Uitspraak Lyklema irriteert Rijnwoucf H VERBIJSTEREND Herstel Maranathakerk vordert Hilgersom in hoger beroep Politiek verwerpt acht meter hoge rotonde Jacobswoude brengt scholieren normen bij Rijn Veenstreek Schoenenbedrijf mag zich in De Hoeksteen vestigen Dieven stelen goeden ter waarde van een tot Alphen vraagt aandatf voor toekomst Rijnoo ie DINSDAG 18 MEI 1999 Meisje (3) met hand vast in putdeksel alphen aan den rijn De brandweer van Alphen is gistermiddag uitgerukt om een driejarig meisje te bevrijden. Het kind kreeg op de Engelandstraat haar hand niet meer uit een putdeksel. Ook lukte het buurtbewoners en de moeder niet om het meisje te helpen. De brandweer heeft uiteindelijk met behulp van ge reedschap de opening verruimd. Het kind raakte niet gewond. Gewond bij botsing met vrachtwagen alphen aan oen run Een 19-jarige Alphense automobilist is gis teren op de Eisenhowerlaan in Alphen bij een botsing met een vrachtwagen gewond geraakt. Toen de Alphenaar afremde voor een rood stoplicht, kon de achter hem rijdende 33-jarige vracht wagenchauffeur uit Breezand niet meer tijdig remmen en bots te op de auto. De 19-jarige is met nek- en rugklachten naar het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp vervoerd. Rododendrons gestolen woubrugge Drie roze rododendrons zijn gestolen uit een tuin van een bedrijf aan de A. de Graaflaan in Woubrugge. De zestig centimeter hoge planten zijn onlangs' gepoot naast de oprit van het bedrijf. Mensen die informatie hebben over de plantendief- stal worden verzocht zich te melden op telefoonnummer 071- 5814220. jacobswoude marijn kramp De basisscholen in Jacobswou de willen normvervaging en probleemgedrag bij scholieren tegengaan. De directeuren van de scholen vinden dat leerlin gen ten opzichte van een paar jaar geleden agressiever zijn en minder beleefd. Om dit gedrag bij te sturen wil het gemeente bestuur van Jacobswoude vier jaar lang ruim 11.000 gulden per jaar beschikbaar stellen voor een lesprogramma. Volgens de schooldirecteu ren, die zijn verenigd in de Werkgroep Lokaal Onderwijs beleid, is zo'n programma no dig in Jacobswoude. Zij ervaren op de scholen een algemene normvervaging die zich uit in meer agressie en minder be leefdheidsvormen. De 4-jarigen rijnsaterwoude marijn kramp De Jacobswoudse politici hou den vast aan het besluit om het bedrijf United Footwear Agen cies (UFA) te vestigen in het ou de schoolgebouw de Hoeksteen aan de Herenweg in Rijnsater- woude. De bezwaren die be zorgde ouders, de Stichting Peuterspeelzaal Torentje Busse- kruit en de ouderraden van ba sisschool De Kinder Arcke en kinderdagverblijf Baloe indien den, legde de commissie ruim telijke ordening naast zich neer. Volgens haar kan de verkeers veiligheid rondom de Hoek steen voldoende worden ge waarborgd. Wel spoorden ze wethouder J. Haasbroek aan nog eens te onderzoeken of er geen nieuw pad naar de scho len of de Hoeksteen kan wor den aangelegd. De commissie toonde zich gisteren tijdens de vergadering verbaasd over het aantal be zwaren dat was binnengeko men op de bestemmingsplan wijziging. Zij waren in de ver onderstelling dat de betrokke nen zich konden vinden in de veiligheidsmaatregelen die de gemeente heeft aangebracht in het plan. E. Henrotte, secretaris van de peuterspeelzaal, bevestigde dat de scholen goed overleg had den gevoerd met wethouder C. Vink. Maar dit weerhoudt hen niet om bezwaar te maken tegen de komst van het schoe- nenbedrijf UFA omdat ze vin den dat een bedrijf simpelweg niet past tussen scholen. Het brengt de verkeersveiligheid in gevaar. Op het smalle pad dat uitkomt op de Herenweg lopen elke schooldag 150 kinderen twee keer heen en weer. Over die weg, zo menen de bezwaar makers. kunnen niet ook nog eens auto's en vrachtwagens CHEF TIM BROUWER DE KONING. 071-5356417. PLV -CHEF MARIETA KROFT, 07i. 'Dan doet die gemeente toch niet mee aan het samenvoegen van de sociale diensten De uitspraak van waarnemend-burgemeester L. Lyklema van Ter Aar dat de sociale diensten van vijf Rijnstreekge meenten worden samengevoegd, heeft in de Rijnwoude tot commotie geleid. Lyklema zei in deze krant afgelo pen zaterdag dat als de gemeenteraden daarmee ak koord gaan, de sociale diensten van Nieuwkoop, Lie- meer, Jacobswoude en Rijnwoude met ingang van 1 ja nuari samengaan. Rijnwoude weet echter van niets. ,,Ik ben dan ook verbaasd", reageert een geërgerde wethou der sociale zaken G. van der Lecq. „Volgens mij praat Lyklema voor zijn beurt." runstreek marieta kroft Volgens Van der Lecq hebben zij en haar collega's van Lie- meer, Jacobswoude, Nieuw koop en Ter Aar in het 'Rijn- streekberaad' op 26 april afge sproken dat ze zouden onder zoeken of er enige vorm van sa menwerking tussen de sociale diensten mogelijk is. „Maar wat Lyklema nu zegt is me nogal wat. Het is een zaak voor de wethouders van sociale zaken en niet voor de portefeuillehou ders personeel en organisatie." Burgemeester N. Barendregt van Liemeer zegt dat hij en de burgemeesters van Nieuwkoop, Ter Aar en Jacobswoude al twee jaar over meer samenwerking tussen de gemeenten overleg gen. „Tijdens de bestuurscrisis in Ter Aar is dat overleg op een laag pitje komen te staan. Maar nu het er rustiger is geworden hebben we het weer opgepakt." Barendregt vertelt dat hij en zijn drie collega's tijdens een overleg op 3 mei ervoor hebben gekozen om als eerste de aan dacht te richten op de samen- werldng tussen de sociale dien sten. „Niet alles tegelijk. Toen is ook gezegd dat als alle partijen het met elkaar eens zijn, de sa menvoeging niet te lang op zich moet laten wachten. De streef datum van 1 januari 2000 is toen genoemd." Komende don derdag komen de burgemees ters hierover opnieuw bij el kaar. „Ook de gemeente Rijn woude is daarbij", zegt Barend regt. „Op eigen verzoek." Burgemeester M. Boelen van Rijnwoude bevestigt de uitno diging. „Ik ving op een bijeen komst een gesprek tussen Ba rendregt en Van Beek (burge meester van Jacobswoude, red.) op. Ik heb toen gezegd dat ik erbij zou willen zijn. Praten met elkaar over een aantal zaken waarbij we elkaar van dienst kunnen zijn, is nooit weg. Je wordt er niet dommer van, al leen wijzer." Hij deelt echter de verbazing van wethouder Van der Lecq dat de burgemeesters zich met de samenvoeging van de dien sten bezighouden, terwijl ook de vakwethouders hier met el kaar over praten. „Ik heb sterk het gevoel dat hier dubbel werk wordt verricht doordat er geen terugkoppeling was naar de collegeleden. Dat is donderdag mijn boodschap ook." voegen, zonder Rijnwoud Een week nadat we vastgespijkerd, meldde Rijnwoude. Ik had eerst lingen. Hoe meer mensa "Jtt. komen, des te ingeuj} naar ei wordt het om de samenv iar blijl voor 1 januari te halen. eej act; delijk ging ik toch 4 kc|ee(i bocht." Eerder Lyklema weet niets van jals bij stelle laren. 1 under spraak die de vakweth 0orKc Waarnemend-burgemeester L. Lyklema. foto hielco kuipers Waarnemend-burgemeester L. Lyklema begrijpt niets van de verbazing van de burgemeester en wethouder van Rijnwoude over zijn uitlatingen. „Dat is een probleem van Rijnwoude. Dan doen ze toch niet mee." Hij vervolgt: „Aanvankelijk had den we de afspraak met zijn vieren de diensten samen te (PvdA metht laréch op 26 april hebben gema de samenwerking van de burser le diensten te onden ^acui „Onze gesprekken date van eerder. We hebben nog tot 3 mei gewacht nieuwe burgemeester Nieuwkoop voordat we finitief standpunt innam dereen bij ons op het ge tehuis vindt het een goec nemen, ook de mensen sociale dienst. Dat so anderen vinden dat he maal te snel gaat, is da mer." die op school komen hebben vaker ernstige gedragsproble men. Ook hebben ldnderen ten opzichte van een paar jaar gele den vaker een taalachterstand. Dit is met de huidige lespro gramma's en projecten effectief te bestrijden. De scholen missen echter de middelen om gedragsproble men op te lossen en normver vaging tegen te gaan. De werk groep wil daarom het eenmans bedrijf Pravoo aan het werk zet ten om het project 'Nationaal Actieplan Gedrag' aan te passen aan de situatie op de Ja cobswoudse scholen. Het pro ject kost 45.000 gulden. Voor dit bedrag krijgen de leerkrachten een opleiding en de leerlingen lesmateriaal. Vanavond komt het voorstel aan de orde in de vergadering van de commissie welzijn. rijden, ook niet als er een voet pad wordt aangelegd zoals de gemeente voorstelt. Een tweede reden om be zwaar te maken is voor Henrot te de komst'van een magazijn. Daarvan was in het oorspron kelijke plan nog geen sprake. De ouderraden moesten dit vernemen uit het huis-aan- huisblad waarin de bestem mingsplanwijziging werd aan gekondigd. Volgens wethouder Haasbroek was de term 'maga zijn' een beetje te zwaar voor de opslagruimte die UFA in de Hoeksteen wil maken. De ruim te beslaat 'maar' 230 vierkante meter en het magazijn krijgt een kleine garagedeur waar vrachtwagens niet doorheen kunnen. De bezwaarmakers waren er niet gerust op. „Een hoop Jdeine schoenendozen maken een hele grote vracht wagen", merkte een ouder op. /Us het bedrijf er toch komt dan vinden de ouders een apar te ontsluiting voor UFA of voor de scholen de beste oplossing. De commissie haakte hier op in. Al midden jaren zeventig waren er plannen om een voet pad tussen de Leidsche Vaart en de scholen te maken, wist G. Bartels van Gemeentebelang. Wethouder Haasbroek stond niet afwijzend tegen het plan. Hij zegde de commissie toe de ze mogelijkheid te onderzoe ken. Voor de schoolgaande kin deren zou dit een uitkomst zijn. Zij kunnen dan vanaf de be bouwde kom van Rijnsaterwou- de achter het gemeentehuis langs veilig naar school lopen of fietsen. De komende maanden buigt de provincie Zuid-Holland zich over de bezwaren. Deze moet de bestemmingsplanwijziging goedkeuren voordat UFA zich op die plek mag vestigen. Zo'n 1 den v; gistera lenbo gen In Ter Aar hebben dieven gisternacht goederen gestole: een waarde vertegenwoordigen van meer dan honderddu gulden. Ze gingen onder meer aan de haal met driehoi y^el spijkerbroeken en andere kleding, een grote hoeveelheid gereedschap, schoenen en een bedrijfswagen. De gestolen len waren opgeslagen in een bedrijfspand aan de Korten weg. De inbrekers vervoerden ze met een kruiwagen m um jq bedrijfswagen, een Toyota Landcruiser. 30 feilt Kanr Raad stuurt brief aan provincie «J ne' i den run» Stukje bij beetje knapt de Maranathakerk in Alphen aan den Rijn op. Terwijl de gemeenteleden in hun vrije tijd de honderd jaar oude vloertegels schoonbikken, is de aannemer hard aan het werk met de gro te klussen. De ondervloer en het plafond van de vorig jaar afgebrande kerk in de Raadhuis straat zijn klaar. Momenteel zijn de gaanderij, het podium voor de kansel en de banken voor het koor in de maak. In juni komen het orgel en de preekstoel uit Friese kerken naar Al phen. Het 200 jaar oude orgel staat onder be scherming van monumentenzorg en is des tijds gemaakt voor een kerk in Amsterdam. De preekstoel is honderd jaar oud en stond oorspronkelijk in een Rotterdamse kerk. Als alles meezit kunnen vóór de bouwvak weer diensten worden gehouden in de Maranatha kerk. De ingebruikname van het zalencentrum achter de kerk laat langer op zich wachten. Onlangs gaf de provincie Zuid-Holland toe stemming voor een kleine uitbreiding van de zalen. Omwonenden zijn echter bang voor parkeeroverlast. Daarom is het bestuur van de kerkenraad met hen in overleg om tot een op lossing te komen. foto engel lameijer alphen aan den rijn ivo pommerel De gemeenteraad van Alphen is bezorgd over de ambulance hulpverlening. Geregeld, komen er klachten ovej ,de bereikbaar heid en de aanrijtijd van de zie kenwagens, constateert de ge meente. In een brief aan de provincie en de regionale com missie gezondheidszorg Zuid- Holland Noord uit de raad zijn verontrusting. Een onderzoek hiernaar zou volgens de Al phense raadsleden op zijn plaats zijn. In dezelfde brief vragen zij duidelijkheid over de toekomst van ziekenhuis Rijn oord. De brief, die op initiatief van raadsleden R. Hage (CDA) en W. van Staalduinen (D66) is op gesteld, werd door alle raads fracties ondertekend. In januari gaf de raad van bestuur van Rijnland Ziekenhuizen in een commissievergadering uitleg over hun toekomstplannen met de locatie Rijnoord. Daarin zou ruimte zijn voor een sportkli- niek, centra voor oogheelkunde en revalidatie dagbehandeling. De raad vraagt nu aan de pro vincie en de regionale commis sie wat er werkelijk mog in Alphen. Sinds de sluiting van kenhuis in 1993 sukkel lt'e? ?nwi! aevar van d di len ie> nog oord met de invulling v nieuwe functie. Begin d [jet *c maakte het bestuur van li yjg derdorpse Rijnland Zieke je^ 0, waartoe Rijnoord nu bi ^ge j duidelijk dat het ooit zelf ;omst ge ziekenhuis meer ka ^q, dan een uitgeklede region jet js deling. Veel specialisme ,n gynaecologie, orthopedie, dermatologie en urologi volgens het ziekenhuisb haalbaar in Alphen. schakelafdeling tussen i huis en verpleeghuis behe Rijnoord tot de mogelijk): In de brief wijst de verder op dat er bij het van de zelfstandigheid beloofd is dat er cevervoer aanwezig moe leejsf] Tegen betalen schadevergoeding De gedeputeerde L. ven-van Leeuwen en de zitter van de regionale ca sie, I. Gehner-Ellenberge laj meteen ook uitgenodigi hun antwoord op de brie! phen persoonlijk te kome ne^ lichten. htsza ngeh roelofarendsveen/regio Potgrondleverancier Hilgersom uit Stompwijk gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van de rechter die bepaalde dat het bedrijf zeven kwe kers uit de omgeving van Roelofarendsveen in to taal acht ton schadevergoeding moet betalen. Dat zei Hilgersoms advocaat M. Toxopeus giste ren desgevraagd. Hij gaat ervan uit dat de acht ton wel binnenkort al moet worden uitbetaald. Als het gerechtshof in het hoger beroep Hil gersom alsnog in het gelijkstelt, moet dat geld weer terug. Toxopeus zegt dat het nog wel vier jaar kan duren voordat de zaak helemaal is afge wikkeld. De advocaat wil inhoudelijk niet reage ren op de uitspraak van de rechter omdat het ho ger beroep nog moet dienen. Volgens Toxopeus lopen er nog meer procedu res rond de potgrondaffaire die nu vier jaar oud is. Hilgersom stelt op zijn beurt de leverancier van het verkeerde spul dat door de grond is ge mengd aansprakelijk. Die leverancier stelt op zijn beurt ook weer een bedrijf aansprakelijk. Zo'n twaalf kwekers uit Roelofarendsveen en omgeving zagen hun tulpenoogst begin 1995 mislukken. De oorzaak bleek een door Hilgersom aangeleverde potgrond te zijn, waar in plaats van kalk, gips doorheen was gemengd. Jacobswoude wil geen 'gedrocht' naast afschuwelijke pergola hoogmade marun kramp De nieuwste tekeningen van de toekomstige hogesnelheidslijn en verbrede A4 deden de leden van de commissie ruimtelijke ordening schrikken. De ware omvang van de acht meter ho ge rotonde bij de op- en afrit van de A4 leidde tot verhitte re acties. „Naast die vreselijke per gola krijgen we nu ook nog eens een gedrocht van een rotonde", foeterde een boze J. Groven- stein. Hij deed een dringend beroep op het HSL-projectbu- reau om met een creatievere oplossing te komen voor de toekomstige kruising. De overige leden van de com missie ruimtelijke ordening steunden het betoog van CDA- er Grovenstein. Ook zij waren geschrokken van de hoogte en de omvang van de toekomstige kruising van de N446. de Van Klaverweijdeweg en de op- en afrit van de A4 die komt te lig gen op de tunnelbak van de HSL. De politici kregen steun vanaf de publieke tribune. B. van Dinten die opkomt voor de belangen van een aantal omwonenden hekelde de ro tonde. „Het laatste huisje aan de Boskade moet weg vanwege die zandhoop. Want zo groot wordt het. We hebben binnen kort een skibaan in Hoogma- de." Van Dinten verzocht de ge meente dringend om de bewo ners informatie te verschaffen over de stand van zaken en daarbij zorgvuldigheid in acht te nemen. Volgens hem weet niemand waar hij aan toe is. „Het is te gek voor woorden. Er lopen zoveel procedures naast elkaar, dat kan gewoon niet. Je hebt het tracébesluit met de lange boortunnel en de pergola, de nieuwe variant met een kor te boortunnel. daarnaast nog het plan om bij een aanbeste dingsvoordeel een verdiepte ligging te maken in plaats van een pergola, en dan is ook nog eens de verbreding van de A4 bij Leiden losgekoppeld van de rest van het tracé. Zoveel procedures tegelijk werkt een enorme rechtsonge lijkheid in de hand. Er is zeer grote onzekerheid bij de men sen die moeten verkassen. On dertussen ondertekent deze ge meente een convenant met het Rijk over de aanleg van HSL." Grovenstein drong er even eens bij wethouder J. Haas broek en het HSL-projectbu- reau op aan om de omwonen den goed te informeren. Haas broek reageerde dat er pas in juni meer duidelijk komt. Dan besluit de regering of de verkor te boortunnel doorgaat of niet. Boskade-bewoner L. Post gaf een illustratie van het gebrek aan informatie dat de bewoners parten speelt. Twee weken gele den trof hij een werkploeg van KPN aan bij zijn huis. „Ze waren leidingen onder mijn huis aan het persen. Die moesten, zo kreeg ik te horen, dertig meter diep komen te lig gen van het HSL-projectbu- reau. Dat kan toch niet zo maar.., je kan mij niet vertellen dat niemand in de gemeente daar iets van weet." Wethouder Haasbroek betwijfelde of ie mand op de hoogte was gesteld van deze werkzaamheden. „Ik weet van niets, maar ik ga er achteraan. Ik kan me goed voorstellen dat u daar boos over bent." BIJENKORF Polo, 100% katoen piqué. In diverse kleuren. S t/m XXL. Van 49,95 voor 29,- Bermuda, 100% katoenen twill. In diverse kleuren. S t/m XXL. Van 59.95 voor De Bijenkorf zet de toon. de Bijenkorf cenin jlanb van d an 3S

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16