Arabische wereld zet Barak onder druk wj Postbezorging rond Pinksteren. Buitenland Monniken herdenken doden Betoging in Paramaribo loopt uit op plunderingen Campagne China tegen 'vijanden van de staat' Russische Doema achter absolute loyalist Stepasjin Zwarte elite Zuid-Afrika worstelt met sociaal geweten ierdag 20 mem 999 ismao vrij na volksstemming g QN2 De gevangen zittende leider van de Oost-Timorese I iankelijkheidsbeweging, Gusmao, heeft gezegd dat hij vol- Indonesische beloften in augustus vrijkomt, een dag na de ^temming over autonomie en onafhankelijkheid. Gusmao de verklaring af in een interview dat de Portugese televisie lfen uitzond. Hij specificeerde niet wie hem de belofte had ven. Gusmao leidde de gewapende strijd tegen de annexa- 11976 van Oost-Timor door Indonesië. Sinds zijn arrestatie het symbool van het Oost-Timorese verzet tegen de Indo- die overheersing. iochet in Londens ziekenhuis jen. De Chileense oud-dictator Pinochet (83) is gisteren in ziekenhuis opgenomen voor onderzoek naar 'urologische ilemen'. Dat zei Fernando Barros, een van zijn advocaten, chet verblijft in Londen onder huisarrest. „De senator heeft •e weken pijn en de artsen wilden er zeker van zijn dat het weer de infectie is die hem na zijn rugoperatie al proble- bezorgde", aldus Barros. Pinochet is in oktober in Londen rehouden op verzoek van een Spaanse onderzoeksrechter, wil hem uitgeleverd zien om hem te kunnen vervolgen we- misdaden tijdens zijn bewind in Chili. ■ebroken bij Nederlandse ambassade 'E« Een groep diplomatieke boeven heeft begin 1999 ook e Nederlandse ambassade in Bern een flink pakket 'Schen- vignetten' buitgemaakt. De ambassades van Portugal, Italië panje waren eerder bezocht. Onlangs was ook de Neder- se ambassade in Luxemburg doelwit. Niet-EU-burgers heb- zo'n vignet nodig om vrij in en uit Europa en binnen het ed te kunnen reizen. In de onderwereld zijn de stickers bij- jer in trek omdat gezochte personen zich hiermee ongehin- kunnen verplaatsen binnen de EU. Volgens een hoge Zwit- diplomaat zijn de inbraken gepleegd door een groep Alba- 7 n die in opdracht werken van de Chinese maffia. agse Vredesconferentie afgesloten jjAACIn het Vredespaleis in Den Haag is gisteren een inter- inale conferentie afgesloten waar de Eerste Haagse Vredes- erentie uit 1899 is herdacht. In tegenstelling tot de confe- e honderd jaar geleden waren de deelnemers geen landen •rdragen kunnen sluiten, maar meer dan driehonderd sgeleerden die na discussies in werkgroepen een aantal evelingen hebben gedaan. Die conclusies worden onder naar de Algemene Vergadering van de VN gestuurd. itse regering wil juryrecht beperken ifN. De Britse regering heeft gisteren voorgesteld de jury- tspraak in Engeland en Wales te beperken. Maar al te vaak en verdachten misbruik van het recht om door een jury in is van slechts door een rechter te worden berecht. Dat leidt lagnatie in de rechtspraak, zei minister van binnenlandse ^■n Straw. De regering wil de mogelijkheid van juryrecht- Ik afschaffen in geval van diefstal, inbraak, mishandeling mieling. Sommige verdachten zouden voor juryrecht- k kiezen om tijd te rekken in de hoop dat zij worden ver bid tot de tijd die zij in voorarrest hebben gezeten. mj nje vervolgt alle 'Pinochets' emala-stad Spaanse gerechtshoven berechten ook misda- die door Guatemalteekse militairen zijn begaan. Dit heeft entalli rocureur van het Spaanse Nationale Gerechtshof gisteren in emala-Stad gezegd. De procureur, Ignacio Palaéz, zei dat reen die meent dat de militairen hem of haar iets hebben Donei laan bij een Spaanse rechter een klacht kan indienen'. Pa- ditie i beklemtoonde dat Spaanse hoven niet alleen jurisdictie i Doj len over de militairen uit Guatemala, maar uit heel de we- rijn hl Spaanse rechters vervolgen al sinds 1996 leiders van Ar- op hi jnse en Chileense dictaturen uit de jaren zeventig wegens maf zi üge schendingen van de mensenrechten. de del roRK» Een voormalige sergeant van het Amerikaanse leger teren aangeklaagd wegens vermeende banden met de in- aar eeAtionale topterrorist Bin Laden. Bin Laden zou onder meer is eei er de bloedige aanslagen in augustus 1998 op diplomatieke nderd ies in Kenya en Tanzania zitten. Hierbij verloren 250 men- Maar iet leven en raakte een meervoud ernstig gewond. De ver- noa te. een voormalige majoor van het Egyptische leger, kreeg de inl 85 een visum voor de Verenigde Staten, waarna hij Ameri- n jaar s staatsburger werd. t hetv in Major heeft oudere halfbroer aalden De voormalige Britse premier John Major blijkt een n vis iroer te hebben die hij nooit heeft gekend. Volgens dagblad e hoo Times kwam Major achter het bestaan van dit familielid tij- inte n de voorbereidingen van het schrijven van zijn memoires, zijn echtgenote Norma is John Major in het geheim afge- Inaar de Verenigde Staten om zijn halfbroer op te zoeken, rant baseert zijn berichtgeving op een anonieme bron rond vis di ritse ex-premier. Volgens de bron die The Times aanhaalt is visst broer geboren uit het eerste huwelijk van hun vader, die ijn zeventiende jaar in de Verenigde Staten leefde. John irwerd geboren uit het tweede huwelijk van zijn vader. uzigel e een hun oopl ze mi e redd nu lat er: r de aarnK die it, zip en" n zijn lapt uniek s van namd net" kistan onderzoekt incident Bhutto e vissi CHi' Premier Nawaz Sharif van Pakistan heeft een gerechte- /eld hi inderzoek gelast naar de plotselinge ziekenhuisopname van rs spn AliZardari, echtgenoot van ex-premier Benazir Bhutto. Hij I gisteren bewusteloos vanuit een politiecel overgebracht n pat het ziekenhuis. Zijn toestand zou zijn veroorzaakt door ze flii maagzweer. Hij moest hiervoor al dinsdag naar het zieken- worden overgebracht, maar dat is volgens de politie niet vorden 'urd omdat Zardari een zelfmoordpoging zou hebben ge- ten, vi gd. Vanuit Londen verklaarde Bhutto dat het onzin was dat ge dl- rman had geprobeerd zichzelf te doden. Volgens haar heb- ïchole de regering en de politie het verhaal verzonnen om te ver- n drij telen dat haar man door politieofficieren is gemarteld, lat di p 2e pinksterdag. 24 mei, zal er geen postbezorging laatsvinden. In onderstaand overzicht treft u de wijzigde regeling aan. gra «po< geven en ter le end terdag 22 r >ndag 23 r ündag 24 mei Streefdatum bezorging: zaterdag 22 dinsdag 25 r dinsdag 25 r dinsdag 25 mei lebl u vragen over spoedeisende post zoals rouw- 1. of over de bezorging rond Pinksteren, bel dan Post Klantenservice: 0800 - 0417 (gratis) Ü?PT1>0ST a beven, «PTT Speculaties over nieuwe Israëlische regering duren voort De Arabische wereld heeft de nieuwe Israëlische premier Barak gisteren meteen onder druk gezet. Syrië liet weten het mogelijk te achten om met Barak een vredesregeling te sluiten. j eruzalem-gaza-damascus Maar ook de Palestijnen zetten Barak voor het blok. Zij zullen nog vóór het einde van 1999 een onafhankelijke staat uitroe pen, zei een naaste medewerker van de Palestijnse president VS weigeren pokkenvirus te vernietigen genéve bob kroon correspondent De Verenigde Staten en Rus land geven geen gehoor aan de oproep van de Wereldge zondheidsorganisatie (WHO) om het pokkenvirus te ver nietigen. Variola, oftewel pokken, verdween in 1980 van de aardbodem en in 1985 werd wereldwijd de vaccina tie en daarmee het toen zo bekende 'pokkenbriefje' afge schaft. Uit voorzorg werd op aan beveling van de WHO in en kele geselecteerde landen, waaronder Nederland, een hoeveelheid variolavaccin in reserve gehouden en in Rus land en de Verenigde Staten zelfs een beperkte voorraad 'levend' variolavirus. Omdat twintig jaar lang geen enkel geval van pokken meer was gemeld, adviseerde de WHO de Amerikaanse en Russische autoriteiten op 30 juni van dit jaar deze streng bewaakte vi rusreserves definitief te ver nietigen. Op de jaarlijkse algemene vergadering van de WHO, af gelopen dinsdag, verklaarde de Amerikaanse minister Shalala (volksgezondheid) 'uit wetenschappelijke en vei ligheidsoverwegingen de ver nietiging van het variolavirus voorlopig te moeten uitstel len'. Het CDC (Center for Di sease Control) in Atlanta, dat het Amerikaanse variolavirus beheert, zegt het nodig te hebben bij wetenschappelijk onderzoek naar antivirale medicamenten, bijvoorbeeld in de strijd tegen aids en HIV. Maar ook de vrees voor 'bioterrorisme' speelt volgens Shalala een rol. „We weten niet of in ons niet welgezinde staten nog pokkenvirus wordt achtergehouden dat niet bij de WHO is aangemeld", al dus de Amerikaanse minister. „De aanslag op de metro van Tokyo heeft bewezen dat ter roristen er tegenwoordig niet voor terugschrikken biologi sche of bacteriologische ver delgingsmiddelen in te zet ten." Arafat. De onafhankelijkheids verklaring stond gepland voor 4 mei, maar onder druk van de internationale gemeenschap besloot de Palestijnse leiding die uit te stellen. Inmiddels is duidelijk dat de verkiezingen niet alleen het ein de van oud-preipier Netanyahu betekenen maar ook van de ex tremistische Benny Begin. Hij trok zich gisteren terug uit de politiek en gaf zijn parlements zetel op. Hij zei teleurgesteld te zijn over het geringe aantal stemmen voor zijn partij. Zijn Nationale Unie behaalde drie parlementszetels. Begin was een half jaar minister van we tenschap in de regering van Ne tanyahu. Daar brak hij mee uit protest tegen de overdracht van de stad Hebron aan de Palestij- De speculaties over de nieuw te vormen Israëlische regering duurden gisteren voort. Barak sloot een eventuele samenwer king met de ultra-orthodoxe Shaspartij niet uit, maar hij scherpte wel de voorwaarden daarvoor opnieuw aan. Tevens maakte hij vandaag bekend het machtige ministerie van defen sie onder zich te willen houden. De komende twee jaar zullen van cruciaal belang zijn voor het bereiken van een diploma tieke doorbraak in het vredes proces in het Midden-Oosten. Controle over het ministerie zal hem helpen bij de beheersing van zowel de politieke als de veiligheidsfacetten bij de on derhandelingen met de Arabi sche buurlanden van Israël. Ondanks het feit dat Barak continu benadrukt Israël te wil len verenigen, heeft de aanko mende premier al een echt scheiding op zijn geweten. Ne- tanyahu-aanhanger Shamai Yaron ziet zijn huwelijk na 52 jaar beëindigd, omdat hij niet kan verkroppen dat zijn vrouw Esther op Barak heeft gestemd. „Toen ik zei dat ik voor Barak zou kiezen, liep hij woest in het rond", vertelde Esther op de ra dio. Na de overwinning van de leider van Eén Israël ging Sha mai pas echt door het lint Toen hij razend schreeuwde van haar af te willen, antwoordde Esther: „Doe wat je wilt. Als dat is wat je wilt na meer dan vijftig jaar huwelijk, ga dan maar. Surinamers in Nederland bezorgd paramaribo armand snupers correspondent Een demonstratie in de Suri naamse hoofdstad Paramaribo is gisteren uit de hand gelopen. Duizenden mensen trokken door de binnenstad, drongen overheidsgebouwen binnen en probeerden winkels te plunde ren. Ook werden automobilis ten belaagd door relschoppen- de studenten. De scholen in Su riname bleven gisteren geslo ten. Het waren vooral scholieren die zich gisteren roerden. Di verse ministeries werden be stormd en voor korte tijd bezet. Bij het gebouw van de Nationa le Assemblée, het Surinaamse parlement, escaleerde de situa tie toen studenten het gebouw binnen wilden gaan. De politie wist dat te verhinderen, maar over en weer vielen rake klap pen. Minstens een demonstrant liep daarbij verwondingen op. Ook zouden enkele aanhoudin gen zijn verricht. De demonstranten eisen het hoofd van president Wijden- bosch, die op dit moment in Ghana verblijft. Hij wordt ver antwoordelijk gehouden voor de ergste economische crisis in de geschiedenis van Suriname. Het bedrijfsleven heeft zich so lidair verklaard in de strijd te gen de regering. De Surinamers in Nederland zijn bezorgd maar vooral 'zeer ongerust' over dc situatie in hun moederland. Dat zegt di recteur K. Woei-A-Tsoi van de belangenvereniging van Surina mers in Rotterdam. „Op dit moment is het een 'struggle for life' in Suriname." Rob Wijngaarde, nabestaan de van een van de slachtoffers van de beruchte December moorden in 1982, is somber ge stemd. „Wijdenbosch moet na tuurlijk opstappen, maar dat zal hij uit eigen beweging nooit doen. Ik maak me zorgen over Desi Bouterse. Een kat in nood maakt rare sprongen en het zou mij niet verbazen als hij uit is op een nieuwe machtsoverna me." Het Actiecomité Handen af van Suriname betreurt de hui dige situatie, maar vindt niet dat de regering Wijdenbosch moet opstappen. Voorzitter Rijssel: „Heel veel landen heb ben met vallen en opstaan ge leerd hun eigen boontjes te doppen. Het Surinaamse volk heeft deze president gekozen en dat heeft ze welbewust ge daan. Ik ben van mening dat deze regering de problemen aankan." choeung ek Cambodjaanse monniken wachten aan de rand van een overstroomd rijstveld op het begin van de herdenkingsceremonie voor de slachtoffers van het Rode Khmer-regime. Honderden Cambodja- nen kwamen vandaag samen op één van de 'Killing fields' om de ruim 1,7 miljoen doden te herdenken. FOTO REUTERS DARREN WHITESIDE De Chinese regering heeft op dracht gegeven tot een cam pagne tegen zogeheten vijan den van de staat. China's hoog ste openbaar aanklager, Han Zhubin, zei gisteren dat hard zal worden opgetreden tegen activisten die erop uit zijn de orde te verstoren. Naarmate 4 juni - de dag waarop het Volksleger tien jaar geleden een bloedig einde maakte aan de massale beto gingen voor democratie op het Tiananmenplein in Peking - moskou hans hoogendük correspondent Zo mag 'tsaar' Jeltsin het graag horen. Een nieuwe premier die verklaart: „Ik zal mijzelf nooit toestaan de president te verra den." De 47-jarige Sergej Ste pasjin liet er gisteren in de Rus sische Doema, het parlement, geen enkele twijfel over bestaan aan wiens zijde hij staat. Hij weet dat regeringsleiders die er een eigen opinie op nahouden, zonder pardon de laan uitgaan. Stepasjin is Jeltsins vierde pre mier in ruim een jaar. Stepasjin, een havik die aan het hoofd heeft gestaan van de KGB en van het para-militaire ministerie van binnenlandse zaken, probeerde in het parle ment de indruk weg te nemen dat hij een pure law-and-order- man is. „Sommige mensen zeg gen: 'Daar komt een generaal, de sterke hand'. Sommigen ver gelijken mij zelfs met Pinochet (de Chileense oud-dictator). Nee, ik ben niet generaal Pino chet. Mijn naam is Stepasjin", zei hij. Stepasjin kondigde een kei harde strijd aan tegen de cor ruptie op alle niveaus en de ka- pitaalvlucht. Ook wil hij de af hankelijkheid van ingevoerde levensmiddelen beperken: „Voedselimporten wurgen onze landbouw, die eeuwen de trots van ons land was. De invoer drijft ons naar een afhankelijk heid die op slavernij lijkt en on dermijnt de staatsveiligheid." Wat de verpauperde strijd krachten betreft, moet de de fensiebegroting omhoog. En dat alles moet dan resulte ren in een grotere welvaart voor het volk, minder corruptie en meer zelfbewustzijn. Óf Ste pasjin daarin zal slagen waar zijn vijf voorgangers faalden, is zeer de vraag. Voorlopig geniet hij het voordeel van de twijfel. De Doema koos met bijna tweederde meerderheid voor hem. De communistische leider Zjoeganov verwoordde de me ning van veel voorstemmers te gen wil en dank: „We moesten wel. We weten dat zo lang Jel tsin aan de macht is, hij geen enkele premier werkelijk zal la ten werken." De afgevaardig den weten ook dat, als ze Jeltsin opnieuw hadden uitgedaagd door zijn kandidaat drie keer af te wijzen, deze geen seconde zou hebben geaarzeld om het parlement te ontbinden. Jeltsin kan tevreden zijn. Af gelopen weekeinde hadden zijn medewerkers er voor gezorgd dat de 'impeachment' in de Doema de mist inging. Nu bleek het parlement ook bij de stemming over Stepasjin uit zijn hand te eten. Boze tongen beweren al dat Jeltsin al nieuwe snode plannen heeft. Hij zou Stepasjin willen gebruiken om na 2000, als zijn ambtstijd erop zit, in het Kremlin te blijven. dichter nadert, maken de machthebbers het de dissiden ten steeds moeilijker. Peking is kennelijk bang voor een geor ganiseerde, mogelijk massale herdenking van het bloedbad van 1989. Het Chinese Volksdagblad zei vandaag dat Man heeft opge roepen tot bijzondere waak zaamheid jegens 'een uiterst klein aantal mensen met ach terliggende bedoelingen die proberen gevoelige kwesties te misbruiken om sociale onrust en sabotage uit te lokken'. Han repte over 'vijandelijke krach ten in eigen land en in het bui tenland', waarmee hij zowel doelde op de politieke dissiden ten als op her en der in het land opererende etnische separatis ten. Ook religieuze activiteiten vormen een gevaar voor de staatsveiligheid, aldus Han. Hoewel de machthebbers er ook de voorgaande jaren voor hebben gezorgd dat openlijke, J demonstratieve herdenkingen van Tiananmen uitbleven, is er hun dit jaar werkelijk alles aan gelegen om 4 juni zo onopge- merkt mogelijk voorbij te laten gaan. Peking zit niet te wachten op een opleving van de demo- I cratiseringsbeweging nu voor I oktober een grootse viering van vijftig jaar communistisch be- wind op het programma staat. johannesburg peter ter horst correspondent In een mum van tijd zijn ze multimiljonair geworden. Ze rijden alleen in de duurste Duitse auto's en kopen in de luxe shopping malls' in Johan nesburg de juiste buitenlandse merkkleding. Ze gaan 's avonds na de zoveelste miljoenen-deal naar Hun comfortabele villa's in de voorsteden waar vroeger al leen de welgestelde blanken woonden. Aan de wand van hun modern ingerichte kantoor hoort de trofee voor goede poli tieke connecties te prijken: een foto waarop president Nelson Mandela met de succesvolle ty coon poseert. De nieuwe voorhoede van het zwarte kapitalisme in Zuid-Afri- ka is onmiskenbaar onderdeel geworden van het zakenleven in Johannesburg, het econo misch hart van het land. Ze zijn het levende bewijs dat Zuid- Afrika zich na de apartheid ont wikkelt van een rassensamenle- ving in een klassensamenle- ving, waarin zowe.l de middetY- klasse als de grootverdieners niet meer exclusief blank zijn. Het gaat velen in de zwarte za kenwereld en de politiek te langzaam, maar zwarten heb ben zich in de jaren negentig toegang weten te verwerven tot de hogere echelons van het be drijfsleven. Vijf jaar geleden kreeg zwart Zuid-Afrika bij de stembus de politieke macht. Over twee we ken wordt dat in nieuwe verkie zingen herhaald. Maar is er ook voldoende voortgang geboekt' bij het verwerven van economi sche macht? Binnen het ANC groeit de kritiek op de nieuwe zwarte elite. Het zijn vaak men sen die hun sporen hebben ver diend in de anti-apartheids- strijd. en van wie dus sociale verantwoordelijkheid wordt verwacht. Sinds ze de politiek verruilden voor het bedrijfsle ven, lijken ze hun verleden ech ter vergeten. De kameraden van weleer zijn alleen maar uit op zelfverrijking in financiële me- ga-transacties en hebben nau welijks iets gedaan om werk te scheppen voor arme zwarten, zo luidt de klacht. Ook binnen het al langer geves tigde zwarte bedrijfsleven is kri tiek op wat hier 'black econo mie empowerment' heet: zwar ten die een weg naar de top we ten te vinden in de door blan ken oyerheerste economie. „Het is een rotzooitje", zegt Pe ter Vundla, die in 1991 Zuid- Afrika's eerste zwarte reclame bureau Herdbuoys oprichtte, waarvan hij nog steeds direc teur is. „Het is niet meer dan opportunisme. Het blanke be drijfsleven haalt zwarte mensen binnen, alleen maar om een zwarte naam op het briefhoofd te hebben. Zo hopen ze op drachten van de regering te krijgen. Die zwarten voegen in 98 procent van de gevallen niets toe aan het bedrijf, behal ve hun huidskleur." Veel zwarte nieuwkomers in het bedrijfsleven volgen dezelfde methode: ze lenen tegen gun stige voorwaarden geld bij de banken, kopen een aanzienlijk aandelenbelang in blanke be drijven die een zwarte partner zoeken, ze nemen zelf een plaats in de raad van bestuur en bouwen verder aan hun imperi um. De leningen betalen ze na een aantal jaren terug uit de waar destijging van hun aandelen. Zuid-Afrikaanse ondernemin gen en buitenlandse bedrijven die in Zuid-Afrika willen begin nen zoeken zwarte partners om hun geloofwaardigheid te ver groten en politieke invloed te verwerven. De moderne economie begon eind vorige eeuw met een goudkoorts, en het 'get-rich- quick'-principe heerst nog steeds. De zwarte voorhoede heeft snel ontdekt dat geld niet stinkt. De groeiende invloed van het zwarte bedrijfsleven blijkt uit de cijfers. Het aandeel van bedrijven in zwarte handen op de aandelenbeurs van Jo hannesburg is sinds 1995 geste gen van 1 tot 6 procent. Zwarte - bedrijven sloten vorig jaar transacties af ter waarde van zeven miljard gulden, tegen over 1,7 miljard gulden in 1997, en een half miljard gulden in 1996. Hoewel de cijfers snel toenemen, is pas tien procent van de topbanen in het be drijfsleven in zwarte handen. Volgens de critici merken ge wone zwarten er weinig van dal de economische macht lang zaam maar zeker verschuift. De overgrote meerderheid van de zwarte bevolking (61 procent) leeft nog steeds in armoede, te genover een procent van de blanken. Letepe Maisela, een zwarte management consultant en zakenman, ziet geen verschil tussen de nieuwe zwarte elite en de blanke elite. „Het is al leen een verschil tussen nieuw geld en oud geld, zoals overal in de wereld. Nieuw geld laat zich meer zien en draagt gouden kettingen. Nieuw geld maakt la waai, oud geld is meer beschei den. En oud geld kan het niet uitstaan als nieuw geld grote bedragen binnenhaalt." Het credo van 'black economie empowerment' lijkt na vijf jaar aan herziening toe. Peter Vund la meent dat zwarten werkelijk ondernemers moeten worden en bedrijven moeten beginnen die werkgelegenheid opleveren. Hij begon zijn reclamebureau Herdbuoys acht jaar geleden in zijn huis in Soweto. Nu is het bedrijf gefuseerd met het inter nationale reclamebedrijf Mc- Cann-Erickson. „De zogenaam de zwarte elite is nog maar een druppel in de oceaan. Wij heb ben succes, maar miljoenen mensen in Zuid-Afrika gaan vanavond met honger naar bed Dat is onze grootste uitdaging. De economische vooruitgang moet ook de massa bereiken. Anders worden we het zoveel ste Afrikaanse land met een kleine rijke bovenlaag die profi teert, en de massa die altijd arm blijft. De trend zie je al."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7