nendc de monstra ties, zoals die van een valkenier en roofvogels. Er is een landbouw huisdieren 'knuffelhoek' voor de kinderen, muziek en voor wie dat wil eeri natuurwandeling. Informatie? Bel (0113) 21 33 13. Om in de historische sfeer te blijven, kunt u tweede pinkster dag tussen 12.00 en 17.00 uur één van de vele kastelen bezoe ken die de provincie Noord- Brabant rijk is. Op deze dag worden niet alleen de poorten geopend, in veel kastelen vinden ook rondleidingen en vaak extra activiteiten plaats, zoals theater, beurzen of muziek. Informatie? Bel (076) 522 24 44. Het belangrijkste Nederland se openluchtpopfestival Pinkpop (Landgraaf), viert deze pinkster dagen zijn dertigste veijaardag. Het festival wordt onder andere gepresenteerd door Jiskefets Michiel Romeyn. In totaal ko men er zo'n 33 bands spelen, waaronder De Heideroosjes. De vrouwen zijn dit jaar sterk vertegenwoordigd door onder andere Alanis Morissette, hiphopkoningin Lauryn Hill en de Nederlandse countryster Ilse de Lange. Wat vieren we met Pinksteren? Zoals veel christelijke feest dagen, werd Pinksteren al gevierd voordat het een christelijke bete kenis kreeg. De joden vieren het oogstfeest op de vijftigste dag na Pasen. Het woord Pinksteren is afgeleid van het Griekse pente- kostè, dat vijftigste (dag) be tekent. De apostelen waren in Jeruzalem 2 millennia geleden om het oogstfeest te vieren. Plotse ling stak een zware storm de kop op en raakten zij vervuld van de Heilige Geest. Ze begonnen te spreken in vreemde talen, en werden daardoor ook verstaan door de buitenlandse bezoekers. Iedereen raakte in vervoering van het feit datjezus onder hen was. De apostelen voelden de be hoefte hun geloof te delen en begonnen te prediken. En daar mee vormt Pinksteren eigenlijk het begin van de christelijke kerk. Pollen als lentelast Het hooikoortsseizoen, van mei tot september, is weer aan gebroken. Heeft u ook last van een loop neus, tranende ogen, niesbuien, keelpijn, jeuk. huiduitslag, moe heid, hoofdpijn of een grieperig gevoel? De kans is groot dat u een van die 500.000 Neder landers bent die overgevoelig is voor de pollen van bomen of grassen. Hooikoorts, ook wel pollinosis genoemd, is een van de meest voorkomende allergieën. Om zo min mogelijk last te hebben, hier een aantal tips: A Open ramen en deuren alléén bij vochtig weer, aan de kant van het huis waar geen wind op staat. Lucht de slaapkamer bij voorkeur 's ochtends of 's avonds na een regenbuitje (na een half uurtje zijn de pollen uit de lucht). Ook in de auto is het verstandig de ramen gesloten te houden. Draag bij oogklachten een zonnebril die goed om de ogen sluit. Zo kt pollen minder gemakt het oogslijmvlies. U jeuk nooit dan kunnen de pollen handen in uw ogen ko Was vaker uw haar a |0jj het goed voor het slap Zo komen er geen p. :iCHT het hoofdkussen. Ec crème, zoals vaseline de neus of in de nci rond de ogen en mt schermt de huid tegc: contact met de pollen Volg de hooikoorts!» op Teletekst (pagina: op Radio 1 om 17.) Daar wordt gemeld b Wek; pollen er in de lucht z? tvier r opc ting Helemaal voorkomen fn dj| deze allergie niet, maai verlichting is natuurlijk det opi de Coed Nieuws van: Jif Schuurmiddel normaal of citroen 2 flacons a 500 ml naar keuze nu nog makkelijker afspoelbaar Op naar Paleis Het Loo Onze oproep om een leuke, mooie, ont roerende of gekke foto j op te sturen van ee koninginncdagvierdi met onze Oranjcrozet, V heeft geresulteerd in volle postzakken. En de allerleukste, de heer Van de Eeren beemd uit Nuenen, staat hiernaast afgebeeld. Samen met de familie Van der Putten uit Eindhoven (links) en de familie De Wit uit IJmuidcn wint hij twee toegangsbe wijzen voor Het Loo om zich gedurende een dag de koning te rijk te wanen op dit prachtige paleis. P J E R U Z A I S N D A G T F E R N N E T T NET E R P BOODSCHAPPEN BORRELHAPJES DAGJE UIT DIENST EROPUIT FAMILIE JERUZALEM LENTE PINKSTER RECEPT SERVETTEN SFEER UIT ETEN VIEREN VIER GANGEN VLAGGETJE VRIJE DAGEN M U A R I B N U I I E T N A A F K H R S T E S V E I J E P De overgebleven letters vormen nog een woord. enksoort R A G H A L N E G R E R N 0 R B P M 0 T

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 8