Eeuwige trouw ooievaar Naar het Mekka van de wetenschap ]Vy" Het Gesprek van de Dag Droog en af en toe zon 226 DONDERDAG 20 ME11999 COMMENTAAR Bizarre politieke situatie Koningin Beatrix is vandaag begonnen met consultaties over de bizarre politieke situatie die door de 'Nacht van Wiegel' is ont staan. Tijdens het Kamerdebat van gisteren bleek zonneklaar dat de meerderheid van de adviezen in de richting gaat van nieuwe verkiezingen in het najaar. Als lijmen niet mogelijk is omdat D66 dat afwijst, kiest ook de PvdA voor een gang naar de stembus en staat de WD alleen in haar wens om door te regeren. De sociaal-democraten vroegen de kiezer vorig jaar een mandaat voor Paars 2 en vinden niet dat ze met de WD alleen verder kun nen. aldus de redenering van fractievoorzitter Melkert. Dat klinkt allemaal heel gewetensvol, maar de keerzijde is dat Nederland met deze crisis gaat lijken op een bananenrepubliek waar regeringen binnen het jaar om betrekkelijke futiliteiten verdwijnen. Want la ten we wel wezen: een uitgekleed voorstel om een correctief refe rendum in te stellen dat strandt op de stem tegen van een voor zijn partij onnavolgbare senator, is geen zaak waar het landsbelang voor moet wijken. Kososvo, de belastingwet, de sociale zekerheid, de vreemdelingen wet, Schiphol, filebestrijding, het is maar een greep uit de lange lijst van belangrijke kwesties die als het even tegenzit tot na de jaarwisseling blijven liggen. De sociale partners hebben zich al be zorgd tot spreekbuis gemaakt van de vermoedelijk grote groep Ne derlanders die weinig waardering kan opbrengen voor het Haagse spektakel. Het landsbelang vergt ook verkiezingen met een duidelijk inzet en die is op dit moment in geen velden of wegen te bekennen. Na tuurlijk: D66 kan met opgeheven hoofd naar zijn achterban terug, maar die achterban is op de keper beschouwd niet al te groot. Her nieuwde deelname aan een kabinet ligt voor deze partij niet voor de hand en niemand moet verbaasd opkijken als D66 straks nog kleiner uit de verkiezingen tevoorschijn komt. De WD gaat in elk geval intern een onrustige tijd tegemoet met veel gespeculeer over wat de eenmansactie van Hans Wiegel bete kent voor de positie van Hans Dijkstal. Komt Frits Bolkestein terug om orde op zaken te stellen? Electoraal gezien kunnen alleen de oppositiepartijen - vooral het CDA - en de PvdA hun voordeel doen met nieuwe verkiezingen. Deze partijen valt in deze crisis immers nauwelijks of niets te ver wijten. En dat gegeven is ook al een aanwijzing voor de samenstel ling van een nieuwe coalitie. Paars is voorlopig voorbij, het CDA kan weer meeregeren. Principieel kan heel leuk zijn Wees gerust hoor, ik ga hier niet het debat in de Tweede Kamer over de kabinetscrisis herkauwen. Het is goed dat de publieke omroep dit soort zaken rechtstreeks en integraal uitzendt. Het doet je nog eens extra beseffen dat er gebeurtenissen van groot historisch belang plaatsvinden. Maar voorde rest iszo'n debat toch een poging om het duurrecord 'elkaar-stilletjes-de-zwarte-piet-toeschuiven voor 40-plussers' te verbeteren. Niet echt leuk, kortom. En ik ga het ook niet hebben op de verzamelde reacties van de in middels demissionaire bewindslieden. Die trouwens steeds op het zelfde zinnetje neerkomen - 'ik zeg niks' - maar dan behoorlijk va ger geformuleerd en met héél wat meer woorden. Met Kok, uiter aard, als uitblinker. Vraag van verslaggever: 'Meneer Kok, hoe voelt ii zich?' Antwoord: 'Ik voel me goed genoeg om op tijd om hier naar binnen te gaan. Goedemiddag'. Hoewel de journalisten zelf er ook wel wat van konden. Peper direct na het kabinetsberaad tegen jochie dat om een handtekening vraagt: 'Hier jongen, nu het nog kan'. Alerte verslaggever: 'Meneer Peper, is dit veelzeggend? Wat be doelt tl met die opmerking?' Nee, politiek bleek pas echt leuk in de zendtijd voor politieke partij en. Waarin RPF'er prof E. Schuurman - lid van de Eerste Kamer, dat zul je altijd net zien - in zijn spotje vrolijk te keer mocht gaan. Gezellig dobberend op zijn jacht, ongetwijfeld op een of ander Fries meer. hakte hij gedreven in op de huidige, kille maatschappij met al zijn elektronica. Hoewel de damesstem aan het einde wel erg en thousiast meldde dat belangstellenden ook een e-mailtje konden sturen naar WWW.RPF-apenstaartje en dan nog wat. Maar vooral Paars II moest het bij de hooggeleerde varensgezel ontgelden. 'Kleur loos kabinet, zonder visie en zonder eigen gezicht', zo meldde de professor bars tussen de klapperende zeilen, 'net zo kil als al dat moderne elektronica gedoe'. En zo ging hij nog een minuutje tegen het kabinet Kok II, met een felheid alsof het nog heel wat om het lijf had. Wat waarschijnlijk ook zo was, toen het filmpje werd'opgeno men. Mooi hoor, zo'n partij. Ze hadden even kunnen bellen naar Zend tijd voor Politieke Partijen, met de vraag of ze dat achterhaalde spotje in hemelsnaam mochten laten vallen. Maar nee. Dat com mon icatie-gedoe met die kille, moderne apparaten, daar doen ze bij de RPF niet aan. Zoals gezegd: principiële politiek op tv kan heel leuk zijn. Buien maken deze maand het verschil. In het Limburgse heuvelland is deze maand plaatselijk al zo'n 80 mm gevallen; in Zeeland tot gisteren plaatselijk nog geen 10 mm. Ook in deze regio verloopt mei tamelijk (droog. Op Valkenburg bij Leiden bedraagt het maandtotaal tot dusver nog maar 16 mm en op Schiphol 23 mm. Daarvan viel ongeveer 90 procent rond 5 mei. Kortom het gestage meiregentje van vanmorgen, samenhangend met de komst van een voormalige depressie vanuit het zuiden van Europa, was welkom al zullen hooiende boeren daar andere gedachten over hebben. Tot 8 uur vanochtend viel er bij ons overigens maar een paar millimeter tegen 19 mm in het Zeeuwse Westdorpe 15 mm. Morgen overdag wordt het weerbeeld bepaald door een zwakke rug van hogedruk. Onder invloed van dit systeem blijft het tot de avond droog en laat de zon zich geregeld zien: het meest aan zee. De temperaturen lopen op tot omstreeks 19 graden. De wind krimpt geleidelijk naar het zuidwesten en is zwak tot matig van sterkte. Morgenavond neemt de wind aan de kust toe tot krachtig en vallen er enkele buien. We krijgen dan te maken met het frontensysteem van een depressie bij IJsland. Deze depressie bepaalt ook het weerbeeld tijdens het Pink- sterweekeinde. Toch betekent dat geenszins dat het een verregende Pinksteren dreigt te worden. Voornamelijk later op zaterdag en zondag vallen er enkele buren. Daarna knapt het waarschijnlijk weer op. De wind waait in het weekeinde uit westelijke richtingen en is aan de kust van tijd tot tijd krachtig. De temperaturen lopen op tot 17 graden. Vol gende week wordt het opnieuw warmer met maxima tot boven de 20 graden. Tijdens het afgelopen etmaal bleef het zonnig en warm. Bloemendaal aan Zee kwam uit op 23,4 graad, Schiphol 23,1 en op Valkenburg werd het 23,0 graad. Het warmste KNMI station was Hoek van Hol land met bijna 25 graden. Gisteravond kwam er meer bewolking maar het bleef tot in de nacht droog. Sinoloog Wilt Idema verruilt Leiden voor Har\>ard -A- T ito Nee, mèt Leiden is niks mis. In tegendeel. Een heel plezierige stad. Op het gebied van ooster se studies staat er een hele goe de universiteit, met misschien wel de beste 'Chinese boekerij' in heel Europa. Maar ja, Har vard, dat is andere koek. Wie wordt gevraagd daar te komen doceren, kan de verleiding moeilijk weerstaan. Sinoloog Wilt Idema is gezwicht voor de eer en de uitdaging. De decaan van de letterenfaculteit verruilt Leiden voor Harvard, het Mek ka van de wetenschap. Naar een baan op Harvard kun je niet solliciteren, je moet wor den gevraagd. Dat overkwam de Leidse hoogleraar Chinese taal en letterkunde Wilt Idema begin dit jaar. Vorig voorjaar was hij er visiting professor. Maar dat is heel wat anders dan een vaste aanstelling. Was zijn vrouw bereid haar leu ke baan bij de gemeente Leiden op te geven? Hoe zouden de twee kinderen het vinden dat hun ouders in Amerika gaan wonen? En vooral: kon hij na 36 jaar zomaar weg uit Leiden? De stad waar hij in 1963, recht van het Coevorder gymnasium, zijn studie Chinese taal en cultuur begon. Waar hij in 1970 weten- Prof. Idema verruilt Leiden voor Harvard. foto mark lamers schappelijk medewerker werd en sinds 1976 hoogleraar is. De universiteit waar hij tal van be stuursfuncties bekleedde, waar zijn onderzoek tot tal van publi caties leidde en waar hij hon derden studenten begeleidde. De omgeving die hem inspi reerde tot een reeks van verta lingen waarvoor hij in 1992 de Martinus Nijhoff Prijs kreeg. „Inhoudelijk is het heel erg aantrekkelijk, maar sociaal ge compliceerd", zo vat hij zijn di lemma samen. Na enig wikken en wegen hapte hij toe. Idema treedt per 1 janu ari in dienst van de prestigieuze universiteit bij Boston, Massa- chusettes. „Harvard is de plek waar iedereen langskomt. Bo vendien is daar een veel groter aantal promotieplaatsen en dat is leuk onderwijs geven. In Ne derland is daarvoor in het alge meen te weinig geld. Harvard is gewoon een rijke universiteit." Met zijn Spiegel van de klassie ke Chinese poëzie (Meulenhoff) vestigde Idema acht jaar gele den zijn naam in iets bredere kring dan het kleine groepje Nederlandse sinologen. Bij At las verschijnt binnenkort De onthoofde feministe, over en met literatuur door vrouwen in het traditionele China (van 211 voor Christus tot de val van het keizerrijk in 1911). Momenteel werkt hij aan een uitgebreide verzameling van de negende eeuwse dichter Bai Juyi, van wie Slauerhoff eerder enkele gedichten uit het Engels ver taalde. Het zijn maar enkele hoogte punten uit een lange lijst publi caties. Idema heeft zich ten doel gesteld de Chinese litera tuur onder westerse aandacht te brengen. Een literatuur die zo rijk is aan verbeeldings kracht, die veel ouder is dan de onze, maar nog altijd springle vend. „Dat vond ik een van de aantrekkelijkheden toen ik in 1963 hier in Leiden begon met mijn studie. Ik was geïnteres seerd in taal, cultuur en ge schiedenis. En als er nou één cultuur is die zich onafhankelijk van Europa heeft ontwikkeld, dan is het de cultuur van Oost- Azië en daarin is die van China de oudste. Bovendien is de uit daging van Chinees dat het zo anders is qua taal en schrift." De literatuur als weerspiegeling van de cultuur. Niet dat we door alleen te lezen een juist beeld krijgen van het oude Chi na. „Romans zijn geen sociolo gische verslagen, dat geldt voor China net zo goed als voor Ne derland. Verwacht u van Mu- lisch dat hij inzicht geeft in de aard en gevoelens van deze tijd? Misschien gebeurt dat en pas sant, maar je moet daarmee op passen. Belangstelling voor een andere cultuur vergt inspan ning. Je komt er niet met een keer een boekje, een tv-pro- gramma of een film." Bestsellers als Wilde Zwanen van Jung Chang en Het Lelie theater van Lulu Wang helpen sowieso niet, want dat zijn domweg geen Chinese boeken, stelt Idema. „Ik ben daarover al eens gekapitteld, maar Wilde Zwanen is in het Engels ge schreven en Het Lelietheater in het Nederlands. Het zijn boe ken van schrijfsters die buiten China schrijven voor een niet- Chinees publiek. Er is een dui delijk verschil tussen dit type schrijvers en Chinese schrijvers die in China, in het Chinees voor een Chinees publiek schrijven. Ik heb geen reden hen hun succes te misgunnen, maar ik zou het waarderen als ook Chinese schrijvers een gro tere oplage zouden bereiken." In Amerika krijgt hij, naar ver wachting, meer tijd voor onder zoek. „Ik heb altijd veel be stuurlijk werk gedaan. Dat be schouw ik als verrijkend. Maar als decaan ben ik toch wel veel met andere zaken bezig. Op Harvard hoop ik toch zo'n tach tig procent van mijn tijd aan onderzoek en onderwijs te be steden. Vertalen wordt lastiger. Dat hoop ik te blijven doen, maar ik neem aan dat ze me niet hebben aangenomen voor mijn vertalingen in het Neder lands." ONNO HAVERMANS Lesbisch stel volgens directie Aviafauna net zo monogaam als hetero's Eeuwige trouw is een groot goed in ooievaars- land. Dat weten de vogel verzorgers in het Alphen- se vogelpark Avifauna als geen ander. Want alle po gingen om twee verliefde vrouwtjesooievaars van elkaar te scheiden en aan de man te brengen strandden. Om de Euro pese ooievaar in stand te houden lieten de verzor gers het stel geleende he tero-eieren uitbroeden. Twee weken na de toe passing van die geslaagde wisseltruc, maakt Avifau na goede sier met het nest van het lesbische paar met zijn drie jongen. Directeur John de Hoon is ape trots op zijn zorgvuldig gekoes terde primeur. „Ik weet dat ho moseksualiteit bij vogels voor komt", zegt hij op een steen worp afstand van het jonge ge luk. „In het wild hebben we daar geen zicht op, maar hier kunnen wij alles goed observe ren. Toen wij in de gaten had den dat twee vrouwtjes lege eie ren probeerden uit te broeden, hebben we toch eerst gepro beerd om ze aan mannetjes te koppelen. Avifauna heeft nu eenmaal de taak om te fokken. Zo veel Europese ooievaars vliegen hier niet rond. Het is een niet-bedreigde maar tevens zeldzame vogelsoort." Om het geslacht van de vogels te bepalen moesten zij een klei ne operatie ondergaan. Van een afstand is het verschil tussen de geslachten ook door kenners moeilijk vast te stellen. Het vrouwtje, zo legt De Hoon uit, heeft een kortere snavel en is wat kleiner. Maar je hebt soms kleine mannetjes en relatief Het lesbische ooievaarspaar in Aviafauna. Een van de vrouwtjes neemt de taak van het mannetje over als hoofdverzorger Rinus Verkade te dicht bij het nest komt. foto engel lameijer grote vrouwtjes. Ook is het ge drag van vader en moeder on geveer hetzelfde. Beide geslach ten broeden in het voorjaar eie ren uit, waarvoor ze gemiddeld dertig dagen nodig hebben. Zo zaten ook de twee verliefde vrouwtjes samen dapper te broeden op een groot nest niet- bevruchte eieren. Dat schoot dus niet op in het vogelpark dat er alles aan doet om de soort in stand te houden. De truc met drie bevruchte 'pleegeieren' van een heterostel pakte goed uit. De drie jongen kwamen le vend en wel uit hun schalen en maken het al ruim twee weken best. Ook hun niet-biologische moeders zijn gewend aan de gezinsuitbreiding en verdelen de taken zoals ook een heterop aar dat zou doen. In een ander opzicht wijkt het lesbische duo evenmin af van heterostellen. „Vogels zijn toch al monogamer dan veel zoog dieren en onder de vogelsoor ten behoort de Europese ooie vaar tot de meest monogame", zegt De Hoon. „Bezoekers die hier nog eens terugkeren moe ten niet verbaasd opkijken als het paar nog steeds onafschei delijk is. Alleen is het de vraag of ze de ooievaars hier aantref fen. Want zij vliegen hier vrij rond. Voor hetzelfde geld ver trékken ze naar Liesveld of Plankendaal." En dat zou jammer zijn voor de Avifauna-directie. Want zij be seft dat lesbische moeders, hoe onherkenbaar ook voor het le- kenoog, extra bezoekers naar het Alphense vogelpark kunnen lokken. Mocht het effect van de lesbische moeders en hun jon gen zijn uitgewerkt, dan hoopt De Hoon op een nieuwe troef. „Er zit weer een primeur aan te komen", zegt hij op samen zweerderige toon. „Onze zeld zame zwartsnavelooievaars hebben eieren." Er is slechts één probleempje. „We weten niet of ze ook bevrucht zijn." TIM BROUWER DE KONING nog dagen Nog 226 dagen en nieuwe millenniuf aan. Reden voordi c. om in een dagelijh ëTt terug te kijken op rijke gebeurtenisse plaatsgrepen opci ponderende data eko gelopen 1000 jaar. jnv week: 17 mei 1792 Street opgericht; ljj 1899: Opening desconferentie; 19 1906: Renbaan Dui open; 20 mei 1927: bergh vliegt van Ni d naar Parijs; 21 mei Wereldvoetbalbon JJ' opgericht; 22 meil ca Charles Aznavouri aai der 20 MEI 1927 Het is half acht op de 1927. Op Roosevelt Ft UV vliegveld bij New Yoii iemand aan Charles! of vijf broodjes tot ai voldoende zijn. Om kiest de Spirit of St. It 1 luchtruim en mist op n te ter hoogte een tracto: reld houdt de ademt zet" uur wordt Lindbergh land gesignaleerd. Ni ^oc uur later turen 150.0' rant naren op het vliegvel:56,1 get vlakbij de Fransel naar de donkere av Kort voor tien uur kL ronk. Vuurpijlen verü hemel, een schijnwe hemel af. Doodse stik \-j geronk. In een lichtbi vangen ziet het pubLXjen ling een klein wit vlie: ,par deren. Het is 'm echt of St. Louis mindert om 22.24 uur heeft d- (Vaa vaartgeschiedenis ee sche wending genom uur, dertig minuten e seconden heeft de Ar vliegtuigpionier Lindl Ml zijn kleine eenmotori dekker als eerste sten jn ft non-stop de reis New rijs (5816 km) afgelegt f'o triomftocht met de Sp rale Lindbergh, geboren o: !ga^ ari 1902 in Detroit als een Zweeds emigrant, later weer in het werf Zijn 2-jarig zoontje nhf ÏD 'D irde gekidnapt en vermooi for i wde MENSELl Eindhoven biedt bruu mogelijkheid om de hu voltrekking rechtstreek: wijd te laten volgen via De gemeente zorgt gral benodigde apparatuur ste 'internethuwelijk'ii Dan trouwen ARJAN VI MELLY KATZARSKA bruid oorspronkelijk a'- king via internet zeken zal worden gevolgd. Er welijken worden voltrok 1Qor sen mensen waarvandt ver weg woont. Daarna; het 'internethuwelijk'g bij het imago dat Eind" heeft als technologisc' centrum. De bruidspan bruik maken van denia vice krijgen van de gem herinnering een cd-roir daarop de huwelijksvol' Potentieverhogend fietszcidel mannen er geen rekening mee heeft gehou den dat ze op een zadel gingen zitten. De mannelijke kroonjuwelen zijn, zo getuigt ook het 'muurtje bij het voetbal, uiterst ge voelig en kwetsbaar. Wat hun kruisgebied betreft, worden mannen bij het fietsen dan ook harder en fundamenteler getroffen dan vrouwen. Uit een onderzoek van de vakgroep Productergonomie van de faculteit Industri eel Ontwerpen van de TU Delft, begin jaren negentig naar hoe een fiets in elkaar zit en werkt, werd een schrijnende wereld van ver borgen leed blootgelegd. Voor 35 procent van de mannen en 40 procent van de onder vraagde vrouwen was 'zadelpijn' niet alleen een steeds terugkerende realiteit maar vooral een nogal weidse benaming voor pijn aan intieme delen. Bij mannen bestond dat lij den vooral uit een gevoelloos 'genitaal', ont steking van de prostaat, impotentie en een pijnlijk gezwollen gebied tussen anus en pe nis. Vrouwen kregen vooral last van wat zij 'beurse billennoemen: pijn aan het stuitje, zitbotjes en/of bilspieren. Zadelpijn kan bestreden worden met de drie Z's: een ander zadel, zeemleer en zalf. Regel matig ventileren van het zitvlak door nu en dan op de pedalen te gaan staan, is zeer heil zaam. De stretchbroek met zeemleren kruis is weliswaar een kledingstuk dat in toenemen de mate door beide seksen wordt gedragen, maar sommige vrouwen, zo bleek uit het Delftse onderzoek, hadden hun eigen oplos sing. Een vrouw maakte speciale zadeldekjes van lapjes en stuurde het patroon naar Delft toe. Een ander vertrouwde de vakgroep toe a ltijd zonder slipje te fietsen. De vakgroep concludeerde ten slotte dat er met een 'geheel nieuwe ontwerpersblik naar hetfietszadel gekeken zou moeten worden'. Vervolgens werd het lange tijd stil en bleef het zadelas sortiment beperkt tot het rokzadel, het een- voudigzadel, het sportiefzadel en het raceza del. Deze zadels kunnen echter bij fanatieke fietsers van mannelijke makelij allemaal tot impotentie leiden. Dat bleek vorig jaar zonneklaar uit een on derzoek van de Boston University School of Medcine. Bij het zitten op het traditionele taps toelopende fietszadel wordt namelijk de ader die dient als bloedtoevoer naar de penis teneinde een erectie te bewerkstelligen, afge klemd, Uit een enquête onder ruim duizend leden van hardloop- en fietsclubs in en rond Boston kwam naar voren dat fietsers vaker impotent waren dan hardlopers. Bij de fiet sers had 4.2 procent potentieklachten, bij de lopers 1.1%. Die ontdekking leidde rot voort varende daadkracht die ons kennelijk in Ne derland ontbreekt. Ergonomisch ontwerper Roger Minkov en industrieel ontwerf bert Egger, zelf een fanatiek fietser, o' keiden samen een zadel dat het afk' bleem moet voorkomen. Het heefteer in het midden en soort zwaluwstaart achterkant, waardoor de mannelijk slachtsorganen vrij in het luchtledig te hangen. Dat is niet alleen goed voo lust, maar ook voor het zaad dat op< manier op de juiste temperatuur k Verder is het zadel zo goed als vlak i vormen zorgt ervoor dat de fietser nu steviger op zijn zitbotten rust. Voor n is dit nieuwe zadel niet alleen com en veiliger, ook vrouwen hebben erft De platte vorm geeft minder beurse ft de gleuf zorgt voor ventilatie. I In Amerika wordt het zadel aan det^ ment gepresenteerd alsof het de wt de Viagra heeft: potentieverhogend ft voor meer kilometers, ook in bed. is nu ook te koop in Nederland, in schillende prijsklassen. In Amerika ft aangeprezen met de slogan: je gaart dag... en je gaat de hele nacht'. Ofd* t D. prijzing enig werkelijkheidsgehaltei nog niet wetenschappelijk onderzot T lijkt het zadel een gepast cadeau v 7 T dag. HELEEN CRUL Toen dames aan het eind van de vorige eeuw het rijwiel gingen bestijgen, leidde dat tot verhitte, openbare discussies. Want fietsen werd als iets uiterst problematisch gezien voor vrouwen. Paardrijden was dat aanvan kelijk ook, maar dat was opgelost met een speciaal dameszadel dat hun kruisgebied onberoerd liet. Bij de fiets was een dergelijke oplossing niet mogelijk. Het contact met het zadel zou vrouwen seksueel prikkelen en bovendien nadelig kunnen zijn voor hun voortplan tingsfuncties. De vereiste fietskle- ding - in die dagen een soort Turkse broek met een rok er over heen - zou vrouwen de- seksualiseren. De fiets bete kende. kortom, het einde van de dame, meenden de onheilsprofeten. Inmiddels blijkt het sportie ve, recreatieve fietsen man nen zowel als vrouwen te be roven van hun sex-appeal. Was men er honderd jaar ge leden van overtuigd dat de Schepper niet had voorzien in het fietsen van vrouwen, nu weet men inmiddels dat Hij juist bij de constructie van

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2