en paspoort op het postkantoor, waarom niet?' 1 ndief \Je moet iltijd vooruit lijven kijken 4 Leiden Regio gf7 'Je kunt beter )kken dan spieken' nNDELPI WANDEL ^sintratuin ERDAG20 MEI 1999 CHEF WIM WEGMAN, 071-5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 •r van heilige huisjes Jan Castelein aan de slag in Leiden ht vo< gen, het indev Amste Lu hi im kun je op het postkantoor geen paspoort krij- Vandukun je bij het LUMC geen geboorteaangifte doen? trokkf |IT1 zou je niet aan ambtenaren kunnen vragen om de ene kant voor publiek keurig bij te lopen en andere kant zich helemaal bloot te geven om de dmet datzelfde publiek te verkleinen? Zou het niet tisch zijn als de gemeente over een paar jaar het van het Stadhuis dat nu nog in aanbouw is, al eer nodig heeft? een normale ambtenaar. Dat weet hij, en dat beseft ook zijn C mbtenaar die zich dit omgeving. „Mensen worden 0 ragen durft te stellen, is daar huiverig van. Als er zo'n rare snuiter als Jan Castelein binnenkomt, is het een beetje eng. Je stelt dingen ter discus sie. Daar zitten veel mensen niet op te wachten." Castelein is door de gemeen te binnengehaald met als op dracht de Leidse ambtenaar een eigen gezicht te geven. „Het gemeentelijk apparaat heeft te weinig zelfvertrouwen en is te politiek afhankelijk", analyseert hij. Een meer onaf hankelijke opstelling van het ambtelijk apparaat is volgens de nieuwkomer ironisch ge noeg hét middel om de politiek beter van dienst te kunnen zijn. „Naarmate je mensen meer mogelijkheden geeft om hun deskundigheden te gebruiken, gaan ze meer bloeien in hun werk en krijg je ook beter werk. Daarmee beantwoord je de roep vanuit de politiek om meer kwaliteit." Wie de carrière van Jan Cas telein beziet, ziet iemand die overal na een paar jaar weer zijn biezen pakt. Voordat hij het Olympus op zijn kop zette, was nbtenaar die zich dit durft te stellen, is 'minst een vreemde de bijt. En zo ziet Jan sinds drie maanden van gemeente- Klaas de Vries, zich -jarige Leidenaar die geleden het Rotter- lympus college in één iemd maakte door met i contracten te sluiten school na het beha- et diploma een baan allesbehalve ZEKERINGEN m Marwijk 071 516 24 62 Nederlands Leesvaardigheid mavo die he Zp"0[| as om vijf over tien al ir. Toen heb ik het ook ni f ;e keer nagekeken om te Ync)e. geen vraag vergeten vanj nita Geerling komt even rp en ïelfont" d\ all. ?ndl "Katwijk Ande ;1°Pen' ïeid lever- Ie mavo- van de „u, 'eter Groen 8een oneeï11 °P-M vond ze de 6 iraag niet makkelijk. n mocht gebruiken. ,H :hteraf viel het me in Vellicht dat de voorbe- rstan ^rote Ie les examens van vori- p 2a 'gedaan. Dan weet je Öc heb thuis niets meer PER PO? hij onder andere directeur van een laboratorium, een verzor gingscentrum en van een ver band van revalidatiecentra. Maar noem hem geen interim manager. „Van die term krijg ik een vieze smaak in mijn mond. Een interim-manager heeft de intentie om snel iets op poten te zetten en dan weer snel weg te gaan. Ik moet het hebben van de relatie die ik met men sen opbouw. Ik ben geen tove naar, ik moet het hebben van het vertrouwen dat mensen in mij hebben." Met name door zijn optreden in Rotterdam heeft Castelein een reputatie opgebouwd als sloper van heilige huisjes. Om in een wijk met een werkloos heid van tachtig procent het openbaar middelbaar onder wijs te redden van de onder gang, greep hij naar onortho doxe middelen. „Mijn idee was: we geven ze een werkgarantie, maar dan moeten ze daar wel wat voor doen. Wij garanderen werk als de jongere belooft dat hij zich gedraagt. Dat werd alle maal vastgelegd in contracten die getekend werden door de leerling, de ouders en de school. Werkgevers wilden meewerken, maar stelden wel hun eisen aan de leerlingen: ze moeten goed Nederlands pra ten, ze moeten zich aangepast gedragen en ze moeten doen wat er gezegd wordt. Die drie voorwaarden vormden de es sentie van wat de leerlingen bij ons moesten leren. Dus naast onderwijs om ze voor te berei den op het diploma, moesten Jan Castelein. ze ook training krijgen in die drie vaardigheden. Eigenlijk heel simpel allemaal, maar het sloeg in als een bom. In het on derwijs is het allemaal ontzet tend bijzonder." In plaats van de spijbelende leerlingen, nam Castelein de docenten onder vuur. Als leer lingen spijbelen, zijn de lessen niet interessant genoeg, rede neerde hij. En hij spande zich in om docenten zichzelf neer te laten zetten als rolmodellen. „Dat is niet eenvoudig. Vaak merk je dat docenten op een middelbare school er niet uit zien, terwijl de leerlingen juist heel goed verzorgd zijn. Je hebt nog veel van die zestiger-jaren- types die geen aandacht heb ben voor hun kleding." Het werk waarvoor Castelein in Leiden is aangenomen, doet foto henk bouwman vermoeden dat het er hier wat minder spectaculair aan toe zal gaan. De oud-schooldirecteur mag het ambtelijk apparaat een 'eigen gezicht' geven. „Een ge meentelijk apparaat moet twee dingen doen: zorgen voor lan- ge-termijnbeleid en het dienen van het korte-termijnbelang van de politiek. Een politiek be stuur denkt in vier jaar, de lan ge termijn moet je verankeren in je ambtelijk apparaat. Het is belangrijker om ambtenaren daarin te scholen dan om alle maal mensen mee te laten pra ten over de lange termijn. Men sen hebben er toch geen direct belang bij hoe Leiden er in 2030 uit komt te zien." Voor de Leidenaar die voor wat voor reden dan ook de ge meente nodig heeft, moeten de ambtenaren een goede service aan Nederlands gedaan." Het duurt niet lang of Anita kan veel van haar klasgenoten be groeten. De meningen over het examen zijn verdeeld. Zo ging het Tama ra Free- ken niet zo gemak kelijk af. Volgens haar is spieken echter geen goe de optie. „Spieken lukt echt niet. En als ze het zien dan ben je echt de lui", zegt ze. „Als je het echt niet weet kan je beter gaan gokken." Daar heeft Anita nog wel een theorie over. „Weet je dat je al tijd op B moet gokken." On middellijk barst er een discussie los over het waarheidsgehalte van deze opmerking. Zelf heeft Anita het beantwoorden van twee vragen aan het toeval overgelaten. En nee, ze heeft niet voor antwoord B gekozen. „Ik kijk gewoon per antwoord wat er een beetje leuk uitziet", verklaart ze haar tacktiek. Er wordt gelachen als de leer ling ter sprake komt die te laat binnenkwam. Ze dacht dat het examen pas 's middags was. „Ik was vanochtend ook een paar minuten te laat", zegt Tamara. „We moeten tien minuten voordat het begint aanwezig zijn en dat haalde ik niet. De re den voor het bijna te laat ko men is simpel. „Ik moest nog even wat eten, dat is toch be langrijk." Er moet veel gebeu ren wil Anita te laat komen. „Ik woon vlakbij school en het eni ge dat er kan gebeuren is dat ik onderweg een been breek." Als Anita deze week al zenuw achtig is, is het niet vanwege haar examen. „Ik wil heel graag een opleiding dierenverzorging gaan doen. Ik heb vrijdag een eerste gesprek op die school. Dat vind ik wel spannend." Ze rubriek voor zakelijk nieuws. telefoon 071-535 64 26, fax 071-532 19 21 lieuwe Bedrijvigheid steunt starters lien in drie jaar tijd rhi- '0 ondernemingen be en daarmee voor 240 arbeidsplaatsen zor- ?n'toai«iegt Cees van den Nieu- l'zen vastbesloten. Hij is K+V Organisatie-en 'Ueau betrokken bij de lenars Nieuwe Bedrijvigheid. •Bedrijvigheid is een ini- de provincie Zuid de gemeenten Den i Lectin kift, Leiden en Rijswijk le bedrijven uit de regio tg nden-Rijnlanden. :r|J iting wil de economie in ?o nieuwe impulsen ge- 'p het ogenblik gaat het niet slecht met de economie in dit gebied", zegt Van den Nieu- wenhuijzen. „Maar je moet na tuurlijk altijd vooruit blijven kij ken." Het project is bedoeld voor startende ondernemers of be drijven die snel groeien in de industrie en de zakelijke dienst verlening. Het belangrijkste cri terium is dat de bedrijven le vensvatbaar zijn en dat er ruim te is om het aantal arbeids- plaaten te laten groeien. „En de ondernemer moet natuurlijk beschikken over aantoonbare ondernemerskwaliteiten", voegt Van den Nieuwenhuijzen eraan toe. „Het is overigens voor bedrijven nog steeds mo gelijk om zich aan te melden." Als een bedrijf is 'goedge keurd' door het bestuur van Nieuwe Bedrijvigheid dan kan de samenwerking beginnen. „Een bedrijf kan maximaal re kenen op 12 adviesdagen. De dagen moeten worden opge bruikt in een periode van twee jaar. De samenwerking tussen de ondernemer en Nieuwe Be drijvigheid wordt vastgelegd in een samenwerkingsovereen komst. Hierin staat niet alleen welke service het bedrijf kan verwachten. In de samenwer kingsovereenkomst staat ook een bedrag dat het bedrijf moet betalen als blijkt dat de onder neming levensvatbaar is. De ondernemers krijgen ad vies en ondersteuning vah aan KORT EN fftKELIJK !n doen met het buiten- 5 een vak apart. Cultuur- "Ben spelen hierbij vaak T°te rol. Speciaal voor im- en exportbedrijven houdt de Kamer van Koophandel op 27 mei een Im-en Exportclub. Het centrale thema van de bijeen komst is 'Cultuurverschillen bij internationaal zakendoen'. Aan deelname aan de bijeenkomst, die begint om 15.45 en duurt tot 18.00, zijn geen kosten ver bonden. Voor meer informatie en aanmelding: 071 525 05 00 Hypotheekcentrum West Ne derland is sinds kort houder van het predikaat Keurmerk Hypotheek Bemiddeling. Dit keurmerk is een waarborg voor kwaliteit in diensverlening voor de zelfstandige hyptheekbe- middelaar. De Stichting Keur merk toetst in de toekomst voortdurend de kwaliteit van bedrijfsvoering, en advies en nazorg van de klant. Beleggen is een favoriet ge sprek op verjaardagen, maar voor wie het niveau van de borreltafel wil ontstijgen kan op 23 juni een gratis beleg- gingscurcus volgen. Op initia tief van Rens Verzekeringen staat op die avond in het Haag- sche Schouw vanaf 20.00 uur een expert klaar om alle vragen te beantwoorden. leveren. Castelein stelt de ma nier van werken van de Raad en Daad winkels als voorbeeld voor het gemeentelijk apparaat. „De tijd voor mensen nemen zonder dat dat tot gevolg heeft dat er lange wachttijden ont staan. Om dat kracht bij te zet ten zou je acties kunnen beden ken: je krijgt je paspoort voor half geld wanneer je langer dan vijf minuten moet wachten, bij voorbeeld." De Leidse ambtenaar moet ook in de meer letterlijke zin een gezicht krijgen. Balies moe ten dicht bij huis komen. „Je kunt eraan denken om in het LUMC een contactpersoon neer te zetten voor geboorte aangiften, maar ook bijvoor beeld voor paspoorten voor de medewerkers. En waarom is de ambtenaar van de burgerlijke stand geen onderdeel van het postkantoor? Ik zeg niet dat het moet, maar je moet het wel ter discussie willen stellen. Als de burger het gemakkelijker vindt om bij het postkantoor ook meteen het rijbewijs mee te ne men, waarom moet je dan zeg gen dat dat op voorhand on mogelijk is? Denk er eens over na." Castelein denkt in ieder geval over heel veel na. Over het ge bruik van kunst bijvoorbeeld om de Leidse ambtenaar over het voetlicht te brengen. „Bij het Olympus hadden we op een gegeven moment voor een zacht prijsje 500 fototoestellen gekocht. In de vakantie hebben de leerlingen foto's gemaakt van alles wat hen bezighoudt. Met die foto's is een binnen huisarchitect aan de slag ge gaan in de school. Op die ma nier kun je een school een sfeer geven die alleen je leerlingen kunnen bedenken. Het is toege paste kunst. Op die school ging alles stuk, maar niet de neonre clame die gemaakt was op basis van een tekening van één van de kinderen." „We moeten hier ook iets met kunst gaan doen. Je kunt ook hier denken aan een fototen toonstelling. Ambtenaren moe ten zich bloot geven. Dat kun je letterlijk nemen. Maar dat is te simpel, dus zo zullen we het niet doen. Maar het is wel iets om over na te denken. Ik doe altijd iets met kunst. Dat ge beurt automatisch, daar hoef ik niet over na te denken. Kunst is een manier om te communice ren, en daar gaat het allemaal om. Kunst is niet iets van de eli te. Dat is onzin, dat moet je niet willen." Leerlingen van het Andreas College verge lijken na afloop van het examen hun werk. foto henk bouwman heeft altijd al iets in de dieren verzorging willen doen. Het maakt haar niet uit dat ze daar voor straks uren per dag in de bus moet zitten. Er hangt meer af van de uitkomst van haar ge sprek op vrijdag dan van haar examen. „Ik heb mijn diploma niet nodig om toegelaten te worden, maar als ik het wel haal ben ik sneller klaar met die opleiding." LESLEY GRIETEN Romantisch en toch trendy, dit bistrostoeltje. Blank gelakt metaal, met een rond gevlochten zittinkje. Een juweeltje voor ieder VOORSCHOTEN Leidseweg 518, Tel. 071-5322203 www.intratuin.nl HET GROENE WARENHUIS Luister naar stereo in uw hele kamer! uitvoering luidsprekers Rellecring' Luidspreker Ruimtelijkheid als hij een live-uitvoering Vol hifi geluid voor de weergave van muziek Zo goed als onzichtbaar te plaatsen luidsprekers Better sound through research v geautoriseerde Bose Dealer: Alphen a/o Run: de Block. Boskoop: Expert Hagoort. Hillegom: Schoonderbeek Electro. Katwijk: Peursum Audio Video, Radio van der Plas, de Block. Leiden: de Block, van Berge Henegouwen. Leimuiden: EP:Berends. Lisse: de Block. Nieuwkoop: Expert Nieuwkoop. Noordwuk: Expert de Lange, Joop Faase, Oegstgeest G W. Roest. Runsburg: G.W. Roest. Roelofarendsveen: EP:Berends. Voorhout: Expert Huyts Post, Zoeterwoude-Runduk: BCC. Cees van den Nieuwenhuijzen bij een van de ondernemers die betrokken is bij Nieuwe Bedrijvigheid. foto loek zuyderduin het project meewerkende be drijven als Syntens en Deloitte Touche. „De steun kan varië ren van hulp bij het opstellen van een ondernemingsplan of het doen van een haalbaar heidsonderzoek", aldus Van den Nieuwenhuijzen. „Maar ook op het gebied van perso neelsmanagement en huisves ting is genoeg kennis in huis." LESLEY GRIETEN uit de Leidsch Dagblad ANNO 1899 Zaterdag 20 Mei BUITENLAND - Weer een nieuwe telegraaf. Prof. Rowland, van de John-Hopkins-Universiteit, in Bal- tiomore, heeft een nieuwe multiplex telegraaf uitge vonden, die het mogelijk maakt, acht depeches langs denzelfden draad te verzenden en zelfs op groote afstanden. De depeche wordt in gewone let ters en getallen gedrukt. Zijn aparaat is een letter- schrijver, dat is, men speelt er bij op toetsen. Vier depeches gaan naar elk der beide richtingen, wan neer men dupliceert. ENGELAND - De Blauwe diamant der Hope's, deze vermaarde diamant werd door den grootvader van den tegenwoordigen lord Francis Hope voor 18,000 pd. st. gekocht en zijn grootmoeder bepaalde in haar testament, dat het edelgesteente een erfstuk in de familie moest blijven. ANNO 1974 Maandag 20 mei VOORSCHOTEN - Vijf Leidse studenten hebben vo rige week de boerderij aan de Leidseweg 229 ge kraakt, De boerderij is ongeveer tien jaar geleden aangekocht, door de gemeente Voorschoten in ver band met de eventuele aanleg van Rijksweg 11de veelomstreden verbinding van het oosten, naar het westen. De boerderij heette tot die datum "Wie kan keeren de hand des Heeren" en werd bewoond door het gezin Van Vliet. De heer Van Vliet is overleden, de boerderij staat reeds anderhalf jaar leeg. Me vrouw Van Vliet mag "doorboeren" totdat de boerde rij gesloopt wordt, zoon Nico heeft nog steeds een bedrijf, maar mag van de gemeente niet het huis be wonen. Eén en ander houdt verband met een even tuele nieuwe afkoop van pachtrecht e.d. Vorige week zondag kwamen rond half elf vijf stu denten bij de boerderij. Zij haalden een plank weg voor het keukenraam, klommen naar binnen en in vijf minuten was alle huisraad binnnen. Misschien had niemand iets ontdekt indien de nieuwe bewo ners geen stencil hadden gemaakt en de buurtbewo ners uitgenodigd ter kennismaking. Drie huisvrou wen en tien buurtkinderen kwamen op bezoek en brachten bloemen en planten mee en waren vol be wondering voor de grondige schoonmaak die de boerderij had gekregen. Twee ambtenaren kwamen eveneens langs en sommeerden de krakers het pand te verlaten. De krakers Frans de Ruiter, Paul de Boer en Charles van Es zijn bereid om de pers te woord te staan en uit hun gesprek blijkt dat mevrouw Van Vliet de "kraakstunt" helemaal niet erg vindt, de buurt blij is dat de boerderij weer echt leven heeft en de politie in Voorschoten zakelijk, maar beleefd LEIDEN - Ongeveer dertig geschiedenisstudenten hebben gistermiddag twee uur lang hun instituut aan het Rapenburg bezet gehouden. Met deze actie wilden zij protesteren tegen een mogelijke instelling van een studentenstop. foto archief leidsch dagblad Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque overschrijvingskaartUer waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 lil) 18 In zwart wit) op te 1 igblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Lel Dagblad e (geen iet Ijeidsch het Leidsch

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17