Crisis frustreert Bijlmerdebat 5 Hard gevecht om bierviltje Tatjana Binnenland m Bodem onder IJburg Reuzenvangst Inspectie: scholen verspillen tijd Emancipatie allochtone agenten kan stuk beter ENSDAG 19 MEI 1999 em wijzer Europese verkiezingen 1 B S ?<t -ij Na eerder de Tweede Kamer en Provinciale Staten is Is gisteren ook het Europees Parlement ten prooi gevallen de Stemwijzer. Op de internetsite 'www.euroverkiezingen- kunnen belangstellende kiezers uitzoeken op welke partij ze 10 juni het beste kunnen stemmen. Na het beantwoorden 28 vragen over onder meer een gezamenlijke asielbeleid, onze vervolg op de kersverse Economische en Monetaire Unie lie vn U). het aloude en sinds lang omstreden landbouwbeleid en teren raart* overdracht van nu nog nationale bevoegdheden Brussel krijgt de kiezer een overzicht van welke partij het st overeenstemt met zijn keuze. Vlnr. Lousewies van der [i(D66), J.Blokland (RPF/SGP/GPV), Hanja Maij-Weggen M, Erik Meijer (SP) en Jan Kees Wiebenga (WD). foto anp raymond rutting lstraf en TBS voor moord op kind Jr öfU Een 30-jarige Utrechtse is gisteren voor de moord op m 14.0 5-jarige dochtertje door de Utrechtse rechtbank veroor- d tot vier jaar celstraf en TBS met dwangverpleging. De straf lijk aan de eis. De rechtbank achtte bewezen dat de vrouw tenige kind op 27 juli vorig jaar in het Utrechtse Beatrixpark i2, Leo het leven heeft gebracht. Het zou een wanhoopsdaad zijn eest, waarbij ze ook een mislukte zelfmoordpoging zou heb- gedaan. ities Hig st voor 100 jaar onder de grond o|j VERDAMDe gemeente Alblasserdam plaatst een water- rjy itekist onder de grond. In mei 2099 mag de 'Kist voor de ÉÉI komst' pas weer bij het daglicht komen. De kist bevat onder reen CD-Rom met daarop e-mail-berichten. De gemeente WÈk ft het gevaarte in ter ere van het 700-jarig bestaan van het £v9|». De digitale brieven gaan over de afgelopen 700 jaar en zijn ireven door kinderen uit groep 7 en 8 en het college van temeester en wethouders van Alblasserdam. Tevens geven let beeld weer dat de schoolkinderen en het college over de jende eeuw hebben. Ook een boekwerkje over de geschie- 8 van de Zuid-Hollandse plaats plus de nieuwe gemeente- --Jen een replica van de ambtsketen gaan mee de grond in. ^Bnieuvv Kosovaren naar Nederland mg Morgen vliegt opnieuw een groep Kosovaarse vluch- gen vanuit Macedonië naar Nederland. Het kabinet besloot imei dat Nederland nog eens 2000 Kosovaren zal opvan- IMomenteel verblijven al 2040 Kosovaren in Nederland. Een jlandse missie in Macedonië helpt de VN-vluchtelingenor- latie Unhcr sinds maandag met het selecteren van vluchte- p die naar Nederland mogen komen. De Kosovaren komen lp vliegveld Eindhoven. Vervolgens gaan zij naar de op- fentra in Ter Apel, Ermelo, Raamsdonksveer en Arnhem, kn komen de eerste tweehonderd vluchtelingen in Neder- l Zij zullen voorlopig worden ondergebracht in de Sak- Beimarkazerne in Arnhem. Na morgen arriveert de koinen- 11 iedere dag een vliegtuig met vluchtelingen uit Kosovo. erdische bezetters nog vast i iAG_i De zes Koerden die in februari betrokken waren bij zetting van de Griekse residentie in Den Haag blijven in Dpige hechtenis. Dat heeft de rechtbank in Den Haag gis- bepaald. Volgens het openbaar ministerie hebben de zes elangrijke rol gepeeld bij de bezetting van de residentie en zeling van de vrouw en zoon van de Griekse ambassadeur, chtbank heeft het verzoek van de verdediging afgewezen rider meer de ministers Pepêr (binnenlandse zaken) en lals (justitie) te horen. Volgens de rechtbank hadden Peper J rthaJs geen rechtstreekse bemoeienis met de onderhande- i. Ook de Haagse burgemeester Deetman hoeft van de :rs niet te komen getuigen. hard mag nog niet naar huis Prins Bernhard mag het Academisch Ziekenhuis u nog steeds niet verlaten. De bijna 88-jarige prins her- ölgens de Rijksvoorlichtignsdienst echter nog steeds goed operatie aan de luchtpijp, vorige week. De prins moest teep ondergaan nadat littekenweefsel hem steeds meer "ngsproblemen bezorgde. r jaar voor misbruik kinderen Het gerechtshof in Arnhem heeft gisteren een man en iuw uit Maurik veroordeeld tot vier jaar cel wegens het ig misbruiken van kinderen. De man heeft ook TBS met rerpleging gekregen. Procureur-generaal Van der Laan wee weken geleden vier jaar cel tegen beiden. De eis was aan de straf die de rechtbank in Arnhem eerder oplegde, •jarige man en zijn vijf jaar jongere vriendin nodigden rme kinderen uit het buitenland uit voor een vakantie. Ze zich door hen papa en mama noemen. In plaats van dat deren van een onbezorgde vakantie genoten, werden ze iet paar misbruikt. Het paar legde het misbruik vast op fo- 1 videofilms, die later in de kruipruimte onder het huis it stel werden aangetroffen. dachte blijkt al een jaar dood irijs N; Een 55-jarige verdachte uit Schagen, die gisteren in beroep voor de rechter had moeten verschijnen, blijkt al iril van het vorig jaar te zijn overleden. Tot die bizarre king kwam het Amsterdamse Gerechtshof gisterochtend t begin van de rechtszaak tegen de Schagenaar. Direct na gin van de zitting kwam de overlijdensakte ter tafel. Daar- rasde zaak binnen een minuut afgehandeld. De man n januari 1998 door de Alkmaarse rechtbank veroordeeld i celstraf van zes maanden wegens exploitatie van een terban pkwekerij. Bij hem thuis was eind 1997 een hennepplan- achttienhonderd planten aangetroffen. ïn Kosovaren welkom in Oostzaan cht om te bewerkstelligen dat er in het vluchtelingen- in recreatiegebied Het Twiske in Oostzaan alleen maar aarse vluchtelingen worden opgevangen. Het comité be- 'igt burgemeester A. Moens er van dat hij de inwoners Ktzaan om de tuin heeft geleid door pas in een laat stadi- 'tand te maken dat er ook vluchtelingen van andere na- leiten in het kamp worden opgevangen. Moens bestrijdt 'Igens het comité is het recreatiegebied niet geschikt als icentrum en had de bevolking vooraf de kans moeten 'haar mening te geven. I de vrouwenhandelaars opgerold w Jaj Hl; Met de aanhouding van tien verdachten, negen een vrouw, heeft de politie Noord-Holland Noord neen bende vrouwenhandelaars opgerold, die opereerde Beverwijk en Heemskerk. De bende haalde vrouwen uit stblok naar Nederland, die vervolgens in de Alkmaarse utiewereld terecht kwamen. Op drie adressen in Bever- 'Heemskerk is huiszoeking gedaan. De hoofdverdachten 1 t/m 2J n57-jarige man en een 22-jarige vrouw, beiden van Oost- afkomst. 'V ertrekcentrum asielzoekers wordt fiasco' den haag anp Het vertrekcentrum voor uitge procedeerde asielzoekers in Ter Apel dreigt volgens Tweede-Ka merlid Wijn (CDA) een 'fiasco' te worden. Het lukt nauwelijks om mensen via het centrum te laten terugkeren naar hun ei gen land. Dit stelt Wijn vast op basis van de jaarcijfers 1998. Vorig jaar vertrokken 53 uit geprocedeerde asielzoekers naar hun land via 'bemiddeling' van het centrum. In totaal werd aan 1.299 asielzoekers gevraagd naar het vertrekcentrum af te reizen. Slechts 366 uitgeproce deerde asielzoekers gaven hier aan gehoor. Tweehonderd mensen vertrokken vrijwillig. Een mager resultaat, zo con cludeert Wijn. „Zeker als je be denkt hoeveel geld er wordt uit gegeven aan cursussen om de asielzoekers voor te bereiden op terugkeer naar hun land." De christen-democraat sug gereert dat het beter is om het vertrekcentrum op te doeken als er niet snel verbetering komt in de situatie. Volgens de jaar cijfers van het Vertrekcentrum zit er wel een lichte 'verbete ring' in de resultaten. In totaal is vorig jaar 19,6 procent van de mensen die echt in Ter Apel zijn aangekomen Nederland uitgezet. In 1997 lag dat percen tage op 12,3 procent. IJburg De werkzaamheden voor de nieuwe Amsterdamse wijk IJburg zijn in volle gang. Hier moeten de komende jaren 18.000 woningen ko men, verspreid over zes eilanden. De eerste woningen, op het haveneiland zullen in 2001 klaar zijn. Op het nieuwe land waar de nieuwe wijk zal verrijzen wordt de bouw inmiddels voorbereid. Er wordt 34 kilometer flexibele kunststof buis in stukken van negen meter, als verticale drainage, in de grond gebracht. Op de foto markeert een werknemer de plaatsen waar de buizen de grond in moeten. foto anp koen suyk Commissie krijgt geen steun vein coalitiepartijen den haag anp/gpd De kabinetscrisis gooit roet in het eten van de parlemen taire enquêtecommissie Vliegramp Bijlmermeer. Het de bat met de regering over het eindrapport van de com missie zal vermoedelijk niet doorgaan, zo verwachten de meest betrokken Kamerleden. geplande debat met het kabinet zal worden geschrapt. De ge- dachtenwisseling met de com missie zal naar verwachting wel worden voortgezet. Gisteren werd in elk geval duidelijk dat de drie regerings partijen vooralsnog niet in stemmen met de belangrijkste politiek beladen conclusies van de parlementaire enquêtecom missie Vliegramp Bijlmermeer. Het gaat hierbij om de conclu sie dat de regering de Tweede Kamer te vaak onjuist, ondui delijk, onvolledig en ontijdig De Tweede Kamer was gisteren juist begonnen met de behan deling van het eindrapport. Volgende week zou de kwestie met het kabinet worden be sproken. Volgens WD-Kamer lid Te Veldhuis, woordvoerder in het Bijlmerdebat en staats- rechtdeskundige van de libera len, heeft een debat met een demissionair kabinet weinig zin. „Dat wordt prijsschieten", meent Te Veldhuis. Ook andere Kamerleden verwachten dat het heeft geïnformeerd over de na sleep van de Bijlmerramp. Ook de relatie die de com missie legt tussen het trage op treden van lokale en nationale overheden en een toenamen van de gezondheidsklachten wilden de paarse fracties niet steunen. Eerder waarschuwde D66-minister Borst (Volksge zondheid) dat zij zou opstap pen, indien de Kamer die rela tie wel zou overnemen. De PvdA hield nog een slag om de arm. Ze wil eerst een verduidelijking van de commis sie, die vandaag antwoord geeft. De WD maakte daaren tegen al gehakt van het rapport Een Beladen Vlucht en noemde vrijwel alle conclusies van de commissie overtrokken, veel te fel en ongenuanceerd. WD'er Te Veldhuis vond het oordeel dat de regering de Tweede Ka mer zeventien keer onvolledig, onjuist, onduidelijk en ontijdig had geïnformeerd, overdreven. „Het gaat hier om zeventien puntjes, verdeeld over zes ze ven jaar en vijf a zes bewinds lieden. De commissie presen teert dit als een soort doodzon de. Dat staat in geen verhou ding tot de werkelijkheid." Net als D66 en PvdA eiste de WD van de commissie ook zeer snel duidelijkheid over de 'ont hulling' dat er toch gevaarlijke stoffen in het vliegtuig hadden gezeten. Pas twee weken na dit bericht maakte de commissie bekend dat dit was gebaseerd op foute informatie. WD-com- missielid Van den Doel zei on langs dat dit al bekend was toen de onthulling werd gedaan. An dere commissieleden spraken dit tegen. Oppositiepartij CDA deelt vrijwel alle conclusies van de commissie. Vooral minister Borst heeft volgens de christen democraten veel fouten ge maakt en premier Kok heeft te weinig de regierol naar zich toe getrokken. GroenLinks beschul digde voormalig verkeersminis ter Jorritsma (WD) van het 'pertinent onjuist' informeren van de Tweede Kamer. In een brief op 28 augustus 1996 aan de Tweede Kamer schreef zij dat vrachtbrieven waren bestu deerd en dat verdere actie niet nodig was. Later moest de mi nister toegeven dat dit niet was gebeurd. Verdwenen meisje wellicht onder asfalt hilversum/heerlen anp Geruchten dat het lichaam van een 17-jarig meisje uit het Zuid- Limburgse Schimmelt onder het asfalt van de weg N271 zou liggen, lijken 24 jaar na haar verdwijning bewaarheid te wor den. Bij het TROS-programma Vermist heeft zich een getuige gemeld die morgen in het pro gramma zegt dat in de bewuste nacht van 1 op 2 september 1974 twee mannen een ver dacht pakketje in een kuil bij de weg hebben gegooid. Volgens Vermist gaat het mo gelijk om de stoffelijke resten van Marjo Winkens. In de buurt van de N271 vond de politie kort na de verdwijning enkele persoonlijke bezittingen van het meisje. De weg werd een dag na de verdwijning geasfal teerd en lag op de bewuste nacht opengebroken. Politie-inspecteur P. Kersjes is de enig overgebleven recher cheur van het team van de Heerlense divisie regionale re cherche dat destijds de verdwij ning onderzocht. De inmiddels 53-jarige Kersjes krijgt jaarlijks nog enkele tips, die hij, on danks de verjaring van de zaak. blijft natrekken. Openbreken van de N271 is gezien het belang van deze doorgangsweg voor de regiona le economie niet aan de orde. Pas in 2005 is de weg aan de beurt om opnieuw te worden blootgelegd. Dit in het kader van de aanleg van de A73. Hagenaars krijgen gratis e-mailadres den haag anp De gemeente Den Haag gaat al haar inwoners de mogelijkheid bieden om gratis te e-mailen. Om dat mogelijk te maken wordt per november een apart Haags 'Residentie.net' in het le ven geroepen. Alleen telefoon en coinputerkosten zijn voor rekening van de gebruiker. De gemeente, KPN en kabel exploitant Casema hebben daartoe een verklaring onderte kend. De commerciële partners hopen dat gebruikers van het systeem daar zo enthousiast over raken, dat ze een abonne ment op het wereldwijde inter net nemen. Allochtonen slagen minder vaak voor eindexamen enkhuizen Terugzetten. Die opdracht kregen Enk- huizer vissers gisteren nadat ze op het Usselmeer een heel bijzondere vangst deden. Ze haalden in hun netten een reuzenmeerval van 1.70 meter op. In eer ste instantie zochten visser Dirk Lub en zijn mannen contact met vishandelaren, maar die konden het dier niet in hun vriezers onderbrengen. Naar aanleiding van het leuren met de vis trok gisteren echter ook het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek aan de bel. Het instituut eiste dat de meerval, een beschermde diersoort, direct zou worden teruggezet. foto gpd martin mooij den haag anp-gpd De onderwijsinspectie heeft forse kritiek op de 'structurele' tijdverspilling van middelbare scholen, waardoor de lessen in het gedrang komen. Rapport- vergaderingen bijvoorbeeld worden onder schooltijd ge houden, wat ten koste gaat van de lessen. De inspectie maakt zich daar zorgen over, zo blijkt uit het vandaag gepubliceerde jaarverslag. „Er moet geen cul tuur ontstaan waarin het ge woon wordt gevonden onder schooltijd te vergaderen. Een groot deel van de lestijd is voorts structureel onbenut door de wisselingen van leslo kalen in het voortgezet onder wijs. Elke verhuizing van leer lingen gaat ten koste van tien procent van de lestijd, bereken de de inspectie. De lestijd wordt bovendien onvoldoende benut omdat de kwaliteit van het onderwijs volgens de in spectie vaak beneden de maat is. Uit het jaarverslag blijkt voorts dat allochtone scholie ren minder vaak voor hun eind examen slagen dan hun au tochtone klasgenoten. Weini gen van hen dringen door tol de hogere klassen. Als ze wel examen doen op het havo of het vwo, halen ze vaak lagere cijfers dan autochtonen. Vol gens het verslag gaan de meeste allochtonen naar lagere school soorten. Op het vwo is nog geen drie procent van de leerlingen van allochtone komaf. Het aan tal allochtone scholieren in het beroepsonderwijs is sinds I993 bijna verdubbeld. De kwaliteit van veel achter- standsscholen in de grote ste den is onder de maat. De in spectie geeft een kwart van de ze basisscholen het predikaat 'slecht'. Een kwart van de basis scholen met veel achter standskinderen, brengt de kin deren niet bij wat ze volgens de wet in groep 8 moeten kennen en kunnen. Er vallen gaten in hun kennis van bijvoorbeeld biologie, omdat de leraren zich vooral richten op het bijbren gen van taal en rekenen. De in spectie noemt dat zorgelijk. Model eist 3,5 ton van World Online dordrecht gpd Tatjana Simic verdiende tonnen met haar modellenwerk voor onder meer Playboy en de Bavaria-kalender. Kan het bedrijf World Online ongevraagd en zonder te betalen de afbeelding van de ster uit de film Flodder voor een reclamecampagne gebruiken? Zelf vindt ze duidelijk van niet. ,Als je ballen aan je lijf hebt, had je deze zaak fatsoenlijk geregeld", foeterde Tatjana na afloop van het kort geding richting manager P. Teuben van de internet -provider uit Vianen. Simic eist 3,5 ton van World Online, een gulden voor elk bierviltje dat World Online in maart in Nederlandse horeca heeft ver spreid. Het viltje is een reclame-uiting van FreeMail, een dochteronderneming van World Online die op het internet facilitei ten biedt voor het verzenden en ontvangen van elektronische post (e-mail). Met Tatja na op het viltje poogde het bedrijf met na me tieners voor het gebruik van FreeMail te interesseren. De strijdende partijen gaven gisteren vol strekt tegensgestelde visies op de zakelijke contacten. Betoogde Simic dat de reclame campagne in maart zonder haar medewe ten is begonnen, volgens advocaat mr. R.P. Gasseling van World Online was het des tijds juist de actrice/zangeres die aandrong op een snelle lancering van het bierviltje. Dat zou onder meer zijn gebleken uit het feit dat Tatjana in februari persoonlijk haar foto bij het reclamebureau inleverde om snelle productie mogelijk te maken. Volgens Gasseling vormde het bierviltje onderdeel van een uitgebreidere overeen komst tussen Simic en World Online. In ruil voor de medewerking aan de reclame campagne zou World Online voor de actri ce/zangeres een zogenoemde website bou wen. Op deze plek op internet zou Tatjana onder de vlag van World Online ruimte krijgen voor de verkoop van kalenders, T- shirts en andere fanartikelen. „Tatjana zat tot dusver bij een kleine provider", zei Gas seling. „Daar liep haar handel niet. Met één miljoen abonnees willen wij dit jaar de grootste internet-provider worden in Ne derland. Tatjana had ons harder nodig dan andersom. Deze zaak bezorgt ons slechts narigheid en hoge kosten. Wij hebben alle drukkosten betaald." Simic vertelde dat zij de foto slechts inle verde om een snelle drukproef mogelijk te maken. Volgens de zangeres/filmster was er nog geen sprake van een definitieve overeenkomst toen de viltjes met een op roep om haar te e-mailen massaal in hore cagelegenheden opdoken. Directeur P. Teuben van World Online stelde echter dat beide partijen, zich contractueel aan elkaar verbonden, tot verbazing van Tatjana's ad vocaat mr. Versteeg. „Hier is inbreuk ge maakt op het portretrecht, het merkenrecht en het auteursrecht." De ontluikende liefde tussen Tatjana en World Online is definitief kapot, zo werd duidelijk uit diverse steken onder water. Advocaat mr. Gasseling riep de rechtbank op geen geld toe te wijzen aan Tatjana. „Wij menen dat we in een bodemprocedu re sterk staan. Dat zou betekenen dat Tatja na een eventuele schadevergoeding later moet terugbetalen. Maar kan zij dat dan nog? Roem is vergankelijk. Haar carrière in de Verenigde Staten en Japan is mislukt. Zij is afhankelijk van Nederland." Inmiddels zijn de viltjes al uit de cafés verdwenen. De campagne duurde slechts twee weken. World Online heeft nog een partij van 100.000 onderzetters liggen. Het bedrijf wil deze niet meer verspreiden om dat Simic zou weigeren de e-mails te be antwoorden. Volgens Simic kan zij ze niet beantwoorden, omdat de site voor haar niet toegankelijk is. Volgens rechter mr. F. Heijnen is de oplossing simpel. Beide par tijen willen van de bierviltjes af, dus de res terende voorraad kan worden vernietigd. Over de eis tot schadevergoeding doet de rechter op 1 juni uitspraak. den haag gpd De politie blijkt voor men sen van buitenlandse af komst geen ideale werkge ver. Het imago van de poli tie is slecht, door slechte er varingen met de vreemde lingenpolitie, door klachten over discriminatie en racis tisch gedrag, en de indruk dat de politie het op alloch tonen heeft gemunt. Toch is er steeds meer behoefte aan mensen met kennis over en ervaring met de verschillen de etnische en culturele groepen in Nederland. Dat staat in het onderzoeksrap port 'Politiewerk in een multiculturele samenleving' dat gisteren is gepubliceerd. Het aantal allochtonen bij de politie stijgt gestaag. Be gin dit jaar was 4,8 procent van de politiemensen al lochtoon, en op de politie opleidingen heeft twintig procent van de studenten nu een allochtone achter grond. Maar die toename betekent niet dat de Neder landse politie even multi cultureel is als de rest van de samenleving. Aan de emancipatie van allochto nen bij de politie kan nog heel wat worden verbeterd. Volgens de onderzoekers van het Landelijk Selectie- en Opleidingsinstituut Poli tie zal een evenwichtiger rol van allochtonen bij de poli tie ook positieve invloed hebben op de relatie tussen de politie en (veelal alloch tone) probleemjongeren Maar daarvoor dient wel de huidige 'politiecultuur' te veranderen. Tot nog toe heeft de na druk vooral gelegen op het werven van meer allochtone agenten. Dat heeft succes gehad, maar een evenredige vertegenwoordiging (alloch tonen vormen bijna tien procent van de bevolking) is er nog niet. Vooral in de ho gere functies komen erg weinig allochtonen voor. Bovendien blijken allochto ne politiemensen vaker vroegtijdig de dienst te ver laten. Volgens de opstellers van het rapport moet vooral het imago van de vreemdelin genpolitie worden verbe terd. Maar reclamecampag nes met dat doel hebben al leen zin als ook de werkwij ze van de politie verandert. De interne politiecultuur staat nu niet direct open voor allochtonen. En die zijn daardoor minder geïn teresseerd in een baan bij de politie of haken eerder af.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5