Fietsers: stationsgebied is onveilig mniiDH 'Samen leren schiet niet op' II N Woorden herkennen die niet bestaan Leiden Regio 'arttime pornoster krliest kort geding EXAMENS ONDERZOEK H30ZH3CIN0 wc^ccLt ttn wdrulzxs2cJ\ónJL, cLojj.. O (OENSDAG 19 ME11999 CHEF WIM WEGMAN, 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 ilrtAAG/HILLEGOM/KATWUK Hillegomse pornoactrice die weken geleden in een kort ig protesteerde tegen de 3 spreiding van foto's uit een °J l-film. is door de Haagse De chtbank in het ongelijk ge- jjon fld» n lis De Hillegomse had 'voor de IlLi. anning' meegedaan aan een ietal in Katwijk geproduceer- seksfilms, maar zei in de ver- irstelling te verkeren dat de Tjlnames slechts aan een klein IJ! bliek zouden worden ver- ind. Toen bleek dat de video eral te koop was en er foto's de film te zien waren in sblaadjes en op internet, nok de 43-jarige vrouw. Zij -teruggave van de foto's, het contract dat de vrouw ondertekend, stond on- ibbelzinnig vermeld dat zij de •n w ^ten van °Pnames aan Katwijker overdroeg en dat ehaj lemerp' eni 'fgani spra len publicatie in tijdschriften of op internet tot de mogelijkheden behoorde. De Hillegomse be weerde echter dat zij het con tract onder tijdsdruk had moe ten ondertekenen, zonder te weten wat er precies in stond. De mondelinge afspraken, ge maakt op de filmset, wogen daarom volgens haar zwaarder. De verdere verspreiding van film en foto's zouden haar ei gen carrière en die van haar echtgenoot, die een publicitair gevoelige functie bij een lande lijk bekende organisatie be kleedde, in gevaar brengen. De rechter hechtte echter meer waarde aan de schriftelij ke overeenkomst. De parttime pornoactrice draait ook op voor de kosten van de producent en de pornouitgever die zij voor de rechter had gedaagd, in totaal bijna 4.000 gulden. Voor haar bijdrage aan de films ontving zij 750 gulden. Het stationsgebied zit vol onduidelijke situaties voor fiet sers. Op sommige plekken leiden die onduidelijkheden zelfs tot gevaarlijke situaties. Zo raken de tweewielers in de verdrukking als ze het busstation willen doorkruisen en is de voorrangssituatie op veel plekken onduidelijk. Ook moeten fietsers vaak minutenlang voor een stop licht wachten, zo blijkt uit een rondgang door het stati onsgebied. tersveld - Rijnsburgerweg en in de omgeving van het Belasting kantoor het moeilijk. Naar de verkeerslichten wordt nauwe lijks gekeken, want voor een aantal moeten ze minutenlang wachten. ,,Als je hier een auto ziet staan, dan kun je het wel vergeten. Auto's krijgen hier al tijd voorrang. Ze zullen wel wil len dat de boel snel door stroomt, maar ik vind dat lang zaam verkeer voor snel verkeer moet gaan", vertelt een man die dagelijks op dezelfde pun ten minutenlang staat te wach ten. LEIDEN JANNEKE DE JONGE P. Prudhomme van Reine, pro jectleider van Leiden Centraal Project, verklaart de meeste problemen uit het feit dat het stationsgebied nog niet af is. „Soms blijkt dat iets niet werkt. Dat stellen we dan bij." Zijn collega H. van Zijl van de afde ling Verkeer en Vervoer is ech ter van mening dat veel proble men aan de fietsers zelf te wij ten zijn. „Ze willen de borden gewoon niet zien." Vooral in de spitsuren heb ben fietsers op de route Schut- Prudhomme bestrijdt echter dat auto's voorrang krijgen op Vak: Geschiedenis vwo ren voor degenen die geen indexamen doen. Een irtier voordat de officiële tijd rbij is mag niemand meer aal ver valtijd een aan- _Zo ook iet Rijn- Is Ly- m in Oegsgeest. „Anders ga jch maar dingen verande- die ikïiiet moet verande- verklaart Maaike de Bruin vertrek. „Hé, dat is m'n r", zegt ze als reactie op donkerbruin stemgeluid lit de kleedkamer komt. Na paar seconden komt Peter "VCI ruin de gang in lopen, dodging het?" Vraagt Maaike Peters antwoqrd laat niets duidelijkheid over. „Echt iel, het was echt te makke- oor woorden." wel ze beiden het vwo-exa- men doen, zitten de De Bruin tjes niet gezellig op de bank uit hetzelfde boek te leren. „Nee, samen leren schiet niet op. Meestal zit de een thuis en de ander in de Universiteitsbi bliotheek," zegt Peter. Volgens Maaike kan hij '"WM laat op de avond trou wens wel moei lijke vragen gaan stellen. „Maar hij heeft beloofd dat niet meer te doen." De thema's dit jaar waren 'Eu ropa en de buitenwereld tussen 1150 en 1350' en 'Nederland tussen 1880 en 1919'. Met be hulp van bronnen zoals spot prenten en schilderijen moes ten de vragen worden beant woord. Veel ruimte voor eigen interpretaties dus. „Sommige vragen vond ik wel pittig", zegt Maaike. Maar dan moet je er gewoon lekker omheen lullen", voegt ze er lachend aan toe. Broer en zus De Bruin nemen na afloop hun examen door. Maaike deed al eerder examen en had voor geschiedenis een goede tacktiek. „Ik wist dat we ook een betoog moesten schrij ven. Daarom heb ik eerst alle andere vragen gedaan zodat ik voor het betoog alle tijd had." Over het eindcijfer voor ge schiedenis maalct ze zich geen zorgen, voor andere vakken ziet het er minder rooskleurig uit. Broer Peter staat er beter voor. Al kan hij voor Wiskunde B wel een goed cijfer gebruiken. Maar hij heeft nog een troef achter de hand; hij heeft acht in plaats van de verplichte zeven vakken. Als ik een onvoldoende teveel heb kan ik gewoon een vak la ten vallen." Terwijl broer en zus buiten sa men het welverdiende sigaretje gaan roken, staat Roos van Graas in de kleedruimte van de gymzaal op haar horloge te kij ken. De tijd is al verstreken, FOTO TACO VAN DER EB maar de deur blijft dicht. „Ik wil mijn opgaven terug hebben, zodat ik op internet kan kijken hoe ik het heb gemaakt. Ik wil niet voor verrassingen komen te staan", zegt ze. Hoewel ze er nu goed voorstaat wil ze haar vrienden voorbereiden als het er slechter uit gaat zien. „Dan kan ik ze op tijd vertellen dat ik toch maar geen feestje wil." LESLEY GRIETEN De jpschi nd. de h gerefo Stolp ïn voa -denke >t inzid ton nif was er twee In 1! Werf ren me en hadi randiai DOOR ONNQ HAV Petra Poelmans doet onderzoek naar Nederlands als tweede taal EFAX 532 3 50! 123- 5317: 1 921 1- 531592 ITENTIES IEMENTEN Yaar het front der wetenschap, dat is het streven van de Jdse universiteit. En met succes. Niet zelden brengen Leidse in 19 inderzoekers opmerkelijke resultaten onder de aandacht, itier 4 (aar ook onderzoeken die minder opvallen dragen bij aan een inzichtelijker samenleving. Itt Onderzoek houdt een warsdoorsnede van de Leidse wetenschap tegen het licht. ;e week vertelt een andere onderzoeker over zijn of haar werk. Vandaag Petra Poelmans. leek mij grondiger. Je kunt in vier jaar niet twee talen leren. Ik wilde graag Nederlands doen en het avontuur van het buitenland lonkte, ook al was het dichtbij." Vanaf september werkt ze als onderzoekster in opleiding (OIO) aan de Leidse universi teit. Ze wordt betaald door de Nederlandse Vereniging voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO), want het project waar aan ze bijdraagt is verdeeld over Amsterdam, Leiden en Nijmegen. „Mijn collega's doen onderzoek naar respec tievelijk het leren en het be heersen van een vreemde taal, ik moet kijken hoe het automa tisch gaat." Ze is druk bezig met het ver werken van de gegevens uit het eerste experiment. „Vijftig mensen kregen steeds een klankreeks te horen en moes ten dan zeggen of het om een bestaand Nederlands woord ging of niet. De helft van de proefpersonen was Nederlan der, de andere helft buitenlan der. Zij mochten niet Engels- of Duitstalig zijn, want de woorden zouden dan teveel op hun moedertaal kunnen lijken. De veronderstelling was dat de langzaamste Nederlander altijd nog sneller woorden zou her kennen dan de snelste buiten lander. Maar dat blijkt niet te anders gewend is. Geen kloppen. De buitenlanders id« 'der, de Neerlandica stu- doen het goed, alleen hebben tóe vorig jaar af in Nijme- ze moeite met woorden die Dat was een bewuste keu- niet bestaan." •In België moet je twee ta- Sommige klanken en woor delijk doen, maar één taal den zijn helder ingesproken op 0 B de taal van een land niet leerst, voelt zich als een kat en vreemd pakhuis. Uit een van klanken en kreten ?t je woorden destilleren en ten naar hun betekenis, kan lang duren voor die eimzinnige taal zich open- Ot m en toegankelijk wordt, ar elke vreemde taal is aan dverteni eren jjgqf hgj je moedertaal van 8 30tfreft. In het fonetisch labora- um van de faculteit der let- ïn onderzoekt Petra Poel- ns de manier waarop bui anders spontaan Neder-. Ise woorden oppikken, of- 1 automatisering van audi- woordherkenning bij Ne- ïtvangen/i lands als tweede taal. lurtnPOf '°8 steeds 8aat Petra Poel- Jpérpofll ns vveekeinde naar huis, dt een tod louthalen in Belgisch Lim- l Zo zijn Belgische studen- het immers gewend. Om- de treinverbinding over de giro) erschijndag (of een ara is wat ongelukkig ligt, laat 0, is een sar zich op het station van :uwsuitb« Ihoven ophalen. „En daar assette Ln y]aams te spreken, oken Lecw "ns en Nederlands zijn 1 heel verschillend. De nvoorbeK irdenschat, de grammatica. tgeven|M litspraak... Er zijn zelfs Vla gen die zich tweetalig noe- Hier in Leiden pas ik taal aan." limans (23) is al maanden student meer en ze ekt Nederlands alsof Petra Poelmans. een bandje, andere woorden zijn door Poelsmans uit stukjes gesproken tekst geknipt. Die 'levensechte' woorden zijn ook voor Nederlanders moeilijk te herkennen. „Er is wel enig ver schil, maar de twee groepen zijn niet zo strikt te scheiden als je zou verwachten", aldus FOTO LO^K ZUYDERDUIN Poelmans. „Je kunt een taal dus net zo goed leren als de zo geheten native speakers." In een volgend experiment zal Poelmans haar proefperso nen gaan trainen op het horen. „Gesproken taal is anders dan geschreven taal. Het zou nuttig kunnen zijn voor het onderwijs om daar meer op te letten. Nu wordt op de middelbare school veel gedaan aan het ontwikke len van een woordenschat en grammatica. Volgens mij zou er veel meer aandacht besteed moeten worden aan luister vaardigheid. Kijk, ik heb ik op school Frans geleerd. Ik kon de keurig uitgesproken zinnen van mijn leraar verstaan. Maar dan kom je in Frankrijk en daar kun je niet volgen wat de men sen zeggen omdat ze snel pra ten, niet duidelijk articuleren en misschien een accent heb ben. Ik denk dat het goed zou zijn om de eerste maand op school zonder boek te werken en alleen maar te luisteren, zo dat leerlingen kennis maken met intonatie en dergelijke. Pas daarna kun je beginnen met woordjes stampen en gramma tica." Woordherkenning is nieuw voor Poelmans. „Tijdens mijn studie heb ik er niets aan ge daan. Ik deed moderne taal kunde gecombineerd met psy cholinguïstiek, onderzoek naar de tussen-s. Ik wilde graag on derzoeker worden en hier was een plaats vrij. Het was de eer ste keer dat ik solliciteerde, dus ik was verbaasd dat ik het ben geworden. Veel mensen den ken dat het eenzaam werk is. Ja, je bent constant aan je ei gen project bezig, maar ik vind het wel prettig om alleen te werken. Maar er zitten hele leuke mensen om me heen op de afdeling fonetiek. Daarbij heb ik geregeld contact met mijn twee begeleiders en volg ik ook nog een paar colleges. Of ik onderzoeker blijf weet ik niet hoor. Nu zou ik dat wel willen, maar het werkt als een piramide, er vallen steeds meer mensen af. Ach, ik ben pas net begonnen en dit project duurt vier jaar." fietsers. „In dit gebied is het openbaar vervoer het belang rijkst. Daarna komen de fiet sers, dan de voetgangers, en dan pas de automobilisten. Zij mogen hier alleen komen als ze hier iets te zoeken hebben. An ders moeten ze door de tun nel." Dat de situatie op fietsers wel eens anders overkomt, be grijpt hij. „We zijn bezig de lichten bij te stellen, maar dat duurt wel drie maanden." Van Zijl verklaart dit door de drukte bij de bedrijven die de software voor de verkeerslichten moeten aanpassen. Een andere situatie waarover veel klachten zijn, is die bij het nieuwe dynamische busstation. Fietsers die hun fiets onder het Alphense spoor willen stallen, moeten eerst het busstation doorkruisen. Daar doemen voortdurend bussen voor hun neus op, die ze slechts ternau wernood kunnen ontwijken. „Ze zouden hier een fietsstrook moeten aanleggen, want je wordt bijna geschept", aldus een Leidse die de route dage lijks neemt. Wat zij en vele anderen niet weten, is dat de route helemaal niet bedoeld is voor fietsers. „Die fietsenstalling is tijdelijk, dus we gaan daar geen fiets strook aanleggen. Bovendien staat er een bord 'verboden toegang', dus fietsers weten heel goed dat ze daar niet mo gen fietsenvindt Van Zijl. Het bewuste bord staat echter twee meter van de weg af en lijkt op het eerste gezicht bedoeld voor het stationsplein zelf. Hoewel Van Zijl fel tegen is, vindt Prud homme dat de situatie duidelij ker kan. „We zullen het over de verplaatsing van dat bord heb ben." Op het stuk weg tussen de SVB in aanbouw en de kraakflat die binnenkort gesloopt wordt, voelen fietsers én voetgangers zich onveilig omdat ze het idee hebben dat er ieder moment een bus of taxi aan kan komen. Bussen mogen daar echter al een tijdje niet meer komen. „Dat is typisch een voorbeeld van gewenning. Mensen blijken twee drie maanden nodig te hebben om te wennen aan nieuwe situaties", aldus Van Zijl. Dat het stuk er chaotisch uitziet, ontkennen de twee niet. Vooropig blijft dat ook zo. om dat er nog gebouwd en gesloopt wordt. Hoewel veel mensen denken dat het Project Leiden Centraal met de aanleg van de tunnel en het nieuwe busstati on bijna klaar is, duurt het nog zeker twee jaar voor alles af is. Pas als het kantoor van de SVB klaar is en de kraakflat gesloopt, kan begonnen worden met de aanleg van het ertussen liggen de plein. Dan zullen de laatste mankementen pas echt opge lost worden. Team waspoeder Kies uit ultra of color. Van ons huismerk MasterSign Navulzak a 2 kilo tdeLeidsch Dagblad ANNO 1899 Vrijdag 19 Mei LEIDEN - In de gisteravond gehouden vergadering van leden der 3-October-Vereeniging werd het plan van feestviering op den a.s. gedenkdag van Leidens Ontzet vastgesteld. Er waren bij het bestuur geen plannen door de le den ingediend, zoodat het er zelf weer met een voor den dag moest komen. Daarin ligt nu wel een groot vertrouwen tegenover het bestuur opgesloten, maar dit zag toch niettemin wel gaarne, dat er ook nu en dan wat uit den boezem der leden opging. Besloten werd het volgende: 's Morgens zingen van heeren en dames met koraalmuziek tegenover het Van-der Werf-park; verder bespeling van het ca rillon. springen der fontein op de Vischmarkt, uit- deeling van haring, wittebrood, tabak en bier in de Waag en het gebouw van Nut en Genoegen. 's Avonds het gewone feest op het Schuttersveld met concerten in Zomerzorg en Zomerlust, besloten met vuurwerk. Voor de middagfeestviering - en alzoo het voor naamste deel van het programma - werd thans we derom eens een 'groote watertocht' gekozen. ANNO 1974 VOORSCHOTEN - De vlag die duidelijk moest maken dat SVLV gepromoveerd is naar de KNVB is ken nelijk met zoveel snelheid gemaakt, dat het woord gepromoveerd niet helemaal uit de verf Is gekomen. Het kon echter bepaald geen afbreuk doen aan de feestvreugde in Voorschoten. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Maandag 20 mei VOORSCHOTEN - De hoorzitting in de boerderij "De Lindehoeve"-ging zaterdagmiddag groten deels de mist in doordat de WD-raadsleden op initiatief van hun partijvoorzitter boos het jonge renhuis verlieten, omdat de WD niet gekomen was voor een duidelijk linkse politieke manifesta tie, maar wilde spreken over de afbraak van de stallen en het ongenoegen daarover ook bij de' VVD. Aanleiding voor de snelle aftocht van de VVD was het Leidse studentencabaret "De Lam straal" dat een lied zong met als refrein "dat kwam door de B. en W. of was het de WD?" Ove rigens zongen de studenten ook minder%fraai over een zekere wethouder Slep en hiermede werd be doeld de PvdA-wethouder Pels. Hoewel de voor zitter van de Stichting "De Lindehoeve" verklaar de dat het geen politieke manifestatie was, maar gewoon een gesprek over de afbraak, was de maat vol bij de WD-voorzitter H. Reidsma en secretaris H. Woerdman en met de beide bestuursleden ver trokken de raadsleden mevrouw Reidsma en Oos- terbaan. LEIDEN - Voor het eerst in zijn 27-jarig bestaan is Bernardus er in geslaagd uit de afdeling Leiden te promoveren. Via een 2-4 zege, gisteren bij Al- phia, werd de promotie naar de vierde klasse KNVB een feit. SVLV promoveerde eveneens. De Voorschotenaren kwamen tegen MMO weliswaar niet verder dan 0-0, maar omdat Alphense Boys met 1-1 tegen Stompwijkse Boys genoegen moest nemen konden ook de SVLV-spelers in de bloemen worden gezet. WOA verloor met 3-2 bij Wetermgse Boys en de situatie voor de mannen uit Oud Ade is nu wel zeer precair geworden. Foto's In deze rubriek kunnen overschrijvingskaart) ter waarde Dagblad, u.v. Leidsch Dagblad Archieven. Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. II orden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 1 vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bi) 18 In zwart wi lieven, postbus 54, 2300 AH Lelden of door contante bctall wit) op tc betaling aan de balie i-angt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15