Woningbouw op velden Meerburg Dorpsstraat wil bereikbaar zijn zonder verkeersoverlast II Kan ik op zo' theebon )ok een pilsje krijgen?' 'Koudenhoorn is te saai' Regio bedonder in de buurt ver geurtjes van toko Zeilschool wil naar Koudenhoorn 3NDERDAG 20 MEI 1999 chef erna straatsma. 071 -5356437.plv -chef judy nihof. 071-5356416 ielkraak bij Oegstgeestse opticien eest Bij een opticien aan de Oegstgeestse Lange Voort is orgen rond vier uur een snelkraak gepleegd. Met een luvvhamer werd een etalageruit kapotgeslagen, waarna artike- .1 uit de etalage werden weggenomen. Een getuige heeft de pan op een moutainbike weer zien vertrekken. Wat er precies is neegenomen, is nog niet bekend. tlotorrijdster gewond bij aanrijding finMOND/SASSENHEiMEen 26-jarige motorrijdster uit Leiderdorp igisteren aan armen en benen gewond geraakt bij een aanrij- 1" ing met een 30-jarige automobilist uit Katwijk. De automobi- st verleende op de Warmonderweg geen voorrang aan motor ijdster. Zij remde uit alle macht, maar viel en gleed door tegen eauto. De vrouw is per ambulance overgebracht naar het jjnlandziekenhuis in Leiderdorp. kier bromfiets loopt tegen de lamp ;cHOTENEen 27-jarige Leiderdorper is gistermiddag op de fijngaardenlaan in Voorschoten aangehouden omdat hij op [en brommer reed zonder kentekenplaatje. De brommer bleek Iziin gestolen. De Leiderdorper heeft een bekeuring van 1200 lilden ontvangen voor heling. fwemvierdaag.se in Zoeterwoude i In zwembad Haasbroek in Zoeterwoude wordt in 31 mei tot en met 4 juni de jaarlijkse zwemvierdaagse ge- fcuden. Net als vorig jaar kunnen deelnemers zich laten spon- hren voor het Ronald McDonald kinderfonds. Vorig jaar lever- Ie deze actie bijna 1.600 gulden op. Iedere gesponsorde deelne mer ontvangt naast een medaille en een certificaat een zogehe te plonspakket bestaande uit kortingsbonnen, een bouwplaat teen kleurplaat. Vanaf 24 mei zijn de sponsorkaarten verkrijg- u: bij de kassa van het zwembad. Deelname kost zes gulden. Bewoners Oegstgeestse straat pleiten voor fysieke afsluiting in de spits, bedrijven zijn tegen \ei OECSTGEEST CONNIE VAN UFFELEN Een metalen paal midden in de straat, die met behulp van een sensor in de auto of met een soort afstandsbediening kan verzinken in het wegdek en na het passeren van de auto weer omhoogkomt. In een brief aan burgemeester en wethouders van Oegstgeest ziet een groep bewoners van het oude gedeel te van de Oegstgeestse Dorps straat dét als 'het ei van Colum bus' om het verkeer door hun straat onder controle te krijgen. 'Belachelijk' noemt bewoner E, Dullaart, eigenaar van Atelier de l'Art, dit plan echter. Ook hij heeft een brief aan het college van B en W gestuurd en wel na mens tweederde van de bewo ners en alle bedrijven aan de Zoutkeetlaan, de Almondeweg, de Haarlemmerstraatweg en de Dorpsstraat. Hij vraagt het col lege in zijn brief rekening te houden met de bereikbaarheid van de bedrijven. Dullaart wijst het plan van het groepje bewo ners af, omdat hij het te kost baar en storingsgevoelig vindt. „Het kost de gemeente tonnen en er kunnen dan geen klanten meer bij de bedrijven komen." Dullaart is het wel met de be woners eens dat er geen een richtingsverkeer mag komen, omdat dat 'racen' zou uitlok- De drukte in de Dorpsstraat in Oegstgeest is veel bewoners een doorn in het oog. foto henk bouwman ken. Bovendien zouden bedrij ven 'door gebrek aan een alter natieve route' slecht bereikbaar worden. 'Omzetverlies zal het gevolg zijn; dit is voor de bedrij ven absoluut onaanvaardbaar', schrijft Dullaart. In hun brief noemen twintig bewoners de straat 'een school voorbeeld van het fenomeen sluiproute'. Volgens hen kan 'het Rijnsburgs verkeer, waar onder veel vrachtwagens, via de Almondeweg heel snel en een voudig - zonder stoplichten te gen te komen - Oegstgeest bin nenrijden'. Ook de hoeveelheid verkeer naar de Almondeweg en de Haarlemmerstraatweg is volgens hen fors, waardoor dit verkeer tijdens de spits stilstaat. Dat vinden zij gevaarlijk, omdat fietsers en bromfietsers de file voorbij zouden 'racen' op de stoep. „Ikzelf en ook andere bewo ners gaan nooit weg door de voordeur, want dat is levensge vaarlijk", zegt bewoner C. Gel- jon. Ook veroorzaakt het stil staande verkeer volgens de be woners zoveel stank en roet, dat de ramen potdicht moeten. Buiten de spits zeggen de be woners geen last te hebben van de hoeveelheid verkeer, maar van de snelheid. Ze stellen dat niet meer op de vingers van een hand is te tellen, hoeveel auto's door hoge snelheid en een fou tieve inschatting van de situatie tegen muren van huizen en bo venop eiken markeringspalen is beland. „Idioot grote vrachtau to's racen overdag, als het rus tig is, door de straat heen", zegt Geljon. Volgens Dullaart valt dit wel mee. In zijn brief stelt hij, dat bewoners en bedrijven vinden dat er buiten de spits geen sprake is van hinderlijk verkeer. „Vroeger, en dan heb ik het over 150 jaar geleden, was dit het drukste straatje van Oegst geest, maar in verhouding is dit straatje stiller geworden. Vooral in vergelijking met bijvoorbeeld de Geversstraat." In de huidige situatie staan er aan weerszijden van de straat verbodsborden voor vrachtwa gens. Bij de ingang vanaf de Al mondeweg geldt hierop een uitzondering voor bestem mingsverkeer. Volgens beide partijen helpen deze borden niet. „Het vrachtwagenverkeer neemt alleen maar toe. Je moet fysieke maatregelen nemen om mensen te dwingen", vindt Gel- jon. Een volledige afsluiting noemt Geljon een uitstekende oplossing, mits rekening wordt gehouden met brandweer, poli tie en ambulance. Dullaart is hier fel tegen. Ook afsluiting van alleen de Almondeweg noemt hij nadelig. Hij ziet meer in het eerder al door de ge meente geopperde idee om het fietspad in de Dorpsstraat te verhogen. „Dan rijden auto's tegen een bult op. Dat vind ik veiliger, want dan rem je auto matisch af voor fietsers.Ook is hij wel te spreken over invoe ring van een dertig-kilometer- zone. „En eventueel later nog een inrijverbod in de spits van zeven tot negen. Daar kunnen wij mee leven, omdat wij pas om negen uur open gaan. Dan heb je het hele probleem eigen lijk al gehad, omdat wij vinden dat er na negenen geen sprake is van een probleem." MDORP JAAP VAN SANDIJK ivoners van de Dr. de Bruij- straat en de Hoogmadeseweg Leiderdorp zijn snel verlost nde geurtjes die de Indonesi- .ie toko 'Nieuw Buitenzorg' f sn tj rspreidt. Dat beloofde eige- ar H. Wiggers gisteravond iminste tijdens een zitting i de commissie voor beroep- bezwaarschriften. Hij is be- met de vervanging van een itgeuringsinstallatie Morgenmiddag om drie uur lait de nieuwe installatie en ft u geen last meer", zei gers, die zelf ook vond dat bestaande vloeistoffilterin- latie niet voldeed. In plaats ran krijgt de toko nu een rdere koolstoffilterinstalla- De troefkaart van Wiggers de de elf bewoners niet echt reden. „Eerst zien, dan gelo- zei woordvoerder R. van omwonenden klagen Is de opening van de toko - estigd in de voormalige utwinkel op de hoek Dr. de ijnestraat-Hoogmadeseweg ier stank, herrie en verkeers last. Van Gooi sprak van 'penetrante lucht' en M. its klaagde dat haar kinde- slapen in een naar knoflook tend dekbed. folgens Van Gooi is de toko illegale vestiging, omdat niet in het bestemmings- n past:,,Er worden maaltij- verkocht en daarmee valt losn arlijkse autotocht van bejaarden in Voorschoten «SCHOTEN JAN PREENEN itasti- atee i shof van lurlijk igblad eeft. het onder horeca." Onzin, vond de ambtenaar die de gemeente vertegenwoordigde. „Het is pas horeca als er ter plekke wordt gegeten of gedronken. De toko is een verkooppunt, er kunnen alleen maaltijden worden afge haald." Er daarmee is er vol gens de gemeente niets illegaals aan de vestiging. De commissievoorzitter moest geregeld ingrijpen om de gemoederen te sussen. „Er kwam een klacht op hemel vaartsdag over stank, terwijl het gas die ochtend niet eens aan stond", brieste Wiggers tegen de bewoners. Maar toen de on dernemer melding maakte van een aan de gemeente gerichte, discriminerende brief in de richting van de Indonesische familie die in de keuken werkt, ontstaken de bewoners in woe de. „Dan willen wij die brief graag zien", klonk het boos. „De familie is heel beleefd. Wij willen die mensen helemaal geen loer draaien", verduide lijkte bewoner Smits. De bewoners kregen van de onafhankelijke commissie ove rigens te horen dat zij alleen te gen de bouwvergunning be zwaar konden maken. Later, wanneer de vergunning voor de uitbreiding van het aantal par keerplaatsen en de vestiging van een restaurant worden aan gevraagd, kan de buurt daarte gen in verweer gaan. De com missie doet over twee maanden uitspraak. Zoeterwoudse club profiteert van plannen Zeilschool Het Vos senhol wil graag ver huizen naar Kouden hoorn. Jeroen Mes, voorzitter van de stichting die zeilkam pen organiseert voor kinderen en gehandi capten, hield gister avond tijdens de the ma-avond over Kou denhoorn een vurig pleidooi voor overstap naar het recreatie-ei- land. Het Vossenhol huurt al veertig jaar naar te vredenheid grond van een veehouder in de Hellegatspolder. Daar heeft de zeilschool ook een groot onder komen. Het is echter de vraag of de grond in de toekomst nog te huur is, omdat de vee houder mogelijk over enige tijd ermee stopt. Volgens Mes past Het Vossenhol, dat jaar lijks circa vijfhonderd mensen ontvangt, uit stekend op recreatie- eilandKoudenhoorn. „De middenstand zou hiervan kunnen profi teren," aldus de voor zitter. Zoeterwoude wil op een deel van het terrein van de voet balvereniging Meerburg aan het Hans Eckelplein wonin gen bouwen. Met de opbrengst kan de club de verplaat sing van de kantine en de kleedkamers naar een plek midden op het sportcomplex betalen. Waarschijnlijk zal in dat geval voor nieuwbouw worden gekozen. Boven dien kan het huidige oefenveld een wedstrijd annex trai ningsveld worden. houderslaan waar nu nog het tuinbouwbedrijf Bruines zit. Dat terrein wordt van de voet balvelden gescheiden door een slootje. Volgens wethouder J. Stuijt van volkshuisvesting en sport kan het opschuiven van de vel den zo'n tien tot vijftien wonin gen extra opleveren. „De plan nen moeten nog worden uitge werkt, maar het moet mogelijk zijn om dit idee te realiseren. Er is overleg met de projectont wikkelaar." De gemeente is daarbij ook nog afhankelijk van het feit of het woningcontingent - het aantal huizen dat de gemeente ZOETERWOUDE JAN PREENEN De gemeente wil daarmee tege moetkomen aan de wensen van de club die al lang van plan is om de kantine met kleedgele genheid, bestuurskamer en jeugdhonk een centrale plek tussen de velden te geven. Nu staat de kantine nog apart. Meerburg hoopt dat het aantal kleedkamers kan worden uitge breid van zes tot acht. Met de boliwplannen haakt de gemeente in op het bouwen van vijftig tot zestig huizen door de Katwijkse projectontwikke laar Rhijn Bouw aan de Stad- van de provincie mag bouwen - kan worden uitgebreid. Stuijt: „Zelf zijn we door de woning voorraad voor 1999 en 2000 heen. Omdat in andere ge meenten nog wat over is, heeft het Samenwerkingsorgaan Leidse Regio een verzoek inge diend bij de provincie om een aantal woningen naar ons over te hevelen." Voorzitter J. Silverentand van voetbalclub Meerburg is 'op zich' wel tevreden met de plan nen, maar verwacht geen snelle uitvoering ervan. „Wij hebben te horen gekregen dat pas in september meer is te zeggen. Intussen zitten wij wel met het tekort aan kleedkamers. De wethouder denkt aan tijdelijke kleedkamers in de vorm van portocabines, maar die kosten wel aardig wat. Die moet de club dan wel zelf betalen. Al leen bij verplaatsing of nieuw bouw van de kleedgelegenheid is er sprake van dat de gemeen te betaalt." Op het Warmondse recreatie- eiland Koudenhoorn is te wei nig te beleven. De eettent heeft een te beperkt assortiment en is te vaak dicht en je kunt op het eiland geen boot huren. Dat moet anders, meent een groot deel van de Warmonders die gisteravond een thema-avond over Koudenhoorn bijwoon den. Ook de flora en fauna op het eiland mogen van de Warmon ders wel wat rijker. Zo vindt L. Aniba de gekortwiekte gazons en de enorme, met stalen hek ken afgezette hondenuitlaaj- strook op het eiland maar saai. Tot groot vermaak van de onge veer dertig aanwezigen pleitte ze voor het weghalen van deze 'hondenafwerkplek'. „Het eer ste wat je ziet op Koudenhoorn is die hondenafwerkplek. Om bloemen en vogels te zien. hoef je niet te gaan", aldus Aniba. „Help de natuur een handje: maak een heemtuin of een ro zentuin", klonk het daarop uit de zaal. De thema-avond was georga niseerd door Progressief War mond, die meer werk wil ma ken van het eiland. Om eens te kijken wat er onder de bevol king leeft, had de politieke par tij, die deel uitmaakt van het college van burgemeester en wethouders, een aantal War monders uitgenodigd die op een of andere manier betrok- zeven jaar geleden dacht hij niet over om deel te nemen i de jaarlijkse autotocht voor larden in Voorschoten. De 85-jarige Gerrit Vis vond ïzelf nog veel te jong. „Ik ht, wat moet ik tussen al die Ie mensen? Daar heb ik niets leken." Gisteren was hij een de 350 deelnemers en zat in de auto van Piet den Har voorzitter van het Comité otocht Ouden van Dagen en van de 95 chauffeurs, luiten is het 25 graden, bin- Voorschoten. Maar i tegen de dertig. Toch is Vis keurig gekleed in overhemd, stropdas, spencer, lange broek en jasje. „M'n jasje had ik thuis kunnen laten, maar mijn porte feuille zit erin." Vis heeft zich destijds laten ompraten door zijn buurman Den Hartog. „Hij heeft me als het ware meege trokken. Mijn vrouw was over leden en hij zei dat het wel leuk voor me zou zijn." Bij nader in zien vindt Vis het ook best wel aardig, ook al is hij 'in feite een buitenstaander'. „Ik ben 56 jaar geleden geëmigreerd, door de Duitsers overgebracht naar woon ik al zo lang in Voorschoten, ik toidvnZsi Barbecuepakket Compleet verspakket vol variatie: shaslicks, barbecueworstjes, runderhamburgers en ribkarbonades. Van elke soort 2 stuks. Perkilövan 15.95 v blijf een Katwijker." Twee keer had hij de kans om terug te keren naar Katwijk, maar bleef hij vanwege zijn werk als metselaar. Toen hij uit eindelijk wel terugwilde naar de badplaats was dat niet meer mogelijk. Hij is wel penning meester geworden van de be- jaardenbond in Katwijk, waar van hij inmiddels erelid is. „In Katwijk doen ze meer voor de bejaarden. Ze hebben een eigen kantine waar ze elke dag terecht kunnen." Voor Piet den Hartog is het zo wel genoeg. „Een beetje zitten opsnijden over Katwijk. Wat krijgen we nou? Wij hebben vandaag 350 bejaarden. We zijn de laatsten in Nederland die er met auto's op uitgaan." Het mi lieu lijkt daarmee ook een dagje uit. Er is echter een speciale re den dat niet voor bussen wordt gekozen. Den Hartog: „In een bus zitten bejaarden bij bejaar den. Nu gaan een heleboel jon gere chauffeurs mee die je an ders niet zou hebben. Zo haal je die oudere mensen in dubbel opzicht uit de sfeer van alledag. Ik heb het meegemaakt met een restauranthouder. Die had ie mand in zijn auto die wel eens in de keuken wilde kijken. Dat kon. Die man heeft daar jaren een uitje van gemaakt." De tocht voert door Leid- schendam, Stompwijk, Zoeter- meer, Benthuizen, Boskoop en Waddinxveen. Vis kijkt zijn ogen uit. „Er is wel het een en ander veranderd, zoveel is er gebouwd. Ik ben hier dan ook tien jaar niet meer geweest", merkt hij in eerste instantie op. Wanneer nieuwbouwwijken worden vervangen door polders stelt hij tevreden vast 'dat er ge- Gerrit Vis in Vogelpark Avifauna tussen de bejaarden. „Het is wel leuk. Je zit anders maar de hele dag binnen.' lukkig toch nog genoeg levens ruimte is'. Als Alphen aan den Rijn in zicht komt, neemt Den Hartog het programma in Vogelpark Avifauna door. „We gaan daar bingo spelen met prijzen. Ie dereen krijgt twee consumptie bonnen. De eerste is voor thee met cake." Gerrit Vis kijkt ver schrikt op. „Het is toch niet ver plicht om thee te nemen hè? Kan ik op een theebon ook een pilsje krijgen?" Vlak voor Avifauna komt via de mobiele telefoon een nood kreet binnen. Er is een aanrij ding bij Benthuizen. Door een onoplettendheid zijn twee au to's op elkaar gebotst. Eén wa gen kan niet verder. De bejaar den moeten overstappen. Een oudere heeft een licht gekneus de rib opgelopen, maar hoeft niet af te haken. Niet alleen door dat ongeluk duurt het bijna anderhalf uur voordat iedereen binnen is. De minimumleeftijd is 67 jaar. een maximumleeftijd is er niet. De oudste is 94. Veel mensen ko men in rolstoelen en begeleid door verzorgsters. Vis kan nog gemakkelijk op eigen benen staan. Als Den Hartog hem vraagt om zo'n honderd meter te lopen, maakt Vis daar totaal geen punt van: „Ja natuurlijk. Dat is goed voor m'n spieren. Hebben ze ook wat te doen." Hij vermaakt zich intussen best, ook al moet hij lang wach ten. Zijn ene pilsje krijgt na eni ge tijd gezelschap. „Het is wel een leuk verzetje. Je komt an ders toch de deur niet meer uit." Hij zit aan tafel met onder anderen Wil de Ru, die zijn va- kantic In Willemstad een dag heeft onderbroken om als chauffeur mee te werken. „Ik foto loek zuyderduin heb het er graag voor over om die mensen wat plezier te be zorgen." Na Avifauna wordt koers ge zet naar de Gouden Leeuw in Voorschoten met tomatensoep, gesneden varkenshaas, ijs, kof fie, de boerenkapel De Bier schuivers, een polonaise en (op eigen kosten) een borreltje. Voor Gerrit Vis hoeft die jenever niet. althans niet op dit mo ment. „Ik drink wel anderhalve liter jenever per week. Tussen de middag neem ik altijd wat. 's Avonds niet. Dan ben ik bang dat ik aan de drank raak." ken zijn bij het eiland. De uit komsten van de thema-avond wil het gemeentebestuur ge bruiken voor het maken van een 'startnotitie' over de toe komst van Koudenhoorn. J. de Winter, voorzitter van de VW, pleitte voor het neerzetten van een theehuis annex restau rant, gecombineerd met de ver huur van roeiboten. Een thee huis alleen is niet exploitabel, aldus De Winter. Zijn idee is om de uitbater tevens beheer der van het hele eiland te ma ken. Koudenhoorn heeft geen beheerder en die wordt door sommigen gemist, bleek gister avond. Van de mensen die gisteren aanwezig waren, mag Kouden hoorn wel wat aantrekkelijker worden, maar ook weer niet te „Je moet heel erg oppassen met commerciële activiteiten. Het is toch een stuk natuurgebied waar mensen rust vinden", stelde Jan Meershoek, voorzit ter van de scouting die op het eiland haar onderkomen neeft. Wat volgens hem wel moet kunnen, is dat de scouting haar honk zo nu en dan verhuurt aan basisscholen of scouting groepen van buiten Warmond, die daar dan ook overnachten. Daarvoor geeft de gemeente nu geen toestemming. Als de gemeente meer men sen naar Koudenhoorn gaat lokken, moet ze wel zorgen voor betere ontsluiting en beter toezicht, ook 's nachts. Volgens molenaar Ben Hoogduin loopt het vooral 's nachts op de Ka gerplassen nu al de spuigaten uit. Sommige bestuurders van speedboten lappen dan alle re gels aan hun laars. „Futen en meerkoeten varen ze gewoon te barsten." Een andere aanwezige atten deerde de mensen van Progres sief Warmond erop dat sommi ge booteigenaren de ligplaatsen op Koudenhoorn gebruiken om er weken achtereen te bivakke ren, terwijl dat verboden is. Er is niemand die hierop toeziet. De ligplaatsen zijn bedoeld voor dagjesmensen die overdag enkele uren aanmeren. „Er zijn mensen met een boot die ge woon op Koudenhoorn wónen. Die hebben op deze manier een gratis ligplaats." PENSIOENEN Bel Kees vd Kommer 071 516 24 62

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19