Topsporters hebben het zo slecht nog niet Botsende culturen in de cricketwereld Sport 55;" Siemerink terug bij De Rijnkanters Schumacher en Zanardi naar Zandvoort rajicek als vijfde geplaatst UVS durft te promoveren Typisch iets voor ASC JENSDAG 19 MEI 1999 oorschoten '97 neemt maatregelen ^1-hoten Het bestuur van Voorschoten '97 heeft gister- flnd besloten 'passende maatregelen' te nemen tegen de se- :tiespelers die donderdagavond betrokken waren bij een htpartij. Het bestuur doet geen nadere mededelingen omdat .eerst de betrokkenen en vervolgens de leden van de fusie- jbvvil informeren. Bij de ruzie gingen dronken leden van de terdagtak op de vuist met leden van de zondagafdeling van de ,ee jaar geleden gefuseerde club. Daarbij waren spelers van de er*D selecties betrokken. Het in de tweede klasse acterende za- van' rdagelftal was die middag uitgeschakeld voor de nacompetitie Cr 'e2-4 nederlaag tegen Lyra. De trainers Gerard Désar (zater- en Ronald Rosdorff (zondag) willen niets kwijt over het in- on< UnA ent ?noet Erwj ld( 'vvfl g) lent. )r Ne eRee Jus di furHfSTERJaap Stam mist zaterdag de finale van het toernooi FA-cup, van zijn club Manchester United tegen Newcast- :ed. De robuuste verdediger kampt met een hardnekkige nsd* jullespeesblessure. Stam ontbrak afgelopen weekeinde ook in ut *D beslissende wedstrijd van de Mancunians om de nationale rp (vu ei tegen Tottenham Hotspur. De ex-PSV'er was voor het laatst iterdi bef op 9 mei tegen Middlesbrough. Het is tevens twijfelachtig aat ni Stam mee kan doen in de finale van de Champions League in itersh jcelona tegen Bayern München. ouma terug naar PSV Wilfred Bouma speelt volgend seizoen weer voor DHOVEN-ï V V. De 20-jarige aanvaller, die dit seizoen op huurbasis bij For- Sittard speelt, krijgt een nieuwe kans in Eindhoven. Van en met '97 maakte de uit Helmond afkomstige midden- al deel uit van de Brabantse selectie. Daarna speelde 'derlï unia twee seizoen op huurbasis bij MW. echtpartij op golfbaan iROSCHEen ordinaire ruzie bij het golftoernooi om de derS jermans Vastgoed Cup heeft de gemoederen gisteren in Her- nbosch lang bezig gehouden. De spelers Chris van der Velde komstig uit Voorhout) en Niels Kraay kwamen tijdens hun de La amenlijke rondje verbaal in aanvaring met elkaar. Op de naïda t Van de vijftiende hole ontstond er zelfs iets dat op een oorlij ndgemeen leek. Na afloop liepen de versies van het incident Een. Kraay zei dat Van der Velde hem had geslagen. De laat- ontkende dat. „Ik heb alleen de pet van zijn hoofd getikt." spelers krijgen een week de tijd om tekst en uitleg te ge- aan toernooidirecteur Frank Kirsten. rijnsburg» Op de banen waar hij zelf de eerste beginselen van het tennis leerde, gaf Jan Siemerink gisteren les aan tientallen jeugdspelers van De Rijnkanters. Het optreden van Siemerink was een van de activiteiten van de Rijnsburgse dub in het kader van het 25-jarig bestaan. Behalve de jeugdclinic speelde Siemerink ook nog een dubbel met zijn coach Tjerk Bogtstra en zijn eerste trainer Herman van der Capellen. Het optre den van de nummer 33 van de wereld werd afgesloten met een demonstratiepartij tegen het nieuwe Rijnsburgse tennistalent Bart van Delft. FOTO DICK HOGEWONING CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464. PLV.-CHEF JANET VAN DIJK. 071-5356463 Trainers vormen vergeten groep De Nederlandse topsporters hebben het zo slecht nog niet. Als er al een groep reden tot klagen heeft, betreft dat hun trainers. Dat bleek gisteravond op Papendal, waar de voorlopige resultaten van een onderzoek onder 900 topsporters en 300 toptrainers in Nederland werden gepresenteerd. (TOP) ide l.Frart [aam: on) z: lijnde indag oop rtisi oever nstrailard ZANDVOORT GPD Krajicek is als vijfde voor het toernooi om de Franse tennistitels, dat Tmnas idag op de banen van Ro- Garros in Parijs begint, is bij de mannen de Rus Kafelnikov voor de Ame- i dew in Pete Sampras, de Austra le Sal 'atrick Rafter en de Span- Carlos Moya. Amerikaan André Agassi dertiende op de lijst. Hij momenteel last van een .00 ui|uderblessure en beslist la de week of hij al of niet ssem loet. Zijn landgenoot Todd dam Jeumt 116 g m is! leftbij kamp: ie rkerii ni Martin meldde zich gisteravond in Parijs af. De nummer 11 van de wereldranglijst en plaat singslijst kampt eveneens met een schouderblessure. Thomas Enqvist uit Zweden is daardoor als zestiende toegetreden tot de groep van geplaatste spelers. Bij de vrouwen voert de Zwit serse Martina Hingis de plaat singslijst aan. Daarna komen de Amerikaanse Lindsay Daven port, de Amerikaanse Monica Seles en de Tsjechische Jana Novotna. De Duitse Steffi Graf, die kampt met een lichte rug blessure, heeft de zesde plaats toegewezen gekregen. Twee jaar geleden bedacht pr-manager Piet van Kleef van Rothmans een aardige stunt. De Williams renstal, met toenmalig wereld kampioen Jacques Villeneuve en huidig Jordan-rijder Heinz Harald Frentzen kwam naar Zandvoort voor een uitgebreide pers presentatie, waarbij ook een paar rondjes op het - toen nog kleine - circuit werd gere den. Publiek mocht binnen, maar het was eigenlijk niet de moeite om langs te komen. Tot verbazing van de organisatie versche nen 35.000 liefhebbers in Zandvoort, die vanaf 's morgens vroeg in de duinen post vatten en kou en regen trotseerden om eens twee echte F-l bolides te zien en voor al te horen. De coureurs en de organisatie werden volkomen verrast door de grote belangstel ling en probeerden met bescheiden midde len er nog iets van te maken. Dat lukte slechts ten dele, maar toch konden er twee aardige conclusies aan het experiment ver bonden worden. Ten eerste dat Formule 1 racen populair moet zijn in Nederland en ten tweede dat het voor herhaling vatbaar was, maar dan met meer omlijsting. En dat gaat ook gebeuren. Van Kleef maakte gisteren bekend dat de Formule 1- stal, inmiddels onder de naam West, maar nog steeds met Frank Williams als team- baas, opnieuw een bezoek zal brengen aan het Zandvoortse circuit. Dat gaat gebeuren op 5 september, een week na de Grand Prix van Francorchamps. Met de huidige gene ratie auto's, de bolides die ook aan het we reldkampioenschap meedoen en de twee coureurs, Ralf Schumacher en Alex Zanar di. Het wordt een demonstratie met een pu blieksvriendelijk karakter, waarbij een vol ledig programma wordt afgewerkt en de twee auto's bovendien over de gehele leng te van het circuit - vier kilometer - hun vol le vermogen kunnen gebruiken, twintig ronden lang. Dat is niet meer gebeurd sinds de laatste Grand Prix in Nederland, nu ruim tien jaar geleden. De entreeprijs is er ook op afgestemd, 35 gulden. Hans Ernst is verheugd met het initiatief. De directeur ziet graag dat de Grand Prix F- 1 op zijn circuit terugkeert en zijn droom lijkt stapje voor stapje dichterbij te komen. Enkele weken geleden kreeg Zandvoort het groene licht voor internationale wedstrij den. De begeerde F 1 status kon nog niet verstrekt worden, omdat de slipschool van Rob Slotemaker in de weg ligt. Wel heeft Ernst bij de FIA het verzoek gedaan om wel als testcircuit te mogen fungeren voor de renstallen. De kans daarop is heel reëel, vermoedt Ernst. arnhem henk stouwdam Het onderzoeks- en adviesbu reau Diopter - Janssens Van Bottenburg b.v., dat in op dracht van NOC'NSF en het ministerie van VWS de topsport in Nederland heeft doorgelicht, komt tot de vaststelling dat de basis voor goede sportpresta ties vooral een combinatie is van uitgebalanceerde individu ele leefomstandigheden en fat soenlijke trainingsfaciliteiten. Pas daarna worden zaken ge noemd als voldoende interna tionale competitie, talentont wikkeling en medische dan wel wetenschappelijke begeleiding. Volgens het onderzoek geniet de helft van het aantal topspor ters in Nederland een jaarinko men dat beneden de 25.000 gulden ligt. De medewerking van de werkgever wordt als vol doende ervaren, in tegenstel ling tot die van onderwijsin- stanties. Een toename van in ternationale competitie wordt met name gewenst door team sporters; bij individuele spor ters bestaat er op dat onderdeel meer tevredenheid. Eensgezinder zijn de top sporters in hun verlangen naar meer maatschappelijke waar dering. Er is collectief ongenoe gen over de media-aandacht. De berichtgeving is zowel in kwalitatief als kwantitatief op zicht magertjes. Voetbal werd buiten het onderzoek gehou den. Meest opvallende uitkomst is dat in het topsportlandschap de trainers min of meer een vergeten groep zijn. Voor hen bestaan geen financiële regelin gen van NOC'NSF en zij rijden evenmin rond in een olympi sche auto. Die groep, zo bleek uit het onderzoek, wil betere werkomstandigheden. De trainers kwamen ook nau welijks ter sprake tijdens de aansluitende paneldiscussie over de topsportnota van staatssecretaris Margo Vliegcn- thart. Judoka Jessica Gal, FNV- voorzitter Lodewijk de Waal, hoofd NOC'NSF Topspon M&l cel Sturkenboom, PvdA-kamer- lid Bert Middel en nationale handbalcoach Bert Bouwer vlo gen elkaar vooral in de haren over de wijze waarop topspor ters met minimale financiële middelen beloond moeten wor den. Waar De Waal en Middel het voorstel van de staatssecre taris om een stipendium, zeg maar vaste vergoeding, omar men, voelen met name Stur kenboom en in iets mindere mate Bouwer voor het systeem van de strippenkaart. Dat houdt globaal in dat topsporters de trainingsuren naar rato van NOC'NSF vergoed krijgen. Loon naar werken dus. Uit deze discussie bleek dui delijk het verschil in maat» schappelijke en politieke opvat tingen. Bij het stipendium denkt Vliegenthart aan een maandelijkse vergoeding gelijk waardig aan het minimumloon, dat neerkomt op 1400 gulden per maand. S\ 117/7 ■c <_Z LtLVS. let bijdragen van Loman Leefmans en Gértjan van Geen 70. Zeva Blush 9 Mead) -80; i 0; trio 22 1. Lelfa inend 5, el 28,40, lor het eerst in het twintig-jarig bestaan n ""A® w het vrouwenvoetbal bij UVS, is promo- laar de eerste klasse bewerkstelligd. stond afgelopen maandag in het Leidsch - )lad. Maar een zin met ongeveer dezelfde rYBB: vjei precies een jaar geleden ook al in krant te lezen. Alleen toen met 'negentien' eplaats waar nu 'twintig' staat. Twee jaar jap3 ereen promoveren naar dezelfde klasse, dat - Ba eeuwt om uitleg. •coach Albert van der Berg: m 8een trainer, ze hadden er geen zin in, lïi tlectie was te klein, ze waren niet sterk ge- (T,t en ze wilden niet op zaterdag spelen. Dat i.ooo p* 7110 wat redenen waarom vorig jaar is be- Taa nom niet te promoveren. Hoewel ik pas Tod toen de beslissing al was genomen, denk hieraf dat het een juiste is geweest. I'S er twaalf maanden later wel rijp voor? nu in ieder geval de intentie om te gaan, al zal het heel zwaar worden. Het tussen de klassen is bij vrouwenvoetbal to. Dat weet ik nog uit de tijd dat ik Ter If Leede en Alkmania trainde. Er zijn nu achttien speelsters die voor het eerste in aanmerking ko men. Voorheen waren dat er hooguit elf. Verder wordt de nieuwe eerste klasse wat regionaler in gedeeld en met minder zaterdagclubs." Je kan natuurlijk 'lekker' in de tweede klasse blijven hangen en jaar na jaar aan het einde van het seizoen bloemen en champagne uitreiken. „Wij beseffen ook wel dat dat niet eerlijk zou zijn ten opzichte van andere clubs. Daarom md- ken we de overstap ook. Je verliest domweg je ge- loofivaardigheid door steeds maar promotie te weigeren. Maar we zullen het moeilijk krijgen. De sfeer en de gezelligheid zijn opperbest maar als je de eerste vier d vijf wedstrijden met grote cijfers verliest, kan dat wel eens anders worden. Ik heb bij de vrouwen van UDO meegemaakt dat we na een kampioenschap het seizoen erop de eerste drie duels met dubbele cijfers verloren. We hebben de KNVB gesmeekt om weer terug te mogen. Ik hoop dat we dat niet hoeven te doen. Nee, want dan zou de KNVB haar geloofwaar digheid verliezen. DIOK werd voor het eerst in elf jaar geen landskampioen. Wel licht dat het aan de trainingsmethoden lag. FOTO LOEK ZUY- DERDUIN 3! 'degens wanordelijkheden ge- •akte voetbalwedstrijd, is niets iloS «meer. Dat komt wekelijks De verharding van de maat- PPij vindt ook op het sportveld veerslag, zoals dat zo mooi heet. een cricketmatch die wordt ge- h dat is hoogst opmerkelijk. Een e laatste bolwerken van onbe- ^Fra)8 en 8e(Jrag' onderling respect en i (ita), 3.' Unship, lijkt nu ook omver te i, 5. Gontsj en gekegeld. iricchia C Et geurde in Oegstgeest, bij het van afgelopen zondag in de over- ^asse tussen Ajax (L) en het 2?5 <S "kmse Pak/Succes. Rebelling ïo Can* etkent een aanta| ondoorzichti- voor verschillende interpretaties tes - Sa» te spelregels. Arbitrale beslissin- d93 'ij1 daarom vaak controversieel, c'yneb tor maakt niet uit: wat de umpi- Martinei lesbiens re aangeeft, is wet en daar houden cricketers zich doorgaans keurig aan. In Engeland, de bakermat, staat zelfs al een boete op het boos aankijken van een scheidsrechter. Men heeft zich als een heer te gedragen. Daar steken de incidenten op het veld van Ajax aan de Hofbrouckerlaan schril bij af. Nadat twee spelers van Pak, een overwegend uit Pakistanen bestaande vereniging, 'out' waren ge geven, maakten ze in woord en gebaar duidelijk het niet met bondsumpire Van Keulen eens te zijn. En het ging nog verder. Ajax-speler Thomas Milde: „Een van hen sloeg met zijn bat de pa len uit de grond. Er kwamen vanaf de kant drie spelers hun beklag doen bij de scheidsrechter en vervolgens liep het hele team het veld af. Later in het club huis werd de umpire zelfs uitgeschol den en bedreigd. We hebben een brief naar de bond gestuurd waarin we niet alleen ons verhaal doen maar ook meedelen dat we de uitwedstrijd eigen lijk niet tegen hun willen spelen." Bestuurslid Amin Tufail van Pak/Suc ces schaamt zich een beetje. „Ik was er niet bij maar ik heb van de captain van het team begrepen dat ze na een paar foute beslissingen van het veld zijn gelopen. Ik woon al twintig jaar in Nederland en heb al die tijd cricket gespeeld, maar dit heb ik nog nooit meegemaakt. Cricket is een nette sport. Dit hoort niet. Op maatregelen wil Tufail niet voor uitlopen. „Ik ga ervan uit dat we een boete krij gen en twee punten in mindering. In tern maatregelen nemen, wordt moei lijker. Het was immers een captains decision beslissing van de aanvoer der, red.) om weg te lopen en daar heeft de rest zich aan te houden. Van wat er zich daarna afspeelde, weet ik het fijne niet en ik kan er dus niet over oordelen. Woordvoerder De la Mar van de cric ketbond KNCB heeft daags na de wedstrijd al gehoord dat het 'bal' was in Oegstgeest. Volgens hem komen soortgelijke incidenten wel vaker voor en daarbij gaat het regelmatig om Pa kistaanse verenigingen. „Zij hebben onmiskenbaar een andere beleving van het spelletje, maar het lukt toch wekelijks tientallen keren om ondanks de verschillen in opvatting cricketwedstrijden tussen bijvoorbeeld Nederlanders, Surinamers of Pakistani tot een bevredigend einde te brengen. Integratie moet van twee kanten ko men. Soms gaat het mis. Ik heb de rap porten over Ajax - Pak nog niet gele zen, maar dat maakt voor mijn reactie over mogelijke maatregelen niet uit: het is een zaak voor de tuchtcommis- Een diplomatiek antwoord: u bent een heer. Het herenakkoord van de tuchtcom- missie wordt binnen twee weken ver wacht en de 'heerlijke' return tussen Pak en Ajax blijft gewoon voor eind deze zomer op het programma staan. Een zwarte bladzijde in het ASC convocaat van 5 mei jongstleden. Penningmeester Jaap Jansen van de Oegstgeest- se voetbalvereniging zag zich genoodzaakt om de zeven wan betalers onder de leden aan de schandpaal te nagelen. De na men van de mensen die nog steeds geen contact hebben op genomen met de penningmees ter staan onder elkaar. Wij tekenen vervolgens op: 'Het stemt hem bijzonder droe vig. Toon eens moraal en neem het initiatief om hem te bellen. U bent niet langer speelge rechtigd!' Krachtige taal dachten wij toch. Ware het niet dat onder dege nen die hun contributie nog niet voldaan hebben ook R. Oosterhofstaat. Dat is de kee per van het eerste en Oosterhof stond afgelopen zondag in het nacompetitieduel met Stomp- wijk '92 gewoon onder de lat. Trainer Marco van Lochem had namelijk maling aan de actie van de penningmeester. Wat vind Jaap Jansen daar ei genlijk van? „Ik ga er niet van wakker lig gen". zegt Jansen. Dit is weer typisch iets vooreen club als ASC. Ik begrijp de trai ner wel. Die wil promoveren en dat willen wij ook. Ragnar heeft trouwens nooit problemen ver oorzaakt. maar hij ligt nu een beetje dwars. Hij meent dat het bestuur dingen heeft toegezegd en de afspraken niet is nageko- De afspraak dat hij geen contri butie hoefde te betalen soms? „Nee hoor, het ging om schoe nenbonnen. Maar ik ken die af spraken niet en als hij recht heeft op schoenen, heeft de rest dat ook. En die betalen ook ge- Maar is het nu zo dat spelers van het eerste een voorkeursbe handeling krijgen? En wat vindt de rest van de trouwe leden daar eigenlijk van? Jansen: „Het is niet zo dat ie mand van het eerste iets wel mag wat anderen niet mogen. Ah er bij andere elftallen krapte is, zien we dat ook door de vin gers. Er zijn nogal wat studen ten en die hebben niet veel geld. Ah er dan een elftal met z'n tie nen staat, van wie er twee niet betaald hebben, ga ik ze niet verbieden te spelen. Dat vind ik lullig en daarvoor hou ik te veel van voetbal. Dit pressiemiddel heeft dus weinig geholpen. Sterker nog: de penningmeester wordt een beetje te kakken gezet. Jansen wordt er niet warm of koud van. Het inschakelen van een deurwaarder, tegenwoordig een populair gebruik bij de Leidse voetbalverenigingen, is niet aan de orde. Jansen: „We hebben iets anders bedacht. Dat wordt in de komende leden vergadering in juni besproken. Het zijn maatregelen voor vol gend seizoen. Ik ga de zaak niet op de spits drijven, want dat geld krijg ik toch wel. En ah het spelers zijn die weg willen naar een andere club, moeten ze toch eerst langs mij vooreen schuld vrijverklaring. Dit is de laatste aflevering van de rubriek Suizebollen dit seizoen. De 'opmerkelijke achtergronden bij de sport' gaat tot nader order op vakantie.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23