Kroonprins Pieper weg bij Philips ïscus haalt 2,3 miljard gulden boven water idse IntroGene sluit coord met Zwitsers Economie Extra rijstrook met lampjes Illegaal kopiëren dupeert muziekbranche Eigen huis tevreden over afschaffen adviestarieven VNO-NCW bezorgd over industriebeleid Met pinpas betalen op internet wordt wereldprimeur Nederland [NSDAG 19 MEI 1999 ivota haalt ruim 800.000 auto's terug De Japanse autofabrikant Toyota roept wereldwijd ruim auto's terug naar de garage om defecte onderdelen van notorophanging te vervangen. Het gaat om sedan-uitvoerin- die tussen juli '95 en augustus '98 van de band zijn gerold, mankementen doen zich vooral voor bij duurdere types, zo- ovvns, Mark II, Cresta en Chasers. De ingrijpende fabrieks- jaties, de tweede in omvang die een Japanse autofabrikant heeft moeten uitvoeren, levert het bedrijf naar schatting schadepost van 230 miljoen gulden op. chiney schrapt 150 banen extra jgGEN' Aluminiumsmelter Pechiney Nederland in Vlissin- schrapt over twee jaar zeker 150 arbeidsplaatsen extra. Dit uit bezuinigingsplannen die het bedrijf gisteren heeft toe- Al eerder bleek dat Pechiney kampt met te hoge pro- jekosten. Na het programma Challenge uit 1998 is de alu- yumsmelter een nieuw programma begonnen, Total Opera- Performance (TOP). Het concern moet nu voor meer dan ig miljoen bezuinigen om ook in de toekomst winstgevend ijvert. Momenteel heeft Pechiney 833 mensen in dienst. r acties van gemeenteambtenaren De gemeenteambtenaren in Limburg voerden gisteren ivoor een betere CAO. Vandaag stortten protesterende Gro se ambtenaren op de Grote Markt enkele vrachtwagens huisvuil uitstorten. En morgen wordt in een groot aantal Ierse en Overijsselse gemeenten actie gevoerd. De bonden ngeheimzinnig over de voorzichtige toenaderingspoging tot gever Vereniging van Nederlandse gemeenten (VNG). Eind «week werd gemeld dat beide partijen midden deze week p enkomen om de eind maart stukgelopen onderhandelingen rop gang te brengen. De VNG is erbij gebaat de impasse te breken omdat de acties volgende week scherper dreigen te Zo heeft de Amsterdamse reiniging aangekondigd vijf n het werk neer te leggen. :et veiling Holland 2,5 miljard gwuK Bloemenveiling Holland, met vestigingen in Naald- Bleiswijk, zette het afgelopen jaar voor ruim 2,5 miljard om. Een stijging met zes procent ten opzichte van het daarvoor. Het Westlandse veilingbedrijf nam 38 procent de nationale omzet in sierteeltproducten voor zijn reke- Verwacht wordt dat de omzetgroei de komende jaren zal itten met drie tot vier procent per jaar. Holland heeft on- leer plannen voor vernieuwing van het distributiesysteem ei elektronisch zakendoen. oot verlies kabelbedrijf UPC 'AMDe grootste private kabelmaatschappij van Europa heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een verlies van 140 miljoen gulden geleden. In dezelfde periode van 1998 verlies nog 52 miljoen. UPC is in Nederland eigenaar Jnited Telekabel Holding, een bedrijf met ruim 850.000 ka nsluitingen buiten de Randstad. Verder bezit UPC een be- van vijftig procent in het Amsterdamse kabelbedrijf A2000. I lekte in de eerste drie maanden een omzet van 149 mil- legen 95 miljoen in 1998. UPC verwacht de komende jaren rode cijfers te blijven. Het heeft volgens de directie te ma- lanloopverliezen. jardair investeert in Allied Domecq De Amerikaanse miljardair Warren Buffett heeft een van 2,2 procent genomen in het drankenconcern Allied >cq. Over de hoogte van de investering wil de houder van meer de kwaliteitswhisky Ballantine's, de Sauza tequilla feater gin, niets zeggen. De miljardair Buffett, rijk gewor- let succesvolle beleggingen, steekt zijn geld vooral in be- concerns, die evenwel qua beurswaarde achterblijven, gokt erop dat de investering op lange termijn geld ople- emj )e eerste winst was gisteren al binnen. Het aandeel Allied icq steeg na de bekendmaking van Buffetts investering im vijf procent. nst Marks Spencer gehalveerd Marks Spencer heeft in het eind maart afgesloten aar zijn winst met meer dan de helft zien dalen. Het resul- oor belastingen bedroeg ruim 1,8 miljard gulden. Dit is 52 minder dan in 1998, zo maakte de Britse warenhuis- gisteren bekend. De slechte resultaten kwamen niet on- cht. Half januari zei Marks Spencer al dat de kerstverko- 11998 flink waren tegengevallen. Daarin is geen verbete- ekomen. De omzet bleef onveranderd op 27,4 miljard. Dit echter zijn uitgevallen als Marks Spencer niet zijn omzet eten op te krikken door prijsdalingen. Die waren nodig ide voorraden uitpuilden. bot dem lijkt Dt wrijft >rmanc sonald frisart tel i idse gentherapie-bedrijf ine heeft een licentie- ikomst gesloten met in de Amerikaanse ste hei ilifomië. Systemix is een \va van het grote Zwitserse concern Novartis. De van de overeenkomst de miljoenen. Com- I directeur Brus van In- dat gisteren laten tens de overeenkomst W stemix gebruik maken n rami RC.C6. Dat is een door jas ne en de Leidse univer- at nogt «wikkelde techniek om de zifele drager nodig om het een patiënt in te bren- i Maf Daal en vermenigvuldigen aardigi nakkelijk. Dat heeft het zittenb I dat grootschalige pro- ilijkt da nogelijk is. Tegelijk be- eweest fonds Vice-president ruimt al na zestien maanden het veld den haag gpd Bij Philips leek Roel Pieper (42) zijn felbegeerde rol van hoogste baas van een multinational te kunnen vervullen. Maar zestien maanden na zijn benoeming tot vice-presi dent ruimt Pieper al het veld. Hij gaat zich per 1 juni aan zijn nevenactiviteiten wijden, meldt de elektronicareus zuinig. en tal van kleinere bedrijven in Silicon Valley en Boonstra ju belde haast van blijdschap de computerdeskundige te hebben kunnen paaien. „Roels staat van dienst en kennis van high-tech en consu mentenmarkten vormen de sleutel om onze positie in de VS en elders te versterken", zei Boonstra bij Piepers aantreden. Pieper moest Philips koers naar de nieuwe markten van digitale techniek en de samenbunde ling van tv, pc en telefoon ge stalte geven. Waardoor de feeststemming zo snel kon bederven is ondui delijk. De wiskundige en com- Toen Philips-topman Boonstra de geboren en getogen Vlaar- dinger Pieper overhaalde om vanuit de VS terug naar Neder land te komen, was Pieper net opgestapt bij Compaq. De posi tie van tweede man, die hij na de verkoop van 'zijn' Tandem Computers aan Compaq had verkregen, beviel Pieper niet. Eerste wilde hij zijn. Pieper zei ja tegen Boonstra omdat hij 'niet permanent met het repareren van bedrijven be zig wilde zijn', zei hij bij zijn overstap. Hij verkoos Philips boven Apple, Silicon Graphics Philips-topman Roel Pieper stapt 1 juni op bij de elektronicareus. FOTO ANP puteringenieur Pieper (TU Delft 1983, cum laude) staat als een slim technicus, gehaaid mana ger en groot netwerker bekend. staat echter het gevaar dat grote groepen mensen met het virus besmet raken. De techniek van IntroGene zorgt ervoor dat het virus zich niet vermenigvuldigt, terwijl toch op grote schaal pro ducten voor gentherapie kun nen worden gemaakt. IntoGene hoopt dat haar vin ding tot wereldstandaard wordt verheven. In de overeenkomst met Systemix ziet het Leidse bedrijf een stap in die richting. Bij IntroGene werken 93 men sen. Eind dit jaar zullen dat er 110 a 120 zijn. Het bedrijf ont wikkelt middelen voor de be handeling van kanker en hart en vaatziekten. De overeenkomst met Sys temix levert het Leidse bedrijf eenmalig enkele miljoenen gul dens op, aldus directeur Brus. Daarnaast ontvangt IntroGene twee procent van het brutobe- drag dat Systemix verdient met producten gemaakt met de Leidse techniék. papendrecht Op de snelweg A15 bij Papendrecht is een nieuwe methode in voorbereiding om het spits- verkeer meer ruimte te verschaffen. In het wegdek worden glasvezelkabels aangebracht die door lampen naast de weg kunnen worden belicht. Bij weinig verkeer vormen ze samen brandend een ononderbroken lint die de vluchtstrook van de weg scheidt. Is er veel verkeer dan kunnen ze als strepen oplichten zodat de vluchtstrook worden opengesteld voor het verkeer. Het proefvak met de door Philips ontworpen lamp jes is 1.100 meter lang en gaat acht miljoen gulden kosten. Rijkswaterstaat hoopt met het systeem in de toekomst meer tweebaanswegen in de spits in driebaanswegen om te toveren. FOTO ANP TON BORSBOOM amstelveen anp De muziekpiraterij speelt de cd- verkoop parten. Nederlanders kochten vorig jaar negen pro cent minder cd's. Volgens au teursrechtenorganisatie Buma- /Stemra is de daling vooral te wijten aan de introductie van de cd-recorder waarmee mu ziek met cd-kwaliteit kan wor den gekopiëerd. Ook wordt het steeds makke lijker om muziek via internet op cd-rom te kopiëren. Bovendien zijn er afgelopen jaar geen nieuwe cd's van de grote ster ren op de markt verschenen, wat al gauw honderdduizenden verkochte exemplaren scheelt, aldus directievoorzitter Ver voord van Buma/Stemra. Stemra, dat de auteursrech ten op geluidsdragers int, houdt ook voor dit jaar reke ning met lagere inkomsten. De omzet van de auteursrechten organisatie daalde in 1998 van 155 naar 142 miljoen. Buma, dat de rechten uit op tredens en uitzendingen incas seert, zag haar inkomsten in 1998 met ruim zes procent toe nemen tot 165 miljoen. Daarbij speelde de stijging van de ex ploitatie-inkomsten van een aantal nieuwe satellietzenders en commerciële radiozenders een rol. een zit val Dok hief 1gpd iets o sün§dienst heeft vorig jaar 2,3 g tulden opgespoord aan niet op- inkomsten bij 436.000 Neder- ongeveer dertig procent meer 197. Dat blijkt uit het jaarverslag 'us. De inspecteurs corrigeer- '8 7,2 procent van de aangiften Biljoen particulieren. Tegenover ingen stonden verlagingen voor "en, zodat de fiscus per saldo iaar w r4 extra kon belasten. De SDaairt ^elasüngdruk ligt in Neder- irgenia 45 Procent- ou mee ondernemers vond de neer da ee mi'jard gulden aan niet aan- jal 'I^comsten' terwijl in totaal 400 I en ^iMen te vee'was opgegeven. Zoals gewoonlijk zat het grote geld in de 'ambtshalve' aanslagen, die worden op gelegd als niet (tijdig) aangifte is gedaan. Ondernemingen blijken creatief om te gaan met de vaststelling van hun winst op het aangiftebiljet. De ambtenaren tel den maar liefst 12,3 miljard gulden bij, gemiddeld bijna een derde meer dan in 1997. De winstaftrek van 200 miljoen valt daarbij bijna in het niet. Dankzij ambtshalve aanslagen kon de dienst voor drie miljard gulden extra aanslaan, dat was in 1997 nog 2,2 miljard. De fis cus verzond in 1998 2,8 miljoen aanma ningen, ruim 1,4 miljoen dwangbevelen en liet bijna 500.000 keer beslag leggen. De fiscale opsporingsdienst FIOD haal de in 1998 482 miljoen gulden binnen, deels belastingen en een deel door de rechter wegens fraude vastgestelde te rugbetalingen en boetes. Ongeveer een zelfde bedrag is al opgespoord maar nog niet geïnd. In samenwerking met de douane nam de FIOD 21,7 ton marihua na, 4,7 ton hasj, 5,2 ton coke, 135 kilo heroïne in beslag. De klanten van de belastingdienst wordt elk jaar gevraagd naar hun mening over de fiscus. In 1998 vond 78 procent van de belastingplichtigen de behandeling 'normaal', twaalf procent oordeelde 'iets te streng', zes procent 'te streng'. Alle ondervraagden waren het erover eens dat de belastingdienst minder mild is. Gevraagd naar het functioneren van de belastingdienst toont 54 procent zich 'tamelijk positief, 31 procent is negatief noch positief, zes procent negatief. De aangiftebiljetten uit de beruchte blauwe envelop zijn minder in de gratie. Van de belastingplichtigen redt 38 procent zich zelf volledig, 19 procent met hulp, 43 procent besteedt uit. Slechts tien pro cent noemt het formulier 'zeer duide lijk', 31 procent vindt dat helemaal niet, de rest houdt het op 'tamelijk duidelijk'. De aanslagen en brieven van de belas- tingambtenareri worden over het alge meen wel gunstig beoordeeld. Een overgrote meerderheid van 83 pro cent zegt belastingontduiking onaan vaardbaar te vinden en zo n 78 procent acht het volstrekt of niet helemaal uitge sloten dat ze het zelf zouden doen. Ne gen procent 'kan het zich wel voorstel len' en één procent noemt het 'hoogst waarschijnlijk'. Geruchten over ruzie met Boonstra over de hoogte van investeringen in digitale tech nieken worden niet bevestigd. Mogelijk zijn het zijn vele ne venactiviteiten (commissaria ten) die Pieper er op nahield, en de manier waarop hij zich als technologiegoeroe manifes teerde op talloze bijeenkom sten. Dat valt uit de toon bij tories, UB Networks en Tan dem Computers, waar hij ach tereenvolgens het mes in de or ganisatie zette. Boonstra haalde hem binnen tijdens een zeilwedstrijd, zoals Boonstra op zijn beurt tijdens het Skütsjesilen door Jan Tim mer naar Philips was gehaald. Pieper bezit een jacht waarop hij op lange reizen een beman- Philips, waar ook Boonstra zelf ning van achttien koppen voert, zijn commissariaat bij Vendex Met zijn lengte van twee meter eraan gaf om als onafhankelijk Philips-bestuurder te kunnen functioneren. Boonstra - bij Sa- raLee ook geschoold in Ameri kaanse omgangsvormen - zette zijn eigen losheid in de omgang al snel na zijn entree over boord. Hij riep Pieper al na een paar interviews tot de orde. Pieper is een snelle carrière maker. Begonnen bij het Duitse softwarehuis Software AG en vervolgens de baas bij AT&T- dochter Unix Systems Labora- bracht hij het tot topbasketbal- ler in Nederland en Duitsland. Vrienden roemen zijn overre dingskracht en enthousiasme, zijn critici wijzen er op dat Pie per zijn bedrijven reorganiseer de tot 'hapklare brokken' waar door vooral de aandeelhouders dik aan de verkoop verdienden. Zelf bedong hij riante schade loosstellingen. Alleen al de overname van Tandem door Compaq leverde hem tien mil joen gulden op. hilversum-nieuwegein anp-gpd De Vereniging Eigen Huis is bij zonder tevreden met het besluit van de Nederlandse Vereniging van Makelaars om de adviesta rieven af te schaffen. Het huidi ge adviestarief zagen veel klan ten toch als een soort richtlijn waarover niet te praten viel, al dus woordvoerster Trip. „Ons advies aan alle huizenkopers en -verkopers luidt dan ook: Ga onderhandelen en ga shoppen bij diverse makelaars." De afgelopen jaren is de ma kelaardij al een stuk opener ge worden na het afschaffen van vaste tarieven in 1994. Maan dagavond maakte de NVM be kend dat met onmiddellijke in gang ook het adviestarief van 1,85 procent van de waarde van de woning gaat verdwijnen. NVM-woordvoerster Geerts verklaart het afschaffen van de adviestarieven uit het feit dat de markt er rijp voor is. Ze geeft toe dat de NVM ook heeft geke ken naar de nieuwe Mededin gingswet, die op 1 januari vorig jaar van kracht werd. Een aan wijzing van de Nederlandse Mededingingsautoriteit NMa om de adviestarieven af te schaffen, zat er aan te komen. De makelaars hebben wel moeten wennen aan de nieuwe marktomstandigheden. Een aantal jaren geleden, toen de vaste tarieven werden afge schaft, liepen veel makelaars daartegen te hoop. Zo zou hun vertrouwenspositie in strijd zijn met vrije tarieven. Na het af schaffen moest zelfs minister Wijers van economische zaken eraan te pas komen om op te treden tegen een advertentie- verbod van de NVM. De vereni ging verbood zijn ledqp om te adverteren met eigen tarieven. De NVM is niet bang dat ma kelaars elkaar nu op leven en dood gaan beconcurreren. ,,De een concurreert op prijs en de ander op kwaliteitaldus woordvoerster Geerts. De NVM is ook niet bang dat de kleinere makelaar op deze open markt het loodje legt. „Het merendeel van onze leden zijn nog steeds kleinere kantoren van vijf tot zeven medewerkers." TPG vreest trage liberalisering van postverkeer EU brussel gpd TPG. de voormalige PTT, staat bekend als het meest vooruit strevende postbedrijf van Euro pa. Op de tiende express- en' postconferentie in Brussel kreeg topman Scheepbouwer dan ook meer complimenten dan hij kon tellen. Toch verliet de TPG-baas de conferentie al lerminst tevreden. Europese ambtenaren lieten doorsche meren dat de liberalisering van de postmarkt nog lang op zich zal laten wachten. De Europese topambtenaar Strohm liet er weinig misver stand over bestaan dat er welis waar wordt gestreefd naar vol ledige liberalisering van de postmarkt, maar dat het op korte termijn zeker niet valt te verwachten. Strohm liet zelfs het jaar 2008 vallen wat voor onrust zorgde bij de aanwezi gen op het congres. Scheepbouwer had geen goed woord over voor de bood schap van de ambtenaar: „Be lachelijk. Iedereen gaat nu weer rustig slapen." Daarmee doelt Scheepbouwer op de postbe drijven in andere Europese lan den. De aanwijzingen van de Europese commissie om iets meer ruimte te maken voor de vrije markt worden vooralsnog massaal genegeerd. Unilever verliest voordeel in VS ruswuk anp Unilever is bij de gezondheids margarine haar voordeel op de Amerikaanse markt weer kwijt. Gisteren kreeg concurrent McNeil, onderdeel van de gi gant Johnson lohnson, van de Food and Drug Administra tion toestemming om de cho lesterolverlagende margarine Benecol in de VS op de markt te brengen. Unilever kreeg begin mei toestemming van de FDA en heeft daarna in hoog tempo haar cholesterolverlagende Ta ke Control naar de supermark ten gebracht. Beide bedrijven mikken op een markt van 100 miljoen cholesterolbewuste consumenten. McNeil verwacht dit jaar ook op de Nederlandse markt te komen. den haag anpstrie voor dertig procent van de toegevoegde waarde in de marktsector en levert het twintig procent van de directe werkgelegenheid op. De sector draagt tachtig procent van de export, neemt het 55 procent van de innovatie voor haar rekening en zorgt voor 75 procent van de pro duct- en procesvernieuwing. Voorzitter Blankert zegt dat de industrie er op zich beter voorstaat dan enige jaren terug, maar dat de positie zeker niet veilig is. Het buitenland begint ook de lonen te matigen, zorgt voor winst herstel, flexibiliseert en doet meer aan onderzoek en ontwikkeling voor nieuwe producten. „Ons relatieve groeivoordeel raakt uitgewerkt. Andere landen verzetten hun bakens en zitten niet stil. Er is reden voor zorg." Het feit dat het budget voor onderzoek en ont wikkeling onlangs met 100 miljoen gekort is en er nog een bezuiniging van 150 miljoen boven de markt hangt, vindt Blankert een voorbeeld van een verkeerde ontwikkeling. „Andere landen ver sterken juist hun technologiebeleid." Werkgeversvereniging VNO-NCW maakt zich zorgen over het industriebeleid. De aandacht voor technologie- en wetenschapsbeleid zakt weg. De politiek maakt zich drukker om de on derkant van de economie (laagbetaalde banen, nivellering) dan om de bovenkant (hoger onder wijs, technologie en middengroepen). Een tekort aan bedrijfsterreinen, dichtslibben de wegen en schaarste aan technisch en ICT-per- soneel knelt de industrie in haar huidige en toe komstige mogelijkheden. Stimuleringsinstru menten zijn versnipperd en te eenzijdig, het mi lieubeleid dreigt internationaal te ver voor de muziek uit te lopen en vernieuwend onderne merschap in de industrie komt nog te weinig van de grond. Met deze klachten wijst de ondernemersorga nisatie de ministeries van economische zaken en onderwijs nog eens op het standpunt van de werkgevers. Volgens VNO-NCW zorgt de indu- den haag gpd Nederlandse consumenten kunnen vanaf volgende maand ook met hun pinpas betalen op het internet. Eerst alleen nog in Nederland. Maar de banken verwachten dat nog dit jaar ook bij webwinkels in het buiten land kan worden gepind. Vol gens Interpay, de organisatie die het betalingsverkeer afhan delt, heeft Nederland daarmee een wereldprimeur. In andere landen kan nog alleen met cre dit cards worden afgerekend. De nieuwe manier van beta len moet de handel via internet een duw in de rug geven. We reldwijd wordt deze e-commer- ce een grote toekomst voor speld. Nederlandse consumen ten kunnen straks zowel met een credit card als met een pin pas op het internet betalen. Voorwaarde is wel dat de pin pas is voorzien van het Maes tro-logo. In Nederland zijn veertien miljoen pinpassen in omloop en vier miljoen credit cards. De betalingen vinden plaats via het zogeheten SET- protocol, Secure Elektronic Transaction (veilige elektroni sche transactie). De Nederland se banken garanderen dat dit systeem, dat internationaal steeds meer terrein wint, abso luut waterdicht is. Consumenten hebben voor het pinnen op het internet spe ciale software nodig, plus een aparte kaartlezer. De kosten mer) is zeer riskant. Bij SET wordt de informatie digitaal versleuteld over het in ternet gezonden. Dat maakt frauduleuze betalingen volgens de banken onmogelijk. I let sys teem is ontwikkeld door de or ganisaties MasterCard en Visa, in samenwerking met compu terbedrijven als IBM en Com paq. Interpay verwacht dat een groot aantal Europese landen in de tweede helft van dit jaar ook SET-betalingen zullen ac- epteren. Bij de presentatie gis- daarvan liggen tussen de vijftig' teren in Den Haag, noemde een en zestig gulden. In principe is elke pc geschikt voor de beta lingen. Consumentenorganisaties ra den het betalen met credit cards op hel internet nu sterk af, omdat de meeste methoden niet veilig zijn. Vooral het ver sturen van persoonlijke gege vens (zoals het rekeningnum- woordvoerder onder meer Duitsland, Frankrijk, Zwitser land, Denemarken en Finland. Een woordvoerder verwacht dat Amerikaanse internetbedrijven snel digitale filialen zullen ope nen in Europa. „Ook al zijn ze zelf nog niet klaar voor SET, zo n grote markt als Europa la ten de Amerikanen niet liggen." Twee jaar cel en boete geëist voor beleggingsfraude utrecht anppen. De bedrijfjes wierven via telemarketing op agressieve wijze beleggers op de termijnmarkt. De beleggers kregen de indruk dat hun orders aan een Zwitserse beursmakelaar werden door gegeven. In feite gebeurde er helemaal niets, maar ging het grootste gedeelte van de inleg op aan commissies. Volgens officier van justitie Hoekendijk verlo ren Nederlandse beleggers zo'n twintig miljoen gulden. Hoekendijk kondigde aan de geschatte winst - ruim twaalf miljoen - te gaan terugvorde ren van de verdachten. Bovendien zijn de gedu peerden collectief bezig om via de civiele rechter hun geld terug te krijgen. Tegen een 37-jarige Brit is gisteren voor de recht bank in Utrecht twee jaar cel en een ton boete geeïst wegens beleggingsfraude. De Brit maakte deel uit van een criminele organisatie die tussen april 1993 en januari 1995 honderden kleine be leggers voor miljoenen guldens heeft kaalge plukt. Hij was de derde en laatste hoofdverdach te in deze zaak die moest voorkomen. Twee an deren werden vorig jaar tot eenzelfde straf ver oordeeld. De verdachten werkten met buitenlandse be drijven om de Nederlandse regelgeving te ontlo-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9