vandalen 'belonen' KNVB wil alabert rijdt Blijlevens uit de roze leiderstrui 13'ari Litmanen in Sjarcelona gekeurd Rik Smits leidt Pacers naar zege Sport Stammenstrijd Voorschoten '97 escaleert Reus Roma 'koopt' ec2 De internationale atletiekbond LAAF gaat nog één keer dopingzaak van voormalig sprinter Ben Johnson onderzoe- Volgens woordvoerder Giorgio Reineri van de IAAF is er driekoppige commissie in het leven geroepen. Dit naar aan- jngvan uitspraken van een lid van de Canadese atletiek- ddie beweert dat er fouten zijn gemaakt in 'het geval John- jlvama uitgeschakeld [nhagen Na Judith Meulendijks en Tjitte Weistra is gisteren [openhagen ook de laatste Nederlandse enkelspeler op de badminton uitgeschakeld. Dicky Palyama verloor in de pde ronde van de als zevende geplaatste Deen Thomas Stu- lauridsen: 15-12 15-9. Hoewel de nederlaag gezien het ver- jlop de wereldranglijst (23 plaatsen) verwacht was, had Pa- 6a vooraf een steuntje in de rug gehad aan zijn zege in de jnse competitie, op 13 november vorig jaar. Toen versloeg ttuer-Lauridsen, met 15-13 15-13. Jiilavert dertien maanden geschorst aires» Doelman Jose Luis Chilavert is door de Argentijn- oetbalbond voor dertien maanden geschorst. De goalie van igentijnse club Velez Sarsfield en het nationale elftal van iguay werd schuldig bevonden aan een serie ernstige ind ien die hij in 1994 beging. Chilavert verwierf bekendheid ens zijn harde schot waarmee hij menig vrije trap en penal- enutte. De excentrieke doelman kwam echter ook vaak ne ef in het nieuws. Zo liet hij vaak zijn vuisten spreken wan- rer geen bal in de buurt was en werd hij onlangs nog met de ld bedreigd. Hij vermoedt dat generaal Óvieïlo uit Paraguay, nan die hij vaak bekritiseerde, achter de waarschuwing zit. WoNA CPD meter of tien van Barcelona. De club zou Litmanen volgens de Catalaanse sportpers in to taal 27 miljoen gulden beta len. De Fin kan vrij vertrekken bij Ajax. De 28-jarige Litma nen treft bij Barca vijf spelers van zijn oude club. Dat icied Jari Litmanen was n in Barcelona voor een :he keuring. Barca e het bezoek niet be- imdat het eerst de uit- m dit onderzoek wil af- Ook Litmanen zelf zijn behalve Frank en Ronald de Boer ook nog Reiziger, Bogarde en Kluivert. In som mige sportkranten wordt op nieuw gemopperd over de zo veelste dure aankoop van Van Gaal, terwijl spelers van eigen bodem geen kans krijgen. Van Gaal heeft al acht Nederlan ders in zijn selectie. Twee an dere nieuwe spelers, waarmee Van Gaal volgend jaar de Champions League veilig wil stellen zijn de Fransman Fre deric Dehu en Simao Sabrosa uit Portugal. lachten met de officiële naking van zijn trans- or drie jaar naar de Cata- i club. Op het vliegveld Barcelona zei hij dat hij inde week meer kan ver- Hij wilde alleen maar Of ligen dat hij bij Ajax ver keuring vond, zoals bij nieuwe spelers van F.C. lona plaats in de particu- kliniek Asepeyo in het Sant Cugat, een kilo- Successen zijn wel degelijk te koop. Lazio Roma, dat deze zo mer voor ruim 270 miljoen gul den aan nieuwe spelers aan trok, won gisteravond in stadi on Villapark in Birmingham ten koste van Real Mallorca de 39ste en laatste editie van de Europa Cup 2. Middenvelder Nedved, ooit begeerd door PSV, zorgde er negen minuten voor tijd voor dat de club van de puissant rijke voorzitter Cra- gnotti dit seizoen niet helemaal met lege handen staat. Lazio Roma tegen Real Mal lorca was een duel tussen de rijke reus en een Spaans Klein Duimpje voor wie het Europese sprookje met de winst in de halve eindstrijd op Chelsea al was geslaagd. Voor de Italianen was het bereiken van de eind strijd allerminst een verrassing. Als je voor aanvang van het sei zoen ruim 270 miljoen gulden voor nieuwe spelers uittrekt, wil je het minst prestigieuze toer nooi alleen maar winnen. De wedstrijd tussen Real Mal lorca en Lazio Roma kende een stormachtig begin. Topscorer Vieri van de Italianen kopte al na negen minuten de ope ningstreffer achter goalie Carlos Roa. Twee minuten later was het de beurt aan de 8.000 Spaanse supporters, die voor hun reis naar Birmingham overigens 140 gulden zakgeld ontvingen van een regionale politieke partij, om te juichen. Veteraan Soler haalde knap de achterlijn en vond de voet van Dani die van dichtbij de 1-1 binnenschoot. Lazio Roma besliste het duel negen minuten voor tijd. Mid denvelder Nedved schoot van buiten het strafschopgebied raak. Dankzij die treffer staan trainer Sven-Göran Eriksson en zijn gevolg na afloop van het seizoen in ieder geval niet hele maal met lege handen en gaat de laatste editie van de Europa Cup 2 net als de eerste beker voor bekerwinnaars (Fiorenti- na) naar een Italiaanse ploeg. Real Mallorca (Spa) - Lazio Roma (Ita) 1-2 (1-1). 7. Vieri 0-1. 11. Dani 1- 1, 81 Nedved 1-2. Scheidsrechter: Benko (Oos) Toeschouwers: 33.021. Gele kaart: Siviero (Mallorca), Mi- hajlovic, Vieri, Marchegiani (Lazio). De Koninklijke Nederlandse Voetbalbond (KNVB), clubs en politie krijgen meer controle op de naleving van sta dionverboden. Voetbalvandalen kunnen zich in de na bije toekomst aan civiele meldingsplicht onderwerpen en in ruil daarvoor vijftig procent strafvermindering te gemoet zien. Voorlopig zijn slechts ADO Den Haag; en FC Twente bij het initiatief betrokken. De bedoeling is dat vanaf 1999/2000 alle clubs er aan meedoen. Rik Smits was tegen Philadelphia goed voor 25 punten. Indiana rtrploeg won ook z'n tweede man. Bij Philadelphia liet ve- thuiswedstrijd in de play-offs dette Alan Iverson het afweten. De Indiana Pacers zijn hard op van de Philadelphia 76'ers, 85- In de eerste drie kwarts scoorde weg de finale van de Eastern 82. Met 25 punten was Flying hij slechts tien keer. Conference te bereiken. De Dutchman Rik Smits de grote ZANI I:' -2* verwacht heeft Jeroen TflTÜ-ens de roze trui in de van Italië moeten af- De Nederlandse sprinter de vijfde etappe met •mst bergop niet aan te "e ritwinst bovenop de Sirino was voor de Co- aan Jose Jaime 'Chepe' ilez. De leiderstrui ging ifkeTtf Jalabert, die derde 1VM had men zich geen i c:a sSemaa'ct over een langer ^ais air P van Jeroen Blijlevens van de ranglijst. „Ho- ,zit er voor Jeroen of voor ritzege in", zei eider Hendrik Redant. De is hoe dan ook geslaagd de ploeg van manager - ^%/nem- Blijlevens won een i Cl reec*twee da8en 'n ro~ L%l li. Erik Breukink was in l laatste Nederlander die es teer de. sijfde etappe eindigde op 'nte Sirino, een klim van wintig kilometer naar een van 1525 meter. Gonza- ATtf aak'e deel uit van een °ep van vijf renners, die "ld bij het begin van de In die groep maakte met de Italiaanse neo-prof di Luca indruk. Bo ntger, Pascal Richard en Peron konden in de foneters het tempo van ansevfl 10 raet vo'gen en werden oor de Finish door een gernk ^roep ingelo pe Columbian jajme conza|ez heft de armen ten hemel na de winst in de vijfde etappe van de Giro. de laatste aanval van lez had Di Luca geen ant- Laurent Jalabert naar de derde veroveren van de roze trui. Een Jalabert heeft nu in elk van de De Italiaan werd vijf se- plaats. De Fransman bekroon- andere favoriet voor de eindze- drie grote ronden de leiderstrui 'achter de Kelme-renner de zijn sterke optreden, dinsdag ge, de Italiaan Pantani, werd gedragen. „Dit geeft enorm veel Daarachter sprintte was hij al ritwinnaar, met het vierde. bevrediging, hoewel ik weet dat ik de Giro niet kan winnen. Ik ga proberen de trui een paar dagen in mijn bezit te houden", aldus de Fransman. Jeroen Blijlevens kwam er zo als verwacht niet aan te pas. De sprinter finishte als 123ste en gaf bijna zeventien minuten toe op winnaar Gonzalez. In het al gemeen klassement bezet de drager van de roze trui van de laatste twee dagen de 97ste plaats. De achterstand van de sprinter op lijstaanvoerder Jala bert bedraagt inmiddels ruim zestien minuten. Vandaag en morgen volgen in de Giro vlak ke etappes. Alexandre Vinokoerov heeft de tweede etappe gewonnen van de Midi Libre. De Kazak uit de Casino-ploeg, die de koers maakte met de ontsnapping van Benoit Salmon, won de rit over 164 kilometer van Saint - Afrique naar Castelnaudary in 4 uur, 6 minuten en 41 seconden. Hij had twee tellen voorsprong op de Deen Michael Blaudzun. Salmon demarreerde al na 35 kilometer. Hij kreeg zijn land genoot Dominique Rault mee. Het tweetal werkte aardig sa men. Na een kleine honderd ki lometer bedroeg de voorsprong ruim drie minuten. Op de col du Martys bleef Rault achter. Salon ging alleen door en had tien kilometer voor de eind streep nog altijd 53 seconden over op het eerste peloton. Het was niet genoeg. Vinokoerov maakte de dag voor Casino echter toch goed. De Spanjaard Alberto Marti nez, die als twaalfde binnen kwam, blijft leider in het alge meen klassement en verstevig de zijn positie zelfs nog iets, De Baskische renner wordt nu op 1.54 gevolgd door de Fransman Laurent Desbiens. De Belg Mare Streel heeft nog een se conde meer achterstand en is derde. Veertien van de dertig suppor ters van FC Twente met een stadionverbod werken vrijwillig mee aan civiele meldingsplicht. Met ingang van aanstaande zondag zullen zij zich bij elke thuis- en uitwedstrijd van 'hun' club melden op het politiebu reau in Enschede, Hengelo, Al melo of Oldenzaal. Omdat er dit seizoen nog maar één wed strijd op het programma staat, zijn de gestraften ook volgend seizoen nog enkele duels de klos. Voor acht fans van de En- schedese eredivisionist zit het stadionverbod er bij de start van de volgende competitie er op. Om die reden zijn ze niet voor het 'project' gevraagd. Twee van de 30 hebben zich zo misdragen dat ze evenmin door FC Twente zijn benaderd om deel te nemen. „Veertien van de twintig is een score van 70 procent. Dat is een mooi per centage", zo zei KNVB-voorzit ter Henk Kesler van het bestuur betaald voetbal gisteren in En schede. Deelnemende vandalen met een stadionverbod hebben een contract met de KNVB gete kend. Daarin staat dat ze zich op elke wedstrijddag van hun club bij de politie melden. Ook mogen ze op die dagen niet de directe omgeving van het stadi on komen. Houden supporters zich aan de spelregels dan hoeven ze slechts de helft van hun opge legd stadionverbod - variërend van drie tot 36 maanden - 'uit te zitten'. Van deelnemers, die de afspraken aan hun laars lap pen, wordt de overeenkomst ontbonden. Gevolg: weg straf vermindering en bovendien een boete van 1000 gulden (per overtreding). De civiele meldingsplicht maakt deel uit van een pakket maatregelen van de commissie Stekelenburg om ongewenste supporters te kunnen weren. De politie stelt (meldings)ruim te beschikbaar en ondertekent de meldingskaarten van deel nemers. Voor een contract ko men alle 1000 supporters in ons land in aanmerking die van hun club of KNVB een stadionver- bod opgelegd hebben gekregen Daarnaast zijn in ons land twintig mensen van stadionbe- zoek uitgesloten door (straf rechtelijke) vonnissen van rechtbanken. In de afgelopen tweeënhalf jaar kwam het ma.tr liefst vijftien keer voor dat die Almelose rechtbank iemand een stadionverbod oplegde. Volgens Kesler is het geen e periment. De bedoeling is dut met ingang van het seizoen 1999/2000 alle clubs uit het bc taald voetbal vandalen met een stadionverbod strafvermindi ring aanbieden op voorwaarde dat ze het meldingscontract on dertekenen. De voorzitter van het bestuur betaald voetbal en politie vei wachten dat de meldingsplicht een belangrijke bijdrage kan le veren aan de naleving van sta dionverboden. „Maar", waai schuwde Kesler, „het is géén wondermiddel. Dit is niet hei einde van voetbalrellen. Perse nen, die louter rotzooi wille.u trappen, zullen niet gevoelig zijn voor dit beloningssysteem. Daar ligt primair een taak voor de overheid." Is de deelname aan de mei dingsplicht van vandalen bij F< Twente 70 procent, in Den Haag laat de belangstelling vooralsnog te wensen over. Daar hebben slechts twee van de twintig benaderde fans her. contract ondertekend. Kesler kan het verschil tussen FC Twente en ADO Den Haag niet verklaren: „Ik weet niet hoe de club daar de mensen heeft be naderd Hier zijn de kandidaten persoonlijk uitgenodigd en uit voerig ingelicht over het hoe en waarom van de meldingsplicht. Wellicht is dat het verschil." Roodenburg stapt uit BAVL leiden willem spierdijk Roodenburg is uit de Belan genvereniging Amateur Voet bal Leiden (BAVL) gestapt. De club is het niet eens met het feit dat in het bestuur van de BAVL niet-clubgebonden le den zitten. Mede op verzoek van Roodenburg stelden zich vorige week twee bestuurders van Leidse clubs kandidaat voor een functie in de BAVL. Die werden echter door een meerderheid van de negen aanwezige clubs weggestemd. Ron van Poelgeest, de voor zitter van Roodenburg, is ver baasd over de gang van zaken. Hij dacht met een nieuwe constructie de BAVL nieuw le ven in te blazen. Volgens hem heeft de BAVL 'op dit moment niets te betekenen'. Hij wilde dat de clubs zelf het bestuur vormden. „Ik heb me op het standpunt gesteld dat er wel behoefte is aan een belangen vereniging voor het Ix-idse voetbal. Desnoods laat je de bestuursfuncties tussen de clubs rouleren; Op de laatste vergadering gaf UVS-voorzitter Bart van Leeuwen het voorzitterschap over aan Ed Immink, de pre ses van w U'iden. Het was de bedoeling dat Roodenburg- -secretaris Ger van Gernert en de vice-voorzitter van UDWS, Henk Piket, de plaats in zou den nemen van de ongebon den leden Jan Werter en Wil lem van Weeren. Werter en Van Weeren waren echter niet van plan zich terug te trekken, zodat het op een stemming aankwam Die viel in het voor deel van de ongebonden le den uit. Koodenburg besloot daarop zich onmiddellijk uit de BAVI. terug te trekken. Op de achtergrond speelt nog mee dat Werter en Van Weeren oud-bestuurders van Roodenburg zijn. De relatie tussen de club en de oud-be stuurders is verstoord. Het zit het bestuur van Roodenburg dwars dat zij op een andere manier nog een rol in het Leidse amateurvoetbal menen te moeten vervullen. IPERPAG 20 ME1199998i -- R(Jl\|ffger nodigt 26 spelers uit RD4Ï Tim de Cler is van de 26 spelers die bondscoach Han Ber- ïeeft opgeroepen voor een olympische trainingsstage, die ,dt gehouden op 28 en 29 mei in Zeist. Aansluitend wordt de ep teruggebracht tot 22 spelers die op 4 juni en 9 juni de se- ie vormen voor de EK-kwalificatiewedstrijden tegen Spanje (Yprus. De voorlopige selectie: Tim de Cler, Richard Knopper, Kofi -ah (Ajax). Kiki Musampa (Bordeaux), Mark Zegers (Excelsior), EUery 0 Robin Nelisse (Feyenoord), Mark van Bommel, Wilfred Bouma, Kevin jnd (Fortuna), Viktór Sikora (Go Ahead Ragles), Max Houttuin. Ron Pan- Heerenveen), Arnold Bruggink. Wilbert Need (PSV), Tom van de Leegte Waalwijk). Kevv (aliens, John Nieuwenburg (Sparta), Niels Oude Kamp- Cees Paauwe, Jan Vennegoor of Hesselink (FC Twente), John de long Utrecht), Martijn Kuiper, Remco van der Schaaf. Menno Willems (Vites- nDennis Schulp (Willem II). \V B wil invloed op openen dak Als het aan het bestuur betaald voetbal ligt, bepalen jjdsrechters straks of wedstrijden onder een gesloten dak den gespeeld. Over dit voorstel wordt op 31 mei tijdens de jnene vergadering betaald voetbal gestemd. Vitesse en Ajax, inige twee clubs in Nederland met een schuifdak, bepalen isverre zelf of er al dan niet overdekt wordt gevoetbald. In lorstel van het bestuur betaald voetbal wordt gesteld dat Iwedstrijd in principe in de open lucht dient te worden ge- Wd. Het is aan de scheidsrechter om te beoordelen of het idicht moet. Het criterium moet zijn dat de wedstrijd van- de weersomstandigheden anders niet door kan gaan. |iAF heropent dopingzaak Johnson Eenheid binnen fusieclub blijkt nog ver te zoeken Een vechtpartij waarbij een 34- jarige vrouw gewond raakte, vormt het dieptepunt van de sluimerende stammenstrijd binnen fusieclub Voorschoten '97. Het botert nog altijd niet tussen de selectie van de zon- dagtak, het voormalige SVLV, en de zaterdaghoofdmacht die voornamelijk bestaat uit spe lers van het oude SV Voorscho ten. Het steekt de eerste groep dat de meeste aandacht en middelen binnen de club naar de zaterdagtak gaan. Op He melvaartsdag raakte een hand vol spelers uit beide kampen slaags. Het bestuur houdt de kaken stijf op elkaar, maar voorzitter John Kriek kondigde in het clubblad 'harde maatre gelen' aan. 'Hoe is het in godsnaam mo gelijk dat enkele individuen on der invloed van drank de zaak zo op de spits weten te drijven, dat het op deze manier is geës caleerd. Het bestuur realiseert zich heel goed dat niet alle 1200 leden goed met elkaar door een deur kunnen of zich met alle beslissingen kunnen verenigen Dit bestuur zal niet toe staan dat enkele leden (ook al zijn het selectiespelers) onder linge wrijvingen, provocaties, onvrede of hoe we het ook mo gen noemen op deze manier uitvechten', zo schrijft Kriek, die verder geen commentaar wil leveren. Het incident ontstond nadat op Hemelvaartsdag het eerste elftal van de zaterdagtak op ei gen veld werd uitgeschakeld voor de nacompetitie. Later die avond stonden spelers van de zondagselectie op tafel te dan sen. Spelers van de zaterdagse lectie dachten dat zij de uit schakeling van de 'rivalen' vier den. Daarna ontstond een vechtpartij, waarbij eerst enke le spelers en later meer men sen waren betrokken. Een vrouw die tussenbeide wilde komen, raakte gewond en heeft aangifte gedaan. De direct betrokkenen werd een voorlopige schorsing aan gezegd maar dat leverde op nieuw spanningen op. Zater dag kreeg trainer Gerard Désar toestemming om in de zater dagselectie toch een eerder ge schorste speler op te stellen. Op sportpark Adegeest is de af gelopen dagen koortsachtig vergaderd door het bestuur, dat met diverse selectiespelers een onderhoud had. Over mo gelijke straffen en maatregelen worden nog geen mededelin gen gedaan. De betrokken spe Iers is een spreekverbod opge legd. Aanvoerder Frank Buizer van de zaterdagtak wil wel kwijt dat de rivaliteit tussen beide hoofdmachten niet door ieder een in de selectie wordt ge deeld. „De meeste spelers gaan goed met elkaar om. Het gaat om een klein groepje van het zondagteam dat vindt dat de zaterdag wordt voorgetrokken Ik was niet bij hei incident, maar wat er is gebeurd, kan ge woon niet." Clubs moeten kans op minder straf biede

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25