'Lieve Mary, wij vergeten u niet' Moedige Bard weigert rol van gangmaker Een concert dat loopt als en goed geoliede locomotief Schouwburgpubliek ;ezocht voor Kruimeltje toijmans-directeur >eft toch niet weg Cultuur Kunst Hakim is leuker met danspasjes dan met zijn technische trucjes Koningin Beatrix bezoekt omstreden tentoonstelling )NDERDAG 20 ME11999 ,jtionaal Voorleeskampioen BfCHT Maarten van der Graaff uit Haringvliet mag zich als erste jongen Nationaal Voorleeskampioen noemen. Hij won steren de zesde landelijke finale van de Nationale Voorlees- tfdstrijd in Utrecht. Van der Graaff las voor uit het boek 'Ma- Ljlda' van Roald Dahl. Volgens de jury is de kampioen een 'ras- vriezer met een goed gevoel van timing die direct helemaal in jn verhaal zit'. Dit jaar namen ruim 61.000 kinderen deel aan i Nationale Voorleeswedstrijd. Het meest werd voorgelezen uit oeken van Carry Slee, Roald Dahl en R.L. Stine. Ixclusief miniconcert Suede ifflsuMSuede, de hoop van de Britse popmuziek, geeft dins- jg8 juni een exclusief miniconcert in Amsterdam. Slechts onderd echte fans zijn welkom. Voorman Brett Anderson en e zijnen spelen 'unplugged'. Suede doet de komende weken en klein aantal van zulke intieme optredens in een paar Euro pe steden, vooruitlopend op de grote wereldtoernee die de and op stapel heeft staan. Vorige week werd al bekend dat Su- deop 27 augustus het Lowlands-festival in de Flevopolder af wil, Het concert in Amsterdam is alleen toegankelijk voor le en van de officiële Suede-fanclub. Een paar kaartjes zijn te innen bij Radio 3FM, TMF, platenzaak Plato en muziekblad makers van de film 'Krui- r" 3 eitje' zijn op zoek naar figu- nten, die volgende week §IH| oensdag tijdens opnamen in Leidse Schouwburg willen UCt( enen als theaterpubliek. Aan «uiterlijk van de kandidaten orden wel bepaalde eisen steld omdat de film in 1920 teelt. Castingbureau FTV is op lek naar mannen tussen de irtig en honderd jaar, met in confectiemaat niet groter n maat 52. Ze mogen geen dg of geverfd haar hebben igeen stekelcoup. Ook is het au op zoek naar vrouwen in de dertig en honderd met maatje 42 of kleiner, vrouwelijke kandidaten ien juist wèl lang haar ;n: minimaal tot op de ider. Hier geldt: onge verfd, niet geblondeerd en zonder permanent of pony. In totaal zijn er 160 gekostu meerde figuranten nodig. 'Kruimeltje' is de verfilming van het gelijknamige beroem de boek van Chris van Abcou de over de avonturen van een tienjarige straatjongen. De film gaat op 9 december in première. Regisseuse Maria Perters (bekend van onder an dere de velen malen bekroon de film 'De Tasjesdief) had haar oog op de Leidse Schouwburg laten vallen voor een spectaculaire scène. De opnamen zijn overdag. Enthousiaste kandidaat-fi guranten die voldoen aan de eisen, wordt verzocht zo spoe dig mogelijk contact op te ne men met het speciale 'Krui meltjes-team', dagelijks tus sen 17.00 en 21.00 uur via tel: 010-2413453. 'rcon krijgt ondersteuning cteur Chris Dercon hoeft .weg bij museum Boijmans Beuningen. Hij moet wel pteren dat er tijdelijk ie- aan de directie wordt jevoegd. Deze functionaris hem 'ondersteunen' bij het ivoeren van een aantal or- isatorische veranderingen, is de uitkomst van de be deling door PvdA-senator mr. Erik Jurgens in het ilict tussen staf en directie het museum. Jurgens heeft uddels gerapporteerd aan ton. ussen de in 1996 aangetre- museumdirecteur en zijn ewerkers heeft het vanaf n af aan nooit willen bote- Een paar weken terug im de vulkaanuitbarsting, soneelsleden lieten een brief fkken waarin het manage- n van Dercon gebrekkig genoemd. In diverse me- voegden hoofdconservato- en andere stafleden er aan dat de directeur een enor- puinhoop heeft aangericht maar beter zijn biezen kon len. irecte aanleiding voor het ilict was Dercons voorne- om het schilderij Grey orange on maroon van de Ame rikaanse kunstenaar Mark Rothko te verkopen .voor acht miljoen gulden en voor dat geld kunstwérken terug te kopen die beter in de collectie passen. De directeur provoceerde met zijn plannen de staf, die fel gekant is tegen afstoten van werken uit de 'historisch opgebouwde col lectie'. Overvallen door de openlijke muiterij van het museumperso neel riep de Rotterdamse cul tuurwethouder Kombrink de hulp in van Jurgens. De PvdA- senator moest een poging doen de kemphanen te verzoenen. Jurgens sprak de afgeloperi vier weken met medewerkers uit al le geledingen van het museum en trekt daaruit de conclusie dat er het een en ander schort aan de interne communicatie en besluitvorming binnen Boij mans. Verschillen van inzicht en 'cultuur' zijn daardoor vol gens hem onnodig verscherpt. Niettemin is het met goede wil en een aantal maatregelen mo gelijk om tot een goede samen werking te komen, aldus de be middelaar. Personeel en onder nemingsraad zouden Jurgens' bevindingen inmiddels hebben onderschreven, evenals direc teur Dercon. CHEF JAN RIJSDAM, 071-5356444. PLV CHEF ANNET VAN AARSEN 071-5356443 De avond van Frank Boeijen MUZIEK RECENSIE WIM KOEVOET Frank Boeijen met band, gehoord op 19 mei in de Stadsgehoorzaal. Met Rens van der Zalm op onder meer viool, gitaar en accordeon, Norman Bonink op drums, Charles Nagtzaam op bas en Ton Snijders op toetsen. Na de nacht van Hans Wiegel was het gisteren in de uitverkochte Stadsge hoorzaal de avond van Frank Boeijen. De bard toonde net als de eigenzinni ge senator veel moed door ondanks aandringen van een klein maar luid ruchtig deel van het publiek niet af te wijken van de uitgangspunten van zijn bij tijd en wijle huiveringwekkend fraaie concert. Boeijen weigerde van meet af aan de rol van gangmaker van een feest der herkenning op zich te nemen. Een deel van zijn fans had het liefst dat hij zijn hits als confetti over hun hoofden uitstrooide. Maar Boeijen is geen juke box. U vraagt en wij draaien? Niets daarvan. Wie hem wil horen, moet luisteren. Net als vorig jaar deed hij een dergelijk beroep op de Stadsge hoorzaal. Simpeler kan haast niet, zou je zeggen, maar voor velen was dit toch een te grote opgave. Toch gingen ook de stoorzenders uit tijdens de adembenemende vertolking van 'Jouw gezicht'. Boeijen en de zijnen speelden dat lied onversterkt, uiterst sober geïn strumenteerd en zittend, helemaal vooraan hefpodium. Om hen die tevergeefs op een feestje aanstuurden niet helemaal in de kou te laten staan, speelde Boeijen ver na de pauze een paar nummers met een hoog meezinggehalte. Met een even subtiel als minzaam gebaartje gaf hij te kennen dat zitten tijdelijk niet langer verplicht was en dat de drummer met handgeklap mocht worden onder steund. Een concessie die de integere Boeijen hierbij is vergeven. Dat geldt echter niet voor die absurde, ellenlan ge drumsolo tijdens de toegift. Die was net zo misplaatst als een referendum op het wensenlijstje van Wiegel. Hieraan voorafgegaan was al ruim anderhalf uur hoogstaande muziek. Boeijen putte voor een belangrijk deel uit nieuw repertoire, afkomstig van zijn zeer overtuigende cd 'De ballade van de dromedaris'. Een plaat die zo Hollands is als boerenkool met worst, slaat Music Maker (ook Hollands) in een recent artikel over de vaandeldra ger van de Nederpop de spijker op zijn kop. Tijdloze en oorspronkelijke stukken als 'Nijmegen bij zonsondergang', 'Ge deeld door liefde', 'Verboden dichters', 'Dromedaris' en 'Voor een Zondaar' belanden waarschijnlijk nimmer in de bovenste regionen van de hitlijsten maar het zijn stuk voor stuk parels van een gerijpte artiest die nog lang niet is uitgespeeld. Boeijen wisselde al dat nieuwe werk af met relatief onbekende oudere lied jes. En als om te plagen waren de hits waarop hij zo heel af en toe trakteerde in bijna alle gevallen onherkenbare herbewerkingen waarin bombast was verruild voor trefzekere melancholie. De pompeuze galmbak die Boeijen vroeger was, lijkt definitief het veld te hebben geruimd. Vorig jaar al waren er voortekenen dat hij een andere weg is ingeslagen. Gelukkig hebben ze niet bedrogen. De liedjes van Boeijen zijn wat minder toegankelijk. De melodie- en zijn niet langer afgebakend en de zanglijnen kronkelen op onvoorspel bare wijze door de wat schetsmatige composities, waarin refreinen en cou pletten lastig zijn te onderscheiden. Het zijn details die de aandacht vast houden en die eenvormigheid voorko men. Zijn band verstaat die kunst uit stekend. Door deze verschuivingen staan Boeijens teksten centraal. En dat is verantwoord. Want de voorheen top zware dichter Boeijen ('lleb dit li chaam lief) heeft aan diepgang ge wonnen. Hij waagt zich in toenemen de mate aan Dylan-achtige mystiek en dat geeft zijn muziek een moeilijk te duiden dimensie mee. Ook die pakt weer gunstig uit. Tweede voorronde Leids Festival van het Levenslied verliep gesmeerd De Leidse nachtburge meester Hans Woltink in specteerde gisteravond de recruten van het levens lied. En hij zag dat het goed was. Hij poseerde ge willig voor de camera's met de groep 'Van alles wat' en begaf zich daarna weer onder zijn hofhou ding, nog een beetje na- treurend over de val van het paarse kabinet. De burgervader had gelijk. De tweede voorronde van het 'Leids Festival van het Le venslied' was wederom een succes. In de categorie 'eigen nummers' waren de finalisten: 'De Slechte Band' (Leiden), 'De drie keien' (Lichtenvoorde), Jessica de Does (Breda), 'De Anita's' (Almelo) 'en 'Van alles wat' (Vlaardin- gen). 'Tussen wal en schip' (Leiden) en de 'Als je maar gelukkig-band' (Amster dam) zongen zich naar de eindronde in de categorie 'klassiekers'. LEIDEN CEES VAN HOORE Vanuit kroegen als De Tregter, Bacchus, 't Vossie, Malle Bab- be, Het Centrum, Beavers, De Grote Beer en Önstein deinde het levenslied de zomerse avond in. Jessica De Does, een beeldschone zangeres uit Bre da, maakte met een door haar vader geschreven 'Ode aan Mary' grote indruk in café De Tregter. Lieve Mary, wij verge ten u niet. U blijft cle koningin van het levenslied. In De Tregter vloeiden de tra nen al vroeg in de avond langs de gespoelde glazen omlaag. Twee dames uit Boskoop brachten er het gevoelige lied 'Witte rozen' over een jongetje dat bloemen koopt voor zijn moeder en ze uiteindelijk aan het hoofdeind van haar doods bed moet leggen. De groep 'Van Gisteren en Eer' (Leiden) bracht drie nummers van De Zangeres zonder Naam, met als hoogte punt toch wel het lied over ho- mohaatster Anita Bryant. Clara Smit is een uitstekend vertolk ster van dit genre, maar haar MUZIEK RECENSIE mkoor 'Vox Humana', met de Chr. ium Ver. 'Exultate Deo', m m v Jan piano, Dirk Out, orgel. Arjan en 'Post, trompet; het geheel o.l.v. San- Marion Gehoord 19/5, Hoog landse Kerk, Leiden. móet weer gezegd worden: concert van Sander van Ma- en trawanten loopt als een uist geoliede locomotief. De oglandse kerk zit boordevol supporters van 'Vox Hu- na' en van de C.O.V. 'Exulta- die aan dit concert 'g' meewerken. En niet te geten met de hele fanclub lan Vayne. En al die men- hijgen ook nog eens twee npeiten en het orgel voorge meld. Deze overigens niet al ^gebreide begeleiding doet minstens zo goed, zo niet ^en beter dan een vaag or- 1 met veel versterkers en an- eelectronica. lokslag kwart over acht be- Van Marion met 'Let all things now living', een traditio nal uit Wales. Beide koren zin gen uit volle borst. Orgel en trompetten begeleiden over weldigend, de sopranen van 'Exultate Deo' jubelen boven de andere stemmen een tegenme- lodie. Als het niet zulk zeld zaam zomerweer was geweest, zou je zweren dat het buiten sneeuwde en dat de engeltjes door het luchtruim zweefden. Maar nee, 't programma kiest andere wegen: van klassieke, semiklassieke, en Russische be werkingen, tot salonmuziek en songs uit musicals. Vox Humana laat weer eens horen hoe mooi homogeen, maatvast en hoe transparant piano talrijke mannenstemmen kunnen zingen, zoals in het Hallelujah uit 'Herr, deine Güte reicht so weit'. Exultate Deo is naast het 'Te Deum' van Mozart ook niet vies van een populaire deun. Ze zin gen zelfs mooier, zelfbewuster en zuiverder in 'One hand, one heart' en 'Somewhere' uit de West Side Story. De twee koren performance balanceert tussen spot en ernst. Dat was bij de ranke Jessica de Does niet het geval. Al hield zij volgens ge meente-voorlichter en jurylid Joop Maat de microfoon wat te dicht bij haar mond, de klanken die het hart doorsnijden, kwa men goed door. De 29-jarige Marijke van der Meer uit Maassluis kwam in ca fé Bacchus schuchter het podi um op, maar toen ze er een maal stond, gingen de sluizen open. Marijke is een podiumtij ger in de vermomming van een bibliothecaresse. Het is haar deze keer niet gelukt, maar het is te hopen dat zij ooit de kans krijgt om echt door te breken. Bij een zangeres als Jessica de Does stroomt het levenlied echt door de aderen. Mary hield van zingen, je kon haar overal horen over de arme mensen, omdat zij die goed kon. Tja, wat willen we nog meer. 'De Anita's', twee wulpse maar strenge dames uit Almelo, brachten de hoofden op hol in café De Tregter. Na afloop ga ven ze met de rest van de deel nemers nog een geïmprovi seerd optreden, waarbij de 'Glimlach van een kind' even door de zware shag-nevels heen schitterde. 'De Slechte Band' uit Leiden bracht elders het nummer 'Ik voel me blauw' en een zeer droevig lied over een zeemeermin, waarbij men de ogen niet droog kon hou- gaan er helemaal voor als ze ge zamenlijk optreden. Dat levert dan wèl een veel te overdonde rend 'Lob und preis dem Herrn' op, maar in de 'Jacobsladder', in een bewerking van Van Ma rion, klinken vrouwen en man nenstemmen evenwichtig en open. De ladder wordt swin gend genomen. Beide koren presteren. Jan Vayne zorgt voor de rest. Mét of (meestal) zonder de twee sonore trompetten speelt hij als vanouds: improvisaties met verschrikkelijk veel nootjes. Een sterke goed in 't gehoor lig gende melodie omspeeld door een stortvloed van ratelende loopjes, steeds heftiger, steeds gecompliceerder, gedoemd tot instorten, 't Is razend knap. Vayne ijlt over 'Abide with me', Beethovens Mondscheinsona- te, 'de' negende, en Für Elise, en daar verstopt hij nog een beetje Gershwin en Soft Piano Music in. Het is, en blijft (waar schijnlijk) een zeldzaam virtuo ze goochelaar. En als je daarvan houdt heb je het getroffen! THEATER RECENSIE SUSANNE LAMMERS Kindervoorstelling: Smoesjes. Door Hakim TraTdia, Herman Er- bé en Frank Akkermans (muziek). Gezien: 19/5, Leidse Schouwburg. Smoesjes heette de voorstelling van Hakim, maar daar ging het maar een klein beetje over. Het ging veel meer over vriendschap. Hakim speelt een marionet, die heel toepasselijk Mario heet, en die wordt gevonden door Harry, de straatgitarist. Harry haalt Mario uit de kist waar in hij opgesloten zat en leert hem zonder touw tjes lopen en dansen en zingen. Ze worden niet alleen vrienden, ze worden zelfs een duo. Sa men zullen ze op gaan treden en de wereld ver overen. Maar als Harry 's nachts gaat slapen, komt MC Spot, een griezelige showbiz-meneer met een Amerikaans accent. Die komt uit een televi sie die bij het grofvuil gezet is en leert hem lie gen. Hij ziet wel wat in Mario en wil hem, maar alleen hém, hebben voor zijn tv-zender. Hij maakt Mario lekker met roem en bekendheid, maar dan moet hij wel Harry van zich afschud den. Met een smoesje. De show die Mario mag presenteren is de Smoesjes-show. Iedereen kon zijn beste smoes naar de Schouwburg sturen en de vier beste smoezenverzinners mochten in de voorstelling als kandidaten het podium op. Maar blijkbaar wonen in Leiden veel eerlijke mensen, want al leen Jacqueline en haar oma Fieneke kwamen uiteindelijk voor de camera en op het levens grote video-scherm terecht. Heel flitsend was die show niet en het haalt de vaart uit het echte verhaal, dat veel leuker is. Smoesjes spreekt kin deren vooral aan vanwege Hakim en zijn slap- stick-achtige kanten. Het van te voren bedachte meedoen was trouwens niet echt nodig, want iedereen roept en schreeuwt en bemoeit zich toch wel tijdens de voorstelling. Met zijn hoofd, zijn danspasjes la Michael Jackson en vooral zijn gitarist, met wie het aan het eind natuurlijk allemaal weer goed gemaakt wordt, is Hakim beter dan met technische truc jes zoals een groot videoscherm. Vooral het be gin is sterk, als Harry Mario in zijn kist vindt en hem als een ledenpop aan zijn neus moet laten krabben. En ook het leren lopen, dat eigenlijk heel knap dansen is op het liedje dat Harry speelt, is een mooi moment. Het mooist zijn de verborgen smoezen: als Mario moet gaan slapen en daar totaal geen zin in heeft, verzint hij telkens een nieuwe vraag waar een antwoord op moet komen. Herken baar, ergerlijk, en zo geestig dat je er niet boos om kunt worden. Met dat soort subtiele details pakt Smoesjes je wel in. den. Echte meezingers die elk cafépubliek zo volgzaam maken als een koortje van de zondags school. Inventief was de bijdra ge van de groep 'Van alles wat'. Op vrolijke toon werd gezongen dat hun vader dood was, hun broertje blind en hun zusje van tien zwanger. En daar gaan we nog een keer, mensen! Tjeerd Scheffer (VVV-Leiden), samen met Marjolein Hettinga de drijvende kracht achter dit festival, maakte gisteravond kenbaar dat hij voor het vol gend jaar de criteria wat wil aanscherpen. „Ik heb in die twee voorronden zeer goede ar tiesten gezien, maar wat opvalt is dat sommigen het levenslied toch wel erg persifleren. En dat zoeken we dus eigenlijk niet. Maar ik ben toch zeer tevreden. Na de eerste ronde hoorde ik geruchten dat de uitslag door gestoken kaart zou zijn. Klink klare nonsens. Maar ach, zoiets hoort bij een echt festival." BERLUN ANP Koningin Beatrix en prins Claus brengen volgende week in het Duitse Weimar een bezoek aan een uiterst omstreden tentoon stelling. De expositie over mo derne kunst vindt in de ogen van onder meer een grote groep prominente kunstenaars geen genade. In een ongewoon felle open brief aan alle media bekritiseert de Academie der Kunsten Ber- lijn-Brandenburg de behande ling van de DDR-kunst op de overzichtstentoonstelling. Het internationale instituut, één van de oudste en gerenom- meerdstc kunstenaarsassocia ties van Europa, vindt dat de makers een eenzijdig beeld ge ven over de kunst in het voor malige Oost-Duitsland. De briefschrijvers spreken over een 'schandelige terugval in de tijd van de Koude Oorlog' en verwijten de tentoonstel lingsdirectie demagogie. Zij la ken de gelijkstelling van de kunst in de communistische DDR met die in na/.i-Duitsland. Enkele Oost-Duitse kunste naars overwegen hun werk te rug te trekken. Een woordvoerder van de Academie vindt het aangekon digde bezoek van Beatrix 'enigszins irritant'. Hij roept de koningin op met een uiterst kri tische blik de tentoonstelling te bekijken. De directie van de expositie Aufstieg und Fall der Moderne (Opkomst en ondergang van de moderne kunst) zag zich ge noodzaakt zich in een persbe richt tegen de kritiek te verdedi gen. De verantwoordelijken wij zen op de reacties van bezoe kers en media, die in gelijke mate positief of kritisch maar redelijk waren. Het verwijt van demagogie door de Academie beschouwen zij echter als „ten dens richting censuur. De di rectie vergelijkt de geluiden met het begin van de Duitse over heidsmaatregelen tegen moder ne kunst in de jaren dertig. Het koninklijke paar bezoekt Weimar omdat die Oost-Duitse stad dit jaar de culturele hoofd stad van Europa is. Behalve de omstreden tentoonstelling staat bij het eendaagse bezoek op 29 mei onder meer een rondlei ding in het Goethehuis en een rondrit op het programma. 'Van alles wat' zong op vrolijke toon dat vader dood was, hun broertje blind en hun zusje van tien zwanger. FOTO hjENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23