Ehud Barak streeft naar brede coalitie Shas: meer zetels, maar niet meer macht Buitenland Carnavalesk begin campagne in Indonesië Schutter Frans-Duitse grens pleegt zelfmoord Demonstranten Paramaribo belagen parlementsgebouw Baskische regering sluit pact met politieke arm ETA VS achter noodfonds Kosovo (ENSDAG 19 ME11999 ERl onden en Teheran nader tot elkaar PTIt i. ;en Iran en Groot-Brittannië zullen voor het eerst in twin- 'i^ardiplomatieke betrekkingen aangaan op het hoogste ni- Beide landen gaan weer ambassadeurs benoemen in el- hoofdsteden. Het besluit markeert het einde van vele ja- van strijd. De Britse ambassadeur vertrok in 1979 toen de jvan Iran ten val werd gebracht. Het doodvonnis dat de anse geestelijke leider Khomeini tien jaar later uitsprak tegen schrijver Rushdie wegens diens boek de Duivelsverzen, zette betrekkingen opnieuw onder grote druk. exas betaalt verwijderen tatoeages itworth Ex-jeugdbendeleden kunnen op kosten van de lerikaanse staat Texas hun tatoeages laten verwijderen. De aanse media meldden gisteren dat gouverneur Bush hier- jr 90.000 dollar beschikbaar stelt. Jongeren die in aanmer- igvvillen komen voor de gratis laserbehandeling, moeten jon- rdan 21 jaar zijn. Ook moeten ze bewijzen dat ze echt willen ten met de bende waarvan ze de symbolen op hun lichaam t atoeërd hebben. De service wordt aangeboden in veertien laanse steden die onder criminaliteit van jeugdbendes lijden. iksas tot premier Litouwen gekozen lys» Het Litouwse parlement heeft gisteren de burgemeester iVilnius, Rolandas Paksas, met grote meerderheid tot minis- president gekozen. Paksas is de opvolger van Vagnorius. De- stapte eind april op vanwege een meningsverschil met presi- itAdamkus over privatiseringen, de gang van zaken bij ener- bedrijven en de strijd tegen corruptie. Paksas wil de politiek izijn voorganger voortzetten en Litouwen naar het lidmaat- ap van de Europese Unie en de NAVO voeren. Paksas werd 997 burgemeester van de hoofdstad Vilnius. Daarvoor was stuntpiloot. ackers zoeken kinderporno op net guADe Braziliaanse afdeling van de VN-organisatie voor lenvijs, wetenschap en cultuur, Unesco, neemt computer- Iers in dienst voor de strijd tegen kinderporno op internet, zogenoemde hackers hebben volgens de organisatie veel mis in huis die van pas komt bij de opsporing van kinderpor- liies. De krakers gaan via gewone internetproviders aan de Het is nog niet bekend wat ze voor hun speur- en kraak- kbetaald krijgen. apenstilstand in Sierra Leone President Ahmad Tejan Kabbah van het West-Afrikaanse ra Leone en rebellenleider Foday Sankoh zijn gisteren over gekomen dat hun strijders op 24 mei de wapens neerleggen, partijen beginnen op die datum vredesonderhandelingen. ;oh heeft verklaard zonder voorwaarden aan de onderhan- igstafel plaats te nemen. Vorige week nog eiste zijn bewe- let Verenigd Revolutionar Front (RUF), dat de regering ;ohs doodsvonnis intrekt. Sierra Leone is al sinds 1991 het van een burgeroorlog met bendes die onder meer vanuit landen de bevolking wreed terroriseren. Er zijn minstens 00 doden gevallen. wonden in Noord-Ierland sti In de Noord-Ierse stad Portadown zijn gisteren vecht- jen uitgebroken tussen katholieken en protestanten. Daar- ielen vier gewonden, onder wie twee politieagenten. De po- zag zich genoodzaakt met plastic kogels te schieten. Vol- ooggetuigen braken de straatgevechten uit toen katholieke eren protestantse marsgangers met stenen bekogelden, elijke marsen van militante protestanten vormen in Noord- nd geregeld aanleiding tot sectarisch geïnspireerd geweld. in van Bhutto doet zelfmoordpoging yu Asif Ali Zardari, echtgenoot van de Pakistaanse ex-pre- Bhutto, heeft in een politiecel een zelfmoordpoging onder in en is daarbij gewond geraakt. De man zit sinds twee jaar ngen en ging maandag in hongerstaking, nadat hij was on- 075 raagd door de politie over een dubbele moord in juni 1996. en haar man werden half april van dit jaar beiden ver- eeld tot vijf jaar cel wegens corruptie. Vanuit Dubai ver- de Bhutto dat het onzin was dat haar man had geprobeerd [elf te doden. Volgens haar proberen de 'fascistische' rege- de politie te verdoezelen dat haar man is gemarteld. Ijoenen Britten zien Dando-special Ui In een speciale uitzending van het misdaadprogram- ximewatch heeft de BBC-televisie gisteravond een uiterste ig ondernomen helderheid te brengen in de moord op malig presentatrice Jill Dando. In de uitzending, die werd ken door meer dan acht miljoen mensen, gebruikten de ammamakers beeldmateriaal van de omgekomen Dando een reconstructie van de gebeurtenissen voor en na haar De razend populaire Jill Dando (37) werd op 26 april in hurt van haar huis in Londen doodgeschoten. ipens in VS 'veiliger' voor kinderen 30.30 ngton De Amerikaanse Senaat heeft gisteren een wets- itel aanvaard dat de veiligheid van wapens moet vergroten. Ivuurwapens mogen alleen nog worden verkocht als de er is voorzien van een kinderslot. Het voorschrift maakt rdeel uit van een pakket maatregelen waarmee de Ameri- se regering de jeugdcriminaliteit wil terugdringen. Eerder sloot de Senaat de verkoop van halfautomatische wapens ongeren onder de achttien te verbieden. Likud draagt Sharon voor als tijdelijk leider Ehud Barak bezoekt samen met zijn vrouw en Leah Rabin (rechts) het graf van de vermoorde premier Rabin. Barak wil een zo'n breed mogelijke regering samenstellen om zo een groot draagvlak voor de vredesonder handelingen met de Palestijnen te creëren. foto afp menahem kahana Na zijn grote overwinning op Netanyahu is de weg voor de nieuwe Israëlische premier Barak vrij om een zo breed mogelijke regeringscoalitie te vormen. De leider van Eén Israël (een coalitie tussen de Arbeiderspartij en twee kleine partijen) had al voor de verkiezingen gezegd dat hij streefde naar een breed draagvlak. Het aftreden van Netanyahu als leider van Likud maakt het zelfs mo gelijk dat deze partij wellicht tot een nieuwe regering toetreedt. niets te maken wil hebben met Shas-leider Deri, die onlangs is veroordeeld wegens corruptie. Deri kondigde gisteravond verrassend aan geen zitting te zullen nemen in de Knesset. Hij probeert daarmee te bewerk stelligen dat Barak toch bereid is de orthodoxen in zijn nieuwe regering op te nemen. De partij is met haar zeventien zetels de grote winnaar van de verkiezin gen. Als Barak erin slaagt zijn Eén Israël en de linkse- en centrum partijen samen te voegen met TEL AVIV-JERUZALEM Rtr-AFP-ANP-DPA De versnippering van het poli tieke krachtenveld over rechts en links, alsmede religieus en seculier, verdeeld over vijftien partijen, maakt de vorming van een coalitie een ingewikkelde zaak. Zo weigeren de natuurlij ke partners van Eén Israël, het liberale Meretz en de nieuwe seculiere groepering Shinui, met respectievelijk negen en zes zetels, iedere samenwerking met de partij Shas. Bovendien heeft Barak laten weten dat hij de Russische emigrantenpartij Israël b'Aliya én Likud dan be schikt hij over een coalitie met brede steun in het parlement, iets wat Israël al jaren niet meer heeft gekend. Waarnemers slui ten niet uit Barak zelfs zal pro beren de Nationale Religieuze Partij binnen te halen. De NRP (vijf zetels) is het politieke thuisland van de kolonisten. Hij zou daarmee nog een gevaarlij ke politieke angel onschadelijk hebben gemaakt. De leiders van Likud, de par tij van vertrekkend premier Nentanyahu, hebben inmiddels demissionnair minister van buitenlandse zaken Sharon voorgedragen als de tijdelijk lei der van de partij. Netanyahu legde maandag onmiddellijk zijn functie als partijleider neer, na duidelijk was geworden dat hij bij de verkiezingen een ver nietigende nederlaag had gele den. jakarta theo haerkens correspondent Op carnavaleske wijze is in In donesië de verkiezingscampag ne begonnen. Vanaf het Vrij heidsplein in het centrum van Jakarta verspreidden kleurig opgetuigde wagens zich in vier windrichtingen over de stad. De veiligheid, een van de belang rijkste zorgen in de aanloop naar de verkiezingen op 7 juni, lag in handen van de ordetroe pen van de partijen zelf. Politie en leger hielden zich op de ach tergrond om niet te provoceren. Schril fluitend dirigeren aan hangers van Megawati Soekarn- oputri's PDI in hun zwart-rode uniformen zwaar opgetuigde praalwagens door de menigte. Langzaam manoeuvrerend rij den de chauffeurs tussen het opdringende publiek naar de uitgang van het plein. De 48 partijen die aan de verkiezingen deelnemen, gaan in vier karava nen de stad door om te laten zien dat de campagne best in harmonie kan verlopen. Niette min waren de straten van Jakar ta vanmorgen opvallend leeg. Veel mensen waren thuisgeble ven om niet in een chaos ver zeild te raken. De sfeer op het plein was uit stekend. Een aanhanger van de PND, de partij die wordt aange voerd door een broer van Soe- kamoputri, hanteert de lijm- kwast om nog wat laatste pos ters aan te brengen. „Ja, ik denk wel dat het vandaag vreedzaam verloopt. We willen een demo cratisch land worden, net als andere landen", zegt*Budi Inri- arajasa. Toch, als een gele wagen van regeringspartij Golkar voorbij komt, vliegen lege plastic fles sen door de lucht. Een man steekt demonstratief een biljet van duizend roepiah de lucht in, want de berichten dat Gol kar stemmen koopt, willen maar niet wijken. De moslimpartijen hebben minder problemen. Hun wa gens zien er uit als kleine mos keeën. PPP'ers met tulbanden en lange groene jurken zingen terwijl ze zich op de tamboerijn begeleiden. PAN, de partij van Amien Rais, heeft een heel mo torballet ingestudeerd. Op fluit signalen doen de blauw witte duo-passagiers ingewikkelde oefeningen met hoofd en ar men. Aanhangers van de Indonesische Democratische Partij (PDI) kijken naar een optocht van hun partij. Vandaag zijn de campagnes voor de parlementsverkiezingen van 7 juni begonnen. foto reuters vitasari De aanhang van Megawati van rode vlaggen, T-shirts en nen het logo van de partij die er heeft het zich niet zo moeilijk petten voorziene deelnemers op dit moment volgens de opi- gemaakt, maar zet als vanzelf op wagens en motorfietsen, niepeilingen het beste voor de toon door het enorme aantal Zelfs de vliegers in de lucht to- staat. visch protest :n Milosevic' sovo-beleid ©■HELSINKI Rtr-DPA TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Ehud Barak mag de race om het Israëli sche premierschap overtuigend hebben gewonnen, de grote verrassing in de verkiezingen voor het Israëlische parle ment, de Knesset, was Shas. De sefar- disch-orthodoxe partij scoorde een winst van zeven zetels en keert met een zeventien man sterke fractie terug in het parlement. Daarmee is ze nog maar twee zetels kleiner dan de gehavende Likud van de verslagen premier Neta nyahu. Partijleider Deri, in april veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens fraude (maar nog op vrije voeten omdat zijn zaak nog in hoger beroep moet worden behandeld), ziet in de verkie zingszege de hand van God: „Velen hebben ons willen vermorzelen, maar vandaag heeft de Heilige, gezegend zij Hij, ons macht gegeven." Zijn aanhang droeg hem na de over winning op de schouders rond, onder het zingen van 'Hij is onschuldig, hij is onschuldig'. Toch kondigde Deri gister avond,aan dat hij zijn plaats in de Knes set niet zal innemen. Hij hoopt daar mee te bereiken dat Barak de Shas-par- tij toelaat tot zijn nieuwe coalitie, want buiten de regering kan zijn partij met de van God ontvangen macht weinig uitrichten. Ehud Barak heeft voor de verkiezingen i dat hij niet van plan is te on derhandelen met een veroordeelde cri mineel. Dat bezwaar lijkt nu niet meer te gelden, want Shas zal een andere ver tegenwoordiger naar het coalitie-over leg sturen. Deri blijft echter partijvoor zitter en dat kan nog voor problemen zorgen. De liberale partij Meretz, een natuurlijke bondgenoot van Barak, heeft laten weten dat ze niet met Shas in één regering wil zitten, zo lang Deri de partij leidt. Toen de Shas-leider vorige maand zijn straf kreeg aangezegd, waren de menin gen verdeeld over de politieke gevolgen. Trouwe aanhangers beweerden dat de partij haar zetelaantal zou behouden of zelfs versterken. „Hoe meer ze ons ver drukken, hoe sterker we wordenrie pen ze. Niet iedereen geloofde dat toen. Shas beschouwt zich als voorvechter van de armste en meest achtergestelde groepen in de Israëlische samenleving. Het grootste deel van de aanhang wordt gevormd door sefardische (uit Arabi sche landen afkomstige) joden in ver waarloosde delen van het land. De kloof tussen arm en rijk in Israël is de afgelopen jaren wijder geworden en de meeste Shas-supporters behoren tot de verkeerde kant van de scheiding. De sterke groei van de partij heeft ge zorgd voor een tegenbeweging onder Israëliërs die zich niet als godsdienstig beschouwen. Ze laten zich nogal eens laatdunkend en neerbuigend uit over de in hun ogen primitieve Shas-aan- hangers, die in de verkiezingstijd geluk brengende amuletten accepteren van obscurantistische rabbijnen en hun cri minele leider als een god vereren. Die houding heeft maandag de fel seculiere partij Shinui zes Knessetzetels opgele verd. Maar de aanhangers van Shinui en alle andere gevestigde politieke partijen gaan niet met warme maaltijden langs de huizen in Dimona, Yerucham en de vele andere zogenaamde ontwikke lingssteden, in feite vergaarbakken van kanslozen. Shas doet dat wel, niet al leen op de dag voor de verkiezingen maar het hele jaar door. De partij orga niseert ook kinderdagverblijven, waar behoeftige ouders hun kinderen voor 25 gulden per maand kunnen stallen, zodat ze zelf kunnen werken. Daarnaast zijn er bijscholingscursussen beschik baar, synagogen, dagonderwijs, medi sche en sociale hulp. Waar de Israëli sche overheid het laat afweten, springt Shas in. Geen wonder dat de partij niet hoeft te zeuren als ze tegen de tijd dat de verkiezingen aanbreken, activisten nodig heeft. En die activisten hebben weinig overtuigingskracht nodig om hun buren, vrienden en kennissen over te halen op Shas te stemmen. De zeventien zetels winst laten zien dat Shas al lang niet meer een exclusief reli gieuze partij is, maar veel meer een et nische. Het kostte Deri weinig moeite zijn veroordeling af te schilderen als 'vervolging' door de ashkenazische (Oost-Europese) elite. Daarmee mobili seerde hij niet alleen de religieuze Shas- stemmers, maar ook een groot deel van de seculiere, sefardische gemeenschap. Bij drommen hebben ze maandag de Likud en andere partijen de rug toege keerd. Al het feestgedruis neemt niet weg dat Shas een moeilijke tijd voor de boeg heeft, en niet alleen door de aanstaande gevangenneming van haar leider. Shinui-lijsttrekker Lapid is een provo catief debater, die de ultra-orthodoxen in de Knesset het vuur na aan de sche nen zal leggen. Hij zal bij tijd en wijle de hulp krijgen van de negen leden tel lende fractie van de liberale Meretz. Shas weet ook dat ze het ministerie van binnenlandse zaken al kwijt is, ook als ze zou toetreden tot de regering-Barak. Die post is beloofd aan Natan Sharans ky van de immigrantenpartij Israël b'Aliya. Een hard gelag voor Shas, om dat de minister van binnenlandse zaken identiteitsbewijzen uitgeeft en een zwa re stem heeft bij het beoordelen of im migranten als jood of niet-jood te boek komen te staan. Het betekent ook dat Shas niet langer geld kan uitdelen in ontwikkelingssteden. Het heeft er dan ook alles van weg dat Shas maandag al leen getalsmatig aanzienlijk sterker is geworden. Aan macht heeft zij weinig gewonnen. BERLIJN PETER VAN NUIJSENBURG CORRESPONDENT De man die afgelopen zondag in het Frans-Duitse grensge bied vijf mensen heeft ver moord en elf mensen zwaar heeft verwond, heeft gisteren in een hotel in Luxemburg zelf moord gepleegd. De 36-jarige Günther Hermann Ewen wilde volgens de politie zo zijn arres tatie voorkomen. Ewen had in de nacht van za terdag op zondag in een disco theek in Dillingen, in de deel staat Saarland, twee mensen doodgeschoten en acht ver wond. Daarna was hij het huis van een hem bekend echtpaar binnengedrongen en had hen in het echtelijke bed vermoord. Hun 11 -jarige dochter werd ook neergeschoten, maar overleefde de aanslag. Ewen vluchtte ver volgens naar Frankrijk waar hij in Sierck-les-Bains, in Lotharin- Ondanks een grootscheepse klopjacht, waarbij honderden Duitse en Franse politiemensen waren betrokken, wist Ewen steeds te ontkomen. Gisteren werd hij gesignaleerd in een hotel bij de Luxemburgs-Duitse grens. Toen de gealarmeerde gendarmes hem wilden inreke nen, zette hij zijn pistool aan de slaap en haalde de trekker over. Over Ewens motieven tast de politie in het duister. Ewen was een zware crimineel en men houdt rekening met een afreke ning. Hij kende de eigenaar van de discotheek en de man van het echtpaar dat hij in hun bed doodschoot. De laatste was een informant van de politie en had in een proces wegens verkrach ting tegen Ewen getuigd. Ewen werd in 1992 tol vijfeneenhalf jaar gevangenisstraf veroor deeld, maar in 1996 vrijgelaten. Protest tegen algehele chaos paramaribo armand snuders correspondent Honderden Surinaamse de monstranten zijn gisteren het parlementsgebouw in de hoofdstad Paramaribo binnen gedrongen uit protest tegen de chaos in het land. De geplande vergadering, waarin waar schijnlijk een motie van wan trouwen tegen de regering van president Wijdenbosch zou worden ingediend, werd door parlementsvoorzitter Djwaln- persad afgeblazen omdat zij de veiligheid van leden van de co alitie niet kon garanderen. De aanleiding voor de protes ten is de halvering van de waar de van de Surinaamse gulden, eind vorige week. De vakbon den en oppositie hebben in ver band met de onhoudbare situa tie tal van acties aangekondigd om de regering-Wijdenbosch, die verantwoordelijk wordt ge houden voor de malaise, tot af treden te dwingen. Gisteren sloten de meeste scholen en overheidskantoren om tien uur de deuren. Naar schatting tweeduizend mensen verzamelden zich een uur later voor het parlementsgebouw. Een deel van hen zag kans om door het politiecordon te bre ken en enkele zalen te bezetten. Opmerkelijk genoeg konden zij rekenen op de steun van parle mentariër Simons, evenals Wij denbosch lid van de Nationale Democratische Partij (NDP), die zich de laatste weken uiter mate kritisch over het falende regeringsbeleid heeft uitgela ten. „Ik voel heel erg mee met het volk", zo motiveerde ze haar openlijke steunbetuiging. „Het kan niet zo doorgaan. Co alitie en oppositie moeten de koppen bij elkaar steken om het land uit de problemen te hel pen." Barcelona Henk van den boom sche gebeurtenis'. Het heeft zes barcelona henk van den boom correspondent De twee nationalistische partij en die sinds eind vorig jaar de minderheidsregering van Bas kenland vormen, hebben giste ren een regeerakkoord gesloten met Euskal Herritarrok (EH), de aan de terreurorganisatie ETA gelieerde politieke partij. De regering in Madrid heeft met afschuw gereageerd op het pact. „Slecht voor de Basken, slecht voor Baskenland en slecht voor de niet-Baskische Spanjaarden die in Baskenland wonen", zei minister van bin nenlandse zaken Oreja gister avond. De Baskische premier Ibarretxe zei dat het regeerak koord een belangrijke stap is op weg naar de vrede in Basken land. In Baskenland zelf is het ver bond gevierd als een 'histori sche gebeurtenis'. Het heeft zes maanden geduurd voordat de twee gematigde nationalisti sche partijen PNV en EA tot een overeenkomst konden komen met de radicale partij. Een be langrijke eis van de twee rege ringspartijen was dat EH alle vormen van geweld veroor deelt. Het is niet verder geko men dan een halfslachtige ver klaring. De ETA, die strijdt voor een onafhankelijk Baskenland, kondigde acht maanden gele den een staakt-het-vuren af. maar heeft tot nu toe geweigerd het bestand definitief te maken Volgende maand zijn er ge meenteraadsverkiezingen in Spanje en het is de verwachting dat de ETA daarna een defini tief staakt-het-vuren zal afkon digen. De ETA heeft in haar dertigjarige bestaan meer dan achthonderd doden op haar ge weten. WASHINGTON Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteravond zijn goedkeuring gegeven aan een noodfonds van ongeveer dertig mil jard gulden voor de financiering van de oorlog in Kosovo. Dit is twee keer zoveel als president Clinton had voorgesteld. Van het noodfonds is ongeveer 22 miljard gulden bestemd voor de lucht oorlog tegen Joegoslavië, voor het instandhouden van de paraat heid van het Amerikaanse leger en voor humanitaire hulp aan de Kosovaarse vluchtelingen alsmede de landen die hen opvangen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7