Rijnfront neemt heft in eigen hand Trailer met heipalen zet Zoeterwoude uren vast Je zwéét als het ware dat enthousiasme Te weinig belangstelling voor Nacht van Leiderdorp •f> Voorschoten regelt werken aan huis Regio Stil protest iieuwe topman ANWB topt ais voorzitter VVD Provincie vraagt miljoenen guldens voor bedrijfsterreinen lOENSDAC 19 MEI 1999 chef erna straatsma. 071-5356437.plv -chef judy nihof. 071 Lintje voor Leiderdorper Van Eijden jN/leiderdorpBurgemeester M. Zonnevylle van Leiderdorp :ft gistermiddag in het Poortgebouw van het LUMC (Leids Iniversitair Medisch Centrum) een koninklijke onderscheiding itgereikt aan Leiderdorper J. van Eijden (73). Diens afscheid als retaris van de stichting Trombosedienst werd aangegrepen hem te benoemen tot lid in de orde van Oranje-Nassau. Van jden is onderscheiden, omdat hij zich meer dan vijftien jaar bestuurlijk niveau heeft ingespannen voor het Nederlandse Ie Kruis en de daaraan verbonden Trombosedienst. Hij was vanaf 1985 secretaris van die laatste organisatie. iftet Bijeenkomst flats Engelendaal in mei aktel ignfRDORP De informatiebijeenkomst die de Algemene Wo- epen ungbouwvereniging Leiderdorp (AWL) voor de huurders van ►ntsta deflats de Engelendaal belegt vindt plaats op zaterdag 29 >p isc ne''en n'et °P jun^' zoa^s deze k*"3111 gisteren in een nieuws- r bimi lencht meldde. De bijeenkomst is bedoeld om de bewoners heid, 3,1 appartementen in te lichten over de ingrijpende .n wo deeën die de AWL heeft met de flats, en om hun mening daar- verklj over te vragen. De woningbouwvereniging gaat gewaagde voor- gevi tellen S1°°P van woonblokken en vervangende nieuwbouw >rden laarbij niet uit de weg. ?ung BBL haalt zeperd in secretaris-kwestie i^97; iiinFRDORP Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zien geen et no eden om in te grijpen in gang van zaken rond de benoeming ren vc an een nieuwe gemeentesecretaris in Leiderdorp. BBL vroeg n gein iS tussenbeide te komen, omdat burgemeester en wethouders nietj iet houden op de voordracht van een enkele kandidaat, de hui- m toi üge adjunct-secretaris N. Rigter. GS schrijft dat 'weliswaar in zo ste Jtmele zin (artikel 101 Gemeentewet) een aanbeveling van noett rt'ee personen door burgemeester en wethouders moet worden zew ipgemaakt, doch dat uit de praktijk blijkt dat een enkelvoudige lenoeming toelaatbaar is'. Ook vindt de provincie dat het aan Ie gemeenteraad is om zo'n enkelvoudige aanbeveling wel of liet te accepteren. De brief van GS aan BBL kruist een verzoek an de lokale partij aan minister Peper om in de secretariskwes- ie te interveniëren. ouches Poelmeer weer 'schoon' Het douchewatersysteem van het Oegstgeestse yembad Poelmeer is weer vrij van legionellabacteriën. Dit 'et uit een tweede onderzoek, nadat de leidingen zijn doorge ijld met heet water. Volgens manager D. van der Bent heeft belmeer de laatste tijd minder bezoekers gehad dan gebruike- l „Maar dat is een landelijke trend, die komt door de negatie- Ij publiciteit over legionella. En het kan ook te maken hebben iet de vakanties." Om herhaling van besmetting te voorkomen jorden alle leidingen en tappunten in Poelmeer nu twee keer er week gespoeld met water van 70 graden. Binnen twee a drie ken automatiseert het zwembad deze spoelingen. Ook ver- rt het zwembad de afstand, die het water van de boiler tot de Ippunten moet afleggen. rkeerplaatsen vrachtwagens rschoten Vrachtwagens moeten vanaf vandaag op speciale kken in Voorschoten parkeren. De gemeente heeft 21 par- rplaatsen aangewezen waar personenauto's niet mogen Trompweg (1), Thorbeckeweg (1), Van Beethoverüaan (6), dseweg (1), Frans Halsplantsoen (4), Oude Stationslaantje l,Veurseweg (1) en Burgemeester van der Haarplein (4). Het rzetten van vrachtwagens op andere plekken langs de weg is loden. De politie zal de eerste tijd waarschuwingen uitdelen. Iverloop van tijd zullen bonnen worden gegeven. leiderdorp afke van der toolen De Nacht van Leiderdorp gaat dit jaar niet door. Er hebben zich veel te wei nig teams aangemeld. „Geen afgang, maar wel een nederlaag", oordeelt Jan Vos van organisator Stichting Sport Promotie Leiderdorp (SSPL). Het voortbestaan van 'De Nacht', waarin jaarlijks honderden Leiderdorpse sporters hun krachten meten, staat op losse schroeven. Het besluit valt bijna twee weken voor de Nacht,, Er hebben zich vijftien teams aangemeld, waaronder drie jeugdteams. Dat is zo weinig, dat we de boel cancelen. Om geen onnodige financiële risico's te lopen, maar ook omdat het op die manier niet leuk is voor de mensen die wel meedoen", legt Vos uit. De SSPL mikte op 36 deel nemende sportploegen. Alleen de zwemmarathon gaat wellicht nog door. De SSPL schrikt er niet voor terug de hand in eigen boezem te steken. Vos: „Misschien zijn we tekortgeschoten in de publiciteit. Of het ligt aan de for mule die we dit jaar hebben gekozen: een zeskamp waarbij alle teams nu eens verschillende sporten beoefenen in plaats van twaalf uur te voetballen. Er zat estafettezwemmen bij, een kara- oke-showtje, dat is toch lachen? Ten minste, ik dacht dat het een leuke for mule was." Het is al jaren opboksen tegen een gestage teloorgang, erkent Vos. Hij ziet niet veel toekomst meer in de Nacht van Leiderdorp. „Ik zit er nu vijf, zes jaar bij, en iedere keer is het weer moeilijk vol te krijgen. Je moet je elk jaar in allerlei bochten wringen, en als puntje bij paaltje komt is er te weinig belangstelling." Maar het gaat niet al leen om zijn mening, benadrukt Vos. „Er zijn ook nog de andere bestuursle den van de SPPL. En verder heb je de sportverenigingen zelf. Bij hen heerst de teneur: we moeten eens even goed nadenken, over een andere formule bijvoorbeeld, maar we moeten wel proberen de Nacht te behouden." De SSPL heeft vorig jaar de tijden van de Nacht naar voren geschoven, naar de middag en de avond, zodat van een letterlijke Nacht van Leider dorp al geen sprake meer was. Ook toen viel de belangstelling tegen. Dit jaar werd de oplossing vergeefs ge zocht in een nieuwe competitieopzet. Vos: „Het is de teneur van de tijd. Vroeger voetbalde iedereen zich suf op het veteranentoernooi, maar dat is uit de tijd. dat loopt allemaal terug. Nu doet iedereen drie sporten: voetballen, zwemmen, golfen, en af en toe gooien ze ook nog darts. Ik denk dat er een verzadiging optreedt van al die toer nooien." voorschoten IHet is weer eens wat anders dan de straat opgaan met een spandoek en leuzen scanderen. De eigenaar van deze auto, die is ge zien op de Leidseweg in Voorschoten, protesteert op ingetogen wijze tegen de bombardementen van de NAVO op Kosovo. foto mark lamers Kwekers willen zelf bedrijfsterrein ontwikkelen 'Wat zei die zwangere tl-buis van de garage nou?' Meer dan vijftien kwekers in het Oegstgeestse Rijnfront gebied overwegen zelf een bedrijfsterrein te ontwikkelen. Als de gemeente te weinig geld voor hun grond biedt schakelen ze een projectontwikkelaar in. De kwekers zien mogelijkheden om onder het voorkeursrecht van de gemeente uit te komen. Kweker E. Segaar wil ook van die mogelijkheid gebruik maken, maar gaat op eigen houtje aan de slag. oegstgeest den (overdragen-red.), moet je het eerst aanbieden aan de ge meente, maar als je samen werkt met een projectontwikke laar, dan vervreemdt het niet. Zo simpel is het", zegt Slangen. Segaar overweegt woningen te bouwen op zijn terrein in het Rijnfrontgebied. „De andere kwekers in dit gebied willen binnen een paar jaar stoppen, maar wij willen ons bedrijf juist uitbreiden. Ik ga niet met mijn 33-ste met de VUT. Ik zit hier heerlijk. Ik zit dicht bij de vei ling, heb lage transportkosten en kan hier een goede boter ham verdienen." Segaar heeft een 'kapitaal krachtige partner' benaderd om de mogelijkheid van woning bouw te onderzoeken. In het voorontwerp structuurplan Rijnfront reserveert de gemeen te het gebied waarin zijn bedrijf is gevestigd voor 'woningbouw in lage dichtheid'. Segaar heeft eerder zijn grond te koop aan- connie van uffelen De kwekers vinden dat de ge meente te lang wacht met plan nen voor ontwikkeling van een bedrijfsterrein in het Oegst geestse gebied ten westen van de A4. Hun toekomst is daar door onzeker. „We willen de gemeente onder druk zetten, omdat het ontwikkelen van Rijnfront een heel lang verhaal kan worden", zegt een van hen. „Wij moeten ook aan onze toe komst denken." Volgens de Amsterdamse ad vocaat C. Slangen zijn er voor burgers mogelijkheden om on der het wettelijke voorkeurs recht van de gemeente - be doeld als wapen tegen specula tie - uit te komen. „Als project ontwikkelaars in staat zijn het bestemmingsplan te realiseren, dan is dat volstrekt in lijn met wat de wetgever heeft beoogd. Als je je grond wilt vervreem- geboden aan de gemeente, maar vondhet bod te laag. Segaar wil de gemeente nu vragen wat precies de bedoe ling is in het gebied bij zijn kwekerij. „Het maakt mij niet uit wat er komt: al maken ze er een raketlanceerbasis van. Wat er ook gaat komen, wij zijn the oretisch in staat dat zelf te reali seren", zegt Segaar. Eerder weigerde Oegstgeest Segaar een noodwoning op zijn grond te laten bouwen. Ze wil wel de onderhandelingen over koop van de grond voortzetten. „Ik ben benieuwd", zegt Se gaar. „Ik heb alle tijd. Ik zie de ze grond als mijn pensioen." Wethouder M. Smitsloo (eco nomische zaken) vindt het een goede zaak dat de kwekers zich bundelen en hun gronden aan de gemeente willen aanbieden. „Het lijkt me fantastisch om met één partner te praten om die grond te verwerven. Dan kunnen wij ons uitspreken of en hoe we geïnteresseerd zijn." De door Slangen geschetste mogelijkheid om de gemeente te omzeilen en in zee te gaan met een pojectontwikkelaar is Smitsloo onbekend. „Maar stel dat dit wel zou kunnen, dan zullen we er ook wel uitkomen. Er is nog niets concreets. We zien wel wat er op ons afkomt." zoeterwoude olkeni t. Vreeijdo de rkste ril VB, beëindigt op 1 augustus men v voorzitterschap van WD naar bi stgeest. Gisteren werd *be- in del Idat Van Woerkom is voor oen jan agen voor de opvolging van luidige ANWB-topman Paul loeting iwen. Die gaat met pensi- ïgrijker Woerkom (43) wil nog al te veel loslaten over zijn mdendi omstige functie. Wel is dui ts ondt i dat hij niet van plan is op heikele punt van het reke- sel, iso onseigi jrijden een andere koers te ie staat n ?n paai vandi ikke enwofl iën inge ïpen tei ïrnigeü resists rqorp/noordwuk dan zijn voorganger, is een misvatting te den- het om een kruistocht van de heer Nouwen gaat. Het gaat om een breed gedragen maatschappelijk verzet tegen het rekeningrijden. De bonds raad van de ANWB heeft dit be leid ook gesanctioneerd." De bondsraad is het hoogste or gaan binnen de 3,3 miljoen le den tellende vereniging, en be noemt als alles goed gaat op 12 juni Van Woerkom als nieuwe directeur. Van Woerkom heeft het be stuur van de Oegstgeestse afde ling van de WD op de hoogte gesteld van zijn voornemen te stoppen. Hij bekleedt die func tie sinds januari 1997. Op dit moment werkt hij nog als be stuurslid van BBDO, een Ne derlandse tak van communica tiebedrijf Omnicon. afke van der toolen „Ik sta hier het hele dorp te blokkeren joh!" De vrachtwa genchauffeur zit in z'n cabine te telefoneren met de thuisbasis in Eindhoven, en ziet eruit alsof hij een hartverzakking krijgt van het onbegrip aan de andere kant van de lijn. Ja, hij heeft de remmen losgezet. Nee, dan komt de trailer nóg niet uit de haakse hoek waarin hij zich heeft vastgezet. De elektronica is stuk. Dat heeft-ie al honderd keer uitgelegd. En intussen kunnen er al anderhalf uur lang geen auto's door het Watertje en de Zuidbuurtseweg. En fiet sers en voetgangers alleen als ze onder de trailer door durven. De vrachtwagen-met-opleg- ger stak tegen drie uur 's mid dags vanaf de Zuidbuurtseweg de Korte Miening in om heipa len af te leveren. Op de plek van een gesloopte 350 jaar oude boerderij komen 'twee deftige huisjes' te staan, zoals uitvoer der Koos Blonk het zegt. Hij heeft zijn dochter maar naar het begin van het Watertje ge stuurd, om de mensen te waar schuwen dat de weg geblok keerd is - en ook nog wel even zal blijven. Waarmee in ieder geval een eind komt aan tafere len van kerende auto's die stui ten op aankomende auto's, waardoor niemand meer voor- of achteruit kan. Chauffeurs Gerrit en Jan heb ben van alles geprobeerd, met als enig resultaat dat de wielen van de trailer zich nog dieper in de bestrating ploegen. Een ge strande voorbijganger zegt: „Je bent er toch ingekomen, dan kan je er toch ook uitkomen, of niet?" Tja. Ze kunnen er best uitkomen hoor, leggen de chauffeurs uit, maar dan is de vraag: wat mag het kosten? Want dan krijg je 'een berg schade', aan de straat en aan die boom daar en zo. „Wat zei die zwangere tl-buis van de garage nou", vraagt Ger rit aan Jan, na diens zoveelste overleg met de thuisbasis. „Stu ren ze nou iemand of niet?" De kraanmachinist die de heipalen moet aftakelen kijkt op zijn hor loge. „Nog vijf minuten, dan gaan m'n overuren in." Dat worden er uiteindelijk meer dan twee. Na zo'n drie uur morrelen rijdt de vrachtwagen om kwart voor zes op eigen kracht de Korte Miening op. Zónder een berg schade. den haag monica wesseling Ruim 20 miljoen gulden om vijf bedrijfsterrei nen in de Leidse regio op te knappen of aan te leggen. Dat vraagt de provincie Zuid-Holland aan staatssecretaris G. Ybema van economische zaken. De aanleg van terreinen in de Oostvlietpol- der, Rijnfront in Oegstgeest, Klei-oost in Rijns burg en het opknappen van de Grote Polder in Zoeterwoude en de kustzone van Noordwijk verdienen volgens gedeputeerde D. Dekker rijkssubsidie. In totaal vraagt Dekker geld voor acht terreinen. Die aanvragen zullen lang niet allemaal worden gehonoreerd; er is voor het he le land 50 miljoen gulden beschikbaar. De miljoenen komen uit de Stimuleringsrege ling Ruimte voor Economische Activiteiten, Sti- rea. Vorig jaar kreeg Zuid-Holland vijftien pro cent van het landelijk beschikbare bedrag. Dek ker vindt dit te weinig. De werkgelegenheid in Zuid-Holland staat onder druk. maar datzelfde Zuid-Holland is heel belangrijk voor de natio nale economie. De gedeputeerde heeft in zijn brief aan de staatssecretaris dan ook hoger in gezet. De aanleg van 40 hectaren bedrijfsterrein in de Oostvlietpolder is goed voor 4000 arbeids plaatsen, in Rijnsburg (15 hectares) gaat het om 1500 plaatsen en in Oegstgeest (tien hectares) om 1100. De rijkssubsidie (Zuid-Holland vraagt voor elk project 7,5 miljoen gulden) kan volgens de provincie de aanleg versnellen. Staatssecre taris Ybema neemt begin juni een besluit. Leiderdorpse ontwikkelingswerker in Uganda tnt 45 jaar oud, hebt erva- efrin de gehandicaptenzorg, h Ir r^een baan- Dan ben je in nv uitgerangeerd, on- m8e ond Harry Abels ruim twee larskut ge|eden i( Ervaring trekken rassen j Nederland door de wc." fali 'ddels heeft een heel |n!l Kleven. Niet hier, maar in* micn ida. „Ik geloof niet in toe- r el.J h komen dingen op je pad, Tg3111 lan is het aan jou om daar eïc,! mee 'e doen, of niet." t kun ie|s ls de stichting VSO mtary Service Overseas) in 'da terechtgekomen. „Ik ga ook weer goeie mensen te- ^^omen, net als hier", zei de K "dorper vlak voordat hij in een interview met de- tont. En zo is het ook ge- Hij ontmoette er zelfs zijn ge vrouw, een Ugandese, directeur is van L' Arche 'da, een van oorsprong 'instituut voor verstande- ehandicapten. „Dat had ik j ênhalf geleden niet kun- SA 'erzinnen." jM-i, /fels' tweejarig contract met is nu ten einde, maar hij terug naar Kampala. Dit als medewerker van de Ne- adse ambassade, maar hij "zich zeker voor de Ugan- gehandicaptenzorg niet te 'en. „Het vuur", noemt hij elf- Abels onderwees stu- tn in de begeleiding en on ding van gehandicapten maatschappij, en dat dat was misschien wel de belangrijkste les die hij hun te leren had, vindt hij zelf. „Je zwéét als het ware dat enthou siasme, die betrokkenheid uit." Waar Abels vaak tegenop liep, ook bij zijn studenten, is bijge loof. „Bij gehandicapten denkt men in Uganda al gauw aan geesten, wrekende goden, voor ouders. Met name mensen met epilepsie, daarvan krijgt men het daar Spaans benauwd. In veel gevallen worden gehandi capte kinderen door hun fami lie verborgen gehouden. Er heerst veel schaamte." „Ik ben ook een geval tegen gekomen van een kind, dat met een touw aan een boom werd vastgebonden. Wij zeggen dan onmiddellijk: dat is niet goed! Maar je moet dit soort gevallen toch ook in de context zien. Wat moet je als je je echt te bar sten moet werken om je eten te verdienen? Dat kind, dat is niet productief. Het is een opvreter- tje. Het komt voor dat zo'n kind in de bush wordt achtergelaten. Maar wat zou jij doen in die si tuatie?" Als in veel ontwikkelingslan den is er in Uganda een happy few, die het meest profiteert van de economische groei. Maar ook in die kringen heerst dezelfde schaamte: Abels kent voorbeelden van parlementsle den en ministers die hun ge handicapte kind 'uitbesteden' aan een andere familie. Uganda telt ook nog eens opvallend veel geestelijk en verstandelijk ge handicapten. Abels denkt dat er een half miljoen geestelijk en verstandelijk gehandicapten in Uganda zijn. „Waanzinnig veel. Dat komt onder andere door die twintig, vijfentwintig jaren burgeroorlog, moord en dood slag die over het land getrokken zijn. Wat denk je wat mensen daar voor psychische proble men van krijgen? En daar komt nog eens de armoede bij, een cruciaal element. De mensen hebben geen geld voor muskie tennetten, met als gevolg dat er veel malaria heerst. Veel jonge kinderen krijgen hoge koorts, die op de hersenen slaat." Abels is VSO dankbaar voor het nieuwe leven dat hij kon beginnen. Belangrijk daarin is natuurlijk zijn huwelijk met An ne. Zijn schoonouders hebben hem volledig geaccepteerd. „Dat komt ook doordat ik me hou aan wat voor hen belang rijk is. Mijn schoonmoeder is een schat van een mens, maar aanraken kan ik haar niet, laat staan knuffelen. Ik denk dat dat te maken heeft met de gewoon te, dat men daar altijd heel jong trouwde, en dan bij de ouders ging inwonen. Dan krijg je bij voorbeeld de situatie dat een 16-jarige jongen bij een pas 30- jarige vrouw in huis woont, en ja, dan moet je wel wat afstand bewaren natuurlijk." Over een paar weken keert hij terug naar Uganda. Als hij de balans opmaakt denkt Ham' Abels, dat hij meer van zijn Ugandese jaren heeft geleerd, dan hij gegeven heeft. „Dat had ik nooit gedacht. Ik ben een ge zegend mens." VOORSCHOTEN jan preenen Steeds meer mensen gaan aan huis een beroep uitoefenen. Daarom heeft de gemeente Voorschoten de 'Notitie uitoe fening heroep aan huis' opge steld. Daarin bepalen burge meester en wethouders aan welke voorwaarden moet wor den voldaan als iemand van huis uit wil gaan werken. Activi teiten moeten De notitie moet het beoorde len van aanvragen van mensen die een beroep thuis willen uit oefenen, gemakkelijker maken. „Tot nu toe werden die aanvra gen steeds afzonderlijk beke ken. Een notitie maakt het ge makkelijker om een aanvraag toe of af te wijzen. Problemen hebben zich nog niet voorge daan, maar die kunnen ont staan als je niet duidelijk maakt in hoeverre iets wel of niet toe laatbaar is." 'Het moet niet zo zijn dat mensen op zolder gaan wonen detail ondergeschikt blijven aan het wonen, verhuren van ruimte aan anderen is niet toege staan, de werkzaamhe den mogen niet tot par keer- en ge luidsoverlast leiden handel is verboden. „Ik denk dat we zeker niet uniek zijn met deze aanpak. Het beroepsmatig gebruiken van woningen wordt steeds meer een trend. Het moet ech ter niet zo zijn, dat men bij wij ze van spreken zelf op een zol dertje gaat wonen en de rest van de woning gebruikt voor het werken. Dan zijn de ver houdingen natuurlijk totaal zoek", vindt N. de Bruijn van de afdeling ruimtelijke ordening en volkshuisvesting in Voor schoten. De ruimte waarin wordt gewerkt mag niet groter zijn dan dertig procent van de woning. Als voorbeelden van mensen die thuis wer ken, worden genoemd no tarissen, adviseurs en tandart sen. De Bruijn: „Tandartsen wonen meestal in wat grotere huizen, zodat ze niet zo gauw in problemen zullen komen met dat criterium van dertig procent. In het algemeen gaat het om startende ondernemers, die niet voldoende geld hebben om een aparte ruimte te beta len en in hun eigen huis begin nen. Zodra hun bedrijf groter wordt, zullen ze naar een ande re oplossing moeten zoeken." De notitie ligt ter inzage op de afdeling ruimtelijke orde ning en volkshuisvesting.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17