Optimisme over fusie gereformeerde predikantsopleiding* 'De echte crisis van deze wereld bestaat in de geei ril Kerk Samenleving DONDERDAG 20 MEI 1999 REDACTIE AAD RIETVELD, VANDAAG 20 De heilige Bernadinus van Sienna had bisschop kunnen worden van drie steden, waaronder zijn geboortestad Sienna. Maar hij verkoos een le ven in armoede als boeteprediker, in dienst van de Minderbroeders van de Observanten. Bernadinus was een aanhanger van Franciscus van Assisi en hamerde in zijn boetepreken op de noodzaak sober te leven. Zware of fers, zoals een lange vasten, eiste hij daarentegen nooit. En bovendien stond de liefde voor de medemens centraal in zijn preken. Een en ander maakte van hem een populaire volksprediker in de middeleeuwen. Hij stierf op 20 mei ,1417. Aantal cyberkerken met e-prayer stijgt Washington Cyberkerken met e-prayer schieten in de Verenig de Staten als paddestoelen uit de grond. Meer dan tienduizend kerken maken van het internet gebruik om de gemeente in staat te stellen de dienst vanachter de computer te volgen. Sommi gen maken daar gebruik van als ze de stad uit zijn of het huis niet uit kunnen. Studenten die op de campus wonen, kunnen op deze manier hun eigen kerk trouw blijven. „Het komt niet in de plaats van actief deelnemen aan de kerk en de kerkdienst", zegt ds. Don Barber van de Peachtree Presbyterian kerk in At lanta. Maar in navolging van de televisiekerken van de jaren tachtig ontstaan er ook geheel nieuwe cyberkerken, zoals de First Church of Cyberspace. Die wenden zich uitsluitend via het internet tot de gelovigen. Het Amerikaanse televisiestation ABC schat het aantal religieuze sites op een half miljoen. Vietnamese voorganger vraagt asiel hanoi Een voorganger van een Pinkstergemeente in Vietnam probeert politiek asiel te krijgen. Tran Dinh Ai heeft een beroep gedaan op buitenlandse ambassadeurs in Hanoi om hem en zijn gezin een vrijgeleide te verschaffen. Dit heeft een lid van zijn gemeente bekendgemaakt. Ai werd op 7 mei gearresteerd tijdens een bijbelcongres van zijn gemeente. Sinds enkele dagen verblijft hij onder politiebewaking in een hotel. De voorganger had geen land genoemd, maar hij had wel verwezen naar de zaak van twee evangelische christenen uit Vietnam. Zij kregen na zes jaar gevangenschap in 1991 asiel in de Verenigde Staten. Meditatieve vesper in Hooglandse kerk leiden Zowel katholieke als protestante voorgangers komen aan bod in de serie meditatieve vespers, die komende zaterdag van start gaat in de Hooglandse kerk in Leiden. De 'hooggetij den', zoals de diensten worden genoemd, beginnen om half drie en duren een kwartier. Daarin wordt een korte lezing ge houden, gevolgd door orgelspel, waarna er ongeveer vijf minu ten is voor meditatie. De vespers worden besloten met een ge zamenlijk gebeden Onze Vader. In de eerste dienst, waarin do minee Ad Alblas voorgaal, wordt psalm 121 besproken. Godsdienst mag weer in China peking Bezoekers van een computertentoonstelling in de Chi nese hoofdstad Peking loopen langs een groot scherm met de beeltenis van Maria met het kindje Jezus. De Chinese regering heeft onlangs bepaald, dat vrijheid van godsdienst niet langer in strijd is met de atheïstische beginselen van de Communistische Partij van China. Vijf godsdiensten worden door de regering er kend: katholicisme, protestantisme, boeddhisme, taoïsme en is lam. De regering blijft overigens van mening dat al die geloven bijgeloof zijn. foto reuters BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Scherpenzeel, G.C. de Jong te Sliedrecht. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Zwammerdam, mw. G.H Kerssen. kandidaat uit Ros malen, die dit beroep heeft aan genomen. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Lutten, H.D. Bondt, kandidaat uit Steenwijk. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Amsterdam. A. Vermey te Zwijndrecht. ravenswaay anp Voorzitter R. van den Broek van de stuurgroep VU-Kampen is optimistisch gestemd over de fu siebesprekingen tussen de twee gereformeerde predikantsopleidingen die Nederland rijk is. „Ik kan me niet voorstellen dat dit hele proces nog kan mislukken", zegt Van den Broek. Er moet volgens de voorzitter nog wel heel veel gebeuren, voordat de fusie een feit is. Daarvoor zijn nog enkele vergaderingen gepland. Van den Broek verwacht niet dat de stuurgroep die de fu sie voorbereidt de plannen op de streefdatum van 1 juni helemaal afgerond heeft. „Maar ik denk dat het wel zal lukken. Ik heb geen enkele aanwijzing van het tegendeel." Onder meer wegens het teruglopend aantal studenten nam de gezamenlijke vergadering van de hervormde, gereformeerde en lutherse syno den eind vorig jaar het principebesluit om het aantal predikantsopleidingen te verminderen. Van de vier hervormde opleidingen aan de theo logische faculteiten in Amsterdam, Leiden, Gro ningen en Utrecht worden de eerste twee opge heven. De twee gereformeerde predikantsopleidingen, die aan de Theologische Universiteit Kampen en aan de theologische faculteit van de Vrije Univer siteit, moeten fuseren. In Amsterdam ontstaat naar het model van Kampen een nieuwe oplei ding, uitgaande van de Samen op Weg-kerken. Daaraan zal wellicht ook het doopsgezind semi- meedoen, dat sinds het einde v ren zestig aan de Universiteit van Amste menwerkt met de hervormde en luthei dingen. Een stuurgroep onder leiding van Van met vertegenwoordigers van de betrokkj m en opleidingen, kreeg de opdracht vi* een definitief plan op tafel te leggen, daarvan neemt de triosynode aan het dit jaar een definitief besluit. Kleurrijk gezelschap op spirituele vredeconferentie in Noordwijkerhout Een gegroefde Indiaan, het zwart-grijze haar naar achter gebonden, wordt opzij geduwd om plaats te maken voor een dame in rol stoel, gekleed in wit. Een Boeddhistische monnik in oranje pij staat mobiel te bellen, terwijl een oosterling met grijze baard zoekt naar de ruimte waar de volgende workshop milieurecht plaatsvindt. Een Indiër, ook in wit, net uit een lezing over alternatieven voor consumentisme, vraagt een vuurtje aan één van de boekverkopers die een standje heeft buiten de conferentiezaal. De stalletjes verko pen alles wat met spiritualiteit en wereldvre de te maken heeft, uit elke wereldbeschouwe lijke hoek. In Noordwijkerhout gaat het deze week over wereldvrede. erd/ bi ki 4 kun leerr 1UUDS Wie rondloopt op de spirituele wereldvredes-conferentie World Peace- Inner Peace in congrescentrum De Leeuwen horst in Noordwijkerhout waant zich in Hollywood. Ga- briëlla Pal-Schmid (in wit) is hier met haar man Peter Schmid, strak in het pak met een baard als Marx, een ecolo gisch architect. Volgens Ga- briëlla kunnen vredesactivisten hier een netwerk opbouwen, dat uiteindelijk de hele wereld zal omspannen: „Op een confe rentie van technici ziet iedereen er hetzelfde uit. Hier is iedereen verschillend - van huidskleur, van kleding, maar ook van ge dachten." De bijeenkomst in Noordwij kerhout is een verlengstuk van de vorige week in Den Haag ge houden vredesconferentie. Daar lag de nadruk op politiek en cultuur - hier gaat men er vanuit, dat er diep in de mens iets fundamenteel moet veran deren voordat wereldvrede bin nen bereik komt. Een van de belangrijkste men sen van dit congres is voorma lig VN-topman Robert Muller. Hij was de assistent van drie se cretarissen-generaal en werd wel de 'filosoof van de Verenig de Naties' genoemd. Als het aan hem ligt worden de VN ver anderd in een spirituele organi satie, die de bestaande religies overkoepelt en die universele menselijke waarheden beli chaamt. De 'profeet van de hoop' is één van de organisato ren van het alternatieve vredes congres, dat een aantal interes sante namen op zijn gastenlijst heeft. Een prominente gast is bijvoor beeld Rupert Sheldrake. Deze Britse bioloog is omstreden in wetenschappelijke kringen, maar wordt in eigen gelederen gevierd als de man die New-A- ge een wetenschappelijk ge zicht gaf. In zijn tegendraadse boek Zeven experimenten die de wereld kunnen veranderen le verde hij voorbeelden van ex perimenten die iedereen kan uitvoeren en die het bestaan van zijn zogeheten morfogene- tische velden moeten aantonen. Deze onzichtbare patronen ver binden volgens Sheldrake alles wat leeft. De verbondenheid van alle aardbewoners is dan ook het thema van Sheldrake's lezing op de vredesconferentie. Sheldrake: „Ik probeer op deze bijeenkomst de wetenschap te laten zien zoals die zou kunnen en zou moeten zijn. Weten schap heeft een belangrijke rol te vervullen in het tot stand brengen van de wereldvrede -maar een rol op de lange ter mijn. Wetenschappers moeten op grotere schaal naar oorlogs- problematiek kijken." „Politici houden zich alleen be zig met de korte termijn. De meeste mensen zien weten schap als een bedrijf dat hoog technologische precisiewapens aflevert die zoveel mogelijk mensen doden. Maar weten schap is neutraal: zoals een mes gebruikt kan worden om ie mand neer te steken en om brood te snijden. Wetenschap zou zich meer op het laatste as pect moeten richten. De prakti sche waarde van deze confe rentie voor de aktuele oorlogs situatie in Joegoslavië is dus be perkt. Tot nu toe heeft de diplo matie gefaald in Kosovo. Moet je dan toekijken en niets doen?" Ook Catherine Budgett- Mea- kinn spreekt in haar rede over Op de conferentie World Peace-Inner Peace in Noordwijkerhout maakt de Japanner Kazuaki Tanahashi een g beschilderen. 'gewelddadige technologie'. „Alle technologie levert win naars en verliezers op. Vroeger dacht men: kernenergie zal electriciteit zó goedkoop maken dat de meterkast zal verdwij nen. Men dacht dat de televisie wereldvrede zou brengen. Maar het resultaat: de hele wereld zucht onder de McDonald-cul- tuur. Er zouden drie werelden nodig zijn om de hele wereld van een Amerikaans dieet te voorzien." „De echte crisis in deze wereld bestaat in de geest." Over deze woorden van Diana Schuma cher zal ieder van de 350 aan wezigen het eens zijn. „Het is de lust naar de almachtige dol lar. Ik koop, dus ik ben. Hoe meer je hebt hoe meer je wilt. De wereld wordt daardoor een machine die conflicten produ ceert." De lezingen worden afgewis seld met meditaties en gebe den. En om de eenheid van alle religies te onderstrepen sluiten de deelnemers het congres vrij dag af met een strandwande ling naar Katwijk, waar in de duinen de Soefitempel ligt. Hier vieren soefi's de universele ere dienst, waar de heilige boeken van alle wereldgodsdiensten naast elkaar op het altaar lig gen. Voormalig minister van Economische Zaken Johannes Witteveen, die ook een lezing geeft in Noordwijk, is een pro minent figuur in de soefi-bewe- ging. M. van der Lugt, één van de or ganisatoren van de conferentie, houdt het erop dat we alleen vooruit komen als we de stap naar het spirituele maken. In welke vorm doet er niet toe, want dit is een 'religie-over schrijdende' conferentie. De goddelijke bron hoeft zelfs niet eens in religie te liggen, want God is in alles en iedereen, meent Van der Lugt. Tussen de lezingen en work shops door maken de deelne mers kennis met geestverwan ten of kuieren ze langs de uitge stalde boeken. Uitgeverijen als Ankh-Hermes draaien hier een leuke omzet. De gedachten van Krishnamurti, praten met die ren, droomuitleg volgens de oude Egyptenaren, een nieuwe kijk op de Bijbel, het Chemi sche Huwelijk van Rosenkreuz, positief denken, Joodse Kabba la en Feng Shui, alles ligt hier hoog opgetast. Een opvallende figuur in het kleurrijke gezelschap is een grijnzende Amerikaan die de naam Peace Pilgrim II draagt. Van zijn echte naam heeft hij afstand gedaan, net als van al zijn andere bezittingen. Hij liep tienduizenden kilometers door Amerika en hield toespraken voor parlementen en school klassen met zijn boodschap dat liefde alles oplost. Door al dat lopen zijn allebei zijn heupen tot de kem versleten en ver plaatst hij zich per auto. Hij heeft een eigen website, die be keken kan worden in de inter- netroom van congrescentrum De Leeuwenhorst. Ook Gabriël- la Schmid raadpleegt het net. Is déze conferentie niet een preken voor eigen parochie, een onderonsje voor mensen die toch al overtuigd zijn van de noodzaak aardig voor elkaar te zijn? Gabriëlla Schmid: „Hier leer je om je begrip van vrede in woorden te vatten. Beginnelin gen kunnen op dit congres veel leren van mensen die langer hebben nagedacht over het vre desvraagstuk. Maar iedere per soon die hier is zal zijn ervarin gen weer aan drie anderen doorgeven en zo spant het net zich om de aardbol." Er staan nog andere sprekers in de cilindervormige aula die het de moeite waard maken om naar Noordwijkerhout te ko men. Prinses Irene, bekend van haar intieme omgang met bo men en dolfijnen is er daar één van. Ook Patch Adams is er, de And dokter en clown die h; zingsproces van zijnp met zijn grappen prob versnellen en die bekef door de gel Robin Williams. Andei de gezichten zijn vani !J" raham Soetendorp en dige op het gebied v: apen, Jane Goodall. „Hopelijk luisteren df n. leiders naar ons. Ande f derde wereldoorlog ui Aan het woord is een.' c de Hopi-indianen, te: een grootbeeldfilm in Atrium van het confen v^? trum. „De natuur zald pen. Oorlogen, honget111 orkaanwind." Bliksem Ta^ ten schieten over hetpfe scherm. „Wereldleiders zullen vreselijke manier geslr, den. Sommigen zullen vernietigd worden ine poen van as. Iedereen in in een goede verstal j ding staat tot de Grote ™j vernietigd worden. Zoa Hopi-profetie dit al vo heeft." Dreigende taali beetje uit de toon valti spirituele vredesconfe waar positiviteit de voert. silvan schoonhoven Ikh WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Flink wat zon, maar in het zui den geleidelijk meer bewolking en een enkele bui. Maxima van 10 graden in het noorden tot 22 bij Oslo. Zweden: Flinke zonnige perioden en droog. Morgen in het zuiden meer bewolking en kans op een bui. Middagtemperatuur 13 in het noorden en 22 in het midden en 18 in het zuiden. Denemarken: Geleidelijk meer bewolking en enkele regen- of onweersbuien. Morgen later op de dag droog en meer zon. Maxima rond 19 gra den. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Morgen vanuit het westen meer wolken en enkele buien. Vooral later op de dag een stevige wind. Maxima van 14 graden in Schotland tot 20 bij Londen. België en Luxemburg: Wisselend bewolkt en enkele buien, vooral morgen ook zonni ge perioden. Middagtemperatuur dalend tot rond 18 graden, langs de kust tot 15. Noord- en Midden-FTankrijk: Zonnige perioden met vooral vandaag nog een enkele bui. Middagtemperatuur 16 tot 20 graden. Portugal: Flink wat zon en vrijwel droog. Middagtemperatuur oplopend naar 23 tot 28 graden. Madeira: Zonnige perioden en droog. Maxima rond 21 graden. Spanje: Vrij zonnig en droog. Maxima op lopend naar 20 in het noorden en 33 in het zuiden. Canarische Eilanden: Zonnig, maar ook stapelwolken. Droog. Maxima tussen 22 en 26 graden. Marokko: Westkust: flink wat zon en alleen in het noorden wat wolken. Maxi ma van 23 in het noorden tot bo ven de 30 in het zuiden. Tunesië: Zowel zon als enkele wolken. Vooral vandaag kans op een bui. Middagtemperatuur 25 tot 35 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en vandaag nog een enkele bui. Morgen waarschijnlijk droog en in het Rhonedal de Mistral. Maxima 18 tot 22 graden. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig en overwegend droog. Maxima rond 23 graden. Italië: Vandaag zonnige perioden, maar ook enkele buien, soms met on weer. Meeste buien ten zuiden van Rome. Middagtemperatuur tussen 21 en 26 graden. Corsica en Sardinië: Vrij zonnig en waarschijnlijk droog. Maxima tussen 20 en 24 graden. Vooral op Corsica in de loop van morgen meer wind. Malta: Vandaag enkele regen- en on weersbuien. Morgen droger en veel meer zon. Middagtempera tuur iets dalend tot rond de 25 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon, maar in het binnenland vandaag kans op een bui. Mid dagtemperatuur tussen 24 en 29 graden. Turkije en Cyprus: VRIJDAG 21 MEI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05.38 Zon onder 21.34 Maan op 11.54 Maan onder02.23 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.56 21.34 08.29 21.07 Laag 04.26 17.15 04.07 16.56 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart I860) Droog en veel zon. Maxima tus sen 25 en 32 graden. Duitsland: Wisselend bewolkt en enkele ste vige regen- of onweersbuien. Morgen aanhoudend buiig, maar vanuit het westen wel wat meer zon. Maxima 17 tot 20 graden, vandaag in het noordoosten nog 25 graden. Stockholm Warschau Wenen Zurich 8angkok Buenos Aires licht Casablanca onbew. Johannesburg onbew. Los Angeles zwaar t New Orleans half be New York zwaar t TelAviv onbew Zwitserland: Zowel vandaag als morgen enke le regen- en onweersbuien, met name aan de noordzijde van de Alpen. In het zuiden perioden met zon, morgen ook in het noor den meer zon. Middagtempera tuur 20 tot 25 graden. Oostenrijk: Vandaag stevige regen- of on- bewolkt onweer V warmtefront regen sneeuw y koufront mik opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van 8russel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M van der Veer, chefredactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden !.30l TE| l> TELEFAX Advertenties: 071-53235(6 Familieberichten: 023- 531' 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071— 5315S7 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag v, 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTEI Maandag t/m vrijdag v, 071-5143 545 ABONNEMENT» bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging" het automatisch afschrijven vanW abonnements- geld, ontvangen/1 betaling. n e VERZENDING PER POf Voor abonnementen die per postö a worden verzonden geldt een toe^* Ogt aan portokosten per verschijndag IPCASÏ Jurt lezer. lur< hebben of blind zijn (of een ands gis leeshandicap hebben), is een «d Be van het regionale nieuws uit hal van Dagblad op geluidscassette bev j informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken LecMf^' Auteursrechten voorbeN ide Dagbladuitgeverij Dai z i K N H U I Z weersbuien. Morgen later op de dag droger en meer zon. Middag temperatuur rond 20 graden. Polen: In het westen enkele buien, soms met onweer. Elders nog flink wat zon en voorlopig droog. Maxima 21 tot 26 graden. Tsjechië en Slowakije: Wisselend bewolkt en buien, soms met onweer. Maxima 20 tot 25 graden. Hongarije: Vandaag nog zonnige perioden, maar vanuit het westen wel meer wolken en enkele regen- of on weersbuien. Morgen aanhou dend buiig. Middagtemperatuur eerst 25 graden, na de buien da lend tot 20 graden. ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond® feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst' INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 Hen

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16