Ehud Barak de kampioen van het centrum Netanyahu trekt juiste conclusie Verkiezing Barak stemt wereld hoopv Buitenland Stemmen voor het vaderland sii Libanese jongens gedood bij Israëlische beschieting DINSDAG 18 MEI 1999 tel aviv ad bloemendaal CORRESPONDENT Israël heeft met Ehud Barak van de Arbeiderspartij een leider die in het politieke midden staat. De 57-jarige Barak beschouwt zich als een verte genwoordiger van de nieuwe gene ratie wereldleiders: centristisch en pragmatisch, kapitalistisch maar niet zonder oog voor de minder bedeel den, vóór het vredespoces maar zonder te hard van stapel te lopen. Barak nam het initiatief voor de coalitiegroep 'Eén Israël'. Het maak te van hem de kampioen van het centrum. Na een lange campagne kon hij gisteren de oogst binnenha len. Het beeld van een centristische Barak paste niet in de Likud-cam- pagne. Netanyahu kon moeilijk be weren dat Barak persoonlijk een ge vaar vormt voor de veiligheid van Is raël. De leider van 'Eén Israël' was ooit zijn commandant in de Sayeret Mathal, een van Israëls bekendste elite-eenheden. Het probleem was, legde Netanyahu de kiezers uit, dat je voor Barak kiest en al die andere linkse steunpilaren van het Oslo-vre desproces op de koop toe krijgt. Toen het Oslo-proces op gang kwam, onder de regering van Rabin, uitte Barak bezwaren. Als chef van de generale staf was hij bang dat Is raël teveel land zou opgeven. Maar uiteindelijk stelde hij zijn vertrou wen in Rabin. De kolonisten op de Westelijke Jordaanoever zijn Baraks kritische houding nooit vergeten. ,,Als persoon zou hij misschien wel twintig procent van onze stemmen kunnen krijgenzei kolonisteniei- der Pinchas Wallerstein vorige maand. „Maar hij is getrouwd met een aantal echte linksen en daarom zal hij hier niet meer dan een hand vol stemmen vandaan halen." Als premier zal Barak zijn voordeel kunnen doen met het relatief brede vertrouwen dat hij in Israël geniet. Het is onwaarschijnlijk dat hij de zelfde diepe controverses zal oproe pen als waarvoor Netanyahu de af gelopen drie jaar heeft gezorgd. Toch toont de achtergrond van de twee politici een aantal opmerkelijke overeenkomsten. Beiden groeiden op in gevestigde Israëlische milieus: Barak in een kibboets, Netanyahu in Jeruzalem. In hun diensttijd dienden ze allebei in de Sayeret Mathal. Ba rak als commandant, Netanyahu als zijn luitenant. Beiden studeerden in de Verenigde Staten. In de verkiezingscampage heeft 'Eén Israël' dankbaar gebruik ge maakt van Baraks glanzende militai re carrière. Overal waar de partijlei der verscheen lagen hoge stapels van zijn biografie, in het Hebreeuws en het Russisch, voor het grijpen. Vooral de Russische immigranten, die in hun eigen pers nog nooit een goed woord over de Arbeiderspartij hadden gelezen, bleken onder de in druk. In Ehud Barah, Soldaat Num mer Eén konden ze lezen hoe Barak met een pruik op en in vrouwenkle ren Beiroet binnentrok, een tas met explosieven aan zijn arm, om een aantal terroristenleiders naar de an dere wereld te helpen. Dat is geen man die de Palestijnen naar de mond zal praten. Russen zeggen vooral onder de in druk te zijn van Baraks veelzijdig heid. Hij is niet alleen Israëls meest gedecoreerde militair, maar ook een uitstekend klassiek pianist, natuur kundige en economisch analyticus. Een van zijn hobby's is het in- en uit De nieuwe Israëlische premier Ehud Barak viert zijn overwinning. elkaar halen van horloges en inge- tenlandse zaken onder Peres, maar wikkelde uurwerken. In feite is rege- daarmee is alles gezegd, ren het terrein waarop hij de minste Ter compensatie vertelt Barak ervaring heeft. Hij diende korte tijd graag dat hij de enige actief dienen als minister van binnenlandse zaken de politicus in Israël is, die twee da- onder Rabin en als minister van bui- gen lang op hoog niveau met de Sy- FOTO AFP SS/EN NACKSTRAND riërs heeft onderhandeld. Dat ge beurde tijdens het bewind van Rabin in Washington. De besprekingen gingen over militaire aspecten van een Israëlische terugtreklcing op de Golan-hoogte. Het kan niet worden gezegd dat Barak en zijn Syrische ge sprekspartners erg van elkaar ge charmeerd waren. Barak nam naar verluidt een harder standpunt in dan Rabin en overeenstemming bereik ten ze absoluut niet. Het politieke overleg met Syrië is nog onder de regering-Peres afge broken en Netanyahu is er niet in geslaagd het op zijn voorwaarde her vat te krijgen. Die voorwaarde is dat de Syriërs vergeten wat onder Rabin is bereikt en het overleg met een schone lei beginnen. President As sad van Syrië voelt daar niets voor. Barak is bereid te beginnen waar Rabin is opgehouden. Die aanpak biedt een reëel vooruitzicht op een spoedige hervatting van het overleg. Daarbij zal Barak dezelfde formule aanhouden die Rabin hanteerde, na melijk: de diepte van de terugtrek king houdt direct verband met de diepte van de vrede. Als Syrië bereid is maximale veiligheidsmaatregelen op de hoogvlakte te aanvaarden en volledige diplomatieke betrekkingen aanknoopt, dan zal Israël zijn leger terughalen tot aan de bestandslijn van 1967. Daarmee zal bijna de hele Golan zijn ontruimd. Voor het zover komt, wil Barak de vredesovereen komst met Syrië in een referendum voorleggen aan het Israëlische volk. Overleg met Syrië is niet alleen no dig voor het bereiken van een vre desverdrag met dat land. Barak be schouwt het ook als een absolute voorwaarde voor een terugtrekking van het Israëlische leger uit Libanon. Alleen als Damascus de shi'itische verzetsbeweging Hezbollah intoomt, kunnen de Israëlische soldaten het zuiden van dat land verlaten en is er een garantie tegen aanvallen op het noorden van Israël. sLSAAP jocht 1 >r bega <ja ujeen r »«aar{ Internationale, en met nanif ten, 1 rikaanse, steun moet de sleute "bt vormen bij de onderhand 1 met de Palestijnen. Het re daarvan zal eveneens ter go ier ring aan het volk worden legd. Het ligt voor de hand dj als premier zo snel mogelir UUi Washington zal reizen voori» 'Ikrijl kingen met president Bill c misschien samen met de Pale president Yasser Arafat, oir snelle verdere uitvoering y (jsCl! Wye-akkoorden. Belangrijker dat er vaart wordt gezet act - onderhandelingen over eem Ke. tieve regeling van het Israelis ^e„ lestijnse conflict. Amerika en IU^P' ropese Unie streven naar afn binnen een jaar, al lijkt dat w de zeer optimistische kant. Zolang hij leider van de Ait* nterei partij is, heeft Barak zijn visier ^e,telri toekomstige regeling vervat i w punten: 1. Heel Jeruzalem mo tn' der Israëlische soevereiniteit h oos_ 2. Geen terugkeer naar de g van 1967; 3. Geen modem Au fn' leger aan de westkant van de de Jordaan; 4. Dé meeste ned ifpfl tingen, samengevoegd in bk onder Israëlische soevereinite ulast vier punten vormen zijn 'ro inbijt nen', de rest is onderhandelbaj refere Als het gaat om de toekom lenvol de bezette gebieden, zijn er Barak en Netanyahu geen sjx laire verschillen. Maar Baral pak is minder doctrinair. Anda wetsh Netanyahu wijst hij een Pales 19961 staat niet zonder meer van de ngesl vooropgesteld dat ze tot stan in overleg met Israël. Maar ge tig kan hij er niet over worde igeme lig 's nachts niet over een Pala staat te dromen." Rusl en de Arbeiderspartij verliest zetels TEL AVIV VERVOLG VOORPAGINA De Israëlische kiezers hebben gisteren ieder twee stemmen uitgebracht: één voor een pre mierskandidaat en één voor de Knesset. De overwinning van Barak weerspiegelt zich maar ten dele in het nieuwe parle ment. Beide grote partijen ver loren zetels. De Arbeiderspartij deed aan de verkiezingen mee onder de naam 'Eén Israël', sa men met de kleine progressief religieuze Meimad-beweging en 'Gesher' de partij van de in Marokko geboren oud-minister David Levy. De Arbeiderspartij en Gesher bezetten in de oude Knesset sa men 39 zetels. Als 'Eén Israël' zijn ze teruggevallen naar 29. De Likud verloor drie van zijn. 22 zetels. De liberale Meretz, een natuurlijke coalitiepartner van Barak, versterkte zich van 9 naar 10 zetels. Shinui, een tot voor kort vegeterende partij die zich richt tegen religieuze dwingelandij, marcheert de Knesset binnen met 6 vertegen woordigers. Voor de grootste verrassing zorgde de ultra-orthodoxe Shas, een ethnische partij van uit Arabische landen afkomsti ge joden. Shas-leider en oud minister van binnenlandse za ken Arie Deri is onlangs wegens fraude en machtsmisbruik ver oordeeld tot vier jaar gevange nisstraf. Shas breidde zijn Knes- set-fractie uit van 10 naar 17 ze tels. De komende dagen zal Ehud Barak zich beraden over de co alitieregering die hij wil gaan vormen. Voor het eerst in de Is raëlische geschiedenis is een kabinet zonder religieuze mi nisters een reële mogelijkheid. Niettemin verwacht men in de Arbeiderspartij dat de nieuwe premier zal aansturen op een zo breed mogelijke coalitie. Ba rak heeft gezegd dat alle partij en welkom zijn, zo lang ze de grote lijnen van zijn beleid ac cepteren. Sheetrit wil Likud leiden JERUZALEM Rtr De demissionaire Israëlische minister van financiën, Meir Sheetrit, heeft zich vandaag kandidaat gesteld voor de op volging van Benjamin Netanya hu als leider van Likud. Sheetrit, een gematigd lid van de rechtse partij, zei voor de ra dio van het Israëlische leger: „Als er een strijd komt om Ne tanyahu op te volgen, zal ik een van de kandidaten zijn." beitar illit Een ultra-orthodoxe jood stopt zijn stembiljet in een envelop. Waarnemers van de Arbeiders partij hielden de orthodoxen gisteren goed in de gaten. De angst bestond dat ze fraude zouden plegen om te zorgen dat Netanyahu zou worden gekozen. De orthodoxe joden zijn tegen iedere vorm van over leg met de Palestijnen. foto ap Jacquelinelarma rkse voeld tel aviv ad bloemendaal correspondent „Het Israëlische volk zal mor genavond verrast opkijken", zei premier Benjamin Netanyahu afgelopen zondag. Hij heeft op een voor hem tragische manier gelijk gekregen. Israël beleefde gisteren de grootste politieke aardverschuiving sinds 1977, toen de Likud een eind maakte aan dertig jaar regering door de Arbeiderspartij. De nederlaag van Netanyahu was zó verplet terend dat hij al een half uur na het sluiten van de stembussen aankondigde dat hij het leider schap van de Likud neerlegt. Zijn besluit vormde het ratione le einde van drie jaar leider schap vol controverses. Nooit in de Israëlische ge schiedenis heeft een premier zoveel tegenstrijdige emoties losgemaakt als 'Bibi' Netanya hu. Politieke commentatoren in Israël hebben zich de afgelopen jaren ontpopt als meesters in de psycho analyse. Als Neta nyahu bij ze op de divan lag, bezigden ze uit de losse pols kwalificaties als 'schizofreen' en 'paranoïde'. Uit sommige ana lyses kwam hij tevoorschijn als een gevaarlijke gek, die Israël naar de afgrond stuurt. Toch zijn er onder het be wind van Netanyahu minder Is raëliërs gedood in militaire ac ties, of bij terreuraanslagen, dan onder enige andere Israëli sche premier. De bekende Isra ëlische schrijver A.B. Yehoshua schreef gisteren in de massa krant Yediot Acharonot dat een groot deel van het publiek niet bereid was Netanyahu ook maar een fractie te vergeven van wat het voorgaande pre miers heeft kwijtgescholden. Hij noemt Shamir, 'wiens rabia te politiek Israël de intifada bracht', Begin die 'de ongeluk kige Libanon-oorlog ontketen de' en Meir 'wier havik-achtige beleid ons de rampzalige Okto- beroorlog opleverde'. Een gevaarlijke gek was Neta nyahu als premier zeker niet, maar dat neemt niet weg dat hij met zijn problematische per soonlijkheid Israël, zijn partij en zichzelf veel schade heeft Derde [ij al dsb md: bli punt. Het naleven van koorden, zei hij steeds, van twee kanten komen onder Netanyahu ontsto snel de indruk dat IsraS 11 Yasser Arafat het onmoj e.. verlangde en dat het zijne 'wederkerigheid' voor het zelf schenden v overeenkomsten. Vooral laatste jaar vonden de Am nen dat Arafat goed zijn deed, terwijl de regering-! nyahu door de constante I meril van nederzettingen in bea on bied het vredesproces sah igave de. Dat leidde tot onn ning spanningen in de relatie Washington. Op economisch gebied uit Netanyahu evenmin wat hij had beloofd. Hij kztlbet gen op een spectaculaire t ikaai dringing van de inflatie een keiharde munt, al schJod zijn tegenstanders dat voor >n. het conto van Yacov Frenli directeur van de centrale 1 In ieder geval was het gea UVC pulistisch beleid. Het leidi een hoge rentestand en verhoging van de werkloos ^'0 wat Netanyahu aanhang! ,y.( onder de sociaal zwakkere!, kloof tussen rijk en arm, el toch al groter dan westers land, is de afgelope ren alleen maar groter den. ||jjj j Wat Netanyahu uiteind Netanyahu probeert zijn teleurstelling te verbergen nadat is gebleken dat zijn tegenstander Barak de verkiezingen heeft gewonnen. FOTO AP» RUTH FREMSON bezorgd. In de afgelopen drie jaar heeft de ene na de andere minister de Likud verlaten, met maar één doel voor ogen: wraak. Kopstukken als Morde- chai, Meridor en Milo vormden de nieuwe Centrum Partij, met als belangrijkste doel het verja gen van Netanyahu. Begin stichtte een eigen partij. 01- mert, de burgemeester van Je ruzalem die zijn zinnen heeft gezet op het Likud-leiderschap, heeft er alles aan gedaan om de verkiezingscampagne te sabo teren. Uiteindelijk bleef Neta nyahu zitten met politieke vrienden van ultra-orthodoxe partijen. Die openlijke vriend schap heeft Netanyahu veel stemmen gekost onder de me rendeels fel seculiere Russische immigranten. In zijn politiek ten aanzien van de Palestijnen bezigde Ne tanyahu een gezond uitgangs- de das heeft omgedaan, campagne. Het advies conservatieve Amerikaan* goeroe Arthur Finkelsteinl daar niets aan kunnen verü ren. De Likud wilde pen in de Israëlische san; ving aanspreken en verloot eindelijk op alle fronten Dat negatieve effect werd sterkt door de bijna viel' campagne van eveneens Amerikaanse seurs begrepen van het beg aan dat het orthodoxe volta voor 'Eén Israël' een veri zaak was. Doelgroepen de gematigde aanhangen de Likud, werklozen en de sische immigranten. Die bracht Barak gisteren, teger aanvankelijke verwachö in, een klinkende overwin en het premierschap van la lafc (X erd 'kif *1 v.- I ?rs W I Palestijnen reageren koel NABATIYE AFP-Rtr Twee Libanese mannen zijn gisteravond gedood door een Israëlische beschieting van het plaatsje Zaoutar. De twee neven van 19 en 20 jaar oud kwamen om toen een explosief ontplofte in hun dorp. Het was een van de vijf pro jectielen die zonder duidelijke aanleiding op het dorp werden afgeschoten vanuit de door Is raël bezette strook land in Zuid- Libanon. Dit jaar zijn al elf Li banese burgers gedood en bijna veertig mensen gewond geraakt door Israëlische beschietingen. Ehud Barak, winnaar van de Israëlische verkiezingen, heeft eerder gezegd dat hij voor juni 2000 de Israëlische bezettings troepen uit Libanon wil wegha len. Tijdens zijn overwinnings rede in Tel Aviv bereikte Barak het bericht dat de Libanese ver zetsbeweging Hezbollla uit wraak voor de dood van de jon gens Katoesjaraketten had afge schoten op Noord-Israël. De zes salvo's richtten op vier plaatsen in Noord-Galilea scha de aan. Twee mensen raakten lichtgewond. Als vergelding nam het Israë lische leger vervolgens dorpen ten oosten van de Libanese ha venstad Tyre onder vuur, zo maakten waarnemers van de VN-vredesmacht Unifil bekend. De militairen houden al meer dan twintig jaar vergeefs toe zicht op de naleving van VN-re- solutie 425, die oproept tot de onmiddellijke en onvoorwaar delijke terugtrekking van Israël uit Libanon. WASHINGTON-JERUZALEM DPA-AFP-Rtr-AP Presidenten, koningen en politici uit alle delen van de wereld hebben gisteren Ehud Barak, leider van de Arbeiderspartij in Isra el, gefeliciteerd met zijn verkiezing tot pre mier. Bijna iedereen lijkt ervan overtuigd dat met Baraks zege een nieuwe dag aan breekt voor het comateuze vredesproces in het Midden-Oosten. De Amerikaanse president Clinton wens te Barak telefonisch geluk met zijn over winning en het sterke mandaat dat de be volking van Israël hem heeft meegegeven. Hij beloofde 'vol energie te werken aan een rechtvaardige en blijvende vrede die de vei ligheid in Israël zal versterken'. Clinton be dankte scheidend premier Netanyahu eveneens per telefoon voor zijn 'toegewijde dienstbetoon' aan Israël. De Palestijnse Autoriteit in Gaza daaren tegen reageerde koel op de verkiezing van Barak. President Arafat zei dat hij hoopt dat het vredesproces weer op gang komt. Hij feliciteerde Barak met zijn verkiezings winst. De Palestijnse minister van cultuur en informatie, Yasser Abed Rabbo, zei dat Palestijnen en Arabieren zich vooral niet moeten haasten om de overwinning van Barak te vieren. Het is beter de gevoerde politiek en de daaruit volgende feiten af te wachten en te bezien, aldus Rabbo. De oprichter en geestelijk leider van de radicale Palestijnse Hamasbeweging, Sjeik Ahmed Yassin, reageerde sceptisch op de stembusuitslagen. Hij verwacht dat de situ atie van de Palestijnen onder Barak weinig zal verbeteren. Jordanië, dat in 1994 een onder de eigen bevolking omstreden vredesakkoord met Israël sloot, onthaalde het nieuws over de nederlaag van de onverzoenlijke Netanya hu als mogelijke stoot in de goede richting voor vrede in het Midden-Oosten. Volgens minister van informatie, Nasser al-Lawzi, bevestigen de uitslagen dat de regio ook vrede wil. De weduwe van de in 1995 vermoorde socialistische premier Rabin noemde Ba raks zege de vervulling van haar gebeden. Ze beklemtoonde opnieuw dat zij Netai hu nooit zal vergeven voor zijn houdinf genover haar man. Volgens haar heef! tanyahus ophitsende gedrag een atmos geschapen waarbinnen Rabin kon wot vermoord. In Europa werd het enthousiasme de gebeurtenissen in Israël openlijk gf tileerd. Zo noemde de Franse pres* Chirac en de Zweedse minister van landse zaken, Anna Lindh, de verkiezi uitslag een triomf voor de vrede. Premier Kok heeft Barak een gram gestuurd. Kok wenst 'een consi ve samenwerking in het belang van de in het Midden-Oosten'. De grote fr*3 in de Tweede Kamer rekenen erop dl leider van de Arbeidspartij het vredesj ces met de Palestijnen weer vlot zal d ken. Het Russische ministerie van buitenlü Spe se zaken heeft in een eerste reactie de!< Telt uitgesproken dat de goede betrekke tussen de twee landen verder worden' gebouwd. 'ICC

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 6