Vertraging afwikkeling Bijlmerramp J het... korting op alle cd-roms Horecaverbod voor lastige klanten in Amsterdam Kansen op kortere HSL-tunnel slinken Binnenland Anti-boortoren Matig enthousiasme over 'ontdekking' oorzaak ME Zandvoorters ontmaskerd Noord-Holland twijfelt nog over fusie energiebedrijven Bruna 1 heeft «DERDAG 20 MEI 1999 Wilson, Ze rijden zo her en der al wat langer rond, maar giste- '-4756? n werden de nieuwe kleur en de opvallende 'politiestriping' n ambulances officieel. Over niet al te lange tijd moeten alle WEGE ikenwagens geel zijn en voorzien van de opvallende strepen. iderzoek heeft uitgewezen dat het felle geel de meest opval- nsburgfcde kleur is en verder zorgen de speciale strepen ervoor dat Rijnsbu itomobilisten en andere weggebruikers snel doorhebben dat met een ambulance van doen hebben. Ook 's nachts blijken herkenningstekens uitstekend te zien. FOTO ANP MARCEL ANTONNISSE lilieu niet ten koste van comfort alië) op 'ijk, ■d.n Pi mr Ei [jHAAGNederlanders geven best om het milieu, maar het agze geen moeite of comfort kosten. De auto laten staan, inder vaak douchen of de kachel lager zetten gaat velen te ver, wijl het milieu hiermee juist het meest is gediend. Dat blijkt )RT SE thet rapport 'Verspilde energie' van het Sociaal en Cultureel )2 XZ/ mbureau (SCP). Zelfs mensen met een sterk milieubesef ko- 75276 n vaak niet meer kringlooppapier of scharrelvlees. Vooral Maro» elverdieners belasten het milieu omdat ze meer apparaten in e 2402 us hebben, meer gas verstoken in hun grotere huizen, meer ometers rijden in grotere auto's en meer vliegvakanties boe- as n* urgemeester Patijn onder het mes ,hef cterdam Burgemeester Patijn van Amsterdam moet volgen- week een operatie ondergaan, waarbij een niet-functione- 241 nde nier wordt weggenomen. De herstelperiode zal enkele 4D Alp ^en duren. De verwachting is dat Patijn na het zomerreces i werkzaamheden weer kan hervatten, aldus zijn woordvoer- r. Loco-burgemeester Van der Aa zal Patijn gedurende diens /ezigheid vervangen. AN Alp DHNIEl gehouo J5 D te Der BIEDI ^ilde hamsters gevangen ve scti Vrijwilligers van de vereniging Das Boom hebben van- 3 h ot ,r8en twee wi'de hamsters in kooien gevangen. De dieren, J; ik wel korenwolven genoemd, zijn overgebracht naar het ver- igingscentrum in Beek-Ubbergen, om er mee te fokkeQ. De in *°r!lser (bij Maastricht) gevangen hamsters zijn een mannetje en ^vrouwtje. Staatssecretaris Faber (Natuur) heeffvandaag theffing verleend voor de vangst van de zeldzame diertjes. Boom had die ontheffing gevraagd, omdat er volgens de auslaan eniging nog slechts enkele exemplaren van deze bijzondere dersoort in Nederland zijn. leiws [in^er straf 'goede' voetbalvandaal lijn, tel. chede De KNVB wil fans met een stadionverbod belonen strafvermindering als ze zich vrijwillig melden op het poli- jureau wanneer hun club speelt. Met de maatregel wil de nd meer controle krijgen op de naleving van het stadionver- I. FC Twente en ADO Den Haag zijn bereid gevonden ko nd seizoen aan het experiment deel te nemen. Het nieuwe datief is in principe bedoeld voor de momenteel duizend t 7 dJpporters die van hun club of de KNVB een stadionverbod ^iben gekregen. De afspraken worden vastgelegd in een over- nkomst. Bij naleving van de meldingsplicht wordt de straf ge- veerd. Bij schending van de overeenkomst vervalt de straf- mindering en volgt er bovendien een boete van duizend gul- ratis krant 'Spits' in juli irdam Uitgeverij De Telegraaf begint in juli met de uitgave de gratis krant Spits. Zo'n tweehonderd mensen gaan de int elke doordeweekse dag van 6.30 tot 10 uur uitdelen op •stations in het westen van het land, in de metro en de snel- ms in Amsterdam. Spits krijgt een redactie van twintig men- len wordt met de opbrengst van advertenties gefinancierd, redactie staat los van die van het dagblad De Telegraaf. Vol- een woordvoerder moet de tabloid, met 24 tot 40 pagina's, twintig minuten gelezen kunnen worden, de gemiddelde stijd van de Nederlandse treinreiziger. Het nieuws van de itis krant wordt verzorgd door de eigen redactie en door en- e persbureaus, waaronder het ANP. Het is de bedoeling dat üts een oplage krijgt van 200.000. onderden dode vogels op Schiphol iiphol De Algemene Inspectie Dienst (AID) heeft tijdens een ntrole gisteren op Schiphol vierhonderd dode vogels gevon- n. De dieren waren vanuit Indonesië onderweg naar een vo- handelaar in Noord-Limburg. De beesten zijn volgens de gestikt, omdat de kisten waarin zij werden vervoerd niet ge likt waren. In totaal vervoerde de betrokken Maleisische :htvaartmaatschappij 1900 tropische vinkachtigen. De vogels nog in leven zijn, zijn doorgestuurd naar de Limburgse af- mer. De diertjes waren verpakt in kisten die te weinig ventila- boden. Ook kregen ze tijdens de hele reis geen water. De AID tegen de luchtvaartmaatschappij proces-verbaal opge- lakt wegens dierenkwelling. ernielingen na ontslag 1! neuzen Een aantal werknemers van een betonfabriek in Ter- I uzen heeft uit onvrede tegen een aangekondigd ontslag ver dingen aangericht in douche- en kleedruimten. De politie eft twee werknemers aangehouden. Dinsdag werd het ontslag kend gemaakt van dertien tunnelbouwers bij Kombinatie ddelplaat Westerschelde (KMW). De weggestuurde werkne- ers waren aangesteld via Arbeidsbemiddeling Start/Vedior SV). Woordvoerster van ASV erkent dat er commotie is ge lest op het bouwterrein, maar wil verder niets zeggen. Ook I hoofd-personeelszaken van het betonbedrijf onthoudt zich ;^i commentaar. ids-vlaggen gaan op toernee jzen Lappendekens van individuele herdenkingsvlaggen >r overleden aidsslachtoffers gaan de komende tijd op toer- fcdoor Nederland. Terneuzen is op 29 mei de eerste plaats p de quilts te zien zijn. Daarna volgen Nijmegen, Eindhoven, penter, Den Bosch. Petten en Maastricht. Het project maakt el uit van een internationaal initiatief om de nagedachtenis fnd te houden aan aids-slachtoffers. De eerste naamvlag d in 1985 gemaakt in een achtertuin in San Francisco. Daar tetond toen ook het idee een quilt te maken van meerdere Wenkingsvlaggen. Dit leidde weer tot de oprichting van The mes Project. Meer dan dertig landen hebben inmiddels het latief nagevolgd. nderwijzer gepakt voor ontucht elft» De Zaanse politie heeft een 35-jarige man uit Assen- h aangehouden wegens ontucht met drie kinderen. Twee phen zitten op de basisschool waar de man les heeft gege- P De verdachte werd op 22 maart aangehouden, nadat de Jders van de kinderen aangifte hadden gedaan. Hij heeft in- Pddels een bekentenis afgelegd. inds Persbureau CPO Gei amsterdam gpd De regels zijn voor een normaal denkend mens simpel: geen wapens, drugs, agressie, onge wenste intimiteiten, racisme of discriminatie. Portiers mogen hun klanten fouilleren of door een detectiepoortje laten gaan, consumpties zijn verplicht en je mag niet stelen. Wie zich niet aan de regels houdt of zich ern stig misdraagt, loopt in Amster- Databank voor ethische vragen zorginstellingen hilversum gpd Hoe moet een zorginstelling omspringen met een vraag om euthanasie of een verzoek om hulp bij zelfdoding? Wat te doen als er sprake is van seksu eel misbruik? Wanneer is het verantwoord een psychiatrische patiënt helemaal af te zonderen en hoe ver moet een arts gaan bij reanimatie? Dat zijn ethi sche vragen waarmee zorgin stellingen steeds vaker te ma ken hebben. Vanaf vandaag kunnen ze voor hulp bij de beantwoording ervan terecht bij de Landelijke Databank Ethiek van de Neder landse Zorgfederatie (NZf). Bij de NZf zijn alle zorginstel lingen als zieken- en verpleeg huizen en psychiatrische instel lingen in Nederland aangeslo ten. In de databank zijn 600 do cumenten opgenomen die af komstig zijn van zo'n 300 in stellingen die de afgelopen ja ren hun ervaringen met derge lijke vragen op schrift hebben gesteld. Soms hebben ethische commissies dat gedaan, in an dere gevallen hebben de direc ties van de instellingen zich er mee belast. De documenten kunnen via de computer worden opge vraagd. De bedoeling is dat de aanvrager ze vervolgens ge bruikt om zelf tot een stand punt of besluit te komen. De databank is niet door patiënten te raadplegen. Voor hen is het niet mogelijk om bijvoorbeeld het beleid van de regionale zie kenhuizen ten aanzien van eu thanasie na te gaan om zo te kunnen kiezen in welk instel ling hij of zij het liefste behan deld zou willen worden. ,,Het is echt aan de instellingen zelf hierover informatie te verschaf fen", zegt ethicus H. Dartel van de NZf. In Dartels ogen is de definitie van ethiek nadenken over mo raal, over wat je doet en over de vraag: doen we de goede din gen? Daarbij moeten de pijn punten, zoals de ethicus ze noemt, niet uit de weg worden gegaan. dam voortaan de kans op een horecaverbod. Sinds deze week zijn de huis- en gedragsregels bij de Amster damse horeca van kracht. Ze kwamen tot stand in overleg tussen de ondernemersorgani satie Koninklijke Horeca Neder land, eigenaren van cafés en disco's en de politie. De bood schap is simpel. „Wie hier wil uitgaan en rotzooi trappen, kan beter wegblijven. Wij zijn u zat. Blijf thuis, kom niet hier, want wij zitten niet op u te wachten", aldus de Amsterdamse com missaris Van Riessen. Het horecaverbod is volgens de politie vergelijkbaar met een stadionverbod. Lastige klanten die zich ernstig misdragen, kan de toegang tot een of meerdere horecabedrijven, desnoods voor langere tijd, worden ont zegd. Met Justitie zijn afspraken gemaakt om in dit soort geval len snelrecht toe te passen. Jurisprudentie is er al op dit gebied. Twee jaar geleden be krachtigde het gerechtshof van Den Bosch een eerdere uit spraak van de kortgedingrech ter in Maastricht. Die oordeelde dat een caféhouder in die stad bevoegd was een lastige klant te weren. De klant mocht zich twee jaar lang niet meer in het Maastrichtse café vertonen. De vraag is in hoeverre zo'n Leeuwarden De Waddenvereniging heeft gister avond een vijftig meter hoge 'boortoren' geplaatst bij de sluizen van Kornwerderzand. Bovenop de to ren is om vijf voor twaalf licht ontstoken, symbo lisch voor het affakkelen van gas op echte boorto rens. De vereniging voert samen met onder andere den haag gpd Een verkeerde stofwisseling in de spieren is een belangrijke, zo niet de belangrijkste oorzaak van de nog altijd mysterieuze vermoeidheidsziekte ME. De Australische arts Burnett pre senteerde die ontdekking deze week als wereldschokkend, maar de reacties in Nederland zijn terughoudender, bij zowel medici als de patiëntenvereni ging. Spieren hebben energie no dig om te kunnen werken. Daarvoor worden in de spieren suikers verbrand met behulp van zuurstof. Het afvalprodukt van die verbranding is melk zuur. Dat zuur bemoeilijkt de verdere omzetting van suikers in energie en zorgt er dus voor dat spieren niet meer optimaal kunnen werken en moe gaan aanvoelen. In normale omstan digheden wordt het zuur snel afgevoerd via het bloed. Bij gro te (langdurige) inspanningen lukt dat onvoldoende, zodat de spieren geleidelijk aan verzu ren. Door training voert het li chaam het verbrandingsproces efficiënter uit, vooral door meer en grotere bloedvaten te maken zodat zuurstof beter wordt aan gevoerd en melkzuur beter wordt afgevoerd. Spieren kun nen daardoor veel harder en langer werken. Burnett ontdek te dat bij ME-patiënten iets fout gaat bij de omzetting van sui kers in energie, waardoor de spieren juist extreem snel ver zuren. Dat kan verklaren waar om veel lijders aan de ziekte zich soms na het aankleden al doodmoe voelen. Internist Pop van het Acade- misch-Ziekenhuis in Maastricht is niet ondersteboven van Bur netts ontdekking: ,,ME-patiën- ten hebben over het algemeen een slechte conditie en hun spieren verzuren dus eerder als ze zich inspannen. Bij gezonde mensen met een slechte condi tie zou een test precies dezelfde resultaten geven." De verzuring is dus eerder een symptoom van de chronische vermoeid heidsziekte dan een oorzaak, vindt Pop. Wat wél de oorzaak van de ziekte is, is volgens hem heel moeilijk te achterhalen. „Het is een combinatie van ver schillende factoren die bij ie dereen weer verschillend is." De stichting 'Steungroep ME en arbeidsongeschiktheid' in Groningen is 'gematigd en thousiast', zegt bestuurslid Sierksema. Hij zou blij zijn als de bevindingen van Burnett juist blijken te zijn, omdat het in elk geval tot een verdere er kenning van de ziekte kan lei den. Pas sinds een aantal maanden is ME bijvoorbeeld een erkende oorzaak voor ar beidsongeschiktheid en geeft Krap tijdschema bestudering variant lange tunnel lijkt onhaalbaar leiden tim brouwer de koning De kansen op een korte boortunnel onder het Groene Hart slinken. Door de val van het kabinet lijkt het krappe tijdschema om de variant voor een lange tunnel voor de hogesnelheidslijn HSL onder de Oude Rijn te bestuderen onhaalbaar. Bovendien schaarde de provincie Zuid-Holland zich in het rijtje tegenstanders van een korte tun nel. Het nieuwe college van Gedeputeerde Staten wil blijven meewerken aan de voor bereiding van een lange HSL-tunnel Overigens is het de vraag of ook die tun nel, als de keuze daarop valt, op schema blijft. Het projectbureau HSL-Zuid had een ambitieus tijdsschema uitgeknobbeld waarin voorbereidingen voor zowel de lan ge als de korte tunnel naast elkaar plaatshadden. Volgens dat schema had het kabinet eind juni de knoop moeten door hakken. Maar voorlichter B. Kiel van het projectbureau betwijfelt of het demissio naire kabinet daaraan toekomt. Hij somt drie mogelijkheden op: de demissionaire minister Netelenbos houdt vast aan het be sluit voor een lange boortunnel, of zij kiest een keuze tussen een lange of korte boor tunnel of zij tilt de HSL-tunnel over nieuwe Tweede-Kamerverkiezingen heen. Dat laatste kost veel tijd en volgens ook Kiel geld. De HSL-organisatie werkt volgens een strak tijdschema en kan boetes ver wachten als de eerste flitstrein in 2006 niet rijdt. „Maar dat is een politieke beslissing", zegt Kiel. „Wij kunnen ons niet verschuilen achter de val van een kabinet. Maar ik geef toe dat het een probleempje is." Of een demissionair kabinet zich mag in laten met de keuze tussen de lange en korte tunnel, weet Kiel niet. „Dan hangt het er vanaf of er in dat geval sprake is van nieuw beleid. Het besluit voor een lange boortun nel is al genomen. Maar of het korte alter natief mag worden meegewogen weet ik niet. Het is in elk geval onjuist om te stellen dat de korte tunnel nu van de baan is." Zo'n tunnel wil de minister alleen als blijkt dat die geld oplevert, het Groene Hart niet al te zeer aantast en op voldoende maat schappelijk draagvlak kan rekenen. De provincie Zuid-Holland heeft net als maatregel valj te handhaven. „Het is niet de bedoeling dat portiers van discotheken pasfo to's krijgen van mensen met een horecaverbod, maar de meeste portiers kennen hun klantjes wel", verdedigt woord voerder Verwev van Koninklijke Horeca Nederland de maatre gel. De regels maken deel uit van een offensief tegen het uit- gaansgeweld in de stad. Met name rond het Rembrandt- en Leidseplein wil het in de nach- telijke uren nog wel eens flink uit de hand lopen. Volgende week buigt de Amsterdamse ge meenteraad zich over een proef met verruimde openingstijden van de horeca in deze uitgaans gebieden. Door twee uur voor sluitingstijd geen alcohol meer te schenken, hoopt de gemeen te dat niet alle discotheken ge lijktijdig leegstromen. Aantal fracties Tweede Kamer voor uitstel De politieke afwikkeling van de Bijlmerramp wordt door de val van het kabinet waarschijnlijk maanden vertraagd. Het kan nog geruime tijd duren voordat regering en Tweede Kamer de degens kruisen over het eindrapport van de enquêtecommissie. DEN HAAG GPD/ANP De vraag die hierbij speelt is of het nog zin heeft demissionaire ministers ter verantwoording te roepen en hen eventueel de laan uit te sturen. Het is wel eerder voorgekomen dat de missionaire bewindslieden zijn opgestapt. Dit gebeurde in 1994, toen de twee ministers Hirsch Ballin (CDA, Justitie) en Ed van Thijn (PvdA, Binnen landse Zaken) het veld ruimden in verband met de discussie over opsporingsmethoden. Zij deden dit voordat er een parle mentaire enquête over IRT-af- faire van start ging. Op dat mo ment was het toenmalige kabi net Lubbers-Kok demissionair en was men al bezig met de for matie die uiteindelijk zou uitlo pen op Paars I. Een aantal fracties heeft gis teren al laten weten dat het de bat met de regering over de Bijlmerramp moet worden uit gesteld. Onder meer WD- woordvoerder Te Veldhuis meent dat het ter verantwoor ding roepen van een demissio nair kabinet niet echt veel zin heeft en dat er te gemakkelijk kan worden 'geschoten' op de ministers. CDA-woordvoerder Reitsma liet eerder al blijken om die reden het debat juist snel te houden. Hij meende dat de Paarse fracties nu nergens meer door zijn gebonden en dus ook met gerust hart kun nen schieten op de betrokken bewindslieden. „Het cement tussen de Paarse partijen is weg." Ook PvdA'er Van Gijzel zei dat het wegsturen van de missionaire ministers 'altijd ge makkelijker is'. Conclusies wil de hij daar echter niet aan ver binden. Commissie-voorzitter Meijer wil ook graag dat de discussie met de regering snel kan woi den aangegaan. Hij wil het boek sluiten over deze affaire, vooral voor de bewoners in de Bijlmer. Waarschijnlijk wordt vandaag nog gestemd over een eventue le latere behandeling van het debat tussen de regering en de Tweede Kamer. De beantwoor ding van de commissie aan het parlement is wel doorgegaan. Greenpeace en het Wereldnatuurfonds actie tegen dreigende proefboringen naar gas in de Waddenzee, onder het motto 'Gas boren, Wad verloren'. De na gebouwde toren is vanmorgen weer verwijderd. FOTO ANP JAAP SCHAAF/HOGE NOORDEN Bij de huiszoekingen werd een aanzienlijke hoeveelheid goe deren in beslag genomen. Zo vonden de agenten sieraden, dus recht op een WAO-uitke- ring. Ook Pop hoort nog regelma tig collega's zeggen dat ze ME maar aanstellerij vinden. „Maar ik heb genoeg patiënten gezien om deze ziekte serieus te ne men. In die zin zou een licha melijke verklaring van de ziekte een uitkomst zijn." De Groningse onderzoeker Muntinga begint over enkele weken ook met een onderzoek naar de lichamelijke oorzaken van ME. Hij wil bekijken of er een relatie is tussen het autono me zenuwstelsel (het deel van het zenuwstelsel dat 'automa tisch' belangrijke functies als de hartslag regelt) de vermoeid heid van ME- patiënten. Hoe wel hij de details van het Au stralische onderzoek niet kent, heeft Muntinga overigens niet de indruk dat Burnett iets we zenlijks nieuws heeft ontdekt. Twee Zandvoorters van 51 jaar zijn gisteren aangehouden. Zij worden verdacht van het han delen in gestolen en vervalste goederen en het organiseren van een illegale loterij. De politie kwam in februari van dit jaar op het spoor van de mannen en begon een onder zoek. Gisteren deed de politie zeven invallen in de badplaats. dovende middelen, vijf vuurwa pens, kleding en de administra tie van een illegale loterij. Ook werden nog vier auto's, een Porsche, een Alfa Romeo, een Ford Scorpio en een Jeep, in beslag genomen. ken over de fusie. Gelderland en Friesland (NUON), Zuid- Holland (EWR) en de Gamog (Zutphen) zijn akkoord. Het da gelijks bestuur van Noord-Hol land, gedeputeerde staten, was ook akkoord mits aan twee voorwaarden zou worden vol daan. Noord-Holland wil dat de aandeelhouders -waaronder de provincies- het bedrijfsplan van de nieuwe energie-reus jaarlijks krijgen te zien en mogen be commentariëren en willen na 2003 kunnen meebeslissen aan wie het bedrijf of delen daarvan verkocht mogen worden. Na 2003 mogen aandeelhouders hun aandelen verkopen en in het huidige fusievoorstel is goedkeuring daarvan voorbc houden aan de Raad van Be stuur van NUON/ENW. haarlem monica wesseling Het is nog onzeker of het pro vinciebestuur van Noord-Hol land instemt met een fusie van het energiebedrijf ENW met de bedrijven NUON, EWR en Ga mog. Een aantal grotere partij en (WD, CDA, GroenLinks en D66) twijfelt nog steeds over de samensmelting van de vier be drijven tot de nv NUON/ENW. Ze wijzen de fusie echter ook niet definitief af, zo bleek giste ren tijdens een commissiever gadering. Pas dinsdag, tijdens een vergadering van provinciale staten en nadat de partijen in tern beraad hebben kunnen voeren, nemen de politici een standpunt in. Noord-Holland moet als eni ge provincie zich nog uitspre- verschillende gemeenten in het Groene Hart en de Kamer van Koophandel Rijn land weinig behoefte aan een kort alterna tief. „Bij een kortere tunnel valt ons beste argument weg om planologische medewer king te verlenenzegt gedeputeerde R. Houtman. Hij doelt op de bescherming van het kwetsbare deel van het Groene Hart tussen Hazerswoude en Hoogmade door een 7,2 kilometer lange boortunnel. Houtman beseft wel dat minister Nete lenbos tegen de kosten van zo'n lange tun nel aanhikt. Maar een kostenbesparing mag wat hem betreft het beeld van een be trouwbare overheid niet aantasten. Mocht het rijk 380 miljoen gulden uitsparen met een korte tunnel, dan willen GS dat aan wenden om de verstedelijking van het Groene Hart tegen te gaan. Een woordvoer der van de provincie geeft toe dat dat be drag tamelijk willekeurig is. Maar zelfs als de korte tunnel zo veel goedkoper is dan de lange, wil de provincie dat er voldoende maatschappelijk draagvlak is voor de keuze van een korte tunnel. 25% Deze aanbieding is geldig tot en met zaterdag 29 mei 1999 torunatp www.bruna.nl

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5