Robot melkt de koeien voor de boer Zes dorpen: herindeling onderzoeken 'erbazing over mogelijke etonrot in Alphense wijk DE BOER OP Geen duidelijkheid over woningbouw Burggooi Justitie vraagt vrijspraak verdachte heroïnesmokkel (Jnderzoek naar fundering oogmade mag wat kosten Beheerders dierenweide in het zonnetje gezet Rijn Veenstreek ClERDAG 20 ME11999 Kroft, een kleine boer in lar, was één van de eersten derland, die een robot tn zijn bedrijf haalde om oeien te melken. Dat was aar of zes geleden. De ro- ed wel aan allerlei kinder- ts, maar die zijn inmiddels zen. Als Cors een kop kof- inkt, werkt de techniek, rlijk. Mensenhanden ko er in zijn boerderij niet aan te pas als de koeien len worden gemolken, ïelkveehouder weet nog dat de koeien dagenlang sten wennen aan de robot, aren vertrouwd met de len van de boer en nu in nam een 'machine' het en van hem over. „De vertelt Kroft, „is een ge- itedier. Als er in haar om- igvvat idert, echt aan len. Zo- Iles op jes tis er aan de I-Maar wat ws in- merkt ledat tToen obot het en van 'vernam «ik er veer- lagen nom ten of wel naar behoren ging. Nu geen vuiltje meer aan de Het loopt gesmeerd." en met de robot gaat heel el-Wanneer de koe voelt eaan een melkbeurt toe is, ze een soort box binnen, 'bot registreert de koe en 'eiken kan beginnen. Eerst foleert de robot de gezond- van de uiers, ontsmet die en de tepelbekers ;nde spenen. Het melken *ginnen. Een kind kan de doen. k wordt in één keer hele- Glastuinbouw, veeteelt, akkerbouw en sierteelt kenmerken de dorpen rond Leiden en Alphen $an den Rijn. Iedere boer, iedere tuinder heeft zijn eigen verhaal te vertellen. Dat gaat vaak verder dan technische details over de bedrijfsvoering. De rubriek De Boer Op belicht de andere kant van bedrijven die de Rijn- en Veenstreek rijk is. In deze aflevering vertelt Cors Kroft over het eerste lustrum van zijn melkrobot. maal leeggemolken. Vroeger moest zij nog worden nagetrok ken om het laatste restje melk eruit te krijgen. Dat hoeft nu niet meer. Die robot was er niet zo maar, weet Kroft zich nog wel te herinneren. „In het begin kostte het zoeken van de spe nen veel moeite. Daar hebben de technici uiteindelijk toch een oplossing voor gevonden. Die robot van mij scant de spe nen door middel van een laser straal. Daarna worden de tepel bekers feilloos op de goed plek aangebracht. Eigenlijk gaat het nooit fout en je hoeft niet te controleren of de koe daadwer kelijk helemaal leeggemolken is. Dat doet de robot ook. Als de koe leeg is, trekt hij de tepelbe kers van de spenen af." Het voordeel van melken met een robot is, dat de koe meer dan twee keer op één dag wordt gemol ken. Kroft vertelt dat ze daardoor meer melk geven. „En de koe hoeft niet meer met vol le uiers te wachten tot de boer komt om haar te melken. De boer melkt normaal ge sproken twee keer per dag. De koe stelt zich daarop Het melken van het vee gaat snel. Alleen, de robot kan maar één koe melken. „Als je zelf de melkbekertjes aanbrengt kan je meer koeien tegelijk doen. Het grote voordeel van de robot is, dat je er niet meer bij hoeft te zijn. Je kunt rustig andere din gen gaan doen. Natuurlijk hou je zo nu en dan een oogje in het zeil. En, ik heb dat al opge merkt, de koe wordt meer dan tweemaal per dag gemolken. Ja, dat vindt ze prettig want dan gaat de spanning van de uiers. Provincie stelt besluit week uit alphen aan den run saskia buitelaar Er is nog geen duidelijkheid over de woningbouw op de voor malige Archeongrond, het plan Burggooi. De provincie Zuid- Holland besluit dinsdag of Alphen extra huizen krijgt toegewe zen. Dat is nodig om snel met de bouw van de 750 woningen te beginnen. ABN-Amro projectontwikkeling (APO) dreigt de gemeente met een schadeclaim van 98 miljoen gulden omdat de bouw lang op zich laat wachten. De provincie zou deze week een be sluit nemen, maar heeft meer tijd nodig om de zaak te bekijken, zei wethouder D. van der Veen Meerstadt tijdens de commissie plan- en beleidsvorming. Alphen wil dat provincie en Rijk er samen voor zorgen dat de gemeente 500 woningen meer mag bouwen dan afgesproken. De overige 250 wil Alphen uit het eigen contingent halen. Dat bedraagt, na aftrek van 138 woningen voor het Stadshart, een kleine 600 tot het jaar 2004. De gemeente wil die huizen niet allemaal opofferen aan het plan Burggooi. Want er moet de komende jaren ook worden ge bouwd in Kerk en Zanen, op het Van Oordtterrein, bij Nieuwe Sloot en op het voormalige waterwingebied aan De Hoorn. De wethouder heeft er alle vertrouwen in dat de nieuwe gedepu teerde Ruiven- van Leeuwen, de redelijkheid inziet van het Al- phense voorstel. den haac/alphen aan den run persbureau cerberus Een 32-jarige Bodegraver die verdacht wordt van heroïne smokkel en -handel in Alphen aan den Rijn krijgt vermoedelijk geen gevangenisstraf. Gisteren eiste het openbaar ministerie voor de Haagse rechtbank vrij spraak. Officier van justitie mr. G. Haverkate zei weliswaar overtuigd te zijn van de schuld van de verdachte, maar zei on voldoende bewijs tegen de Bo degraver te hebben. De Bodegraver wordt er met nog twee mannen uit Bosnië van verdacht in Alphen en Bo degraven heroïne te hebben verhandeld. De drie werden aangehouden in verband met een klein heroïnetransport dat de politie op 1 december vorig jaar in Zevenaar onderschepte De politie trof in een koplamp van een auto 100 gram heroïne aan. De drie stonden in maart ook al terecht, maar toen had de' rechtbank geen tijd hun zaken te behandelen. De 24-jarige hoofdverdachte die zijn schuld toegaf, kreeg toen van de recht bank toestemming zijn vrouw in Bosnië te bezoeken om haar te kunnen bijstaan tijdens haar bevalling. Ook de andere Bosniër werd uit voorarrest vrijgelaten. De hoofdverdachte bleek gisteren echter nog niet uit Bosnië te zijn teruggekeerd omdat zijn papieren niet in orde zouden zijn. De rechtbank heeft hem tot 28 oktober de tijd gegeven om te verschijnen. De zaak te gen de andere Bosniër wordt dan ook afgedaan. In de zaak tegen de 32-jarige Bodegraver die gisteren vrij-' spraaik hoorde eisen doet de rechtbank op 1 juni uitspraak: doen. kjt van derdussen l s itiek Jacobswoude steunt voorstel van het gemeen- estuur om 160.000 gulden te geven voor een onder- c om alle de wegen in made te funderen zoals ieo Bosmanlaan in 1989. t bleek gisteravond uit de cties, waarbij de politiek ;het vervolg van het onder- k, uitvoering van de mil- nen kostende plannen, niet de weg wil gaan. We moeten Hoogmade n worst voorhouden", zo moordde Hoogmadenaar van Wieringen de mening van het CDA. Wat hem betreft moet het onderzoek een ver volg krijgen. Hoe hoog de to tale kosten van piepschuim funderingen en gelijktijdige vernieuwing van het riool en de diverse leidingen zijn, is nog niet bekend. „Het kan net zo goed vijf of negen miljoen zijn", zei wethouder Vink. „Met dit onderzoek wordt dat duidelijk." G. Bartels van Ge meentebelang nam toch een voorschot op de financiering: „Daarvoor mag de OZB niet worden verhoogd, dat geld moet uit bezuinigingen ko men." De andere partijen voe len er meer voor de reserves aan te spreken. ielaar Koppes: 'Geen reden tot paniek' !n aan den rijn» abuitelaar i absoluut geen reden tot ek. Makelaar W. van der van de Alphense makelaar- oppes hoopt dat de huisei- iren in de wijk Groenoord hoofd koel houden. Het dat de vloer van hun wo- van het dubieuze merk ia of Kwaaital is, wil niet en dat er ook sprake is van nrot. Het laatste nieuws, de imst van een technisch on- oek naar de vloer van één de huizen, stemt volgens der Ziel hoopvol. „Met wat entief onderhoud is het in Die woning gaat weer in erkoop." ek ek was er gisteren nauwe- in de groene wijk. Een dag tde gemeente hen inlicht- er de mogelijkheid van be at in hun vloer, overheerst Ie familie Stolk verbazing, e kan het dat bij de ge- ite en de makelaars be was dat deze huizen italvloeren hebben, terwijl tvoners van niets weten", tK. Stolk zich af. Zij is met man en kinderen een half geleden verhuisd naar de noord. foarom komt de gemeente ie andere verkoop ineens nbeide met zo'n waar- iving. Waarom is dat bij niet gebeurd", vult haar man aan. Het gezin vraagt zich af of hun makelaar destijds op de hoogte was en of het hem aansprakelijk kan stellen voor een verborgen gebrek. Want als blijkt dat de vloer is aangetast, moeten ze enkele tienduizen den guldens betalen voor de re paratie. „Uitgesproken lullig als je net een huis hebt gekocht en je krijgt zo'n schadepost", moppert Stolk. Informeren Haar man vindt dat een onder zoek naar de vloer in de koop overeenkomst moet zitten. „Net als bij asbest is de make laar de aangewezen persoon die je daarover moet informe ren." Hij vindt het Onbegrijpelijk dat de gemeente niet eerder heeft geïnventariseerd welke huizen in Alphen een vloer van de twee betreffende firma's hebben. „Het is landelijk be kend dat de vloeren die tussen 1970 en 1980 zijn gemaakt rot kunnen zijn. Als in Schin op Geul de Veteranenziekte uit breekt zijn binnen de kortste keren alle huisartsen in Neder land geïnformeerd en alle zwembaden onderzocht." Hij heeft inmiddels al met zijn hoofd in het luik naar de kruipruimte gehangen om de vloer te inspecteren en zag geen verontrustende dingen, zegt Stolk. „We zullen niet vandaag of morgen door de vloer zak ken. Maar als buren houden we elkaar wel allemaal op de hoog te van de laatste ontwikkelin gen en nieuwtjes. We wachten de informatiebijeenkomst van de gemeente maar even af." Haar overbuurvrouw, M. Jon- gejan, is eveneens afwachtend. „Het is onwerkelijk. We hebben net parket gelegd. En je moet er toch niet aan denken dat de vloer inderdaad gerepareerd moet worden. Maar daar ga ik niet van uit. Ik heb toch zo'n houding van: het zal ons niet gebeuren." Tegenvallen Dat zou nog vies kunnen tegen vallen, stelt A. Gaikhorst, speci alist in het repareren van ver rotte vloeren. De afgelopen 15 jaar knapte hij ruim 250.000 vierkante meter Kwaaitalvloe- ren op. „En de omvang van het probleem wordt steeds duide lijker. Alhoewel er ook genoeg vloeren van die firma in orde zijn. Ik schat dat 30 procent van de vloeren die ik bekijk verrot is. Vaak is dat maar één huis in een heel blok woningen." De eigenaar daarvan is dan wel de pineut. Repareren kost tussen de 20.000 en 25.000 gul den, zegt Gaikhorst. De meeste woningen in de Stromenwijk waar de vloeren zijn gebruikt, zijn in eigendom van ING Vastgoed. Daar draai en, in tegenstelling tot de Groenoord, dus niet de bewo ners voor eventuele kosten op. runsaterwoude Ze vieren geen jubileum, verjaardag of uitbreiding van de dierenweide, maar worden 'gewoon' eens in het zonnetje gezet omdat ze zulk fantastisch werk verrichten op de kinderboerderij. Wethouder C. Vink vond een cadeaubon en een bloemetje op zijn plaats voor Aad en Coby van Velzen. Het echtpaar is nu enkele jaren de beheerder van de dierenweide naast het gemeentehuis. 'Buurman' Vink en de ge meentelijke werknemers beleven veel plezier aan hun uitzicht. Het echtpaar onderhoudt een mooie dierenweide, vindt Vink. „Ze betrekken de Rijnsaterwoudse kinderen op een geweldige manier bij de zorg voor de dieren. En dat doen ze geheel vrijwillig. Dat verdient een bloemetje, vind ik." foto engel lameijer Het theater dichtbij Een royaal 16 9 beeldscherm, een ingebouwde videorecorder en een indrukwekkend stereo- of surround geluid Een op afstand bediende gemotoriseerde voet De BeoVision Avant brengt u wel heel dichtbij het bioscooptheater in de huiskamer. 3 jaar garantie BANG OLUFSEN KATWIJK Electro World Peursum b.v. Voorstraat 31b-33. LEIDEN Van Cleef Bang Olufsen Center, Botermarkt 25 Swaak Beeld Geluid, Haarlemmerstraat 279. LISSE Johan van Stijn Bang Olufsen Center, Kanaalstraat 32. NOORDWIJK Expert De Lange Bang Olufsen Center, Molenstraat 49 OEGSTGEEST G.W. Roest b.v. Bang Olufsen Center, Lange Voort 11. RIJNSBURG G.W. Roest b.v., Anjelierenstraat 37 VOORSCHOTEN W. de Ru en Zn., Voorstraat 25. OOIT KIEST U VOOR MOOIST Cors Kroft heeft nu tijd voor andere dingen Cors Kroft bij de robot, die de koei Voor het welzijn van het dier is dafaangenaam. Zeker als het om een koe gaat die een hoge productie heeft." Cors Kroft bouwde tien jaar ge leden een nieuwe stal. Dat was in de periode dat de melkrobot in ontwikkeling was. Hij stond voor de keuze: of een robot aanschaffen of een nieuwe melkput laten aanbrengen. Hoewel die robot eraan zat te komen, duurde dat lang. Veel te lang, zegt hij nu. Gevolg: Kroft molk zeven jaar lang met de zo genaamde weidewagen. Toen stond er ineens iemand op z'n erf, die had gehoord, dat hij er wel oren naar had om een melkrobot te installeren. Kos- voor hem melkt. ten: drie ton. Veel geld, vond Kroft, maar hij ging overstag. „Die robot deed precies wat ik me ervan had voorgesteld." Ooit spijt gehad? „Nee, abso luut niet. Het is een uitstekende hulp op de boerderij, ik kan niet anders zeggen. En het on derhoud eraan doe ik zelf. Ik weet precies hoe de robot in el kaar zit en werkt. Als er hier een servicemonteur aan de deur komt is het alleen maar om een onderdeel te brengen. Repare ren doe ik zelf. De leverancier heeft me wel eens gepolst of ik er iets voor voelde om als servi cemonteur bij hem in dienst te komen. Nee, daar heb ik abso luut geen trek in." Een boer heeft contact met zijn dieren. Bij het melken, bijvoor beeld. Mist Kroft dat niet een beetje nu de robot hem al dat werk uit handen neemt?Ach, eigenlijk bevalt me dit prima, weet je. Tuurlijk mis je dat con tact wel een beetje, maar nu heb je ook de tijd om eens tus sen de dieren door te lopen. Bovendien, een robot wordt nooit boos. Andere boeren ma ken mij dat zelfde verwijt ook wel eens hoor. Maar ik denk, dat als je hen diep in hun hart kijkt, dat ze best ook z'n melkrobot zouden willen heb ben. Hoe je het ook wendt of keer, zo'n apparaat spaart tijd. En die tijd kun je weer op een foto annette lameijer andere manier te gelde ma ken." Zomers, als de koeien in het land lopen, heeft Kroft wel wat extra werk. „Dan moet ik ze toch wel een keer of drie per dag de stal in drijven, omdat ze alleen daar maar kunnen wor den gemolken. Ik kan niet met die robot het land in. Nee, ik er vaar dat niet als een probleem. Wie weet, misschien is er over een paar jaar wel een mobiele melkrobot. Dan is mijn pro bleempje. als je het zo wilt noe men, ook uit de wereld gehol pen." ter aar jan westerlaken Provincie blij met initiatief Rijnstreekgemeenten Zes gemeenten in de Rijnstreek willen onderzoeken of zij beter worden van gemeentelijke herindeling. Een onder zoek door een extefn bureau moet uitwijzen wat voor Ter Aar, Alphen aan den Rijn, Rijnwoude, Jacobswoude, Liemeer en Nieuwkoop de beste manier van samenwer king voor de komende decennia is. Volgens waarne mend-burgemeester L. Lyklema van Ter Aar zijn de por tefeuillehouders in het Rijnstreekberaad dat met elkaar overeengekomen. ter aar/regio marieta kroft Volgens Lyklema is het onver mijdelijk dat discussies over grotere gemeenfen op de dor pen in de Rijnstreek afkomen. Hij baseert zich op uitlatingen van de demissionaire minister Peper van Binnenlandse Zaken. De provincie Zuid-Holland maakte al eerder bekend Ter Aar te willen samenvoegen met buurgemeenten vanwege de bestuurlijke problemen in dat dorp. Lyklema vindt het beter om zelf initiatief te nemen en niet af te wachten totdat het Rijk of de provincie bij ze op de stoep staat. ,Als je moet reage ren, kom je al gauw in een de fensief." De opdracht voor het externe onderzoek is nog niet geformu leerd. Ook moeten nog offertes bij diverse bureaus worden aangevraagd en moeten de ge meenteraden akkoord gaan. „Voor de zomervakantie lukt dat niet meer", aldus Lyklema. Hij verwacht dat het nog wel een jaar duurt, voordat de re sultaten van het onderzoek er zijn. Overigens gaan de voorbe reidingen bij de gemeenten voor samenvoeging van ver schillende diensten op de korte termijn, gewoon door. Vorige week werd al bekend dat de so ciale diensten van vier of vijf gemeenten in de Rijnstreek hoogstwaarschijnlijk met in gang van 1 januari worden sa mengevoegd. Hoewel de provincie dat in maart nog aankondigde, heeft ze nog geen contact opgeno men met Ter Aar over herinde ling van de gemeente. „Ik con cludeer daaruit dat die gesprek ken niet meer zo urgent zijn en dat betekent dat het nu goed gaat in Ter Aar", aldus Lyklema. De provincie Zuid-Holland is positief over het initiatief van de Rijnstreekgemeenten om te onderzoeken hoe ze de komen de decennia verder moeten. „Maar dat laat onverlet dat de provincie binnenkort afspraken gaat maken met Ter Aar en de buurgemeenten over herinde ling", zegt woordvoerder R. van Gisteren. Dat daar tot nu toe nog niet van was gekomen, komt volgens hem door de col legewisseling.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21