M 'Foutje' bezorgt mammoet mythische afmetingen WEER 227 Het Gesprek van de Dag De nacht van Wiegel WOENSDAG 19 MEI 1999 M I LLENNIU; nog 'iitsl jhaa de V dagen Nog 227 dagen en hi Jj nieuwe millenniuml aan. Reden voor de? om in een dagelijkse terug te kijken op b( rijke gebeurtenissen plaatsgrepen op con ponderende data in ènsc gelopen 1000 jaar.D 'anJ week: 17 mei 1792: Street opgericht; 18: 1899: Opening eersii i' desconferentie; 19 n 1906: Renbaan Duin open; 20 mei 1927: bergh vliegt van Nev naar Parijs; 21 mei Wereldvoetbalbond opgericht; 22 mei IS Charles Aznavour gi 19 MEI 1906 Trots is niet het juiste vindt directeur Rob renbaan Duindigt in VV; man naar. ,,Ik vind leeftijd ri om trots op te zijn. Nel als dat ik vind dat je eert1 vï moet hebben voor oud|v°0lj mensen. Beleefd moetj dat wel." Hij is er te nucons( voor - bovendien moei ?ef( te veel gebeuren. „Wij; Ult" middenin een reorganiIet re: Dat geeft wel aan datw e ^a niet zijn." Renbaan Du de oudste nog bestaan: "lun^ commoclatie in Nederljf1)'3' koersen en draverijen, ning op 19 mei 1906 ve de gewone paarden- ei mssi hebbers de kans in dei er*$8 ving van Den Haag ooi |e'D( wedstrijden te gaan kij 'e deftiger Clingendael -i ':ur in 1903 - was slechts o; fc diging te betreden. Da 'ertll op het landgoed van rï en houder Jochems, is ani ne' architect Koch ontwen °na' grasbaan van 1600 mei l0™' te, een tribune en een; joen. De totale kosteni jaacj nan staa leidf v£ voor ederl Gra; n alj 150.000 gulden. Maari ?'Eaa slaggever van de Nedei sche Sport spreekt dar openlijke twijfels uit of kan voortbestaan: „Hei gerelement is genoodï chique te betalen." Zoi later is Milders ervan o dat Duindigt - de huid ^ere gen ten spijt - zal over!°P „We zullen meer mens 11 thousiast maken voori Nijr MENSELI Een minnares van MIC! het Braziliaanse modell MORAD, is in New York van een jongetje. De bi gens de geruchten door verwekt, heet Lucas. At DNA-test uitwijst dat dt van de Rolling Stonesi lijke vader is, krijgt het/ Jagger als achternaam,' Britse boulevardbladTf Jerry Hall besloot na Ja: capade met de Brazilië: ne dat zij niet langer nü,REDA' idool getrouwd wilde zi, terwijl advocaten de la: tails van de scheiding heeft Jagger zijn vrouwL, andere media overgehe 'VD naar een psychiater ga: or[- uiterste poging de relat den. De popzanger dens de sessies Willem van zijn liefde voor haai ekom de kr De nacht van Wiegel zal vandaag vrijwel zeker het einde brengen van het tweede Kabinet-Kok. „Ruim dertig jaar", zo zei het ere-lid van de WD vanmorgen vroeg, „heb ik mij op alle podia verzet te gen het referendum en ik wilde mezelf trouw blijven." De raspoliti cus Hans Wiegel beseft natuurlijk terdege welke prijs voor die hou ding moet worden betaald, maar principieel heeft hij gelijk en ver dient hij steun. Een senator moet in volledige vrijheid zijn stem kunnen uitbrengen. Fractiediscipline is niet op zijn plaats, zeker niet als het om zoiets fundamenteels gaat als een wijziging van de Grondwet. Het is niet voor niets dat premier Kok in zijn laatste op roep aan de Eerste Kamer om het correctief referendum mogelijk te maken, het machtswoord vermeed. Dat alles neemt niet weg dat de eenmansactie van Wiegel in poli tiek Den Haag een spoor van vernieling achterlaat. Het referen dum is voorlopig van de baan en hoewel het land daarover niet in rouw is gedompeld, is het een politiek gegeven dat die volksraad pleging de komende tien jaar niet opnieuw op de agenda zal ko men. Paars-II houdt op te bestaan. D66 stapt uit de coalitie en zal daar, ook als koningin Beatrix een lijmpoging suggereert, niet op terug kunnen komen, zonder haar geloofwaardigheid te verliezen. D66-leider De Graaf heeft vorige week hoog ingezet. Hij heeft dat standpunt voor de stemming van gisteravond niet gematigd, dus is breken het enige dat er nu op zit. Dat hoeft natuurlijk niet te betekenen dat het hele kabinet opstapt. PvdA en WD hebben samen een meerderheid in de Tweede Ka mer; ze kunnen een aangepast regeerakkoord maken en daarmee het hele circus van nieuwe verkiezingen, een jaar na de vorige, voorkomen. Daar is veel voor te zeggen, want met alle respect: het gaat wat ver om de kiezer te wagen of zij de WD wil straffen voor het feit dat een niet rechtstreeks door de kiezer gekozen lid, te we ten Hans Wiegel, een onafhankelijke opstelling tegenover het re geerakkoord heeft gekozen. Rest de vraag of de oud-WD-voorman met zijn keuze alleen zijn geweten zuiver heeft willen houden, of tegelijkertijd een aantal ou de rekeningen wilde vereffenen. De schijn van het laatste heeft Wiegel niet weten te vermijden. Ingewijden weten dat hij zich nog altijd gebruskeerd voelt door de wijze waarop Frits Bolkestein hem terzijde heeft geschoven en dat hij moet wennen aan het feit dat Bolkestein de partij zonder hem groot heeft weten te maken. Het is bovendien een publiek geheim dat Wiegel weinig enthousiasme kan opbrengen voor Paars. Een streven naar hernieuwd leiderschap is onwaarschijnlijk, maar dat neemt niet weg dat Hans Wiegel met zijn actie van vanmorgen heeft bewezen dat je niet in het kabinet of de Tweede Kamer hoeft te zitten om een hoofdrol in de politiek te spelen en dat je ook van af de vleugel de partijleiding in grote moeilijkheden kunt brengen. Want hoe dan ook: de positie van WD-leider Hans Dijkstal is er niet steviger op geworden. Debat als detective-roman Wat een fantastisch einde, in liet holst van de nacht, van het debat in de Eerste Kamer over het net wel of net niet aanvaarden van het voorstel voor een referendum-mogelijkheid! Het had veel weg van het slot van een klassieke detective-roman. Wie o wie van de vijf dwarsliggende WD-ers zou het hart'in zijn lijf hebben om het kroonjuweel van D66 te ontvreemden en daarmee (althans dat is de vaste verwachting) liet kabinet om zeep te helpen? De spanning spatte bijna van het tv-scherm af. Van die 'bende van vijf (die in-keurige liberale lieden als 'een ben de' betitelen, was ook iets heerlijks), werden de hele avond Heijne Makkreel en Verbeek door tv-commentatoren als mogelijke daders getipt. Dat zijn zwaar teleurgestelde WD-ers die straks in de nieu we Eerste Kamer niet mogen terugkeren van hun partijgenoten. Ze zouden dus straffeloos kunnen toeslaan. Zelf hield ik het op Heijne Makkreel die mij een bast van schokbeton leek te hebben. Nee, Wie gel niet, al werd hij dan als 'bendeleider' opgevoerd. Wiegel werd door iedereen die het meende te weten toch te veel als (vreselijk woord) 'Realpolitiker' beschouwd. Maar bij de stemming bleek dat uitgerekend aan zijn blauwe blazer bloed kleefde. Wiegels rol in de WD, toch al tanend, lijkt mij nu voorgoed uitge speeld, want de de liberale top zal hem wel kunnen schieten. Maar hij kan zich in elk geval verzekerd weten van een eeuwige voetnoot in de vaderlandse politieke geschiedenis: na de Nacht van Schmel- zer hebben we nu ook een Nacht van Wiegel. Tot slot nog iets over de interviews met politici die tijdens de schor singen van het debat door Pirn van Galen werden gehouden. Op ze ker moment riep hij met een zekere verontwaardiging dat WD en D66 al stevig bezig waren elkaar de zwarte piet toe te schuiven mocht liet tot een kabinetscrisis komen. Nu viel dat in mijn ogen wel mee, maar als dat zo was had hij daar met zijn manier van vragen aan bijgedragen. Later had hij het erover dat 'het modder gooien' al was begonnen, terwijl het juist zo keurig netjes toeging. Zo wek je bij de kijkers een verkeerde indruk. wil buys Regen en onweersbuien Afgezien van de straffe oostenwind was het gisteren één van de mooiste dagen van het jaar. De zon scheen volop en de tempera turen stegen tot boven de 20 graden. Op Schiphol werd gistermid dag 22,3, in Bloemendaal aan Zee 22,2 en op Valkenburg 21,5 gra den gemeten. De aangevoerde lucht was bovendien zeer droog. De relatieve luchtvochtigheid zakte plaatselijk tot rond 25%. Nadeel was wel dat de wind, 's ochtends werden op de pier van IJmuiden windstoten tot omstreeks 75 kilometer per uur gemeten, vat kreeg op de droge bovenlaag. Vooral daar waar 'den boer den akker ploegde' liep dat uit op een 'stofstorm'. Het zuidelijk deel van onze regio had aanvankelijk nog te maken met bewolking van een front boven België. Onder invloed van dat front verliep de dag in de zuidelijke regio's teleurstellend. Voor al in Zeeland was het bewolkt met soms wat (mot)regen en on der meer in delen van Zeeuws Vlaanderen geen hogere tem peraturen dan een graad of 17. Het front is gekoppeld aan een depressie boven de Golf van Biskaje die inmiddels via de Kanaalregio naar ons land on derweg is. Morgen bevindt het lagedrukgebied zich boven onze omgeving. Daardoor moeten we rekening houden met vrij veel bewolking en enkele regen- of onweersbuien. Toch is de lucht nog vrij warm. Na een nacht met peraturen van 14-15 graden wordt het morgen, waarschijnlijk zo tegen het middaguur, een graad of 20. Aan de achterzijde van de depressie, die over ons land naar het oostnoordoosten trekt, gaat de wind uit het noordwesten waaien. Daardoor koelt het in de loop van de middag of avond flink af. Tijdens het Pinksterweekeinde wordt het weer beeld bepaald door een depressie op het noorde lijk deel van de Noordzee. Onder invloed van het systeem wordt koele lucht aangevoerd. De tem peraturen bereiken geen hogere waarden dan 16 graden. Verder waait er een sterke westzuidwes tenwind en van tijd tot tijd vallen enkele buien. jan visser* Groot geworden door verkeerde interpretatie van foto De foute interpretatie van een foto van een opgegraven wolharige mammoet uit begin van deze eeuw, was er de oorzaak van dat het beest zijn mythische afmetingen kreeg toebedeeld. „Het skelet van die mammoetstier was gevonden in Steinheim an der Murr in Duitsland. Het was op een enorme sokkel geplaatst naast een mens van net 1,5 meter hoog. Bij het af drukken van de foto viel de onderkant met de sokkel weg, waardoor het leek of die man naast een enorme mammoet stond. Die foto ging de hele wereld over en men schatte de hoogte van de stier op zo'n 4,5 meter. Maar in feite was het beest maar zo'n 2,6 meter," ver telt onderzoeksmedewerker Dick Mol van het Natuurmuseum Rotterdam, waar gisteren de driedaagse Tweede Internationale Mammoetconferentie is begonnen. Ruim zeventig onderzoekers uit landen uit de hele wereld zullen de laatste gegevens uitwisselen over de stand van zaken om trent de kennis van dit dier en zijn omgeving. Dick Mol is Ne derlands grootste kenner van de 4000 jaar geleden uitgestor ven geslurfde viervoeter. Hij is nog maar enkele dagen terug van het Siberische schiereiland Taimyr, waar hij met de Frans man Buiges een complete mammoet uit het permafrost aan het bikken is. „Daar gaan we in september mee verder," vertelt Mol en thousiast. „We hebben al stuk ken van de bovenkaak, huid, haren, het bekken en een wer vel veiliggesteld. De rest zit tot vijf meter diep in de bevroren modder. We nemen föhns mee, zonnepanelen en aggregaten om het ijs te ontdooien. De drie meter lange slagtanden, die bo ven het ijs uitstaken heeft een nomadenfamilie meegenomen om er gereedschap van te ma ken. Ze trekken met die tanden over de toendra, maar hebben beloofd dat wij ze straks krij gen." Na de opgraving van de zoge naamde Jarkovmammoet is Mols volgende doel om een compleet ijsblok met een mam moet in zijn geheel naar Neder land te brengen. „De eerste mammoetsoorten," zegt Mol, „waren eigenlijk veel groter dan die wolharigen. Zo'n 2,5 mil joen jaar geleden leefde hier de 4,20 meter hoge zuidelijke mammoet, voortgekomen uit een Afrikaanse soort. Die had een gemeenschappelijke voor ouder met de huidige olifanten. In de Noordzee, de Ooster- schelde en op de Maasvlakte zijn van die mammoet veel de len teruggevonden. Dat was een echte savannebewoner met grote oren en nauwelijks beha ring. Leek op de huidige Afri kaanse olifant." Hij gaat verder: „Toen het kli maat hier gedurende de Ijstijd veranderde, kwam daar een miljoen jaar geleden een nieu we soort uit voort: de steppe mammoet. Die had zich aan de kou aangepast, was 3,70 meter hoog en had kleinere oren, om dat hij niet zoveel warmte hoef de kwijt te raken en kleine oren minder snel bevriezen. Pas 300.000 jaar geleden, toen het nog kouder werd, is die op gevolgd door de kleinere wol- harige mammoet. Die had zwarte haren van 1,25 meter lang en nog kleinere oren. Dat was een echte graseter, die via de Beringstraat ook in Amerika terecht is gekomen. De eerste mammoet heeft daar waar schijnlijk ook geleefd en voor nieuwe soorten gezorgd. Onderzoek heeft aangetoond, dat zo'n 4000 jaar geleden op eilandjes in het hoge Noorden nog geïsoleerde populaties be stonden. Het is een misver stand dat de mens voor uitroei ing van de soort heeft gezorgd. Die jaagde er wel op, maar ver andering van het klimaat en de stijging van de zeespiegel met „Lang is gedacht dat de enorme slagtanden van mammoeten dienden om het ijs weg te breken. Aannemelijker is", volgens des kundigen, „dat ze dienden als wapens. De stieren vochten er mee om de vrouwtjes." Rechts de opbouw van een mammoet-ske let in het Leidse Naturalis. FOTO'S NATURALIS EN ANP wel honderd meter was veel meer de oorzaak van het uit sterven." Nederland is na Rusland de plek, waar de meeste mam- moetresten worden aangetrof fen. Vissers op de Noordzee en Oosterschelde halen met de re gelmaat van de klok mammoet- resten boven water. Dick Mol: „Daarin bestaat inmiddels een levendige handel. Een mam- moetkies doet momenteel zwart zo'n honderd gulden. Ge lukkig levert en aantal vissers ook aan de natuurmusea en wetenschap. Op de Maasvlakte worden ook nogal wat botten gevonden, omdat die is opgespoten met Noordzeezand. Het is niet zo, zoals lang werd gedacht, dat al die botten daar via de rivieren terecht zijn gekomen. De Noordzee was vroeger gewoon een laagvlakte, waar die dieren veel voedsel vonden." De mammoetonderzoeker wil nog een misverstand over het beest uit de wereld helpen. „Lang is gedacht, dat die me terslange gekrulde slagtanden dienden om het ijs weg te bre ken, zodat ze bij de begroeiing konden. Maar veel aannemelij ker was het dat ze dienden als wapens. De stieren vochten er mee om de vrouwtjes. Ik ben heel veel schedels met afgebro ken tanden tegengekomen. In Nebraska zijn twee koppen ge vonden, die met de slagtanden aan elkaar vast zaten." 'Hot-items' op de conferentie zijn de pogingen van Japanse onderzoekers om genetisch materiaal van mammoeten in te brengen in eicellen van oli fanten, waarmee de soort 'terug te kweken' is. Mol is er geen voorstander van. „Die beesten zijn verdwenen, omdat de bio toop niet meer bestaat. Moetje ze dan in dierentuinen gaan houden? Lijkt me niks." Een ander brandend discussie punt op de conferentie is of er net als bij olifanten dwergsoor ten hebben bestaan van de mammoet. Mol: „De Poolse on derzoeker H. Kubiac meent dwergsoorten gevonden te heb ben. Maar andere wetenschap pers en ik zijn er van overtuigd, dat het hier gewoon om vrouw tjesmammoeten gaat. Als een mammoet zwanger raakt, stopt die met groeien. Daardoor zijn mannetjes vaak een stuk groter, waardoor dit misverstand kan zijn ontstaan. Een thema op de conferentie is dan. ook de sekse bepaling van mammoeten aan de hand van skeletkenmerken. Maar dat wordt nog een felle discussie." canis zijlmans Tegenstrijdig Mobiel zijn we intussen allemaal, een enkele zonderling daar gela tenSurfen over het internet heeft ook al geen geheimen meer voor de moderne mens. Gelukkig is het land dat zo royaal kan commu niceren. We zijn allemaal dag en nacht bereikbaar voor anderen. De me vrouw die benieuwd is of we al een hypotheek heb ben, weet ons zonder man keren tijdens het avondeten te vinden. Zeker mevrouw, we hebben al een hypotheek en we zitten aan de soep. U heeft daar begrip voor? Dat is erg nobel van u. O, u belt la ter op. Hoeft niet hoor. De tijd schrijdt voort. Ring, ring, ring, die mevrouw weer over de hypotheken. U zou van HAN MULDER .hypotheek kunnen veranderen. We heb ben prachtige aanbiedingen. Mevrouw, we zitten aan het toetje en dadelijk be gint Trivianten Tineke Verburg slaan we nooit over. De mevrouw is vasthou dend als de bekende kuchende hoester in de concertzaal. Ze belt graag een derde keer. Bizar is dat ikzelf steeds meer bereikbaar ben voor mensen die vaft alles willen weten ten behoeve van de enquête van het Nipo of die me een flat op Aruba willen slijten. Maar omgekeerd heeft de buitenwereld weinig met mij te schaften als ik eens wat wil weten. Het reisbureau dat eerst hardnekkig 'in gesprek' com- municeeiT, levert na een half uur ge staag volhouden met behulp van de re- dial-toets een jongeman op in de be woordingen: „Met Jaap, heeft u een ogenblikje.En weg is Jaap, sneller dan de snelste chip. Ik roep nog: „Ik heb he lemaal geen ogenblikje.Maar weg was Jaap en wegblijft Jaap. Na twintig mi nuten tevergeefs wachten in de zon, dat wel, want we hebben zo'n apparaat, waarmee je de tuin in kunt wandelen, na twintig minu ten dus, heb ik Jaap maar neergelegd. Gelukkig bestaan er nog meer reisbureaus die zich over San Francisco ontfermen en zo kreeg ik de volgende ochtend vroeg Annemarie aan de lijn. Helemaal voor me zelf alleen. De eerste keer de beste en zonder dat ik een ogenblikje moest hebben. Ik vrees dat bij zoveel service het reisbureau van Anne marie het niet zo heel lang meer zal ma ken. Maar de tickets zijn besteld. Cali fornia, here I come. De moderne mens heeft God ingendld voor internet. Dat geldt voortaan als al leswetend en onfeilbaar. Een tragisch misverstand. Spul van internet bederft snel als verse vis op een zoele zomerdag. De website van het reisbureau van die Jaap voorzag me verleden week nog heel actueel met de aanbiedingen van afgelo pen maart, In internet veel rotte vis of ouwe koek, maar Fikkie wacht vergeefs op onze portie. Frequent gebruik van de gsm veroor zaakt geen hersenletsel is het jongste goede nieuws over de vooruitgang. Mis schien niet bij de gebruiker, maar hoe zit het met diens omgeving in trein, res taurant of wachtkamer? De gemiddelde gsm-gebruiker is een winden later. Hij scheept zijn omgeving op met een mor sig binnenste. Het verschil met de windenlater is dat hij er voor uitkomt, volmondig. Maar er gaat geen dag voorbij of ik toets 333 op mijn eigen gsm. De virtuele dame antivoordt vaak: „Er zijn op dit mo ment geen berichten voor u. U bent in het hoofdmenu." Niemand wil me be reiken, terwijl het zo eenvoudig kan. Dan ben ik teleurgesteld. Een modern mens barst van de tegenstrijdigheid.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2