eiden Regio Top LWO centraal in onderzoek Werken aan een explosiebestendig netwerk Jongeren surveilleren in binnenstad 2e Pinksterdag naar de WoonMall. 'Gevolgen stiptheidsactie een week te merken' Bewoners Trekvaartplein: politiek fout geïnformeerd IDERDAG 20 MEI 1999 foto henk bouwman randweer ruimt oliespoor op 1EN2 Het gezegde: de vervuiler betaalt, ging gisteren aan de oigracht niet op. Een oliespoor was op het wegdek terechtge- I men van Haarlemmerstraat tot Nieuwe Rijn. Met een speciaal luimpoeder werd de olie door de brandweer bedekt. Het luim breekt de oliemoleculen af waardoor de restanten kun- Tn worden weggeschrobt of weggespoten in het riool. De ver baker van de vervuiling, waarschijnlijk een vrachtwagen- auffeur is niet achterhaald. De schoonmaakkosten komen nu or rekening van de gemeente. 'anbetaler met mes bedreigd MN* Omdat hij voor de zoveelste keer om zijn geld moest igen en omdat hij dat ten lange leste beu was, greep een 32- jge Leidenaar gistermiddag naar andere dan verbale midde- r Hij toverde de 29-jarige kennis van wie hij nog geld te goed deen mes voor en maaicte stekende bewegingen in diens hting. De bedreigde zag kans om ongedeerd te ontkomen en ipolitie te waarschuwen. Het onderzoek naar de oorzaken van de crisis bij de Leidse Welzijnsorganisatie (LWO) richt zich voorname lijk op het functioneren van de directeur, A. Flapper en het managementsteam. Hierin zitten de vier zogeheten stadsdeelmanagers. Dat is de uitkomst van de bespre kingen die het bestuur en de ondernemingsraad hebben gevoerd over de precieze opdracht die het onderzoeks bureau moet krijgen. LEIDEN WIM KOEVOET eerlingenvervoer niet te duur' Leidse politiek maakt zich en over de hogere kosten het leerlingenvervoer. De iek vindt dat het vervoer te duur mag worden voor ers. De bijdrage gaat met n het nieuwe school- voor ouders met een inko- van 39.000 gulden per jaar hoog van 250 naar 370 gul den. Het leerlingenvervoer voor kinderen van ouders met een inkomen lager dan 39.000 gul- den blijft gratis. Dat geldt ook voor het vervoer naar de mytyl school en naar scholen voor zeer moelijk opvoedbare of zeer moeilijk lerende kinderen. Baaijens beloofde op aandrin gen van de commissie de nieu we regeling over een jaar te eva lueren. Over de opdracht is flink geste ggeld, zo blijkt uit de schriftelij ke mededelingen die de onder nemingsraad aan het personeel heeft gedaan. Het bestuur kwam aanvankelijk op de prop pen met een 'vaag' voorstel, al dus de ondernemingsraad en wilde zo'n beetje heel de instel ling onder de loep laten nemen. Volgens ingewijden, die ano niem willen blijven, probeerde het bestuur hiermee 'bepaald niet voor het eerst' een aflei dingsmanoeuvre op poten te zetten. De ondernemingsraad, die eind vorige maand in een brief aan het bestuur reeds heeft laten weten dat hij nog maar weinig vertrouwen heeft in Flapper, drong aan op 'een onderzoek dat in eerste instan tie op het functioneren van de directeur moet zijn gericht'. Als compromis is uit de bus komen rollen dat het bureau de nadruk legt op het functioneren van di rectie en managementsteam. De crisis bij de LWO barstte i aanstaande maandag inspiratie opdoen in W andrium. U bent van harte welkom tussen uur. Bij meer dan vijftig woonspecialisten ondei W oor» m all ALEXANDRIUM r r o o t s t e woonbelevenis van Nederland. A2IJ R-ottcrdam-Gouda, onlangs in volle hevigheid los door de 'asbestaffaire' bij het inmiddels gesloten jongeren centrum 't Stathuys aan de Breestraat. De coördinator van dit centrum begon een rechts zaak tegen de LWO - haar werk gever - omdat deze het perso neel 'willens en wetens' heeft laten werken onder omstandig heden die bedreigend kunnen zijn voor de gezondheid. In het pand is op tal van plaatsen as best aangetroffen. De Stathuys-coördinator heeft de zaak gewonnen. Nu bestaat de mogelijkheid dat de rest van het personeel voor een gang naar de rechter kiest. De ondernemingsraad stelt in de nieuwsbrief, gericht aan het personeel, dat 'onderdelen van de uitspraak van de rechter, knelpunten betroffen binnen de LWO, waar naar onze me ning de directeur zijn invloed op heeft gehad en verantwoor delijk voor is.' De LWO-leiding wil niet reageren. OR-voorzitter R. van Gelderen was onbereik baar voor commentaar. Feest De Marke Het zilveren jubileum van De Marke, een school voor buiten gewoon onderwijs, wordt mor gen gevierd met een reünie voor leerlingen, oud-leerlingen, oud-personeel en oud-be stuursleden van de schoolver eniging. De reünie begint om 19.00 uur en duurt voor leerlin gen en oud-leerlingen tot 21.00 uur. Personeel en oud-perso neel kunnen daarna nog door feesten. Belangstellenden kun nen voor meer informatie te recht bij de Marke, telefoon 5724650. Woensdag 26 mei is er op de school een feest voor 4e leerlingen. foto henk bouwman Burgemeester Postma gaat in de binnenstad op surveillance met het team van toezichthoudende jongeren. ROBBERT MINKHORST Eigenlijk had Rogier van Boxtel, minister van het grote-stedenbeleid hier moeten staan, verontschuldigde wethouder Hans Baaijens uit Leiden zich gistermiddag, maar die heeft crisisberaad. „Gelukkig heb ben we een geschikte vervanger gevon den." En zo was het dus burgemeester Jan Postma die gisteren op de Beestenmarkt het derde en voorlopig laatste team vdn toezichthoudende jongeren installeerde. Het project Toezicht door Jongeren moet kleine criminaliteit, vandalisme en wange drag beter helpen voorkomen. Bonnen kunnen de jongeren niet uitschrijven. Ze kunnen tijdens hun surveillance mensen alleen aanspreken op hun gedrag. Helpt dat niet, dan kan een agent worden opge roepen. De jongeren zijn een half jaar in dienst van De Zijl Bedrijven. Het project is bedoeld als opstap naar werk en school. Het team in de binnenstad gaat onder an dere surveilleren op de Beestenmarkt en op het station, plekken waar nog wel eens overlast is. „Toezichthoudende jongeren zijn voor de gemeenschap heel nuttig", zei Postma, „ook voor het team zelf. De jongeren zor gen voor bewaking en zijn vraagbaak voor de mensen." De burgemeester sprak van een 'succesrijk project'. Het eerste team kwam in de Stevenshof, het tweede in Noord en nu het derde 'in het midden van Leiden'. Er is een wachtlijst om bij een van de drie teams terecht te kunnen. Postma spelde de jongere Benny een lie veheersbeestje op, symbool tegen zinloos geweld. „Dit is precisiewerk. Het is nog moeilijker dan een koninlijke onderschei ding opspelden." Benny nodigde de burge meester daarna uit om mee op surveillance te gaan. „Ik hoop dat u zich kunt ontplooi en", wenste Postma de groep toe. WIM WEGMAN De gevolgen van de stiptheids acties van de Leidse reinigings dienst zullen nog minstens een week in de stad te zien zijn. Dat verwacht F. Delemarre, woord voerder van de dienst Milieu en Beheer van de gemeente. Voor al bij de wijkcontainers en met het grofvuil vreest hij door de acties een aanzienlijke vervui- ling. „Zelfs al blijven de acties tot vrijdag beperkt, dan nog zal het vele dagen duren voordat de rommel is opgeruimd", zegt Delemarre. „Door het pinkster- weekeinde valt er volgende week namelijk sowieso een werkdag uit. De reinigings dienst heeft al de handen vol om die in te halen. Erg veel tijd om de eventueel achtergeble ven rommel op te ruimen, is er dus niet.'' De stiptheidsactie van de vuilnismannen is bedoeld om de vakbondseisen in het vastge- ntelefoonleiding trekken on- rwater door is tegenwoordig en probleem meer. Vraag dat aar aan de mannen van Hol- id Drilling die in opdracht de KPN momenteel Leiden oorboren'. Straten enStoe- liggen tijdelijk open en ite boormachines beheersen tstadsbeeld. Zo stond er de- week een grote boormachi- de Waldeck Pyrmont- 'aat op de hoek met de Mare- agel. Het giga-apparaat boor- een microtunnel onder de iresingel door naar de Hout- arkt. Vroeger waren daar mwanden, zinkers, schepen een legertje werklieden voor dig. Tegenwoordig volstaan nslimme operatoren een ar stevige jongens van stava- voor het grondwerk, oor de mechanisatie en nieu- ontwikkelingen op boorge- ied, is de werktijd met twee de verminderd. In 1987 werd het systeem van 'gestuurd boren' voor het eerst in Neder land gebruikt. De boorkop kan naar'links, rechts, omhoog en omlaag en vreet zich in Leiden tot zo'n 14 meter diep door de grond. Dat sturen is belangrijk want er ligt al hpt nodige aan kabelwerk in de aarde. Als de tunnel is gegraven, wordt er ge ruimd: het gat wordt groter ge maakt. Daarna wordt een zwar te mantelbuis door de onder grondse sleuf getrokken. In die mantelbuizen worden de blau- waardoor wij kunnen bellen en internetten. De werkzaamheden zijn bittere noodzaak omdat door de enor me vraag naar internet en mo biele telefonie de capaciteit van het huidige telefoonnet niet meer voldoende is. Sinds de tweede helft van 1997 is de groei van telefoon- en internet verkeer in Nederland enorm Ook de Oranjeboomstraat ontkomt niet aan de werkzaamheden aan het telefoonnet, foto mark lamers De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraèt ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. toegenomen. Jaarlijks is er sprake van meer dan een ver dubbeling. Explosieve ontwik kelingen dus die schreeuwen om maatregelen. Daarom werkt de KPN hard aan een 'ex plosiebestendig netwerk'. Bang voor ondergrondse ontploffin gen hoeven we echter niet te zijn. Want met explosiebesten dig wordt bedoeld het inspelen op de enorme groei van de markt. Explodeert de vraag nog verder, dan moet de capaciteit van de pas gelegde glasvezelka bels tot ver in de volgende eeuw toereikend zijn. De 'schaarste' op het huidige net heeft diverse oorzaken. Het aantal telecom-operators voor vaste en mobiele telefonie is tot boven de 50 gestegen. Deze nieuwe marktpartijen maken volop gebruik van het KPN-net. Immers, de prijzen voor inter connectie zijn aantrekkelijker dan het uitrollen van een eigen net. Met andere woorden: het is beter de KPN te betalen om van haar glasvezelkabels ge bruik te maken dan zelf leidin gen te leggen. Daarnaast leidt de populariteit van internet tot stagnatie op het net. En omdat een internet-sessie drie tot tien keer zo lang duurt als een ge middeld telefoongesprek is er sprake van een overspannen telefoonnet. De KPN maakt dit jaar 700 mil joen gulden vrij om de schaars- teproblematiek aan te pakken. Speerpunten zijn de capaciteit van de kabels te vergroten en het internetverkeer te scheiden van het telefoonverkeer. Naar verwachting zijn de werkzaam heden in Leiden eind van de maand afgerond. Gastgezinnen Noodkreet Van: Pax Christi Leiden Aan: twee of meer gastgezin nen in Leiden of omstreken. Voor: de periode van 26 juni tot 17 juli. Onderwerp: het verlenen van onderdak aan twee Poolse kin deren in de leeftijd tussen de 7 en de 12 jaar gedurende drie weken. Verdere informatie: de kinde ren zijn afkomstig uit tehuizen in de buurt van Katowice, een van de armste streken in het toch al zo cLrme Polen. Het is voor de vierde maal in succes sie dat Pax Christi deze actie voor telkens 20 kinderen orga niseert: tot nu toe met veel suc ces. De kinderen zijn niet de hele dag over de vloer, want ze nemen deel aan een vakantie project. Ze spreken Pools en in sommige gevallen een beetje Engels. In concreto zoekt Pax Christi nog twee gezinnen en eventueel reserve-gezinnen. Op 2 juni is er een informatie avond. Kandidaten kunnen zich melden bij Dick Koldenhof 071-5124161 of Frances Mui ters: 5893532. Whiskyprocverij Whisky proeven in een bierca fé. Is dat niet neigen naar zelf destructie? Een loopje nemen met je gezondheid? Om het Schotse Godenvocht in een even snel tempo achterover te slaan als het gerstenat. Dat lijkt ons vragen om problemen. Toch is er woensdagavond 26 mei in Lemmy's Biercafé nos ing and tastingvan de nationa le drank van Schotland. De naam van de kroeg aan de Morsstraat is zelfs omgedoopt tot bier whiskycafé. Naast de 60 sp'eciaal-bieren uit tap of fles stromen de single malts rij kelijk. De bar bestaat driejaar en dat wordt gevierd. Je eens even lek ker laten vollopen met whisky is er echter niet bij. Nosing and tasting van whisky is wat voor wijnliefhebbers een proeverij is. Het beoordelen van geur, kleur en smaak. Kijken, ruiken, een slok nemen, het vocht door de mond laten rollen en, bij voorkeur, uitspugen. Een lid van de Scotch Single Malt Whisky Society opent de avond met een inleiding en een dia presentatie over de bereiding. Vervolgens kunnen de deelne mers een groot aantal whisky's testen. De proeverij begint om 20.00 uur en duurt tot circa 22.30 uur. ERIC-JAN BERENDSEN AD VAN KAAM lopen CAO-overleg extra kracht bij te zetten.Tijdens de acties van vrijdag draait de reiniging zijn normale programma af. Al leen laten de vuilnismannen al le afval liggen dat niet op een juiste wijze is aangeboden. Delemarre: „Officieel mogen ze dat altijd doen. Maar in de praktijk neemt de reinigings dienst ook rommel mee die niet helemaal aan de richüijnen vol doet. Maar morgen worden de regels heel stipt gevolgd. Dat betekent dat alleen dichtgebon den vuilniszakken met het KO- MO-keur worden meegeno men. Alle andere soorten zak ken blijven staan, net als alle geopende vuilniszakken. Ook geopende mini-containers blij ven staan. Verder controleren de vuilnismannen extra scherp of in GFT-bakken het juist afval zit. Is dat niet zo, dan blijven ook die staan." Bij de wijkcontainers laten de vuilnismannen alle rommel staan die buiten de bakken is neergezet. „De ervaring leert dat vooral bij het oude type wijkcontainer nogal wat vuil zwerft. Ze worden nogal eens misbruikt als dumpplaats voor grofvuil. Waardoor ze snel vol- zitten en anderen zich gedwon gen zien hun vuilniszakken er omheen te zetten." De reinigingsdienst neemt verder alleen het soort grofvuil mee dat is aangemeld. „Als mensen vragen om hout op te halen en er blijkt metaal tussen te zitten, dan blijft dat morgen liggen. Hetzelfde geldt wanneer er meer dan twee zakjes sloop afval tussen zitten, of als hout langer is dan twee meter, niet is gebundeld of wanneer het tota le gewicht van het grof vuil meer dan 30 kilo is. Want zo zijn de regels." Eindelijk uitzicht /^MAKW\yt\ RTNER HYPOTHEKEN Bel Rob van Marwijk 071 516 24 62 LEIDEN RUUD SEP plein. Daarbij werd volgens de bewoners afgesproken dat er opnieuw zou worden overlegd op basis van plannen voor 120 standplaatsen. Dat overleg liep spaak toen de gemeente be sloot om naast de inrichting van het kamp ook de huurach terstand van sommige bewo ners en de mogelijkheid tot wegslepen van wanbetalers aan de orde te stellen. Wat de bewoners echt in het verkeerde keelgat schoot, was de uitspraak van wethouder Van Rij twee maanden geleden dat honderd wagens op het Trekvaartplein het absolute maximum is. 'De uitspraak van een absoluut maximum van honderd wagens op het Trek vaartplein had nooit nu al mo gen worden gedaan, de af spraak met Remkes is juist om dat nu niet te doen maar met behulp van tekeningen en over leg', aldus de bewonersvereni- ging. Het gesprek met de com missieleden moet wat de bewo ners betreft een eerste stap zijn op weg naar een 'serieuze sa menwerking' die uiteindelijk moet leiden tot een inrichtings plan met 120 standplaatsen. Wethouder Van Rij was van ochtend niet bereikbaar voor commentaar. De politiek is onjuist geïnfor meerd over het overleg van de gemeente met de bewoners van het Trekvaartplein. Niet de be woners, maar de gemeente heeft zich keer op keer niet aan de afspraken gehouden, en het wordt tijd dat de politiek dat nou eens beseft. Dat stelt .de vereniging T rekvaartpleinbewo- ners in een brief aan de leden van de commissie ruimtelijke ordening. Vanavond, vooraf gaand aan de vergadering van de commissie, willen de bewo ners een halfuur met de politici van gedachten wisselen. Het grote strijdpunt rond het Trekvaartplein is nog altijd het aantal standplaatsen dat na de herinrichting van het kamp be schikbaar komt. De bewoners willen dat alle legale en illegale bewoners van het kamp straks een plekje krijgen én dat er vol doende ruimte is voor de groei die de komende jaren nog wordt verwacht. Daarmee ko men zij op 120 plaatsen, terwijl er volgens de gemeente slechts ruimte zaJ zijn voor 100 wa gens. In december vorig jaar bracht staatssecretaris Remkes een werkbezoek aan het Trekvaart-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15