Leidsch Dagblad 5arak wil Israël vrede brengen 19 2 Referendum is senatoren VVD geen crisis waard' >5 Sleet aan relatie tussen Leiden en de universiteit Oegstgeestenaar wordt directeur van ANWB Pronk straft Rijnsburg na toets milieutaken Angela Schijf verlaat GTST Israëlische pers voorzichtig positief Doorbraak in ontstaan van ME ISDAG 18 MEI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42UU4 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 (Gesprek van de Dag Economie Cultuur en Kunst Sport Een kwartiertje voorlezen per dag is broodnodig Millenniumangst bij bedrijven en instellingen grijpt om zich heen Harry Mulisch wint Libris Literatuur Prijs Etappezege en leiderstrui voor getergde Blijlevens MaastrichtTilburg en Amsterdam doen meer bun best om er samen wat van te maken iHOEN ONNO HAVERMANS .eiden is een universiteitsstad van niks. De hechte jand tussen stad en universiteit verslapt. Er staat geen spanning meer op. Na 424 jaar zit er sleet aan de relatie tussen Leiden en de oudste universiteit van Nederland. Als een echtpaar dat van lieverlee in een huwelijkse sleur is beland. Ze delen nog wel hetzelfde bed, maar ze slapen niet meer met elkaar. De kritiek, die burgemeester Postma gisteravond te horen kreeg tijdens zijn eerste openbare confrontatie met de uni versiteit, was niet mals. Vooral de stad kreeg het zwaar te verduren in het Groot Auditorium van het Academiegebouw aan het Rapenburg, waar de Studenten Groepering Leiden de nieuwe burgemeester formeel welkom heette met het Student en Stad. „Soms krijg ik het gevoel dat deze stad van twee walletjes wil eten", aldus A. in 't Groen, directeur universitaire ontwikkelingen. „Als studenten gewone burgers zijn, dan moeten ze ook een parkeervergunning kunnen krijgen. Maastricht, Tilburg en Amsterdam doen meer hun best om er sa men wat van te maken." Ook voorzitter Vredevoogd van het college van be stuur van de Universiteit Leiden meent dat Leiden een voorbeeld kan nemen aan de jonge universiteits steden, 'waar stadsbestuur en academie elkaar opja gen'. Rector Wagenaar noemde het zorgelijk dat 'een behoorlijke populatie studenten niet in Leiden wenst te wonen'. Wethouder Pechtold reageerde direct. „Het zou zo moeten zijn dat ook de rector en de collegevoorzitter in Leiden wonen. Daar begint het al." Maar hij erken de dat de relatie tussen stad en academie in voorbije jaren is verwaterd. „De stad was rood en de universi teit rechts. Dat ging niet samen. De stad en de groot ste werkgever hebben jarenlang niet met elkaar ge praat. Het gaat natuurlijk niet alleen om die parkeer vergunning, ook om woningtoewijzing en om het aanvragen van een uitkering als je na je studie niet meteen een baan vindt. Leiden moet de studenten niet als tweederangs burgers behandelen en als uni versiteit moet je uitstralen dat je van die stad houdt." Burgemeester Postma constateerde dat universiteit en studenten in Leiden een veel groter stempel op de stad drukken dan in zijn 'eigen' Groningen, waar hij studeerde, wetenschappelijk medewerker was en in de gemeenteraad zat. „Zonder studenten zou Leiden onder de magische grens van honderdduizend inwo ners zakken. En daar zit veel aan vast, ook het salaris van de burgemeester." DEN HAAC/OEGSTGEEST Oegstgeestenaar G. van Woer- kom (43) wordt hoogstwaar schijnlijk de nieuwe directeur van de ANWB. Hij is door de raad van toezicht van de orga nisatie voorgedragen als kandi daat voor de opvolging van Paul Nouwen, die met pensioen gaat. Van Woerkom is sinds 1997 voorzitter van de WD-Oegst- geest. Beroepsmatig werkt de Oegstgeestenaar op dit mo ment als bestuurlid van BBDO, 'etanyahu treedt af als Likud-leider na dramatische nederlaag een Nederlandse tak van com municatiebedrijf Omnicom. Er zijn geen andere kandidaten voor de hoogste post binnen de ANWB. De omvangrijke organi satie, met ongeveer 3,3 miljoen leden, heeft een vierkoppige di rectie. De bondsraad benoemt de nieuwe hoofddirecteur op 12 juni. Van Woerkom begint als alles volgens plan verloopt op 1 augustus. Scheidend directeur Nouwen blijft tot die datum op zijn post. Nouwen zorgde on langs nog voor opschudding vanwege zijn kruistocht tegen het rekeningrijden. Burgemeester op de bres voor asielzoekers KOLLUM GPD Burgemeester Visser van Kollu- merland hoopt dat het nood plan voor asielzoekerscentrum De Poelpleats in Kollum niet in werking hoeft te treden. „Het zou toch vreselijk zijn als asiel zoekers binnen Nederland op nieuw op de vlucht moeten slaan." De Poelpleats heeft in overleg met het Centraal Orgaan op vang Asielzoekers (COA), de po litie en Visser voorzorgsmaatre gelen getroffen om de vluchte lingen uit Kollum te behoeden voor wraakacties. In de dorpen rond het centrum gaat het ver haal dat de moordenaar van Marianne Vaatstra uit Zwaag- westeinde onder asielzoekers moet worden gezocht. HET WOORD IS AAN Geeske Visser Het ergste dat een mens treffen kan is niet zijn val len, maar het blijven liggen. 2T 111° af r ^'"-4 J* vooruitblik DON VRIJ ZAT SMm' 10716° «715° «716° 70% 40% 60% 5S5S35? 30% 40% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 14 VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuuri -3,5 6,7 Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,16,17 RTV/programma's11 Sport Trends/Strips Uitgaan De kortingsbon betreft de cabaretvoorstelling 'Dunk' van Reinder van der Naait in de Leidse Schouwburg. DEN HAAG HANS JACOBS PETER VAN EGMOND De gemeente Rijnsburg voert haar milieutaken niet goed uit. Op kosten van de gemeente moet daarom een onafhankelij ke bureau bekijken waaróm Rijnsburg beneden de maat presteert. Dat heeft minister Pronk (milieu) gisteren bekend gemaakt. De Rijnsburgse wet houder C. van der Graaf is niet verbaasd: „We weten allemaal allang dat Rijnsburg aan dit soort taken te weinig heeft ge daan." Het gemeentebestuur moet binnen een half jaar maatrege len nemen om de tekortkomin gen weg te werken. Als dat naar de mening van de bewindsman niet goed gebeurt, wordt moge lijk geld ingehouden of zelfs te ruggevorderd. Vanwege het on derzoek lijkt de kwestie de ge meente sowieso geld te kosten. „Als het zover zou komen, kost het ons wat", bevestigt wethouder Van der Graaf. „Maar dat onderzoek is nog niet zeker. Er bestaat een moge lijkheid voor bezwaar en be roep." Of de gemeente daarva/i gebruik gaat maken, wil de wet houder nog niet kwijt. B en W hebben vergaderd over de maatregel van minister Pronk, maar willen eerst de gemeente raad raadplegen over eventuele stappen. Het rijk geeft de gemeenten geld om milieutaken, zoals het opruimen van ondergrondse olietanks en het regelen van lo zingen, uit te voeren. Op 1 ja nuari 1998 moesten alle ge meenten hun zaken op orde hebben. Dat is 27 gemeenten niet gelukt. Minister Pronk be houdt zich het recht voor Rijns burg een verdere sanctie op te leggen. Als de kwaliteit van de rapportage onvoldoende is, ol als de gemeente onvoldoende consequenties verbindt aan de conclusies ervan, kan Pronk zijn geld terugvragen danwel de bijdrage geheel of gedeeltelijk intrekken. AALSMEER ANP Angela Schijf verlaat Goede tij den, slechte tijden (GTST). Vol gens RTL 4 wil ze „haar vleugels uitslaan en andere dingen gaan doen". De 19-jarige Schijf speelt volgend seizoen voor het laatst mee in GTST. duyn. Sindsdien werd Kim ge adopteerd, raakte ze verliefd op haar broer en is ze getrouwd Wat er met haar personage ge beurt, wil RTL niet kwijt. 1 TH:'i V in. controle (it.v.'iviiiii;, Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: lÜ'Ptr maand Per kwartaal Onutomati-,1 h i( 'ifi.'m, I automatisch 33.70) Oacceptglro (f. 97.90) iNr. bank/gtro Handtekening: Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Ix'idsch I )agblad. Abonnee-service, AncwwxdoummerI nolo.2300VBg ,712U1 »4M114» OF BEL071-51 28030 ORRESPONDENT ■de wei 3RTK ÜL.HMC-GPP bud Barak, de nieuwe remier van Israël, heeft mochtend gezegd dat hij >t verdeelde Israël op weg vrede zal verenigen iet zowel de Arabische uren als zichzelf. Barak erhaalde zijn verkiezings- elofte dat hij vrede met Arabische buurlanden il zonder Israëls eigenbe- uit het oog te verlie- TEL AVIV-JERUZALEM ANP De Israëlische pers is voor zichtig positief over de nieuwe premier Barak en kritisch over de aftredend Netanyahu. De grote verandering van het po litieke landschap en de be hoefte aan een 'sober en eer lijk leider' worden benadrukt. Het dagblad Haaretz denkt dat de 'wonden die drie jaar Netanyahu hebben geslagen niet gemakkelijk kunnen he len'. De krant prijst de verkie zingscampagne van Barak als zakelijk en geloofwaardig. Maar tegelijk beklemtoont zij het verschil tussen het winnen van verkiezingen en het leiden van een maatschappij. De krant denkt dat de door Likud veroorzaakte wonden aleen genezen als Barak zich opstelt als leider van heel Isra el. Het publiek heeft een enor me behoefte aan een 'man van waarheid, een echte die naar van de maatschappij en een sociaal hervormer'. Ook de Engelstalige Jerusa lem Post begroet de overwin ning van Barak. Tegelijk prijst het de waardige manier waar op Netanyahu aftrad. Shamir weigerde in 1992 Rabin te feli citeren. Peres hield er, on danks diverse nederlagen, nooit mee op, maar Netanya hu gedroeg zich fatsoenlijk, zo meent de krant. Ook wijst de Jerusalem Post erop dat de status quo tussen links en rechts, die elkaar 22 jaar praktisch in balans hiel den, sinds maandagavond is gebroken in het voordeel van links. De ondergang van de Li- kudpartij heeft het politieke landschap drastisch veran derd. Daarmee is 17 mei 1999 het spiegelbeeld geworden van 17 mei 1977, toen de 29 jaar lange hegemonie van de Arbeidspartij gebroken werd door Menachem Begin en de Likud. Een team van medische onderzoekers uit Austra lië beweert een belangrijke en wellicht zelfs de belangrijkste oorzaak te hebben gevonden van de chronische vermoeidheidsziekte ME (myalgische encephalomyelitis), ook wel aangeduid als het chronisch vermoeidheidssyndroom CFS. De on derzoekers, werkzaam aan het Royal Hospital in Adelaide, ontdekten dat lijders aan ME een licha melijke afwijking hebben waardoor suiker nie goed wordt omgezet in energie. Zodra deze men sen hun spieren gebruiken, worden suikers om gezet in melkzuur, waardoor hun lichaam word vergiftigd. Onderzoeksleider Burnett sprak giste ren in een interview voor de Australische radio zender ABC van een 'zeer belangrijke ontdek king'. Tot nu toe zijn veel medici ervan uitgegaan dat de chronische vermoeidheidsziekte vooral een psychische oorsprong heeft. etanyahu heeft gisteravond na zware verkiezingsnederlaag igekondigd af te treden als ier van de Likud-partij. Vol- ins de laatste tellingen heeft 1 Barak voormalig premier Neta- JÈnyahu verslagen met 56 tegen MI,9 procent van de uitgebrach- |Mi stemmen. jM Vooral in Tel Aviv, een bol- terk van Barak, is de overwin- M ng de afgelopen nacht uit- idig gevierd. Het Rabinplein het centrum van de stad troomde vol met tienduizen- en geestdriftige supporters. )m vier uur in de ochtend arri- eerde Barak: „Dit is het begin _m een nieuwe dag". Daarna ^^Bep hij op tot verzoening tus- Israëls ethnisch en religieus ^^nrdeelde gemeenschappen. ^Hflet is hoog tijd dat de kloof ^^Mie de Israëlische samenleving ^^Heeft gespleten-, wordt gedicht. zijn allemaal broeders, en ^Broeders trekken samen op." Barak verklaarde premier te illen zijn van alle Israëliërs, n pra net inbegrip van degenen die egen hem hebben gestemd. q prees de door hem be donderde premier Rabin, die in 1995 is vermoord op het plein sbon ivaarhij sprak. „Als Jitschak Ra- redei bin vanuit de hemel op ons open' verkijkt, zal hij net zo trots zijn tip ons als wij op hem. Hij weet dat wij zijn erfenis zullen uit- voeren." De Likud verkeert in een shock-toestand. De meesten hielden rekening met een ne derlaag, maar dat die zo ver pletterend zou uitvallen, had niemand gedacht. Aanhangers die tot het sluiten van de stem bussen nog geestdriftig hadden gezongen, zwegen op slag toen om precies tien'uur de uitsla gen van de schaduwverkiezin gen bekend werden gemaakt. Een half uur later al betrad Ne tanyahu, zijn vrouw Sara aan zijn zijde, het partijcentrum, om zijn nederlaag toe te geven. Onder boegeroep van zijn sup porters hield hij een korte en opmerkelijk gematigde toe spraak. „We eerbiedigen de wens van het volk. Zo moet het zijn in een democratie." Neta nyahu kondigde aan dat hij meer tijd gaat besteden aan zijn gezin en in de komende weken zal besluiten waar hij zijn toe komst zal zoeken. „Ik heb ons land nog veel te bieden", zei hij, „maar ik denk dat het nu tijd is voor een pauze. Ik kondig hierbij mijn voornemen aan het leiderschap van de Likud neer te leggen." Pagina 2: Commentaar Pagina 6: Meer nieuws over de verkiezingen in Israël cessies van het kabinet los te krijgen. „We hebben niets met het referendum, maar als het er dan moet komen, dan het liefst een sterk uitgeklede versie", al dus Verbeek. Eén van die con cessies zou het instellen van een commissie kunnen zijn die nog eens onderzoekt hoe inter nationale verdragen buiten de werking van het referendum kunnen worden gesteld. Die vallen er tot grote afschuw van de liberalen nu wel onder. Minister Peper van binnen landse zaken zal vandaag naar verwachting geen enkele hand reiking doen. „Het is slikken of stikken. Het wetsvoorstel ligt vast, daar kan niets meer aan veranderd worden", aldus een woordvoerder van de minister. Peper zou alleen nog op zeer ondergeschikte punten iets voor de WD'ers kunnen doen. Met de draai van de vijf dissi denten, die mogelijk pas vol gende week echt zichtbaar wordt, is wel het kabinet gered, maar nog niet het referendum. Dat hangt af van de opstelling van de twee andere dwarslig gende senatoren, Bierman (De Groenen/lokale partijen) en Ba tenburg (ouderen). Ook hun te genstemmen zouden tot ver werping van het referendum kunnen leiden, omdat dan net geen tweederde meerderheid voor de grondwetswijziging wordt behaald. D66 stapt in dat geval niet uit het kabinet. Bier man liet vanmorgen weten dat hij er nog niet uit is. De WD-senatoren kwamen gisteravond opnieuw in crisis beraad bijeen nadat er de gehe le dag door prominente WD 'ers driftig was gebeld en over legd. In Den Haag werd er al steeds meer. vanuit gegaan dat de afvalligen zouden zwichten, mede omdat de fractie in de Tweede Kamer het referendum al danig heeft uitgekleed. WD- senator Wiegel zei eerder al „dat aanvaarding van dit voor stel feitelijk niet ver af ligt van afwijzing". Pagina 3: De bende van vijf van de WD Tienduizenden aanhangers van Barak zwaaien met foto's van de vermoorde premier Rabin en van hun nieuwe premier op het Rabinplein in Tel Aviv. De aanhangers verwachten dat Barak de vredespolitiek van Rabin voortzet. foto afp menahem kahana De vijf WD-senatoren die te len een referendum zijn, zullen 'un verzet vandaag toch sta ken. Daarvoor is het wel nodig "lat premier Kok eerst dreigt iet de val van het kabinet, 'et referendum is ons geen binetscrisis waard", zei giste- ;n de tegenstribbelende sena- ir Verbeek na een ffactieverga- ering. Bovendien geldt bij de 'VD in dergelijke zwaarwegen- 1e kwesties fractiediscipline. ..Bij ons telt de meerderheid. Het is gebruikelijk dat de min derheid zich daarbij neerlegt. Maar dan moet het wel een duidelijke meerderheid zijn", aldus Verbeek. Die is er: er zijn achttien WD-senatoren vóór |het referendum en vijf tegen. D66 heeft gedreigd met een ka binetscrisis als ook maar één Van de WD-senatoren tegen zou stemmen. Verbeek wil overigens aan sturen op uitstel van de stem ming met een week in de hoop de tussentijd nog wat con-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1