Kamer rekt grenzen koophuis minima op De bende van vijf van de VVD Binnenland Zonsverduistering in Hoogkerk KLM wil snel overleg over dierenvervoer a e Extra overstappen en lange vertragingen (SDAG 18 MEI 1999 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten [elft havo en vwo spijbelt Ongeveer de helft van de havo- en vwo-leerlingen ilt wel eens, maar de meesten niet langer dan af en toe een iiïirtje. Dat blijkt uit een'steekproef van het Centraal Bureau jor de Statistiek (CBS) onder leerlingen uit de vijfde klas van pi voortgezet onderwijs. Havo-leerlingen spijbelen vaker dan ivo-leeringen. Van de havisten zegt 65 procent het vorig chooljaar wel eens gespijbeld te hebben. Onder de vwo-klan- nis dat 58 procent. Vallage wil alleen nog fans thuisclub ringen Om supportersgeweld te voorkomen wil burge- J^ster Wallage van Groningen dat uitspelende clubs in de na- ompetitie hun aanhang thuislaten. Wallage heeft zijn voorstel leergelegd in een brief aan de KNVB en roept collega's van ste en met eerste- en eredivisieclubs op deze afspraak te maken. ieen eerste reactie wezen de burgemeesters van Zwolle, Em- ien en Helmond de suggestie van hun Groningse collega giste- en van de hand. Als reden voor het voorstel noemt Wallage de loodzaak om de inzet van de politie bij voetbalwedstrijden in te m in lammen. Zaterdagavond gingen in Veendam supporters van ten CDen Bosch en FC Groningen op de vuist, waarbij een Den osch-fan door messteken ernstig gewond raakte. Burgemees er Franssen van Zwolle wees als burgemeester van een nacom- letitiestad (FC Zwolle) en voorzitter van de commissie wed- °P CO trijdzaken en accommodatie bij de KNVB het plan af. data i '00 jj iusterdam Mishandeling treft jaarlijks 5 procent van de zelf- reetO| j^dig wonende ouderen. Voortdurend schelden en bedreigen 1899,1 ;omt het meest voor, gevolgd door oplichting en mishandeling, redeso O meldt onderzoekster Comijs in een proefschrift waarop ze mi Tijdag promoveert. Volgens de onderzoekster blijken agressie >n oplichting vaker voor te komen naarmate mensen ouder zijn iHOlgt en daarmee geestelijk en lichamelijk kwetsbaarder. 1927: egivi peuters vaak onveilig vervoerd en ;en ïnniinjj' leden ai Bejaarde regelmatig gepest Onveilig vervoer van kinderen onder de vijf jaar wvjrzaakt per dag twintig ernstige ongevallen, zo blijkt uit cij- FIFAt [ersvan de stichting Consument en Veiligheid. Vanaag tart zij ei 192 een campagne over het gebruik van auto- en fietsstoeltjes, kin- 1.wagen en draagzakken. Elk jaar overlijden zeven peuters en euters door ongevallen tijdens vervoer en belanden er ruim 1000 in het ziekenhuis. Kinderen die met hun voetjes tussen de ietsspaken komen, is een van de veel voorkomende proble men. Vorig jaar voerde de stichting Consument en Veiligheid jne tegen het vallen van kinderen. De tv-spot met ama- eur video-opnamen van vallende kinderen kreeg veel kritiek, 'och is de stichting tevreden over de campagne. Ouders von den de beelden hard, maar wel effectief. Meer dan 50 procent is iegripildoorde spot alerter geworden. Niet: sdceJj| Geldspoor leidt naar overvaller ie vaiti toTTERDAM De Rotterdamse politie heeft vannacht vrij simpel i jaargi een 18-jarige oveivaller van een shoarmazaak kunnen oppak- Bosch: ken. De jongeman verloor namelijk op zijn vlucht enkele bank- ïtwooc biljetten. Dat spoor eindigde in een doodlopende straat en daar ee moest de overvaller dus ergens naar binnen zijn gegaan. Terwijl de agenten rondkeken ging er een dakraam open en uit dat V0Uf| ïtiende rgen) e raam dwarrelden opnieuw bankbiljetten naar beneden. Daarop 15 juni) nomen 3t 29 ju 913 op 1 mak ld van eerdel makke s allen tie m iplomi legrac rdermé nuniir' arschif woont e milja latent stigde ti apteti totzijf werdt aturaii nu m en ven" estigdt ïhanóJ werd de bewoner aangehouden. In zijn kamer lag nog meer 'en de bij de overval gebruikte bivakmuts. Lankhorst onderzoekt verduistering en haag Oud-Kamerlid Lankhorst van GroenLinks gaat een leelnen commissie leiden die de handel en wandel van het in opspraak geraakte Haagse raadslid Daskapan van zijn partij gaat onder zoeken. Daskapan heeft zelf om het onderzoek door zijn partij gevraagd, na berichten dat hij zou hebben gesjoemeld met sub sidiegeld van de provincie als directeur, van de Regionale Steun- zijn de functie Allochtonen (RSA). Via die RSA zou hij geld hebben doorgesluisd naar twee andere alloohtonenstichtingen waarin hij deelneemt. Volgens de provincie weigert Daskapan inzicht in de boeken en daarom ligt de kwestie bij de rechter. Om dui delijkheid te krijgen over de besteding van de bijna 1,7 miljoen pilden subsidie, heeft ook de provincie een onderzoek aange- el totd ten dal •nEurc( in lenvreo ngis n hunj ellingv al cent de. Da den haag De vakcentrales FNV, CNV en MHP hebben gisteren 'verbijsterd' gereageerd opjhet besluit van staatssecretaris Hoogervorst van sociale zaken om een unaniem SER-advies over versoepeling van de Algemene nabestaandenwet (ANW) niet over te nemen. Volgens de SER hebben mensen met ge zondheidsproblemen grote moeite om een particuliere overlij densverzekering af te sluiten. De bonden hebben gisteren de Kamer gevraagd Hoogervorst de dwingen om actie te onderne- Hoogervorst negeert ANW-advies hoogkerk De zon werd gisteren gedeelte lijk aan het oog onttrokken door de dikke zwarte rook die opsteeg in het Groningse Hoogkerk toen er brand uitbrak bij de as- falteringsfabriek Esha. De inwoners van het nabijgelegen Leek kregen van de brand weer advies om ramen en deuren te slui ten. De brand is omstreeks half negen door onbekende oorzaak ontstaan. De rookko lom was over een afstand van vele kilome ters zichtbaar. De brandweer die de lood sen met brandbaar materiaal op opslagter reinen aan het Hoendiep ontruimde, had het vuur tegen tien uur onder controle. Volgens een woordvoerder bedraagt de schade naar schatting een miljoen gulden. Tijdens de brand is een voorraad met rollen dakbedekking verloren gegaan. Ook enkele bedrijfsgebouwen liepen schade op. FOTO OPD ANNEMARIE KAMP Stinkende toga's Maastrichtse advocaten MAASTRICHT GPD De huurtoga's van de recht bank in Maastricht zijn vaak smerig en zitten vol met zweet plekken. Die klacht komt van de bekende advocaat Hiddema, die sinds kort noodgedwongen geregeld een togaatje huurt bij de balie van de rechtbank. „Als strafpleiter word ik zo regelma tig blootgesteld aan infectie haarden vol bacteriën, want de toga is vaak gedragen door een zwetende collega voor me." De hartenkreet is een gevolg van de beslissing van de recht bank om de toga in de raadka mer in ere te herstellen. Tpt nu toe konden advocaten tijdens de zittingen, waarin beslist wordt over de verdere gevan genhouding van verdachten, gewoon in hun nette pak ver schijnen. De al decennia ge hanteerde uitzondering op de kleding werd onlangs echter te ruggedraaid om de zittingen een formeler karakter te geven en meer afstand tot de rechter lijke macht te scheppen. Bij veel rechtbanken en ge rechtshoven zijn gratis töga's verkrijgbaar. In Maastricht kost een toga 3,50 gulden per dag. Hoofd interne dienst Reggers is niet ondersteboven van de klacht. „Hiddema huurt naar mijn weten alleen af en toe een befje en hij vergeet ook nog te betalen. Als hij nu eens goed gaat sparen, kan hij ook een to ga kopen. Overigens, ze worden vaak gewassen en gestrekert." Koper mag hogere hypotheek nemen Met een verruiming van de koopprijsgrens willen de paarse fracties en het CDA het voor mensen met een la ger inkomen beter mogelijk maken een eigen huis te ko pen. Vergelijkbare plannen die de staatssecretarissen Remkes van volkshuisvesting en Vermeend van financi en begin februari presenteerden, gaan de indieners niet ver genoeg. jaar. Als iemand duurder wil den haag anp In het voorstel komen mensen van 23 jaar en ouder met een lager inkomen in aanmerking voor een bijdrage in de rente lasten en wordt de overdrachts belasting vergoed. Het gaat om mensen voor wie een koophuis nu vrijwel onbereikbaar is. De maximale premie is 340 gulden per maand. De prijs van het huis mag niet hoger zijn dan 247.400 gulden, waarvan voor maximaal 197.900 gulden een hypothecaire lening mag wor den afgesloten voor een rente vaste periode van minimaal 15 kopen dan 197.900 gulden, moet eigen vermogen worden ingebracht. Bij verhuizing naar een andere koopwoning blijft het recht op een premie be staan. Het belangrijkste verschil tus sen het voorstel van de fracties en de oorspronkelijke plannen van Remkes en Vermeend is de koopprijsgrens. Het kabinet legt de lat bij een koopprijs van twee ton en een hypotheek van 183.000 gulden. Een tweede verschil is dat het kabinet de kopers wil vrijstellen van de overdrachtsbelasting, die 6 pro cent van de koopprijs bedraagt, terwijl de fracties dat niet willen doen maar in plaats daarvan een iets hogere subsidie willen geven. De indieners rekenen er met name op dat woningcorpo raties gebruik maken van de mogelijkheden om hun huizen ruim onder de marktwaarde aan huurders te verkopen. Kopers komen 15 jaar in aan merking voor steun. Na stijging van het inkomen kan de kraan al eerder worden dichtgedraaid. Als na 15 jaar de premie niet is afgebouwd tot nul, wordt de re geling in één keer afgekocht. De vier fracties verwachten dat de meeste huizenkopers al veel eerder op eigen benen kunnen staan. De bijdrage wordt elke drie jaar opnieuw vastgesteld. Afhankelijk van inkomen en vermogen kan die omlaag of omhoog. Voor mensen die tus sentijds kopje onder dreigen te gaan door sterke inkomensda ling voorziet het wetsvoorstel in een vangnet. Als de regeling gaat lopen, is het Rijk volgens de fracties spekkoper. Na verloop van tijd zal de besparing aan huursub sidie groter zijn dan het bedrag aan premies dat naar huizenko pers vloeit. „Dat levert miljoe nen op", stelt PvdA-Kamerlid Duivesteijn, die hoopt dat de wet op 1 juli 2000 in werking kan treden. Bovendien strijken woningcorporaties door ver koop van hun huurhuizen veel geld op, dat ze kunnen gebrui ken voor woningverbetering. Overigens zitten er nog enke le 'losse einden' aan het voor stel. Zo lijkt de kans klein dat bejaarden met een minimum inkomen in aanmerking komen voor de regeling. Ook moet de voorwaarde dat een met premie gekochte woning in zeer goede staat dient te zijn nog worden uitgewerkt. HAARLEM PAULINE VAN DER MÜE De KLM wil deze maand nog met de overheid en dierenbe schermers overleggen over het dierenvervoer. „Ik denk dat we in de toekomst alleen nog die ren zullen vervoeren die door erkende verzenders worden aangeleverd. Zodat je niet steeds de rotzooi van anderen over je heen krijgt", zegt KLM- woordvoerder Baas naar aanlei ding van de rechtszaak gisteren in Haarlem. De maatschappij moest zich daar gisteren ver antwoorden voor de dood van 822 renhagedissen die de over tocht vanaf Bonaire in februari vorig jaar niet overleefden. De dierenhandelaar pakte de beesten in dertien golfkarton nen dozen in, die weer in dozen van een soort piepschuim wer den gezet. Omdat er geen stic kers op de dozen zaten, merkte personeel op Schiphol niet dat er levende wezens in zaten. De lading kwam in een loods te recht en was tien uur lang zoek. Toen de dozen 's avonds naar het dierenhotel van de KLM waren gebracht, bleven ze nog een nacht onuitgepakt staan. De moeder van de handelaar, die de beestjes 's middags te vergeefs was komen halen, waarschuwde nog dat de dieren lucht, water en warme lampen nodig hadden. De enige reactie van het hotelpersoneel was dat er wat luchtgaatjes in de dozen werden geprikt. Pas de volgen de ochtend werd de vracht uit gepakt. Toen bleken bijna alle reptielen dood te zijn. Rechter Van der Pijl-van An- del hield de luchtvaartmaat schappij voor dat er ontzettend veel is misgegaan. De stickers waren op in Bonaire, zodat Vol staan werd met wat stiftmarke- ringen. Vervolgens zou dé la ding vervoerd zijn in een koude en natte laadruimte. Ten slotte raakten de beestjes zoek 'door het ontbreken van sticker^.1 En in het dierenhotel had ook wel wat beter voor de diereh ge zorgd kunnen zijn. Advocatlt De Wit vroeg vrijspraak. Volgens hem zijn de hagedissen op ka mertemperatuur vervoerd en bewaard. En de KLM is niet ver antwoordelijk voor het feit dat de dierenhandelaar zich niet aan de regels heeft gehouden. De KLM heeft het vervoer van kleine dieren voorlopig opge schort. „Wij worden nu publie kelijk aan de schandpaal gena geld, maar dat is niet tereent." dsn haag koos van wees Het lot van het kabinet hangt vandaag af van de opstelling van vijf senatoren. De inmid dels al tot 'Bende van vijf ge doopte groep WD'ers bepaalt met het stemgedrag over het re ferendum of D66 het kabinet opblaast of niet. Wie zijn die vijf die zo halsstarrig vasthouden aan hun verzet en de val van kabinet daarbij voor lief lij- itiek van een handvol weer- mrnji ken te nemen? Een korte karak «Pannigen. Hans Wiegel Ondanks zijn 57 jaar is Wiegel de Benjamin van de bende. Hij geldt door zijn grote politieke ervaring desondanks als de éminence grise van de WD-se- naatsfractie. Door zijn ervaring als achtereenvolgens Kamerlid, minister en vice-premier, Com missaris van de Koningin en se nator kent Wiegel als geen an der de valkuilen van de politiek. Smeedde onder het genot van een goed glas wijn en een forse sigaar het kabinet Van Agt-Wie- (1977-1981), dat ondanks veel ferme woorden weinig da den verrichtte. Ging de machts strijd aan met Bolkestein, maar verloor die. Richt zich bij inter views op televisie nog altijd herhaaldelijk rechtstreeks tot de kijkers door glashard in de lens te kijken. Wordt daardoor ook tegelmatig populisme verwe ten. Wiegel staat bekend als on- n torna verstoorbaar en weinig gevoelig voor politieke druk. Hij is op dit moment voorzitter van de Zorgverzekeraars Nederland. Wim van Eekelen Evenals Wiegel een oude rot die echter niet politiek on geschonden uit de strijd kwam. ^as minister van defensie toen Hans Wiegel schudt minister Peper van binnenlandse zaken de hand bij de aanvang van het debat over het referendum. Peper liet weten met 'een goed gevoel' aan de politieke krachtmeting te beginnen. hij in 1988 het veld moest rui men wegens fouten die hij eer der maakte als staatssecretaris van buitenlandse zaken bij de invoering van het nieuwe pas poort. Werd daarna beloond met een functie als secretaris generaal van de West-Europese Unie. Van Eekelen kan zich nog steeds verbolgen tonen over zijn val. Is tegen het referen dum omdat daar ook verdragen met het buitenland onder val len. Hij vindt dat veel te ver gaan. Stelt een besluit over het referendum graag uit tot Sint Juttemis. „Het is toch navrant dat alles wat we hier beslissen later weer kan worden terugge draaid". vindt hij. Johan van Graafeiland De oud-burgemeester van Ven- lo heeft alle reden om nog één keer luid en duidelijk van zich te laten horen. Hij stond vijf tiende op de kandidatenlijst van de liberalen voor de Eerste FOTO GPD PHIL NIJHUIS Kamer, maar trok zich op de dag van de stemming terug om dat 'de achterban' hem te wei nig zou steunen. Van Graafei land zit al twaalf jaar in de Eer ste Kamer en leidde daarin tot nu toe een redelijk onopvallend leven. Wordt juist daarom ge zien als een risicofactor, want wie wil niet in elk geval één mo ment in de schijnwerpers? Als burgemeester van Venlo liet hij meer van zich horen. De stad kende onder zijn bijna veertien jarig bewind een economische groei die veel verder ging dan wat landelijk bereikt werd, met als hoogtepunt de aanleg van een immens containeroverslag punt. Hij is nu partner bij het accountantsbureau Deloitte Touche. Henk Heijne Makkreel Was hét gezicht van het verzet van de WD-senaatsfractie te gen het referendum tot de frac- tietop hem een spreekverbod oplegde. Heijne Makkreel (67) wordt geplaagd door een crisis trauma: in de jaren tachtig ging hij overstag voor de dreiging met crisis door het kabinet over de Harmonisatiewet. „Daar heb ik heel veel spijt van gehad." Heijne Makkreel geldt als prin cipieel tegenstander van het re ferendum. Hij zegt niet verant woordelijk te kunnen zijn voor beleid waaruit later weer din gen geschrapt kunnen worden door een handtekeningenactie vanuit de bevolking. De Aer- denhoutse oud-rechter lapt af spraken over het referendum in het regeerakkoord en in het WD-verkiezingsprogramma aan zijn laars. „Ik ben gebon den aan regeerakkoord noch verkiezingsprogramma." Des ondanks wordt betwijfeld of Heijne Makkreel zijn 22-jarige loopbaan in de senaat wil af sluiten met de val van een kabi net. Jan Verbeek Het schoolvoorbeeld van een senator. Bedaagd, vriendelijk en every inch a gentleman, maar als het moet uiterst volhardend. Geprezen om zijn diplomatieke gaven leidde ook Jan Verbeek (64) een tot nu toe verborgen leven in de groene bankjes van de Eerste Kamer. Hij geldt als de grootste onbekende van het vijftal, na een evenmin opval lende carrière op directieniveau in het bedrijfsleven. Ook voor Verbeek is dit de laatste kans op eeuwige roem. want hij verlaat in juni de Eerste Kamer. Niet geheel vrijwillig, zo schijnt het. Verbeek zou op een onverkies bare plaats komen en hield daarop de eer aan zichzelf. Maar of dat voldoende reden is zijn naam te verbinden aan een kabinetscrisis? Schiphollijn ligt vijf dagen volledig lam dimitri walbeek Dagjesmensen, vliegtuigspot ters of andere nieuwsgierigen moeten het volgende week niet in hun hoofd halen om naar het dan slecht bereikbare Schiphol te komen. „Kom hier alsublieft niet naar toe als u hier niet per se moet zijn. Verstop de boel niet nog meer", zegt Schiphol- woordvoerder Bekhof. Reden voor zijn bezorgdheid zijn werkzaamheden aan de Schip- holtunnel die de Schiphollijn volledig lam leggen vanaf vol gende week dinsdag dinsdag tot en met zaterdag. In die ruim honderd uur krijgt de tweede Schipholtunnel aansluiting op de bestaande rails terwijl de eerste tunnel een onderhouds beurt krijgt. Door het huzarenstukje van de NS dreigen de toch al mud volle autowegen rond Schiphol, vooral de A4, volledig dicht te slibben. Het geduld van auto- Station Schiphol: volgende week onbereikbaar. HAVO, VWO in 1 jaar ESE3 Erasmus College Vestigingen te 8reda. Eindhoven. Haarlem. Maastricht. Rotterdam info landelijk secretariaat: Tel. 040 251 81 14 "EEN (ONDERWIJS)KLASSE BETER" mobilisten en treinreizigers in de regio wordt die vijf dagen na Pinksteren daarom danig op de proef gesteld. Daar staat tegen over dat vijfhonderd spoorweg- werkers in die tijd een record aantal van 260 klussen opknap pen. Forensen en vakantiegangers van en naar Schiphol en Hoofd dorp dienen rekening te hou den met extra overstappen en urenlange vertragingen. De naar verwachting 200.000 trein reizigers die naar hun vliegtuig of werk willen, moeten speciale bussen nemen. Vanaf Amster dam YVTC vertrekken maximaal tachtig vervangende bussen en vanuit Leiden zo n vijftig bus sen per uur naar Schiphol. Bui ten de spits rijden om de tien tot vijftien minuten bussen. Hoe groot de files op de A4 worden, is ook voor NS slechts gissen. „Ik kan alleen maar zeg gen dat eerdere ervaringen met het afsluiten van de Schiphol lijn, een weekeinde lang, goed zijn verlopen", aldus directeur Gelissen van NS-reizigers. Het opknappen van de eerste treintunnel duurt een jaar en kost 1,2 miljard gulden. De uit breiding is hard nodig. Dage lijks rijden 250 treinen met 35.000 passagiers door de 5,8 kilometerlange tunnel. NS Rei zigers verwacht er volgend jaar dagelijks 40.000, over vijf jaar /fits 50.000 Op het vliegveld zelf hoopt men dat de werkzaamheden geen vertragingen oplopen. Volgens woordvoerder Bekhof zit de vliegveldleiding 'met het zweet in de handen' te hopen dat de treinen gladjes blijven binnenlopen. Na de spoorver- dubbeling komen er niet direct méér treinen te rijden. Wel is het doel om vertragingen tegen te gaan en reistijden korter te maken. Tijdens de werkzaamheden volgende week nemen de sneltreinen en internatio nale treinen tussen Leiden Centraal en Amsterdam CS een omleiding via Haarlem (waar ze overigens niet stoppen). Tussen Leiden en Schiphol rijden twee ver schillende buslijnen. Een stopbus (lijn 681) naar Nieuw-Vennep en Hoofd dorp en een snelbus (lijn 680) direct naar het vlieg veld. Naar andere stations in Amsterdam kunnen Leidse reizigers de sneltrein naar Sloterdijk nemen en daar overstappen op metro lijn 50 of overstappen op Amsterdam CS. Haarlemmers die naar Schiphol willen reizen gaan met de sneltrein naar Am sterdam Sloterdijk wèar overgestapt kan worden op metrolijn 50 naar Amster dam Zuid WTC. Daar rijdt een snelbus (lijn 70) naar Schiphol. Nieuw-Vennep en Hoofddorp zijn vanuit Haarlem te bereiken via Leiden Centraal en vervol gens buslijn 681. Voor inva lide reizigers worden taxi busjes ingeschakeld. Op Leiden Centraal en Amsterdam Zuid WTC wij zen honderd extra perron medewerkers de reizigers de weg naar hun alternatie ve route. Meer informatie over de dienstregeling volgende week is verkrijgbaar op Te letekst pagina 754, bij OV Reisinformatie 0900-9292 (75 cent/min.), aan de NS- loketten en op internet (www.ns.nl).

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3