D66 en VVD treuren, PvdA blikt al vooruit kabinet in senaat unicum Binnenland Terug voor advies Zaken die blijven liggen Laatste crisis dateert van tien jaar terug Ook demissionair kabinet kan oorlog voeren Aderheid wil naar stembus 3. Iets meer dan de helft van de kiezers vindt dat er verkiezingen moeten komen. Het doorregeren van een f met alleen PvdA en WD wordt door ruim eenderde van toraat op prijs gesteld. Dat blijkt uit een bliksemenquête NI bureau Inter/View in opdracht van het televisiepro - a NOVA. Onder de aanhang van de vier grote politieke i, toonde alleen de WD-kiezer zich in meerderheid (57 ij voor doorregeren zonder D66. Van de D66-kiezers 5 procent dat er nieuwe verkiezingen moeten worden breven. Voor bijna de helft van de kiezers was het refe- ngeen kabinetscrisis waard. Opvallend is dat de aanhang 5 een kabinetscrisis over het onderwerp in meerderheid cent) niet zag zitten. '9 ■\Jngeer Baaien heeft belang bij lijmen enj or dj G. Het Leidse kandidaat-Kamerlid Hans van Baaien lelijk ëtbijzondere belangstelling uit naar de eventuele lijmpo- on) nhet tweede paarse kabinet. Het ziet er naar uit dat hij «"ir personeelswisselingen - een kans maakt op een de Tweede Kamer. De wegens zijn extreem-rechtse [inden omstreden Van Baaien werd vorig jaar mei welis- ekozen, maar nam zijn zetel hangende een onderzoek jaar in verleden niet in. Eind vorig jaar werd de Leidenaar van 17Qo gezuiverd en sindsdien wacht hij op het vrijkomen 1 Kamerzetel. Het is niet aannemelijk dat Van Baaien een op de kandidatenlijst krijgt bij nieuwe verkiezingen. 1. evrt tlbon |jk tot a; Om istop racto: jnvve: se si" it vlie 1 echt •f"! K nis ees uten de Ai Lini stei is Nei >ELI gen via velijk' VI lelijk af' ilgd. Ei servia t steed; RDAG 20 MEI 1999 Haag 'kaapt' EU-verkiezingen ht; II geep e; 1} n Du 1927: De campagne voor de Europese verkiezingen op 10 ju- Ni (I door de crisis in Den Haag te worden overschaduwd, sis echter groot dat de opkomst, waarvoor het ergste evreesd, hoger zal uitvallen. GroenLinks-lijsttrekker Joost k heeft een dubbel gevoel. „Ik vind het voor de inhoud campagne een beroerde zaak. Alle aandacht is nu op /ouri aag gericht. Het zal knap lastig worden om Europese za- iderde aandacht te brengen." "eitfijuw verstoort Kamerdebat - Een onbekende vrouw heeft gisteren geprobeerd m J en in het spoeddebat in de Tweede Kamer over het aftre- 11 nhet kabinet. Terwijl CDA-fractievoorzitter De Hoop het woord was, probeerde ze bij de interruptiemi- ïte komen om een tekst voor te lezen. Kamerbodes kon- nog net voorkomen en hebben haar vervolgens uit de t. De vrouw wilde met haar actie haar vredesbood- onder de aandacht van de bewindslieden brengen, zo zei rd Nt ^00P van ^et inc'dent. Het was voor het eerst dat een de- ant in de Kamerzaal zelf wist binnen te dringen, sinds de huidige Tweede Kamer in gebruik werd genomen. I! Zet: D vindt Wiegel geen boeman ai g» D66 heeft doelbewust een bom gelegd onder de Jcoalitie. Ten onrechte is het beeld ontstaan dat WD-se- fiegel „de boeman" is, vindt de JOVD, de jongerenorga- van de WD. D66 had volgens de liberale jongereft ook publi jen om aan te sturen op een kabinetscrisis. De kleinste 'ei Epartij heeft „deze gelegenheid aangegrepen om bij de iie over de Bijlmerramp ernstiger gezichtsverlies te voor- D66-minister Borst ligt door het Bijlmerrapport im- raar onder vuur, aldus een verklaring gisteren. Mierlo: 'Wiegel niet principieel' Het kabinet en de WD hebben door het niet uit- van het machtswoord voor Wiegel ruimte geschapen >n n moordaanslag te beramen". Dat zei oud-D66 voorman »w erlo gisteren in het tv-programma Den Haag Vandaag, .g, ierlo plaatst vraagtekens bij de principiële opstelling van Sp rale senator. „Het is weinig principieel als je van je frac- 0 ga Van Eekelen verlangt dat hij maar voor het referen- roit als loet stemmen terwijl hij ook graag principieel tegen had itemmen." Van Mierlo is tegen een lijmpoging. „Je kan •rd iger van de WD op aan." Wat Wiegel deed was „onver- w irdelijk", stelt de voormalige D66-leider. Hij vindt dat het Dor de oppositie-ervaring inmiddels een 'normale' partij irden, waarmee D66 een coalitie zou kunnen aangaan. linet dat tot val wordt '1° de Eerste Kamer is urn in het Nederlandse If!,?,,, to- Deze eeuw is het lenmaal eerder gebeurd een kabinetscrisis ont- een conflict in de se- aar toen stapte slechts lister op. Dat was in Jen de Eerste Kamer de t zeker 8 van minister Staal rlog verwierp. Daarop minister Staal, de rest kabinet bleef aan. I in de jaren daarna wel L ''oorgekomen dat be- an/anft iden na problemen in --«telen in Oberhausen, Düsseldorf of Keulen begint op het 'phnlieh lDa8e''jks r'jden er 9 comfortabele EuroCity-treinen naar deze Met het Superdagretour reist u bovendien nog eens extra VCXf I®-Tickets verkrijgbaar bij de verkooppunten van NS Internationaal °*>0-9296 (50 ct/min). NS Internationaal Zelden is de verbijstering aan het Binnenhof groter geweest dan na de tegen stem van senator Hans Wiegel. In de Tweede Ka mer hebben parlementari ërs gisteren moeite om vooruit te kijken, zo ge schokt tonen ze zich nog over de gebeurtenissen van de nacht ervoor. den haag maurice wilbrink koos van wees Vreemd genoeg is D66 nog het minst verrast. De partij die als de grote verliezer moet worden beschouwd - referendum foet sie, regeermacht ook - had zich al dagenlang mentaal voorbe reid op het grote politieke on geluk. Vorige week vrijdag had partijleider. De Graaf de WD- senaatsfractie het mes op de keel gezet, „en toen hebben we al de scenario's al doorgespro ken", vertelt een fractielid. Verschillende D66-Tweede Kamerleden treuren openlijk over het verloren gaan van het door hen zo gekoesterde refe rendum. Het opgeblazen Paars (toch ooit de creatie van D66- oprichter Van Mierlo) lijkt hen zo op het oog minder te deren. Wel is er nauwelijks verholen woede in de richting van de WD. „Het was onverantwoord van de WD-top om de dissi dente WD-senatoren zo lang de vrijheid te gunnen. Er had eerder ingegrepen moeten wor den", zegt een D66-Kamerlid. Bij de WD is de pijn echter nog groter. De liberalen geloof den echt in Paars, maar nota bene oud-partijleider Wiegel blies het kabinet op. „En nu moeten we inderdaad rekening houden met een rol in de oppo sitie", zegt een prominente WD'er. De partij, die zich in tien jaar tijd tot een onmisbare factor in de Nederlandse poli- Demissionaire bewindslieden volgden gisteren vanaf de zijlijn het debat in de Tweede Kamer over het ontslag van het kabinet. Van links naar rechts: Tineke Netelenbos, Jan Pronk, Margot Vliegenthart, Dick Benschop (en staand) Bram Peper. foto anp marcel antonisse tiek leek te hebben opgewerkt, heeft nu veel te verliezen. Dins dagochtend had men nog reke ning gehouden met een goede afloop. „We zijn hier gewend dat crisissen zich oplossen. De ernst van de zaak is onder schat." De liberalen staan voor moei lijke keuzes. Ze hebben hun succes voor een deel gebouwd op de samenwerking met de PvdA binnen Paars. Een lid van het PvdA-fractiebestuur voor spelt al handenwrijvend hoe na de zomer de WD en D66 elkaar steeds in de haren vliegen over het referendum en de betrouw baarheid van voormalige rege ringspartners. „Dan hoeft pre mier Kok toch alleen maar toe te kijken en de staatsman uit te hangen, die boven het gewoel staat?" Tijdens het crisisoverleg van het kabinet-Kok dat verrassen derwijs nog uren in beslag neemt, proberen de liberalen de schade te beperken. Ze heb ben weinig te winnen bij een breuk, en dringen er op aan een formule te vinden die alledrie de Paarse coalitiegenoten bin nenboord houdt. Klaas de Vries, de PvdA-minister van so ciale zaken, heeft de uren tus sen de tegenstem van Wiegel en het begin van het kabinetsbe raad benut om een compromis te verzinnen. De Vries, die na de Kamerver kiezingen van 6 mei 1998 als in formateur de eerste stappen zette in de richting van Paars-2, wil het wetsvoorstel voor de in voering van het referendum nieuw leven inblazen. Het zou opnieuw de gang langs beide Kamers moeten maken, en te gen de tijd dat de Eerste Kamer zich er weer over zou moeten uitspreken (na 2003), is die weer van samenstelling veran derd. De suggestie leidt toch nog tot een boeiend en spannend debat. Maar D66 slikt het niet. en daarmee beseffen alle aan wezigen in de Treves-zaal, dat Paars-2 definitief kapot is. Mi nister-president Kok gaat het ontslag van het hele kabinet aanbieden aan de koningin. Woorden van oprechte spijt vloeien enkele uren later uit de monden van de betrokkenen. Vooral de geplaagde WD-leider Dijkstal kan maar met moeite afstand nemen van zijn coalitie. Hij wil door, dan maar zonder het kleine D66, dat de liberalen het afgelopen jaar al regelmatig heeft geïrriteerd. Ook PvdA-fractieleider Nlel- kert spreekt zijn grote teleur stelling uit dat Paars na vijf jaar is mislukt. Hij doet nog een pro forma poging om D66-leider De Graaf te verleiden mee te doen aan het lijmen van de breuk, maar hij kent het antwoord. En Melkert weet bovendien heel goed dat er voor zijn fractie po litiek leven is na de dood van Paars. In de PvdA-fractie zijn er velen die een linkser kabinet wensen en zij kiezen voor de stembus in het najaar. Een vooraanstaand PvdA-Ka merlid herhaalt nog maar weer eens een oud scenario, dat al rondging in 1998. „We hielden rekening met een breuk binnen twee jaar. Dan zou Kok nog één keer vier jaar door kunnen als partijleider en premier, en on dertussen kan er een nieuwe generatie naar voren worden geschoven voor de belangrijke posities." Kok, vertelt hij, gaf gistermor gen „alleen maar signalen af' clat hij absoluut door wil als lei der van een kabinet. Hij zou ook bereid zijn af te tasten of dat de samenstelling CDA- GroenLinks-PvdA zou moeten hebben. De PvdA. denken de sociaaldemocraten, komt heel goed weg uit deze crisis. Frac tieleider Melkert had in kleine kring al grappend opgemerkt dat de PvdA deze keer „met een lange traditie gebroken had" om mee te strijden in het con flict. „Dit conflict gaat niet over ons, en er is ook geen breuk uit frustratie. Dat is voor de PvdA allemaal goed", taxeert het Ka merlid. de Eerste Kamer aftraden (Scheldeverdrag in 1927, de helmenaffaire in 1958), maar dat leidde niet tot een kabinets crisis. Overigens kwam het in de 19de eeuw veel vaker voor' dat de senaat haar tanden liet zien en ministers of kabinetten daardoor moesten aftreden. Dat premier Kok in de nacht van dinsdag op woensdag naar de Eerste Kamer ging om een omfloerst machtswoord te spreken is niet zo uitzonderlijk. In de Eerste Kamer is de afgelo pen decennia verschillende ke ren de vertrouwenskwestie ge steld, om zo bepaalde wetten erdoor te krijgen. den haag Hans van Mierlo arri veert op het Binnenhof. De mede oprichter van D66 sprak gisteren met de D66-top over de crisis die in het kabinet is ontstaan nu het referendum-voorstel, het kroonju weel van D66, is gesneuveld in de Eerste Kamer. Van Mierlo ver liet de Haagse politiek met het aantreden van Paars-2 afgelopen nazomer. foto cpd phil nijhuis DEN HAAG ANP Nu premier Kok bij koningin Beatrix het ontslag van zijn tweede kabinet heeft ingediend, is het kabinet demissionair en kan het geen politiek omstre den besluiten meer nemen. Er stonden nogal wat politieke hangijzers voor Paars-2 op de agenda, onderwerpen waarover de standpunten in de Tweede Kamer mijlenver uit elkaar la gen. De belangrijkste daarvan zijn: BIJLMERRAMP: De discussie over het rapport van de parle mentaire enquêtecommissie Vliegramp Bijlmermeer moet nog worden afgerond. Het is de vraag of dat met een demissio nair kabinet kan of dat er moet worden gewacht op een nieuwe regering. KOSOVO: Nederland is in NAVO-verband verwikkeld in een oorlog tegen Joegoslavië. Politiek Den Haag zinspeelde vaak op de onmogelijkheid om in zo'n situatie een kabinet te laten vallen. ASIELZOEKERS: Kok-2 gaf in april groen licht voor de nieuwe Vreemdelingenwet die Neder land minder aantrekkelijk moet maken voor asielzoekers. Dc behandeling hiervan in de Tweede Kamer zou de verhou dingen in de Paarse coalitie zwaar op de proef stellen. BELASTINGHERVORMING: De parlementaire behandeling van de grootscheepse belas tingherziening die het kabinet voor ogen had, moet wachten. EUROPA: Nederland moet een nieuwe eurocommissaris leveren. Het is dc vraag of een GENEESMIDDELENBELE1D: Er is een eerste aanzet gegeven om de kostenstijging van medi cijnen in de hand te houden. Veel heeft dat nog niet opgele verd. Veel maatregelen blijven nu liggen. SCHIPHOL: Paars-2 had eind dit jaar moeten besluiten of plannen voor een luchthaven in de Noordzee zinvol zijn. De luchthaven mag op dc huidige locatie tot 2010 uitbreiden tot 600.000 vliegbewegingen per jaar. De Tweede Kamer rea geerde verdeeld op de plannen. VARKENSWET: De inkrim ping van de varkensstapel moet wachten tot na de verkiezingen. De rechter heeft de Varkenswet, die een gedwongen verkleining van de varkensstapel voor schrijft zonder dat daar een ver goeding tegenover staat, opge- DEFENSIE: Minister De Gra ve zou later dit jaar met zijn nieuwe Defensienota komen. De reorganisatie van de Neder landse krijgsmacht en de bezui nigingen op Defensie blijven nu liggen. SOCIALE ZEKERHEID: Paars-2 wilde dat iedereen zonder werk in dc toekomst te recht kan bij één loket, een cen trum voor werk en inkomen (CWI). Instellingen die de WAO en de WW uitvoeren, moesten worden geprivatiseerd. REKENINGRIJDEN: Gezien de grote weerstand tegen reke ningrijden besloot het kabinet eerder deze maand om de tol heffing in de Randstad gefa seerd in te voeren. Wat er nu nog van het plan overblijft, is onduidelijk. Een verdeelde Tweede Kamer moest zich er nog over uitspreken. den haag anp In de jaren zestig en zeventig was het schering en inslag. Op de kop af tien jaar heeft Neder land het fenomeen echter niet meer meegemaakt: een kabi netscrisis. De laatste was in 1989 van het kabinet-Lubbers-2 (CDA en WD). De val van Paars-2 is de tiende naoorlogse kabinetscrisis. In 1951 zegt De WD-fractie het vertrouwen op in de WD- minister Stikker van buiten landse zaken in het kabinet Drees-Van Schaik. In 1958 noemt PvdA-minister Hofstra van financiën een wijzi ging op zijn belastingvoorstel vanuit de Tweede Kamer on aanvaardbaar. Zijn afwijzende opstelling leidt tot het einde van het derde kabinet-Drees. Aan de vooravond van Kerst mis 1960 komt het kabinet-De Quay ten val. De Tweede Kamer aanvaardt de motie-Eibergen inzake de woningbouw. Het ka binet trekt de ontslagaanvraag in na een geslaagde lijmpoging door De Gaay Fortman in op 21 januari 1961. Wim Kan maakte daarover zijn befaamde oude- jaarstophit 'Lijmen Jan'. In 1965 sneuvelt het kabinet- Marijnen. Het weet intern geen overeenstemming te bereiken over het omroepbeleid. Ruim een jaar later (1966) is het ge daan met het kabinet-Cals dat heengaat in de 'Nacht van Sch- melzer' na de genadeloze KVP- motie over het te voeren finan- cieel-economisch beleid. In 1972 biedt het kabinet- Biesheuvel zijn ontslag aan na dat de DS'70-bewindslieden Drees jr. en De Brauw opstap pen uit onvrede met de bezui nigingen. Biesheuvel-2 gaat door zonder DS'70 in afwach ting van vervroegde verkiezin gen. Op 22 maart 1977 leidt on enigheid in het roemruchte ka binet-Den Uyl over de onteige ningswet (de grondpolitiek) tot het uittreden van de zes minis ters van KVP en ARP. Einde ka binet-Den Uyl. In 1982 treden de PvdA-bewindslieden uit het kabinet Van Agt-2 uit onvrede met het financieel beleid. De WD-fractie in de Tweede Ka mer zegt in mei 1989 het ver trouwen op in het kabinet Lub- bers-2. De liberalen maken een breekpunt van de aftopping van het reiskostenforfait in de fi nanciering van het milieube leidsplan. den haag gpd Kan een demissionair kabinet een oorlog voeren of zelfs een oorlog beginnen? Die vraag is hoogst actueel. Het tweede ka binet-Kok is gevallen en in Kosovo woedt een oorlog waar Nederland bij betrokken is. Sterker nog: het ziet er ernaar uit dat er binnenkort grond troepen naar de Balkan moe ten. Kan het huidige kabinet daarover beslissen? En kan de ze Tweede Kamer daarmee in stemmen? Staatsrechtelijk gezien gaat het om een zeldzaam verschijnsel. Volgens de regels mag een de missionair kabinet alleen lo pende zaken afhandelen. Poli tiek omstreden beslissingen worden vooruit geschoven. Tot een paar jaar geleden maakte de Kamer ten tijde van een de missionair kabinet nog hele lijs ten van 'controversiële' onder werpen die met een nieuwe re gering moesten worden behan deld. „In 1994 zijn we daarvan af gestapt", zegt GPV-Kamerlid Van Middelkoop, een van de staatsrechtsdeskundigen in het parlement. „Het betekende im mers dat de hele wetgevings machine een half jaar stil lag". Hoewel over de oorlog in Koso vo niet als een 'oncontroversië le lopende zaak' beschouwd kan worden, zijn beslissingen over het sturen van grondtroe pen of over andere NAVO- kwesties wel mogelijk, meent Van Middelkoop. „Je kunt je niet onttrekken aan NAVO-ac- ties als je er al tot over je nek in zit. Bovendien zijn we altijd een zeer loyaal partner van de NAVO geweest en de Kamer steunt dat", zegt hij. Hoogleraar staatsrecht Post- ma, tevens CDA-senator, ziet ook geen beletsel voor een de missionair kabinet om ingrij pende beslissingen over de Kosovo-crisis te nemen. „Een demissionair kabinet moet alles doen wat in het belang is van het land," stelt hij. „Daar vallen dus ook de NAVO-activiteiten onder". „Een demissionair kabinet kan heel veel, als er maar een meerderheid in de Kamer is", vindt ook PvdA-collega Reh- winkel." Het inzetten van grondtroe pen is wel een bijzondere stap. Het gaat tenslotte om militairen die het met gevaar voor eigen leven op moeten nemen tegen de troepen van de Servische lei der Milosevic. Op dit moment zijn de SP-fractie, twee leden van GroenLinks en één PvdA'er tegen de luchtaanvallen. Over eventuele grondtroepen zal in ieder geval grondig met de Tweede Kamer moeten wor den overlegd, vindt Van Mid delkoop. Maar een besluit zal er toch moeten komen. De Brief van Kok Majesteit, In verband met de verwerping door de Eerste Kamer van het wetsvoorstel tot verandering in de Grondwet, strek kende tot opneming van bepalingen inzake het correctief referendum, heeft de ministerraad zich beraden over de ontstane situatie. De ministerraad was daarbij eensgezind in het oordeel over de zwaarwegendheid hiervan. Vervolgens heeft de raad zich beraden over de wijze waarop op de ontstane si tuatie moest worden gereageerd. Binnen de raad verschil den daarover de opvattingen. Een meerderheid van de ministers, bestaande uit de mi nisters van PvdA- en WD-huize, stemde in met het voor stel om op de kortst mogelijke termijn het grondwetswijzi gingsvoorstel ongewijzigd opnieuw (voor de eerste lezing) bij de Tweede Kamer in te dienen om zo uitdrukking te geven aan het bijzondere belang dat het kabinet hecht aan het onderwerp, alsmede om zo de uitvoering van het re geerakkoord verder vervolg te geven. De ministers van D66-huize konden dit voorstel niet steu nen, omdat zij dat een onvoldoende politiek antwoord achtten op de ontstane situatie naar aanleiding van de verwerping door de Eerste Kamer. De ministers van D66-huize meenden dat het kabinet als geheel ontslag zou moeten aanbieden en vonden in ieder geval dat zijzelf politieke consequenties aan het gebeurde moesten verbinden. Gegeven deze situatie hebben vervol gens de ministers van PvdA- en WD-huize besloten even eens hun ontslag aan te bieden. Daartoe gemachtigd door de ministerraad bied ik derhal ve Uwe Majesteit het ontslag aan van alle ministers en staatssecretarissen. Met gevoelens van hoge achting, De minister-president, minister van Algemene Zaken, W. Kok

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3