Leidsch Dagblad Wiegel brengt Paars in crisis 21 23 Jaarwinst van KLM valt ver terug M jefdesbaby's voor ^tsbisch ooievaarsstel i Leidse hoogleraar Andeweg: 'WD en PvdA zonder D66 verder9 4/ r Drontenaren spreken ABN Debat over referendum besmet politiek zondagskind TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. JfNSDAG 19 MEI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 Crisis in kabinet frustreert debat J over Bijlmer iBinnenland Economie Cultuur en Kunst Pieper houdt het bij Philips al weer voor gezien Annie's verjaardag gevierd met hasselbramenjam Topsporters hebben het zo slecht nog niet maan den run» UIN KRAMP i lesbisch ooievaarsstel heeft vogelpark Avifauna in Al- !0 aan den Rijn drie eieren lebroed. De twee dames kre- de eieren van een ander 'vaarsstel nadat de mede- ■kers van het park conclu- rden dat het verliefde stel kinderwens had. De twee jen enkele weken geleden jnest gemaakt en eieren ge- ü|an Boxtel laat :iden wachten legd. Die kwamen niet uit om dat ze niet bevrucht waren door een mannetjesooievaar. De twee vrouwtjesooievaars hebben al enkele jaren een rela tie, weet voorlichter John de Hoon. „We hebben weieens wat mannetjes bij de dames ge zet, maar daar moesten ze niets van hebben. Ze hebben dus heel bewust voor elkaar geko zen." Volgens De Hoon zijn 'homohuwelijken' in de natuur zeldzaam. amstelveen ronald frisart De netto winst van de KLM is zeer scherp gedaald. Over 1997/'98 werd 603 miljoen gul den winst gemaakt, over het op 31 maart afgesloten boekjaar 1998/'99 nog 456 miljoen. De verkoop van belangen in ver voerder Frans Maas, het Britse reisbureau Unijet en computer netwerk Equant leverde 221 miljoen op. Wordt die eenmali ge opbrengst niet meegere kend, dan blijft een nettowinst over van slechts 235 miljoen gulden. De directie van de luchtvaartmaatschappij maakte dat vanochtend bekend. De winst per aandeel daalde het afgelopen jaar met tien pro cent van 8,10 naar 7,33 gulden, aldus de directie. De daling zou nog groter zijn geweest als het aantal uitstaande gewone aan delen niet was verminderd van 69 miljoen naar krap 61,5 mil joen. De directie wil 1,50 gul den dividend per aandeel uit betalen. Een jaar eerder was dat nog drie gulden. Op de Amster damse beurs maakt het KLM- aandeel direct na opening een forse duikeling met bijna vijf procent naar 28,50 euro. Daar na trad herstel in. Om elf uurde werd 29,45 genoteerd. Het bedrijfsresultaat in het laatste kwartaal van het afgelo pen boekjaar gaf een verlies te zien van 236 miljoen. Een jaar eerder was het verlies slechts 62 miljoen. Dat het in het laatste kwartaal van 1998/'99 slechter ging dan verwacht, wijt de di rectie aan lagere inkomsten omdat de opbrengst per zoge heten tonkilometer vervoer on der druk stond. Het KLM-ver voer groeide in het vierde kwar taal met maar één procent. Het aantal passagierskilometers bleef gelijk, terwijl het vracht vervoer twee procent toenam. De weinig florissante gang van zaken in het afgelopen jaar Aftreden verwacht van D66-ministers ïfspraak was al lang geleden ïaakt, lang voordat iemand vermoeden dat voortbestaan van het kabi- aan een zijden draadje zou >n. Maar vanmorgen in al- roegte besloot Rogier van D66-minister van grote- lenbeleid. zijn afspraak met (emeente Leiden toch maar eggen. minister heeft even wat jgrijkers aan zijn hoofd ide successen van het Leid- rate-stedenbeleid te bezich- „Nee, we hebben nog nieuwe afspraak ge- i", laat gemeentewoord- der M. Roso-weten. „Maar hopen natuurlijk op een ansing - met hem of met eventuele opvolger." Roso het 'heel jammer' dat de ister door de dreigende cri- verstek moet laten gaan. hadden hem willen laten wat we de afgelopen jaren het grote-stedengeld heb- bereikt. Daar zijn we best 3." onderdeel van het ge- de bezoek gaat overigens in vorm nog wel door. minister zou vanmiddag ongeren installeren als ïthouder voor de bin- lad. Die taak is op het laat- loment overgenomen door emeester Jan Postma. rstandelijk liandicapten Hotel Garden restaurant Garden op het terrein in Hazerswoude- i wordt waarschijnlijk voor deel zorghotel. Het is de lehng dat er tijdelijk ver- lelijk gehandicapten wor- ondergebracht. Een deel het hotel blijft beschikbaar en partyruimte. Volgens M. )ijk, dochter van de eige- vvorden de onderhande- over het verhuren van 'tel over enkele weken af- id. Het bijna drie jaar oude en Hotel staat al anderhalf De huurder - die er lapans-, Thais- en Chinees trant, steakhouse en een had -'ging failliet. De ei- tes zat sindsdien geregeld nogelijke kopers en huur- «n tafel. „Maar ze haakten is af. Ze verkeken zich op ootte van het pand. Het is lJ een restaurantje." loning van .000 gulden in atstra-zaak WIDEN. GPD WD-senator Hans Wiegel heeft de afgelopen nacht het kabinet in crisis ge bracht. Hij bleek de enige liberale tegenstemmer te gen het referendumvoor- stel dat in de Eerste Kamer werd behandeld. Het kabi net kwam vanrfiorgen in spoedberaad bijeen. Ver wacht wordt dat de D66- ministers hun steun aan het paarse kabinet intrek ken en aftreden. den haag gpd Gisteren sneuvelde het referen- dumvoorstel in de Eerste Ka mer op een stem verschil: 26 senatoren stemde tegen het voorstel, 49 stemden voor. Wie gel was de enige tegenstemmer van de coalitiegenoten (WD, PvdA, D66): Omdat het voorstel een grondwetswijziging betrof, was een tweederde meederheid nodig. Voor D66 is het referendum een principieel punt. „Dit is buitengewoon teleurstellend. Dit moet consequenties heb ben", zei Thom de Graaf, D66- fractieleider in de Tweede Ka mer, die onlangs al aankondig de dat D66 uit het kabinet zou stappen als er ook maar één WD-er tegen het voorstel zou stemmen. De politieke partijen in Den Haag reageren geschrokken op wat inmiddels de Nacht van Wiegel wordt genoemd. De WD-top is verbijsterd over de actie, van Wiegel. PvdA-fractie- voorzitter Melkert is zeer teleur gesteld. De meeste fracties hou den in de loop van vandaag spoedberaad. Het CDA wil een debat met premier Kok over de gang van zaken. Aan het Binnenhof begonnen Staande achter de regeringstafel, met minister Peper aan het hoofd, overziet senator Hans Wiegel de vergaderzaal van de Eerste Kamer. foto anp direct de speculaties over de al- derheid hebben in de Tweede De ontknoping kwam voor gen het wetsvoorstel bleven, nister Peper van binnenlandse ternatieven voor Paars. Er is Kamer. Het is echter waar- velen als een verrassing, ook al Terwijl de spanning toenam, zaken ook niet gelukt, een kleine kans dat de PvdA en schijnlijker dat het in het najaar was in de loop van gisteravond betrad premier Kok de senaat de WD onder leiding van pre- komt tot nieuwe Kamerverkie- een crisissfeer ontstaan, toen in een tevergeefse poging de Pagina 3: mi mier Kok doorregeren, omdat zingen, als het kabinet zijn ont- duidelijk werd dat verschillende laatste WD'ers over de streep kabinetscrisis deze partijen samen een meer- slag indient. WD-senatoren hardnekkig te- te trekken. Eerder was dat mi- leiden/den haag wim koevoet De huidige kabinetscrisis mag niet automatisch leiden tot ver vroegde verkiezingen. „Sinds de jaren zeventig volgt er een soort Pavlov-reactie op het vertrek van een van der coalitiepart ners. Dit keer zijn er drie be langrijke redenen voor het res tant van dit kabinet om door te gaan", stelt de politicoloog R. Andeweg, verbonden aan de Leidse universiteit. Als eerste noemt hij het feit dat zonder D66, PvdA en WD een meerderheid behouden. „We maken ons in dit land toch al zo'n zorgen over de opkomst bij verkiezingen. Ik denk dat het heel moeilijk zal zijn om de kie zer naar de stembus te krijgen. In de ogen van het publiek ont breekt de politieke noodzaak want WD en PvdA hebben D66 getalsmatig toch al nooit nodig gehad." „De tweede reden is dat het ook heel moeilijk aan de kiezer is uit te leggen dat door het stemgedrag van één lid van de Eerste Kamer, de heer Wiegel - waaraan D66 consequenties verbindt - de stembussen nu al weer tevoorschijn moeten wor den gehaald. Als dit kabinet sneuvelt, sneuvelt het niet in de Tweede Kamer. Dat is het bij zondere eraan, maar ik denk niet dat het heel erg tot de ver beelding van de kiezer spreekt." De derde reden die de hoog leraar noemt, is dat Nederland in oorlog is. „Wie weet wat voor moeilijke beslissingen over de inzet van grondtroepen in Kos ovo ons te wachten staan. Die moeten dan door demissionai re ministers worden genomen. Terwijl de oorlog in Joegoslavië voortduurt, voeren de politieke partijen campagne in verband met de verkiezingen. Dat maakt een heel vreemde indruk." Andeweg vindt de kabinets crisis geen grote verrassing. „Het was al lang bekend dat het heel spannend zou worden. Wel heel erg verrassend vind ik dat het Wiegel is, één van de meest doorgewinterde politici van het land, die de doorslag heeft gegeven. Hij is weliswaar nooit groot voorstander van de ze paarse coalitie geweest, maar dat hij zo ver wilde gaan, dat heeft niemand voorspeld. Hij had nog een andere mogelijk heid en dat was zich van stem ming onthouden, Dan had hij de kool en de geit gespaard. Maar er valt ook wel wat voor te zeggen om in het bankje te blij ven zitten en je gewoon princi pieel op te stellen. Strikt for- NR. 42005 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Leidschj^Dagblad j HET WOORD IS AAN Johann Kaspar Lavater Koppigheid is de energie der dommen. heeft volgens de directie drie oorzaken. De economische cri sis in Azië trok zijn sporen. Als gevolg daarvan haalden maat schappijen vliegtuigen uit Azië weg en zetten die in op de Eu ropese en Noord-Atlantische routes. Daardoor nam daar de concurrentie toe met teruglo pende opbrengsten als gevolg. Ook de arbeidsonrust in sep tember vorig jaar bij KLM's alli antiepartner Northwest Airlines had een negatieve invloed. uo enkeie'/egen- onweersbuien,/ meel genomen heeft hij dan ook gelijk als hij zegt dat niet hij maar D66 Paars heeft opgebla zen. Het ging in de Eerste Ka mer niet om het kabinet, maar om het referendum en daar is hij altijd tegen geweest. Ik vind met hem dat grondwetswijzi gingen niet mogen worden af gedwongen door een regeerak koord of partijdiscipline. Dat is staatsrechtelijk onzuiver." Tmaï' 9718° *715° 7715° Z 30% 60% 70% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 4 VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur21 Economie6,8,9 Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving 14 Meningen18 Regio13,15,17,19 RTV/programma's 11 Sport22,23 Uitgaan11 haarlem jacob van der meulen Anders dan gedacht wordt niet in Haarlem, maar in de platte landsgemeenschap Dronten op de bodem van de voormalige Zuiderzee op brede schaal Al gemeen Beschaafd Nederlands (ABN) gesproken. Dat conclu deert dialectoloog li. Scholt- meijer van het gezaghebbende Amsterdamse P.J. Meertens In stituut. De dialectoloog baseert zijn conclusies onder meer op bandopnames die hij afnam bij personen uit alle lagen van de Drontense bevolking. Uit spraakanalyse bleek dat de in woners op brede schaal accent loos spreken. Daarvoor zijn ver schillende oorzaken aan te wij zen, aldus Scholtmeijer. In de communicatie bleken bijvoor beeld de uiteenlopende geïm porteerde dialecten een hinder nis. Om zich verstaanbaar te maken werd daarom steeds meer accentloos gesproken. Doema stemt in met Stepasjin MOSKOU Rtf-DPA Het Russische parlement, de Doema, heeft vandaag met een zeer ruime meerderheid inge stemd met de kandidatuur van Sergej Stepasjin voor het pre mierschap. Stepasjin, een poli tieman met de rang van gene raal, werd vorige week door Jel- tsin naar voren geschoven na het ontslag van premier Prima kov. je heeft een beloning van 0 gulden uitgeloofd voor die de tip geeft die tot ouding van de dader van oord op Marianne Vaatstra Justitie heeft zo snel be- 'tot uitloven van de belo- in een vroegtijdig sta- over zoveel mogelijk in- 'öe te beschikken. Ont- w°rdt dat er geen aankno- Punten meer zouden zijn. Russisch staatscircus in deze zaak een beloning °00 gulden toegezegd. Het heeft gisteren voorstel en Dokkum gegeven. Al hebben twee Friese be- 1 en een particulier 1 gulden tipgeld uitge- den haag koos v Wiegel is de enige WD'er die kans maakt premier te worden, zo stond vorig jaar boven een krantenartikel. Misschien was dat toen inderdaad zo, maar mocht de WD ooit nog de premier leveren, dan heet hij na gis teren zeker niet Hans Wiegel. Het zondagskind in de politiek is besmet, nu hij zijn persoonlijke overtuiging over het referendum bo ven het voortbestaan van dit kabinet heeft gesteld. Welke diepere gedachten hij ook gekoesterd mag hebben, niemand begrijpt ze. Dat hij altijd al tegen het referendum is geweest, kan geen reden zijn daar voor een heel kabinet naar huis te sturen, zo denken zelfs de mensen die tot gisteren met hem deel uit maakten van de 'bende van vijf. En toch past zijn op treden in het beeld dat Wiegel in meer dan dertig jaar in de landelijke politiek heeft opgebouwd. Hij is een eigenzinnig man. die dwars tegen tijdgeest, stroming en politieke overtuiging in, vasthoudt aan zijn opvat tingen, hoe impopulair die soms ook zijn. De man ook die de woede van zijn partijgenoten over zich afriep door steeds weer nadrukkelijk te speculeren op een terugkeer in de actieve politiek. En tot zijn leed wezen moest hij toezien hoe die pogirfgen door de partijtop doelbewust werden gesaboteerd. De oud-partijleider, op dat moment al meer dan tien jaar uit de landelijke politiek, stond genomineerd voor het WD-lijsttrekkerschap voor de verkiezingen van 1994. Enquêtes hadden uitgewezen dat de partij er dertien extra zetels mee kon winnen. Wiegels po pulariteit, gebaseerd op een heldere betoogtrant, een zichtbaar genieten van de geneugten des levens en op een mediageniek optreden, stond daar borg voor. Desondanks besloot het hoofdbestuur onder aanvoe ring van Dian van Leeuwen om Wiegel te passeren. Wiegel werd geen lijsttrekker, maar kreeg een troost prijs: hij mocht het elitekorps van de vaderlandse po litiek versterken in de Eerste Kamer. Hij riep na een verzoeningsgesprek alle WD'ers op bij de verkiezin gen van '94 als één man achter partijleider Frits Bol- kestein te gaan staan. Het leverde de liberalen een winst op van negen zetels. En Bolkestein speelde sa men met Kok (PvdA) en Van Mierlo (D66) de hoofdrol in een formatieproces dat voor het eerst in de ge schiedenis zou leiden tot een kabinet zonder het CDA. Tot leedwezen van Wiegel, die voor die verkie zingen nog verklaarde dat het CDA-verkiezingspro- gramma 'het beste' was wat die partij na de oorlog had geproduceerd. Hij dacht met weemoed terug aan zijn samenwerking met het CDA in het kabinet Van Agt-Wiegel. Óf het paarse avontuur duurdé hem al te lang, óf de wraaklust jegens zijn eigen WD stak alsnog de kop op. De successen die Paars boekte, waren aan hem in elk geval niet besteed. „Als de WD samen met het CDA onder Brinkman was gaan regeren, was dat ook een succes geworden", zei hij deze week in een inter view. En hij zei ook: „Ik taxeer dat het heel wel moge lijk is dat het referendum het niet haalt." i Naam: 'Adres. Postcode: Ia, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: lO Per maand I automatisch I 33,70) 'er kwartaal ölutOin.itisch (f. ÏJ6 H0I i yfcccptgiro (f. 97.HO) y Handtekening: t Leidsch «O; Dagblad DE WERELD OM JE HEEN Hop. zonder postzegel OF BEL 071-51 28 030

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1