Sponzen in een aquarium 'Rekengas' zet robots aan het denken In Natura Een bloederig bestaan WOENSDAG 19 MEI 1999 REDACTIE. MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-5IV Leveranciers voor medicijnen tegen kanker en aids PETER DE JAEGER Robotdeskundige Tom Smith en softwarespecialist Andy Philippides (links), beiden lid van het onderzoeks team van prof. Michael O'Shea. foto gpd/ann purkiss BEN APELDOORN Robotbreinen functioneren veel beter en sneller door er elektronisch 'gas' aan toe te voegen. Deze vondst, die van groot belang lijkt voor de verdere ontwikkeling van kunstmatige intelligentie en ro botica, werd gedaan tijdens maandenlange proefnemingen op het Centrum voor Neurologie, Biowetenschappen en Robotica van de universi teit van Sussex. „We hebben eigenlijk gekeken naar de wijze waarop informatieoverdracht van zenuwcellen in de hersenen plaatsheeft,'' zegt professor Michael O'Shea, die samen met dr. Phil Husbands het lab bestuurt. „Daarbij speelt stikstofmonoxide een belangrijke rol als, zeg maar, boodschappergas. Dit gas wordt door de zenuwcellen, neuronen geheten, aangemaakt. Door verspreiding over de protoplasmauitsteeksels van de neuronen, de dendrieten, wordt informatieoverdracht mogelijk tussen zenuwcellen die niet echt met elkaar in verbinding staan. Het is dus als het ware naar el kaar roepen over een zekere afstand." De hoogleraar benadrukt dat het natuurlijk geen echt gas is waarmee de robotbreintjes worden uitgerust. Het zou met al die kwetsbare chips en de vele dradencircuits gauw gebeurd zijn, alleen al door de kortsluiting die dan op zou kunnen treden. „De ontdekking dat stikstofmonoxide zo'n belangrijke rol als boodschappergas speelt, heeft geleid tot een heel nieuwe maniei; van den ken over hoe onze hersenen in feite functione ren," zegt O'Shea. „De werking van dat gas heb ben we weten te vertalen in een elektronisch re kenprogramma, een algorithme geheten. Het is dus een niet bestaand 'gas'. Aan de hand van dat algorithme wordt een robot ontwikkeld," i.Het spannende is nu dat blijkt dat het als het ware zelfdenkend is. Daarmee is het in staat de computer, die een robot moet uitdenken en ont wikkelen, te sturen naar verfijnder, creatiever ontwikkelmethoden dan die waartoe de compu ter zonder dat 'rekengas' in staat zou zijn. De ro bot in kwestie wordt daarmee sneller en slimmer en dus beter afgestemd op zijn taak. We moeten nog onderzoeken hoever we ermee kunnen gaan, maar je kunt alvast wel zeggen dat er een wereld voor ons openging." - Zou het dan uiteindelijk lukken om het mense lijke brein te evenaren? O'Shea, zeer beslist: „O nee, zo ver zijn we bij lange na niet en het is de vraag of dat ooit zal luk ken. Het zal misschien altijd onmogelijk blijven. Het menselijke brein bestaat uit 100 miljard neu ronen die op een ongelofelijk ingewikkelde, zelfs grotendeels nog onbegrepen wijze met omlig gende neuronen in verbinding staan en commu niceren." „Alleen al dat aantal nabootsen is onmogelijk. En dan heb ik het er nog niet eens over dat ook nog heel veel andere stofjes een zekere rol spelen als neurotransmitter. Ik noem alleen maar neuro hormones neuropeptiden, serotonine, acetyl choline, dopamine, catecholamines De precieze rollen van een aantal daarvan is nog onbekend. Nee hoor, dat er straks een hoofd met kunstmati ge hersenen door de straat loopt, maken u en ik niet meer mee." Aan de bescheiden proefopstel ling is niet te zien dat het hier gaat om een uniek experiment, het enige zelfs ter wereld. Weg gestopt in de kelder staan drie middelgrote aquaria met daar in, als je goed kijkt, enkele don kergele Rubbers. Die bizar ge vormde creaturen zijn sponzen, vastgehecht op plastic plaatjes. „In het begin waren we allang blij dat ze bleven leven. Nu zijn er exemplaren die we al twee jaar in de bak hebben", vertelt Ronald Osinga trots. De zeebio- loog is medewerker van de vak groep proceskunde van de Landbouwuniversiteit Wage- ningen. Twee jaar terug begon hij, sa men met een collega, sponzen (Porifera) te kweken in het lab. Niet voor badgenoegens, maar voor de productie van zeldza me stoffen voor medicijnen en cosmetica. Sponzen zijn samen met andere levensvormen zoals algen en wieren leveranciers van nuttige stoffen. De zee is een grote apotheek. De Wageningse proefdieren zijn wèggehaald uit tropische aquaria in dierenwinkels, die rentuinen en dolfinaria. Ook is er een wild exemplaar uit de Oosterschelde opgevist. De ge oogste plukken spons werden in stukjes gesneden (gekloond) om ze verder te laten uitgroei en. Maar de meeste sponzen lieten zich niet temmen en leg den na verloop van tijd het loodje. Behalve de taaie Pseu- dosuberites andrewsi. Deze geelgroene spons komt van oorsprong uit de Indische Oce aan, maar gedijt ook goed in het filtersysteem van het Artis- aquarium. „De meest vieze plek met het meeste voedsel", ver klaart Osinga. Deze soort laat zich zonder al te veel proble men in gevangenschap ver meerderen. „We willen een groeisysteem ontwikkelen om sponzen onder laboratorium omstandigheden te kweken. Je hebt namelijk enorme hoeveel heden spons nodig om een beetje van de gewenste stof te kunnen winnen. Je kunt spon zen niet zonder pardon wegha len uit de oceanen, omdat je daarmee het ecosysteem ern stig verstoort. Daarom worden wereldwijd diverse kweeksyste- men onderzocht." Onderzoekers in Nieuw-Zee land, Schotland en Italië probe ren het buiten te doen in grote bakken zeewater onder natuur lijke omstandigheden. Kweek in De Pseudosuberites Andrewsi is een spons uit de Indische oceaan, die in gevangenschap redelijk te vermeerderen is. foto pr het wild is nooit optimaal. Sponzen in de zee hebben te maken met storingen, zoals temperatuurschommelingen en variatie in voedselaanbod. „In het lab kun je een gecontro leerd groeisysteem creëren, waardoor de biomassa veel sneller toeneemt. Bovendien krijg je een constante kwali teit", zegt de bioloog. Belangrijkste struikelblok is het voer. In het wild filteren spon zen talloze kleine deeltjes zoals algen en bacteriën uit het zee water. „Het is een gok wat je de beesten te eten moet geven", zegt Osinga. Er wordt geëxperi menteerd met drie soorten een cellige algen. De groene algen Chlorella sorokianiana en Nan- nochloropsis sp. en de wat gro tere rode alg Rhodomonas sp. Met deze zelf gekweekte algen worden groeiproefjes gedaan. Gevarieerd eten „Het is goed te zien, wanneer ons huisdier de algen opneemt. De spons neemt direct de kleur aan van het toegediende voer. Als je slechts een algensoort geeft komt het nooit helemaal goed. Alle nodige suikers, vet ten en aminozuren moeten in voldoende mate aanwezig zijn. We zoeken naar de juiste mix en kwaliteit". Naast het voer krijgen de sponzen kiezelzuur voor de opbouw van hun skelet. Het modelsysteem moet straks ook voor andere sponzen wer ken, eventueel met kleine aan passingen. Zo wordt er in Wa- geningen sinds kort ook ge werkt met de soort Stylissa massa. Met deze Indonesische spons wordt geëxperimenteerd met vermeerdering via weefsel kweek. Elders in de wereld heeft men vergeefs geprobeerd Het seizoen is weer begonnen! Gisteren plukte ik negentien te ken uit de vacht van één van onze honden. Je kunt slechts gissen naar de oorzaak van de ze massaliteit. Is het de zachte winter? Is het de slechte zomer van het vorige jaar? Ik weet het niet. Wat ik slechts weet, is dat er meer teken zijn dan in de lente van '98. En dat ik daar niet blij mee ben. De honden trek ken er zich overigens weinig van aan. Terwijl tekenbeten bij mensen hevige jeuk kunnen veroorzaken, krabben de hon den zich nauwelijks. Met lichte verbazing kijken ze een ogenblik naar de kogelron de parasiet, die door ons over het hoofd werd gezien en nu welgevuld uit hun vacht rolt. Soms eten ze hem op. Wat van mij is, blijft van mij, denken ze misschien. Of: pak jij mij, dan pak ik jou. Maar meestal laten ze hun kwelgeest ongeïnteres seerd links liggen. Ze hebben daar feitelijk gelijk in. Teken zijn onbeduidende schepseltjes die hun slachtoffer weinig of geen schade berokkenen. Het is hen slechts te doen om een paar druppels bloed. Om die te bemachtigen gaat de teek in een hinderlaag liggen. Hij klampt zich vast op een gras spriet of een blad en wacht af. Dagen en soms weken duurt het tot een warmbloedig dier of een even warmbloedig mens passeert. Ogenblikkelijk rea geert het beestje op het ver schijnen van de warmtebron. Het laat zich vallen en grijpt zich met zijn klauwtjes vast aan vacht of kleding. Daarna baant hij zich zo vlug mogelijk een weg naar een warm en goed verborgen stukje huid. Dieren zal het een zorg zijn, maar bij mensen zijn dat vaak de plekjes waar we liever niet over praten of waar we ons in alledaagse situaties een beetje beschaamd mee bezighouden. De teek weet die plaatsen feil loos te vinden, aangezien zijn nietige instinct hem ingeeft dat hij daar de minste kans loopt om betrapt en weggeplukt te worden. Hij boort er zijn naald scherpe zuigsnuit naar binnen, verankert deze in de huid, haakt de klauwtjes muurvast en zet het op een slurpen. Na een dag of wat is hij volge- tankt. Het anderhalve millime ter kleine lijf is dan opgezwol len tot het formaat van een boon. Ovaalrond en tot bar stens toe vol met bloed. Als er werkelijk niets meer bij kan, wordt de verankering losge- klapt en de zuigsnuit terugge trokken en rolt de slokop van zijn slachtoffer af. Hij sleept zich over de grond voort naar een schuilplaats en begint daar met een volgende fase in zijn levenscyclus. Een teek komt als eitje ter we reld. Nadat hij uit dat eitje is ge kropen, is hij een larve, die er overigens bijna precies zo uit ziet als zijn moeder. Na de eer ste bloedmaaltijd vervelt hij en wordt hij een zogenaamde nymphe. Weer volgt een vam pierorgie, waarna hij nogmaals vervelt en het volwassen stadi um bereikt. Als volwassen teek stort hij zich opnieuw op mens of dier, maar nu met als doel ei tjes te vormen. Zo kan de cyclus van een nieuw tekenleven be ginnen. Een in onze ogen vol komen doelloos leven. In elk geval een leven waar wij niets mee opschieten. Het vervelende van teken is dat ze ziekten kunnen overbren gen. De meest gevreesde is de ziekte van Lyme. Deze wordt veroorzaakt door de op teken voorkomende bacterie Borrelia burgdorferi. Een veel te fraaie naam voor zo'n ellendige bac terie, die gevaarlijk is voor de mens en die in eerste instantie hoofdpijn, moeheid en koorts veroorzaakt, maar in een meer gevorderd stadium ontsteking van zenuwen en hersenvlies, hartritmestoornissen, aandoe ningen die op reuma lijken en verlammingsverschij nselen. Niet mis. Je kunt er zelfs aan doodgaan. Ontstaat rond een tekenbeet een ringvormige, ro de huiduitslag, dan is het raad zaam om naar de dokter te gaan. In het algemeen richten teken echter geen schade aan. Het te weeg gebrachte bloedverlies is te verwaarlozen, behalve na tuurlijk wanneer het slachtoffer door een grote hoeveelheid te ken wordt leeggezogen. Wel kunnen er jeukende bultjes op de huid ontstaan en bij dieren zelfs kale plekken. Een enkele keer treedt een allergische reac tie op, zoals ook kan gebeuren bij muggensteken. Mocht u be sprongen worden door zo'n vrouwtjesteek -want alleen de vrouwtjes zijn de boosdoeners - dan druppelt u wat sterk alco holhoudende vloeistof rond haar snuit, waarna u haar met een pincet aan haar benevelde hoofd gemakkelijk kunt lostrek ken. THEO SCHILDKAMP om sponzen te kweken uit losse cellen, verkregen door de spons te vermalen en te wassen met antibiotica. Dat wil niet lukken, omdat onderling celcontact be langrijk is voor de verdere de ling, zo heeft een Duitse onder zoeksgroep uit Mainz onlangs ontdekt. „Cellen delen alleen als ze aan elkaar vast zitten, an ders stopt de machine ge woon.", zegt Osinga. Samen met de Duitsers probe ren ze nu in Wageningen spon zen te telen uit ldompjes gezui verde cellen waaruit bacteriën zijn verwijderd. „Die bolletjes missen het karakteristieke ka- nalenstelsel om water rond te pompen en nemen mogelijk hun voedsel op als opgeloste moleculen. Het bijbehorende groeimedium proberen we hier te ontwikkelen." De jongste aanwinst in de wa terbak is de fel oranje gekleurde Suberites domuncula die leeft voor de kust van Kroatië. Van deze spons, die meelift op de rug van een heremietkreeft, zijn de bioactieve stoffen wel be kend. De spons levert verbin dingen waaruit medicijnen ge maakt kunnen worden tegen kanker. „We hopen te laten zien dat ons kweeksysteem ook voor deze soort werkt." Als de financiering met de Eu ropese Unie rond is wil Osinga straks graag werken met de Dysidea avara. Deze spons uit de Middellandse Zee maakt de chemische stof avarol. In tests is inmiddels bewezen dat die het hiv-virus, dat aids veroor zaakt, onderdrukt. „Maar ook deze spons is niet in grote hoe veelheden uit de zee te vissen. Die zijn er simpelweg niet. Hiervoor biedt dus alleen een kunstmatige kweek uitkomst." Leren van tornado's in VS Het is onwaarschijnlijk dat onderzoekers er ooit in zullen slagen dodelijke tornado's te temmen. Toch kan de weten schap veel leren van de wer velstormen die op 3 mei in de Amerikaanse staat Oklahoma aan 41 mensen het leven kost te. Dat heeft hoogleraar Howie Bluestein van de universiteit van Oklahoma gezegd. President Bill Clinton sugge reerde tijdens zijn bezoek aan het rampgebied dat de weten schap ernaar moet streven in vloed te krijgen op de ontwik keling van tornado's. Meteo roloog Harold Brooks stelde echter dat het niet wenselijk is om in cyclonen in te grijpen. Hij wees erop dat in een zware storm per seconde net zoveel kracht vrijkomt als bij de ex plosie van een atoombom. Die energie komt vrij in de vorm van tornado's: als we die mo gelijkheid wegnemen, dan zal die kracht mogelijk op een nog veel schadelijker manier naar buiten komen, aldus Brooks. De zware windhoos die in de voorsteden van de stad Okla homa City grote schade aan richtte, bereikte snelheden tot 512 kilometer per uur, zo bleek uit metingen van onder- foto eso/antu/forsi zoeksteams die erin slaagdf de storm van zeer nabij te« gen met gevoelige meetapp ratuur. Bovendien maaktei van de onderzoeksgroepen daropnames van het ontsta van een orkaan. Daarop iso der meer te zien dat er binn de grote cycloon verscheidi kleinere wervelstormen wo den. Dat zou kunnen verkil ren waarom in enkele geval caravans compleet werden weggeblazen terwijl de tuit stoelen ernaast nog keurig overeind stonden. Volgens Bluestein, die al sinds 197] tornado's jaagt, kan het no. maanden of jaren duren w alle meetgegevens zijn gein terpreteerd. „Ik denk nietd we ooit in staat zijn om tot do's te veranderen", ,zo ste hij. „We zullen eerst moeti zien te begrijpen hoe zewi den gevormd." Als twee rookwolken Driehonderd miljoen lichtjaar staan ze hier vandaan, die twee melkwegstelsels (op bij gaande foto). Als flauwe licht- vlekjes zijn er nog veel meer te zien die op nog veel grotere afstanden staan. De kleine, iets rechts boven de grote, is een zogeheten elliptisch stel sel van het type SO. Het be staat uit vele tientallen miljar den sterren. Naar schatting 80 miljoen jaar geleden trok het door het vlak van de grote die tot het type balkspiralen be hoort: SBb genoemd. De fraaie opname werd onlangs gemaakt door astronomen van de Europese Zuidelijke Sterrenwacht (ESO), gevestigd op de Chileense berg Mount Paranal. De astronomen leg den het bijzondere tafereel vast met 'ANTU', de eerste van vier reuzentelescopen die over drie jaar gevieren de al lergrootste telescoop ter we reld moeten vormen: de Very r- VB Large Telescope. Als door twee tegenover t zittende rokers uitgeblaze rookwolken die elkaar erg halverwege ontmoetten ei uitwaaierden, vervormde ze stelsels tijdens de Maar niet door luchtbewi va gen zoals bij rookwolken i door zwaartekracht. Vreet j0 genoeg onderging de van de twee de sterkste ling; twee spiraalarmenw het stelsel werden naar bi geslingerd. Nou ja, in dei j d van tientallen miljoen jan rag dan. Astronomen vragen |Uj( af of dit soort ontmoeting nVe niet juist een belangrijkei spelen bij de vorming van m raalvormige melkwegsteb De bijna oogverblindend orr dere ster, iets rechts onde k d grote melkwegstelsel, iso gens een ster van ons eigi jrijc melkwegstelsel. Die staal n dichtbij: slechts een paai zend lichtjaar hier vandas Afrekenen met ziekteverwekke Er is een nieuw wapen gevon den in de strijd tegen planten ziekten. Sommige planten blijken genen te bezitten die bepaalde bodemorganismen kunnen aanzetten tot het afre kenen met ziekteverwekkers. Dat is ontdekt door planten- ziektenkundige Robert Good man van de Universiteit van Wisconsin in Madison. In grond schuilt een enorme hoeveelheid microben, goede en slechte. Bacteriën, schim mels en virussen, besmetten bijna alle cultuurplanten. Als meest tragisch voorbeeld waartoe dat kan leiden, geldt nog altijd de aardappelziekte, veroorzaakt door een bodem schimmel, die midden vorige eeuw voor hongersnood zorg de in Ierland. Tegenwoa worden chemicaliën inge om dergelijke rampen te komen. Maar sommiges verwekkers raken resiste: RDQ gen landbouwgif. En dan j ben we het nog niet over vervuiling. Met de ontdei dat planten zelf afweer b vormen tegen schad microben is een geheel r we benadering aangebo: 0[^ „Plantenveredelaars kur. nu landbouwgewassen fl wikkelen die werken als! neten. Ze trekken niet alk lw ziektebestrijdende micro n(j, aan, maar bijvoorbeeldo gunstige micro-organisn die stikstof kunnen vastl ne gen. Dat bespaart kunso e|, aldus Goodman. Dda ook PUZZEL CRYPTOGRAM HORIZONTAAL: I. Kledingstuk uit een restantpartij (8); 5. Wat heet. je bent er bij! (8); 6. Die godheid heeft niets van een v\rild rund (4); 8. Verheven uitgave op maat (4): 10. De vrucht van een boom op maat (5): 12. Gras met een waanzinnig ego (5). VERTICAAL: 1. Boven een hele vermelding (6): 2. Het kost moeite om het te tonen (6): 3. Men sloeg palen in deze grond (5); 4. Gebrek van een kerel en zijn compag non (5): 7. Dat beest is een belhamel (5): 9. Had last van verdriet (4): 11. Zoen in de gevangenis (3). Oplossing van dinsdag: 1. neen-menen-Menens 2. doel-dolen-Onedel 3. snee-sneer-Sereen 4. sier-gries-Sering 5. keer-kerel-Eerlk 6. loom-kolom- -Lombok 7. baas-blaas-Balans B. sate-sante-Absent 9. nota-rotan-Natron 10. perk-kaper-Karpet Gevraagd woord: MOSSELBANK XTOM/J/Z Z£<$T OAT-Zf MX ZsP'AS 0AL A/£& z/£*s. aaAayaaya p&vrss%! Z£& 7- AC&AS/JA/. hei

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16