eiden Regio Steun voor behoud delen Meelfabriek DE VRIES RECYCLING 'Het ondernemersklimaat is hier bar en boos' 'Nette krakers' zijn ongewenst Bouw sporthal was al eens stilgelegd luizen Sleutels in etalage Nieuw pand Riagg OENSDAG 19 MEI 1999 yrouw in eigen huis verkracht Een 43-jarige Leidse vrouw is gisteren in haar huis ver dacht door een 29-jarige plaatsgenoot. De man, een bekende b haar, belde laat op de avond aan en vroeg om een slaap- jjaats daar hij naar eigen zeggen nergens anders terecht kon. Cnmaal binnen greep hij haar vast, mishandelde haar en Cong haar'vervolgens tot seksueel contact. De vrouw zag pas Jpde vroege ochtenduren kans om de politie te bellen. De man |ter plekke in de woning aangehouden. Hij lag te slapen. pief houdt hoofd boven water Agenten zagen vannacht op de Haarlemmerstraat een n aan een fiets morrelen. Toen hij de dienders in het oog .eg, ging hij er in rap tempo vandoor. Na een korte achtervol- Ing raakten de politiemensen aanvankelijk het spoor bijster, |tdat in het water van de Oude Rijn achter een bootje plots het jjofd van de man weer boven kwam. De man, nog licht in Hemnood verkerend van zijn duikpartij, werd door de agenten Ejde kant geholpen en vervolgens ingesloten voor een nachtje ten mishandelt barmedewerkster Een 27-jarige medewerkster van een café aan de Aaltje jordewierlaan is gisteren bespuugd, geschopt en geslagen uoreen 29-jarige Hagenaar. De man, die al eens eerder drank is geweigerd omdat hij te ver heen was, had bij bezoeken jrna verscheidene malen dreigende taal gebruikt. Maar giste- jnescaleerde de zaak. De man is later aangehouden in een Miing aan het Wagnerplein. frokkenmaker loopt tegen de lamp Een surveillerende agente zag gisteren op de Stevens- afdreef een beschadigde auto voorbij komen. Toen zij even la- jrop de Ommedijkseweg omstanders zag bij een geknakte lan- mpaal was de link snel gelegd. Nadat hij tot stoppen was ge- cht op de Plesmanlaan, beweerde de 45-jarige automobilist [[Amsterdam dat hij tegen de paal was gereden omdat hij loest uitwijken voor een andere auto. De man kreeg een pro- k-verbaal omdat hij was doorgereden. Zijn mede-inzittende est vervolgens in het ziekenhuis worden behandeld aan een fcroken jukbeen. lertien maanden cel voor dealer ■haag/leiden Een 21-jarige drugsdealer uit Leiden is door de chtbankin Den Haag veroordeeld tot dertien maanden cel- af plus vier maanden voorwaardelijk voor de handel in heroï- len cocaïne. Tijdens de proeftijd van een vorige veroordeling pg het al snel mis. November vorig jaar sloeg de man meteen Mat hij vrijkwam weer aan het dealen. De verdachte zelf hield Udat hij, toen hij 25 januari werd opgepakt, net weer was be- markt. Om ook dan nog onze huizen aan de man te kunnen brengen, willen we de beste woningbouwvereniging van Leiden worden." Na de bouwvakantie begint de woningbouwvereniging met een verbouwing van de galerij flats aan de Beethovenlaan. De flats worden voorzien van een luxe lift en woningen die leeg komen worden zo veel mogelijk geschikt gemaakt voor senio ren. Na de verbouwing komen alleen nog 55-plussers in aan merking voor deze woningen. lop zoek is naar een nieuwe woning kan bij woning- eniging De Sleutels kort folders krijgen. De Itels heeft het grootste deel Ihaar woningbezit op kaar- [gezet, waardoor potentiële pers gemakkelijk inzicht pen krijgen in de niogelijk- De woningbouwvereni- I loopt hiermee vooruit op perkere concurrentie op de markt die de komende ja- rordt verwacht, i dit moment gaat alles d. We hebben nauwe- problemen om onze Wb- pn verhuurd te krijgen", Jhoofd verhuur J. Stikvoort „Maar door de bouw op Jx-locaties zal het de ko lde jaren alleen maar span ier worden op de woning- leiden Het nieuwe gebouw van de Riagg be gint steeds 'vastere' vormen aan te nemen. Komende zomer nog verhuist de Regionale Instelling voor Ambulante Geestelijke Ge zondheidszorg Zuid-Holland Noord van de Lammenschansweg naar het splinternieuwe onderkomen op het terrein van het LUMC aan de Wassenaarseweg in Leiden. Centraler dan voorheen het geval was, zullen ongeveer 200 werknemers daar hun plek vinden. Overigens deelt de Riagg het nieuwe gebouw met nog een aantal zorg- en hulpinstanties. Zo is er onder meer plaats ingeruimd voor de Stichting Jeugdzorg die momenteel nog is ge vestigd in Den Haag. Ook het Centrum Autis me en het Centrum Ouderen Psychiatrie vin den straks onderdak in het gebouw, dat aan de buitenkant opvalt door zijn deels houten opslag. Dat het nieuwe onderkomen op het terrein van het LUMC staat is volgens een woordvoerder van de Riagg min of meer toe vallig. „Maar het komt natuurlijk wel zo goed uit", voegde zij er aan toe. „Korte lijnen zijn belangrijk." foto henk bouwman Gemeente heeft aannemer in gebreke gesteld leiden robbert minkhorst De bouw van de sporthal bij zwembad De Zijl in Leiden heeft het laatste jaar al enige tijd stilgelegen. Dat gebeurde toen aannemer Gesman op ei gen houtje de staalconstructie liet plaatsen, tegen de afspra ken met de architect en de ge meente in. Bovendien is Ges man al drie maanden nadat de bouw was begonnen, in gebre ke gesteld. Het geduld met de aannemer uit Alphen aan den Rijn is op. Niet alleen bij de gemeente, ook bij architect J. Post van bu- Alkm^ar Heerluigowaard NW-Vennep (072)-571 73 62 papierrecycling plasticrecycling houtrecycling archiefvernietiging reau XX, die de directie over de bouw voert. Dat bleek gister avond bij de commissie sport. Door alle fouten (in de vloer, het dak en aan de gevel) wordt de sporthal acht maanden later geopend dan de bedoeling was. Verantwoordelijk wethouder A. Pechtold en Post gaven de le den van de commissie gister avond tekst en uitleg over de problemen, de extra kosten en het moeizame verloop van de bouw. Post greep in toen hij zag dat Gesman niet de staalconstruc tie bouwde die de architect voor ogen had. „Ik heb veel er varing met bouwen met staal", zei hij. „Ik wilde daarom teke ningen zien. Die heb ik niet ge kregen. Gesman is toen toch begonnen met de bouw. Daar om heb ik het werk stil laten leggen." Pas toen Post en de projectleider het eens waren, kon Gesman verder gaan. De staalconstructie bleek fout te zijn gemonteerd en harde wind veroorzaakte schade. Omdat het niet alleen bij een verkeerde bouwwijze van de staalconstructie bleef, is Ges man in augustus vorig jaar al in gebreke gesteld. De gemeente en de architect stelden de bou wer verantwoordelijk voor alle fouten die waren gemaakt en daarna nog zouden worden ge maakt. Post heeft van begin af aan zijn twijfels gehad over Ges man, bekende hij de commis sieleden. Hij wantrouwde het lage bod van de aannemer bij de aanbestedingsprocedure. „We hebben toen een paar in dringende gesprekken gehad. Op basis van beloftes en afspra ken hebben we gezegd: we gaan met elkaar in zee." Inmiddels heeft de architect een houding van 'nu kan jij de boom in'. „We eisen kwaliteit." Hoofd ac commodaties E. Botter van de dienst cultuur en educatie: „de bouwer heeft hele andere op vattingen over wat kwaliteit is." Politici reageerden verrast op de ontboezemingen van Post, met name over het stilleggen van de bouw en de ingebreke stelling. A. Geertsema (WD) en E. van der Veen (PvdA) gaven aan dat zij daarover eerder had den moeten worden ingelicht. Pechtold erkende zijn lout. Geertsema vuurde bovendien een enorme hoeveelheid vragen af op de wethouder. Die beloof de dat die in het eindrapport over de sporthal worden beant woord, waar de liberaal mee in stemde. Botter zei dat er een boete clausule is. Voor elke dag dat Gesman de hal later oplevert dan is ■afgesproken, moet hij geld betalen. Pechtold wilde het bedrag niet noemen. Verder zullen alle extra kosten die de gemeente heeft moeten maken, worden verhaald op de aanne- k zaken doen. Is dat niet zelfde als met een ijsmuts laar Copacabana? Nee dus. Int als het aan Karei Dielen k. de directeur van het Leidse Jrijf KICK Automatisering, is ■toch de spreuk die elke on- ner op het lijf geschreven ït staan. Eerlijk duurt het is nog maar net hersteld een zware longontsteking arde spraakwaterval, waar iet ene na het andere idee rdt meegesleurd, is niet te ten. Het bedrijf KICK, dat is op het Roomburg be renterrein, voelt zich weg- Jgd door de gemeente Lei- En daarom verhuist het e maand naar Leidschen- n. len: 'Ik laat mijn bedrijf nen door de voorzitter van de enquêtecommissie van de Bijlmerramp. Dat is een goeie vent. die recht-door-zee gaat. Hoe die mensen daar toch za ten te liegen! Je zag het gewoon aan ze. En dat is symptoma tisch voor vele bestuurders en ambtenaren van deze tijd." „Ik heb hier voor mijn bedrijf maar vier parkeerplaatsen kun nen krijgen. Terwijl er dagelijks wel zo n twintig, dertig, men sen komen die zaken willen doen. Ik dacht bij mezelf: dan koop ik hier een stukje grond en bouw ik er wat parkeer plaatsen bij. Nee, hoor, zegt de gemeente, dat mag niet. We zetten onze auto's nu maar ge woon voor de deur en als er van die dames komen om te bekeuren, roep ik: ho! Maar het is nog best link om een dure auto hier neer te zetten, want jjolais, ijolais Flf ruiven, Bel 7" met al dat vrachtverkeer is het nog maar zeer de vraag of-ie glad blijft." Wethouder Huib Kruijt van de gemeente Leiden: „Er komen daar binnenkort acht parkeer plaatsen bij. Maar van de pro blemen van deze ondernemer ben ik niet op de hoogte. En dat is gek, want we hebben ge regeld bijeenkomsten met de daar gevestigde bedrijven, bij eenkomsten waarin dit soort zaken aan de orde komen. Er is bovendien een enquête ge weest, waarin we aan mensen die daar werken hebben ge vraagd of ze bereid zouden zijn om met het openbaar vervoer naar hun werk te gaan. Daar zijn positieve reacties op geko men. Wellicht dat er in de toe komst dan ook een bus naar die bestemming zal gaan rij den. Maar van de problemen bij dit bedrijf heb ik echt nog nooit iets gehoord." Voor Karei Dielen is Roomburg inmiddels een afgesloten hoofdstuk. „Kijk, wij draaien verschrikkelijk goed. Dat ligt aan de niet aflatende inzet van mijn personeel en mijzelf. Wij kijken niet op een paar uur werken meer of minder. Maar het wordt je hier als onderne mer in Nederland bijna onmo gelijk gemaakt." Dat slappe gedoe van de ge meente Lqiden hangt me de keel uit. Voor mij is het hier echt einde oefening. En ik hoor van meer ondernemers klach ten." „Ik heb in tal van landen ge werkt maar zo zout als hier heb ik het nog nooit gegeten. Neem het reclame maken voor je be drijf. Dat is aan allerlei voor schriften gebonden. In het nieuwe bedrijf mag ik wel een Karei Dielen, directeur van het Leidse bedrijf KICK Automatisering op het Roomburg bedrijventerrein voelt zich weggejaagd door de ge meente Leiden. fotohielco kuipers reclame op het dak hebben, maar die mag maar zo n ander halve meter hoog zijn. En dan is hij van de grote weg af dus niet te zien. Ik heb daar wat op gevonden. Ik maak aan de let ters grote palen en die steek ik dan elke avond als ik wegga ge woon omhoog. En de volgende dag laat ik ze weer zakken. Een eenvoudige constructie is vol doende. Zo doen we dat. En als ze dan beginnen te klagen, zeg ik: ik weet nergens van. Je moet gewoon inventief worden. An ders red je het niet in Neder land." „Ach, aan de ene kant vind ik het niet erg om uit Leiden weg te gaan. Ik woon in Leidschen- dam en na zo'n jaar of veertig te hebben gewerkt, kan ik nu eindelijk eens op de fiets naar de zaak. Dat lijkt me een groot voorrecht. Ik heb gewerkt in Engeland en Duitsland en was dag en nacht op reis. Nu gaat dat dus veranderen. Ons bedrijf wordt gevestigd op het bedrij venterrein Forepark in Leid- schendam. Aan de Oder, een straat die genoemd is naar die Duitse rivier. Nadat de voorzit ter van de enquêtecommissie het pand heeft geopend, wil ik zo'n echte Duitse hoempapa band hebben. Met Lederhosen en veel bierpullen. Trink, Brii- derlein, trink! Dat werk." Schaapscheren De Leidse gemeenteschapen gaan aanstaande zondag uit hun winterjas. De beesten wor den dan ontdaan van hun zwa re v(r)acht en kunnen fris de zomer in. Het scheren van schapen is elk jaar een span nende belevenis, hebben wij ons laten vertellen. Met één hand het dier in bedwang hou den en met de andere de wol balen kortwieken valt niet mee. Bovendien laten de haren van een Drents heideschaap zich een stuk makkelijker scheren dan die van een Texels schaap. Naast het scheren van de scha pen is er ook te zien wat voor bewerkingen de wol ondergaat. Van het kaarden tot het spin nen. Dit alles gaat gebeuren op de kinderboerderij in de Meren- wijk, Parkzicht 100 van 14.00 tot 16.00 uur. cees van hoore eric-jan berendsen _13 Alternatief plan redt het niet Het voorstel om zeven markante gebouwen van de Meelfabriek te behouden, krijgt massale steun van de Leidse politiek. Partijen sluiten echter niet uit dat er nog meer panden overeind kunnen blijven staan. Een alter natief voorstel om alles te behouden kreeg onvoldoende bijval. Wethouder A. Pechtold gaf echter wel de garantie dat er geen enkel gebouw tegen de vlakte gaat zolang de plannen niet volledig rond zijn. Dat bleek gisteren tij dens een vergadering van de raadscommissie monu mentenzorg. leiden robbert minkhorst Burgemeester en wethouders willen de oudere graansilo's, het kantoor en het pakhuis van de Meelfabriek bewaren. Daar moeten woningen en bedrijven komen. De fabrieksgebouwen mogen plat. Dat voorstel kon op grote steun rekenen. Tussen de politieke partijen, maar ook in de fracties zelf, bestaan ech ter nog wel meningsverschillen over welke panden nog meer kunnen blijven staan. De collegeplannen gaan de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden (STIEL), de Vrienden van de Meelfabriek en architect R. Verbeek niet ver genoeg. Zij willen alles, of nagenoeg alles, behouden. „De twee productie gebouwen gaan weg. Daardoor is het monument verminkt. De waarde ervan wordt aangetast. Het is alsof de gemeente van de Pieterskerk het koor weghaalt", vindt H. Budel van STIEL. „De coherentie wordt aangetast", beaamde F. Sengers namens de Vrienden van de Meelfabriek. „De redenen die het college noemt (meer openbaar groen, meer openheid) rechtvaardigen zo'n zware ingreep niet." Sengers en ook Verbeek schatten in dat wat nu overeind blijft staan en wat wordt bijge bouwd, straks te weinig geld opleveren. De gebouwen die het college wil albreken zijn juist wel vrij goedkoop om te bouwen tot appartementen of bedrijfsgebouwen. Het alternatieve plan kreeg alleen bijval van VVIVer A. Geertsema, L. Hesselink van de PvdA en H. Vollaard van de RPF/GPV/SGP-fractie. Het leek Vollaard inderdaad verstandig om te wachten met het afbre ken van een aantal panden. Hesselink maakte zich zorgen over de haalbaarheid. „Er wordt een doemscenario ge schetst, In hoeverre is die vrees gegrond?" Zijzelf kon moeilijk leven met het behoud van ze ven van de dertien verschillen de gebouwen. „Het besluit cre- eert een historisch wange drocht." Ze gaf aan dat anderen in de fractie het niet met haar eens waren. Geertsema wil dat meer gebouwen blijven staan, zoals de fietsenstalling, de dienstwoning en de silo met het grijze en rode kwadrant op de gevel Pechtold hield vast aan het collegebesluit. „De belangrijk ste delen blijven behouden. Wat overblijft, is een evenwich tig geheel." Over de financiën kon de wethouder weinig zeg gen. Wat de renovatie, sloop en nieuwbouw kosten en opleve ren wordt duidelijk zodra er een stedenbouwkundige visie ligt, zei hij. den haag/leiden persbureau cerberus Dat het geen onruststokers zijn, maar 'nette krakers' met zelfs een verklaring van goed gedrag van de buurman, maakt voor de eigenaars van het monu mentale grachtenpand Oude Rijn 112 niets uit. Ze moeten er uit, vinden de eigenaren twee particulieren uit Den Haag en Amsterdam. Die stapten daar om naar de rechter. Bij de Haagse rechtbankpresident mr. E. Dil-Stork eiste advocaat mr. B. Tideman gisteren namens de eigenaren dat de drie onge wenste krakers het rijksmonu ment aan de Oude Rijn verla ten, op straffe van een dwang som of uitzetting door de poli tie Volgens Tideman is geen sprake van een noodsituatie of van andere omstandigheden die de krakers voor ontruiming zou kunnen behoeden. De krakers, die sinds 13 april in het pand wonen dat sinds de vorige zomer leegstaat, denken daar duidelijk anders over: „Krakers hebben de laatste tijd een slechte naam gekregen, maar wij kraken nog uit idealis me", verzekerde een van de drie krakers de rechter. Een van zijn medebewoners: „Er staan zo veel panden weg te rotten al leen omdat het bezit ervan be lastingvoordelen oplevert voor de eigenaars. Als je dan toch zo'n mooi pand hebt, doe er dan wat mee." Volgens hun advocaat, mr. J. Knoester hadden de eigenaren verzuimd om bij de gemeente te melden dat er per juli '98 nie mand meer woonde. Verder bleef volgens hem het vermoe den bestaan dat het huis alleen was gekocht als speculatie-ob ject. Raadsman Tideman probeer de met offertes van makelaars aan te tonen dat de eigenaren wel degelijk plannen hebben om het pand te verbouwen en opnieuw te verhuren. „Mijn cli ënten zijn gewoon particulieren die het leuk vonden om van hun spaarcenten een grachten pand te kopen. Ze willen het zo snel mogelijk verbouwen en daarna weer verhuren. Daar is niks mis mee." De rechtbankpresident doet volgende week uitspraak. Leidsch Dagblad brengt in zes specials de belangrijkste voorpagina's van deze eeuw uit. De volgende special verschijnt op dinsdag 1 juni. Unieke actie van Leidsch Dagblad, speciaal voor abonnees. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13