Vermogensbeheerder sceptisch over opkomende markten Meeste zittenblijvers zitten nog steeds goed Economie 'Advies hypotheek kan niet gratis zijn' Nederland valt goed bij chemiebranche VS WOENSDAG 19 MEI 1999 'We zijn gedoemd de geschiedenis te herhalen Hij is de ongekroonde koning onder de vermogensbe heerders. Mark Mobius goochelt namens beleggings maatschappij Templeton met miljarden op de weerbar stige markten van Azië, Zuid-Amerika en Rusland, jaren lang gold hij als de beste man in de 'moneybusiness', maar de crisis van 1998 kostte hem bijna zijn imago. ,,Ik verloor twee miljard dollar, journalisten schreven: 'Het is over met Mark Mobius'. Inmiddels is al ons verlies weer goedgemaakt." Maar hij blijft wantrouwig: ,,We zijn ge doemd de geschiedenis te herhalen." mende markt naar de andere, van Argentinië naar Rusland, van Maleisië naar Zuid-Afrika, voortdurend op zoek naar inte ressante investeringen. En pas sant schreef hij twee succesvol le boeken over beleggen die hem de status van goeroe be zorgde en werd hij drie keer uit geroepen tot portefeuillebe heerder van het jaar. In 1998 stond zijn reputatie ter discussie. Hij zat vol in Zuid-Amerika, Azië en Rusland. En het ging fout. „De crash kwam onverwacht en wat voor al pijnlijk was: De val was zo diep. In Rusland ging er in sommige gevallen wel negentig procent af." De beleggings fondsen van Templeton deden het relatief gezien nog goed, meent hij. „Ons Rusland-fonds verloor zeventig procent, maar we hebben het in elk geval overleefd. Onze fondsen zijn er nog. Dat kunnen anderen niet zeggen." Mobius' standvastigheid heeft hem gered. Hij heeft de AMSTERDAM FRANK HENDRICKX Hij is klein en tenger en in zijn crèmekleurige maatpak ziet de vermogensbeheerder er uit als een dandy, maar Mark Mobius voelt zich een bokser. ,,In mo neybusiness moet je kunnen incasseren - go with the pun ches." Hij beweegt zijn bovenli chaam heen-en-weer om de denkbeeldige klappen op te vangen. En klappen heeft Mor- bius genoeg gehad het afgelo pen jaar. Als vermogensbeheer der van beleggingsmaatschap pij Templeton voor de zoge naamde opkomende markten ging hij zwaar het schip in. Nonchalant: „Twee miljard dol lar, of zoiets." „Het was het zwaarste jaar in mijn Ccirrière." En Mobius is toch wat gewend. De helft van zijn leven woonde de Ameri kaan in landen als Taiwan, Hong Kong, lapan, Mexico, Ko rea en Thailand. De laatste ja ren reisde hij tweehonderd da gen per jaar van de ene opko- Twijfel over onafhankelijkheidbemiddelaars ENSCHEDE JAN RUESINK Een persoonlijk financieel ad vies is niet alleen lucratief voor welgestelden. Ook Jan Modaal heeft steeds meer behoefte om grip te krijgen op zijn financiële handel en wandel. Maar wie kan er wijs worden uit de wir war van hypotheekvormen, pensioenpolissen en beleg gingsplannen die over onze hoofden worden uitgestort? Sinds enige jaren bestaan er 'fi nancial planners'. Die kunnen voorkomen, beweren ze al thans, dat de klant zijn hoofd in een wespennest steekt. „Nou, laat ik zeggen dat de hypotheekadviseur de klant lang niet alle aspecten heeft voorgehouden." Financieel ad viseur Van den Berg uit Nijver- dal blijft diplomatiek. Een tijdje geleden rezen echter zijn haren ten berge toen hij de hypo- theekopbouw van een van zijn nieuwe klanten onder ogen kreeg. Een man van in de vijftig had zijn woning van 2,5 ton maximaal moeten financieren. De man in kwestie had al een spaarhypotheek en nadat hij bij een hypotheek-advieswinkel te rade was gegaan had hij er nog zo'n spaarhypotheek van dik een ton bij gekregen. De loop tijd daarvan bedroeg dertig jaar, terwijl hypotheekadviseur èn bank konden weten dat de man het maandbedrag na zijn pen sionering redelijkerwijs niet meer kan opbrengen. „Eigenlijk is het ongehoord dat ze hem zo iets hebben aan gepraat", oordeelt Van den Berg. „Ze hebben hem niet eens gewézen op alternatieve vormen. Ik probeer nu een an dere constructie voor hem te zoeken." Hendrik van den Berg (46) heeft ruim twintig jaar lang ma nagementfuncties in het bank wezen vervuld. Sinds een half jaar is hij zelfstandig en runt hij onder de naam Atrium een fi- nancial-planningbureau. In die korte tijd heeft hij al menig ont luisterend verhaal aangehoord over hoe tussenpersonen en banken klanten behandelen. Van de zogenaamde onaf hankelijkheid en klantgericht heid waar de financiële wereld vaak hoog van opgeeft, heeft de financieel adviseur niet zo'n hoge dunk. „Toen wij ons bu reau oprichtten, heeft mijn partner een plaatselijk concur- rentie-onderzoek verricht. Zo genaamd als potentiële klant informeerde ze bij banken en tussenpersonen naar een pas sende hypotheekvorm. Bijna overal werd ze afgescheept met een foldertje of een standaard rekensommetje." /Ms bankmanager wist hij na tuurlijk wel hoe het wereldje in elkaar zat. Nu hijzelf particulie re en zakelijke klanten door die jungle moet leiden, ziet Van den Berg hoe de mensen 'voor gelicht' worden door met name de tussenpersonen. Dat banken niet onafhanke lijk zijn, dat kan de Nijverdaller wel begrijpen. „Een bank ver telt je natuurlijk niet dat een andere bank goedkoper is of een aantrekkelijker hypotheek- vorm heeft.'.' De laatste tijd zijn tal van hy potheek- en spaarwinkels opge zet, die de klant 'onafhankelijk' en 'gratis' adviseren hoe ze hun geld moeten lenen danwel be leggen. „Niets is gratis", con stateert Van den Berg droogjes. „Tussenpersonen moeten ook huur en Ionen betalen en ver dienen hun geld door klanten aan te brengen bij hypotheek verstrekkers. Daar krijgen ze provisie voor. Maar zodra je je als adviseur laat belonen in procenten is er iets mis." Van den Berg legt uit waar om. „Een hypotheekadviseur krijgt bij het binnenhalen van een spaarhypotheek twee pro cent van het verzekerde bedrag. Op een annuïteiten-, lineaire of aflossingsvrije hypotheek krijgt hij maar een half tot driekwart procent van de lening. Boven dien bieden sommige banken bonussen of premies aan tus senpersonen bij een bepaald aantal contracten." Door deze werkwijze is de onafhankelijkheid van de tus senpersonen in het geding, legt Van den Berg uit. Het is voor een adviseur immers lucratie ver om een spaarhypotheek dan een andere hypotheekvorm te verkopen. Hoe hoger het be drag is, des te meer verdient hij er aan. Maar de bank die de hypo theek afsluit, moet toch ook in zien dat deze klant een gunsti ger hypotheek had kunnen af sluiten? „Klopt, maar de bank zal wel gek zijn om dat aan de klant te vertellen. Want dan verdient de hypotheekwinkel die de klant binnenbracht min der provisie en dan zal die de volgende keer wel naar een concurrent stappen. En banken verliezen niet graag tussenper sonen." Ook de combinatie makelaar- /hypotheekadviseur binnen een en hetzelfde pand moet de klant wantrouwen, waarschuwt de financieel-planner. „De hy potheekadviseur heeft er dan namelijk baat bij dat de klant de financiering rond kan krij gen. Dan is het verleidelijk om het benodigde bedrag tot de ui terst haalbare grens op te rek ken." Van den Berg benadrukt dat 'heus niet alle hypotheekwin kels en andere tussenpersonen te kwader trouw zijn'. „Maar de enige manier om een echt onaf hankelijk advies te garanderen, is uitsluitend met uurtarieven te werken. Toegegeven, het uurtarief van gemiddeld 150 gulden vormt voor veel mensen een drempel, vooral als ze zien dat anderen gratis advies geven. Maar nogmaals, niets in het le ven is gratis." Mark Mobius. foto opd strategie zo min mogelijk te wisselen in een portefeuille. Als het slecht gaat, koopt de Ameri kaan juist bij. Hij verwoordt het nogal plastisch. „Je moet inves teren als het bloed door de stra ten loopt. Ook als het je eigen bloed is." Inmiddels hebben de meeste door de crisis getroffen gebieden zich weer her- steld.Ook de beleggingsfondsen van Templeton zijn- weer terug op het oude niveau. Eén ding is volgens Mobius zeker: De opkomende markten zijn corrupt, van de basis tot de top. „Kijk naar Rusland: We zijn daar gewoon beroofd. Bij de centrale bank missen ze veer tien miljard dollar, veertien mil jard dollar! Dat is IMF-geld, op gegaan in de dunne lucht. En waarom weigerde Rusland zelfs de binnenlandse schulden te rug te betalen? Terwijl het zo eenvoudig is, gewoon een kwestie van geld bij drukken. Ze deden het niet, omdat ze bui tenlandse investeerders wilden bestelen. De corruptie gaat tot het hoogste niveau, want nie mand kan veertien miljard uit de centrale bank stelen zonder medewerking op het hoogste niveau." Er zijn echter ook vingers die naar vermogensbeheerders als Mobius wijzen. Volgens tegen standers speculeren zij slechts op korte termijn. Het is flitsgeld dat razendsnel in een onder ontwikkelde economie wordt gepompt om er weer net zo snel uit te verdwijnen als het even tegenzit. Buitenlandse vermogensbeheerders zijn de schuld van de crisis, meende bijvoorbeeld ook de regering van Maleisië en bevroor alle ka pitaalstromen. Mobius kan er met zijn hoofd niet bij. „Ze zeggen dat wij al leen op de korte termijn inves teren. Maar wij zaten al acht jaar in Maleisië. Ze zoeken een zondebok, want de regering van Maleisië is zo corrupt als de pest en streeft alleen naar het behoud van hun roverskapita- lisme. Toen ze ons geld vastzet- teerde een door de Maleisische staat gecontroleerde oliemaat schappij wel 300 miljoen dollar in een Zuid-Afrikaanse maat schappij. Dat geld stroomde ge woon uit het land. De pot ver wijt de ketel, zou ik zeggen." De huidige opmars van beurskoersen in opkomende markten als die van Rusland, Brazilië en Japan is volgens Mo bius dan ook niet te danken aan interne hervormingen. „Er zijn drie belangrijke oorzaken: de lage rente, de goedkope mun ten en de enorme stijgingen op de Amerikaanse beurzen. Een deel van die winsten gaat nu weer naar de opkomende markten en dat is genoeg om de beurzen daar enorm te laten stijgen." Voor de lange termijn is Mo bius dan ook niet positief. „Het herstel komt te snel, de betrok ken landen hebben weinig ge leerd. We zijn dan ook ge doemd de geschiedenis van 1998 te herhalen." De vermo gensbeheerder denkt dat de huidige hausse twee tot drie jaar zal voortduren. Dan komt een nieuwe crisis. Naar zijn tac tiek gevraagd, voldoet Mobius toch weer aan het negatieve imago van de vermogensbe heerders. Als een ware protago nist van het flitskapitaal zegt hij: „Wij stappen er nu vol in. Over twee jaar pakken we onze winst en gaan er weer helemaal uit. Dan begint alles opnieuw." oosTERSCHELDEDe onderhoudswerkzaamheden aan de schuiven van de Oosterscheldekering zijn op dit ogenblik in volle gang. De schuiven worden voor de uitvoering van het karwei voorzien van gro te steigers, die boven de kolkende zee hangen. Ar beiders moeten met speciale veiligheidsgordels werken zodat ze niet in het water kunnen vallen. In verband met het stormseizoen mogen de werk zaamheden slechts worden uitgevoerd tussen 1 april en 30 september. In de resterende maanden mag aan geen enkele dijk of waterkering worden gewerkt. Tijdens de uitvoering wordt er voor ge zorgd dat er geen verontreinigende stoffen in het water terechtkomen. foto anp wim van vossen UTRECHT ANP Nederland is een van de favo riete bestemmingen voor Ame rikaanse chemische bedrijven die in Europa gaan investeren. Binnen de Europese regio staat ons land na Groot-Brittannië en Frankrijk op de derde plaats als het gaat om .Amerikaanse inves teringsprojecten in de chemie. Dat is een van de resultaten van een onderzoek van de adviesor ganisatie Ernst Young naar Amerikaanse investeringen in het buitenland. Daaruit blijkt dat zes van de tien buitenland se investeringen door Ameri kaanse bedrijven in Europa worden gedaan. Binnen Europa komt het leeuwendeel van de investeringen in de EU terecht. Wat betreft de vorm van de in vesteringen zijn overnames het populairst. Toch zijn Ameri kaanse bedrijven ook in toene mende mate bezig om op eigen kracht fabrieken in het buiten- Beleggen in aandelen altijd een kwestie van lange adem land op te zetten. Groot-Brit- tannië krijgt de meeste investe ringsprojecten van de Amerika nen. Nederland staat in de Eu ropese regio op de negende plaats. Ernst Young vindt een opmerkelijk gegeven in het on derzoeksresultaat dat Europa ook steeds meer een favoriete regio is voor het vestigen van fabrieken door Amerikaanse ondernemingen. De loonkosten zijn vaak niet meer de beslis sende factor. ROTTERDAM HANS ROODENBURG Vrijwel alle beleggingsgoe roes kijken met samenge knepen billen naar de aan delenmarkten. De verschil lende bedrijfssectoren laten zeer uiteenlopende resulta ten zien waarbij het ook nog erg veel uitmaakt in welk deel van de wereld zij zijn gevestigd. Beleggingsadviseurs heb ben het dan ook erg lastig. Jarenlang waren hun advie zen in feite één pot nat; ze aapten elkaar na. Doordat thans per maand in heel ver schillende bedrijfsgebieden en regio's volstrekt uiteenlo pende koersbewegingen zijn, heeft de belegger maatwerk adviezen nodig. En of de beleggingsadvi seurs en -analisten van de banken, effectenhuizen en aandelenfondsen daarvoor geschikt zijn, is maar de vraag. Velen van hen komen ook nooit verder dan het le zen van krantenartikelen en bedrijfsanalyses. Een beetje geïnteresseerde belegger kan net zo goed aan de hand van zijn eigen informatie tot even goede besluiten ko men. Neem nu april. Wie had gedacht dat de op de Neder landse markt gerichte aan delenfondsen het plotseling weer redelijk zouden doen. Verder heeft zich in april het duidelijke herstel op de markten in het Verre Oosten voortgezet. En in een aantal van de nieuwe opkomende landen werden de zware koersverliezen van vorig jaar deels ingelopen. Het beeld van de verschil lende aandelenmarkten valt uitstekend te beoordelen aan de hand van de maan delijkse rendementsvergelij king die het Institute for Re search and Investment Servi ces (IRIS) in Rotterdam maakt van de belangrijkste op de Nederlandse markt opererende fondsen. Bij de ze maandelijkse 'performan cevergelijking' moet wel de kanttekening worden ge plaatst dat de beleggers in aandelenfondsen nauwelijks switchen en zeker niet per maand. Voor een overstap van het ene naar het andere fonds komt meer kijken. De op Nederlandse aande len gerichte fondsen gingen er in april over het algemeen 6 tot 8,5 procent op vooruit. Topper was RG Zelfselect Nederland met 8,5 procent. Met een magere winst van 2,5 procent zullen de (veelal kleine) beleggers van het Postbank Nederlandfonds teleurgesteld naar het resul taat hebben gekeken. Over de afgelopen twaalf maanden zal niemand echt hebben staan juichen, want de score ligt over die periode bij veel Holland-fondsen nog lager dan die over april. Daar staat echter weer tegenover dat de volhouders nog best tevreden kunnen zijn, omdat over de afgelopen vijf jaar nog altijd gemiddelde rende menten zijn behaald van 22 tot 26 procent per jaar. Het bewijst maar weer eens dat beleggen in aandelen altijd een kwestie van lange adem is. De Europese aandelen fondsen deden het in april weliswaar iets minder goed dan de specifiek Nederland se, maar over de eerste vier maanden van dit jaar gere kend, behaalden ze vaak een beter rendement. De fond sen in de sector 'wereld' ont wikkelden zich gestaag ver der. In het algemeen heeft deze sector het er in de afge lopen twaalf maanden beter van afgebracht dan de fond sen 'Europa' en 'Nederland'. Wie vorig jaar ap! J sommige Verre Ofl fondsen is gestapt wrijfi de handen. Performano centages van 30 tot 35 twaalf maanden: tel i id winst! ui In de cijferbrij vanl i) het leuk om te kijken k fonds het het beste het ilj daan. Welnu, dat wa Zelfselect Maleisië wai' ie. in april 73,9 procenl i kunnen maken. Hoe n i die winst is, blijkt at l langer wordt teruggel Dit land dat met een en economische if kampte was voor de bel si vorig jaar nog een ramp R( gene die er al een jaa ni zijn geld zit, staat nogs m negen procent in de mi vi En welke belegger zo iel rige maand op het idf al: komen zijn om een ei smak geld in een Mal fonds te storten? Daai ;ei het misschien .aardigi nj naar de lange-zittenb l< te kijken. Dan blijkt da iu het beste af is geweest - onroerendgoedfonds j VHS waar men in de i pen vijf jaar op een g delde jaarwinst zit val procent. Maar ook hie weer, welke belegger h t vijf jaar terug kunnen b ken? Tenslotte nog iets O» obligatiefondsen 1 meestal niet. zulke 1 koersbewegingen vi men. Toch kan menii veilig rentefonds op 1' qq termijn ook aardig b Kijk maar eens naarb middelde rendemeni 13,9 procent per jaar rd afgelopen drie jaar va rento. Op een spaarrel ;emai bij de bank voor j periode niet meer «jj, tot vijf procent per jaa ben kunnen maken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 8